Maak Biervliet interessanter' Gidsenteam voorziet in grote behoefte POLITIE rapport DUIVEN sport SPORT in het kort Cebeco vraagt geld van provincie voor experimentele teelt crambe Bewonersraad kiest voor sociaal opzichter 3 Ondernemersvereniging presenteert drie projecten om toeristen te lokken File op A27 na botsing militaire vrachtwagens examens ZEELAND Kleintje WEscape. "ijs die nu tijdelijk(!) normaal betaalt voor Volvo-dealer. Voor 'n pe en/of 460 Escape. MITSUBISHI .aser t. 1e 000 kled. ergr. 350,- l) -f94. NISSAN edan 00,-. OPEL 980. 50.-. i.z.g. 076- WOENSDAG 21 APRIL 1993 yan onze verslaggever Middelburg - Cebeco-zuidwest in Zienkzee vraagt een provinciale subsidie van 167.500 als bijdrage in de experimentele teelt van het oliehoudend zaadgewas crambe. pe overkoepelende Cebeco Handelsraad heeft voor deze nieuwe teelt, die een alternatief kan bieden voor de noodlij dende akkerbouw, van minister Buk man (Landbouw) al eerder een subsidie van een miljoen gulden gekregen. De proef van Cebeco omvat driehonderd hectare landbouwgrond, verspreid over geheel Nederland. In Zeeland is 50 hectare ingezaaid. Het gewas staat nu al boven de grond. Crambe levert een olie-houdend zaad dat kan dienen als grondstof voor de chemische industrie. De olie kan ge bruikt worden bij de produktie van plastic folie. Maar de chemische indus trie is ook op zoek naar andere toepas singsmogelijkheden. De crambe-teelt is eigenlijk alleen be kend in de Verenigde Staten. De heer C. Nijenhuis, teeltdeskundige akkerbouw bij Cebeco, zei onlangs dat de animo bij akkerbouwers om mee te doen aan het experiment, groot was. En dat hoewel crambe niet op voorhand een goudmijn is. Nijenhuis: „De risico's zijn welis waar financieel afgedekt, maar de boe ren hebben eigenlijk alleen maar de garantie dat het nieuwe gewas in ieder geval niet minder zal opleveren dan tarwe. Het kan dus alleen maar meeval len. De kiem van het experiment is gelegd aan het begin van de jaren tachtig. Toen is een groot aantal in ons land totaal onbekende gewassen op zeer bescheiden schaal ingezaaid, in het kader van de speurtocht naar 'het vierde gewas'. De akkerbouw zoekt naarstig naar een al ternatief naast de traditionele produk- ten tarwe, suikerbieten en aardappelen. Met name van tarwe en suikerbieten staat de rendabiliteit onder sterke druk. GS van Zeeland staan positief tegen over de proefteelt. Het is een gewas dat volgens het college een alternatief voor de landbouw kan zijn dat tevens past in milieuvriendelijke landbouw. Zo is er minder kunstmest nodig om het gewas goed te laten gedijen en wordt weinig landbouwgif gebruikt. Het totale project kost over drie jaar 6,7 miljoen. Hieraan moet Cebeco-Zuid- west 335.000 bijdragen. Een hoog be drag, reden waarom een beroep wordt gedaan op het Zeeuws Sociaal-Econo misch Ontwikkelings Fonds. Van onze verslaggever Biervliet - Een nieuwe wandelroute door Bier vliet, herinrichten van de Markt in het dorp en het realiseren van een water front Biervliet voor kano vaarder en sportvisser. Dat zijn de drie projecten om Biervliet interessanter voor de toerist te maken. De plannen staan in het rapport Toeristisch Recreatief Perspec tief Biervliet dat in opdracht van de ondernemersvereniging Wil lem Beukelszoon door advies- en ingenieursbureau Grontmij is opgesteld. Een exemplaar werd gisteren overhandigd aan wet houder W. de Zeeuw in het Ter- neuzense gemeentehuis. J. van Wijk van de ondernemers vereniging maakte gisteren be kend dat de wandelroute nage noeg klaar is. De ondernemers namen de benodigde veertien duizend gulden voor hun reke ning. De toeristisch recreatieve rode draad voor Biervliet is de cul tuur- en natuurbeleving. Dit uit gangspunt is uitgewerkt in de drie projecten. De nieuwe wan delroute wordt binnenkort opge pakt door de ondernemersvere niging. Voor de twee andere pro jecten zoekt de vereniging sa menwerking met de gemeente Terneuzen en Grontmij. Monumenten Dé wandelroute vormt een cir cuit zodat de bezoeker altijd weer op de plek van vertrek uitkomt. De wandelroute is be perkt tot anderhalve kilometer. De rondgang wordt voorzien van bewegwijzering en objectgebon den informatiepanelen. Er ko men twintig verwijzingsborden en ongeveer vijftien panelen voor onder meer de tien erkende monumenten in Biervliet. Ter Proef Woningbouwvereniging Terneuzen Van onze verslaggever Terneuzen - Bij wijze van experiment stelt de Woningbouw vereniging Terneuzen binnenkort een sociaal opzichter aan. De opzichter zal moeten gaan toezien op de verbetering van het woonklimaat. ren de Volvo Leavelijn 03458-8222. :L. 01620-22150 RAAMSDONKSVEER NWEG 49, TEL.: 01150-97455. MITSUBISHI Colt 1.4 GT veel extra's kleur zwart APK 12-93, mooie auto vr.pr 1250,-. tel. 01608-17041 tussen 17- en 18.00u. NISSAN Sunny 1-6SLX. APK 3-94, bi. 10-89, 50.000 km, vr.pr. 14.000,-, pen- staat, bij dealer 17.000,-. 01641-86803. OPEL Kadett Caravan 1.6 D, wit, b.j. '85, pr. 2.250,- 01640-55396 OPEL Kadett 13 S bj/8,4, i.perf.st., APK t/m 1-'94' 3250,-, 076-415890. OPEL Kadett 1981 nnet APK, f 1.250.-. 01647-3188 Goed, beter: Dit is de belangrijkste uitkomst van het overleg tussen Wonning- bouwvereniging Terneuzen en de Bewonersraad. Het advies van de raad werd dinsag door het bestuur bekrachtigd. Het experi ment zal worden bekostigd uit de opbrengsten van de jaarlijkse huurverhoging. Vanaf 1 juli mogen woningcor poraties in Nederland zelf de jaarlijkse huurverhoging bepa len. Woningbouwvereniging Ter neuzen achtte het wenselijk over dit onderwerp ook het advies in te winnen van de Bewonersraad. Het resultaat is dat voor 1993 een gemiddelde huurverhoging is vastgesteld van 5,5 procent. Tij dens het overleg sprak de Bewo nersraad zijn zorg uit over de kwaliteit van de woonomgeving in enkele wijken. Technisch beheer Tot op heden was het beleid van de vereniging voornamelijk ge richt op de kwaliteitsverbetering van de woningen zelf, het zoge noemde technisch beheer. Te genwoordig besteden corporaties steeds meer aandacht aan het sociaal beheer. In dit kader stel de de Bewonersraad dat, tegen over de huurverhoging, een ver betering van de woonomgeving zou moeten staan. Daarom is besloten om, in eerste instantie 'oor een jaar, een sociaal op zichter aan te stellen. Aan het eind van dat jaar zal worden bekeken of het experiment suc cesvol was en wordt voortgezet. De sociaal opzichter zal zich gaan richten op woongedrag. 'oorbeelden daarvan zijn ge luidsoverlast, verontreiniging van openbare ruimtes van flat gebouwen, slecht onderhouden tuinen en dergelijke. In het ver leden pakte de woningbouwver eniging dit soort problemen aan door het schrijven van een brief aan de betreffende huurder. Vaak leverde dit niet het ge wenste effect op. Door mensen persoonlijk aan te spreken hoopt Woningbouwvereniging Terneu zen wel resultaten te boeken. Woonklimaat Ook op een ander gebied speelt het woonklimaat de woning bouwvereniging parten. Nieuwe woningen in de Terneuzense bin- nenstand blijken moeilijk te ver huren als gevolg van de slechte woonomgeving. Het bestuur van de Woningbouwvereniging Ter neuzen heeft dinsdag een werk bezoek gebracht aan het stads centrum. De aandacht ging daarbij uit naar de vorderingen van het plan Nieuwediep, de leegstand en het woonklimaat. Plannen Naar aanleiding van het werkbe zoek zal op korte termijn contact worden opgenomen met de ge meente Terneuzen. De woning bouwvereniging en de gemeente hebben destijds samen plannen ontwikkeld voor vernieuwing van de Terneuzense binnenstad. Woningbouwvereniging Terneu zen is verantwoordelijk voor de bouw van woningen in de sociale huursector, de gemeente voor het verbeteren van de woonom geving. Mogelijk kan ook de so ciaal opzichter van de woning bouwvereniging worden betrok ken bij het oplossen van de spe cifieke binnenstadsproblemen. Eén chauffeur raakt licht gewond Van onze verslaggeefster Breda - Een kop-staart-botsing tussen drie militaire vrachtwagens op de A27 tussen Oosterhout en Breda ter hoogte van de afslag Breda-Noord, heeft in de och tendspits voor een file van zeven kilometer gezorgd. De aanrijding gebeurde rond 8.00 uur. Drie militaire vrachtwagens waren op weg van Nunspeet naar Tilburg, vaar ze zouden deelnemen aan een oefening. Net voor de afrit Breda-Noord stond een file. De voorste vrachtwagen remde voor de rij wachtende auto's, de achter hem rijdende voertuigen had den dat te laat in de gaten en reden tegen de voorste vrach.- auto. Bij de aanrijding waren geen personenauto's betrokken en liep slechts een chauffeur een lichte hoofdwond op. Alle drie de vrachtwagens hebben materiële schade. Iets na 9.00 uur was de file opge lost. ondersteuning van de wandel route en de bewegwijzering komt op de Markt een groot informatiepaneel met informatie over het cultuurhistorisch verle den van Biervliet, het huidige Biervliet en Biervliet en omge ving. Grontmij beveelt aan soortgelijke panelen te plaatsen bij het recreatiecentrum De Braakman, het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen en bij de zeedijk Westerschelde. Hier door worden bezoekers in de omgeving geattendeerd op Bier vliet. Geuzenfeesten De verwijzingsborden en infor matiepanelen worden donderdag 20 mei tijdens de Geuzenfeesten gepresenteerd. Op dinsdag 25 mei wordt door de Haringgroep het informatiepaneel op de Markt onthuld. De twee andere projecten wor den later uitgewerkt. Die zijn immers complexer van aard en het kost meer tijd deze uit te werken. De ondernemersvereni ging vraagt de gemeente om on dersteuning. De Zeeuw kon gis teren nog geen concrete toezeg gingen doen. „We moeten im mers prioriteiten stellen en keu zes maken. In ieder geval is het signaal van u duidelijk. We zeg gen toe dat we een open oog en oor hebben voor de plannen. Waar mogelijk zullen we van onze kant medewerking verle nen. De bereidheid is er om in samenwerking met de onderne mersvereniging te werken aan de verdere ontwikkeling van Bier vliet. Het is wel een kwestie van de lange adem. De duidelijke visie van' Biervliet verdient in ieder geval navolging. Ik zou wensen dat andere dorpen een dergelijke inventarisatie zouden maken." Samenwerkingsproject De ondernemersvereniging speelt met deze plannen in op het samenwerkingsproject tus sen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland betreffende het plat- telandstoerisme in het Land van Reynaert en Uilenspiegel. In dit samenwerkingsproject worden voorstellen gedaan het cultuur historisch erfgoed beleefbaar te maken. Daarbij wordt tevens ge keken naar het particuliere ini tiatief. Het standbeeld van de uitvinder van het haringkaken, Willem monumenten waarlangs de rondgang voert. Beukelszoon, een van de FOTO ARCHIEF DE STEM i De net geslaagde gidsen maken een dansje met leden van de volksdansgroep die hun diploma-uitreiking kwam opluisteren. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Sas van Gent - De rondleidingen en excursies die de gidsenteam van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen verzorgt voorzien nog steeds in een grote behoefte. Zowel van particulieren als vanuit het bedrijfsleven en instanties als ouderenbonden is de belangstelling voor de diensten van de gidsen groot. De 46 cursisten die gisteren met succes de opleiding afsloten en in Sas van Gent hun diploma in ontvangst namen, zijn dan ook een meer dan welkome versterking voor het reeds bestaande gidsenteam. „Het is een enorm succes", aldus een mede werkster van het Toeristisch Bureau in Ter neuzen. „De telefoon staat werkelijk rood gloeiend van de aanvragen voor rondleidin gen door Zeeuws-Vlaanderen." De pas geslaagde gidsen sloten gisteren hun opleiding af met een lunch in een Sas' restaurant, een bijeenkomst in cultureel cen trum De Speije en een bezoek aan de getij demolen. Daar gaf een volksdansgroep de diploma-uitreiking nog een extra feestelijk tintje. Inbraak Goes - Bij een inbraak in een berging van een flat aan de Vermeerstraat in Goes werd voor een bedrag van 7000 aan duikersspullen gestolen. Geen voorrang Hulst - Op de kruising Clinge- weg-Grote Kreekweg te Hulst verleende gistermorgen een automobilist uit De Klinge (B) geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door een Hammenaar (B). Beide voer tuigen werden bij de daarop volgende aanrijding zwaar be schadigd. Diefstal Koewacht - Een inwoner van Koewacht deed gisteren bij de politie aangifte van diefstal van enkele goederen die voor een woning aan de Hazelaren straat te Koewacht stonden. De woning wordt op dit mo ment verbouwd. Vermist wor den een betonmolen, een tril plaat en een kruiwagen. Onverlicht Nieuw-Namen - Automobilist G.F. uit het Belgische St.-Gil les Waas trok maandagavond, toen hij met zijn onverlicht voertuig over de Woestijn estraat in Nieuw-Namen reed, de aandacht van de politie. Na controle bleek dat hij onder invloed verkeerde. Hij werd meegenomen naar het politie bureau in Hulst. Een ade manalysetest wees een alco holpromillage uit van 2.07. De man kreeg een rijverbod opge legd van elf uur en met een dagvaarding om voor de rech ter te verschijnen op zak werd hij weer op vrije voeten ge steld. Rookoverlast Graauw - Gistermiddag rond twee uur werd de politie te Hulst gealarmeerd betreffende klachten over stank- en rook overlast. Verantwoordelijk daarvoor bleek M. K. uit Graauw te zijn die op de Graauwsedijk bezig was met het verbranden van afval. Hij werd gemaand het vuur te doven. Toen later bleek dat het euvel nog niet was verhol pen, kreeg de brandweer van Hulst opdracht het vuur te blussen. De rekening hiervan zal aan K. worden gepresen teerd. Terneuzen - In samenspel met Hulst/St.-Jansteen vlogen vanuit Roye 376 jaarlingduiven. De hoogste snelheid was 1683,56 me ter per minuut. Uitslag: 1. A. van Helsland, 2. combinatie De Schrijver, beiden Hulst; 3. en 10. A Mattens, 4. combinatie Dan- ckaert-Van Roel, beiden St.-Jan- steen; 5. en 6. E. Strobbe, Hulst; 7. E. de Kind, 8 A. van Daalen en zoon, beiden St.-Jansteen; 9. F. Janssen, Hulst. De Reisduif Graauw in samenspel met De Postduif Lams waarde met 121 oude duiven, 1643,86 mpm: 1. P. de Koster, 2. Ed. van Damme, 3. en 6. W. Volleman, 4. W. van de Velde, 5. Alf. d'Hondt, 7. gebroe ders De Koster, 8. G. Vioen, 9 Th. Weemaes, 10. A. Bisschop. Met 128 jaarlingen, 1659,35 mpm: 1. Alf d'Hondt, 2. en 5. gebroeders De Bakker, 3. A. Wante, 4. en 6. R. Heijens, 7. P. de Caluwé, 8. Ed. van Damme, 9 gebroeders De Koster, 10. Ed. Staal. Verwachting Axel met 154 duiven, 1595,05 mpm: 1. en 10. P. de Poorter, 2. D. Dieleman, 3. J. Nolet, 4. en 7. J. Verschuren, 5. J. Weesepoel, 6. F. Schoof, 8. combi natie De Mui-Kop, 9. P. de Bak ker. De Vrede Sas van Gent met 353 duiven, 1584,85 mpm: 1. B. van de Berghe, 2,4,8. en 10. H. van de Veeke, 3- en 6. R. van de Berghe, 5. E. en L. Breepoel, 7. P. Koers, 9. G. Begijn. Eerste De Beste Schoondijke met 190 duiven, 1538 mpm: 1. en 2. E. de Wever, 3. P. Cornelis, 4. A. de Wever, 5. Cl. de Wever, 6. A. Steurrijs, 7. J. Dhont, 8. J. de Poorter, 9. A. Luteijn, 10. Tem merman en zoon. Nog Sneller Breskens met 296 duiven, 1496 mpm: 1,2. en 8.1. den Dekker en zoon, 3. G. van Drie en zoon, 4. en 7. gebroeders Pijcke, 5. F. van de Velde sr., 6. W. Daansen, 9. Th. Smallegange, 10. L. van de Wege. Strijd in Vrede Groede met 182 duiven, 1505,99 mpm: 1. en 7. M. Elfrink, 2. A. Schaap, 3. en 9. J. van de Wege, 4. H. Simpelaar, 5. A. Beun, 6 mevrouw Ras, 8. D. Verherbrugge, 10. D. Aarnoutse en zoon. De Snelvliegers Oostburg met 224 duiven, 1496,94 mpm: 1. en 6 L. Risseeuw, 2. M. Zeegers-Verstrae- te, 3,4,7. en 9. J. de Smet, 5. T. de Jonge, 8. W. van Hee, 10. combi natie P. en W. Jansen. De Snelle Duif Clinge met 133 oude duiven, 1631,28 mpm: 1. en 8. combinatie Smet-Kerkhoven, 2. H. de Schepper, 3. L. Willaert, 4. en 10. R Baert, 5. C. van Landeg- hem, 6. G. de Letter, 7. en 9. R. van Gaever. Met 64 jaarlingen, 1590,12 mpm: 1,5. en 10. G. de Letter, 2. combinatie Smet-Kerk hoven, 3. en 9. B. van de Branden, 4. R. van Gaever, 6. L. Willaert, 7. P. Bolsens, 8. W. de Kind Hoop Biervliet met 186 duiven, 1510,41 mpm: 1,4. en 9. A. de Boever en zoon, 2. H. Neve jr., 3. Herman de Dobbelaere, 5,7. en 10. J. Lecluijze, 6. J. du Puy, 8. A. Neve. Volharding Westdorpe met 97 duiven, 1604,22 mpm: 1,3,4. en 8. P. Baecke, 2. A. van Paemel, 5. René van Kwikkelberghe, 6. F. Audenaerd, 7. Roger van Kwik kelberghe, 9. combinatie Gijsel- Istas, 10. Ed. deSmet. Zaterdagvliegers vanuit Cam- brai Eendracht Maakt Macht Terneu zen met 314 duiven, 1683,99 mpm: I. P. Zegers, 2,3,5,6,8. en 9. ge broeders Scheele, 4. W. van Hoeve en zoon, 7. en 10. H. Zegers. De Voorwaarts Zaamslagveer met 235 duiven, 17078 mpm: 1,3. en 4. M. Hamelink, 2,5,6. en 10. H. de Feijter, 7. H. Schieman en zoon, 8. M. Scheele en zoon, 9. Jac. van Cadzand. De Scheldeklievers Ossenisse met 152 duiven, 1608 mpm: 1,4,6,7. en 8. E. de Waal en zoon, 2. en 9. P. Bogaart, 3. combinatie De Waal, 5. P. de Waal, 10 L. Reyns. Terneuzen - Aan het Centrum Vakopleiding te Terneuzen be haalden de volgende personen het diploma lassen in het eer ste kwartaal van 1993. Booglassen met beklede elec trode niveau 1: A. van de Ber gen, Suiskil; W. Hartman en E. Laurens, Terneuzen. Niveau 2: J. van de Bos, Axel; M. de Bruijn, St.-Jansteen; E. Dieleman, A. Pijpelink, J. Vanhijfte, J. van de Wege, Axel; P. Seghers, Koewacht. MAG-lassen niveau 1: M. Bak ker, Zaamslag; M. Beterams, J. Lambert, Axel; W. de Bruijn, Kloosterzande; M. Vercaute- ren, Heikant. Niveau 2: R. Ferket, Hulst; F. Maas, Terneuzen. TIG-lassen niveau 1: P. Stof- fijn, Terneuzen; S. de Vries, St.-Jansteen; A. Wullems, Axel. Niveau 2 RVS: J. Casteleijn, M. de Putter, Zaamslag. Certificaat 6 GT: O. Vermeire, Sluis; L. Gallaway, Terneuzen. Autogeen lassen niveau.!: D Raes. Hulst. Tevens behaalden de volgende cursisten procestechniek het diploma van de stichting VAPRO. VAPRO A: J. Vonk, Westdor pe; A. Thuringer, Axel. VAPRO B: F. Martens, Hulst. Jeugd Terneuzen tegen AA Gent Terneuzen - De jeugd van de voetbalvereniging Terneuzen speelt vandaag, woensdag 21 april, tegen de jeugd van de Belgische eersteklasser AA Gent. De D-pupillen openen deze ontmoeting met de zuiderbu ren om 18.00 uur op veld acht van het Zuidersportpark. De beloftevolle Bl-junioren van Terneuzen spelen om 19.30 uur tegen de Bl-jeugd van AA Gent op hetzelfde veld. Zater dag 24 april speelt Terneuzen BI de laatste competitiewed strijd van dit seizoen in de landelijke derde divisie C. Dan is om 14.30 uur het team van ADO Den Haag met trai ner Heini Otto te gast in Ter neuzen. Scholieren wedstrij <le Hulst - Het oranjecomité Hulst houdt in samenwerking met de atletiekclub RKHAV vrijdag 30 april scholierwen- wedstrijden. Die staan open voor de groepen drie tot en met acht van de basisscholen. Naast een driekamp staat er ook een langer loopnummer op het programma. Men kan inschrijven tot 9.00 uur op het secretariaat van RKHAV aan de Tabkstraat. Bilj artkampioenscha p Dethon Sluiskil - P. van Gaever uit Hulst heeft de titel veroverd in het kampioenschap biljarten van Dethon. Aan deze titel strijd namen 28 medewerkers van dat bedrijf uit de afdelin gen Oostburg, Hulst en Ter neuzen deel in Het Meulengat te Sluiskil. De kortste partij in dit kampioenschap kwam op naam van G. Bousen uit Hulst met 12 beurten. De hoogste serie was voor W. van Cleem- putte uit Terneuzen met 19 caramboles. Tussendoor ver zorgden de regionale topbil- jarters Louis Dallinga en Theo Platjouw een biljartdemon stratie. Dat treffen naar 200 caramboles libre werd door Platjouw in 7 beurten gewon nen. Vooral zijn serie van 171 caramboles was van beslissen de aard. Gezien het succes hoopt de bedrijfsvereniging van Dethon, Hulca, ook vol gend jaar deze titelstrijd te houden. EINDSTAND 1. P. van Gaever, 2. H. de Vos, beiden Hulst, 3. H. de Croock, 4. W. van Cleemputte, beiden Ter-

de Stem | 1993 | | pagina 15