Niet naar stembus na fraude 5,- KORTING divers ^lou meer schietoefeningen voor het te laat is ning Staatssecretaris De Graaff-Nauta schrijft Kamer: Wel boetes verhogen Lijven versieren in Amsterdam Heffingskorting blijft twistpunt in kabinet DE STEM itotti I )eTe|yd 6Zie Indonesië als poort tot Azië' Referendum 2 SLOGGI LUXE BH'S MET Groeihormonen verdelen bewindslieden BINNENLAND A3 Agenda GOBLET CDA zei meer vrouwen op lijst COMMENTAAR BINNENLAND KORT A2 DE STEM DINSDAG 20 APRIL 1993 richt ongetwijfeld de Neri» landse groep van 900 miUtaiwl I- hoofdzakelijk mariniers I Cambodja. Zij leert onder anVl re de plaatselijke bevolki* mijnen op te ruimen, s2 wapens op en voert politietaal I uit. e!1 Ook de marine heeft een vrede? taak. Zo vaart bijvoorbeeld J i Hr. Ms. Kortenaer sindTji 1992 in de Adriatische Zee mei 180 opvarenden. De Korhw controleert de naleving van het handelsembargo tegen Servië m [Montenegro. En met een 190 koppige beman ning bewaakt de Ms. Abraham Crijnssen het Britse VliegdekJ schip Ark Royal voor de Adria" tische kust. Een verantwoorde" lijke taak, omdat de Crijnssen! net als de Ark Royal vanaf zee de VN-bataljons bescherming moet kunnen bieden. Bij de achttien Nederlandse F |l6's tenslotte, die vanuit het; Italiaanse Villafranca het i lBosnisch luchtruim bewaken [zijn 304 militairen van de lucht- macht betrokken. Aanzienlijk jmeer dus dan de 44 leden van de marine die nodig zijn om de I twee Orion-patrouillevliegtui. [gen boven de Adriatische zee ui [de lucht te houden. De verschillende vredestaken [die Nederland vervult, zijn niet met elkaar te vergelijken. Zo opereren de Nederlanders in Bosnië heel wat minder 're laxed' dan hun 86 landgenoten [in de Sinaï. Want deze woestijn tussen Egypte en Israël geldt in [militaire kring al sinds jaar en dag als een aardig vakantie oord. Grensconflicten van enige petekenis komen er niet meer voor. Gegarandeerd zon en lek ker vlakbij zee. Leuk voor een nieuwe wervingsspot? (an onze verslaggever «,'ijmegen - Ongeveer de helft van Nederlandse politiemensen oe fent minder dan de helft van het jantal voorgeschreven uren met het dienstpistool. y Nederlandse politiebond wil dat de minister snel maatregelen treft voordat ja ongeoefendheid van de Nederlandse politieman en -vrouw leidt tot ongeluk ken. Na klachten uit de eigen gelederen Barschuwde begin dit jaar de leiding tan de Nederlandse Politiebond (NPB) het ministerie, dat meteen een klein onderzoek instelde. „Wij hadden al begrepen dat het er niet goed voor stond met de voorgeschreven schietbeurten van "de politiemensen", zegt Carolien Bonekamp van de Neder landse Politiebond. „Volgens het onder zoek van het ministerie kwamen de mensen in twaalf regio's niet aan de minimumeisen. Maar in de schietoplei- ding gaat het bijvoorbeeld ook om de benaderingstechniek van schietgevaar- lijke mensen. Dat zag er helemaal treu rig uit. Van die resultaten werden wij niet vrolijk." Een eigen onderzoek waarvan gisteren de resultaten bekend werden gemaakt bevestigde het beeld van een te weinig oefenende politiemacht. In bijna de helft van de 25 nieuwe politieregio's komen de mensen door drukke wer komstandigheden nog niet voor de helft aan het voorgeschreven aantal uren toe. Volgens richtlijnen die dateren uit 1983 moet een politieman of -vrouw na af ronding van de basisopleiding tien uur, verdeeld over vijf lessen, per jaar de schietkunst onderhouden. Voorzover het oefenen er wel van komt worden er uit praktische overwegingen vaak lan ger durende lessen gegeven. „De basisopleiding is echt heel goed. Daar ligt het niet aan", zegt woordvoer ster Bonekamp van de NPB. „Maar oefening baart kunst." Volgens haar is het nog nooit tot ongelukken gekomen als gevolg van gebrek aan schieterva- ring. „Maar dat moeten we natuurlijk ook voor blijven." Tijdens de opleiding leert de agent onder andere met zowel de linker- als de rechterhand op bewegende delen schieten. Medewerker Van der Burcht van de ^Herziene Politie Opleiding (HPO) in Hoogerheide zegt dat het hier om een organisatorisch probleem gaat. Aan de opleiding ligt het volgens hem niet. Op de HPO worden de instructeurs opge leid die de schietopleidingen in de regio verzorgen. Over die opleiding zegt Van der Burcht: „Een agent wordt niet geleerd om te schieten, maar om niet te schieten. Dat vergt naturlijk veel meer vaardigheden dan het alleen maar kunnen hanteren van een dienstwapen." De NPB heeft gisteren een brief naar minister Dales geschreven met het ver zoek de politiebazen van Nederland te attenderen op het gebrek aan oefening. Inog veel minder aanzien. In de I ogen van veel Brazilianen zijn I zij slechts 'zakkenvullers' iel I alleen maar hun eigen belangen j behartigen. Het argument van Ide parlementaristen dat Brazi- llië behoefte heeft aan een sys- teem waarbij de president met 1 I een simpele motie van wantrou-1 [wen door het parlement naarj huis gestuurd kan worden, I vindt dan ook onvoldoende I weerklank. In de jongste peilin- I gen scoren de parlementaristen I nog geen 20 procent; de voor standers van het huidige presi- dentiële stelsel komen boven de 150 procent uit. I Waarnemers hechten echter niet I al te veel waarde aan de opinie peilingen. Ruim de helft van de I I kiezers heeft geen enkel idee waar de volksstemming over [gaat en als er geen opkomst- I plicht was, zou het absentëisme [meer dan 50 procent bedragen I Ondanks alle propaganda en re- I clame op de televisie lopen de Brazilianen niet echt warm voor I het referendum. De immens po- Ipulaire 'telenovelas' slokken al- lle aandacht op en een andere I bestuursvorm zal het leven van de miljoenen Brazilianen op I korte termijn niet veranderen. I Republiek of monarchie, een I parlementair of presidentieel [systeem: voor de doorsnee Bra- ziliaan blijven de dagelijkse [zorgen overheersen. „Die hele volksraadpleging kan me gesto ken worden," zegt een 47-jarige j [bewoonster van Rio de Janeiro „Ik maak me meer zorgen over I [de gierende inflatie en over m'n geringe inkomen van nog geen gulden per maand. Want J [wie helpt me als ik aan het eind van de maand blut ben?" 1 ''oor Dav/d van O er Houwen nog zo'n eind. De man is hard laan een paar nieuwe 'hazen |De Tweede Kamer debatteert [deze week over de tracéwet, die |het de overheid makkelijker ïoet maken zaken als wegen en spoorlijnen aan te leggen. Ver- Ier wordt het debat over het Irugsbeleid voortgezet, dat en- :ele weken geleden wegens tijd gebrek werd opgeschort. 'n :ommissies wordt onder meer gesproken over de schulden van le ontwikkelingslanden, de de- fensiesamenwerking met landen n midden en oost-Europa, imancipatie in de landbouw, de dsserij en de wetgeving voor setere arbeidsomstandigheden- >e Eerste Kamer behandelt de >egroting van Landbouw, Vis serij en Natuurbeheer. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ronselen van stemmen wordt zwaarder gestraft, maar nieuwe verkiezingen uitschrijven gaat te ver. Dit schrijft staatssecretaris De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken in een toelichting bij het wetsvoorstel dat de kieswet ver andert. D66, Groen Links en de WD hadden gevraagd om nieu we verkiezingen wanneer blijkt jat er stemmen geronseld zijn. De Graaff-Nauta voelt daar niets voor. Dat middel is volgens laar te ingrijpend, omdat de nieuwe gemeenteraad al lang en (ADVERTENTIE) OP DEZE PLAATS EVEN GEEN NIEUWS OVER OVERHEIDSTEKORTEN, MESTOVERSCHOTTEN OF KOOPKRACHTHAND- HAVING. U KUNT NU DUS EVEN ONGESTOORD GENIETEN. .JA 31 ION G E GRAANJENEVER breed functioneert wanneer de rechter heeft vastgesteld dat ie mand zich schuldig heeft ge maakt aan het ronselen van stemmen. De net gekozen nieuwe raad zou dan ontbonden moeten worden. De Graaff-Nauta wil wel de Pv- dA-suggestie overwegen om wet houders en raadsleden die zijn veroordeeld wegens betrokken heid bij ronselpraktijken, uit het vertegenwoordigend orgaan te verwijderen. Zij wil nu volstaan met het ver hogen van de boete: die is nu maximaal vijfduizend gulden. Het ronselen is sinds 1989 straf baar, maar bij de afgelopen ver kiezingen voor de gemeenteraad in 1990 hebben zich in het zui den van het land opnieuw geval len van ronselen voorgedaan. De raadsverkiezingen in 1990 en de statenverkiezingen in 1991 gaven zelfs een uitzonderlijk hoog percentage volmachtstem mers te zien. De gemeente Rucp- hen spande de kroon met ruim 28 procent. Een CDA-wethouder uit Putte is vanwege zo'n affaire afgetreden. Nog vier inwoners van deze ge meente kregen van de kanton rechter boetes opgelegd. Naast hogere boetes wordt ook het schriftelijk ronselen van stemmen strafbaar. Verder krijgt de burgemeester de bevoegdheid de verzegelde pakken.met oproe- pingskaarten te openen als het vermoeden van ongeregeldheden bestaat. Utrecht - Het CDA-partijbe- stuur heeft gisteren het 'profiel' vastgesteld voor de nieuwe CDA-fractie na de volgende Ka merverkiezingen. Het partijbe stuur wil meer vrouwen in de Tweede Kamer. Nu zijn dat er 14 (van de 54) en dat moet in de toekomst uitko men op eenderde van het hele bestand. De fractie moet, zo oordeelde het partijbestuur, ook 'evenwichtig' worden samengesteld, waarbij gedoeld wordt op de spreiding van de drie 'bloedgroepen': katholieken, gereformeerden en hervormden. Op de kandidatenlijst van het CDA zullen bij de eerste 75 twee leden van minderheden moeten staan; het laatst toegetreden lid van de CDA-fractie stond op plaats 72 van de kandidatenlijst. De Japanse tattoo-kunstenaar Yoshihito Nakano tatoeëert een klant, een van de vele op de Vierde Internationale Tattoo Conventie, die gisteren begon in de Jaap Edenhal in Amsterdam en die twee dagen duurt. Uit alle delen van de wereld stromen de lijven-versierders toe. FOTO ANP Den Haag/Roermond - Het kabinet zit grotendeels op één lijn bij de voorbereiding van de begroting voor volgend jaar, maar invoering van de heffingskorting - eenzelfde basisaftrek in de belasting voor iedereen - blijft een twistpunt. (ADVERTENTIES) ITALIË IS het land van de schandalen. De corruptie in de samenleving is altijd als een onuitroeibaar kwaad beschouwd. Hoe die corruptie zich in alle lagen van de Italiaanse maatschap- Pij heeft ingevreten is het afgelopen jaar op schokkende wijze duidelijk geworden. Bijna tweeduizend politici, ambtenaren, bankiers en industriëlen werden in een duizelingwekkend tempo ontmaskerd. Tot dan toe onaantastbare figuren werden door de Italiaanse rechterlijke jhacht onderuit gehaald. De verbazing waarmee het Italiaanse publiek aanvankelijk op de Brote schoonmaak' reageerde, veranderde al heel snel in grote woede. Zelden is er in een land waar de gevoelens toch op straat liggen, zo emotioneel gereageerd op de verbijsterende onthullin gen. Geen wonder dat de Italianen rijp waren voor de grote verande- nng. De uitslag van het referendum dat zondag en maandag werd gehouden, laat dat zien. De Italiaaanse kiezers hebben massaal gekozen voor de hervorming van het kiesstelsel, voor Politieke vernieuwing en tegen een door corruptie verrot sys teem. Ge uitslag van het referendum kan lalië naar een nieuw politiek "Jdperk leiden, maar er zijn nog genoeg hindernissen op de weg haar de normalisering van het systeem. •vernier Amato zal zijn ontslag aanbieden wanneer er uitzicht is °P de vorming van die nieuwe regering. Maar dat is dan ook een van de weinige vaststaande gegevens. De partijen die voor het referendum waren, zijn het bijna op alle fronten hartgrondig met alkaar oneens, behalve over het feit dat er een nieuwe kieswet jhoet komen en dat daarna verkiezingen Zullen moeten plaatsvin- Nu al bestaat er grote onenigheid over de vraag wie het kabinet moet gaan leiden en welke partijen er deel van uit zullen maken, "e Italiaanse politici kunnen het niet maken om de door de kiezer »®e'ste vernieuwing te laten vastlopen door onderlinge ruzies en verdeeldheid. In een land waar een corrupt systeem zich ruim 45 »l?.r Toeil'eloos Heeft kunnen handhaven, valt echter niets met «Kerheid te voorspellen. Het CDA - minus premier Lub bers - is fel tegenstander van zo'n heffingskorting die het be staande fiscale voordeel voor in komens vanaf rond vijftig mille (en oplopend vanaf rond negen tig mille) schrapt. De PvdA liet gisteravond bij monde van frac tieleider Wöltgens op een spreekbeurt in Roermond weten sympathie te koesteren voor een heffingskorting. Een heffingskorting met een op brengst van bijna vier miljard gulden maakt in de ogen van de PvdA de inkomensverdeling rechtvaardiger. Het geld kan worden aangewend om bijvoor beeld het werkgeversdeel van de ziekenfondspremie te verlagen.' Dat levert volgens becijferingen van het Centraal Planbureau vijftigduizend banen op, omdat laagbetaalde jobs goedkoper worden. Het CDA is niet zo gecharmeerd van zo'n maatregel, die daar te boek staat als 'pure lastenver zwaring'. Minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking, PvdA) neemt dit jaar voor 120 miljoen gulden aan kosten over van de ministeries van EZ, Defensie en Buitenland se Zaken. Die drie ministeries krijgen daarmee financiële ruim te om bij te dragen in de extra kosten voor asielzoekers. Dat compromis accepteerde mi nister Pronk gisteren na een moeizame onderhandelingen in het weekeinde. Pronk wil zelf per se niet meebetalen aan de groeiende kosten voor asielzoe kers die niet uit ontwikkelings landen komen. Via een omweg levert de bewindsman nu feite lijk toch een bijdrage. De rest van de kosten van asiel zoekers (dit jaar ruim 500 mil joen) wordt over de andere mi nisteries omgeslagen, waarbij D'Ancona (Welzijn) het grootste deel betaalt. De gestegen kosten zijn het gevolg van de toevloed van vluchtelingen uit ex-Joego slavië. (geldt ook voor Sloggi 100 SI). De Sloggi Luxe BH is door zijn elastisch kant bijzonder comfortabel Door de combinatie van 75% fijn katoen en 15% lycra* blijft de pasvorm perfect ook na eindeloos wassen. Zit goed blijft goed. Aanfctedng tot 1 mei 1993. "Gedep. handelsmerk van DuPont Vandaag Zomerse Modekijk-bij-van Dijk! iSlNCEN NIET UITGESLOr u c In tijd van nood leert men vrienden kennen. Voor de boeren is vanaf '95 de nood aan de man, want dan mag er volgens de mestplannen van Bukman en Alders minder mest uitgereden worden. Maar wat zegt het CDA nu alvast? Minder mest uitrijden per '95 hoeft niet per se. Zouden er misschien volgend jaar verkiezingen zijn of heeft het CDA andere redenen om de boeren te vriend te houden? Het beetje beleid dat eindelijk in de maak leek, wordt op deze manier alweer bij voorbaat afge schoten. Het CDA zegt bij monde van de heer Esselink dat de maatregelen wat minder stringent mogen zijn, omdat het CDA bang is dat de boeren de mestplannen anders toch niet opvolgen. Dus geen dwang, maar bij voorbaat slapheid. Het lijkt wel of ze bij het CDA van de boeren een soort Serviërs willen maken die niet gedwongen kunnen worden om zich naar de wet te schikken. Ze mogen hun gang gaan, als het aan het CDA ligt. Het ontbreekt er nog maar net aan dat het CDA evacuatieplannen voor de met strontovergoten lande lijke gebieden voorstelt, zodat er buiten de boeren niemand meer mag wonen. MERIJN Stationsstraat 22, Waalwijk, 04160-35512 Amsterdam (anp) - Europa zou er goed aan doen om zich in de handel met de rest van de wereld wat minder te richten op de traditionele partner Amerika en wat meer op de snel groeiende markten in Zuid-Oost- Azië. Nederland en Indonesië kunnen daarbij in nau we samenwerking het voortouw nemen: Neder land als toegangspoort tot de Europese Gemeen schap en Indonesië als poort tot de Aziatische tegenhanger van de EG, de ASEAN. Dat zei de Indonesische ambassadeur in Neder land, professor B. Tjokroamidjojo, gisteren in het Wereldhandelscentrum in Amsterdam. Het seminar daar luidde het begin in van het bezoek van een omvangrijke Indonesische dele gatie aan Nederland. Ongeveer 150 mensen uit het bedrijfsleven, de overheid, het toerisme en de culturele wereld van de Indonesische archipel blijven een week in Nederland om de onderlinge banden te verstevigen. Verscheidene sprekers verwezen naar het besluit van de Indonesische regering, op 25 maart vorig jaar, de zogeheten ontwikkelingsrelatie met Ne derland te verbreken. Sindsdien accepteert In donesië geen ontwikkelingshulp meer. Volgens ambassadeur Tjokroamidjojo kunnen de onder linge betrekkingen zich nu op een meer volwas sen manier ontwikkelen. De plaatsvervangend directeur-generaal van het Nederlandse ministerie van ontwikkelingssa menwerking, F. van Nouhuys, sloot zich daarbij aan. Hij merkte op dat Nederlandse zakenmen sen de invloed van ontwikkelingshulp in het verleden nogal eens hebben overschat. Indonesië ontving Nederlandse hulp, dus met zakelijke opdrachten zou het dan automatisch wel goed komen. Volgens de topambtenaar is dat een misvatting: Indonesië is een belangrijke markt die moet worden veroverd. De Nederland se produkten moeten zichzelf bewijzen, de over heid kan niet meer dan een ondersteunende rol spelen. Van Nouhuys zei het bijzonder te betreuren dat Indonesië ook allerlei scholings- en uitwisse lingsprogramma's heeft verbroken, omdat ook die in de regel werden gesubsidieerd door ont wikkelingssamenwerking. Van Nouhuys riep de aanwezige zakenmensen op met initiatieven te komen zodat educatieve uitwisseling in een andere vorm kan worden hervat. Waarschuwingssysteem voor Fokkers Eindhoven - Op de vliegbasis Eindhoven worden momenteel twee toestellen van het 334-transportsquadron van de Konink lijke Luchtmacht uitgerust met een zogenoemd 'detectie-, waar- schuwings- en stoorsysteem'. Deze apparatuur waarschuwt de Fokker Friendships voor een raketaanval op de vliegtuigen en neemt gelijktijdig maatregelen om de raketten te misleiden. Het systeem wordt aangebracht onder twee F-27's die regelmatig worden ingezet voor de Verenigde Naties. Omdat de vliegtuigen daarbij gebieden aandoen met 'beperkte dreigings-omstandighe- den', zoals bijvoorbeeld Sarajevo, heeft het ministerie van defensie toestemming gegeven voor de installatie van waarschu- wings- en misleidingsapparatuur. Politieman bekent vijftig diefstallen Haarlem - Een 49-jarige arrestantenbewaarder van de politie Kennemerland stal geld en allerhande waarde-papieren van verdachten. Ook gevonden voorwerpen, die aan de politie waren overhandigd, 'pikte' hij in. De verdachte heeft inmiddels 50 gevallen van diefstal en verduistering bekend. De man zit niet meer vast, maar is hangende een onderzoek geschorst. 'Nieuwe arbowet niet werkbaar' Den Haag - De nieuwe arbowetgeving (arbeidsomstandigheden) moet de ijskast in, vindt directeur Weitenberg van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Naast de uitge breide Arbeidsomstandighedenwet kent Nederland 30 afzonder lijke besluiten op dit gebied. De kamer praat morgen met minister De Vries over een"herziening van de arbowet. Weiten berg vindt de nieuwe wet,-waarbij de ondernemer gebruik moet maken van een 'arbo-dieriSt' onwerkbaar. „Geen ondernemer die door de bomen nog het bos kan zien," aldus Weitenberg. Een woordvoerster van de minister meldt dat het departement momenteel hard werkt aan de modernisering van de wet; de noodzaak daarvan heeft De Vries trouwens zelf onderkend. Cao-overleg ambtenaren onder druk Den Haag - De ambtenarenbonden proberen met de aankondi ging van actiebijeenkomsten op 29 april het cao-overleg voor de 212.000 gemeente-ambtenaren onder druk te zetten. Dat overleg is woensdag. De onderhandelingen over de cao 1993/1994 verlopen stroef, zeggen de bonden van gemeentepersoneel AbvaKabo, CFO, Novon en CMHF. De werkgevers hebben nee gezegd tegen de looneis van 2,5 procent. Alleen via verslechteringen in andere arbeidsvoorwaar den kan mogelijk ruimte worden gevonden voor enige salaris verbetering. Bij het overleg over de cao voor de 120.000 rijksambtenaren is de situatie feitelijk niet anders, maar daar is niet over de looneis als zodanig gesproken en zoekt men naar een pakket waar partijen zich in kunnen vinden. Ook bij de gemeenten willen de bonden het wao-gat repareren met een werkgeversbijdrage. Haagse poütie rolt drugbende op Den Haag - De Haagse politie heeft de afgelopen week een Colombiaans drugkartel opgerold. Daarbij werden 27 Colombia- nen, onder wie de drie leiders, en drie Nederlanders aangehou den. Een succes meent de politie: Nagenoeg de hele organisatie is opgepakt. Op 14 april nam de politie in het Amsterdamse havengebied een container met 120,5 kilo cocaïne in beslag toen deze werd opgehaald. Vanaf dat moment begon de politie met de aanhouding van de dertig verdachten in deze zaak. De politie volgde de organisatie al zeven maanden. Bij huiszoekingen in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam is 160.000 dollar, een aantal voertuigen en de gehele administratie van de organisatie in beslag genomen. De drugorganisatie was in handen van drie Colombianen, die gestuurd waren door een man uit Colombia. De laatste is niet aangehouden, de politie denkt wel te weten wie hij is. Van onze redactie landbouw Den Haag - De staatssecreta rissen Gabor (Landbouw) en Simons (WVC) liggen in de clinch over de vraag of run deren natuurlijke, lichaams eigen groeihormonen toege diend mogen krijgen. Simons vindt van wel. Zijn rede nering is dat het beter is om runderen langs kunstmatige weg een extra hoeveelheid toe te die nen van (groei-)hormonen die ze toch al in hun lijf hebben, dan dat de dieren illegale, lichaams- vreemde groeibevorderende stof fen krijgen toegediend. Dat laatste verschijnsel wordt nu al geconstateerd bij een kwart van de Nederlandse vlees veestapel, zo wijst een recent onderzoek van Simons' eigen ministerie uit. Simons vindt wel dat de toepas sing van natuurlijke hormonen zeer zorgvuldig dient te geschie den, Een dierenarts moet het hormonen-implantaat aanbren gen, nadat die handeling tevoren is aangemeld en geregistreerd. Het inplantaat mag bovendien alleen worden ingebracht op een lichaamsdeel dat nooit in aan merking komt voor menselijke consumptie, zoals het oor. Daar naast moet volledig vaststaan dat het toegediende hormoon geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Staatssecretaris Simons legt zijn opvattingen neer in een brief aan de Europese Commissie. Een woordvoerster van Simons zegt dat de brief niet moet worden gezien als een warm pleidooi, maar meer als een punt van overweging. Zijn collega Gabor van Land bouw heeft onmiddellijk afwij zend gereageerd op de brief. „Deze suggestie heeft niet mijn instemming. Ik neem voor deze stap geen verantwoordelijkheid tegenover de Europese Commis sie, noch tegenover de Europese burger", zo leest een woordvoer ster van Gabor voor uit een notitie van de staatssecretaris. Ter toelichting zegt ze: „Aan de orde is feitelijk de vraag of de consument bewerkt vlees wil. En dat wil de consument niet. De laatste jaren hoor je vaker het pleidooi dat Simons nu afsteekt. De brief van Simons heeft bij ons de vraag opgeworpen of ons standpunt misschien ouderwets is, achterhaald. Daarom praten wij over dit onderwerp met con sumenten-organisaties. Dat ge sprek is nog niet helemaal afge- rond, maar feitelijk ligt de zaak heel simpel. De consument wil geen kunstgrepen".

de Stem | 1993 | | pagina 3