ilm. Inergietarieven Zeeland hoger Met de gesubsidieerde zak naar het Zeeuwse strand ANBOD. ,roene vlag aan zee mag niet verdwijnen van recreatiecommissie (inst Deltan daalde in 1992 tegen de verwachting in met 5 miljoen gulden fegenjarige fietser ;omt om bij ongeval Geen keikarde guldens voor Zeeuwse economie Deel van Oosterschelde gaat dicht voor visserij Canadees Pijperskorps doet weekmarkten aan Opspuiten strand Breskens loopt weer vertraging op Op haventerrein Vlissingen berg van 25.000 ton afval ragen.Wie anders? n KLEINTJE 1993 53 Met in a u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke omdat negen van de tien Stern-lozere en -tezeresesen 'J(n week uit In onze ,,Klelntjes"-kolommen kijkt of er Iets r^n gading bi] staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. de stem zeeland VRIJDAG 23 APRIL 1993 DEEL C „onze verslaggever (jslburg - De groene vlag, als te- n dat het veilig zwemmen is in aan de West-Zeeuws-Vlaamse 5t, mag niet verdwijnen. j voornemen van de gemeente Oost- is de groene vlag te vervangen door i witte vlag met daarop een zwart agteken is gisterochtend door de leden van de recreatiecommissie ver worpen. Het was een van de aanbevelingen die naar voren was gekomen in de evaluatie van de strandbewaking over het afgelo pen jaar. De gemeente wilde af van de groene vlag met het argument dat het in zee nooit veilig zwemmen is. PvdA'er L. Wille, gesteund door ande ren, vond dat echter een slecht idee. „Want elders in Nederland wordt die groene vlag wel gewoon gebruikt. En natuurlijk is het nooit veilig zwemmen. Maar dat betekent niet dat je daar de nadruk op moet leggen. Gezien de pro motie van ons toeristisch produkt waar zand en water toch een belangrijk deel van uitmaken, is het onverstandig de groene vlag niet meer te gebruiken", betoogde Wille. Commissielid J. van de Velde was het volmondig met hem eens. „Ook in een badkuip kun je immers verdrinken. Veiligheid is een relatief begrip." Voor het gevaarlijke torpedonet bij 't Zwin droegen burgemeester en wethou ders op het laatste moment een alterna tieve oplossing aan. Het dagelijks ge meentebestuur was na overleg met het waterschap Het Vrije van Sluis tot de conclusie gekomen dat weghalen van het net financieel geen haalbare kaart was. Dat kostte 260 mille. Een net zo goed maar minder dure oplossing was het strandhoofd zodanig te verlengen dat de netten binnen de palen komen te liggen. Op die manier zijn de netten afge schermd en kunnen zwemmers er niet langer met hun benen in verstrikt ra ken. Aangezien er vorig jaar veel zwem mers in problemen kwamen door het torpedonet vroeg commissielid Wille als extra maatregel er ook boeien te leggen. in onze verslaggever les Maas Ldelburg - De Zeeuwen zullen volgend jaar meer Lten gaan betalen voor drinkwater, elektriciteit en k Volgens directeur Stoter van het energiebedrijf ntan blijft de tariefsstijging beperkt tot het inflatie- Ireau, dus tussen de 3 en de 4 procent. Jat denk ik tenminste, hard Igerekend is het nog niet," [jus Stoter. Dat de tarieven llen stijgen, staat volgens hem laten kijf. Oorzaken zijn een Me winstdaling, waardoor iiltan in de begroting voor 1994 fa een grotere winst uitgaat, en 1 Zeeuwse consument zal dat loeten opbrengen. Muteren werden in Middelburg Ie cijfers van Deltan over het Mekjaar 1992 openbaar ge pakt. Daaruit bleek een sterke fcnstdaling van nog 7,5 miljoen lulden in 1991 naar 2,6 miljoen liden vorig jaar. Terwijl een last van 4 miljoen was becij- Inf 2,6 Miljoen is nog altijd een lardig resultaat voor een nuts- ledrijf, gaf Stoter toe, maar Krachtigheid voor de toe- Jtomst blijft geboden en een aan- li forse risico's bedreigen de linstpositie de komende jaren. pcessie de grootverbruikers, de in- iustriën, gaat het niet goed van- i'ege de economische recessie. Dte (vooral het noodlijdende Pe- Jchmey) nemen minder energie ff, zodat de winstmarge daalt. ■Op de projecten met windenergie leeft Deltan in 1992 een verlies ■geboekt van maar liefst zes ton. IDeltan wil dat verlies terugbren gen door de 'terugleververgoe- liing' die exploitanten van wind- liolens krijgen omlaag te bren- Ijen van 14 cent naar een dub- ieltje per geleverd kilowatt-uur. |3at ligt echter landelijk politiek leer gevoelig (omdat de overheid mdenergie wil stimuleren) en een nationale arbitragecommis sie buigt zich momenteel over dat voorstel. Krijgt Deltan onge lijk, dan houdt dat volgens Sto ter automatisch in dat de Zeeuw nog meer voor zijn reguliere enr- gietarieven moet gaan betalen. Garant Deltan moet zich verder garant stellen voor een bedrag van on geveer 35 miljoen gulden als Zeeuwse bijdrage in de landelij ke 'afvalverbranding. Dat is in feite risicodragend kapitaal. Voorts zijn er ontwikkelingen gaande met particuliere centra les van warmtekrachtkoppeling in Zeeland (zie ook Economie A6) die maken dat de financiële positie van het nutsbedrijf in de toekomst nogal onzeker is. Aan de andere kant heeft Deltan zo als bekend een zeer fors vermo gen opgebouwd, maar het is be leid die reserve niet aan te spre ken. Kabel Zekatel, de Zeeuwse exploitant van de kabeltelevisie, leed in 1992 een verlies van 3,6 miljoen gulden. Dat was ingecalculeerd, en de tarieven zullen volgend jaar conform de afspraken met de gemeenten dan ook niet stij gen. Het verlies van Zekatel zal de komende jaren nog voortdu ren. Deltan bezuinigt ook verder in eigen huis. Dit jaar nog zullen negentig arbeidsplaatsen via na tuurlijk verloop verdwijnen. Die zullen niet worden ingevuld. J. Juusela, lid van de raad van bestuur, krijgt een mandje met bloemen van de staatsecretaris. foto camile schelstraete Staatssecretaris Van Rooy kan bij opening Outokumpu niets toezeggen Van onze verslaggever Westdorpe - Wel een mandje met bloe men, maar nog geen keiharde guldens van de rijksoverheid om de kwakke lende Zeeuwse economie uit het slop te halen. Staatssecretaris Y. van Rooy van Economi sche Zaken kon gisteren tijdens de officiële opening van de twee staalfabrieken van de Finse multinational Outokumpu op de Axelse Vlakte niet concreet ingaan op de wens van gedeputeerde D. Bruinooge. Bruinooge vroeg in zijn inleiding aan Van Rooy snel met financiële middelen over de brug te komen. Met name voor enkele- infrastructurele werken zoals ontwikke ling van de Axelse Vlakte en Autrichepol- der en uitbreiding van de havenfaciliteiten in Vlissingen. Gedeputeerde Staten stuur de eerder een brandbrief naar de regering waarin om financiële rijkssteun wordt ge vraagd. Het gaat om vele miljoenen gul dens. „De ingezette middelen van de overheid worden in onze provincie dubbel en dwars terugverdiend. Elke in het verleden inge zette gulden van de overheid heeft in Zeeland rendement opgeleverd", zei Brui nooge. „Als Zeeland ook een bijdrage le vert in de infrastructurele werken is het belangrijk dat de overheid dat ook doet". Van Rooy maakte duidelijk dat ze voor dat doel niet naar Zeeuws-Vlaanderen was gekomen. „De komst van Outokumpu is het bewijs dat hier sprake is van een goed investeringsklimaat en van een goede werkgelegenheid. Op zich een goed signaal voor andere bedrijven. Uiteraard heeft Economische Zaken naast het Havenschap, de lokale overheden en het bedrijfsleven ook een verantwoordelijkheid." „Ondanks de bezuinigingen stellen wij middelen beschikbaar om de infrastruc tuur te versterken. Bedoeld voor de Rotter damse haven en Schiphol, maar we kijken ook naar de kleinere havens. Het is in dat kader belangrijk dat het plan van aanpak gebiedsgerichte benadering Kanaalzone wordt ondertekend. In ieder geval is het nuttig dat door de komst van Outokumpu Zeeland niet bij de pakken neerzit. Zee land kan op Economische Zaken blijven rekenen". De Staatssecretaris opende de nieuwe fa briek met een druk op een knop waardoor de installatie in werking werd gesteld. Outokumpu startte een jaar geleden met de bouw van twee staalverwerkingsfabrieken. De bouw vergde een investering van ne gentig miljoen gulden. Beide fabrieken draaien al een tijdje op volle toeren. In de grootste fabriek worden rollen roestvast staal geknipt en gesneden. In de andere fabriek wordt roestvast staalband omge vormd tot pijpen die vervolgens worden gelast en op lengte gezaagd. Bij Outokum pu werken 110 mensen. Zie ook Zeeland C3 1 De negenjarige Jelle Quist uit Schoondijke is gistermiddag om I'd leven gekomen bij een ongeval in zijn woonplaats. Dat labeurde omstreeks kwart voor vijf op de Willemsweg. Over de Itoedracht van het ongeval, waarbij drie auto's waren betrokken, I wilde de politie gisteravond geen mededeling doen. foto camile schelstraete Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA heeft zijn bezwaren tegen gedeelte lijke afsluiting van de Oos- terschelde en de Waddenzee voor de visserij ingeslikt. Tijdens een debat over het visse rijbeleid van minister Bukman (CDA, Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) ging gisteren het overgrote deel van de Kamer, inclusief het CDA, akkoord met het voorstel van Bukman om 15 procent van de Oosterschelde en 26 procent van de Waddenzee tot verboden gebied te verklaren voor vissers. Volgens de bewindsman is slui- CDA plotseling overstag in Tweede Kamer ting nodig om de vogels in de gebieden van voldoende voedsel te voorzien. Bovendien moeten de vernielde mosselbanken de kans krijgen zich te herstellen. CDA-kamerlid Smits verklaarde zich begin dit jaar tegenstander van de sluiting. Tijdens spreek beurten zei hij dat Zeeland, veertig jaar na de watersnood ramp, bedreigd werd door een nieuwe ramp, veroorzaakt door werkloosheid. Tot grote woede van WD'er Te Veldhuis herhaalde Smits zijn kritiek niet in de Kamer. Te Veldhuis had al een motie klaar liggen om gedeeltelijke sluiting van Oosterschelde en Wadden zee te voorkomen. Samen met het CDA heeft de WD een meer derheid in de Kamer. Smits bekende dat voor zijn eer dere standpunt 'onvoldoende po litieke en maatschappelijke draagvlak' bestaat. Als compen satie voor het gedeeltelijke vis verbod vindt het CDA dat vis sers het recht moeten krijgen om 200 hectare mosselpercelen aan te leggen in het westelijk Wad. Bukman zegde gisteren toe dat hij zich daarvoor zal inspannen. Voorzitter D. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten (PW) is teleurgesteld over de opstelling van de Twee de Kamer. De economische scha de die de kokkelsector onder vindt, zou 13 miljoen gulden bedragen. Van onze verslaggever wees Maas jn de nimmer aflatende strijd Zee land schoon te krijgen, grijpt het provinciaal bestuur naar een nieuw wapen: de gesubsidieerde alvalzak. Deze krant wist het al eerder: elke toerist zal deze zomer oi] het betreden van de stranden en andere recreatieplaatsen een kleine atvalzak uitgereikt krijgen. De bedoeling is dat het afval dat onstaat tijdens een dagje strandver- aak keurig door de toerist in dat zakje wordt gedeponeerd en vervol gens terug op de camping in het mi lieuparkje of thuis in de Brabantse nieuwbouwwijk bij het huisvuil wordt gezet. Dit project 'moet bijdragen aan het imago van Zeeland als een schoon vakantieland', lezen we nu in het jong ste voorstel van Gedeputeerde Staten. Die willen er vijftigduizend gulden subsidie aan spenderen, zo is afgelopen week besloten. De Stichting Nederland Schoon, de uitvoerder van de actie, betaalt de andere ton. Het provinciebestuur beoogt met de gesubsidieerde afvalzak de toerist op zijn of haar eigen verantwoordeliik- heid te wijzen. Want, Zeeland mag dan het imago hebben van schoon vakan tieland, Zeeland is dat natuurlijk nooit geweest. Omdat er gewoonweg veel te veel men sen in de zomer in de kuststrook op een kluitje afval zitten te produceren. Maar ook, schrijven Gedeputeerde Staten, omdat de praktijk aantoont dat de toch zo zorgvuldig en strategisch uitgezette afvalbakken niet blijken te voldoen. De toerist consumeert, consumeert, en smijt maar weg waar het hem uitkomt, op de stranden een spoor van zwerfvuil achterlatend. De gesubsidieerde afval zak gaat daar verandering in brengen, weten ze op het Middelburgse provin ciehuis. Het is een heel nieuwe benadering van een oud probleem, vinden Gedeputeer de Staten. Men is niet bevreesd dat diezelfde nonchalante toerist het af- valzakje als zwerfvuil op het strand zal achterlaten, nee, want tegelijkertijd wordt voorlichting gegeven. Bij de afvalzakjes horen natuurlijk foldertjes, die uitleggen waarvoor het zakje dient. En na lezing in het zakje moeten worden gedeponeerd, en niet langs de vloedlijn weggeworpen, waar door de actie een tegengesteld effect zou hebben en zou leiden tot nog veel meer zwervend vuil op het Zeeuwse zand. Maar aan alles is gedacht. Om honderd procent dekking te krijgen, zullen de beheerders van de strandtenten en an dere horecabedrijven ook voorlichting gaan geven. En ook afvalzakjes uitrei ken. Als je in Zeeland deze zomer een hamburger bestelt, krijg je er gratis een afvalzak bij. En, om helemaal op zeker te spelen en de toerist nog verder te motiveren, zijn aan de actie een prijsvraag en een loterij verbonden. Mocht het buitengewoon onwaar schijnlijke geval zich voordoen dat de gewonnen prijs niet bevalt, dan is er altijd nog de gesubsidieerde zak. Van onze correspondente Axel - Net na de tweede wereldoorlog hoorde men in Zeeuws-Vlaanderen wel vaker 'De Canadezen ko men', een soort eresaluut aan de bevrijders. Vlaggen, vreugde en muziek. Dit laatste vaak gebracht door in kilts gestoken stoere mannen die pipes en drums bespeelden. Dit stukje nostalgie kan in de eerste week van mei weer bo ven komen. Het pijperskorps Canadian Force Base (CBF) treedt enkele malen op tijdens de weekmarkten in Zeeuws- Vlaanderen. Het contact met dit korps kwam tot stand tussen Nico Smtih van de stichting recla mefonds Zeeuws-Vlaamse markten die Harry van Mee- nen, een oud-Aardenburger die naar Canada trok, ont moette. Van Meenen is erelid van het Pijperskorps en de twee mannen onderhandelden net zo lang tot dat de komst van het korps naar Zeeuws- Vlaanderen geregeld was. Het korps verzorgt de premiè re van de reeks optredens op zaterdag 1 mei in Axel. Burge meester W. de Graaf ontvangt de Canadezen eerst op het ge meentehuis en tussen 12.00 en 15.00 uur verzorgen de muzi kanten een optreden op en om de markt. De stichting recla mefonds Zeeuws-Vlaamse Markten is erg blij met deze optredens want het maakt vol gens hen dat elke markt drie g's krijgt: goed, goedkoop en gezellig. Het korps bestaat uit dertig man, die met trots de Schotse kilts dragen, omdat de oor spronkelijke band bestond uit Schotse Canadezen. De band heeft een wereldbekendheid en treedt op in vele landen. Er zijn nog optredens: in Hulst op maandag 3 mei, Sas van Gent op dinsdag 4 mei, Ter- neuzen op woensdag 5 mei en Oostburg op woensdag 12 mei. Het muzikaal evenement vindt telkens plaats op het markt terrein tussen 12.00 en 15-.00 Gevolg van faillissement Duits baggerbedrijf Van onze verslaggever Middelburg - De kustverdedigingswerken bij Breskens zijn weer vertraagd, nu door het faillissement van het bedrijf Bagger-, Bugsier- und Bergungsreederei (BBB) uit het Duitse Rostock. Rijkswaterstaat moet een nieuwe aannemer zoeken voor het opho gen van 1230 meter strand bij Breskens. Men hoopt dat het karwei nu in de tweede helft van mei zijn beslag kan krijgen, maar dat is afhankelijk van het verloop van de onderhandelin gen met de nieuwe aannemer. Het nieuwe stuk strand bij Bres kens, dat een marginaal pro bleem is vergeleken bij de grote re perikelen die Rijkswaterstaat Zeeland door het faillissement heeft gekregen, zou aanvankelijk november vorig jaar al klaar moeten zijn. Maar BBB heeft keer op keer uitstel weten te bedingen. De veiligheid van de kust bij Breskens loopt geen gevaar, zei voorlichter Geluk van Rijkswa terstaat gisteren. Er staan geen strandhuisjes, zodat ook geen problemen ontstaan bij de bezit ters van de huisjes die willen gaan bouwen voor de zomer. Dat laatste is met name in Valkenisse een bron van ergernis voor de bouwers van de strandhuisjes daar. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil de hele zaak zo snel mogelijk afronden. Er wordt naar gestreefd de stranden bij Julianadorp in Noord-Holland en bij Domburg en Valkenisse voor het toeristenseizoen op te ruimen en de zandsuppleties pas weer te beginnen na de zomer. Of dit laatste lukt, is afhankelijk van de aannemer die de klus gaat afmaken. Het ministerie zal er als op drachtgever waarschijnlijk fi nancieel niet bij inschieten, om dat de kosten van de reeds uitge voerde werkzaamheden al erg laag waren. Eventuele extra kos ten voor voltooiing van het werk zullen zoveel mogelijk op BBB verhaald worden. Het ministerie onderzoekt momenteel de juridi sche mogelijkheden hiertoe. Zoals bekend, rommelde het al lang rond BBB, de goedkoopste inschrijver voor de zandsupple ties. BBB veroorzaakte vorig jaar opschudding in de Neder landse baggerwereld door over- heidsorders binnen te halen dankzij ongewoon goedkope of fertes. Dit kon het bedrijf door de relatief lage lonen in Oost- Duitsland en goedkoop gehuurde Russische hopperzuigers en be manningen. Later, in augustus, werd voor het bedrijf surséance van betaling aangevraagd. Uit de top van het bedrijf zijn eind vorig jaar personen aange houden op verdenking van een miljoenenzwendel. De onderne ming zou op illegale wijze kre dieten van twaalf miljoen mark en subsidies van tien miljoen mark hebben verkregen. Het be drijf deed het ten onrechte voor komen alsof het geld zou dienen voor een investering van 41 mil joen mark in een hefponton en een drijvend werkplatform. Van onze verslaggever Moerdijk/Vlissingen - Het in Moerdijk gevestigd afvalverwer kingsbedrijf ATM (Afval Terminal Moerdijk) spot met de regels die gebonden zijn aan het opslaan van klein chemisch afval. Het Milieu-alarmteam van de Socialistische Partij zegt het be wijs gevonden te hebben op een terrein van de NV Haven in Vlissingen, waar maar liefst 25.000 ton verfafval ligt. „Heel gevaarlijk", zegt Remi Poppe van het milieu-alarmteam. Samen met Wiel Senden maakte hij een rapport over de verwer king van Hein Chemisch Afval (KCA) in Nederland. Het rapport draagt de alleszeggende titel 'Klein afval, Groot bedrog'. „In Vlissingen worden allerlei regels ontdoken. Het is niet te hopen dat er ooit iets mis gaat", zegt Remi Poppe. Verantwoord Het rapport van Poppe en Sen den dat inmiddels naar VROM (milieu-ministerie) en diverse gemeenten in Nederland is ge stuurd, heeft echter weinig in druk gemaakt op de gemeente Vlissingen en ATM. „Omdat we de regels niet met voeten tre den", zegt Ton Matze, milieu ambtenaar van de gemeenten Vlissingen en Middelburg. „Omdat we er werkelijk alles aan doen om het verfafval in Vlissingen op een zo verant woord mogelijke manier te be waren", zeggen R. Potters en A. Jellema namens ATM. „Er ligt inderdaad 25.000 ton verfafval in Vlissingen. Dat is een gewel dige berg die je niet in een paar dagen weg werkt. Dat moge dui delijk zijn. Maar natuurlijk zit er wel een geschiedenis aah vast." Die geschiedenis lapt Remi Pop pe aan zijn laars. „Ik moet toe geven dat het terrein er opge ruimd uitziet. Maar aan een aan tal brandweervoorschriften wordt bijvoorbeeld niet voldaan. En we weten dat er slechts 10.000 ton verfafval mag liggen. Ik heb daar niet voor niets een paar uur rondgelopen." Bezwaar „Met alle instanties die te maken hebben met deze materie hebben we contact gehad", reageert Ton Matze. „Ook met de brandweer. Die is er geweest. Aan alle voor schriften wordt voldaan. Alles staat op een geasfalteerde niet doorlatende laag. Vaak ook nog op pallets. En ik zal eerlijk zijn. Natuurlijk zit er wel eens een vat bij dat niet goed is. Want niet alle inzamelaars uit Neder land werken even netjes."

de Stem | 1993 | | pagina 13