anders ogen? hardt tiek Rijk zet mes in ministeries 'We hebben erg veel last van je Begrotingsberaad: 'Regeringspartijen graven zich in' Bij belasting-fraude eerder voor rechter Dales: Binnen vijf jaar 40.000 rijksambtenaren minder Serviër ontkomt aan moordaanslag Zondag 25 april zijn wij geopend Drama achtervolgt Clinton VACAIITIE AANH gmeting Gezondheidszorg over grens heen Herstel Vendex te langzaam Dopharma-zaak aangehouden Geldpers Moskou op volle toeren Duitse troepen naar Somalië In Singapore met 67 met pensioen Conflict Milan- Advocaat dreigt IN DEZE KRANT: Merijntje Vliegverbod in Bosnië toch overtreden Industriebonden verwachten minder ontslagen bij Fokker L. uJ Kunt u met een gerust hart via De Stem doen meteen ..Kleintie" onder de rubriek ..Vakantie'" 16 tiénduiü© Stern-lezers tien) 1 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang g een steeds groter moeten ze zich sterk aar ook op het werk hermen hoge eisen an. EN, die twijfelt aan geheel vrijblijvende onzekerheden weg- taan met een goede annen te zien. in sterkere mate voor- ogmeting en een juiste ontactienzen is astigma- ~eren. zen van al deze informa- aan de scherpte van uw een oogmeting te laten of een gediplomeerde ardt bent u daarvoor elkom. En in vertrouwde ant behalve opticien is omeerd optometrist en VO. Meinhardt verplicht u 1 eventuele twijfels weg- eiding zijn om voortaan een stel contactlenzen) verkeer, tijdens het werk ie en tv. ezondheid van uw ogen ste plaats in de handen Maar omdat veel men- "htstreeks naar een opti- ardt voor alle zekerheid En adviseert z'n klanten ste twijfel om eerst een legen. UNDIGEN PECIALIST ANVO STRAAT 32 TL. (01150) 12215 Middelburg - De acute chirurgi- itte zorg in het Antoniuszieken- 'rJ,s in Oostburg opheffen is on verantwoord. Dat schrijven Ge muteerde Staten aan staatsse cretaris Simons. Daarom moet jeze meewerken aan een zorg- jetwerk aan beide zijden van de om zo de gevolgen van het ^gedwongen opdoeken van de ïute zorg te ondervangen. (ZIEZEELAND-Cl Amsterdam - Het herstel van l'endex-International verloopt langzamer dan de bedrijfsleiding rou willen. Dat zei topman Hes gisteren bij de presentatie tan de jaarcijfers. De winst is iet afgelopen boekjaar gedaald tan 200 tot 124 miljoen gulden, (ZIE ECONOMIE - A6 i - De Bredase rechtbank beeft gisteren de zaak tegen vier verdachten in de 'Dopharma- aangehouden. De getuigen, opgeroepen door vier (ex-)werk- nemers van het Raamsdonks- veerse diergeneesmiddelenbe- drijf, dat in opspraak kwam in verband met de handel in illega- groeibevorderende middelen, kwamen niet opdagen. (ZIE BINNENLAND -A3 Moskou - De Russische centrale bank heeft in februari 350 mil jard roebel in omloop gebracht, iet zoveel als in de dertig jaar sinds 1961. Rusland wordt ge- tonfronteerd met een hyperin flatie van 2500 procent. De roe bel wordt daardoor steeds min der waard. Bonn - Duitsland stuurt 1600 soldaten naar Somalië. Het is voor het eerst dat Duitse troepen in VN-verband deelnemen aan een operatie buiten het grondge bied van de NAVO. De militai ren zullen ingezet worden in 'be vrijde gebieden' van Somalië. Kuala Lumpur - Wordt in Ne derland nog slechts gestudeerd op de mogelijkheid werknemers later met pensioen te sturen, in Singapore is het al zo ver. Na larenlang debatteren ging het parlement gisteren akkoord met het verleggen van de pensioen gerechtigde leeftijd van 55 naar 87 jaar. Reden: de vergrijzing van de bevolking. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Milaan/Zeist - De leiding van AC Milan, dat vanavond in de Champions League thuis speelt 'agen PSV, kan weinig begrip opbrengen voor de beslissing van piek Advocaat. De Nederlandse bondscoach eist dat Ruud Gullit Frank Rijkaard zich zaterdag al voor het trainingskamp van Oranje melden, terwijl Milan zondag nog een competitiewed strijd af moet werken. ■ZIE SPORT - B1 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 fPort deel B zeeland deel C Gids deel D "T V-programma's D2 Ik vind die Lubbers anders ook 'n lastpost FOfO ANP Ria Beckers lacht tijdens haar afscheidsreceptie uitbundig om een video-clip die over haar gemaakt is. Van onze Haagse redactie Den Haag - Met een bedankje aan 148 collega's, daarmee CD-Kamerlid Jan maat uitdrukkelijk uitzonderend, heeft Groen Links-fractievoorzitter Ria Beckers gisteren afscheid genomen van de Tweede Kamer. Het 'geweten van de Tweede Kamer' heeft die functie bijna zestien jaar vervuld. In een afscheidsbrief, die Kamervoorzitter Deetman voorlas, noemde Beckers het 'geen slecht moment om weg te gaan'. De eerste vrouwelijke lijsttrekker in de Nederlandse politiek vindt dat er reden is tot optimisme. „Het besef is gegroeid dat het allereerst de politici zelf zijn die de politiek geloofwaardig maken," aldus Beckers. Deetman noemde Beckers een 'goed colle ga', die het fractievoorzitterschap 'zeer consciëntieus, consequent en heel vaak vasthoudend' heeft volbracht. Tot aan de verkiezingen volgend jaar volgt Beckers' collega Lankhorst haar op. De opengevallen plaats in de fractie wordt opgevuld door B. van Ojik. Volgens PvdA-fractievoorzitter Wöltgens, die sprak tijdens het informele afscheid later op de dag, vormde Beckers 'het geweten van de Kamer'. Beckers heeft de PvdA-fractie intern vaak oeziggehcuden, omdat er veel sympathie was voor haar standpunten. Politieke drempels verhinderden echter dat de so ciaal-democraten Groen Links steunden. Premier Lubbers maakte Beckers naar ei gen zeggen 'het grootste compliment' dat hij in huis had: „We hebben veel last van je gehad." Lubbers en Beckers hebben vaak tegen over elkaar gestaan in de Kamer; zij kreeg hem regelmatig op de kast met volgens hem niet-zakelijke betogen. (ADVERTENTIES) De Eiken Schuur Strijbeeksewegl4 Ulvenhout Tel-, 076 612614 lid interieur waarborg fonds vrijdag koopavond Van onze verslaggever Rinze Brandsma Amsterdam - De 23-jarige,' naar Nederland gevluchte Servische oorlogsfotograaf Bojan Stojanovic is zondaga vond ternauwernood ontko men aan een moordaanslag. Volgens Stojanovic werd hij door twee Serviërs ontvoerd en probeerden zij hem te wurger. De fotograaf, gewond aan zijn hals, wist te vluchten. De Amsterdamse politie neemt zijn verhaal serieus en heeft hem op een geheime plaats onderge bracht. De jonge fotograaf won de laat ste World Press Photo-wedstrijd met een foto waarop te zien is hoe een politieman in het voor malige Joegoslavië een arrestant standrechtelijk executeert. Omdat zijn leven in zijn door de burgeroorlog verscheurde land in gevaar was - zijn Servische landgenoten verweten hem dat hij hun eigen oorlogsgruwelen openbaar maakte - bleef Bojan Stojanovic na de prijsuitreiking in Nederland en vroeg hier asiel. Zondagavond kwam de foto graaf, volgens zijn eigen verkla ring, rond middernacht thuis in de Amsterdamse binnenstad. Hij werd in het trappenhuis opge wacht door een man, die hem bedreigde' met een pistool en hem mee naar buiten nam. Daar werd hij in een auto ge duwd, waarin een tweede man zat. Zij reden enkele kilometers, waarbij Stojanovic bedreigd en geslagen werd. De twee mannen spraken zijn eigen taal, Servo- Kroatisch. Aan de Mauritskade, achter Ar- tis, stopten de ontvoerders en bonden een dunne kabel om zijn nek, waarna zij hem probeerden te wurgen. Hij wist zich, in de worsteling die daarbij ontstond, los te rukken en in het water te springen. Zwemmend ontkwam hij aan zijn belagers. Woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie zegt het verhaal van de Serviër 'zeer se rieus' te nemen. „Tot tweemaal toe hebben wij hem uitvoerig gehoord. Mede ge zien de verwondingen aan zijn hals moeten we rekening houden met een poging tot ontvoering en moord." De Amsterdamse recherche is in tensief met de zaak bezig. Wil ting weigert in te gaan op de bedreigingen die tegen de foto graaf geuit zijn of op het signa lement van de twee ontvoerders en de stand van het onderzoek. Ook over de mogelijke achter gronden van de ontvoering en van het Servische moordcom mando wil hij niets zeggen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil de omvang van de veertien departementen drastisch inkrimpen. Er moeten kleinere minis teries komen, schrijft mi nister Dales (Binnenlandse Zaken) de Tweede Kamer. Daardoor zal het aantal rijks ambtenaren binnen vijf jaar met 40.000 worden verminderd. Aan het eind van deze ingrijpende reorganisatie mogen er maar 113.000 rijksambtenaren over blijven. Een deel van de overbodig ge worden rijksambtenaren kan bij de provincies en de gemeenten aan de slag, omdat die een deel van de rijkstaken moeten over nemen. Een aantal komt in de particu liere dienstensector terecht, om dat het kabinet sommige over heidsdiensten wil privatiseren. Sterke premier De afgelopen, tijd hebben top ambtenaren van de departemen ten onderzocht wat de kerntaken van de rijksoverheid zouden moeten zijn. Ze adviseren het kabinet een scheiding aan te brengen tussen het maken van beleid en de uitvoering daarvan. De belangrijkste taak van de rijksoverheid is het beleid uit stippelen. De provincies (straks regionale besturen) en gemeen ten zouden zoveel mogelijk moe ten worden belast met de uitvoe ring daarvan. De rijksoverheid kan ook stuk ken doelmatiger werken als de rol van de minister-president wordt versterkt. Nu komen za ken soms niet uit de verf omdat verschillende ministeries er tege lijk mee bezig zijn. Het gebeurt ook wel dat ministe ries elkaar tegenwerken. Een sterke premier kan knopen door hakken, denken de topambtena ren. Dales vindt dat een nieuw, vol waardig regionaal bestuur de ta ken van de provincies moet overnemen, benevens enkele ta ken van de gemeenten. Misbruik regelingen Zorgen maakt het kabinet zich over de geringe greep die de overheid heeft op de uitvoering van het beleid, vooral als het gaat om de kosten van de sociale verzekeringen en de gezond heidszorg. Van een effectieve controle is vaak geen sprake, met als gevolg een toenemend misbruik van re gelingen. Bovendien worden kostenstijgingen maar al te ge makkelijk afgewenteld op de mensen die de premies moeten betalen. Vicenza - Een Servische heli kopter heeft gisteren het door de VN ingestelde vliegverbod boven Bosnië geschonden. Twee NAVO-vliegtuigen volgden de helikopter tot deze landde nabij de Bosnische stad Banja Luka, die in Servische handen is. De toestellen lieten de helikopter ongemoeid. Er is wel een protest bij de Serviërs gedeponeerd. Van onze Haagse redactie Den Haag - De coalitie van CDA en PvdA is sterk ver deeld over de vraag hoe de werkgelegenheid in 1994 het best kan worden gestimu leerd. Daarbij speelt ook de naar ver wachting sterk dalende koop kracht van de minima een rol en de vraag of die daling moet worden 'gerepareerd'. Het overleg over de begroting voor volgend jaar loopt daardoor fikse stagnatie op. Van enige toenadering tussen de regeringspartijen is-- nog geen sprake. „Het lijkt alsof de par tijen zich ingraven," aldus een waarnemer. Voor de PvdA is het onverteer baar dat de minima zonder maatregelen volgend jaar bijna drie procent koopkracht inleve ren, terwijl de inkomens vanaf negentig mille er nauwelijks een half procent op achteruit gaan. Het CDA deelt de zorg van de coalitiepartner, maar weigert ri goureus in te stemmen met de invoering van een zogenaamde heffingskorting. Deze korting, die de koopkracht van de hogere inkomens extra 'afroomt', maakt het bevriezen van uitkeringen en ambtenaren salarissen verteerbaarder, aldus de PvdA. De discussie over de begroting wordt overheerst door het me ningsverschil over de wenselijk heid van invoering van de hef fingskorting. De PvdA liet berekenen dat het geld dat een dergelijke korting opbrengt (bijna vier miljard gul den) gebruikt kan worden voor verlaging van werkgeverspre mies, zodat de werkgelegenheid Kok FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP sterk toeneemt. Een bedrag van twee miljard zou op die manier al 50.000 banen opleveren. Maar het CDA wil daar niet aan. Zelfs het plan van minister Kok (Financiën) om alvast te begin nen met de voorbereiding van wettelijke maatregelen, waarna in augustus een definitief besluit kan worden genomen, vindt geen genade in de ogen van het CDA. Als het kabinet deze week afziet van het voorbereiden van wette lijke maatregelen is een hef fingskorting voor 1994 hoe dan ook van de baan. Want een der gelijke korting is een ingrijpende wijziging van het belastingstel sel. Nu hebben hogere inkomens in guldens meer voordeel van een basisaftrek dan lagere inkomens; zoals ook bij aftrek van de hypo theekrente. Maar in een nieuw stelsel met een heffingskorting is de basisaftrek in guldens voor ieder gelijk. Over een heffingskorting op de aftrek van hypotheekrente en andere aftrekposten spreekt vooralsnog niemand. Maar het De tragische afloop van de belegering van de Koresh-sekte in Waco, Texas, lijkt de regering- Clinton nog weken, zo niet maanden, te zullen achtervolgen. Er gaan al stemmen op om justitieminister Reno, amper een maand in functie, de laan uit te sturen. De overlevende, niet-gewonde sekteleden, zijn inmiddels in het gevang gestopt. I ZIE OOK BUITENLAND - A4 Vandaag opnieuw een zonnige en voor de tijd van het jaar warme dag. Tegen de avond van het westen uit dreigend onweer. Van onze verslaggever Den Haag - Particulieren, die voor meer dan 12.000 gulden 'hebben gefraudeerd met hun belastingen, lopen na 1 juni van dit jaar grote kans voor de rechter te moeten verschijnen. Nu nog geldt de regel dat parti culieren pas strafrechtelijk zul len worden vervolgd als ze voor 50.000 gulden of meer hebben gefraudeerd. Voor fraude door ondernemin gen wordt de grens voor mogelij ke strafrechtelijke vervolging verlaagd van 50.000 naar 25.000 gulden. Volgens deze nieuwe richtlijnen zullen de fraude-coördinator van 'de belastinginspectie, de contac tambtenaar van de belasting dienst en de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (Fiod) sa men bekijken of de zaak voor de rechter moet worden gebracht. Belastingfraude van particulie ren beneden de 12.000 gulden (en voor bedrijven beneden de 25.000 gulden) worden met een administratieve boete afgedaan. Als ondernemers bij herhaling frauderen wordt de zaak altijd bij justitie aangemeld, ongeacht' de omvang van de fraude. Dezelfde richtlijnen worden in het vervolg ook gehanteerd voor douane-fraude met btw en ac cijns. Als er in een bepaalde branch, die door de belastingdienst on- der de loep wordt genomen, voorbeelden moeten worden ge steld, kunnen ook kleinere frau de-zaken bij het openbaar mi nisterie worden aangemeld. De nieuwe richtlijnen hebben de instemming van de procureurs generaal. Amsterdam (anp) - De vakbonden bij Fokker denken de 1800 gedwongen ontslagen die de vliegtuigbouwer heeft aangekondigd, te kunnen beperken tot zo'n 1500 of mogelijk minder. De bonden praten daarover morgen verder met de directie van Fokker. Volgens districtsbestuurder Van Bers van de Industriebond FNV zouden zeker 300 banen behouden kunnen blijven als het direct bij de produktie betrokken personeel twee uur per week korter gaat werken, 36 uur in plaats van 38 uur. Een uur van de arbeidstijdverkorting zou moeten worden betaald door de werknemers, het andere uur zou moeten worden voorgefi nancierd door Fokker. De werknemers kunnen de kosten van dat uur op een later tijdstip terugbetalen door weer langer gaan te werken. Fokker heeft de vakbonden echter laten weten dat met de operatie het aantal gedwongen ontslagen met hoogstens 155 kan worden verminderd. CDA vreest dat in de toekomst ook allerlei andere aftrekposten onder het 'nieuwe regiem' zullen vallen. Als alternatief voor de begroting van 1994 wil het CDA andere fiscale maatregelen nemen die de werkgelegenheid bevorderen. Daarbij wordt gedacht aan het verhogen van het arbeidskosten forfait (een aparte aftrek voor werkenden). PvdA-zegslieden staan sceptisch tegenover het 'fiscale broddel werk' dat het CDA wil verrich ten. „In ons plan is er twee miljard beschikbaar om extra werk te scheppen. Het is de vraag of het CDA ook zoveel geld bij elkaar krijgt met alternatiefjes. Met het schrappen van de inflatiecorrec tie voor de hogere inkomens haal je 600 miljoen bij elkaar. Dan ben je er nog lang niet," aldus een PvdA-woordvoerder. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vo). Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per. kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats., kwartaal automatisch bank/gironr 83.- In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1