Limburg Genscher doet niet mee aan de race om het presidentschap Tv-propaganda: het gezin Jeltsin Rechts Zuid-Afrika bewapent zich voor strijd met zwarten Eritrea op weg naar onafhankelijkheid DE STEM! Rechtbank DE STEM Basisbeurs ACHTERGROND Tweede Kamer Erepenning voor bisschop Ernst eritrea DE STEM DONDERDAG 22 APRIL 1993 Een jaar geleden vertrok Hans-Dietrich Genscher als minister van buitenlandse zaken. Toen stond hij midden in de politieke arena, nu kijkt hij toe. schap van zijn liberale FDP. En hij bleef, ook tussen en achter de scher men van het politieke toneel, veruit de populairste politicus van de Bondsre publiek. In een openhartig gesprek dezer dagen blijkt, dat hij sinds zijn aftreden min der gedetailleerd op de hoogte is over de toestand in de wereld. Dat weer houdt hem, méér nog dan toen hij in functie was en wél perfect geïnfor meerd, om krasse uitspraken te doen. Op een paar uitzonderingen na: 'De G7 moeten snel worden uitgebreid tot de G8. Rusland hoort daarbij. De wereld is gebaat bij een economisch en poli tiek stabiel Rusland', en 'Waar is die kunstmatige Europese munt, de ecu, voor nodig? Het jaagt de mensen schrik aan. Waarom niet de toekomstige, ge lijke Europese geldstandaard aange duid met historisch-vertrouwde na men, dus de Euromark, Eurogulden en Eurolire'. „Hoe machtig is de heer Genscher eigenlijk nog?", vroeg een kroniek schrijver van het boulevardblad Bild zich een dezer dagen af. Een duidelijk antwoord gaf hij niet op zijn eigen vraag. Genscher zet in het FDP-presi- dium nog steeds mede de koers van de partij uit. Hij speelde een onduidelijke hoofdrol in het partij-drama om zijn opvolging, maar in de Bondsdagfractie hebben veel jongeren minder respect voor zijn ervaring als hij misschien gedacht of gehoopt had. Anders dan Willy Brandt, om wie ook op hoge leeftijd, niemand in de SPD heen kon. Tegelijk willen ook de jonge liberalen Genscher graag als stemmentrekker behouden voor de verkiezingen in '94. Die worden voor de kleine FDP bijzon der spannend. Want ook die speurt d' om zich heen grijpende desinteresse van veel kiezers voor de gevestigde partijen. President von Weizsacker maakt dat onderscheid nadrukkelijk: niet de politiek, maar de partijen ver loederen. Op dit moment vormen de niet-kiezers de grootste partij in Duitsland. Alar merend? „Alleen als het een permanen te situatie zou worden. Maar we heb ben eerder dit soort kiezers-signalen gehad, en nog altijd hebben we zonder wettelijke dwang, opkomsten van bo ven de 90 procent gehad; hoger dan in welk Europees land ook". En 'niet stemmen is nog altijd beter dan op de verkeerde partij stemmen', citeert Genscher instemmend kanselier Kohl. Volgend voorjaar treedt president Ri chard von Weizsacker 'het morele geweten' van Duitsland - af. Over zijn opvolging wordt al maanden gepraat. „Het doet onrecht aan de functie-uit oefening van de president om nu al over zijn opvolging te speculeren", vindt Genscher. Al in 1991 verklaarde hij niet in de race te zullen gaan voor het presidentschap. Al zou hij een ideale figuur zijn om de moeizame integratie van het Duitse westen en oosten te bevorderen. Gen scher stamt uit het Oostduitse Halle en wordt ook in de voormalige DDR op handen gedragen. Hij noemt zichzelf een 'wossi', de combinatie van een ossi en een wessi. Voor de opbouw van de nieuwe deel staten vindt hij dat nu snel moet gebeuren wat al veel eerder gedaan had moeten worden, namelijk de be lastingen in Oostduitsland drastisch verlagen zodat het investeren aantrek kelijk wordt, en daarnaast de Oost duitse produkten zónder de btw-belas volgend jaar graag herkozen wordj Ik kan nijdig worden op mensen J me vragen hoe ik me voel, omdati 'maar' parlementariër ben. Dat is I onze democratie toch de hoogste furl tie die iemand kan hebben". 1 Zijn voortdurende populariteit - C,J bij de jongeren - zegt hij te dankenj hebben aan zijn duidelijkheid osl partij-politieke principes. Zo wolli als zijn toelichtingen op international kwesties konden zijn, zo helder is J altijd geweest over zijn doelstelling! als politicus. „De kiezers moeten p! cies weten waar 'n politicus voor staal wat 'ie denkt en wil". Genscher is langzaam herstellende vj een recente hartstoornis. Het is J3 66-jarige oud-minister nog aan te ziej dat hij, naar eigen zeggen, flink in 2d rats heeft gezeten toen hij enkele «J ken geleden hals-over-kop naar eej ziekenhuis werd gebracht. Hij werkt aan zijn memoires die ej grote oplage zullen bereiken en waar] voor hij - naar wordt beweerd - eatl miljoenencontract met een dochteronJ derneming van de grote uitgever Berd telsmann heeft afgesloten. Er zullen ongetwijfeld de nodige anecJ dotes in voorkomen. Mogelijk ook dal voorval 'in een sympathiek land waar' ik vaak op bezoek was geweest, maan waar ik op een gegeven moment eta] nieuwe minister-collega tegenover ni3 zag. Net één dag in functie. Voor wl aan tafel gingen zei hij, dat 'ie nor even zijn handen wilde wassen maar nog niet precies wist waar dat kon.' Omdat ik die werkkamer door m'ii' vroegere bezoeken goed kende, heb ik hem op een tapijt-behangen deur achl ter z'n werktafel gewezen. Dat was dj ingang van zijn privé-toilet". De datum voor het Russische referendum komt naderbij en Jeltsin gooit alles in de strijd om stemmen te winnen. Zelfs zijn vrouw, die film- en fotocamera's altijd heeft gemeden, moet er aan geloven. van het gezin Jeltsin, maar eerst volgde de camera de pre sidentsvrouw tijdens een be zoek aan een kerkje in het zuidwesten van Moskou. Toen Moskouse vrouwen haar bui ten de kerk hun sympathie betuigden, was Jeltsins vrouw tot tranen toe geroerd. „Be dankt voor alle steun die jullie ons jarenlang gegeven hebben. Zonder jullie hadden we het niet overleefd." De Jeltsins betrekken, althans 'voorlopig nog, een vierka- merflat in een hoog bakstenen flatgebouw dat vroeger de Communistische Partij toebe hoorde. In een ruime keuken maken zijn dochters Tanja en Lena het favoriete eten van de president klaar: gebakken aardappelen met gehaktbal len. De keuken en de rest van het huis staan vol goedkope, foeilelijke Sovjet-meubelen. In de hoek tegenover twee grote koelkasten staat een klein Ja pans televisietoestel. Nog in de auto op weg naar huis vertelde Naïna Jeltsina over haar kennismaking met Boris tijdens hun studenten tijd in Sverdlovsk. In die stad in de Oeral brachten ze samen dertig jaar door voor Jeltsin voor zijn carrière naar Mos kóu moest. Voor de Jeltsins brak na die verhuizing een periode van eenzaamheid aan, want al hun vrienden woon den in Sverdlovsk. Door Frans Wijnands 'ALS HANS-DIETRICH GENSCHER over de inter nationale politiek praat krijgt men onwillekeurig het idee: elke keer als Flipper uit de Oceaan opdook zei de kleine Sandy: 'Ik geloof dat 'ie ons wat wil vertellen'. Genscher moet om die typering onge twijfeld hartelijk hebben gelachen, zo als hij altijd plezier heeft gehad in de ontelbare cartoons en grappen die over hem zijn gemaakt. Een man die met zijn gevoel voor humor zijn hoge car navals-onderscheidingen dan ook wer kelijk heeft verdiend. Een jaar geleden kondigde Genscher volstrekt onverwacht zijn aftreden aan als minister van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek Duitsland. Het was na achttien jaar mooi geweest, 'en liever honderd dagen te vroeg dan één dag te laat'. Tegenstanders hadden voor dat verras sende aftreden een verklaring: de we reld en de internationale politiek ver anderden, en veranderen nog, zo snel dat het zelfs voor Genscher niet meer bij te houden was. Andere tijden heb ben andere mensen nodig. Genscher kreeg een grandioos afscheid, een zetel in de Bondsdag, het ere-voorzitter- Door Rob Vunderink JELTSINS VROUW Naïna houdt niet van publiciteit, maar heeft haar bezwaren overboord gezet nu haar man stemmen moet winnen voor een referendum in de strijd tegen het parlement. Deze week zond de Russi sche televisie een reportage uit van ruim een uur, geti teld 'Een dag in het gezin van de president'. „Vorige keer werd ik na een televisieuitzending twee keer herkend - bij de melkboer en in de supermarkt. Daarna wil de ik niet meer op tv, maar nu hebben jullie me omgepraat", vertrouwde Jeltsins vrouw verslaggever Eldar Rjazanov toe. Rusland heeft geen traditie van first ladies. Het experi ment van Gorbatsjov met zijn vrouw Raïsa draaide uit op een hopeloze mislukking. De Russische bevolking kon het bloed van deze pretentieuze, praatlustige dame wel drin ken. Mogelijk hebben de Jelt sins daar leergeld uit getrok ken en hield Naïna Jeltsina zich opzettelijk op de achter grond. Dankzij het referendum kreeg de Russische kijker een kijkje in de keuken en huiskamer Genscher ting op de markt laten meeconcurre- ren. „Ik heb nee gezegd en het blijft nee", zegt Genscher. Zoals hij ook nee zegt tegen een functie in de Europese Com missie. „Anderen beweren vaak met valse bescheidenheid dat ze door hun vrienden gedwongen zijn om politieke taken op zich te nemen. Ik laat me niet dwingen, en zeker niet in politieke functies". „Ik ben Bondsdagafgevaardigde en zou Naïna Jeltsina herinnert zich precies hoe haar Boris het partijleiderschap van Moskou verloor. „Nee, er was geen sprake van dat hij toen is gevallen. Hij diende zelf zijn ontslag in en wilde zich in' stilte terugtrekken. Het was Gorbatsjov die de zaak voor het Centraal Partijcomité wil de uitvechten." den zelden uitgevoerd. Rechtse groeperingen lijken er een ge woonte van te hebben gemaakt uiteen te vallen door interne conflicten. Nadat in 1991 drie leden van de neo-nazistische Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB) werden gedood bij een botsing met de politie, voorspelde AWB-leider Eugene TerreBlan- ce dat binnen enkele dagen de oorlog zou uitbreken. Maar wat er gebeurde was dat veel AWB- leden hun lidmaatschap opzeg den en TerreBlanche zich we ken achtereen niet in het open baar vertoonde, met als excuus dat hij griep had. Politieke waarnemers echter waarschuwen voor het gevaar dat sommige extremisten, ge- frusteerd door het uitblijven van actie en het vooruitzicht dat binnen afzienbare tijd een eind komt aan de apartheid, op eigen houtje of in kleine groep jes gaan opereren. „Er zijn maar een paar honderd blanken nodig om het land door middel van een guerrillacam pagne op zijn knieën te dwin gen", zegt de publicist Arthur Kemp, die schrijft over rechts Zuid-Afrika. Een groot deel van de vijf mil joen blanken in Zuid-Afrika heeft een militaire training ach ter de rug. Veel blanken bezit ten wapens en sommige rechtse groeperingen zijn bezig privele- gers te vormen. De man die wordt beschuldigd van de moord op Hani, de Pool se immigrant Januzs Walus, is lid van de AWB en heeft naar verluidt banden met de Wereld Apartheid Beweging en de Afrij kaner Nationaal Socialisten.! Ook de Witte Wolven zeggen] dat Walusz tot hun gelederen] behoort. Hun leider, Barend] Strydom, die tot levenslang was] veroordeeld wegens de moord] op zeven zwarten in 1988, kreeg] onlangs amnestie. Piet Rudolph, de leider van de] Boerestaatpartij, heeft het be grijpelijk genoemd1 dat blanken Hani dood wensten. Ook Ru dolph kreeg onlangs amnestie, Hij zat vast wegens de diefstal van wapens uit het hoofdkwar tier van de luchtamcht. Volgens de politie behoorde ook het pis tool waarmee Hani werd dood geschoten tot de door Rudolph] gestolen wapens. Rudolph ech ter ontkent elke betrokkenheid bij de moord. Derby-Lewis .stond aan heli hoofd van het Stallard Fonds] dat blanke immigranten werft; voor rechtse groeperingen. De politie heeft nog niet willen zeggen op welke manier hij mo gelijk bij de moord op Hani betrokken was. De meeste blanke extremisten zijn geboren Zuidafrikanen. Zuid-Afrika heeft echter ook gediend als toevluchtsoord voor rechts-extremisten uit andere landen. Duitse nazi's vertrok ken na de Tweede Wereldoorlog naar Zuid-Afrika en werden ge volgd door immigranten die het communisme in Oost-Europa ontvluchtten. Voormalige nazi-officieren her denken nog elk jaar de geboor tedag van Adolf Hitler, die af gelopen dinsdag 104 zou zijn geworden. Zuid-Afrika moet dan wel uiteindelijk een land worden waar iedereen evenveel rechten heeft, er zijn nog steeds duizenden blanke Zuidafrikanen die dat beeld totaal niet zint. Rechts-extremisme tiert welig en de aanhangers van organisaties als Witte Wolven en de Afrikaner Weerstands Beweging maken zich op voor een bikkelharde, gewapende strijd met de zwarten. De first lady is vol lof over haar man. Nooit zal hij zijn, stem verheffen, echte ruzie' hebben ze nooit. „Hoe moei lijk een man ook is, als zijn vrouw hem liefheeft, moet ze begrip voor hem opbrengen. Anders heeft het samenzijn geen zin." Als Jeltsin thuiskomt, vallen zijn drie kleinkinderen hem om de hals. „De thee is steen koud", bromt de baas vanach ter de keukentafel. „Vreselijk dat mijn familiele den de politiek op de voet volgen", gekscheert Jeltsin. „Kom je na een werkdag van twintig uur thuis, kun je nog een keer antwoord geven op allerlei vragen. Waarom Roet- skoj (Jeltsins ontrouwe vice- president, RV) dit of dat ge zegd heeft, bijvoorbeeld." Als tiener werkte Jeltsin zich van zwijnenhoeder op tot paardeknecht. „Tijdens mijn kindertijd was ik veel gelukki ger dan als president. Als een normaal mens op het Volks congres dezelfde kritiek te verduren kreeg als ik, haalde hij de avond niet..." Utrecht - De Nederlandse niet-rokersvereniging CAN (Clean Air Now) en de Stichting Volksgezondheid en Roken hebben een kort geding aangespannen tegen de Tweede Kamer. Ze vinden dat de tabakswet in de parlementsgebouwen op alle fronten -overtreden wordt. Ministers, Kamerle den, journalisten en perso neel roken overal waar dat niet mag. De niet-rokers vinden dat de rechter regering en par lement nu maar moet dwin gen hun eigen tabakswet na te leven. Het kort geding dient op 17 mei voor de Haagse recht bank. Door Barry Renfrew (ap) EEN SCALA van blanke rechts-extremistische orga nisaties is in Zuid-Afrika bezig zich te bewapenen voor een mogelijke apoca lyptische strijd met de zwar te meerderheid. Ze hebben namen als de Witte Wolven en de Wereld Apartheid Be weging. Sommige hebben enkele duizenden leden, maar er zijn er ook die wor den gevormd door slechts een familie. In totaal zijn naar wordt aange nomen niet meer dan 20.000 personen aangesloten bij rechts-extremistische organisa ties, ideologisch variërend van conservatief nationalistisch tot neo-nazistisch. De Conservatie ve Partij (CP) echter, de op een na grootste blanke partij, die voor apartheid is, heeft hon derdduizenden leden en is bezig Leden van de Afrikaner Weerstands Beweging geven een schietdemonstratie. foto ap een militie te vormen. op Hani werd ook een leider tot gevolg kan hebben. De moord op de zwarte leider van de CP, Clive Derby-Lewis, „Hoewel het onwaarschijnlijk is Chris Hani door een blanke gearresteerd. Ook zijn vrouw zit dat rechts aan de macht komt, rechts-extremist heeft de angst sinds gisteren in de cel, ver- moet zijn vermogen om op grote doen toenemen dat sommige dacht van medeplichtigheid. Er schaal te zorgen voor verwoes- van de blanke racistische orga- zouden nog vier andere blan- ting, om uitbarstingen tussen nisaties erop uit zijn de onder- ken, eveneens leden van de blank en zwart aan te wakkeren handelingen tussen blank en Conservatieve Partij, zijn opge- en om een oorlog tussen privele- zwart over beëindiging van de pakt in verband met de moord gers uit te lokken niet worden apartheid te dwarsbomen. op Hani. onderschat", zegt de politico- Een andere blanke rechts-ex- De CP is tot nu toe betrekkin- loog Hermann Giliomee. tremist werd zaterdag gearres- gen met extremisten uit de weg Extreem-rechts, dat zich verzet teerd na twee zwarten te heb- gegaan, maar heeft president tegen elke poging om zwarten ben doodgeschoten die deelna- F.W. de Klerk wel gewaar- politieke rechten of een gelijk- men aan een rouwmars voor schuwd dat de afschaffing van waardige positie te geven, heeft Hani. In verband met de moord de apartheid een rassenoorlog zijn dreigementen in het verle- Van onze verslaggever Breda - De Katholieke School raad in het bisdom Breda heeft de eerste erepenning voor men sen die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor het katholiek onderwijs toegekend aan oud bisschop Ernst. De erepenning is ingesteld van wege het vijfentwintigjarig jubi leum van de schoolraad. De pen ning wordt ook vernoemd naar de oud-bisschop: Ernst heeft in dertijd meegeholpen bij de op richting van de raad. De erepenning wordt woensdag 28 april in Bergen op Zoom uitgereikt tijdens een viering ter ere van het jubileum. Eerder deze maand werd Ernst benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Boris en Naïna Jeltsin foto ap Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. ondanks de enorme schade die de oorlog land heeft aangericht Veel steden en dorpen zijn com pleet van de kaart weggebom bardeerd. Asmara lijkt redelijk ongeschonden. Omdat er 70.000 Etiopische militairen gelegerd waren is de stad nooit met zwa re wapens aangevallen, maar er is 70 jaar niets aan onderhoud gedaan. Grote delen van de hoofdstad worden met tankwa gens van water voorzien en bij iedere regenbui storten een paar huizen in. De landbouw heeft in de oorlog vrijwel stilgelegen, tweederde van de bevolking is op voedsel hulp aangewezen, en de indus trie is verouderd. De Etiopische regering liet zich weinig gelegen liggen aan onderwijs en infra structuur. Alleen de haven van Assab, tot voor kort de enige zeehaven van Etiopië, is onderhouden. De Eritrese rege ring is met Addis Abeba over eengekomen dat Assab een doorvoerhaven voor Etiopie blijft. En dan zijn er de vluchtelingen De Eritrese regering heeft de donoren een programma van 650 miljoen gulden voorgesteld waarmee alle vluchtelingen een goede toekomst kan worden ge boden. VN-vertegenwoordiger Askwitn ziet wel mogelijkheden. ,."eel zal afhangen van de respons van de donoren na het referen dum, maar de perspectieven voor de visserij en de landbouw zijn veelbelovend. Onder de fta' lianen was dit tenslotte een welvarend gebied en de Eritreërs weten dat. Vergee niet, zij hebben lang gevoc^e" en veel geleden en zij hebbe zonder hulp al heel veel bereik Zij zullen, wat de buitenwere ook doet, doorgaan met de on wikkeling van hun land". De bevolking van Eritrea gaat deze week naar de stembus om te beslissen of hun land onafhankelijk moet worden. Twee jaar geleden was Eritrea nog een provincie van Etiopië. Het referendum is de beloning van de Etiopische regering voor hulp bij het verjagen van dictator Mengistu. ring koortsachtig gewerkt aan het referendum. „Wij gaan er van uit dat staten gemaakt wor den door de mensen en dat wij er, als regering, alleen maar zijn om hen te dienen. Als zij ons niet meer willen, dan moeten wij van het politieke toneel ver dwijnen", betoogt de in leren jas en spijkerbroek geklede Eritrese minister Saleh Meky. „Wij vinden dat in Afrika de tijd voorbij is dat je mensen die het niet met je eens zijn zomaar kunt neerschieten." Er zullen zo'n 460 waarnemers in de 1.006 stembureaus het verloop van het referendum in de gaten houden. Daarvan zijn er 120 van de VN, 215 onafhan kelijke buitenlandse waarne mers en nog eens 125 Eritreërs. Er zijn zeven waarnemers uit Nederland, onder wie de ka merleden J. Verspaget en D. Ramlal. De commissie heeft 1,2 miljoen stemgerechtigden geregistreerd onder de 3,5 miljoen Eritreërs in eigen land en de 750.000 Eritreërs in het buitenland. De meeste vluchtelingen, een half miljoen, wonen in Sudan en zullen in de vluchtelingenkam pen hun stem uitbrengen. De andere Eritreërs kunnen stem men in het land waar zij wonen. In Nederland konden de 4.000 Eritrese vluchtelingen dit week einde in Utrecht, Rotterdam en Amsterdam terecht. Na dit weekeinde zal Eritrea, het eerste Afrikaanse land dat in een referendum over zijn on afhankelijkheid beslist, moeten bewijzen dat het op eigen benen kan staan. Het EPLF is er uiter aard van overtuigd dat het kan, onafhankelijkheid zal stemmen. „Wij hebben vertrouwen in on ze mensen en zij in ons", zegt een regeringsfunctionaris zelf verzekerd. Een meisje in een boekwinkel in Asmara zegt ver ontwaardigd dat zij 'natuurlijk gaat stemmen. Wij willen vrij zijn'. Een man in een bar ver klaart: „Niemand kiest ervoor een slaaf te zijn". Ook buitenlandse hulpverleners die aanvankelijk sceptisch wa ren over de hooggespannen ver wachtingen van de regering, zeggen dat zij langzamerhand geloven in een overweldigend 'ja' voor onafhankelijkheid. Bram Voets van de Lutherse Wereld Federatie vertelt dat hij 'geen mensen heeft ontmoet die niet enthousiast waren over het referendum'. En Michael Ask- with, de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Eritrea, wijst erop dat 'deze mensen heel gemotiveerd zijn, zij hebben er tenslotte 30 jaar hard voor ge vochten'. Voor het eerst in een eeuw maakt Eritrea, in het noorden van Etiopië, zich op het kolo niale juk af te werpen. Eritrea was van 1889 tot 1941 een Itali aanse kolonie. De toenmalige Etiopische keizer Menelik II sloot eind vorige eeuw een ver drag met Rome waarin de grens tussen zijn rijk en Eritrea werd vastgelegd. Hij had de Italianen toen kunnen verjagen, zeggen de Eritreërs, maar deed het niet. Daarmee erkende hij dat Eritrea, dat bijna vier keer zo groot is als Nederland, een apart gebied was, voeren zij aan. Nadat de Britten tussen 1941 en SAUDI-ARABIÉ Massawa Asinara* Barentu Door Jaco van Lambalgen (anp) DE SFEER in Asmara is feestelijk. Overal in de Eritrese hoofdstad hangen posters waarin de bevolking wordt uitgelegd hoe zij vrij dag, zaterdag en zondag moet stemmen bij het refe rendum over de onafhanke lijkheid van Etiopië. De in ternationale waarnemers bij de volksraadpleging worden op straat vrolijk welkom ge heten door de bewoners en stadsbussen rijden rond met wapperende vlaggen van Eritrea en die van de rege rende verzetsbeweging EPLF. Adona Assab* 100 km 1950 Eritrea bestuurden, beslo ten de VN in 1950 dat de voor malige kolonie een autonome eenheid moest worden in een federatie met Etiopië. Keizer Haile Selassie lijfde het gebied echter in 1962 in bij Etiopië. De internationale gemeenschap zweeg. In 1960 richtten moslims het Eritrees Bevrijdingsfront ELF op. Binnen het ELF bestond echter onduidelijkheid over de te volgen koers en in 1971 split ste zich het EPLF af, dat meer nadruk wilde leggen op de ont wikkeling van het land. Begin jaren '70 woedde er een bloedi ge broederstrijd tussen de beide facties. De door de Sovjetunie gesteun de Etiopische regering, die een schrikbwind voerde in Eritrea, kon rustig toezien hoe de Eritreërs elkaar afslachtten. Be gin jaren '80 verjoeg het EPLF onder leiding van de huidige president Issayas Afeworki de ELF-troepen naar Sudan. Het EPLF, waarin christenen en moslims zij aan zij vochten, be gon gestaag toe te werken naar onafhankelijkheid. Het richtte ondergrondse scholen, zieken huizen en complete fabrieken in, die in een paar uur ontman teld konden worden. De omwenteling kwam met de val van de Etiopische dictator Mengistu Haile Mariam in april 1991. Het EPLF steunde de Etiopische verzetsbewegingen die Mengistu verdreven en eiste in ruil voor de medewerking onafhankelijkheid. De nieuwe leiders in Addis Abeba stemden toe. Veel mensen in Etiopië zijn er echter tegen dat hun land 'verdeeld' wordt en in* Addis Abeba doen al weken geruchten de ronde dat er tijdens het refe rendum grote demonstraties ge houden zullen worden. Sinds 1991 heeft de EPLF-rege- Op de pruttelende auto's, veelal 30 jaar oude modellen die rijp zijn voor het autokerkhof, zijn stickers geplakt met de lijf spreuk van het EPLF (Eritrese Volksbevrijdingsfront) 'Eritrea, kniel nooit'. Vanuit de in Itali aanse stijl gebouwde winkels en café's schalt je de muziek van een popgroep van oud-strijders tegemoet. De voorlopige regering van het EPLF gaat ervan uit dat 80 tot 90 proeent van de Eritreërs vóór

de Stem | 1993 | | pagina 2