Dopharma-zaak aangehouden ZAT IK MAAR OP DE BAHAMAS JF dreven I ïesreiua Russen op bezoek CDA staakt verzet tegen wietteelt DE STEM Motorfreaks Houden Van Ruige Jeans Getuigen komen niet opdagen voor rechtszitting voor Bredase rechtbank Vergrijzing BINNENLAND D66 wil klaarheid over groeihormonen COMMENTAAR De Lotto BINNENLAND KORT f STEM WOENSDAG 21 APRIL 1993 A3 Dunnen zegt het niet m eel worden maar hij erge 1 aan de geluiden vanuit ril eede Kamer dat departemer 1 personeelsinkrimping ontlo Een aantal ministeries zo. anking 'afkopen' door ere posten te bezuiniRe i het verwijt. „Ik kan^' rlijk met voor anderen spre maar de reorganisatie bi; OM is in volle gang. In enke evallen, zoals bij het Kadas lopen we zelfs een beetiè r op het reorganisatiepro. de hand van cijfers voor de schillende diensten bii OM staaft hij z'n uitlatingen de VROM in 1990 nog zo'n 0 ambtenaren, nu zijn dat er 0. En over ongeveer een jaar ijf, als het Kadaster (nu nog 0 ambtenaren) is verzelf. digd, rest een kernministe" van ruim 3800 ambtenaren 1 alles bij elkaar op. En dan je dat we onbeschaamd aan afslanken zijn. En dat af- ken, dat gaat van 'au'. We~ en dat hele proces zonder wongen ontslagen te kunnen voeren. Maar een garantie rvoor kan ik niet afgeven". de reorganisatie zo soepel gelijk te laten verlopen, heeft OM een vacaturestop inge- rd. Den Dunnen is de eerste toe te geven dat het op ier allemaal keurig geregeld t, maar, voegt hij daar on- dellijk aan toe, 'de praktijk ard, hoor'. zijn voor vele honderden OM-ambtenaren onzekere en. Volgens de secretaris-ge- aal moeten ook ambtenaren overheidsdienst, 'meer inge- ld worden op veranderingen, zijn veel mensen die jaren- g gedacht hebben: 'Ik zit bij overheid. Daar ben ik veilig' ar we kunnen nu veel minder erheden geven." knemers de adv op te laten ren om ze op 60-jarige leef- uit te laten treden. Per Jo maakt dat niets uit voor j verhouding actieven tussen i ieven en niet-actieven. vraag is bovendien of het logisch is voor alle bedrij en voor alle beroepen de lfde pensioenleeftijd te hante- In de verzekeringsbranche het voor de meeste mensen der bezwaarlijk zijn tot op jarige leeftijd door te wer- dan in het goederenvervoer, vendien zou waar mogelijk ening gehouden moeten wor- met de persoonlijke voor van individuele werkne- rs. De ene 55-jarige werkne- r gruwt bij de. gedachte dat I nog tien jaar actief moet ijven, de ander zou het liefst twintig jaar doorgaan, t nadeel van toekomstver- ningen als die van de WRR dat ze met dit soort overwe gen geen rekening kunnen den. De WRR zet in feite op rijtje wat we al jaren weten, ar in de dagelijkse praktijk et het bedrijfsleven wel pro- en het werk zodanig af te mmen op de behoeften en nsen van de werknemers dat rken vooral ook leuk is en 'ft. liberalen - worden ook de posities die zich vóór het re- endum hebben uitgesproken linkse democraten, republi- inen en Lega Nord - daarvoor tgenodigd. Hun medewerking onontbeerlijk voor de nood- kelijke Grondwetswijzigin- n, omdat daarvoor een twee rnde meerderheid noodzakelijk ?t referendum heeft politiek ilië op een nauw pad gedre- n, dat echter is omzoomd or slikken en zompen, waarin t door Amato en Scalfaro uit stippelde programma gemak- lijk kan wegzinken. De vor- ng van de nieuwe regering, samenwerking tussen poü- ke groeperingen die tot voor rt elkanders bloed nog kon- n drinken, de uitwerking van hervormingsvoorstellen en obstructie van extreem-link en -rechtse partijen die te- eht vrezen dat zij in een dis- ctenstelsel het loodje zullen Tgen, vormen evenzovele ob- kels op de weg die Italië in komende maanden te gaan Jgt- twist over de vraag w'e nato mag opvolgen - Kamer- orzitter Napolitano, Segni of nato zelf - is al in alle hevig- id ontbrand. 5 jaar verkiezingen met een jlsel van evenredige vertegen* wrdiging hebben ons 51 rege- igscrises geschonken, een in ertien partijen verdeeld par" nent, een corrupte leiders- tsse en een onregeerbaar id. Als het NO wint, veran- rt er niets. Als het SI wint, "andert Italië", luidde de rst van de oproep van het mité voor het Referendum n Mario Segni. Dat is voor- nog rijkelijk optimistisch ge ld, maar het is wel zeker dat lië interessante maanden te- noet gaat. Lnonze verslaggever reda - De Bredase rechtbank heeft gisteren de zaak ,gen vier verdachten in de 'Dopharma-zaak' aangehou- en. De vier (ex-)werknemers van het Raamsdonksveer- iie diergeneesmiddelenbedrijf, dat in opspraak kwam in I ierband met de handel in illegale groeibevorderende Igddelen, hadden getuigen opgeroepen, die op een I enkele uitzondering na niet verschenen. Ljt was voor de vier raadslieden aanleiding om uitstel van behan- ,ijng te te vragen. Rechtbank officier van justitie verzetten Isdiniet tegen dat uitstel. |5e voor gisteren opgeroepen ge- -jigen waren op. een uitzonde- jng na mede-verdachten, onder |tie Dopharma-directeur W. de 8, van wie ter zitting bleek dat •ij zich, ondanks de oproep om bijvoorbeeld op te treden als getuige voor zijn schoonzoon A. 'ie R, op Curasao bevindt. En jan waren er ook nog de inmid- Ijels ontslagen werknemers G.M. Lit Sprang-Capelle en R. ter S. iit Dordrecht die in de morgen- „•en wél in hun eigen zaak als Iverdachte voor het hekje kwa aien, maar anderhalf uur eerder respectievelijk later niet thuis Laven op de oproep om in ei kaars zaak als getuige op te aden. Op de vraag naar het aaarom was Ter S. heel kort: „Geen commentaar". Raadsman J. Buntsma van M. zei |dat het oproepen van getuigen toch niet komen, niet moet Iworden opgevat als een vertra- Lagstactiek: „Ik had de zaak I vandaag willen afhandelen. Mijn pleitnota zit in de tas. Maar het apenhaar ministerie is pas tien n geleden met de dagvaar ding gekomen. We kenden welis waar de proces-stukken, maar ie dagvaarding gaf ons aanlei- Van onze Haagse redactie ding getuigen op te roepen. Meer is er niet aan de hand". Nu de zaak voor een nader ge- tuigen-verhoor is verwezen naar de rechter-commissaris voegden de verschillende raadslieden nog enkele getuigen toe. Zo wilde mr. Buntsma J. Goebbels van de hoofdinspectie veterinaire zaken van het ministerie van WVC ho ren, evenals R, Stepahny van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne, onderdeel van het ministerie van WVC. Voor beide heren was een promi nente rol weggelegd in het pro gramma Nova van afgelopen donderdag. Daarin plaatsten zij kanttekeningen bij recente on derzoeken van de ministeries van WVC en Landbouw die zou den aantonen dat een kwart van alle Nederlandse slachtvee be handeld is met clenbuterol, het verboden groeibevorderende middel waar het gisteren alle maal om draaide. Die kantteke ningen hadden met name betrek king op de risico's voor de volks gezondheid van het gebruik van clenbuterol. Volgens Buntsma werpen de op vattingen van Goebbels en Step- hany een nieuw licht op de toe passing van illegale groeibevor deraars: „Zij brengen een kente ring teweeg in de negatieve pu bliciteit rond Dopharma". Die opmerking bracht wat vraagte kens op de gezichten in de rechtszaal, bijvoorbeeld bij R. Tazelaar, voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, eveneens opgeroepen als getui- ge-deskundige. Ook zijn bijdrage werd verwezen naar de rechter commissaris. Reactie van Taze laar: „Ik wil de heer Buntsma in overweging geven dat mijn ver klaring niet zal strekken tot ver dediging van zijn cliënt". Recht bank-president mr. P. Paalvast: „En dat geldt wellicht ook voor de verklaringen van de heren Goebbels en Stephany". In de middaguren werd de lijst van de te horen deskundigen nog uitgebreid door mr. W. Kouse maker, raadsman van verdachte A. de R. Kousemaker wil dat ook twee hoogleraren van de faculteit diergeneeskunde van de Rijks universiteit in Utrecht worden gehoord, professor A. van Miert (veterianire farmacologie) en professor H. Breukink (klinische diagnostiek). Laastgenoemde trad in een eerdere strafzaak al eens op als getuige a décharge van hoofdverdachte W. de B. met een pleidooi voor gecontro leerd gebruik van clenbuterol als groeibevorderaar. De rechtszaak van gisteren speelde zich af in het bijzijn van een groot aantal medewerkers van de algemene inspectie-dienst van het ministerie van Land bouw, Die dienst heeft over de Dopharma-affaire een dossier aangelegd dat 3000 pagina's om vat. Deze medewerkers toonden zich uiterst teleurgesteld over het feit dat de zaak nu, na een voorbereiding van anderhalf jaar op de lange baan is geschoven. Een Sukhoi-27 van de Russische luchtmacht na aankomst op de vliegbasis Leeuwarden. Voor de eerste maal kwamen gisteren gevechtsvliegtuigen uit Rusland naar Nederland. Nederlandse piloten mogen met de Russen meevliegen, en omgekeerd gaan de Russen met F-16's de lucht in. Het bezoek vindt plaats in het kader van de opleiding tot wapeninstructeur voor F-16-vliegers. foto anp (ADVERTENTIE) Den Haag - De staatssecretaris sen Simons (Volksgezondheid) en Gabor (Landbouw) moeten morgenochtend in de Kamer op- I heldering verschaffen over de ag of runderen natuurlijke, I lichaamseigen groeihormonen toegediend mogen krijgen. Gisteren -meldde De Stem dat 1 Simons en Gabor hierover van mening verschillen. Simons vindt dat natuurlijke hormonen wèl toegediend mogen worden. Gabor is het daarmee oneens. D66-Kamerlid Ter Veer wil we len wat nu het kabinetsstand punt is. Eerder al heeft Groen Links vra gen gesteld over het gebruik van groeihormonen in de veehoude rij. Onderzoekers van het minis terievan WVC constateerden on langs bij een kwart van de Ne derlandse veestapel het verbo den middel clenbuterol. Volgens Simons is het beter om runderen extra hormonen toe te dienen dan deze illegale lichaams- vreemde stof. Maar Gabor wijst erop dat de consument geen be werkt vlees wil. h het Belgische Tienen zijn gis teren vier mensen aangehouden die worden verdacht van groot scheepse hormonenhandel in binnen- en buitenland. Er werd wor ruim een half miljoen gul den aan hormoon- en groeimid- delen in beslag genomen. HEEFT NEDERLAND zichzelf tientallen jaren voor de gek gehou- i den? Hebben we ons willens en wetens blind gestaard op een sociaal stelsel dat onmogelijk tot in lengte van jaren in stand kan worden gehouden? öe snelheid waarmee momenteel de sociale zekerheid in Neder- ®id wordt afgebouwd, rechtvaardigt deze stelling. Jarenlang ristte in de politiek een taboe op dat onderwerp. Op het moment ost de horizon van de financiële haalbaarheid in zicht kwam, bleven politieke partijen en sociale partners tegen beter weten in Rechten voor iedere cent achter de komma. 'oen de eerste echte regendruppels uit een schijnbaar heldere emel vielen, leverde dat veel commotie, maar geen echte maatregelen op. Daar durfde de danig geschrokken politiek (nog) jj'e angst om het beleid af te stemmen op de realiteit, heeft het P'obleem vrijwel onbeheersbaar gemaakt. Met als consequentie aat de gevolgen in hoog tempo op ons afkomen. De politiek is coor die ontwikkelingen in paniek geraakt. Als ware bekeerlingen trachten de politieke partijen elkaar in flinkheid te overtroeven. nliiwlste c'0'' a"es 's bespreekbaar. dn ®tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) lijkt oor dezelfde tijdgeest bevangen te zijn. In het rapport 'Ouderen oor ouderen' heeft het adviesorgaan van de regering een aantal oorstellen neergelegd die er niet om liegen. Verhoging van de lepfr-A en na ^et bereiken van de pensioengerechtigde vut i6en dee' van 0,6 Premie doorbetalen, afschaffen van de die h6" 9ere Pensioenen zijn enkele oplossingen van de Raad gen 9evo|9en van de toenemende vergrijzing moeten opvan- 1 J"aarschuwingen van de WRR mogen niet in de wind worden aow l?' ^et ma9 noolt zover komen dat de financiering van de Mart boegbeeld van ons sociaal stelsel - in gevaar komt. aere studie zal echter moeten uitwijzen of de drastische ^9 epen die de Raad voorstelt echt nodig zijn. de'n ieder geval niet nadrukkelijk naar alternatieven (een men H üut~ en Pensi°en-regeling) gekeken. Willen we voorko- worrit rt ^00r c'e geschetste scenario na 2000 realiteit dp tn 1. ma9 9een hag worden gewacht met de discussie over toekomst van vut, pensioen en aow. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA wil toch de teelt van nederwiet via vergunningen toestaan. De christen-democraten steunen de eis van de PvdA tot een onderzoek hiernaar, terwijl de fractie eerst een fel tegenstander was. Tegelijk moet de handel forser worden aangepakt. Dit staat in een compromis dat de coalitiefracties CDA en PvdA gisteren, na lang onderhandelen, hebben bereikt. De PvdA gaat nu mee met de CDA-eis om verslaafden aan harddrugs vaker gedwongen af te laten kicken. De fracties leggen hun compro mis vandaag voor aan minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Simons van volksgezondheid in de vorm van eisen. Drie weken geleden nog waren de regeringspartijen, zo bleek tijdens het eerste deel van het drugdebat in de Tweede Kamer, diep verdeeld over vooral het softdrugbeleid. PvdA-woord- voerder Stoffelen diende toen een plan in om de produktie van nederwiet toe te staan via ver gunningen. Coffeeshops zouden alleen nog deze cannabis mogen verkopen, en de staat zou daar uitvoerige controle op uitoefenen. Het aan tal coffeeshops zou drastisch moeten worden beperkt; ge meenten zouden in het plan van Stoffelen de verkooppunten zelf aanwijzen. De sociaal-democraten stonden vrijwel alleen met hun plan. Al leen D66 en Groen Links zagen er iets in, maar zij zijn eigenlijk voor totale legalisatie van soft drugs. Het CDA voelde er niets voor; volgens woordvoerder Kof- feman kwam het neer op legali satie van softdrugs. Ook minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Simons zeiden er niets voor te voelen. Dat her haalden zij gisteravond in de Kamer. Naast een onderzoek naar de mogelijkheden van een vergun ningstelsel voor de nederwiet, eist het CDA dat de huidige gedoogbepalingen omtrent de handel in softdrugs worden ver scherpt. Verder wil het dat Si mons onderzoekt hoe er meer dwang valt uit te oefenen op ernstig verslaafden om af te kicken. Dit laatste is een punt waarop de PvdA water in de wijn doet. Stoffelen voelde enkele weken geleden nog niets voor het dwin gen van verslaafden. Wel vond hij dat criminele verslaafden va ker voor de keuze moeten wor den gesteld om öf af te kicken 6f de cel in te gaan. Ook Simons betoogde gistera vond nog, weinig te zien in meer dwangmiddelen. Volgens hem moet het een grote uitzondering zijn en blijven om iemand tegen zijn wil op te nemen. Hij zegde wel meer bedden> toe voor psy chiatrische patiënten met drug sproblemen. Van het totaal aan tal psychiatrische patiënten heeft veertig procent met drugs te maken. (ADVERTENTIES) Kreeg je elke dag maar een nieuwe kans. Dan was het leven een stuk leuker. Daarom introdu ceert De Lotto nu Lucky 10. Want Lucky 10 kun je elke dag spelen. Dus heb je elke dag een nieuwe kans. De prijzen kunnen oplopen tot maximaal 100.000 x uw inleg. De uitslag van dit nieuwe, dagelijkse spel van De Lotto, wordt elke avond om ca. 23.15 uur uitgezonden op Nederland 3. Behalve op zondag. Een Lucky 10 spelformulier en een folder met de spelregels liggen voor u klaar bij één van de 2.000 Spelnet-winkels. Kijk voor verkoopadressen in de Gouden Gids of bel 06-9525 (50 ct. p.m.). Wie wil er niet elke dag een nieuwe kans om rijk te worden? Lucky 10. Elke dag een nieuwe kans Juridische chaos rond APK compleet - Van onze verslaggever Breda - Er is een grote juridi sche chaos ontstaan rond de handhaving van de APK-wetge- ving. De onduidelijkheid bij kanton rechters en officieren van justitie over de geldigheid van de wetge ving is inmiddels zó groot dat kantongerechten en rechtbanken in de afgelopen weken tegen strijdige uitspraken hebben ge daan. Werden door de kantongerech ten in Breda en Tilburg APK- overtreders vorige week zonder pardon beboet, de rechtbank in Zwolle heeft gisteren in een soortgelijke zaak juist geen uit spraak gedaan. Ook het openbaar ministerie en de rechters staan tegenover el kaar. De officieren van justitie willen vervolging, de kring van kantonrechters heeft juist beslo ten geen APK-zaken te behande len. Een en ander is het gevolg van een eerdere uitspraak van de Hoge Raad. Die besloot onlangs de Nederlandse APK-wetgeving ter toetsing voor te leggen aan het Europees Hof in Luxemburg omdat het vermoeden bestaat dat die wet in strijd is met de Europese wetgeving. Sindsdien bakkeleien juristen over de interpretatie van de uit spraak van de Hoge Raad en of die een zogeheten opschortende werking heeft. Neem een vleugje fihies-nostalgie, vermeng het met een wolkje flower power en overgiet alles met een Harley-Davidson- sausje en je hebt precies de ingrediënten van de nieuwste jeans-zomercollectie. In de wat ruigere look passen (opnieuw smallere!) jeans van zeer uiteenlopende wassingen (o.m. Gapstar) bij jeansvestjes zonder mouwen (volgens Chipie mer borduursel, in batik-versie, in patchwork) of echte fiftiesjacks met tricotmouw (van Index in beige of grijs). Jl' Mixltr. Dames, Heren en Kinderkleding. Putte grens. Romend.u! Riiitdluussrr.uic 10. JX 15 Hoe zou het toch komen dat dit kabinet er feilloos en razendsnel in slaagt om de dingen die bijdragen aan de kwaliteit van het leven (sociale voorzieningen) om zeep te helpen en niets weet te ondernemen tegen zaken die het leven verpesten (milieuvervuiling en criminaliteit)? De ooit zo mooi voorgespiegelde zorgzame samenle ving dreigt meer en meer een hevig bezorgd kluitje mensen te worden en het etiket sociale vernieuwing kan beter overgeplakt worden met sociale de tekst verruïne ring. Zou met stelselherziening dan toch stelselmatig afbreken bedoeld zijn? Ooit kon in Nederland het gezegde ontstaan: Wie dan leeft, wie dan zorgt, want er waren voorzieningen die je kans boden op een toch ietwat onbekommerde oude dag. Tegenwoordig moet het gezegde luiden: Wie nu leeft, moet zich voor dan zorgen maken. Wie het geld heeft, moet zich rap gaan bijverzekeren voor wao, pensioen, ziektekosten, thuiszorg en allerlei andere nog amper te voorziene omstandigheden die straks de oude dag kunnen verpesten. Maar hoe regel je dat als je nu geen geld hebt om de marges voor straks wat ruimer te maken? Ik vrees dat die categorie mensen voortaan van de wieg tot het graf bezorgd zal zijn. MERIJN Ouderentelefoon start op 18 mei Tiel - Ouderen vanaf vijftig jaar kunnen vanaf 18 mei de ouderentelefoon, bellen. De ouderentelefoon is een initiatief van de Protestantse Ouderenbond PCOB, een van de drie grote ouderenbonden in ons land. De PCOB had van november 1992 tot en met februari dit jaar een enquête-telefoon voor ouderen met vragen over de gezondheidszorg. Toen bleek een grote behoefte te bestaan onder ouderen om vragen te stellen over allerhande onderwerpen. De ouderentelefoon kan dagelijks tussen 9.30 en 13.30 uur gebeld worden en kost 20 cent per minuut. Het nummer is 06-8212183. Student gevrijwaard van aftrekdrempel pc Den Haag - Een student die voor zijn studie gebruik maakt van een personal computer, mag de afschrijving daarop volledig meerekenen bij zijn aftrek voor buitengewone studiekosten in de inkomstenbelasting. De Belastingkamer van de Hoge Raad staat deze aftrek toe, zonder toepassing van de gebruikelijke drempel van 800 gulden per jaar die voor andere pc-gebruikers geldt. Onderzoek detectors snelheidscontroles Driebergen - De Algemene Verkeerdienst (AVD) gaat onderzoe ken hoe de detectors van snelheids-meetapparatuur kunnen worden omzeild. Deze detectors die automobilisten attent maken op de meetapparatuur van de AVD, worden sinds februari door een bedrijf in Lisse op de markt gebracht. Zij zijn de AVD een doorn in het oog, omdat ze automobilisten de gelegenheid geven overal te hard te rijden en voor de snelheids controles af te remmen. Er zijn, melde de producent, inmiddels enkele honderden detectors a raison van 1345 gulden verkocht. Het apparaatje, dat volgens de AVD formeel niet verboden is - het werkt op impulsen die iedereen mag ontvangen - is vooral lucratief voor automobilisten die veel rijden en dus een groot risico op kleine overtredingen lopen. Rechtszaak fraude in haven begonnen Rotterdam - Bij de rechtbank in Rotterdam is gisteren de strafzaak begonnen tegen vier van de elf verdachten, die betrokken zijn bij een grootscheepse fraude in de Rotterdamse haven. Daarbij werden in vier jaar tijd met valse douanepapie ren voor ruim 100 miljoen gulden aan invoerrechten, omzetbe lasting en accijnzen ontdoken. In november 1992 hield de Rotterdamse politie zes mensen aan. Vier van hen, R.W. uit Breda, R.C. uit Bruinisse, L. van H. uit Dordrecht en E B. uit Zwijndrecht stonden terecht op verdenking van medeplichtig heid aan deze fraude. Op valse formulieren, voorzien van de officiële douane-stempels, leek het alsof goederen via de Rotter damse haven buiten de Europese Gemeenschap werden geëxpor teerd. In werkelijkheid kwamen de goederen zelfs nooit in Rotterdam aan, maar werden ze op de vrije EG-markt verhan deld. Zo werden de wettelijk verschuldigde heffingen nooit betaald. De Bredanaar heeft miljoenen aan deze affaire overge houden, de andere drie enkele tientallen duizenden guldens. De strafzaak gaat morgen verder. 'Mestfabrieken in 2000 bijna overbodig' Den Haag - Rond de eeuwwisseling zal geen twintig miljoen ton mest in fabrieken verwerkt hoeven te worden, maar slechts twee miljoen ton. Dat concludeert het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI). Volgens het LEI is bij eerdere onderzoeken onvol doende rekening gehouden met het feit dat de Nederlandse veestapel de komende jaren 'vanzelf' gaat inkrimpen. Niet door strenge milieumaatregelen, maar vooral door het feit dat ongeveer de helft van de Nederlandse boeren van 55 jaar en ouder geen opvolger voor zijn bedrijf heeft. Daarnaast zorgen ook het Europees landbouwbeleid en het te verwachten akkoord over vrije wereldhandel voor een vermindering van de Neder landse veestapel. Wanneer Nederland er dan ook nog in slaagt om driekwart van alle droge pluimveemest te exporteren naar het buitenland, is maar een beperkt aantal mestfabrieken nodig. Behandeling Van Gogh-roof vertraagd Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch is gisteren niet toegekomen aan de behandeling in hoger beroep van de zaak van de drie gestolen Van Gogh's uit het Noordbrabants museum in juni 1990. De drie verdachten, een man uit Sas van Gent, een uit Beverwijk en een uit Amsterdam, waren het helemaal niet eens met het verzoek van de kroongetuige, een vrouw uit Amsterdam, om achter gesloten deuren te worden gehoord. De vrouw, onder meer een bekende van de vermoorde crimineel Bruinsma, vreesde represailles. Ze kwam ook compleet met kogelvrij vest in de rechtszaal. Het hof ging akkoord met het verzoek van de vrouw. Tot een feitelijk verhoor kwam het niet, omdat de vrouw geestelijk instortte, De zaak werd verder opgehouden, omdat elk van de verdachten de voorzitter mr. L. van der Plas van het hof wraakten, dat wil zeggen dat ze een andere voorzitter wilden. Maar die wraking werd verworpen. De zaak gaat morgen-verder. 'Lonen metaalnijverheid niet omhoog' Utrecht - De werkgeversorganisatie in de metaalnijverheid, de FWM, wil de lonen volgend jaar niet verhogen. De werkgevers zien dat als compensatie voor de loonsverhoging van 4,75 procent die op 1 april van dit jaar is doorgevoerd. De bonden zijn het daar niet mee eens. Werkgevers en vakbonden onder handelden gisteren over de reparatie van het wao-gat. Cao-on derhandelingen worden dit jaar niet gevoerd, omdat de het contract doorloopt tot 1 april 1994. Die besprekingen hebben nog niets opgeleverd.

de Stem | 1993 | | pagina 3