Clinton neemt verantwoording voor 'Waco' Opnieuw vredespoging van EG in Bosnië Woestijnmissie trotseert getreiter Iraki's Andreotti ontkent omhelzen maffiabaas President: Geen ontslag justitieminister Uitrusten in Gazastrook ''Meer arrestaties in moordzaak HanT Vice-president Roetskoj aast op presidentschap En als zo'n brand nou eens bij ons uitbreekt? BUITENLAND A4 Franse politie doodt zigeuner eid van het aantal BUITENLAND KORT fSTEM WOENSDAG 21 APRIL 1993 Sarajevo (rtr/dpa/afp) - De ^.bemiddelaar Lord Owen ',at opnieuw proberen de josnische Serviërs achter vredesplan te krijgen. Hij JU vandaag in Belgrado jb ontmoeting met de presi- !Mt van Servië, Slobodan jilosevic, die meer druk op jeBosniërs moet gaan uitoe fen. f dagen voor de deadline af- 'jjjpt waarop scherpere sancties ken Servië en Montenegro van jacht worden (tenzij de Bosni- jhe Serviërs alsnog hun goed- ainng hechten aan het interna- tionale vredesplan), probeert Lord Owen het vredesproces nieuw leven in te blazen. Behal ve Milosevic zal hij de Kroati sche president Franjo Tudjman en de Bosnische president Alija Izetbegovic ontmoeten. Owens boodschap aan Belgrado luidt dat verdere isolatie dreigt voor de Serviërs en Montenegrij- nen indien ze niet helpen het Bosnische conflict tot een einde te brengen. Onder leiding van de Verenigde Staten is de interna tionale gemeenschap bezig te be kijken hoe zij verder kunnen worden gestraft voor hun steun aan de Bosnische Serviërs. De bevelhebber van de VN-vre- desmacht, generaal Philippe Mo- rillon, poogde gisteren een be stand te bereiken tussen strij dende Kroaten en moslims in Centraal-Bosnië. Kroatische troepen en moslim eenheden, elders in Bosnië bond genoten tegen de Serviërs, voe ren al weer vijf dagen zware gevechten rond Vitez waarbij ongeveer 200 mensen zijn omge komen. Honderden burgers trachten de plaats, 80 kilometer ten noorden van Sarajevo, te verlaten. Eerder beschuldigde de Britse VN-woordvoerder Lee Smart beide partijen van etni sche schoonmaak. De Kroaten zouden het gebied aan de ene kant van de weg naar Vitez zuiveren van moslims en de mos lims zouden aan de andere kant Kroaten verdrijven. De strijd heeft zich volgens het Bosnische leger inmiddels uitge breid naar Mostar waar Kroaten gistermorgen bombardementen zouden hebben uitgevoerd op moslim-wijken. Een Kroatische woordvoerder noemde de berich ten 'verzonnen en belachelijk'. Rond de moslim-enclave Srebr enica in Oost-Bosnië bleef het- tamelijk rustig. Het Bosnisch- Servische leger wees echter in eerste instantie een verzoek af van de VN-vredesmacht om ver lenging van de termijn waarbin nen de moslims in het gebied moeten zijn ontwapend. De blauwhelmen hadden een uitstel van 72 uur gevraagd, omdat het onmogelijk is Srebrenica te de militariseren binnen de eerder overeengekomen termijn van drie dagen. De ontwapening is onderdeel van het bestandsak koord in ruil waarvoor de Ser viërs hebben beloofd de moslims niet aan te vallen. De situatie in de stad is volgens UNHCR-woordvoerder Peter Kessler erbarmelijk. Het krioelt er van uitgeteerde ontheemden Voor hen is geen onder dak maar ze mogen van de mos lim-autoriteiten niet worden geëvacueerd Lyon (rtr/afp) - De Franse politie heeft gisteren in de taurt van de stad Lyon een ligeuner neergeschoten die met twee vrienden een auto gestolen. Leden van de gendarmerie openden het vuur nadat het drietal aan aanhouding probeerde te ont komen. Het incident vond plaats in Am- puis in het departement Rhone. Volgens de politie raakte de be stuurder Michel Causse (26) ge rond door de kogels die werden afgevuurd toen hij met hoge snelheid wegreed. "e Franse politie heeft sinds de ambtsaanvaarding van de nieu- m Franse regering vorige maand vier jonge verdachten doodgeschoten. Twee van de do delijke slachtoffers waren van Xoordafrikaanse origine. Deze incidenten leidden tot een reeks van protesten en botsingen met de politie in Parijs en de Noord- franse stad Tourcoing. De gendarmerie deelde gisteren mee dat de agent die geschoten d zijn wapen overeenkomstig voorschriften had gebruikt. Een gendarme mag schieten als hij een voertuig, waarvan de bestuurder een stopteken ne geert. Washington (rtr/afp/dpa) - President Bill Clinton heeft gisteren de 'volledige verantwoording' genomen voor het ingrijpen van de FBI in Waco. Maandag leidde dat optreden tot de dood van meer dan 80 aan hangers van David Koresh. De sekteleider zelf is naar alle waarschijnlijkheid ook omgeko men in de vlammenzee die de boerderij van de Branch Davidi- ans in een mum van tijd in de as legde. De Amerikaanse president maakte duidelijk dat hij geen gehoor zal geven aan oproepen om minister van justitie Janet Reno te ontslaan. „Ik was ver baasd dat iemand durft te sugge- ren dat zij moet aftreden omdat enkele religieuze fanaten zich zelf hebben gedood", aldus Clin ton. Reno zelf had aangeboden af te treden indien de president dat zou vragen. Reno had de president van te voren op de hoogte gebracht van het plan om de sekte met traan gas tot overgave te bewegen en Clinton had vervolgens de minis ter het groene licht gegeven. „Ik neem de volledige verantwoor ding voor de uitvoering van de beslissing voor mijn rekening", zei Clinton. Hij kondigde een onderzoek aan naar het ingrij pen van de FBI. Nadat de volle omvang van het drama duidelijk was, konden de federale autoriteiten niet anders Rome (afp/rtr) - De Italiaanse oud-premier Giulio Andreotti heeft volgens een spijtoptant de maffia-leider Salvatore 'Toto' Riina omhelsd en gezoend. Andreotti reageerde gisteren fel op de nieuwe beschuldiging en bestempelde die als 'zeer ernsti ge laster'. De oud-premier had eerder verklaard dat hij Riina nooit heeft gezien, althans totdat ie maffialeider in januari dit jaar werd gearresteerd. Je getuigenverklaring van Bal- aassare di Maggio is gisteren boor de Italiaanse Senaat gepu bliceerd. De spijtoptant zegt zelf ie hebben gezien hoe Andreotti de 'baas van alle bazen' el kaar omhelsden. Andreotti ver klaarde dat hij vandaag voor een senaatscommissie zal reageren °P de nieuwe beschuldiging aan Z1]n adres. De oud-premier sprak tegen dat hij Riina in het huis van een maffialid op Sicilië had ontmoet. De spijtoptant Di Maggio is de voormalige chauffeur van Riina en verraadde hem tegenover de politie. De hartelijke ontmoeting tussen Andreotti en Riina zou in 1987 hebben plaatsgehad toen de politicus nog minister van buitenlandse zaken was. Di Maggio legde zijn verklaring af tegenover rechters in het Sicili- aanse Palermo. De rechters in Palermo vragen om opheffing van de onschend baarheid van de oud-premier die een symbool is geworden van Italië's oude politieke klasse, die in diskrediet is gebracht door de onthullingen in een jaar onder zoek naar corruptie. J'ct met aanhangers van Jeltsin wr hoe de stemmen bij het rendum geteld moeten wor den. Jolgens Jeltsin en zijn aanhan gers wint hij het referendum als meerderheid van het aantal ensen dat gaat stemmen voor em kiest. Het bureau van Jelt- m onderzocht dat waarschijn- «JR 7° procent van de stemge- echtigden zondag komt opda gen. Daarvan zal 62 procent vol gens het bureau vóór Jeltsin «emmen. Jet Russisch parlement bepaal- oe echter eerder dat Jeltsin de stemgerechtigden moet hebben dan toegeven dat ze de situatie verkeerd hebben beoordeeld. „De analyse die wij hebben ge maakt, is onjuist gebleken", zo zei James Sessions, de directeur van de FBI. „Wetende wat wij nu weten, hebben we het over duidelijk bij het verkeerde eind gehad", aldus minister Reno. „Niemand van ons had verwacht dat ze zelfmoord zouden ple gen", verzekerde Sessions. De FBI zegt zich daarbij te baseren op verklaringen van psycholo gen, voormalige sekteleden en Koresh zelf, die zou hebben ge zegd dat hij niet van plan was zelfmoord te plegen. Vragen blij ven echter omdat de sekteleider, die zichzelf beschouwde als de zoon van God, publiekelijk wel degelijk had gedreigd over te gaan tot een collectieve zelf moord. Uiteindelijk is volgens de presi dent alleen Koresh verantwoor delijk voor de dramatische ont knoping van de belegering die 51 dagen duurde. De sekteleider was 'waarschijnlijk krankzin nig', aldus Clinton. „Hij ver moordde degenen die hij contro leerde en hij draagt de uiteinde lijke verantwoordelijkheid voor de slachting die volgde". Waarschijnlijk kwamen 87 men sen om in de vlammenzee. Vier van de negen overlevenden zijn opgenomen in ziekenhuizen. De andere vijf zitten als getuigen vast om te kunnen worden ge hoord. De belegering ging maandag zijn dramatische einde tegemoet toen een tank om zes uur 's morgens een gat sloeg in de boerderij die was omgebouwd tot een fort, en veiligheidstroepen de sekteleden vervolgens bestookten met traangas. Zes uur later ontstond' de brand die volgens de FBI door sekteleden was aangestoken. De belegering begon omdat de FBI Koresh wilde arresteren op verdenking van onder meer ver boden wapenbezit. Twee bewoners van Rafah (bezette Gazastrook) rusten uit in de schaduw. Bijna hun hele leven hebben zij onder een bezettende macht geleefd. Van 1517 tot 1918 waren de Turken de baas. Tot 1949 hadden de Britten zich de Gazastrook toegeëigend, daarna werd het een zelfstandig gebied onder de paraplu van Egypte. Sinds 1967 bezet Israël de Gazastrook. foto ap Kaapstad (dpa/rtr) - Nog eens vijf blanke rechts-extre- misten worden gearresteerd in verband met de moord op de Zuidafrikaanse zwarte lei der Chris Hani. Dit is giste ren uit Zuidafrikaanse rege ringskringen vernomen. Eerder werd al een promi nent lid van de Conservatieve Partij, Clive Derby-Lewis, opgepakt. De vermoedelijk dader, de Pool Janusz Walus, werd op de dag van de moord zelf, tien dagen geleden, ge arresteerd. President Frederik de Klerk verklaarde gisteren voor het parlement niet toe te geven aan de druk van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) voor snelle hervormin gen om de crisis na de moord te bezweren. Hij zei dat er eerst multi-raciale verkiezin gen, waarbij ook de zwarten mogen stemmen, in het land gehouden moeten worden, voordat zijn Nationale Partij de macht uit handen zal ge ven. „Alleen eerlijke, vreed zame onderhandelingen zijn de sleutel naar de toekomst", zei De Klerk. Het ANC en de communisti sche partij SACP brachten gisteren een verklaring uit waarin zij waarschuwen dat Zuid-Afrika in groot gevaar verkeert en er dringend een politieke oplossing moet ko men. Ze riepen op tot snelle afspraken over de eerste de mocratische verkiezingen en controle op de veiligheid stroepen door alle partijen. Nederlander Wolterbeek leidt VN-inspectieteam chemische ontwapening Van onze redactie buitenland Moskou - De Russische vice-president Roetskoj wil zich kandidaat stellen voor het presidentschap, als de huidige President Jeltsin aftreedt. Jeltsin heeft gezegd dat te doen als ™j het referendum van 25 april verliest. Roetskoj, ooit een bondgenoot van Jeltsin, is in de aanloop van het referendum veranderd in een belangrijke tegenstander. Inmiddels is het Congres in con- om te kunnen winnen. Gezien de te verwachten lage opkomst zou dat betekenen dat Jeltsin ver liest. Een aantal aanhangers van Jelt sin protesteerde tegen de bepa ling van het parlement bij het Constitionele Hof. Een uitspraak wordt vandaag verwacht. De advocaten van het congres betwisten niet dat de bepaling van het Congres in strijd is met de wet op de referenda, maar zeggen dat het Congres eigen regels kan stellen. Volgens Jelt- sins aanhangers is de bepaling niet alleen in strijd met deze wet, maar ook internationaal ongebruikelijk. Door Jeroen den Blijk er Den Haag - Lekgestoken banden, met verf bekladde autoruiten, dreigtelefoontjes midden in de nacht, hotelka mers volgehangen met foto's van stervende kinderen, 'spontane' protestdemonstra ties: het leven van een VN-in- specteur in Irak gaat niet bepaald over rozen. Majoor Kees Wolterbeek (43), chemicus, weet erover mee te praten. Vorig jaar was hij een half jaar lang in het rijk van Saddam Hussayn, als lid van een internationaal VN-team dat toe ziet op de vernietiging van che mische wapens. En in juli pakt Wolterbeek op nieuw zijn biezen, nu als leider van het gehele VN-inspectieteam (39 man). Gisteren werd zijn be noeming bekend. Opnieuw naar Al Muthannan. Een fabriekster rein midden in de woestijn, tweehonderd kilometer ten noordoosten van Baghdad. Hon derdvijftig vierkante kilometer 'beschaving' in een zee van zand en rotsen. Ooit gebruikt voor de produktie van chemische wa pens, nu omgebouwd tot een fabriek die deze wapens onscha delijk moet maken. Een gigantische klus. Want aan het eind van de Golfoorlog be schikte Irak over 3.000 ton mos Wolterbeek foto anp terdgas en ruim 240 ton zenuw gas. Voorraden, genoeg om com plete volksstammen uit te roeien. Op het fabrieksterrein in Al Mutthanan staan dan ook tien tallen 2000-litertanks met strijd gassen. En er liggen vele duizen den granaten, raketkoppen en vliegtuigbommen, vaak bedolven onder een dun laagje woestijn zand. Wapens die op aanwijzing van de VN in Al Muthannan zijn verzameld en onder leiding van Wolterbeek onschadelijk worden gemaakt. Wolterbeek heeft er in ieder ge val zin in. Natuurlijk, dat 'geor ganiseerde getreiter' is knap ver velend. Zo staat hem nog haar scherp voor de geest hoe vorig jaar iemand zich naast zijn VN- auto demonstratief in de brand stak. Terwijl een eind verderop al mensen met dekens klaarston den om het vuur te doven. „Maar het werk geeft veel vol doening", zegt Wolterbeek nuch ter. „Als ik 's ochtends mijn hotel verlaat, weet ik dat er 1000 liter zenuwgas op mij ligt te wachten. En dat die voorraad aan het eind van de dag toch maar mooi is vernietigd." Bovendien, zo onderstreept hij, de contacten met de 'gewone' Iraki's die onder VN-toezicht meehelpen de voorraden zenuw- of mosterdgas te vernietigen, zijn meestal goed. „Zolang ze maar niets te maken hebben met de autoriteiten of de veiligheids diensten". Dankbaar werk dus, daar in Al Muthannan. Maar wel gevaarlijk en zwaar. Want veel granaten zijn beschadigd. Ze lekken bij voorbeeld mosterdgas. En het materiaal waarmee gewerkt wordt, is vaak slecht van kwali teit. Zo zijn bijvoorbeeld talloze installaties opgebouwd uit on derdelen die de bombardemen ten van de Golfoorlog hebben doorstaan; de VN-boycot speelt de VN-missies parten. Vaak hapert er dan iets, waarna driftig aan de fabriek gesleuteld moet worden. Met alle risico's van dien. Daarom lopen de leden van de VN-teams regelmatig in be- schermkleding over het fabrieks complex. Als maanmannetjes onder de brandende woestijnzon, bij temperaturen die in de zomer kunnen oplopen tot vijftig gra den celcius in de schaduw en zeventig in de zon. Maar gelukkig, het einde komt in zicht. Wolterbeek: „Ik denk dat we nog een maand of zes, acht bezig zijn in Al Muthanna." Hebben de VN daarmee Irak definitief ontdaan van zijn che mische wapens? Wolterbeek ant woordt niet rechtstreeks. De si tuatie is dan 'redelijk onder con trole', meldt hij veelzeggend. „Garanties kan ik niet geven: Elke deskundige weet dat het heel eenvoudig is chemische strijdmiddelen te maken. In ie der laboratorium kan je ze bin nen enkele uren samenstellen." Natuurlijk gaat het dan om la- boratoriumhoeveelheden en niet om bulk-produktie die nodig is voor oorlogsvoering. En de VN- missie heeft er juist voor gezorgd dat Irak op korte termijn geen mogelijkheden meer .heeft tot bulkproduktie. Maar hoe lang dat nog zo zal zijn? Wolterbeek houdt zich op nieuw op de vlakte. „Ik heb tijdens mijn eerder bezoek aan Irak een ding geleerd: het Iraak- se staatsbestel is ondoorgronde lijk." Egyptische minister gewond na aanslag Caïro - De Egyptische minister van voorlichting Safwat Sherif is gisteren licht gewond geraakt bij een aanslag van islamitische extremisten. Zijn lijfwacht is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen en verkeert in levensgevaar. De extremistische islamitische organisatie 'El Gamaa el Islamia' stelde zich verantwoordelijk voor de moordpoging. Militante moslims, die van Egypte een streng islamitische staat willen maken, begonnen negen maanden geleden met aanslagen op de regering, politie-agenten en buitenlandse toeristen. Opstandelingen in Senegal gedood Dakar - Senegalese regeringstroepen hebben afgelopen zondag en maandag in de provincie Casamance tijdens gevechten honderden leden van de 'Beweging van Democratische Krachten van Casamance' (MFDC) gedood. Twee regeringssoldaten sneu velden. De MFDC vecht al sinds 1982 voor onafhankelijkheid van Casamance. Twee jaar geleden tekende de regering een vredes akkoord met de separatisten, maar een deel van de afscheidings beweging bleef doorvechten onder leiding van Diamacoune Senghor, een priester die guerrillaleider is geworden. Twee weken geleden riep Senghor voor de televisie op tot een bestand. Waarnemers weg uit gedeelte Cambodja Phnom Penh - De VN-missie in Cambodja (Untac) heeft uit vrees voor aanvallen van de Rode Khmer haar militaire waarnemers teruggetrokken uit twee districten in het midden noorden van het land. Dat hebben VN-bronnen gisteren gezegd. Door de terugtrekking wordt het contact met rebellen van de Rode Khmer verder beperkt. De VN-missie heeft een jaar lang geprobeerd te bewerkstelligen dat de Rode Khmer weer zou gaan deelnemen aan het vredesproces. De afgelopen drie weken zijn acht leden van de Untac door geweld om het leven gekomen. De VN hebben de Rode Khmer de schuld gegeven van de aanslagen, die in de meeste gevallen waren gericht tegen ongewapende leden van de VN-politie en vrijwilligers, die de in mei te houden verkiezingen hielpen voorbereiden. België en Zaïre wijzen mensen uit Brussel - De zenuwenoorlog tussen de Zaïrese president Mobutu Sese Seko en België, dat het bewind van Mobutu's aartsrivaal Etienne Tshisekedi steunt, heeft geleid tot het over en weer uitwijzen van ambassadepersoneel. Het ministerie van externe betrekkingen in Kinshasa liet maandag weten dat twee rijkswachters van de Belgische ambas sade binnen 48 uur moeten vertrekken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel noemde de beslissing dinsdag 'volkomen ongegrond' en zei dat twee leden van de Zaïrese ambassade in Brussel tot 'niet-gewenste personen' zijn ver klaard. De twee rijkswachters werden afgelopen donderdag gearresteerd omdat zij Zaïrese legeruniformen zouden hebben willen kopen.. Oostduitse ex-premier voor rechter Dresden - De rechtbank in Dresden is gisteren begonnen aan het proces tegen de communistische ex-premier Hans Modrow, ooit beschouwd als de Oostduitse 'Gorbatsjov'. Hij wordt beschul digd van stembusfraude in de tijd dat hij de partijleider van Dresden was. Modrow verklaarde onschuldig te zijn en noemde het proces een politieke aanval. Volgens de aanklacht zou hij ondergeschikten hebben aangezet tot vervalsing van de resultaten bij de plaatse lijke verkiezingen in de regio Dresden in mei 1989. De commu nisten 'wonnen' de verkiezingen glorieus met 97,81 procent van de stemmen. De omstreden verkiezingsuitslag leidde indertijd tot enorme woede onder de bevolking en een groeiende steun voor de pro-democratische beweging die uiteindelijk het Oost duitse communistische regime in oktober 1989 ten val bracht. 'Conflict rijk en arm over mensenrechten' London - De komende Wereldconferentie over Mensenrechten dreigt een fiasco te worden, schrijft Pierre Sane van Amnesty International aan alle regeringsleiders, die deze week in Genève deelnemen aan de laatste bijeenkomst voor de conferentie. Bij eerdere vergaderingen bleek dat de Aziatische deelnemers een beperkter standpunt over mensenrechten innemen. Zij vinden dat het Westen te veel zijn eigen idee van democratie aan de ontwikkelingslanden opdringt. Daarbij wordt volgens hen te weinig rekening gehouden met de eigen cultuur. Door de impasse tussen de rijke en arme landen vreest Sane dat er op de conferentie geen maatregelen genomen worden om 'de dringende problemen van deze tijd te hanteren', zoals armoede en gewapende conflicten. Gevechten in Sudan verhinderen hulp Nairobi - Hevige gevechten tussen rebellenfacties onderling en tussen rebellen en regeringstroepen in het zuiden van Sudan bedreigen de hulp aan duizenden stervende burgers. Dit hebben medewerkers van hulporganisaties gisteren verklaard. Het aan tal vluchten met voedselpakketten naar het gebied is wegens het gevaar tot een minimum gereduceerd en buitenlandse hulpverle ners, van met name de Verenigde Naties, zijn teruggetrokken. (ADVERTENTIE) U staat er misschien niet elke dag bij stil, maar rampen kunnen ook in uw omgeving gebeuren. Natuurlijk, we hoeven echt niet de hele dag op onze hoede te zijn voor naderende rampen en andere ernstige bedreigingen. Maar dat je nooit 'nooit' mag zeggen, hebben we inmiddels geleerd. Het is dus goed om te weten wat u moet doen als de sirenes onverwachrtoch een ramp aankondigen. Ga in dat geval direkt naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan voor nadere berichten en instructies. Meer informatie vindt u in de folder over rampen van uw gemeente. Want het wordt pas echt een ramp als je niet weet wat je moet doen. Als de sirene gaat... Ga direkt naar binnen, sluit deuren en ramen, zet radio of tv aan. MINISTERIE VAN BINNENLANDSE ZAKEN

de Stem | 1993 | | pagina 5