e! Vredesoverleg wordt hervat Proces 'bende van Haemers' uitgesteld 'Koresh wenste geen overgave Italiaanse minister van defensie beschuldigd van banden met maffia Arabieren bereid terug te keren naar de onderhandelingstafel Hof steunt Boris Jeltsin (met Salomonsoordeel BUITENLAND A4 Kleintje Mount Everest kleiner clan gedacht Brussels gerechtshof kan niet voldoende juryleden bij elkaar krijgen BUITENLAND KORT President Ozal begraven VS tekenen milieu verdrag toch Celstraf vrachtwagenchauffeur Ruim 1600 Duitse soldaten naar Somalië Bondgenoten steunen Clinton niet België: beslag op bezittingen Mobutu Craxi door Luikse rechter verhoord WÈÈ FBI bewijst: Sekteleider stichtte zelf brand in boerderij löESTEM DONDERDAG 22 APRIL 1993 Xm ook bewonderen I u door middel van msenheim, tel. 02522 - 66111. 3UUR0N, 3. ?IJF ,,'T CENTRUM" Autohandel M. Damen Import Export biedt aan ong. 50 APK gek auto's. Met garantie in- ruilgarantie. Ook financie ring mogelijk binnen 2u. geregeld.betaling met betaalkaarten mogelijk. Ford Fiesta 80 950 Ren. 21GTS90/ 9750 O.Ascona D 85 5950 Citroen GSA 85 2950 Mazda 323 82 2350 Volvo 360 88 7950 O.Kadett 12S 83 2950 Vol.343DLaut. 84/ 3750 2X F. Sierra 5 drs. 83 4750 Renault 9 83 2250 O. Kadett 4drs. 82/ 1450 FSO Classic stat.88 2850 Mits. Gal. TD 84 4250 F.Sierra 1.6 GL 85/5750 Opel Kadett 1.6D 83 295° Mits. Colt 1.8 D 86 5950 VW Pick-up 84 3950 BMW 316 83/3950 Ford Fiësta D 86 5750 Fiat Uno D 85 3950 Mini 1000 E 84 ƒ3950 Tramsingel 52, Breda. Geopend van Ma. t/m Vr. 10.00-19.00 Do. koopavond tot 20.00U- Zat. 10.00-17.00u. Tel. 076-200140. Een nieuw pluspunt in uw reclame: Het plaatsen van e®n KLEINTJE vormt eer we zenlijke bijdrage tot het re® 'iseren van uw doel. TJf DUIZENDEN lezen u I van onze redactie buitenland home - De Italiaanse minister van (defensie, Salvo Ando, is gisteren beschuldigd van schending van de Iï.eswet en contacten met de maffia. lie procureur van Catania op Sicilië I kjeft om opheffing van de parlementai- l.f onschendbaarheid van Ando ge- I -aagd. Er is een gerechtelijk onderzoek I sngesteld tegen de minister, die lid is I fan de socialistische partij PSI. Ando heeft de beschuldiging krachtig naar het rijk der fabelen verwezen. „Ik ben verontwaardigd, maar rustig", zei hij. Volgens hem gaat het hier om een wraakactie van de maffia, die hem wil laten boeten voor het inzetten van het leger ter bestrijding van de georgani seerde misdaad op Sicilië na de moord op de anti-maffiarechters Falcone en Borselino vorig jaar. De beschuldigin gen zijn gebaseerd op getuigenissen van 'pentiti', zogenoemde berouwvolle ex- maf fiosi. Ook Giulio Andreotti heeft gisteren tegenover de senatoren die moeten be slissen over de opheffing van zijn parle mentaire onschendbaarheid, voor de derde keer alle beschuldigingen van maffiaverklikkers aan zijn adres als 'grove leugens' bestempeld. Maar toen hem werd verzocht om zich vrijwillig aan een proces te onderwer pen om zichzelf en zijn partij voor de publieke opinie te rehabiliteren, wei gerde Andreotti weer. Zowel de ver klikkers als de rechters van Palermo zouden deel uitmaken van een tegen hem gericht internationaal complot, al dus Andreotti. Premier Amato heeft tegen de verwach ting in de datum van zijn vertrek nog niet bekend gemaakt. Wel verklaarde Amato gisteren in een toespraak tot het parlement, waarin hij vooral het door hem gevoerde economische beleid ver dedigde, dat 'het referendum een al te duidelijke breuk met het verleden is, waar alleen met een duidelijk teken van discontinuïteit op kan worden gerea geerd. Niet alleen de regering, maar ook de partijen en het politieke stelsel die nen grondig te worden gewijzigd.' De vertraging van Amato's aangekon digde aftreden wordt veroorzaakt door de aloude partijtwisten over diens op volging. In dat opzicht valt er nog weinig te merken van de 'eensgezinde wens tot vernieuwing' waarvan rege ringspartijen en oppositie de mond vol hadden op de avond na het referendum over de kieswet. I Van onze redactie buitenland [Damascus - Israël, de Arabische landen en de Pales- I gjnen zullen komende dinsdag het vredesoverleg over het Midden-Oosten hervatten. 13e Arabische deelnemers beslo- I jen gisteren weer deel te gaan I «men aan de onderhandelingen I die vier maanden hebben stilge- I ;egen als gevolg van de uitzet- |::ag van 400 Palestijnen door I Israël. 13e Palestijnen eisten aanvanke- I lijk in ruil voor een terugkeer I -.aar de onderhandelingstafel I duidelijke concessies van de Ver- I enigde Staten en Israël omtrent I «terugkeer van de gedeporteer- I de Palestijnen. Hierop zijn ze nu terug gekomen. e VS en Israël willen niet eer- I der toezeggingen doen dan nadat I de vredesonderhandelingen weer I hervat zijn. I PLO-leider Arafat zei gisteren dat de Palestijnen weinig anders rest dan terug te keren naar de I onderhandelingstafel. Hij had er I wel negen uur vergaderen voor r.odtg om de andere zover te krijgen. De Palestijnse ballingen die nog steeds in het niemandsland tus sen Israël en Libanon verblijven I toonden zich gisteren teleurge steld. Een woordvoerder sprak over een 'totale uitverkoop'. „Het is een zeer gevaarlijke stap die ingaat tegen de wil van het I Palestijnse volk", aldus een woordvoerder van de uitgeweze nen in Zuid-Libanon. Twee leden van de Palestijnse 'gatie staan evenmin achter I het besluit van de Arabieren. Zij trekken zich terug. De Israëlische premier zei in een eerste reactie"de hervatting van de gesprekken te verwelkomen. Het is een unieke kans die moet worden benut." In Israël zelf was het gisteren onrustig. Bij gevechten met het Israëlische leger zijn gisteren in de Gaza-strook een Palestijn ge dood en 55 anderen verwond. Het waren de hevigste rellen in Gaza sinds het leger de bezette gebieden drie weken geleden af sloot, melden Palestijnse zegslie den. De ongeregeldheden braken in heel Gaza uit nadat militante Hamas-leden moskeeën tijdens het ochtendgebed een oproep tot een algemene staking lieten ver spreiden, omdat het Israëlische leger dinsdag bij een razzia een hooggeplaatst Hamas-lid had gedood. Libanese guerrillastrijders heb ben gisteren raketten afgevuurd op Israël en het grensgebied met de joodse staat. Israël en zijn bondgenoot, het Zuidlibanese le ger (SLA), beschoten uit vergel ding het gebied van waaruit de raketten waren gelanceerd. Zeker zes Katjoesja-raketten kwamen neer in Noord-Israël en zeven in de door Israël uitgeroe pen veiligheidszone in Zuid-Li- banon. De raketten zorgden voor enige schade aan de elektrici teitsvoorziening en enkele hui zen in de Israëlische grensplaats Metulla. Niemand liep verwon dingen op. De raketaanvallen volgden en kele uren na beschietingen van het Israëlische leger en SLA- strijders op stellingen van guer rillastrijders in Zuid-Libanon. Volgens Libanese bronnen kwa men bij de vier uur durende' aanval op dorpen in de streek Iqlim al-Toufah twee mensen om het leven en raakten negen an deren gewond. Voor de twee eerste vragen van de volksraadpleging geeft het Hof Jeltsin gelijk, maar voor de derde en vierde vraag volgen de rechters de zienswijze van zijn conservatieve opponenten in het Congres van Volksafgevaardig den (het uitgebreide parlement). Een en ander heeft de voorzitter Van onze redactie buitenland Moskou - Het Constitutionele Hof van Rusland heeft presi dent Jeltsin deels gelijk gegeven in zijn aanpak van het referendum van 25 april. van het Hof, Zorkin, gisteren bekendgemaakt. Voor de eerste twee vragen van het referendum, of de bevolking vertrouwen heeft in de president en in zijn economische hervor mingen, heeft Jeltsin genoeg aan een meerderheid van de uitge brachte stemmen, aldus de rech ters. Voorwaarde is wel dat min stens de helft van het electoraat gaat stemmen. Voor vraag drie en vier, over het uitschrijven van vervroegde pre sidents- en parlementsverkiezin gen, moet Jeltsin verzekerd zijn van de instemming van de helft van alle kiesgerechtigden. Daar mee geeft het Hof het Congres ten dele gelijk, dat eiste dat deze norm voor alle vier de vragen moest gelden. Een groep democratische afge vaardigden had bij het Hof ge klaagd tegen deze bepaling van het Congres, omdat die in strijd zou zijn met de wet op het referendum. Die bepaalt dat een meerderheid van de kiesgerech tigden alleen vereist is als er over zaken gestemd wordt die de grondwet aangaan. Dat is hier niet het geval, betoogden zij. De advocaten van het Congres stelden echter dat het besluit van de Volksafgevaardigden als wet geldt omdat het Congres het hoogste orgaan van het land is. Daarmee wilde het parlement Jeltsin dwarsbomen, omdat het gezien de verwachte lage op komst een haast onmogelijke op gave voor hem zal zijn om de helft van de 106 miljoen kiesge rechtigden komende zondag mee te krijgen. Door de uitspraak van het Hof zijn Jeltsins kansen voor het re ferendum aanzienlijk toegeno men. Het presidentiële kamp rekent erop dat Jeltsin meer dan de helft van de stemmers op alle vier de vragen 'ja' zal antwoor den. De kiezers moeten die dag laten weten of zij vertrouwen hebben in Jeltsin, zijn econo misch beleid goedkeuren, en of zij vervroegde presidents- en parlementsverkiezingen wensen. Den Haag - De atlassen moeten worden herzien. De Mount Everest, de veel be klommen hoogste berg ter wereld, blijkt kleiner te zijn dan gedacht. Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat het Dak van de Wereld ruim twee meter lager is dan bij de laatste meting in 1974. bij de eerste officiële me- hng in 1949 kwam men 36 meter hoger uit. Het internationale weten schappelijk team van de in september vorig jaar uitge voerde expeditie naar de top van de berg had enkele maanden nodig om alle daar verzamelde gegevens te ver werken. Een vertegenwoordiger van de onderneming liet giste ren weten dat de Everest 8.846,10 meter hoog is. Dit js 2,03 meter minder dan de laatste meting die in 1974 werd uitgevoerd. Toen kwam men uit op 8.848,13 meter. bij de voorgaande meting in 1949 kwam men tot de con clusie dat de berg 8.882 me ter hoog moest zijn. De laat ste uitgaven van de atlassen vermelden dat de berg 8.848 meter hoog is. Het wetenschappelijk on derzoek heeft verder aange- oond dat het Himalaya-ge- oergte een van de schoonste Plekken ter aarde is. Inwoners van het plaatsje Rafah in de Gaza-strook kijken naar patrouillerende agenten van de Israëlische grenspolitie. Gisteren waren er flinke rellen in de Gaza-strook. foto epa W'i.iu i XJ Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het lang verwachte monsterproces in België te gen de bende van Haemers in Brussel is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Mogelijk komen de negen ver dachten, aan wie naast een reeks gewelddadige roofovervallen ook de ontvoering van oud-pre mier Vanden Boeynants wordt 'toegeschreven, pas na de zomer opnieuw voor de rechter. Het gerechtshof is er de afgelopen dagen niet in geslaagd een jury samen te stellen. Het strafproces tegen Haemers moest eigenlijk afgelopen maan dag van start gaan en zou naar verwachting bijna vier maanden duren. Maar de duurste en meest spraakmakende rechtszaak van de afgelopen decennia in België komt maar niet van de grond, bij gebrek aan juryleden. Een op merkelijk feit, gezien het belang van het proces. Bovendien is de gang van zaken slecht voor de reputatie van de rechtspraak in België. Bij strafzaken in België wordt het vonnis geveld door een jury van twaalf gewone burgers. Ge zien de duur van het proces- Haemers is een veelvoud aan kandidaat-juryleden nodig, 90 om precies te zijn. Uiteindelijk moesten er daarvan maandag 48 moeten overblijven voor een tweede selectie. Maar dat aantal werd niet gehaald, omdat te veel burgers een geldig excuus had den om niet in de jury te hoeven zitten. Dinsdag zijn opnieuw 30 Belgen uit de provincie Brabant opge roepen. Daarvan kwamen er gis teren maar negentien opdagen, waarvan zestien een excuus had den om vrijgesteld te worden van deze burgerplicht. Het gerechtshof heeft, om het proces te starten, twaalf juryle den en twaalf reserve-juryleden nodig. Die worden geloot uit de 48 kandidaten. Het openbaar ministerie en de verdediging van Haemers hebben het recht elk twaalf kandidaten te weigeren. Het hof heeft de rechtszaak voorlopig verdaagd tot de vol gende zitting. Die bijeenkomst valt vlak voor het zomerreces, zodat wordt verwacht dat het proces over de zomervakantie heen wordt getild en pas in sep tember begint. De problemen met de samenstel ling van een jury bij het proces- Haemers, duiden erop dat veel Belgen blijkbaar er niet happig op zijn om gevaarlijke misdadi gers te veroordelen. De ju ryrechtspraak staat toch al ter discussie in België, nadat ander halve maand geleden bij de be- \p-su m handeling van een moordzaak in Brussel twee juryleden met de dood waren bedreigd. Er wordt bovendien steeds meer getwijfeld aan de objectiviteit van een lekenjury, die onder gro te spanning staat naarmate een rechtszaak langer duurt. De voorzitter van het hof, dat het proces-Haemers voorzit, wordt verweten de kandidaat juryleden te gemakkelijk te heb ben laten gaan. Volgens de regels wordt ontheffing slechts in noodgevallen aanvaard. Afgelo pen maandag werd een jurylid verontschuldigd omdat zij haar hondje met alleen thuis kon la ten. Jurylid zijn is in België ook financieel alles behalve aantrek kelijk. De dagvergoeding be draagt 42,50 gulden en dan is het nog maar te hopen dat de werkgever het salaris van zijn opgeroepen werknemer doorbe taalt, hetgeen niet verplicht is. Zelfstandigen krijgen een ver vangend inkomen, gebaseerd op een hun belastingaangifte van het jaar daarvoor. Wie boven dien zonder opgaaf van redenen uit de jury stapt, riskeert een hoge geldboete. De namen en adressen van juryleden zijn openbaar voor de verdediging. De vrees voor represailles is dan ook groot. Haemers in een speciale kooi in de rechtszaal. foto epa Ankara - Tal van regeringsleiders hebben gisteren de begrafenis bijgewoond van Turgut Ozal, de zaterdag op 66-jarige leeftijd overleden president van Turkije. Tot de aanwezigen behoorden de Duitse president Von Weizsacker, de Griekse premier Mitso- takis en de Israëlische minister van buitenlandse zaken Perez. Nederland werd vertegenwoordigd door minister van buiten landse zaken Kooijmans. De Amerikaanse delegatie werd geleid door de voormalige minister van buitenlandse zaken James Baker, die tijdens de Golfcrisis geregeld in Turkije was. Washington - De Verenigde Staten ondertekenen binnenkort alsnog het internationale milieuverdrag over de biodiversiteit ter bescherming van planten en dieren. President Clinton heeft dit gisteren gezegd aan de vooravond van de internationale Dag van de Aarde. Hij distantieert zich daarmee van zijn voorganger Bush die weigerde de overeenkomst te aanvaarden. Clinton beloofde ook het broeikaseffect tegen te gaan door de uitstoot van kooldioxyde voor de eeuwwisseling terug te brengen op het niveau van 1990. Het verdrag over biodiversiteit werd vorig jaar juni tijdens de internationale milieu-topconferentie in Rio de Janeiro opgesteld. Washington weigerde het te ondertekenen omdat het de intellectuele eigendomsrechten en patenten van Amerikaanse bedrijven die voor hun produkten planten'gebrui- ken uit de regenwouden, zou bedreigen. Bukarest - De Nederlandse vrachtwagenchauffeur Hans Doms is gisteren in Roemenië veroordeeld tot drie jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Ook dient hij een aanzienlijke schadever goeding te betalen aan de familie van het dodelijke slachtoffer van het verkeersongeval waar de trucker vorig jaar bij betrok ken was. Doms heeft aangekondigd in beroep te gaan. Volgens de Nederlandse ambassaderaad Spronsen zijn er nog 'meer pijlen op de boog'. Bonn - Duitsland stuurt binnenkort, op verzoek van de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, ruim 1600 militairen naar Somalië. In de 'bevrijde gebieden' van dit door burgeroorlogen geteisterde Afrikaanse land, zullen de Duitse 'blauwhelmen' worden ingezet bij louter humanitaire acties. Niettemin zullen ze - ter zelfbescherming - wapens dragen. Dat aspect heeft in de Duitse Bondsdag tot een uitvoerig debat geleid, waarbij coalitie en oppositie de overbekende argumenten gebruikten. De chris ten-democratisch/liberale coalitie vindt de Duitse bijdrage van zelfsprekend en ook zónder grondwetswijziging mogelijk. De socialistische SPD is tegen de inzet van Duitse blauwhelmen in oorlogsgebieden als de grondwet niet eerst is gewijzigd. Washington - De Amerikaanse president Clinton krijgt van zijn Westerse bondgenoten op dit moment geen steun voor verder militair ingrijpen in de Balkanoorlog. De Britse premier Major en de Franse president Mitterrand met.-wie hij overleg heeft gevoerd, vrezen aanvallen van de Bosnische Serviërs op de Britse en Franse eenheden van de VN-vredesmacht op het moment dat de Amerikanen Servische stellingen gaan bombar deren. Ook voelen ze niets voor een andere Amerikaanse optie, opheffing van het wapenembargo tegen Bosnië om de moslims de kans te geven zich beter te bewapenen. Het Deense voorzit terschap van de EG schaart zich eveneens achter het Britse en Franse standpunt. Inmiddels zijn de Canadese VN-militairen in Srebrenica er in geslaagd de moslims in de belegerde Oostbosnische stad te ontwapenen. Maar het sterke vermoeden bestaat dat het meren deel van de moslim-strijders zich schielijk uit Srebrenica heeft weten terug te trekken en over de bergen is ontkomen, vermoedelijk naar de moslim-enclave Zepa. Brussel - De Belgische ministeries van justitie en buitenlandse zaken bereiden een wetsvoorstel voor dat het mogelijk maakt beslag te leggen op bezittingen van de Zairese president Mobutu. België wil op die manier het staatshoofd van de voormalige Belgische kolonie dwingen mee te werken aan democratisering in het land. De betrekkingen tussen België en Zaire zijn de laatste tijd bijzonder gespannen. België heeft duidelijk de kant gekozen van de regering Tshisekedi en de door Mobutu in het leven geroepen nieuwe regering niet erkend. Eerder deze week wees Mobutu twee Belgische diplomaten uit, hetgeen door België onmiddellijk met gelijke munt werd be taald. Brussel - De Italiaanse ex-premier en gewezen secretaris-gene raal van de socialistische partij (PSI), Bettino Craxi, is gisteren aan de tand gevoeld door de Luikse onderzoeksrechter Véroni- que Ancia over het betalen van steekpenningen door helikopter fabrikant Agusta in ruil voor een Belgische legerorder. Agusta veroverde in 1988 een lucratieve order voor 46 helikopters. Het Agustadossier is echter interessanter wegens een mogelijk verband met de nog steeds onopgehelderde moord in 1991 op de Luikse socialistische voorman André Cools. (ADVERTENTIE) Van onze redactie buitenland Waco/Washington - David Koresh was nooit van plan zich over te geven aan de politie. Ook gaf hij opdracht de brand te stichten waarin de sekteleider en 85 van zijn aanhangers maandag ondergingen, blijkt uit nieuw be wijsmateriaal dat gisteren aan het licht kwam. In de puinhopen van de boerde rij van de sekte zijn de lijken van ongeveer 40 mensen gevonden. Drie slachtoffers lijken te zijn doodgeschoten. De Krant Dallas Morning Post meldt dat de FBI tijdens de 51 dagen durende omsingeling van de sekte, elektronische afluister apparatuur naar binnen heeft gesmokkeld. De politie had Koresh en zijn naaste medewerkers maandag opdracht horen geven het vuur in de boerderij aan te steken, schrijft de krant onder aanha ling van een anonieme bron bij de FBI. Volgens deze zegsman is niet gesproken over zelfmoord, maar was het duidelijk dat de sekteleden een gevecht met de politie voorbereidden. De FBI weigert het bericht over de af luisterapparatuur te bevestigen of te ontkennen. Uit gerechtelijke documenten die gisteren in Waco werden vrijgegeven, blijkt dat Koresh niet van plan was zich over te geven. Volgens de stukken zou hij dat hebben gezegd op 28 februari, de dag dat de politie probeerde zijn ranch binnen te vallen. De informatie over de uitspraak van Koresh is afkom stig van een informant van de politie die vlak voor de inval uit het complex ontsnapte. De FBI heeft gezegd dat de aan hangers van Koresh maandag op drie plaatsen in het complex brand stichtten nadat tanks ga ten in de gebouwen hadden ge maakt en traangas naar binnen hadden gespoten om de sektele den tot overgave te bewegen. Ook het Witte Huis zei gisteren dat de sekte zelf het gebouwen complex in brand had gestoken. „Wij hebben overtuigende be wijzen dat de sekteleden zelf het vuur hebben aangestoken", al dus woordvoerder George Step- hanopolous. Hij wees verklaringen van twee Britten van de hand dat het vuur vuur niet door toedoen van de sekte was ontstaan, maar het werk was van de FBI. Een zeer grote meerderheid van de Amerikanen, 93 procent, is van mening dat Koresh verant woordelijk is voor de tragedie in Waco, blijkt uit een opiniepei ling. Volgens de enquête stemt 73 procent van de ondervraagden in met het optreden van de FBI van maandag. Een meerderheid oor deelt dat president Clinton en minister van justitie Reno in de ze zaak niets valt te verwijten. Van de ondervraagden meent 45 procent dat de FBI geen fouten heeft gemaakt en 47 procent zei dat de federale politie sneller had moeten optreden.

de Stem | 1993 | | pagina 5