Zaken verdringen politiek in Guangdonj Na-c 4Het is Acht nie 1 pJTËN Chili bouwt verder op economische fundamenten van Pinochet NAC eventuf 4 China's kustprovincie wil snel 'economische tijger' worden bv ci De ongelukkige gewoonheid van Norma Major I /eist (anp) - De clubs uit het Thaise heuvelstammen verslaafd aan heroïne BUITENLAND Transfer van Jo DE STEM DINSDAG 20 APRIL 1993 A7|rsÉwiw^Ë verkoop' schade-afwikkeling finai en leasing in nieuwe 4 gebrui SPE( Guangdong, de kustprovincie in China's onderbuik, manoeuvreert op het snijvlak van de hervormingspo litiek. Tegen het einde van de eeuw willen lokale bestuurders de leiders van Zuid-Korea, Singapore, Taiwan en Japan - Aziës economische 'Tijgers' - in de ogen kunnen kijken en maakt de provincie een economische groei door die ongeëvenaard is - met alle symptomen vandien. Door onze correspondent Jan van der Made DE KOLOSSALE kreeft, opge diend in een houten bootje, is in tweeën gesneden en opgesierd met groen. Hij leeft nog. Voelsprieten en voorpoten wui ven in een laatste stuiptrekking vaarwel naar de toeschouwers die klaar zitten met hun eetstok- ken. „Ik kom zo vaak in dit restau rant", pocht Cui Huiyao, volgens zijn naamkaartje 'Businessman Dept. Manager' van de 'Yangjiang Chemicals Import Expor (sic) Company of Guang dong'. Geen pen bij je? No problem. Hij haalt met veel mis baar een zwaar gouden Parker tevoorschijn, onderwijl op zijn eveneens gouden imitatie-Zwit sers horloge ('Tudor, Geneva', staat erop) blikkend. Het loopt tegen elven, maar de eetzaal van het mediterraan aandoende South Sea Fishing Village restaurant is stampvol, geroezemoes en opgewonden uit roepen worden slechts onderbro ken door het borrelige gepiep van draadloze telefoons. Het Fis- hing Village Restaurant tegen over het poche Dongfang ('Oos- ten')-hotel is the place to be voor de zelfstandige entrepreneurs van Guangzhou. Cui's vriendin, negentien jaar oud, beeldschoon en gekleed in rood, giechelt en wriemelt aan zijn knieën. „Wat ik leuk aan haar vind? Ze is mooi. Wat ze denkt kan me niet zoveel sche len." Statussymbool voor de nouveau riche? „Hij geeft me stabiliteit en geborgenheid." Cui zelf is gastheer van een luidruchtig gezelschap van in- driedelig-grijs-gestoken zaken lui, relaties uit de naburige pro vincie Yunnan die in elektronica doen. Minstens twee zijn in het bezit van een Motorola draadlo ze telefoon fis niet duur. Zesdui zend gulden'), waar ze zenuw achtig naar grijpen als de con versatie even stilvalt. China, Derde-Wereldland? Als je door het centrum van Guang- dongs hoofdstad Guangzhou wandelt, is dat nauwelijks voor te stellen, 's Avonds hangt er een permanente kerstsfeer die wordt opgeroepen door kleurige lamp jes die rond de contouren van de van de enorme hotels zijn beves tigd. „De burgemeester vond dat er wat atmosfeer in de stad moest komenn", vertelt een in- Het verkeer, dat tien jaar gele den nog werd gedomineerd door roestige vrachtwagens, bestaat nu voor het grootste deel uit taxi's en wordt opgesierd door Een straatventer probeert zijn waar te verkopen in het centrum van Guangzhou glanzende Toyota's Lexus, BMW's, Mercedessen en een en kele Rolls Royce. Om de groeien de verkeersstroom in Guangzhou meer speelruimte te geven, wordt fietsen minder aantrekke lijk gemaakt door een scherpe fietsbelasting, deelde persbureau Xinhua deze maand mee. De provincie Guangdong profi teert het meest van de politiek van Hervormingen en Open Deur, die al vanaf 1979 officieel is in China. Haar gunstige lig ging aan de zuidkust en het feit dat ze aan China's bruisende kroonkolonie Hongkong grenst, vormen belangrijke ingrediënten voor de dertig procent groei in het BNP van de provincie - het hoogste ter wereld. Maar het voornaamste is mis schien wel de koopmansgeest die eigen is aan de zuidelijke Chine zen. Volgens een manager van een Hongkongs winkelparadijs in Guangzhous centrum heeft 45 procent van de stadsbevolking big money dat ze in korte tijd bij elkaar hebben gespaard. Cui: „Mijn vader was vuilnisman. Ik hielp hem met het verzamelen van limonadeflesjes en via de foto AP opbrengst daarvan ben ik in het zakenleven terechtgekomen. Nu doe ik in alles wat geld ople vert." Op het moment is dat: karaoke-machines (video-met microfoon waarbij je zelf de rol van leadzanger vervult) en cd- spelers. Cui verdient vijftien- tot dertigduizend gulden per jaar, 46 maal het landelijke gemiddel de. Guangdong, en met name de delta van de Parelrivier met Gu angzhou als centrum, is altijd China's voortrekker van de eco nomische hervormingen geweest: rigide politiek die door Beijing werd gedicteerd na het bloedbad in 1989, drong pas maanden la ter door in het zuiden. Ook de renaissance van de hervormin gen vond hier plaats, toen Deng Xiaoping in januari vorig jaar naar de Speciale Economische Zone Shenzhen reisde en de se- mi-kapitalistische enclave als voorbeeld stelde ('leer van Shen zhen') voor het hele land. Diezelfde koopmansgeest zorgde er in juni 1989 voor dat het merendeel van de bevolking on verschillig stond tegenover de studentendemonstraties in Beij ing. „Er waren hier wel demon straties", vertelt een ooggetuige van destijds, „maar het waren hooguit dertigduizend studen ten. Niemand is hier echt geïnte resseerd in politiek. Zaken ko men eerst." Toegegeven, een van China's be roemdste dissidenten, Wang Xishe („partijdictatuur is onder drukking") is afkomstig uit Gua ngzhou, vanwaar hij via vlug schriften een van de eerste aan vallen op Mao Zedong leidde (met desastreuze gevolgen: in 1981 werd hij tot 14 jaar gevan genisstraf veroordeeld en werd afgelopen januari, twee jaar voor tijd, vrijgelaten). „Maar mensen zoals hij heb je nauwe lijks in Guangzhou", vertelt een kennis van Wang. „Guangzhou is geen stad voor intellectuelen. Het politieke en intellectuele kli maat is bar." Ouyang Xu (42), die werkt als tekstschrijver voor een filmbe drijf in Guangzhou, ondervM de gevolgen daarvan aan df lijve. „Ik voel met gekwetst- vertelt hij, „mijn bedrijf wy leen maar dat ik scenari schrijf voor films waar een hc kung ju in voorkomt." De i. veer tachtig bioscopen die G« ngzhou rijk is vertonen dan o voornamelijk 'de laatste films u Hongkong' (starring: vechters] baas Jacky Chan), Terminato; I-klonen en produkties in lokaa dialect die in Guangdong zij, vervaardigd, in hetzelfde genre Films van Zhang Yimou ('Raisel the Red Lantern' werd in fe.| ver-| Door onze correspondent Frans Lindenkamp Santiago - Hijskranen tellen. Het is onbegonnen werk in de Chileense hoofdstad Santia go. Zover het gezichtsveld strekt: overal is er sprake van bouwnijverheid. De in smog gehulde metropool van het langgerekte Zuidamerikaanse land laat zich nog het best omschrijven als een immense bouwput. De Chileense economie bruist. Bewijs van de intense bedrijvig heid is de tijd die de Chilenen uittrekken voor hun siësta. Tus sen de middag schrokken ge haaste zakenmensen snel hun lunch weg, op de terrasjes van de luxe businesscentra Providencia en Las Condes om vervolgens met gezwinde spoed terug te keren naar him kantoren. Tij dens deze korte afwezigheid wijkt de draagbare telefoon geen moment van hun zijde. Terwijl Chili lange tijd negatief in het nieuws stond omdat de dictatuur een loopje nam met de mensenrechten, werkte het land stilletjes en vrijwel onopgemerkt aan zijn economische wonder. Chili is sinds enkele jaren het oogappeltjes van de internatio nale financiële gemeenschap. „Het investeringsklimaat is uit nodigend en de toevloed van buitenlands kapitaal lijkt niet te stuiten. De exportsector maakt overuren. Het land openbaart zich als een heuse Latijnse tij ger", aldus een in Santiago werkzame Nederlandse bankier, verwijzend naar het agressieve handelsbeleid. Niet van enige trots verstoken Generaal Pinochet geniet Chili van zijn recente zwaar bevochten economische successen. Sinds de flirt van wij len president Salvador Allende met het marxisme, dat in 1973 door de nu gewezen alleenheer ser Augusto Pinochet aan gruze lementen werd geschoten, is het land gestaag en met veel pijn en moeite uit het dal geklauterd. Het generaalsbewind onder wierp de natie aan diepgaande structurele aanpassingen. Nu plukt Chili de vruchten daarvan. Onder Allende was het land voor 80 procent van zijn deviezenin- komsten afhankelijk van de ko per-export. De risico's zijn nu meer gespreid. In het afgelopen decennium is een florerende fruitsector van de grond getild. Ook de weloverwogen exploita tie van de uitgestrekte bossen in zuid-Chili helpt de monocultuur te doorbreken. Bovendien maakt het land de laatste jaren op de internationale markt furore met scherp geprijsde kwaliteitswij nen. Voorts brengt de veelbelo vende zalmkweek de nodige va luta in het laatje. Vorig jaar maakte Chili zijn gro te sprong voorwaarts. De econo mie groeide met 9,7 procent. Na de Volksrepubliek China haalde geen enkel land ter wereld een dergelijk resultaat. Chili steekt elk land in Latijns Amerika de loef af. Waar landen als Argenti nië, Venezuela en Mexico pas sinds enkele jaren het pad van de vooruitgang ^hebben gevon den, groeit Chili al negen jaar in successie. Sinds het tijdperk Al lende is.het nationaal inkomen ruim verdubbeld tot 70 miljard gulden. De handelsbalans pro duceert steevast positieve cijfers. Schoorvoetend Ironisch genoeg hebben de Chi lenen hun recent verworven wel vaart te danken aan voormalig potentaat Pinochet. Zelfs de meest fervente tegenstander van de generaal geeft dat schoorvoe tend toe. Om de inflatie tot een aanvaardbaar niveau terug te dringen forceerde de generaal een diepe recessie. Deze ging gepaard met een explosie van werkloosheid en een forse daling van de koopkracht. Elke vorm van protest tegen zijn sanerings- beleid drukte de dictator hard de kop in. De methoden waarvan Pinochet zich bediende herinne ren de Chilenen zich als de dag van gisteren. Toen de generaal in 1990 het veld ruimde, nadat de Chilenen tijdens een volksraadpleging te kennen hadden gegeven van hem af te willen, erfden de democra tisch gekozen president Patricio Aylwin een economie waar veel van zijn Latijnsamerikaanse col lega's jaloers op konden zijn. In de drie jaren dat de christen-de mocraat Aylwin .nu de koers van de natie bepaalt, heeft hij het orthodoxe monetaire beleid voortgezet. De geest van Pinochet blijft de jonge democratie echter parten spelen. „Ons land bevindt zich nog mijlenver van een volwaar dige rechtsstaat. De nalaten schap van het vorige regime is een kiezel in de schoen van de democratie", zo verzuchtte pre sident Aylwin vorige week, toen hij de balans opmaakte van zijn driejarig presidentschap. In zijn kritiek doelde het staats hoofd op de samenstelling van de Hoge Raad en de senaat. De sympathisanten van het oude re gime waken ervoor dat links te veel macht krijgt. De generaal benoemde hen vlak voor zijn vertrek om te voorkomen dat 'zijn levenswerk' in gevaar wordt gebracht. Voorts heeft president Aylwin alleen in naam zeggenschap over het leger. Ie dereen weet dat Pinochet als opperbevelhebber van de strijd krachten achter de schermen alle touwtjes in handen heeft. Ondanks alle politieke obstakels houdt de economische groei aan. De grootste uitdaging blijft evenwel de armoedebestrijding. Hoewel de sociale misstanden niet zo mensonterend zijn als in Brazilië, Peru of Venezuela, ba lanceert eenderde van de Chile nen op de rand van het bestaans minimum. „De levensstandaard is de laat ste jaren- aanmërkelijk verbe terd, maar de inkomensverschil len blijven onaanvaardbaar groot. Chili staat voor de uitda ging om de nieuwe welvaart eer lijk te verdelen", stelt Aristides Torche, hoogleraar economie aan de katholieke universiteit van Santiago. Ook president Aylwin is zich daarvan bewust. Het staatshoofd heeft beduidend meer geld besteed aan sociale projecten dan zijn voorganger, maar hij weigert de sinterklaas uit te hangen. Deskundigen verwachten echter dat Chili tegen de eeuwwisseling zijn status van ontwikkelings land van zich kan afschudden, indien de huidige groei aan houdt. Gebeurt dat inderdaad, dan is Chili de eerste Latijnsa merikaanse samenleving die de armoede heeft weten te elimine ren. Daarvoor is wel steun uit het buitenland nodig. President Aylwin vlast op een spoedige toetreding tot de Nafta, het vrij handelsakkoord tussen de VS, Canada en Mexico. Hoe sneller een dergelijk verdrag gestalte krijgt, des te beter. Toetreding tot de Nafta zou een geweldige opsteker kunnen zijn voor de prille Chileense democratie. De structurele armoede is in de re cente geschiedenis van Latijns Amerika altijd de grootste sta- in-de-weg geweest voor de ont wikkeling van de rechtsstaat. Eerste biografie over vrouw Britse premier Door onze correspondent Bob van Huët London - Norma Major, de vrouw John, is bepaald geen Hillary Clinton. Volgens haar eerste biograaf voelt de First Lady van Groot-Brittannië zich nog steeds niet op haar plaats in het officiële circuit rond 10 Downing Street. „Ze geeft meer om de inrichting van de badkamer of boodschap pen doen in de lokale super markt", aldus Tim Walker, schrijver van de onlangs uitge komen biografie 'Norma'. De droom van selfmade John, die opklom van buschauffeur tot premier, werd de nachtmerrie van Norma, een meisje uit Zuid- Londen dat even naailes gaf op een huishoudschool en voorbes temd leek kinderjuffrouw voor welgestelden te worden. Walker schrijft wat in het Londense fluistercircuit al heel lang rond gaat: Norma (51) voelt zich ge vangene van een leven dat ze nooit heeft gewild. Aan het begin van Majors minis teriële carrière zou een moment scheiding zijn overwogen, maar Thatchers partijfunctionarissen waren bezorgd om het imago van haar beschermeling. Hoewel Norma haar man nog maar en kele weekeinden per jaar zou zien, is ze altijd trouw gebleven aan haar 'pre-feministische op vatting dat een vrouw alles dient te doen voor haar man', aldus Walker. „Ze hoopt stilletjes op het einde van zijn politieke car rière en droomt van een cruise op de Nijl". De ironie wilde dat Norma Ma jor een heel gewone man zou kiezen die echter een zeer onge woon lot beschoren was. Ze ont moetten elkaar aan het begin van de jaren zeventig toen de door het ziekenfonds bebrilde John gemeenteraadslid was in de Londense voorstad Lambeth en alles wist van isolatiesubsidies. Norma was overgehaald door conservatieve vrienden om be jaarde kiezers van en naar het stemlokaal te rijden en liep min of meer toevallig tegen haar held. Zij was onder de indruk van zijn werk voor Lambeth en maakte hem het hof, weet Wal- iker. Norma, dochter van een militair die overleed bij een motoronge luk in België - een week na afloop van de Tweede Wereld oorlog - en een parapluverkoop ster, zag haar geregelde leventje in rook opgaan toen John koos voor een carrière in Westmin ster. Vernederende selectiever gaderingen moest ze doorstaan omdat de Tories nu eenmaal zeer hechten aan het imago van de vrouw achter de politicus. Op zo'n vergadering werd haar ge vraagd op te staan en rond te draaien zodat de voorzitter van het selectiecomité 'haar ook van achter kon zien'. Nooit heeft het elitaire en sno bistische partijapparaat haar eenvoud kunnen accepteren, al dus Walker. Een Tory-veteraan erkende tegenover de biograaf dat 'in mijn tijd zo'n vrouw hooguit als huishoudster in Downingstreet kon komen'. Een andere belediging moest Norma slikken toen vorig jaar voor haar werd besloten dat ze beter van kapper en make-up- specialiste kon veranderen. Even was ze zowaar een dynamische covergirl, maar sinds een offici eel bezoek aan Canada, eind vo rig jaar, waar ze zich versliep en ziek was in het vliegtuig, schij nen de imagobouwers haar te hebben opgegeven. Norma Major bleef de goede ziel die vermijdt om met haar buurvrouwen over ontmoetingen met de familie Bush te praten omdat maar een barrière zou scheppen. De overwegend elitair opgeleide staf van 10 Downingstreet ne geert haar vrijwel en belt bij voorbeeld nog om te zeggen dat ze om acht uur aanwezig moet omdat president Jeltsin er dan is, aldus Walker in een toelich ting op zijn boek. Vrienden en familieleden van de Majors wa ren onder zijn 'betrouwbare bronnen'. Volgens de biograaf maakt me vrouw Major nu weer gewoon afspraken bij haar oude kapper waar ze keurig op haar beurt Norma Major (l) in gesprek met Raisa Gorbatsjov, de vrouw van de voormalige president van de Sovjetunie foto afp wacht. Als ze naar Londen komt vanuit het residentiële Huntting- don, dan pakt ze de trein. Toen haar lang geleden eens werd ge vraagd wat ze zou voelen als haar man premier mocht wor den, antwoordde ze: „Maar dat soort dingen overkomt ons soort mensen toch niet". Nu moet John maar weer gauw thuiskomen. 'Norma', een biografie door Tim Walker is uitgegeven bij Fourth Estate in Londen. Maar het eeuwenoude ritueel te gen de boze geesten heeft de gesel van de 20e eeuw niet bui ten het dorp kunnen houden. In Mae Sa Mai en vele andere heu veldorpen in het noorden van Thailand veroorzaakt heroïne wanhoop en ellende. Verslaafden tussen de 3 en 80 jaar oud jagen, in de woorden van de heuvel- stammen, 'achter de staart van de draak aan'. De Thaise en buitenlandse rege ringen proberen methodes te be denken voor een verschijnsel dat enige jaren terug nog onbekend was onder de 600.000 bergbewo ners. Maar tot nu toe hebben ze weinig successen geboekt. Drugs zijn geen onbekende in deze streek. De zogenaamde Gouden Driehoek in het Noor den van Thailand en de grens streek van Laos en Burma is 's werelds belangrijkste bron van opium, de basis van heroïne. Opium was lange tijd een tradi tionele lokale drug waar onge veer vijf procent van de lokale bevolking aan verslaafd was. Tot voor kort ging het overgrote deel van de veel gevaarlijkere heroïne door naar de verslaafden in de steden van Azie en het Westen. Maar een vorig jaar gehouden onderzoek heeft uitgewezen dat ongeveer 10 procent van de 1.300 bewoners van Mae Sa Mai verslaafd is aan heroïne. De on derzoekers vonden ook nog 116 gebruikers onder de 409 volwas senen in het dorp Pha Khia, twee uur rijden van een smokkelroute naar Burma. Zeven jaar eerder waren er nog maar 15 heroïne- verslaafden in het dorp. De psychiatrische zuster Suwa- nee Kaewkingkeo vertelt over stamvrouwen die met baby's op hun rug heroïne roken; over on dervoede, ziekelijke kinderen die door hun verslaafde ouders wor den verwaarloosd: over jongeren die van school worden gehaald om geld te verdienen voor hun door heroïne getroffen families. Narcotica-rechercheur Narong Suwanapiam en anderen zeggen dat de heuvelstammen heroïne gingen gebruiken nadat de auto riteiten hun opiumvelden bijna geheel vernietigden in het kader van de strijd tegen de drugs. Boeren in het naburige Burma verdubbelden daarop hun oogst en smokkelaars zochten gretig naar nieuwe markten voor het ontstane overschot. Ontwikkelingsprogramma's heb ben de afgelopen tientallen jaren veel geld geinjecteerd in de heu velstammen - die ooit leefden van de ruilhandel - waardoor ze aantrekkelijk werden voor drug shandelaars. Volgens Narong wordt de heroï ne eerst gratis of zeer goedkoop aangeboden om mensen ver- I betaald voetbal hebben zich I landagavond in Zeist una- iniem achter de door de infor- I fflatie-commissie gestelde I kandidaten voor het sectiebe- I stuur gesteld. Het nieuwe uilege zal naar alle waar- pijnlijkheid op 1 mei in functie treden. I slechts rond één kandidaat doen I ich nog problemen voor. Dat is I?eo van Gastel. Hij is directeur I tan de Staatsloterij. Onderzocht I moet worden in hoeverre er wrij vingen kunnen ontstaan in de bruari een aantal toond) trekken nauwelijks pu.i bliek. Ouyang: „Er is geen marktI voor. Ik probeer er wel inhoud I aan te geven (wijzend op e Cola-blikje): in een omhulsel vanl vechtacties probeer ik socialel misstanden aan de kaak te len, zodat het publiek ongemerkt! toch wat meekrijgt." „Ik ben een pessimist. Niemand| in dit gebied denkt na over mor-| gen, over de toekomst. Neem de opvoeding: mensen vinden niet meer zo nodig dat hun kin-! deren naar school gaan, maarl wel dat ze geld verdienen. De 1 kennis vervlakt. Veertig jaar] lang heeft de staat de bevolking beperkingen opgelegd. Maar ik merk nu in Guangzhou dat het I volk zichzelf ook beperkingen] oplegt. Als ik schrijf wat ik wil schrijven, wordt het niet gelezen, als ik film wat ik wil filmen,] wordt het niet bekeken. Mensen hier lezen geen boeken met een ziel. Het resultaat is dat ze i ziellozen, in zombies veranderen. Het is een ontwikkeling die in heel angstwekkend vind." Door Denis Gray (ap) Mae Sa Mai - In een poging om hun dorp tegen kwellingen te beschermen hebben de inwoners van het Thaise dorp Mae Sa Mai poppen van klei verbrand en de kop van een geslachte zwarte hond op een paal langs de weg gestoken. slaafd te maken. Ook net af kickte gebruikers behoren tot de doelgroepen. Zuster Suwanee bood laatst 10 baht (60 cent) aan een kind op de dorpsschool om heroïne voor haar te halen. Het kind was binnen tien minuten terug. Heroine biedt een korte ontsnap ping aan een samenleving die onder grote druk staat; jongeren verliezen hun vertrouwen in tra ditionele waarden, terwijl oude ren de snelle veranderingen niet aankunnen. „Neem pillen voor hoofdpijn, geen heroïne," adviseert zuster Suwanee de dorpelingen die re gelmatig door dealers worden gefopt die zeggen dat de drug hun pijn zonder bijverschijnse len weg zal nemen. In een ander huis sprak ze met een verslaafde wier tweeling was weggenomen naar een adoptiegezin omdat ze de kinderen had mishandeld. Sai Wah, een stralende tiener, vertelt hoe haar eens redelijk welvarende familie ten onder is I gegaan aan heroïne. Drie van haar vier broers zijn verslaafd, van wie er twee, samen met een schoonzuster, in de gevangenis zitten. Eens in de maand maakt Sai Wah de lange reis naar Bangkok om daar op straat prul laria van de heuvelstammen te verkopen. Narcotica-rechercheur Narong zegt dat de heroïneverslaving ook desastreuze gevolgen heeft voor de economie. De vier dollar per dag die een verslaafde nodig heeft zijn vaak meer dan men kan verdienen. Een dorp met 125 verslaafden verliest dagelijks 500 dollar door alleen de kosten van de drug, wat volgens Narong 'erg veel is voor een primitieve economie'. De meeste urbane afkickpro gramma's hebben geen effect en er bestaan plannen om ze te verschuiven naar de heuveldor pen. Een proef, gefinancierd door de Amerikaanse regering en de Universiteit van Chang Mai, is vorig jaar in Mae Sa Mat uitgevoerd door een team onder leiding van zuster Suwanee- »John van den Bromvoor vier Door Ted van Leeuwen Amsterdam - De transfer naar Ajax vergoedde de te leurstelling van het niet-ge- selecteerd worden voor Oran je. „Dat was een bittere pil maar niets kon mijn dag nog kapot maken", zei John var den Brom. Zoals verwacht tekende df 26-jarige sterspeler van Vitessi gistermiddag een vier-jarig con tract bij Ajax, dat Vitesse dri< miljoen gulden betaalt voor d< tweevoudig international, die ii Arnhem nog een contract had to het jaar 2006. „Vitesse", zegt Van den Brom „heeft alle medewerking ver leend. Dat stel ik zeer op prijs want ik vind het erg belangrijk in goede harmonie te vertrekker Ik heb het bijna zeven jaar lan erg naar mijn zin gehad bij d club en heb alles aan Vitesse t danken. Ik zal er alles aan doe Tachtig verslaafden twintig dagen lang voor medi sche behandeling en voorlichting naar de dorpsschool. Zestig procent begon daarna weer aan heroïne, maar dat is nog een stuk beter dan de resul taten van de urbane centra, waar negentig procent van de heuvelbewoners opnieuw begint. Een ander lichtpunt is dat sinds die tijd er geen nieuwe verslaaf den zijn bijgekomen in Mae Sa Mai. Door Ted van Leeuwen Zeist - De recente aankop van PSV en Ajax zijn do bondscoach Dick Advoca niet goed genoeg bevond om deel uit te maken van selectie van het Nederlan elftal. De namen van Ei Meijer en John van dl Brom behoren niet tot Oranje-ploeg, die volgen week woensdag op Wemb de belangrijke WK-kwali catiewedstrijd tegen En; land speelt. Vergeleken met de laatste terland, tegen San Marino 26 maart, zijn er zeven spel niet meer uitgenodigd. V hen kwamen acht nieuwe in plaats. Advocaat, die Utrecht elf spelers moest n sen, schrapte behalve Van Brom en Meijer ook twee an re basisspelers, Blinker en 1 keikamp, invaller Ronald Boer en de reserves Silooy Viscaal. Er kwamen acht spelers te

de Stem | 1993 | | pagina 8