DE STEM Vut 1 y Tielman volop terug Mooi Italiaans fïlmrealisme Van Willigenburg en Lammen raken programma kwijt Kinderen kruipen veertien dagen in huid van een ander Topattractie op Koninginnedag-festival in de Oosterhoutse Pannehoef SolFilm Breda maakt opnamen in Singapore UIT GIDS anfiets vlotten ccin tegen tekebeet r. oed voor dvaten Blinde jongen in 'Ik hou van lawaai' 'II Ladro di Bambini' met ongebruikelijk intensieve lading CO CO Jeanne Moreau opent Filmhuis Mies Bouwman brengt Bevrijdings- programma beldraad bij elkaar gehouden twerper Frans de la Haye had verzoend dat zijn spanfiet en zou worden. Meer dan tien ele fietsenproducent op Zjjn ot het Haagse bedrijf Haeghe et een wervelende presentatie fiets aankondigde. zijn we in onderhandeling met subsidiegevers." De gemeente Den Haag had del spanfiets als eigentijdse 'dienstfiets' in gebruik willen nemen om ambtenaren uit hun auto te krijgen.Dat voornemen staat nu op losse schroeven. Toen De la Haye de fiets ont wierp, bereikte hij een voor die tijd opmerkelijke ge wichtsbesparing. Maar gaan deweg raakten nieuwe frame materialen als carbon en tita nium in zwang. Het gewicht van de spanfiets is nu nauwe lijks meer bijzonder. Boven dien vraagt de consument op dit moment geen fragiele race fietsen, maar stoere en ro buuste mountainbikes. 1 „De beste medewerker bij een occulte show is een goedgelovig publiek" Werner Schulz, godsdienstwetenschapper een vaccin ontwikkeld om de orkomen van de Lyme-ziekte. aan nadat mensen zijn gebeten ie overbrengt. Aan een vaccin j gewerkt. en hart ontstaan, zodat de pa tiënt er in theorie zijn hele leven last van kan houden. Bedrijfsarts Nauta: „Er zijn mensen die jaren en jaren klachten houden. Ook kregen sommige mensen zelfs een pa cemaker, omdat hun hart was aangetast. Maar dat zijn uit zonderingen." In Nederland is begin 1990 becijferd dat een vijfde van de drie- tot vierduizend mensen die in bos en natuurterreinen werken in aanraking komt met de bacterie. Maar niet iedereen raakt na een beet besmet en niet alle teken dra gen de bacterie bij zich. De beet van een teek is te herkennen aan een kringvor mige rode vlek. In het eerste stadium kan de patiënt zich grieperig voelen. Deze fase is prima te behandelen door de huisarts. Na enkele weken of maanden kunnen neurologi sche klachten optreden met pijn in armen en, benen, een scheef gezicht, dubbelzien en hoofdpijn. Vanaf dit moment is behandeling door een spe cialist (veelal met antibiotica) aanbevolen. Maanden tot ja ren na de infectie kunnen tij delijke of blijvende gewrichts aandoeningen optreden maar ook ernstige neurologische klachten zoals loop- en oriën tatiestoornissen. Een teek moet zo snel moge lijk van de huid worden ge trokken. Verstandig is om de datum van de beet te noteren Nauta's advies is om naar de huisarts te gaan na een teke beet, als er een rode vlek op de huid verschijnt of als er klach ten optreden die in verband met zo'n beet kunnen worden gebracht. „Het is echt een goed behandelbare ziekte." ne bestrijdt trombose, hersen- ircten. Dit is de conclusie van Braziliaanse arts Marcia Ivani ie universiteit van Sao Paulo. gen zo geen kans samen te klonteren. Prof. Dalton Chamone, die in Sao Paulo de leerstoel voor hematologie (leer van het bloed) bekleedt, waarschuwde dat het nog te vroeg is om te stellen dat cafeïne bruikbaar is voor trombosepreventie. Het zou Brazilië zeker goed uitkomen als cafeïne in een wat gunstiger daglicht zou ko men te staan. Als grootste kof- fie-exporteur ter wereld is het land niet gelukkig met de re putatie van cafeïne als ge- zondheidsbedreiger. S joor Mark van Assen Oosterhout - Zijn fans jassen de grond waarop jiij loopt. Kippevel krijgen bij elke toon die hij zingt. Vraag een echte lief hebber naar het waarom en er volgt een monoloog die alleen te stoppen is door bruut weg te lopen. Hij' kent mensen als Paul McCartney en Lou Rawls, of liever: zij kennen hem. 'Hij' heeft de Beatles geïn spireerd. 'Hij' is bijna God. •Hij' is Andy Tielman. De voorman van de legendari sche Tielman Brothers die niet meer als zodanig geaf ficheerd wil worden. Hij is I terug in Nederland en hij gaat solo. De Tielman Brothers was de eer ste Nederlandse rockband die ook in het buitenland aansloeg. Met hun Indorock boekten de broers in de jaren vijftig en zes tig het ene succes na het andere. Maar die tijden zijn voorbij en als het aan Andy Tielman ligt voorgoed. De weg is nu vrij voor de andere, of misschien wel de ware Andy Tielman. In 1989 gaf bij de voorzet met zijn solo-cd Now and Forever' en het pu bliek reageerde enthousiast. Maar toen ging er iets mis. j „Er is wat gebeurd, ja. Maar ik wil daar nu niet op in gaan. Ik toen in een documentaire I een aantal dingen gezegd, die je eigenlijk niet mag zeggen. Din gen die niet de bedoe...ja die wèl, wèl de bedoeling waren. Het moest er gewoon uit. Ik ben heel lang weggelopen voor allerlei za ken, maar nu doe ik dat niet meer Andy Tielman gaat niet meer weg, nooit meer. Maar ver der zeg ik er niets over, mijn tijd komt nog." De afgelopen drie jaar woonde hij in Australië. Gevlucht, zeiden sommigen. Genieten van een welverdiende rust, zegt hij zelf. Maar daar kwam weinig van terecht. De media kregen hem in de gaten en hij ondervond weer eens hoe mateloos populair hij in het buitenland is, nog steeds. Hij haalde zelfs het televisiejour naal: 'Recording artist plans to retire in Australia'. „Ik had daar veel voor het imago van Neder land kunnen doen, ik had van mijn populariteit gebruik kun nen maken en de mensen kunnen zeggen dat Nederland meer is dan tulpen, bloembollen en kaas. Het is ontzettend stom dat die ambassademensen mij nooit be naderd hebben." Getrouwd „Ik hou van Australië, ik ben er zelfs getrouwd, maar het is toch Nederland niet. Het is er schitte rend, Sidney Harbour is de mooiste plaats ter wereld, maar het is niet je huis, weet je. In Nederland, in Breda, liggen mijn roots. Daar, aan het andere eind van de wereld is het groot en vreemd, hier is het klein en rein. Je kunt hier op straat spugen als je dat wilt, je kunt alles zeggen wat je dwars zit. En in Australië mis je al die typisch Nederlandse dingen: het geklets, zomer in Scheveningen, de erwtensoep en zelfs de regen." Nieuwe cd En het regent inderdaad. Het water slaat woest tegen de ruiten van de Oosterhoutse studio 'De Wisselaar', waar Andy Tielman druk bezig is met de opnamen van zijn nieuwe cd. „De sound is internationaler, meer glamour en entertainment. Dat is wat ik wil. Het geluid van de Tielman Brothers bestaat niet meer. Ik mis het ook helemaal niet. Mijn broers wel, maar de Tielman Brothers niet. En het publiek waardeert wat ik nu doe, ze zijn happy, ze accepteren mijn keu- Plat Die keuze ligt in de lijn van Engelbert Humperdinck, Tom Jones en Lou Rawls. Een grote zaal, het Hilton bijvoorbeeld, chique gekleed publiek, glitter en glamour, Las Vegas. „Dat is toch schitterend! De mensen zit ten allemaal aan tafeltjes, heb ben een hapje gegeten, een goed glas champagne erbij en dan gaat het licht uit. Er wordt niet meer geserveerd, het publiek valt stil, de schijnwerpers gaan aan, ik kom op en zeg 'Good evening, how are you'. En dan gaat de tent plat, zeker weten." Kritisch „Het Nederlandse publiek is het allermoeilijkste ter wereld. Bui tenlands succes is makkelijk, maar als je in Nederland een blijvertje bent dan kun je daar trots op zijn. De mensen zijn hier kritisch, maar eerlijk." En ze komen nog steeds in groten geta le op hem af, zowel jong als oud. Ouderen die nieuwsgierig zijn, die wellicht wat nostalgische sfeer uit vroeger tijden willen 'opsnuiven, en jongeren van vijf tien, zestien jaar die Andy ken nen door hun ouders. „Ze zijn allemaal razend enthousiast, ze zijn me niet vergeten. Maar an dersom is dat ook zo. Mijn nieu we cd gaat niet voor niets 'I can't forget you' heten. Het is een ode aan mijn publiek, ik wil hebben dat ze me niet vergeten." Andy Tielman is op Koninginne dag de topatractie op het Rock 'n' roll-festival in zaal de Panne- hoef in Oosterhout. Verder tre den daar onder meer op Franky Franken The Timebreakers, Black Dynamites, Willy and his Giants en -The Crazy Rockers. Van onze filmredactie Breda - SolFilm Produkties uit Breda, gespecialiseerd in 'jongerenfilms' met een educatief tintje, is ditmaal helemaal naar Singapore gereisd om daar een nieuwe film te maken. 'Ik hou van lawaai', waarin de wereld van een blinde jongen wordt onderzocht, gaat ook in Singapore in première. Op 25 april zal de ruim een uur durende, gespeelde filmdocu mentaire worden vertoond op het Internationale Filmfestival van Singapore. Na de Neder landse première op 22 mei zal 'Ik hou van lawaai' in de filmhuizen worden gedraaid, in eerste in stantie in Amsterdam en Breda. Vanaf 13 oktober zal de film in drie delen door de IKON-televi- sie worden uitgezonden. Die heeft met een groot aantal ande re instellingen meegefinancierd. De film gaat over regisseur Bob Eritrop die samen met de 15-jarige blinde Bas en de even oude Brechtje een film maakt. Entrop wilde een film over het filmmaken waarin tevens zicht baar wordt wat blindheid bete kent in een wereld die helemaal °P zien en kijken is gericht. ■Hoe anders is dan de werkelijk heid?" vroeg hij zich af. „Toen ik aan deze film begon had ik best f® idee hoe het zou zijn om Wind te zijn. Tenminste dat bacht ik. Maar zestien dagen filmen heeft mij geleerd dat ik weinig ruik, hoor of voel; ik kijk." Bas beschrijft Brechtje zijn om geving zoals hij die aanvoelt. Zij maakt er video-opnamen van, waarbij alles wat niet beschre ven wordt door de blinde Bas uit beeld verdwijnt. Zo ontstaat een andere werkelijkheid die nogal afwijkt van de realiteit van zien de mensen. Door middel van extreme close-ups en geluid kdjgt de kijker een indruk hoe Bas zijn omgeving ervaart. Parachute Bas en Brechtje springen aan een Parachute uit een vliegtuig, op een hoogte van 4000 meter. Op Schiphol wordt de Boeing 747 waarmee zij naar Singapore zul- en vliegen, helemaal afgetast m Bas een idee te geven waar mee hij de lucht in gaat. anneer het tweetal in Singapo re op het dak van het hoogste hotel van de wereld staat, een enorme wolkenkrabber, kan Bas zijn geluk niet op. Voor het eerst kan hij zich een voorstelling ma ken van hoe hoog zo'n gebouw is. Stilte vind hij vreselijk omdat er dan helemaal niets is. Daarom geniet hij zichtbaar als hij op het drukste punt van Chinatown staat, midden tussen het geraas van het verkeer. Tieners Sinds 1979 maakt SolFilm films die speciaal bedoeld zijn voor jongeren vanaf 13 jaar. Tieners spelen er ook altijd zelf de hoofdrol in omdat de onderwer pen altijd met hun belevingswe reld te maken hebben, niet zel den in de relatie met ouders en andere volwassen. De films zijn altijd te huur en te koop. Ook 'Ik hou van lawaai', een 16 mm kleurenfilm, die tevens op video wordt uitgebracht. De IKON-te- levisie zond eerder een hele reeks jongerenfilms van SolFilm uit onder de titel 'Tussen eten en afwas'. Publiciteit De publiciteit voor 'Ik hou van lawaai' heeft SolFilm ditmaal ook maar gelijk internationaal aangepakt. Er werd een fraai gedrukte, tweetalige kleurenfol- der gemaakt, met teksten in het Engels en Nederlands over 'I love noise'. Braille De filmtitel is ook in braille aanwezig op de omslag. Vijf in stanties voor blindenhulp- en belangen hebben meegesubsidi- eerd evenals traditiegetrouw Kinderpostzegels Nederland en het ministerie van WVC, naast nog een groot aantal andere sponsors. Q. Door Marjan Mes Een caribinieri moet twee verwaarloosde kinderen naar een tehuis brengen; op dat eenvoudige gegeven be rust de Italiaanse speelfilm 'II Ladro di Bambini'. Er gebeurt ogenschijnlijk dan ook maar heel weinig. Toch krijgt de werkelijkheid van alledag in rustige, vaak langdurige, realistische scè nes een ongebruikelijk in tensieve lading. De Italiaan se filmregisseur Gianni Amelio werd in zijn obser verende filmstijl beïnvloed door het neo-realisme, de sociaal-realistische film stroming uit de jaren veertig en vijftig. De titel verwijst zelfs naar een van de grote toppers uit die tijd, 'Ladri di Biciclette' (Fiet-, sendieven) van Vittoria de Sica, die overigens heel wat melo- dramatischer was dan Amelio nu. 'II Ladro di Bambini' (Kin derdief) heeft weliswaar een minimaal verhaal, maar Amelio weet hoe hij de juiste toon moet treffen. Zonder effectbejag of overbodige opsmuk weet hij zijn personages gevoelig te ob serveren, waardoor zijn film van een zuiverheid is die je tegenwoordig nog maar zelden tegenkomt. De jonge caribinieri, die de twee kinderen per trein naar een kindertehuis moet brengen, gaat buiten zijn boekje door op eigen houtje een omweg te ne men. De treinreis met aanleg plaatsen en de moeizame rela tie tussen de onervaren politie man en de emotioneel mis- De twee kinderen uit de mooie, realistische Italiaanse speelfilm 'II Ladro di Bambini'. fotocinemien vormde kinderen worden aan dachtig gevolgd. Soms in een enkel indringend shot maar va ker nog in langdurige, trage scènes waarin de werkelijkheid wordt betrapt in al haar naakt heid. Het spel van Enrico Lo en de twee jonge acteurtjes is aan doenlijk puur. Gianni Amelio blijkt een meester in het regis seren van acteurs. Vanwege al deze buitengewone kwaliteiten ontving de film zowel de Grote Juryprijs op het Filmfestival van Cannes als de Europese Filmprijs, de Felix. Het 12-jarige meisje in 'II La dro di Bambini' is door haar moeder gedwongen tot prosti tutie, haar jongere broertje moet het aanzien. Hij doet dat met toenemend stilzwijgen. De ze kort aangestipte beginscènes spelen zich af in een flatge bouw in Milaan waar de politie een inval doet. De moeder gaat naar de gevangenis en de kin deren moeten naar een plaatse lijk kindertehuis. De jonge, eerzuchtige caribi nieri Antonio moet hen er heen brengen, maar zij worden er geweigerd wegens het verleden van het meisje. Probeer het maar in Palermo, suggereert de directeur. De kinderlijke, een voudige Antonio weet zich on derweg naar Sicilië nauwelijks raad met de gesloten, stuurse kinderen, die meer levenserva ring hebben dan hij. Zij lijken voorgoed afgesneden van ieder levensgeluk. Maar zie: de filmverteller laat een klein wonder gebeuren. De kin deren krijgen vertrouwen in Antonio en die op zijn beurt in zichzelf. Tijdens de reis naar Sicilië maakt hij op eigen hout je een tussenstop in zijn ge boorteplaats in Calabrië waar net een familiefeest aan de gang is. Daar kruipen broer en zus voor het eerst uit hun schulp. De blik van het jongetje op de tedere hereniging van Antonio met zijn stokoude grootmoeder spreekt boekde len. Het kind krijgt zichtbaar zijn levensvreugde terug wan neer zijn oudere vriend hem leert zwemmen. Het is de mooi ste, ontroerendste scène uit de ze subtiele film. De caribinieri kan door zijn illegale uitstapje naar Calabrië zijn promotie verder wel verge ten, zo krijgt hij onderweg te horen. Op het laatste traject van de reis stelt hij het afscheid nog even uit, tijdens een idylli sche tussenstop aan zee. Het drietal brengt daar de nacht in de auto door. Tegen het och tendgloren verlaten de kinde ren de wagen terwijl hun vriend nog slaapt. Ze gaan aan de stoeprand zitten terwijl het verkeer op gang komt en schik ken zich in het onvermijdelijke. Zo eindigt deze mooie, stille film. Die richt zich helemaal op hu mane waarden en laat alleen maar raden naar de maat schappelijke verloedering waar deze twee kinderen de dupe van zijn. De stijl van 'II Ladro di Bambini' is zeker niet ken merkend voor de moderne film kunst. Wie hecht aan felle mon tage, ironie, eigentijdse snel heid en hardheid, maar ook wie romantiek en sentiment ver wacht, zal misschien worden teleurgesteld. 'II Ladro di Bambini' van Gianni Amelio draait in Filmhuis Concor dia in Breda, 22 april tot en met 5 mei om 19.30 en 22.00 uur, 6-18 mei om 22.00 uur. Op 27 mei in Filmhuis Dongen (20.30 uur) en 29 mei in De Slotjes in Oosterhout (20.30 uur). DONDERDAG 22 APRIL 1993 DEEL E Andy Tielman, recentelijk getrouwd in Australië: „In Breda liggen mijn roots foto archief de stem Van onze verslaggeefster Hilversum - De ingrijpende reorganisatie bij de KRO-ra- dio neemt steeds duidelijker vormen aan. Hans van Willigenburg en Lex Lammen, als free-lancer bij de KRO werkzaam, raken per 1 juni beiden een programma kwijt. Voor 'Jazz Connection' van Lex Lammen is in het nieuwe schema geen plaats meer. Wel blijft hij verbonden aan 'Adres Onbekend', gepresenteerd door Hans van Willigenburg. De laatste raakt op zijn beurt 'Op de eerste rang' kwijt, waarin muziek en film cen traal staat. Het gezond heidsprogramma met Van Willigenburg blijft wel ge handhaafd. De KRO hanteert een aantal zogeheten 'speerpunten': pro gramma's die de radio-nieu- we-stijl moeten 'dragen'. Dat zijn voor Radio 1 Echo en Dingen die Gebeuren en voor Radio 2 het mediamagazine Ratel Plus. Dit programma over radio en tv krijgt overi gens een ander accent. Het wordt breder van opzet. „Meer actualiteiten en mediazaken, minder 'pure' klachten en fei ten over radio en tv", aldus een KRO-woordvoerder. Radio 3 moet het in de nieuwe opzet hebben van program ma's als Leidsekade Live. Ra dio 4 en 5 bieden voortaan ruim plaats aan uitzendingen a la Zin in Muziek - waarbij professionele amateurmusici aan bod komen - en het emancipatieprogramma M/V Magazine „Grof gezegd komt het erop neer dat we alles tegen het licht aan het houden zijn. Voor niemand staat zijn huidi ge werkplek per definitie vast", aldus een woordvoer der. Reeds eerder heeft de KRO bekend gemaakt dat er in totaal 16 a 18 van de zestig radiomedewerkers moeten verdwijnen. Van onze verslaggever Hilversum - Wie kent niet het sprookje 'De prins en de zwerver', waarbij de prins en de zwerver eikaars leven idealiseren. De eerste benijdt de tweede, omdat de zwerver altijd vrij is om te doen waar hij zin in heeft. De zwerver droomt op zijn beurt van een mooi groot paleis, vol prachtige spullen en heerlijk eten. Beiden besluiten te ruilen, wat verrassende en ontroerende momenten oplevert. Dat gegeven vormt de basis van Tom wel eens op een beetje rust. een nieuwe driedelige documen taïre, waarvoor de VPRO-jeugd- televisie momenteel opnamen maakt. Dit winterseizoen komt de reeks, voorlopig getiteld 'Rui len', op de buis. De VPRO is op zoek gegaan naar kinderen die ook wel eens met de gedachte spelen om met iemand te ruilen. Na enige maanden van research is ervoor gekozen drie maal twee kinderen met elkaar te laten wisselen, gedurende twee weken. Achter iedere ruil steekt een andere reden. Rust Majlis (13 jaar) is enig kind en hij kruipt in de huid van Tom (11 jaar) die twee zusjes en een broertje heeft. In het weekeinde zijn daar meestal ook nog de twee kinderen van de vriend van zijn moeder. Majlis verheugt zich op broertjes en zusjes en Den Haag (anp) - De beroemde Franse filmster Jeanne Moreau opent op 28 mei het nieuwe Haagse Filmhuis aan het Spui in het centrum van de Hofstad. Het Filmhuis organiseert de dag erna een openbaar podiumgesprek van Moreau. Vanaf zondag 30 mei is er dan een Moreau-hommage/retro- spectief, met films als Jules et Jim, La Notte en de vorig jaar vervaardigde The Clothes in the Wardrobe. De serie duurt tot en met 30 juni. FILMS GOES - Grand Theater 20 u. De kleine blonde dood. HULST - De Koning van Engeland 20 u. De kleine blonde dood. 20 u. A few good men. 20 u. Daens. 20 u. De zevende hemel. 20 u. City of joy. VLISSINGEN - Alhambra 1 20 u. Scent of a woman. - Alhambra 2 20 u. Forever young. - Alhambra 4 20 u. The distinguished gentleman. ANTWERPEN -Rex - 12, 15, 18 en 21 u. Scent of a woman. -Rex-Club - 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Sneakers. -Odeon 1 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The last of the Mohicans. -Odeon 2-14, 16.30, 19 u. Cham pions. 21 u. Howards end. -Odeon 3 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Under Siege. -Odeon 4 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Consenting adults. -Rubens - 14, 16, 18 u. Ned. versie. 20 en 22 u. Eng. versie Jungle book. -Quellin I - 14, 17.15 en 20.30 u. Daens. -Quellin II - 14, 16.30, 19 en 21.30 Peter, eveneens 11 jaar, heeft drie zusjes en hij ruilt met de even oude Irene, die drie broers heeft. Beiden willen graag even niet de enige jongen, respectie velijk het enige meisje zijn. Daan, ook 11, woont op het platteland in een Fries dorpje met circa 300 inwoners. Hij gaat ruilen met iemand uit hartje Amsterdam. Dat alles wordt nauwlettend gevolgd door de ca mera, onder toeziend oog van de makers van deze serie, Katinka de Maar en Mirjam Marks. Den Haag (anp) - Mies Bouwman presenteert op 5 mei het Nationale Bevrij dingsprogramma van dit jaar. Dat heeft het organiserende Nationaal Comité 4 en 5 mei vrijdag meegedeeld. Het programma, dat rechtstreeks op de televisie wordt uitgezon den, wordt een combinatie van kleinkunst, muziek, ballet en ge sprekken, aldus het comité. On der de medewerkers aan het pro gramma is het Nationale Ballet. Koningin Beatrix en prins Claus zullen het programma in het Haagse Congresgebouw bijwo nen. Natuurlijk staat het thema van de herdenkingen en vieringen van dit jaar, het kiesrecht, ook in het Congresgebouw centraal. u. Dr. Giggles. -Quellin III - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The bodyguard. - Metro I 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Jennifer 8. -Metro II - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Forever young. Sinjoor - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. De zevende hemel. -Ambassades Club I - 14 en 16.30 u. Tom Jerry. 19 en 21.30 u. Body of evidence -Ambassades Club 2 14, 16.30 u Honey I blew up the kid. 19 en 21.30 u. Salt on our skin. -Ambassades Club 3 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Fortress. -Ambassades Club 4 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Sister act. BRUGGE - Kennedy Komplex 20 u. De zevende hemel. 20 u. Scent of a woman. 20 u. Stalingrad. 20 u. Unforgiven. - Ciné Chaplin 20 u. Nowhere to run.

de Stem | 1993 | | pagina 23