Hulp zelfdoding niet bestraft GROTE OPRUIMING! 5,- KORTING entschap Limburgs oud-gedeputeerde Riem verdacht van corruptie warten DE STEM I )e?elFd Twaalf fietsen op de plaats van één auto Ze wilde geen ander mens zijn, ze wilde dood' {echtbank laat psychiater die vrouw in geestelijke nood hielp vrijuit gaan CDA-vrouwen eisen plaats nummer twee op de lijst 2 SLOGGI LUXE BH'S MET Basisbeurs BINNENLAND A3 Te veel rook in de Tweede Kamer Erepenning voor bisschop Ernst Ter Veld; Maak Nederlanders pensioenbewust COMMENTAAR BINNENLAND KORT Inspraak bij grote projecten 6 weken Justitie neemt minder wapens in beslag Derde kandidaat opvolging Ria Beckers Aardbevingsschade Limburg 100 mbi Schietvaardigheid politie onderzocht Justitie: geen onderzoek legale wietteelt d jaar graag herkozen word», nijdig worden op mensen agen hoe ik me voel, omdat f parlementariër ben. Dat is emocratie toch de hoogste fi,* iemand kan hebben". oortdurende populariteit - 0 jongeren - zegt hij te danken n aan zijn duidelijkheid 0v politieke principes. Zo wolli» n toelichtingen op international es konden zijn, zo helder is hi geweest over zijn doelstelling» liticus. „De kiezers moeten nre eten waar 'n politicus voor sLt" denkt en wil". aat her is langzaam herstellende vaii cente hartstoornis. Het is d, ige oud-minister nog aan te zien naar eigen zeggen, flink in 2'n eeft gezeten toen hij enkele we eleden hals-over-kop naar een Luis werd gebracht, erkt aan zijn memoires die een oplage zullen bereiken en waar- ij - naar wordt beweerd - een nencontract met een doehteron- "ing van de grote uitgever Ber- nn heeft afgesloten. Hen ongetwijfeld de nodige anec- in voorkomen. Mogelijk ook dat 1 'in een sympathiek land waar k op bezoek was geweest, maar ik op een gegeven moment minister-collega tegenover me et één dag in functie. Voor we fel gingen zei hij, dat 'ie nog ijn handen wilde wassen maar iet precies wist waar dat kon i ik die werkkamer door m'n re bezoeken goed kende, heb ik een tapijt-behangen deur ach- werktafel gewezen. Dat was de' van zijn privé-toilet". 'STEM DONDERDAG 22 APRIL 1993 ,onze verslaggevers astricht - Justitie heeft een cor- „ptie-onderzoek geopend tegen __Tburgs oud-gedeputeerde i'Biem (52), nu burgemeester van Ininssum. pvdA-bestuurder zou, toen hij nog was van het college van Gedeputeer- Staten in Limburg, smeergeld heb- i aangenomen in de vorm van dien- p, geld en reizen. Justitie verdenkt bovendien van belastingfraude, jruil voor het smeergeld zou hij de Jlangen hebben behartigd van een of -ier ondernemingen. Bovendien zou hij in het geheim als adviseur van een of meer bedrijven hebben gewerkt. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen Riem is deze week bevolen door de Maastrichtse rechter-commissaris op verzoek van officier van justitie mr.J.van Atteveld. Riem is een vooraanstaand lid van de PvdA in Limburg. Hij was veertien jaar gedeputeerde. Bij de statenverkiezingen in 1991 was hij nog lijsttrekker voor zijn partij. Naar verwachting zal Riem vandaag zijn tijdelijk terugtreden als burge meester van Brunssum (30.000 inwo ners) bekendmaken. Volgens richtlijnen van het PvdA-Gewest Limburg moeten bestuurders tegen wie een justitieel on derzoek wegens corruptie loopt, hun functie voor enige tijd opschorten. Riem wordt onder meer ervan verdacht als gedeputeerde tegen vergoeding ad viseur te zijn geweest van de Zuidlim- burgse wegenbouwer Baars. Die wordt sinds november vorig jaar ook verdacht van het omkopen van een wethouder in Maastricht en een provincie-ambtenaar. Baars weigerde in 1990 overigens tegen de FIOD de namen te noemen van de tientallen bestuurders en ambtenaren aan wie hij zijn smeergeldmiljoenen betaalde. In het kader van het gerechtelijk voor onderzoek zou de rijksrecherche zoeken naar een bankrekening, die Riem in het belastingparadijs Jersey heeft. Op dat Kanaaleiland heeft ook wegenbouwer Baars een bedrijfje. Ook zoekt justitie naar een bevestiging van geruchten dat Riem een vakantiewoning van Baars gekregen heeft. De rijksrecherche blijkt al begin vorig jaar, op verzoek van commissaris van de koningin ing. E. Mastenbroek, in het geheim een oriënterend onderzoek te hebben gedaan naar de handelwijze van de toenmalig gedeputeerde. Riem zou twee bedrijven in de grindsec- tor economisch voordeel bezorgd heb ben door een beslissing van zijn ambte naren terug te draaien. Het onderzoek leverde geen bewijzen voor strafbare feiten op. Na zijn vertrek werd Riem commissaris bij een aandeelhouder van een van de bedrijven. Ook het onder zoek in deze kwestie zou nu opnieuw geopend zijn. Met de zaak Riem dijt het corruptie schandaal in Limburg verder uit. Riem is inmiddels de negende bestuurder of ambtenaar tegen wie een strafrechtelijk onderzoek loopt. Sinds april vorig jaar zijn de namen van 21 ambtenaren en politici in verband gebracht met smeergeldzaken. Betrok ken bij de talloze affaires zijn ook zestien (directeuren van) bedrijven. Apartheid Beweging en de Afri kaner Nationaal Socialisten. Ook de Witte Wolven zeggen dat Walusz tot hun gelederen behoort. Hun leider, Barend Strydom, die tot levenslang was veroordeeld wegens de moord op zeven zwarten in 1988, kreeg onlangs amnestie. Piet Rudolph, de leider van de Boerestaatpartij, heeft het be grijpelijk genoemd dat blanken Hani dood wensten. Ook Ru dolph kreeg onlangs amnestie. Hij zat vast wegens de diefstal van wapens uit het hoofdkwar tier van de luchtamcht. Volgens de politie behoorde ook het pis tool waarmee Hani werd dood geschoten tot de door Rudolph gestolen wapens Rudolph ech ter ontkent elke betrokkenheid bij de moord. Derby-Lewis stond aan het hoofd van het Stallard Fonds, dat blanke immigranten werft voor rechtse groeperingen. De politie heeft nog niet willen zeggen op welke manier hij mo gelijk bij de moord op Hani betrokken was. De meeste blanke extremisten zijn geboren Zuidafrikanen. Zuid-Afrika heeft echter ook gediend als toevluchtsoord voor rechts-extremisten uit andere landen. Duitse nazi's vertrok ken na de Tweede Wereldoorlog naar Zuid-Afrika en werden ge volgd door immigranten die het communisme in Oost-Europa ontvluchtten. Voormalige nazi-officieren her denken nog elk jaar de geboor tedag van Adolf Hitler, die af gelopen dinsdag 104 zou zijn geworden. Ie 50-jarige vrouw uit Ruinen in september 1991 van de sychiater de medicijnen kreeg m te sterven, was lichamelijk fzond. ladat haar twee kinderen waren rerleden en haar huwelijk pak liep, wilde de vrouw niet :eer leven. Een eerdere zelf- loord mislukte, waarna de rouw de hulp van de psychiater ariep. Je rechtbank heeft uitgesproken it het geestelijk lijden van deze touw voldoet aan de eis in de vet dat er sprake moet zijn van iiuizaam ondraaglijk en uit- ondanks de enorme schade die de oorlog land heeft aangericht. Veel steden en dorpen zijn com pleet van de kaart weggebom bardeerd. Asmara lijkt redelijk ongeschonden. Omdat er 70.000 Etiopische militairen gelegerd waren is de stad nooit met zwa re wapens aangevallen, maar er is 70 jaar niets aan onderhoud gedaan. Grote delen van de hoofdstad worden met tankwa gens van water voorzien en bij iedere regenbui storten een paar huizen in. De landbouw heeft in de oorlog vrijwel stilgelegen, tweederde van de bevolking is op voedsel hulp aangewezen, en de indus trie is verouderd. De Etiopische 'egering liet zich weinig gelegen iggen aan onderwijs en infra structuur. Alleen de haven van Assab, tot voor kort de enige :eehaven van Etiopië, is goed onderhouden. De Eritrese rege ring is met Addis Abeba over eengekomen dat Assab een doorvoerhaven voor Etiopië blijft. En dan zijn er de vluchtelingen De Eritrese regering heeft de donoren een programma van 650 miljoen gulden voorgesteld waarmee alle vluchtelingen een goede toekomst kan worden ge- ooden. W-vertegenwoordiger Askwith riet wel mogelijkheden. „Veel tal afhangen van de respons ran de donoren na het referen dum, maar de perspectieven voor de visserij en de landbouw zijn veelbelovend. Onder de Ita lianen was dit tenslotte een welvarend gebied en de Eritreërs weten dat. Vergeet liet, zij hebben lang gevochten ?n veel geleden en zij hebben ronder hulp al heel veel bereikt- Sij zullen, wat de buitenwereld )ok doet, doorgaan met de ont wikkeling van hun land". jn onze verslaggeefster Issen - De rechtbank in Assen heeft gisteren de -jarige Haarlemse psychiater B. Chabot ontslagen van jchtsvervolging voor hulp bij zelfdoding. Het is de trste keer in Nederland dat de rechter zich uitspreekt iverhulp bij zelfdoding op grond van geestelijk lijden. Utrecht - De Nederlandse niet-rokersvereniging CAN (Clean Air Now) en de Stichting Volksgezondheid en Roken hebben een kort geding aangespannen tegen de Tweede Kamer. Ze vinden dat de tabakswet in de parlementsgebouwen op alle fronten overtreden wordt. Ministers, Kamerle den, journalisten en perso neel roken overal waar dat niet mag. De niet-rokers vinden dat de rechter regering en par lement nu maar moet dwin gen hun eigen tabakswet na televen. Het kort geding dient op 17 mei voor de Haagse recht bank. Van onze verslaggever Breda - De Katholieke School ed in het bisdom Breda heeft eerste erepenning voor men sen die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor het katholiek fflderwijs toegekend aan oud- Bisschop Ernst. lie erepenning is ingesteld van- wge het vijfentwintigjarig jubi leum van de schoolraad. De pen- fflig wordt ook vernoemd naar de oud-bisschop: Ernst heeft in dertijd meegeholpen bij de op richting van de raad. "e erepenning wordt woensdag april in Bergen op Zoom Ögereikt tijdens een viering ter ere van het jubileum, feder deze maand werd Ernst Benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. zichtloos lijden dat onafwend baar gevolgd zou worden door de dood. De rechtbank gaat niet in op de vraag of de vrouw psychisch ziek was. „Uit welke oorzaak het lij den is ontstaan - door ziekte of anderzins- is daarbij niet van belang", aldus de rechtbank in haar overwegingen. Haar conclusie is dat de vrouw in vrijheid te kennen heeft gege ven te willen sterven. De psy chiater is bij het daadwerkelijk verlenen van de gevraagde hulp 'uiterst zorgvuldig en medisch verantwoord' te werk gegaan. Zijn keuze de gevraagde hulp te verlenen noemt de rechtbank 'gerechtvaardigd'. Officier van justitie mr. R. Drenth, die tijdens de behande ling een voorwaardelijke gevan genisstraf eiste van een jaar, gaat in hoger beroep. Hij vindt dat de psychiater de grenzen van het maatschappelijk toelaatbare heeft overschreden door de vrouw een duidelijke medicatie te verschaffen. Minister Hirsh Ballin van justi tie, op de hoogte gesteld van het rechtbankvonnis, wilde gisteren nog niet reageren. De Tweede Kamer praat dit na jaar over euthanasie bij psychia trische patiënten. Scheveningen (anp) - De Ne derlandse werknemer moet pensioenbewust worden. De pensioenfondsen hebben daarin een belangrijke taak. Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken en werkgelegenheid vindt dat elk pensioenfonds een populaire uitgave van zijn pen sioenreglement moet maken. Op een symposium in Scheveningen signaleerde zij gisteren dat nog niet de helft van de pensioen fondsen dat heeft gedaan. Inzichtelijkheid van het pen sioen wordt volgens de staatsse cretaris belangrijker naarmate de pensioenkeuzes toenemen. Zo krijgen, door de toenemende ar beidsdeelname van vrouwen, huishoudens de behoefte aan an dere regelingen dan de gebruike lijke ouderdoms- en nabestaan denpensioenen. Ter Veld denkt dat veel gezinnen waar twee inkomens worden verdiend willen kiezen tussen een lagere premie, of een hoger ouderdomspensioen, dan wel een andere pensioenleeftijd. Haarlem - Als het aan de Fietsersbond ENFB ligt wordt het een nationale voor jaarsschoonmaak, een grote schoonmaak met fietsenrek ken in de plaats van auto's. De bond had er zelfs, voor het eerst en voor het laatst, een speciale auto voor aangeschaft. Om die letterlijk op te blazen en demonstratief op te rollen. Onder nadrukkelijke regie van een humeurige NOS-cameraman begon de ENFB gisteren in Haarlem zijn landelijke campag ne. In het centrum, pal naast de Grote St. Bavokerk, werd een opblaasauto verwijderd van zijn parkeerplek. Daarvoor in de plaats kwam een dubbel, stevig fietsenrek met plaats voor twaalf fietsen. Bij de actie '1 voor 12' worden dit voorjaar in veertig plaatsen in Nederland 60 autoparkeerplaat sen ingeruild voor 720 fietspar keerplaatsen. ENFB-voorzitter Jaap Rijnsbur ger benadrukt dat het toene mend gebruik van het nationaal fietsenbezit van 15 miljoen rij wielen een serieuze oplossing is van het dichtslibben van steden en wegen met auto's. Het milieubeleid en het vervoer beleid van de ministers Alders en Maij-Weggen falen volgens hem. Nu al is zeker in dichtbe volkte gebieden de ruimte schaars. „Onnodig autogebruik is onmaatschappelijk en asoci aal", vindt Rijnsburger. De door de ENFB gepropageerde fietsenrekken zijn van een nieuw, speciaal model met extra zware beugel: om er je fiets nog steviger in op slot te kunnen zetten. Onder het motto '12 op de plek van 1', gaat de Fietsersbond ENFB op zestig lokaties in Nederland autoparkeerplaatsen opheffen. Op die plaatsen komen dan rekken voor twaalf fietsen. foto anp (ADVERTENTIE) (geldt ook voor Sloggi 100 SI). De Sloggi Luxe BH is door zijn elastisch kant bijzonder comfortabel. Door de combinatie van 75% fijn katoen en 15% lycra' blijft de pasvorm perfect ook na eindeloos wassen. Zit goed blijft goed. voert het vrouwenberaad aan. een cultuuromslag.' oor Joke Knoop brengt haar in contact met de De rechtbank in Assen zag zich op afzienbare termijn moet ssen - '7.p wilde open ander psychiater. De vrouw weieert el- geplaatst voor een groot aantal treden? Volstrekte zekerheid i Van onze Haagse redactie Den Haag - Bij de eerste dertig namen op de CDA- kandidatenlijst moeten tien vrouwen staan, terwijl ook de tweede plaats - na lijsttrek ker Brinkman - per se door een vrouw moet worden inge nomen. Dat is de opvatting van het CDA-Vrouwenberaad. „Meer dan de helft van de CDA- kiezers bij de laatste Kamerver kiezingen was vrouw. Ten op zichte van andere politieke par tijen stemmen verhoudingsge wijs meer vrouwen op het CDA", voert het Vrouwenberaad aan. Het besluit van het CDA-partij- bestuur dat 'circa eenderde' van de toekomstige CDA-fractie moet bestaan uit vrouwen is vol gens het Vrouwenberaad een stap in de goede richting. „Maar het besluit had moeten inhouden dat 'minimaal' eenderde van de fractieleden vrouw is." Van de huidige 54 CDA-Kamerleden zijn er 14 vrouw (25,9 procent). Het Vrouwenberaad wijst erop dat het CDA een 'van oudsher door mannen bestuurde partij is, waar omgangsvormen, normen en waarden door mannen zijn bepaald; door meer vrouwen op zekere verkiesbare plaatsen te zetten, laat het CDA zien, dat het serieus werk wil maken van een cultuuromslag.' "tT KABINET heeft het beleid voor volgend jaar vastgelegd. De ®angekondigde bezuinigingsoperatie is nog iets omvangrijker «n was aangekondigd. In 1994 zal voor acht miljard gulden gorden bezuinigd. Hoewel nog niet exact kan worden aangegeven waar en hoe de ^orgenomen bezuinigingen zullen worden uitgevoerd, valt er '™i een lijn te ontdekken. Vast staat bijvoorbeeld dat het mes in "e subsidies wordt gezet. De meeste subisidies worden met één Procent gekort. ^aarrrjee wordt geld binnengehaald, maar het brengt nog geen wering teweeg in het woud van subsidieregelingen waarmee vaderland is overwoekerd. Voor een vereniging of instituut is het ,°9 steeds niet erg moeilijk om zich toegang te verschaffen tot e ruim gevulde ruiven van de Nederlanse subsidiestal. In die Me kan nog fors worden gekapt. ^eneens opvallend is het voornemen van het kabinet om de rak s 'n de '00P der jaren te 'aten verdwijnen. Met dat plan a,t te leven. Vooral in het buitenland wordt met verbazing ^gekeken tegen het fenomeen van de basisbeurs die aan "ere student - ongeacht het inkomen van de ouders - wordt verstrekt. a||! 's de bed°eling dat studenten grotere bedragen gaan lenen, aan st.udenten met weinig draagkrachtige ouders blijven in Hetïw''<omen voor een financiële ondersteuning. 'kabinet garandeert dat daardoor de toegankelijkheid van het Jerwjs gewaarborgd blijft, maar de toekomst zal uitwijzen hoe met d'e 9arantie 's- Wanneer op de hulp aan studenten y LWemig draagkrachtige ouders fors wordt gekort, komen die risin r h" 'n een extra achtergestelde positie te verkeren. Met het idea V00r een aanta' hoger onderwijs een onbereikbaar Door Joke Knoop Assen - 'Ze wilde geen ander mens worden dan zij was ge weest toen zij moeder was en gelukkig.' Een zinnetje uit het vonnis van de rechtbank in Assen, die giste ren een psychiater ontsloeg van rechtsvervolging voor het verle nen van hulp bij zelfdoding. Een zinnetje dat alles vertelt over het lijden van de 50-jarige vrouw uit Ruinen die van haar psychiater medicijnen kreeg om te sterven. Haar leven was een opeenstapeling van ellende. Ze had twee zonen. De zoon die haar erg na aan het hart lag, pleegde in 1986 zelfmoord. Haar huwelijk liep op de klippen, haar vader overleed en vijf jaar na de zelfmoord van haar zoon over lijdt haar tweede zoon aan een ziekte. Ze bestelt graven voor haar kinderen, haar ex-man en zichzelf en doet dezelfde avond nog een vergeefse poging tot zelfmoord. Daarna wendt ze zich tot de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Die brengt haar in contact met de psychiater. De vrouw weigert el ke vorm van therapie omdat die gericht is op het loslaten van de overledenen. Ze wil maar één ding: sterven. Ze vraagt daar meermalen om. Op 28 september 1991 geeft de psychiater, nadat hij zeven art sen heeft geraadpleegd, haar de dodelijke medicijnen. De vrouw sterft onder de klanken van Bach, dezelfde muziek als bij de begrafenissen van haar kinde ren. De psychiater meldt de hulp bij zelfdoding. Volgens de wet is euthanasie of hulp bij zelfdoding strafbaar. Maar als de arts aan de zorgvul digheidseisen voldoet, heeft hij geen vervolging te vrezen. Vol gens die eisen moet er onder meer een uitdrukkelijk verzoek van de patiënt zijn en moet er sprake zijn van ondraaglijk en uitzichtloos lijden dat onaf wendbaar gevolgd wordt door de dood. Bij een lichamelijke ziekte is dat alles redelijk objectief te meten. Maar bij een psychiatri sche patiënt is dat veel moeilij ker. De rechtbank in Assen zag zich geplaatst voor een groot aantal vragen. Was de vrouw te gene zen? In hoeverre was haar situa tie uitzichtloos? Is dit ondraag lijk lijden? Is haar doodswens een gevolg van haar psychiatri sche ziektebeeld? Ofwel: is het verzoek om hulp bij zelfdoding uit vrije wil gedaan? Uit het vonnis blijkt dat de rechtbank bereid is subjectieve maatstaven te accepteren. „Er was sprake van een duurzaam en voor haar ondraaglijk en uit zichtloos lijden." Niet alle psychisch lijden is daarmee ondraaglijk en uitzicht loos. Was er kans op genezing? Als ze al behandeld wilde wor den, was een therapie van drie tot vijf jaar nodig geweest. Her stel was onwaarschijnlijk en het lijden zou nauwelijks verzacht worden, aldus deskundigen die door de rechtbank in haar von nis worden aangehaald. Bovendien was volgens dezelfde deskundigen de kans groot dat zij zich op aan andere manier van het leven zou beroven. Vol doet dit aan de eis dat de dood op afzienbare termijn moet op treden? Volstrekte zekerheid is - ook bij lichamelijke ziekte - niet te geven en kan dus 'in redelijkheid ook niet gevergd worden', aldus de rechtbank. De vraag of de vrouw haar ver zoek om hulp bij zelfdoding in vrijheid heeft gedaan, heeft de rechtbank bevestigend beant woord. „Haar keuze is niet het gevolg van haar geestelijke ziek te." Heeft de rechtbank met dit von nis nu de weg geopend voor andere psychiaters om hun pa tiënten aan een rustig einde te helpen? Volgens prof.mr. J. Hubben, hoogleraar gezondheidsrecht in Nijmegen, heeft de rechtbank die mogelijkheid willen begren zen door te spreken van een voor haar - dus deze patiënte - on draaglijk en uitzichtloos lijden. Bovendien is de rechtbank uit drukkelijk van mening dat de verklaring van de patiënte hele maal niet is beïnvloed door haar psychiatrische ziekte. Daarnaast is het vonnis toegespitst op al leen dit geval, op 'de grote dra matiek in dit leven'. -J JX v vr> Opa, kijk ik vond op zolder een oude kaart van Flevoland. Was dat een provincie, die polder, kon dat toen in Nederland? Jochie daar moet je me niet mee plagen, ik was dat trauma bijna kwijt. Je kunt me beter niet vragen naar die lang vervlogen tijd. Zou er ooit een Flevoland-ballade komen die het nageslacht er aan moet herinneren dat Nederland ooit 12 provincies telde? Misschien dat Han Lammers het dan moet zingen, samen met kleine Greetje uit de polder. Ik heb op school geleerd dat er 11 provincies in dit land zijn. Ik vond dat wel iets hebbendat gekkengetal, want het benadrukte voor mijn gevoel het bijzondere karak ter van dit land. Ik zit er dan ook absoluut niet mee dat Flevoland binnenkort wel eens provincie af zou kunnen zijn. Ik heb er nooit een speciaal gevoel bij gehad en zal dat ook nooit krijgen. Elf provincies, dat scheelt zendtijd op verkiezingsavon den en ook de jurering bij het songfestival schiet dan eindelijk weer eens ouderwets lekker op. Merijn. Den Haag - Het kabinet wil de inspraaktermijn voor grote projecten als de Betuwelijn en de Hoge Snelheidslijn verlengen. Bij zulke bijzondere projecten krijgen burgers zes weken de tijd om bezwaren in te dienen. De ministers Maij-Weggen (Verkeer) en Alders (Milieubeheer) komen daarmee deels tegemoet aan een uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer. Dat bleek gisteren bij de voorzetting van het debat over de Tracéwet. Een ruime kamermeerderheid pleitte dinsdag voor een verlenging van de inspraak voor alle tracés voor nieuwe auto-, spoor-, en waterwegen. Maar Maij wil de inspraak alleen voor bijzondere projecten van nationaal belang (zoals de Betuwelijn) verruimen tot zes weken. Den Haag - Justitie heeft vorig jaar minder vuurwapens in beslag genomen dan in 1991: 2.300 tegen 3.383 het jaar daarvoor. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Volgens deze organisatie is het gebruik en het bezit van wapens in '92 wel fors toegenomen. Wapenkopers zoeken hun heil in toenemende mate in voormali ge Oostbloklanden. Den Haag - De voorzitter van de Rotterdamse raadsfractie van GroenLinks heeft zich als derde kandidaat gemeld voor het lijsttrekkerschap van deze partij. Herman Meijer (46) heeft dit woensdag bekendgemaakt. De twee anderen zijn Ineke van Gent en Wim de Boer. Van Gent (35), fractievoorzitter van GroenLinks in de gemeenteraad van Groningen, meldde zich vorige week dinsdag. Daarvoor stelde Wim de Boer (55), fractievoorzitter van de partij in de Eerste Kamer, zich kandidaat. Roermond - De totale schade aan huizen en gebouwen door de aardbeving op 13 april vorig jaar in Limburg, bedraagt 103,5 miljoen gulden. Dat blijkt uit een verslag van de Stichting Rampenfonds Aardbeving Limburg (SRAL). In totaal wordt 39 miljoen gulden uitgekeerd aan instanties en particulieren om de schade te herstellen. Alleen degenen die een schade van meer dan 5000 gulden hebben, komen in aanmerking voor een uitkering. Van de 39 miljoen gulden aan uitkeringen, is ongeveer 27,5 miljoen bestemd voor het herstel van het cultureel erfgoed zoals kerken en andere monumentale gebouwen. Elf miljoen is voor particulieren en vijf ton voor bedrijven. Den Haag - Een projectgroep met vertegenwoordigers van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie en de politiebon den gaat de schietvaardigheid van politiemensen onderzoeken. Nog voor de zomervakantie wordt een advies uitgebracht en wordt bezien of Nederlandse politiemensen meer schietlessen moeten krijgen. Dat heeft directeur-generaal Openbare Orde en Veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken mr. H. Borghouts woens dag aan de politiebonden laten weten. Den Haag - Er komt geen onderzoek naar een vergunningstelsel voor Nederwiet. Minister Hirsch Ballin van Justitie ziet er niets in en ook de CDA-fractie keerde zich gisteren af van het compromis dat een dag eerder met de PvdA gesloten was. De PvdA had om een dergelijk onderzoek gevraagd. Coalitiege noot CDA zag hier aanvankelijk niets in, maar gaf toch steun aan het voorstel in ruil voor PvdA-steun om verslaafden eerder te dwingen tot afkicken. CDA en PvdA dienden een gezamenlij ke motie in, waarin gevraagd werd de mogelijkheden voor een vergunningstelsel voor de hennepteelt te onderzoeken. Maar direct daarna keerde het CDA weer op zijn schreden terug. (ADVERTENTIE) 4 dl yoghurt, I komkommer, zout, peper, I teentje knoflook, 2 eetlepels (olijfjolie, I eetlepel fijngehakte munt of dille. Zo maakt u een over heerlijke Tzatziki: rasp de geschilde komkommer, bestrooi deze met zout en peper en laat het 20 minuten uitlekken in een zeef. Pers de gepelde knoflook uit. Roer alle ingrediënten door elkaar en voeg naar smaak peper en zout toe. Koel serveren, i Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. Zend een briefkaart met uw naam, adres en f Iaan extra postzegels naar het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk, o.v.v. 'Men neme'. (Zolang de voorraad strekt.)

de Stem | 1993 | | pagina 3