Brief GS: fusie Sluis-Aardenburg geen blijvende zaak 'Acute zorg niet opdoeken RRO >P EEN DE FIETS OET JE LEREN. Kleine gemeenten boos op departement voor nijverheid &S Zeeland over ziekenhuis Oostburg in brief aan staatssecretaris: Diamanten huwelijken Zuidzande en Schoondijke™ Hardloper doet duit in zakje van Amnesty TOYOTA WATERSCHAP HULSTER AMBACHT Nieuwe controle levert weinig bekeuringen op Autodieven na halfjaar speurwerk gepakt 6Slechts één aanvraag gezinsvervangend tehuis' Officier raadt verdachte aan magnetron te kopen at gewend, dat ver. Blue Band et nou zoiets? TOYOTA VAN DORST Zeeland wil zich voor een halve ton tonen in Antwerpen 'LIJTERIJ* De Kuyper jenever, 20,95 SAKOOPJE drop, -m- 1,65 Bioscoopje pikken duur Politie en Rijkswacht bekijken snelheid Officier van justitie naar Assen Axelaar bekent 16 auto-inbraken Auto onder trein Bijeenkomst over de WUBO Te snel gereden om te kunnen eten y doet het beste zaken bij de grootste en actiefste dealer van Nederland Crogtdijk 54 Stationsstr. 25 Scherpdeel 20 Breda Rijen Roosendaal 076-712000 01612-28200 01650-32050 de stem zeeland WOENSDAG 21 APRIL 1993 DEEL C uwbare nkrat, -?95- 5,00 (an onze verslaggever Lees Maas Middelburg - De fusie tussen Sluis Aardenburg is geen garantie dat jêide gemeenten niet alsnog op de middellange termijn bij Oostburg «orden gevoegd. Dat blijkt uit een brief die Gedeputeerde Staten (GS) aan de colleges van b en w van Sluis en Aardenburg richten. In de brief verwoorden GS de onvrede van de Staten met de voorgenomen fusie en stellen dat wanneer over enkele jaren gekeken wordt naar een herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen, Zeeland een beroep zal doen op de minister om ontheffing te vragen van een belangrij ke bepaling in de wet. En die bepaling luidt dat 'er in het algemeen na een gemeentelijke herinde ling vijfentwintig jaar rust terzake be hoort te heersen'. Een fusie is in zekere zin ook een herindeling. GS grijpen de term 'in het algemeen' aan om beide gemeenten te melden dat: 'wij bij de beschouwing van een indeling van Zeeuws-Vlaanderen zonnodig een - uiteraard dan te onderbouwen - be roep zullen doen op afwijking van deze algemene regel.' GS hebben dit ook de staatssecretaris (die nog een besluit moet nemen over de fusie) laten weten. Sluis en Aardenburg denken te ontko men aan samenvoeging met Oostburg door samen te gaan. Zo ontstaat een gemeente met meer dan 6000 inwoners, hetgeen een ondergrens is van het rijk. GS en provinciale Staten moesten dan ook formeel akkoord gaan met de fusie, maar dat ging niet van harte. Men streeft in Middelburg naar gemeenten van 20.000 tot 30.000 inwoners. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland willen een halve ton uittrekken om Zeeland gedurende negen dagen te promoten op de culturele manifestie van Antwerpen, de culture le hoofdtad van Europa 1993. GS willen alleen betalen indien de provincies Noord-Brabant en Limburg met hetzelfde bedrag over de brug komen. Het moet een presentatie van de cultuur in de drie Zuid-Nederlandse provincies worden. De presentatie zal worden gedaan door de Stichting Bosse Nova in Den Bosch. fles 1000 ml. htenservice bellen 06 - 0225588. 153 - giro 284558 - Postbus 6 - bestuur van het waterschap Hul maakt bekend dat voor belang- ingang van 21 april 1993 gedu- ten kantore van het waterschap, Hulst ter inzage liggen: het verbeteren van de volgende No. van de wegenlegger it 25 gemeente Hontenisse Jandusdijk 137 gemeente Hulst lik 104 gemeente Hontenisse van de bovengenoemde termijn lijke bezwaren worden ingebracht |ks bestuur van het waterschap, 0 AA Hulst. [1993. PAGELIJKS BESTUUR VAN HET 1SCHAP HULSTER AMBACHT baron Collot d'Escury, dijkgraaf I Alberda van Ekenstein, secretaris. ïlling? Bel voor informatie 076-236911 CEZOCHT: ■DBEZORGERS M/V «I HELDIN II DE KRANT NER'"jl „onze verslaggever Mold de Puysseleijr Middelburg - Gelet op de geografische ligging van ffest-Zeeuws-Vlaanderen is het medisch onverantwoord je acute chirurgische zorg in het Antoniusziekenhuis in Oostburg op te doeken. Daarom moeten de ziekenhuis- groep Zeeuws-Vlaanderen en zorgverzekeraar AZWZ/ ZHE een netwerk met ziekenhuizen in de Belgische grensstreek opzetten. ^deputeerde Staten van Zee- ad laten dat weten aan staats ecretaris Simons (Volksgezond- :eid) en vragen de bewindsman levens in te stemmen met de (orming van zo'n grensover schrijdend zorgnetwerk. directie van de ziekenhuis- =p ziet zich nu nog gedwon- de 24-uurs acute chirurgi sche zorg in de toekomst weg te halen uit het Oostburgse zieken- Belangrijkste reden om jaartoe over te gaan was het ven dat het COTG (Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg) bij de beschikbaarstelling Hulst - Het bezoekje dat de uit Denderleeuw af komstige Belg L.v.d.V. bracht aan een seksbio- scoop in de Van Wae- sberghestraat in Hulst zal hem lang heugen. Kennelijk warm geworden door het vertoonde, trok de man zijn jasje uit en hing dat over een stoelleuning. Een andere bezoeker echter had meer aandacht voor dit jasje dan voor de film, want toen Van de V. dit kleding stuk weer wilde aantrekken, bleek de daarin zittende portefeuille verdwenen. Die werd even later weliswaar op een stoel teruggevonden, echter niet de 47000 frank (ruim 2500 gulden) die daarin zaten. Van de V. heeft aangifte gedaan van zakkenrollerij. van geld niet langer rekening hield met ziekenhuizen die over meerdere locaties beschikten. Er kwam massaal protest tegen de voorgenomen uitkleding van het Antoniusziekenhuis. Begrip In de brief van GS aan de staats secretaris laat het provinciaal college weten wel begrip te heb ben voor de problemen waar de ziekenhuisgroep mee worstelt, maar dat afstoten van de 24-uurs zorg in Oostburg onaan vaardbaar is. „Globaal gezien bedraagt de afstand van het ui terste westen van Zeeuws- Vlaanderen tot aan het streek ziekenhuis in Terneuzen onge veer veertig tot vijfenveertig ki lometer. Daarbij is men aange wezen op tweebaanswegen en een dikwijls openstaande brug in Terneuzen", motiveren GS hun standpunt. Zorgverzekeraar AZWZ/ZHE deelt die visie van het provinciebestuur volledig. Ook over een onderzoek naar de haalbaarheid van samenwerking met Belgische ziekenhuizen staan de neuzen dezelfde kant op. Provincie en ziektekosten verzekeraar doen voor de finan ciering van dat onderzoek een beroep op Euregio-gelden bij de stuurgroep Euregio Schelde- mond in Brugge. Het onderzoek moet zo mogelijk per 1 septem ber dit jaar gereed zijn. In af wachting van de uitkomst van de studie heeft het AZWZ/ZHE de directie van de ziekenhuis- groep een aanbod gedaan om de tussenliggende periode finan cieel te overbruggen om zodoen de de zorg in Oostburg op het huidige niveau te handhaven. Van onze verslaggever Temeuzen/Zelzate - De eerste grensoverschrijdende lintcon trole op snelheidsovertredingen in de Kanaalzone is zowel de politie Terneuzen als de Rijkswacht in Zelzate dermate goed bevallen, dat de actie voor herhaling vatbaar is. Het aantal snelheidsovertreders viel bijzonder mee. „De mensen gaan zich kennelijk toch steeds beter aan de snelheid houden", aldus C. Verhage van de gemeentepolitie Terneuzen. De controles op Nederlands grondgebied vonden in de och tenduren plaats op de Tractaat- "teg aan de grensovergang. Na middag stonden de politie mensen te verbaliseren ten wes ten van het kanaal Terneuzen/ Gent op de weg Terneuzen-Sas en Gent-Zelzate. Op meer dan "ijftienhonderd gecontroleerde Passanten deelde de Nederlandse Politie in totaal 39 bekeuringen jut. De hoogstgemeten snelheid Pedroeg 121 kilometer per uur op een weg waar maximaal -achtig is toegestaan. De betrok ken automobilist mocht na beta- ilng van 330 gulden zijn weg vervolgen. Ge Belgische collega's van de rneuzense Politie maten de snelheid op de Kennedylaan ter poogte van het kruispunt Gosmos' bij Zelzate en nabij de ijoervaartkaai in de richting van terneuzen naar Gent. Zij slin gerden veertig bestuurders op de °n op een totaal van bijna weeduizend passerende voertui gen. jjoor de Rijkswachters was het erschijnsel linteontrole onbe- end Evenals de voorlichting je medewerksters van Veilig erkeer Nederland aan weerszij den van de grens gaven. De Belgische bestuurders reageer den verrast op deze revolutionai re lieftallige benadering, aldus de Zelzaatse Rijkswachtkapitein na afloop van de controles. „Een bestuurder die zelfs drie keer werd gestopt om een foldertje te ontvangen, verloor er nog de glimlach niet bij." Anders lag dat bij een Nederlandse chauf feur. „Rot op met je rommel", voegde die de dame van WN toe. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justi tie mr S. Tempel verlaat het Zeeuwse en gaat per 9 augustus aan de slag in het kleinere ar rondissement Assen. Tempel, of ficier van justitie der eerste klas se, kwam per 1 januari 1986 van Groningen naar Middelburg. Tempel zegt naar Assen te ver trekken vanwege de kleinscha ligheid en de 'charme' van een klein arrondissement. H. Cappon en M. de Bruijne uit Zuidzande. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het echtpaar N. de Jonge-J. van Hoeve uit Schoondijke. Van onze correspondent Zuidzande/Schoondijke Het echtpaar H.A. Cappon- M .de Bruijne uit Zuidzande was gisteren 60 jaar ge trouwd en herdacht dit feit met een receptie. Beide echtelieden genieten nog een redelijke gezondheid. De Heer Cappon, 83 jaar, is gebo ren te Zuidzande. Echtgenote M. de Bruijne is 82 jaar en geboren in Retranchement. Uit het huwelijk zijn drie kinderen, tien kleinkinderen en 1 achter kleinkind geboren. Het echtpaar heeft gedurende hun 60 jarig huwelijk een boer derij gehad aan de Molenweg en later aan de Provincialeweg. De Heer Cappon heeft vele maatschappelijke functies ver vuld. Zo was hij 50 jaar lid van de Chr. Harmonie Excelsior, kerkeraadslid van de Vrij Evangelische Gemeente en voorzitter van de CBTB, een boerenstandorganisatie. Bo vendien was hij een van de mensen van het eerste uur bij het oprichten van het maat schappelijk werk in de regio. Nu genieten beiden van een welverdiende rust en houden zij zich vooral bezig met lezen. Het echtpaar N. de Jonge- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE J. van Hoeve uit Schoondijke vierde gisteren eveneens het diamanten huwelijksfeest. De Heer de Jonge is 88 jaar en ontmoette zestig jaar geleden zijn bruid in Biervliet. Me vrouw van Hoeve is 82 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Uit het huwelijk zijn twee kin deren, vier klein- en negen achterkleinkinderen geboren. Het echtpaar heeft een boerde rij gehad te Schoondijke. Hob by's zijn momenteel puzzelen, de krant lezen en televisie kij ken. Het echtpaar ontving vele gelukwensen, ondermeer van de Koningin. Van onze verslaggever Roosendaal - De politie heeft gisteren na inval op acht plaatsen in Roosendaal en St. Willebrord drie mensen aan gehouden die verdacht wor den van autodiefstal op grote schaal, onder meer ook in Zeeland. Bij de invallen zijn vijftien ge stolen auto's, enkele vuurwapens en een hoeveelheid valse briefjes van honderd gulden teruggevon den. Verwacht wordt dat in het ver dere onderzoek nog meer men sen worden aangehouden en nog meer gestolen auto's boven wa ter komen. Aan het onderzoek heeft een politieteam van tien mensen een half jaar gewerkt. Het onderzoek kwam op gang nadat de politie informatie kreeg over een groep mensen die bezig was met diefstal van auto's, het omkatten ervan of het verande- Axel - Met de aanhouding van de 19-jarige B.K. uit Axel heeft de politie twee vliegen in één klap geslagen. Niet alleen wer den 18 recente auto-inbraken opgelost, ook wist men heler J. van der H. uit Axel aan te hou den. Deze nam de gestolen spul len, meest auto-apparatuur, grif van de drugsverslaafde K. af. Tijdens een huiszoeking bij Van der H. werden niet alleen twee autoradio's teruggevonden, ook bleek Van der H. een canabis-te- ler. In zijn woonkamer werden kweekbakken aangetroffen met 496 stekjes canabis, belicht door TL-balken en een natrium hoge- druklamp. Tevens werden 12 grote (moeder)planten aange troffen. Van de auto-radio's was er een al in 1986 gestolen. K. bekende de auto-diefstallen, in de periode van 7 tot 14 april dit jaar, te hebben gepleegd om zijn drugsgebruik te financieren en schulden af te betalen. Hij is gisteren voorgeleid aan de offi cier van Justitie. Na verhoor werd heler Van der H. weer op vrije voeten gesteld. Van onze correspondent Lewedorp - Omstreeks 11.00 uur gistermorgen vond op een met knipperlichten beveiligde spoor wegovergang op het industieter- rein tussen Heinkenszand en Le wedorp een botsing plaats tussen een goederentrein en een perso nenauto bestuurd door J. W. uit Oudelande. Bij de botsing raakte W. gewond. De bestuurder werd per am- buance overgebracht naar het Oosterschelde-ziekenhuis in Goes. De personenauto werd ge heel vernield. Van onze verslaggever Breda/Goes - Voor Zeeland en West-Brabant wordt vandaag in het cultureel centrum Prins van Oranje aan de Nieuwstraat 14 in Goes een voorlichtingsmiddag gehouden door vertegenwoordi gers van de Wet Uitkering Bur ger-Oorlogsslachtoffers (WUBO). De bijeenkomst in Goes begint om 13.00 uur. Gebleken is dat ongeveer 80.000 mensen geen beroep doen op deze wet, terwijl ze wel recht hebben op een uitkering. Middelburg - GS willen slechts één aanvraag uit Zeeuws-Vlaanderen hebben voor de stichting in de Ka naalzone van een gezinsver vangend tehuis op algemene grondslag. Indien er aanvra gen van meerdere kanten komt, worden die terugverwe zen naar het besturenoverleg Zeeuws-Vlaanderen met het verzoek aan de diverse bestu ren zich nadrukkelijk in te spannen om tot een gecoördi neerd intiatief te komen. Dit schrijven GS in een brief aan het besturenoverleg. Met belangstelling had de provin cie vernomen dat de diverse besturen met elkaar in ge sprek waren 'maar inmiddels bereikten ons geluiden waar uit zou kunnen blijken dat de besprekingen nog niet tot het gewenste resultaat zouden lei den'. Met de brief hopen GS wat druk op de ketel te kunnen zetten die uiteindelijk leidt tot een gezamenlijk gedragen aanvraag. Van onze verslaggever Koewacht - Marco van der Sijpt uit Koewacht heeft de marathon in Rotterdam uitgelopen en kreeg daarmee 38C gulden voor Amnesty International. Zondag liep hij in Rotterdam de internationale marathon van 42 kilometer en 195 meter. Samen met tienduizend lopers trotseer de hij weer en wind en klaarde de klus in drie uur en vijftien minuten. „Ik had gehoopt het binnen de drie uur te doen, maar het was een bijzonder zwaar parkoers en het weer was guur en koud, niet erg bevorderlijk voor de spie ren", verklaart de man uit Koe wacht. Zijn loopmaat Henk de Vlieger deed er vier minuten lan ger over. De eerste acht kilome ter liepen ze samen, maar toei ging Marco in een iets snelle tempo verder. Op de streep wen hij opgewacht door de leden vai de stichting Amnesty in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Deze had den met sponsorlijsten de kilo meters die Marco liep, verzil verd. Hij kreeg een grote chequi van 380 gulden. Dat het bedra; niet hoger was lag aan de lati start van de sponsoractie. „De volgende keer beginnen w vroeger en dan hoop ik nog mee geld voor Amnesty bij eikaar t lopen," aldus Marco. Van onze verslaggever Terneuzen - Toen F.D. uit Hoek gisteren voor de Terneuzensf kantonrechter verscheen, was hij de zoveelste snelheidsover treder op rij. Zijn overtreding loog er niet om: 68 kilometer t( hard. „U bent wel de kampioen vandaag", verzuchtte dt kantonrechter. D. had de overtreding vorig jaar begaan in de buurt van Biervliet. Op rijksweg 61 had hij 148 gereden, terwijl daar maar 80 mag. Zijr verklaring was simpel. Hij was op weg naar huis, omdat hij precie; om 18.00 uur moest eten. „Wat gebeuren er dan voor verschrikkelijke dingen als u te laat komt?", wilde kantonrechter mr. Melens weten „Dan is het koud, hè", was D.'s antwoord. Officier mr. Mos stelde dat je het van boetes ook koud kon krijgen Om D. voor toekomstige overtredingen te bewaren, bood hij eer praktische oplossing aan. „Ik adviseer u om een magnetron aan te schaffen. Je hebt er al hele aardige tegenwoordig", aldus Mos. Var de geëiste boete had D. er in ieder geval al eentje kunnen kopen Volgens het gebruikelijke tarief vroeg de officier 680 gulden boete Melens vonniste conform de eis. Naamgenoot F.D., eveneens uit Hoek, maar geen familie, kwam ei iets goedkoper vanaf. Hij had in oktober 1992 bij Zaamslag 5E kilometer te hard gereden. Een boete van 550 gulden was zijn deel. ren van de gegevens van deze auto's. De aangehouden mensen zijn A.H. (36) en J. van M. (33) uit Roosendaal en G.B. (45) uit St. Willebrord. Er werd gisteren huiszoeking gedaan in twee woonhuizen en drie garageboxen te Roosendaal en in drie wonin gen te St. Willebrord. Volgens de politie waren Zeeland, West- Brabant en een deel van het Belgische grensgebied het werk terrein van de Westbrabantse autodieven. Van onze verslaggever Sas van Gent - De gemeente besturen van Aardenburg, Axel, Hontenisse, Sas van Gent en Sluis zijn boos op het bestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, Departement Zeeland. Dit bestuur schrijft aan Provinciale Staten een herindeling een absolute must te vinden voor een goe de economische ontwikkeling in Zeeland. Het bestuur pleit onder meer voor één gemeente in Zeeuws- Vlaanderen. Ontwikkelingen, die van groot belang zijn voor de regionale economie, worden vol gens het bestuur onvoldoende onderkend door kleine gemeen ten en krijgen hierdoor geen goe de ondersteuning. „Bestuurders en ambtenaren van kleine ge meenten zijn doorgaans niet of nauwelijks in staat de belangen die verder gaan dan de eigen gemeentegrenzen te overzien". De vijf kleinere Zeeuws-Vlaamse gemeenten vragen in een boze brief aan het bestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel waar het bestuur deze kennis vandaan haalt. „Waar haalt u de kennis vandaan, dat de kleine gemeen ten doorgaans niet of nauwelijks in staat zijn, om grensoverschrij dende belangen te overzien. Nimmer zijn wij door uw depar tement geconfronteerd met der gelijke tekortkomingen. De vraag stelt zich zelfs hoe u denkt te kunnen oordelen over het ge- spreksniveau met partners als provincie en rijk. Wij zeggen u dat wij daar niet de minste moeite mee hebben, maar wel licht reikt uw kennis verder dan de onze". Het departement meent namelijk dat gemeenten van een zodanig kaliber moeten zijn, dat zij een (gelijkwaardige) gesprekspartner zijn in onderhandelingen en be sprekingen met provincie en rijk. De vijf boze Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen graag van het departement weten welke con crete gevallen bij het departe ment bekend zijn inzake een t< laag niveau en een te geringi daadkracht van besturen en uit voerende organen. Ook willen zi horen welke gevallen bij het de partement bekend zijn van he' onvoldoende onderkennen var de regionale economische belan gen en het niet voldoende krij gen van een goede ondersteu ning. „Wie bent u dat u hierovei denkt te kunnen oordelen. In uw brief heeft u het enkel over wat algemeenheden. U schrijft in en kele zinnen de daadkracht var besturen en uitvoerende organer weg. Wij vragen ons af of u df draagwijdte van het schrijver voldoende onderkent". De vijf gemeenten verwachten dan ook spoedig een antwoord van het departement waarin de stelling wordt onderbouwd „Van een departement als het uwe mogen wij toch niet anders verwachten. Wij zien uw ant woord dan ook met belangstel ling tegemoet en verzekeren u dat over de brief het laatste woord nog niet gesproken zal zijn."

de Stem | 1993 | | pagina 11