Kok is eenzaam in zijn marathon ï^StRS1"»1 ■ssasi- OVERIGENS Taken Nederlandse leden VN-vredesmachten duur en divers I Politiebo Brazilianen kunnen kiezen tussen president en koning DE STEM Staatssecre Kween Referendum ACHTERGROND Gevaarlijke stoffen Bijstand Autotelefoon DESTEM- Agenda GOBLET DE STEM DINSDAG 20 APRIL 1993 DE STEM Als gewezen medewerker van het voormalige Korps Con troleurs Gevaarlijke Stoffen (thans opgenomen in de Rijksverkeersinspectie) rea geer ik op een artikel in uw krant dat gemakkelijk tot misverstanden zou kunnen leiden. CdK Houben zegt in de krant van 8 april dat gevaarlijk transport bij mist verboden moet worden. Met alle res pect voor de CdK, ook bij gladheid kan hij transporten niet stilleggen en die be voegdheid heeft hij ook niet nodig zoals uit het volgende mag blijken. In het Reglement vervoer over land van gevaarlijke stoffen (VLG) wat steunt op artikel 2 van het Reglement Gevaarlijke Stoffen welk Re glement weer zijn basis vindt in de Wet Gevaarlijke Stoffen is in VLG- Bijlage 2 Hoofd stuk n Aanvullende voor schriften in artikel 7 weers omstandigheden een beper king van het vervoer van ge vaarlijke stoffen opgenomen welke ik omwille van de dui delijkheid in verkorte vorm weergeef. Het is verboden, indien het zicht door weersomstandig heden zoals mist, sneeuw en regen minder is dan 200 me ter te vervoeren: a) bepaalde zeer gevaarlijke stoffen die in een door de minister vastgestelde tabel zijn te vinden. b) gevaarlijke stoffen ver voerd in tanks met een geza menlijk volume van meer dan 3000 liter. Indien het zicht door boven genoemde weersomstandig heden minder bedraagt dan 50 meter of bij glad wegdek is het vervoer van alle gevaar lijke stoffen verboden. Ver trouwende u enig inzicht in de toch gecompliceerde regel geving op het gebied van het vervoer van gevaarlijke stof fen te hebben gegeven teken ik met vriendelijke groeten. Oosterhout J.F. Peverelli Staatssecretaris ter Veld neemt alvast een voorproefje op de PvdA-verkiezingscam- pagne door de bijstandsuitke ringsgerechtigden nog meer onder druk te zetten. Lezers reageren °P De Stem Dit plan wordt toegejuicht door alles rechts van de Pv dA, is tussen de regels door te lezen in uw krant. Dit plan zal zeker toegejuicht worden door kleine in opmars komen de splinterpartijen die een sterke geur verspreiden. De enorme leegloop die de partij moet doorstaan is Ter Veld kennelijk nog niet ge noeg. Made H. v. Dijk Het is voor mij volkomen on begrijpelijk dat in dit land, waar allerlei veiligheidsregels bijna tot in het absurde toe werden en worden ingevoerd, het mijns inziens levensge vaarlijke gebruik van de au totelefoon wèl wordt toege staan. Ik weet natuurlijk ook wel dat het in principe allemaal om uitermate snel-sturende, dynamische jongens gaat, met een flitsend reactievermogen. Maar toch moet ik er niet aan denken een van die éénhan- dige medeweggebruikers te gen te komen tijdens een ge compliceerd, tot snel hande len dwingend verkeers-mo- ment. Soms gebeurt het wel eens dat me even het gevoel be kruipt, dat er in dit land belangen bestaan die nög be langrijker zijn, dan het hoog geroemde veiligheidsbelang van een eenvoudige wegge bruiker. Breda F. Kroes De bushaltes vragen aandacht. Grote affiches wijzen op 'blue ridge', wat dat is blijft onvermeld. De foto suggereert opwinding. Er zijn variaties, maar op alle staat een jonge vrouw. Bovenlijf ontbloot, de secundaire geslachtskenmerken grotendeels aan het oog onttrokken door ellebogen en voorzien van mannelijke attributen. Een geil sigaartje in de hand en een Rudolf Valentino- snorretje gepotlood op de bovenlip. Haar spijkerbroek staat open. Eruit piept de elastieken bovenrand van een mannenslip. Ridge is Engels voor 'kam'of 'heuvelrug', dus een 06-reclame voor blue movies op de Venusheuvel? Het onderschrift verklaart het nader: „Alleen bij Hij" Een mannelijke zij bij hij? Propageert het modehuis tweeslachtig heid? De terugkeer van de uitgestorven kween? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ruim 2700 Nederlandse militairen, beroeps en dienstplichtigen, nemen momenteel deel aan een vredesmacht ergens in de wereld. De kosten van de vredesoperaties zijn moeilijk te schatten. Maar evenmin is duidelijk wat precies de taken van de Nederlandse soldaten in den vreemde zijn. Door Jeroen den Blijker Niets zo bedrieglijk als reclame. Zo werft de marine personeel met spotjes van Nederlandse schuiten die opstomen vanuit de haven van New York met op de achtergrond de skyline van Manhattan. Maar wie 'onze jongens' in den vreemde wil opzoeken, moet daarvoor naar spanningshaar den. Oorlogsgebieden. Het voor malige Joegoslavië bijvoor beeld. Cambodja. Maar ook in Angola en de Sinaï-woestijn zitten Nederlandse militairen. In totaal heeft het ministerie van defensie ruim 2700 Neder landse militairen op 'vredesmis sie' gestuurd. De meesten zijn beroepsmilitairen, maar de Ne derlandse vredesmacht telt ook 600 dienstplichtigen. De kosten hiervan zijn moeilijk te schatten. Op de begroting van Defensie is dit jaar 64 mil joen gulden voor vredesmissies uitgetrokken. Maar daarbij wordt er vanuit gegaan dat de VN in ieder geval de kostbare operaties in het voormalige Joe goslavië vergoedt. Of dat ge beurt, is echter hoogst onzeker. Want de VN is de laatste jaren Nederlandse leden van een VN-vredesmacht genieten met Britse collega's van een biertje in de Sinaï-woestijn. Hun taak is vandaag de dag een stuk gemakkelijker dan die van hun collega's in het voormalige Joegoslavië. foto anp behoorlijk armlastig geraakt omdat veel lidstaten snoeien op hun bijdragen. Vandaar ook dat minister Ter Beek van Defensie regelmatig collega's om geld vraagt. Ook nu weer, bij de huidige begro tingsperikelen. Hij moét ook wel: Alleen al de inzet van de Nederlandse F-16's bij de be waking van het Bosnisch lucht ruim kost naar schatting zo'n 80 a 100 miljoen gulden extra. Bo vendien weet niemand hoe lang dit soort operaties nog nodig zijn: de totale kosten van de vredesoperaties kunnen daar door nog behoorlijk oplopen. Wat precies onder vredestaken wordt verstaan, loopt in de praktijk nogal uiteen. Zo bege leiden sinds oktober 1992 430 Nederlandse militairen - van wie 200 dienstplichtigen - 'hu manitaire' transporten (voedsel, medicijnen) in het voormalige Joegoslavië. Heel ander werk dan dat van de 570 militairen - 380 diensplichtigen - die sinds maart 1992 de verbindingen verzorgen tussen de verschillen de VN-eenheden. In het Balkan-oorlogsgebied be vinden zich verder 43 Neder landse waarnemers. Zij contro leren de naleving van de wa penstilstanden, die de strijden de partijen met enige regelmaat en tot nu toe vooral tevergeefs, sluiten. Ook buiten Europa laat Neder land zich van zijn beste kant zien. In Angola bijvoorbeeld zijn. twaalf Nederlandse militai re waarnemers gestationeerd, in opdracht van de Verenigde Na ties. En verreweg de oudste Neder landse vredestaak heeft plaats in het Midden-Oosten. Daar rapporteren sinds 1956 vijftien Nederlandse militairen vanuit Cairo, Jeruzalem, Bayruth en Damascus het VN-hoofdkwar- tier in New York over de plaat selijke militaire en politieke si tuatie. Het meest veelzijdige werk ver richt ongetwijfeld de landse groep van 900 miUt - hoofdzakelijk mariniers Cambodja. Zij leert onder and? re de plaatselijke bevol] mijnen op te ruimen, wapens op en voert politietZ uit. Ook de marine heeft een vrede taak. Zo vaart bijvoorbeeld, Hr. Ms. Kortenaer sinds 1992 in de Adriatische Zee 180 opvarenden. De Korténae controleert de naleving van] handelsembargo tegen Servië f Montenegro. En met een 190 koppige beirJ ning bewaakt de Ms. Abrab; Crijnssen het Britse schip Ark Royal voor tische kust. Een verantwoord] lijke taak, omdat de Ciijns< net als de Ark Royal vanaf de VN-bataljons bescher moet kunnen bieden. Bij de achttien Nederlandse F. 16's tenslotte, die vanuit Italiaanse Villafranca he Bosnisch luchtruim zijn 304 militairen van de lu£ macht betrokken. Aanzien meer dus dan de 44 leden de marine die nodig zijn om dê] twee Orion-patrouillevliegtiii. gen boven de Adriatische zeeii I de lucht te houden. De verschillende die Nederland vervult, zijn niet| met elkaar te vergelijken. Zo opereren de Nederlanders a Bosnië heel wat minder 're-j laxed' dan hun 86 in de Sinaï. Want deze tussen Egypte en Israël militaire kring al sinds "jaar dag als een aardig vakantie oord. Grensconflicten van betekenis komen er niet voor. Gegarandeerd zon er ker vlakbij zee. Leuk voor eei nieuwe wervingsspot? yan onze verslaggever Nijmegen - Ongeveer de he J Nederlandse politiemens fent minder dan de helft v aantal voorgeschreven uren J dienstpistool. ne Nederlandse politiebond wil minister snel maatregelen treft i' de ongeoefendheid van de Nede politieman en -vrouw leidt tot oi ken. Ma klachten uit de eigen ge waarschuwde begin dit jaar de van de Nederlandse Politiebonc Niet Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ronselen gestraft, maar nieuwe ver. ver. pit schrijft staatssecretaris Di Graaff-Nauta van Binnenlands: Zaken in een toelichting bij he wetsvoorstel dat de kieswet ver andert. D66, Groen Links en di VVD hadden gevraagd om nieul we verkiezingen wanneer blijk dat er stemmen geronseld zijn. De Graaff-Nauta voelt daal niets voor. Dat middel is volgent! haar te ingrijpend, omdat di nieuwe gemeenteraad al lang ei (ADVERTENTIE) De Brazilianen kunnen morgen bepalen of hun land een republiek blijft of een monarchie wordt. Ondanks het feit dat de laatst gekozen president met pek en veren op straat is gezet, ziet het er naar uit dat Brazilië toch zal kiezen voor het voortbestaan van de republiek. DoorTjabel Daling (anp) LANDEN als Spanje, Zwe den, Noorwegen, Groot- Brittannië, Japan, België en Nederland zijn lichtende voorbeelden voor de 80-jarige Dom Pedro Gastao de Orleans e Braganga. De kleinzoon van de vroegere (en laatste) Braziliaanse kei zer, Dom Pedro II, hoopt vurig dat de Brazilianen zich morgen uitspreken voor het herstel van de monarchie. Want dan gaat Brazilië betere tijden tegemoet. Een monarchie staat voor orde, rust en wel vaart. Een republiek betekent steevast chaos en armoede. „Het is een schande dat in de wereld zo veel mensen van honger om komen", zegt Dom Pedro die zichzelf als een uitstekend kan didaat voor het koningschap van Brazilië beschouwt. „In monarchiën gebeurt zoiets niet. De monarchie is de ideale staatsvorm." Negentig miljoen Brazilianen kunnen (eigenlijk moeten: stem men is verplicht voor iedereen tussen de 18 en de 60 jaar) morgen in een referendum aan- i i— ii ti» HIPi li i M -■ Bijna dagelijks ging de Braziliaanse bevolking vorig jaar de straat op met het doel president Collor de Mello weg te krijgen. foto ap geven aan welke bestuursvorm zij de voorkeur geven. De keus bestaat uit twee gedeelten: re publiek of monarchie en een parlementair of presidentieel systeem. Tot de volksraadple ging werd in 1988 bij de opstel ling van de nieuwe grondwet besloten. De aanhangers van de monar chie kregen de afgelopen maan den flink de wind in de zeilen nadat president Fernando Col- lor september vorig jaar wegens corruptie het veld moest rui men. De monarchisten scoorden zo'n 30 procent in de opiniepei lingen en Brazilië leek rijp voor een andere staatsvorm. Yuppies in de rijkere delen van Rio de Janeiro droegen buttons met de tekst 'Brazilië heeft een kroon nodig' en 'Ik stem voor de ko ning'. Inmiddels zijn de - onderling verdeelde monarchisten - te ruggevallen tot zo'n 13 procent, maar Dom Pedro blijft optimis tisch. Brazilianen houden van verrassingen, meent hij. „We hebben een koning nodig die niet denkt aan de volgende ver kiezingen, maar aan de volgen de generatie," verklaarde hij onlangs in een interview met de Franse krant Le Monde. Dom Pedro, getrouwd met een zus van de moeder van de Spaanse koning Juan Carlos, waant zich de enige erfgenaam van de in 1889 door het leger afgezette keizer Dom Pedro II. Maar de 80-jarige is niet de enige die zichzelf ziet als de symbolische leider van de Bra ziliaanse parlementaire monar chie. Zijn jongere neven Luis en Bertrand de Orleans e Bragan- ?a, die beiden bekend staan om him extreem-rechtse ideeën, doen eveneens een serieuze gooi naar de koningstitel. Bovendien is de koninklijke fa milie uiteengevallen in twee el kaar hevig beconcurrerende kampen en hebben zich inmid dels tientallen - in sommige gevallen illustere - kroonpre tendenten gemeld. Een van de meest populaire bij het Brazili aanse publiek is de 38-jarige prins Joao, een neef van Dom Pedro. Joao is een militant lid van de Groene Partij, verdient de kost als herbergier en is verzot op surfen en fotografe ren. Aan politiek heeft hij een broertje dood. Die eigenschap doet hem lijken op de laatste keizer en vrijmetselaar Dom Pe dro II. Ook hij had het niet zo op politici begrepen. De tweede keuze is die tussen een parlementair en presiden tieel systeem. Een parlementai re democratie waarbij een pre mier de regering leidt en het parlement een relatief sterke positie inneemt of een sterke president die direct gekozen wordt, zowel optreedt als staatshoofd en regeringsleider en een (verdeeld en verbrok keld) parlement dat weinig in de melk te brokken heeft. Brazilië heeft momenteel een presidentieel systeem en de pei lingen wijzen uit dat een meer derheid van de bevolking mor gen zo goed als zeker voor de status quo kiest. Dat mag ver wonderlijk heten, omdat Brazi- lië's eerste direct gekozen presi dent, Fernando Collor, op grove wijze de staatskas plunderde en gedwongen werd af te treden, al zal hij waarschijnlijk nooit de cel van binnen zien. En de po pulariteit van voormalig vice- president Itamar Franco, in middels Collors plaatsvervan ger, is al maanden tanende. Pre sidenten hebben een slechte re- putatie in Brazilië: de afgelopen 65 jaar diende slechts één geko zen president, Juscelino Kubit- schek (1956-1960), zijn termijn uit. Maar parlementariërs hebben In de politiek gaat het niet alleen over poppetjes en cijfer tjes. Politici gebruiken ook graag beelden om duidelijk te maken wat ze willen of wat ze bedoelen. Zo kwam Wim Kok ooit op de proppen met het beeld van de marathonloper. De nieuwe leider van de Partij van de Arbeid was niet uit op snelle sprintsuccesjes, hij richtte zich op de lange termijn. De man heeft duidelijk een vooruitziende blik. Want zelfs als hij zich als loper op de politieke vijfduizend meter had aangemeld, zou hij inmiddels al aardig door de mand zijn geval len. Na bijna zeven jaar Wim Kok aan de leiding gaat het nog steeds uitgesproken slecht met de Partij van de Arbeid. Maar hoe lang duurt een politieke marathon eigenlijk? Ria Beckers neemt vandaag af scheid van de landelijke poli tiek. Haar wedstrijd zit erop. Zo'n jaar of zestien rende ze rond op het politieke parcours. Maar heeft ze de marathon ge wonnen of is ze gisteren amech tig als een van de laatsten bin- nengestrompeld? Een beetje marathonloper kan tegenwoordig niet meer zonder 'haas'. Die houdt gedurende driekwart van het parcours de favorieten uit de wind, stopt er Illustratie Mat Rijnders dan vervolgens mee en gaat van de vette hazenpremie een bier tje drinken. Voor de echte loper geldt dan nog slechts 'the lone liness of the long distance run ner.' Wie zijn eigenlijk de hazen van Wim Kok? En wie heeft Ria Beckers naar de finish geloodst? Om met die laatste te beginnen; daar is menig haas aan te pas gekomen. Bas de Gaay Fortman hobbelde lange tijd voorop als haar eigen haas en uiteindelijk profiteerdè ze ook van de hazen van bevriende meelopers als Fred van der Spek, Marcus Bakker en later Andrée van Es en Ina Brouwer. Vooral dankzij die samenwerking en haar uit eindelijke wil om tenslotte op eigen kracht de wedstrijd uit te lopen, heeft ze het gehaald. De commentatoren langs het politieke marathoncircuit ken nen Wim Kok dezelfde eigen schappen toe als Ria Beckers. Integer, hardwerkend en be trouwbaar zijn daarbij de tref woorden. Maar daarmee alleen red je het niet, 'hazen' zijn no dig. Kok heeft wat dat betreft niet geboft. Marjanne Sint bleek beter te kunnen fietsen dan te lopen en Thijs Wöltgens heeft de onbedwingbare neiging om onderweg bij elke uitspan ning even te stoppen voor een versnapering. Een -redelijk verse politieke haas is Felix Rottenberg maar die loopt weer zo hard dat Kok hem absoluut niet kan bijhou den. Rottenberg is te vergelij ken met de Belg Vincent Rous seau die zondag in de marathon van Rotterdam als 'haas' was gestart maar zo lekker ging dat hij de wedstrijd uitliep en in zijn eerste officiële marathon meteen als vijfde eindigde. En verder moet Kok het hebben van uitgebluste lopers als Mar cel van Dam en André van der Louw, die vroeger aan kop goed Kok foto de stem/johan van gurp meekonden maar tegenwoordig niet veel verder komen dan amechtig meesjokken. En zo sukkelt Wim Kok in feite in z'n eentje langs het politieke circuit. Aan het loopschema van Ria Beckers heeft hij niets. Die heeft weliswaar de eindstreep gehaald maar de opbrengst was uiteindelijk te verwaarlozen. Daarom kijkt hij gretig naar een andere politieke doorloper, Hans van Mierlo. Die is onder weg zelfs een tijdje gestopt, maar rent inmiddels gestaag door en wint weer de ene tus- sensprint na de andere. Zijn prijzenkast is inmiddels al bijna evenvol als die van Kok. Maar Kok heeft geen flauw idee vol gens welk schema Van Mierlo loopt. Dus roepen hij en zijn hazen schamper dat die Van Mierlo helemaal geen schema heeft en maar een beetje raak rent. Maar we mogen niet ver geten dat Van Mierlo wel met rare hazen te maken heeft ge had als Laurens Jan Brinkhorst en Jan Terlouw, die onderweg rustig van het parcours afwe ken. Kok ploetert in z'n eentje ver der. Z'n doel is onduidelijk. Wil hij hoe dan ook de eindstreep halen en net als Ria Beckers na zestien jaar lopen uitgeluid worden met een discussiedag, een fors bedrag op een bankre kening voor een goed doel en niets dan vriendelijke af- scheidsstukken in de media? Of besluit Kok alsnog te winnen. Gaat hij, zoals ooit dapper aan gekondigd, 'voor goud'. Dan moet hij wel in het voorjaar van 1994 de finish passeren. Maar voorlopig dreigen handige lo pers als Brinkman, Bolkestein en Van Mierlo hem voor te blij ven. En intussen schopt de im mer valse Hans Janmaat hem tegen de hielen. Geen leuk ge zicht; die arme Kok, zo worste lend tegen harde wind en regen in. Op eigen kracht lijkt hij het niet te kunnen halen. Hij moet nog veel minder aanzien, ogen van veel Brazilianen zijn zij slechts 'zakkenvullers' it| alleen maar hun eigen belanj behartigen. Het argument - de parlementaristen dat Bra lië behoefte heeft aan een s teem waarbij de president metl een simpele motie van wantroii wen door het parlement naarl huis gestuurd kan wordet I vindt dan ook onvoldoend: I weerklank. In de jongste peilii f gen scoren de parlementaristai| nog geen 20 procent; de standers van het huidige presi l dentiële stelsel komen bovenst| 50 procent uit. Waarnemers hechten echter Él I al te veel waarde aan de opinie-1 peilingen. Ruim de helft van de kiezers heeft geen enkel I' waar de volksstemming gaat en als er geen opkor plicht was, zou het absentëism| meer dan 50 procent I Ondanks alle propaganda en rel clame op de televisie lopen I Brazilianen niet echt warm voc: I het referendum. De immens po-1 pulaire 'telenovelas' slokken al- le aandacht op en een bestuursvorm zal het leven var. de miljoenen Brazilianen korte termijn niet veranderen Republiek of monarchie, eer parlementair of presidentiee. I systeem: voor de doorsnee Bra- r ziliaan blijven de dagelijkse I zorgen overheersen. „Die helt volksraadpleging kan me ge len worden," zegt een 47-ja bewoonster van Rio de Janeiro „Ik maak me meer zorgen c de gierende inflatie en over m'n I geringe inkomen van nog g®1 I 200 gulden per maand. Want wie helpt me als ik aan 1 van de maand blut ben?" nog zo'n eind. De man is I aan een paar nieuwe 'haz«» toe. De Tweede Kamer debatteert deze week over de tracéwet. ®e het de overheid makkelij® moet maken zaken als wegen spoorlijnen aan te leggen. Ver der wordt het debat over drugsbeleid voortgezet, dat en kele weken geleden wegens tijd gebrek werd opgeschort. commissies wordt onder meer gesproken over de schulden va» de ontwikkelingslanden, de®' fensiesamenwerking met landen in midden en oost-Europa_ emancipatie in de landbouw, fl visserij en de wetgeving v"°' I betere arbeidsomstandigheden De Eerste Kamer behandelt o begroting van Landbouw, »1S' I serij en Natuurbeheer. OP DEZE PLAATS EVEN GEEN NIEUWS OVER OVERHEIDSTEKORTEN, MESTOVERSCHOTTEN OF KOOPKRACHTHAND- HAVING. U KUNT NU DUS EVEN ONGESTOORD GENIETEN. ;iud 'ril! flfiv .Jiu !t JONGE GRAANJENEVER F G ITALIË IS het land van de samenleving is altijd als een Hoe die corruptie zich in alle I pij heeft ingevreten is het af duidelijk geworden. Bijna tweeduizend politici, arr werden in een duizelingwekke onaantastbare figuren werde macht onderuit gehaald. De verbazing waarmee het Ita 'grote schoonmaak' reageerd woede. Zelden is er in een lan ••9gen, zo emotioneel gereage len. jeen wonder dat de Italianen "ng. De uitslag van het refe werd gehouden, laat dat zie massaal gekozen voor de he politieke vernieuwing en teg teem. De uitslag van het referendur tijdperk leiden, maar er zijn nc naar de normalisering van het Premier Amato zal zijn ontsla op de vorming van die nieuwi van de weinige vaststaande referendum waren, zijn het bi elkaar oneens, behalve over moet komen en dat daarna ve den. Nu al bestaat er grote onenig moet gaan leiden en welke pa De Italiaanse politici kunnen h geëiste vernieuwing te laten verdeeldheid. In een land waa jaar moeiteloos heeft kunnen sekerheid te voorspellen.

de Stem | 1993 | | pagina 2