N. /Mssmnm Vlies kan en mag in de tuin Nederlander woont 's zomers meer buiten Swatch-succesverhaal vervolgd met zonnebril V Verzekering vergoedt hernia-operatie in Bondsrepubliek niet De Maasroute: nieuwe landelijke fietsroute ste kruidenier leintjes letten. Hubrecht Duijker schrijft beste Amerikaanse wijnboèk 1993 ediening: Am 3.95 of Albi Am 2.89 aait 13.59 Am 3.49 Of en maten, jar 19.98 Am 2.79 3^3.35 n, kilo lAm 9.99 j&etr 9.90 8.95 99 1.25 zak 2VS kilo 99 ling: planten, stuk o.yo -0305. kunt u in alle AH winkels kopen, e cijfertjes bij staan. Die artikelen s waar één van de cijfertjes op de i t/m zaterdag 24 april a s -Zolang In de meeste bedieningsslagerljen heijn parage Adriaansen, Baljuw "straat 25, tel. 01157-27U destem consument DONDERDAG 22 APRIL 1993 DEEL D je uit te geven aan benzine. 1 en 8 mei doet Nissan een an Nissanwat betekent datu e le jaarcontributie voor de >0.000 km algemene garantie geworden. Door z'n geavan- enas en elektronisch motor- rmeert u graag over een mes- nbod voor uw nieuwe Micra. iscaal aftrekbare rente.' maken met de nieuwe Micra hebben een heel bijzonder issan dealer en laat u infor- de actie af en daarna gaat 'oorjaar, dus is iedereen in tuin en balkon aan de lag. Maar wat moet er gebeuren voor de modebe- yusten onder ons die graag een tuin naar de laatste inzichten willen hebben? Het antwoord is misschien ■errassend: er is geen sprake van een algemene luintrend. Door Nico Koolsbergen De wensen van de tuineigenaars van 1993 komen globaal op het volgende neer: een stukje water, een flink terras, wat bloemen en groen en de mogelijkheid vrij te zitten. foto de stem dick de boer Eclecticisme heet het. De ency- lopedie vertelt dat dit het com- iineren is van verschillende stij len tot een nieuw geheel. Het loort bij het fin de siècle, het van de negentiende eeuw. En het, eind van de twintigste suw vertoont de zelfde trekken. Alles mag, alles kan, er is geen dominante stroming die het ont- werp van interieur, kleding, tuin il bouwwerk dicteert. eefruimte Eclecticisme en fin de siècle in de tuin dus. Op zoek naar 'de trends' in de tuinen van 1993 zijn we beland bij Tom Brekel mans, tuinarchitect in Tilburg, li zijn koffie roerend laat hij het woord eclecticisme vallen. „Er is geen algemene tendens," zegt „er bestaan er legio naast elkaar." Oubollige dingen, strak- ie vormen, wilde tuinen, exoti- sche gewassen, romantiek, het is overal te vinden. Van de tuinka bouter tot de praktisch 'lege' designtuin. In dezelfde straat, naast elkaar. Dat neemt niet weg dat er wel degelijk een paar grote lijnen zijn aan te wijzen. De tuin is leefruimte geworden. De eige naar wil er 's zomers echt in kunnen wonen. Dat betekent dat er meer dan vroeger aandacht is voor indeling, ruimte, ornamen- teij, meubilair. De Nederlanders investeren per jaar gemiddeld 132 per hoofd van de bevolking in hun tuin. Dat is hoog vergeleken met veel andere Europese landen, hoewel Engeland en Frankrijk nog flink boven onze lage landen uitste ken. Italië, het land van de beel den en de fonteinen, bungelt achteraan. Milieu De belangstelling voor de tuin groeit enorm, weet Brekelmans. In de boekwinkel raakt de plank met tuinboeken het snelst leeg. Hij schrijft die interesse onder meer toe aan de toegenomen zorg voor natuur en miiieu. „Mensen zijn daar bij betrokken en projecteren dat op hun eigen vierkante meters," zegt hij. Te gelijk wordt het wonen geduren de een bepaalde tijd van het jaar meer naar buiten verplaatst. „Daarom wordt het terras roya ler, de mensen willen leefruimte. Maar het leidt ook tot uitwassen als de Venus van Milo." Die, zoals men weet, beide armen mist en in steeds meer tuinen een graag gezien namaak-Italiaans beeld is. Het woonidee is in de aankle ding van veel tuinen terug te vinden. Het plastic meubilair maakt plaats voor hardhout - „dat is wel een trend ja, het plastic verdwijnt" -, er wordt geïnvesteerd in verlichting en in luxe accessoires die het tuinzit- ten kunnen veraangenamen. Vijver De vijver is een geliefd onder deel van de buitenkamer. De interesse voor kant en klare voorgevormde vijvers is groot omdat zo'n ding gemakkelijk is te plaatsen en geen problemen met de afwerking van de randen kent. „De mensen zijn ook luier ge worden," zegt Brekelmans met stelligheid. „De moestuin is na genoeg verdwenen, daarmee blijf je anders aan het klooien." En het kruidentuintje dat nog niet zo lang geleden een must was? Ook dat verdwijnt, maar hier is niet luiheid maar een verandering in de keuken de oorzaak. „Vroeger moest je min stens veertig kruiden hebben, nu hebben de mensen ontdekt dat ze vooral zout en peper gebrui ken. Het grote kruidenrek is weg." Vergeleken met een jaar of tien geleden worden steeds grotere stukken van de tuin verhard of zo onderhoudsvrij mogelijk ge maakt. „De voortuin is het minst interessant, die hoeft niet meer voor de rest van de straat te worden bijgehouden. De voor tuin is zo simpel mogelijk, met veel grind en een spaarzaam pol letje." In de achtertuinen rukken de vijvers op, want waar water ligt hoeft niet gemaaid te worden. Een duidelijke trend is 'bewe gend' water: „Het moet klotsen, bruisen, kletteren," zegt Brekel mans. De terrassen grenzen aan de vij ver en ze zijn groot. „Bij een bierfeest in de tuin mag je niet per ongeluk in het water kunnen vallen." De afscheiding - hout of gemetseld is belangrijk want bij wonen hoort privacy. En dan is er de 'pottencultuur', zoals Brekelmans die noemt. Planten in potten en .manden. Exotische planten kunnen 's zomers de woonkamer buiten opfleuren en gaan als het winter wordt ge woon mee naar binnen. Ze zijn verplaatsbaar en het onderhoud is een overzichtelijke zaak. Bamboe Een echte topper is bamboe, en dan gewoon in de volle grond. „Er zijn veel meer winterharde planten dan men vroeger wist. Van bamboe werd gedacht dat het niet geschikt is voor het Nederlandse klimaat, maar dat is het wel. Er zijn heel veel soorten, ook met die zes meter lange stengel? waar je als jongen een hengel van maakte." Bamboe geeft een exotisch idee en dat wordt vaak gewaardeerd. Ook in de serres is dat terug te vinden: „Daar wordt met rotan meubels en palmen een mediter raan sfeertje opgeroepen," aldus Brekelmans. De romantiek steekt her en der de kop op en die uit zich in Victoriaanse tuinen, rozenbogen en sierlijke ornamenten. Maar echte algemene trends zijn er volgens Brekelmans toch niet. Voor de tuinarchitect is het ont breken daarvan wel eens moei lijk. Tom Brekelmans praat uit voerig met zijn klanten voordat hij met een eerste ontwerp komt. „Natuurlijk heb ik ook een eigen stijl. Ik komt pas met een schets als alles ook voor mezelf met elkaar in overstemming is. Maar een tuin kan je niet los van de rest zien. Bij een huis met een rieten dak hoort een andere tuin dan bij een glazen doos." Verzamelaars al op de loer voor brillen met 'clip-on systeem' Het succesverhaal van Swatch begon met een horlo ge dat als gewoon gebruiksvoorwerp bedoeld was. De Swatch werd binnen een mum van tijd een collectors item. De Zwiterse fabrikant komt nu met zonnebrillen op de markt, die alle kleuren van de regenboog hebben. Door Johan van Grinsven De brill en verkoper meent dat onlangs geïntroduceerde Swatch-zonnebrillen - Swatch Dyes- een rage worden. „En Biet alleen bij de jeugd. Ook bij mensen tussen dertig en veertig jaar. Dat worden de verzame laars. Een man kocht hier zes dezelfde brillen. Een om op te zetten, vijf om te bewaren, als collectors item of misschien wel als belegging. Hij verwacht dat de zonnebrillen eenzelfde sta te krijgen als de Swatch-hor- I wges." Dn die zijn wereldberoemd. Door het waanzinnige uiterlijk, want er worden niet alleen een voudige horloges gemaakt. Het 'mago van Swatch wordt voor al bepaald door de zogenaamde specials'. Die dragen net als orchideeën intrigerende namen, als 'Christmas in Vienna' (met net silhouet van Mozart op het §'as en roesjes kant aan het bandje), 'Velvet Underground' (uitgevoerd in zwoele zwarte kant) en de 'Granita di Frutta' unet aardbeiengeur). Swatch is in recordtempo uit gegroeid tot meer dan een hor- '°ge. Het is een fenomeen, voer v°or verzamelaars, maar bo venal een doorslaand marke- bngsucces. Swatch is even be roemd als Coca Cola, Sony en Levi's. En dat terwijl het merk slechts opgezet was om een dam op te werpen tegen de vloedgolf van goedkope Aziati sche horloges. Pas in 1983 kwam Swatch met het eerste horloge op de markt. Nu liggen ze in musea en in modieuze designwinkels; in horlogema- kersland Zwitserland liggen de aparte modellen zelfs in antiek zaken te lonken naar kapitaal krachtige kopers. Picasso Die verzamelaars betalen kapi talen voor bepaalde modellen die in gelimiteerde oplagen ge maakt zijn. Kiki Picasso ont wierp er eentje, net als Keith Haring en Mimmo Paladino. Het klokje dat ontworpen werd door de kunstenaar Mimmo Pa ladino ging enkele jaren gele den op een veiling onder de hamer voor 35.000 gulden. Een gewone 'Nicolson', in 1985 voor zeven tientjes in de winkel ge kocht, bracht vier jaar later 3.600 gulden op. En vorig jaar zette de Amerikaanse kunste naar Sam Francis zijn stempel op een Swatch horloge voor de 'Art-collectie'. Het horloge was niet gewoon te koop, belang stellenden moesten ervoor inte kenen. Het lot bepaalde wie voor 170 gulden een van de 48.999 Sam Francis-Swatchen mocht kopen. Vorig jaar meldde het Zwitser se bedrijf dat de machines het honderdmiljoenste horloge ge fabriceerd hadden; er zijn in middels 900 modellen gemaakt. In Nederland worden er per jaar een kwart miljoen ver kocht. Vanwaar dat succes? Voer voor verzamelaars: de zonnebril van horlogefabri kant Swatch. Er zijn twintig verschillende modellen. foto's swatch Simpel: Swatchen zijn mo dieus, niet te duur en ze lopen op tijd. En er is op een uiterst slimme manier een sfeer van verzamelaarsgekte om ge creëerd. Het massaprodukt - de horlo ges die gewoon in de winkels liggen voor nog geen honderd gulden - is nog altijd voor ie dereen betaalbaar. Toch zijn er hele volksstammen die van die horloges, ondanks de enorme series waarin ze geproduceerd worden, meerdere exemplaren kopen. In de hoop dat ook deze modellen eens veel geld waard worden. 'Black Beauty' Swatch Eyes is een project van de Zwitserse horlogefabrikant en de Duitse Ferdinand Menrad Gruppe. Dit laatste bedrijf brengt de uit twintig brillen bestaande collectie onder licen tie op de markt. De Duitse onderneming maakt onder meer ook brillen voor Jill San- der, Joop en Enrico Coveri. Het was natuurlijk ondenkbaar dat het nieuwste produkt van de Zwitserse horlogefabrikant niets extra's zou krijgen. De brillen hebben speelse vormen en verrassende designs, ze ogen vrolijk, mede door de felle kleuren. 'De mafste zonnebril len op aarde', vindt de fabri kant zelf. Maar de truc is na tuurlijk het 'clip on'-systeem. De koper kiest voor een basis frame (pootjes met een 'boven- beugel') en koopt daar een losse clip (glazen en neusbrug) bij. Zo is een zonnebril aan te pas sen aan kleding, make-up of stemming. Want 'Black Beaty' verandert in een handomdraai in 'Greenhorn'. Al vele malen heeft de brillenb- ranche een systeem van veran derbare monturen uitgepro beerd. Volgens ingewijden is dit het eerste degelijke systeem dat te koop is. De zonnebrillen zijn al in enkele landen 'getest'; dat gaf zulke verkoopresultaten dat er inmiddels al meer dan een miljoen brillen gemaakt zijn om aan de vraag te kunnen voldoen. Vandaar dan ook dat Swatch de brillen wereldwijd gaat verkopen. Kosten van dit nieuwste rage- produkt: 90 gulden voor een complete set (basisframe plus clip) en 60 gulden voor elke losse clip. 'Kwestie over rug patiënten uitgevochten' Door Susanne Heijnen Sprang-Capelle - Na een jaar vol pijn werd Rieky Rijken een half jaar geleden in Duitsland aan een hernia geopereerd en sindsdien zijn haar klachten als sneeuw voor de zon verdwenen. Haar verzekeringsmaatschappij Vezeno BV te Zaandam weigert echter de kosten te betalen omdat aan de operatie geen verwijzing door een arts vooraf ging. Rieky: „Het is een prestige kwestie geworden die over de rug van herniapatiënten uitge vochten wordt." November 1991 kreeg Rieky de eerste klachten die op een hernia wezen. Ze moest voor onderzoek naar het Mariazie- kenhuis in Tilburg en zou 18 december geopereerd worden. Pas na veel moeite gebeurde dat ook inderdaad. Tien dagen na de operatie mocht Rieky naar huis en bin nen vier weken had ze weer precies dezelfde klachten als voor de opname. Precies twee maanden na haar eerste ope ratie ging ze voor de tweede keer onder het mes, een situa tie die nogal ongebruikelijk is. Ook na deze operatie waren de klachten binnen vier weken terug. „Het is de terugslag van de operatie en je moet geduld hebben." kreeg Rieky van art sen te horen als ze er over klaagde. Rieky had geen geduld en ging voor een tweede diagnose naar de Sint-Maartenkliniek in Nijmegen. Volgens de artsen daar was er niets aan de klachten te doen en moest ze maar met de pijn leren leven. Goede resultaten Via een kennis van Rieky's man kwamen Henk en Rieky aan het adres van een zekere professor Rodegerdts. Deze Duitse arts heeft in een kli niek in Debstadt, vlakbij Bre merhaven, goede resultaten geboekt met hernia-operaties. Binnen tien dagen was een afspraak gemaakt met de chi rurg. De foto's uit Nijmegen werden meegenomen en de conclusie van Rosengerdts was een opluchting voor Henk en Rieky Rijken: „Oh, ik zie het al, dit kan ik maken." Rieky werd op 22 oktober in Duitsland geopereerd. Van haar bekken werden botsplin ters afgehaald die op de ka potte tussenwervelschijven aangebracht werden. Het bot- weefsel wordt na een poosje vanzelf omgezet in kraakbeen. Rieky moet op strikt hetzelfde gewicht blijven omdat het, botweefsel anders overwoe kerd gaat worden door vet- weefsel en zo het kraakbeen niet gevormd kan worden. Sinds deze operatie, die in Nederland nog nergens toege past wordt, gaat het prima met Rieky Rijken. „Ift heb de controle over mijn lichaam weer terug, de pijn is weg en de kracht in mijn been is weer terug. Op 5 februari moest ik terug voor controle' en volgens de artsen genees ik volgens het boekje. Vrijwillig De familie Rijken was geluk kig met deze operatie maar haar verzekeringsmaatschap pij niet. Als een operatie op vrijwillige basis in het buiten land plaatsvindt, keren verze keringsmaatschappijen niet uit. In het geval van Rieky Rijken ging aan de operatie geen ver wijzing door een arts vooraf. Maar als je buiten een opera tie in het buitenland geen an dere mogelijkheden hebt om nog ooit te genezen kun je niet spreken van een vrije keuze, menen Henk en Rieky Rijken. Een arts van de Sint-Maar tenkliniek in Nijmegen waar Rieky binnenkort waarschijn lijk gaat revalideren, schreef een brief naar de verzeke ringsmaatschappij van Rieky om te pleiten voor vergoeding en ook de huisarts van het gezin deed dat. Henk Rijken nam een advo caat in de arm om ten minste het bedrag vergoed te krijgen dat een operatie in Nederland gekost zou hebben. Het ant woord van de verzekerings maatschappij kwam volgens Henk en Rieky neer op: „We hebben nu eenmaal dit stand punt ingenomen en we maken een rare indruk als we het nu veranderen. Het begint op een prestigekwestie te lijken." Vezeno wil niet op deze uit spraken reageren. Lenen De operatie heeft bijna zestig duizend gulden gekost en ook de revalidatiekosten moeten zelf betaald worden. Henk Rijken: „We hebben dat be drag bij de bank moeten le nen. Ik verdien voldoende om zo'n lening los te krijgen, maar bij voorbeeld iemand die in de wao zit niet. En die moet dan maar pijn blijven lijden, terwijl er toch zo'n goede me thode is om van de klachten af te komen." Fietsen door het Gelders rivierengebied, vervolgens door het glooiende landschap ten zuiden van Nijmegen en daarna door het Limburgse Maasdal, dat biedt de Maas route. Na de Noordzeeroute en de Midden-Nederlandroute is dit de derde landelijke fietsroute. De Maasroute is ongeveer 200 kilometer lang en loopt tussen Arnhem en Maastricht. De Stichting Landelijk Fiets- platform heeft de route - die in beide richtingen gereden kan worden - ontwikkeld. Er is een gids van deze Maasroute (LF3) uitgegeven. In deze uit gave wordt de fietser geïnfor meerd over de ontstaansge schiedenis van het landschap dat wordt doorkruist. Verder beschrijft het boekje voor zes deeitrajecten de bezienswaar digheden. Bij elk deeltraject is boven dien een overzichtskaartje te vinden, evenals een register met overnachtingsmogelijkhe den, musea, attracties en VW-adressen. De gids is voor tien gulden te koop bij onder meer ANWB- en VW-kanto- ren. De Maasroute is uitgekozen voor een proef in samenwer king met de NS, waarbij ge huurde fietsen niet meer op dezelfde plaats hoeven te wor den ingeleverd als waar ze zijn afgehaald: Er doen diverse rij wielstallingen bij NS-stations aan de proef mee. De proef gaat in mei van start. Den Haag (anp) - De engelstalige editie van 'Wijn- en Reisatlas van Spanje' van de Nederlandse wijnkenner Hubrecht Duijker is uitgeroepen tot het beste Amerikaan se wiinboek van 1992. Volgens Duijker (51) is het voor het eerst dat een niet-Ameri- kaanse auteur deze onderscheiding, de Julia Child Award, krijgt. De prijs werd tijdens een bijeenkomst van de International Association of Culinary Professionals (culinaire journalisten) in New Orleans uitgereikt. Duijker was daarbij niet aanwezig. De jury van de Julia Child Award, genoemd naar een beroemde Amerikaanse kenster van gastronomie, bestond uit 33 culinaire crititi van tijdschriften en kranten. De prijs werd 15 jaar geleden ingesteld. Duijkers boek verscheen vorig jaar in Nederland. De Ameri kaanse editie werd in een oplage van 50.000 stuks uitgebracht. De Wijn-en Reisatlas van Spanje is ook in het Duits en het Spaans verschenen.

de Stem | 1993 | | pagina 21