'Lager pensioen, vut weg' oken... lopt Goes IN DEZE KRAMT: Sekte gaat in vlammen op Meer dan 80 sekteleden vinden de dood 'De Bosniërs zijn het compleet zat, ze willen vrede' Rellen in Zuid-Afrika Westen schrikt terug voor ingrijpen Bosnië r auto op motor Raad: Ook premies in zorgsector door vergrijzing fors omhoog B9 Lucratief Lanciële hulp Lor Antonius [Van den Brom Bekent bij Ajax |Polio-epidemie i voorbij iRechter Breda: Iproduktie soft drugs gedogen [Milieu-heffingen Ikijna verdubbeld Schoolstrijd I om toiletten Merijntje Ook aow onder druk SPD-ers, VEEL SUCCES MET Roosendaal, Tilburg. JULLIE EXAMEN Li Jwk en zaterdag op bezoek bii luiste naam op te geven toen hi |g getoverd van scheidsrechter ■h, al duurde het wel heel lanB rug waren. 8 KWNK gingen zich er eveneens lok in koor de letters van de Ion scheidsrechter Pekaar het In even later de scheidsrechter Ibij dezelfde supporters in het li ze opnieuw een naam. Die In bedoeld voor de scheidsrech- hoord-stadion in Rotterdam noopt af te meren. Ter ondersteuning vaii de re- butatie van Friesland als wa tersport-provincie, hebben ex-schaatser Jan Ykema en Journalist Albert van Keimpe- yna de organisatie ter hand genomen. „Jammer dat de fi nale niet in Amsterdam wordt gehouden", zo reageert laatst genoemde op het besluit van de KNVB om de wedstrijd Itoch in De Kuip te laten plaats Jvinden. „Dat scheelt toch een ■paar uurtjes varen", zegt Van ■Keimpema, die de duur van de Itocht op twaalf tot dertien uur Ischat. Diverse artiesten zorgen ■onderweg voor de juiste stem- Iming. [Het beoogde schip van rederij I Midden-Friesland uit Eerne- Iwoude komt pas over twee [weken in de vaart. „De eige- [naar was wat angstig of die [boot met voetbalsupporters [wel nieuw zou blijven. Maar we konden hem gerust stellen, [het legioen van Heerenveen is [goed volk." lOOK de jeugdige Don Cal- Ihoun mag zich miljonair noe- Imen dankzij het Amerikaanse ■basketbal en dankzij één drie- lpunter, een wel zeer lucratie- Ive. De 23-jarige amateur gooi- lde woensdagavond voor aan- [vang van de NB A-wedstrijd tussen de Chicago Bulls en de [Miami Heat vanaf 23 meter [een bal door de ring en ver- diende daarmee een miljoen [dollar (1,8 miljoen gulden). Calhoun werd bij de ingang [van het sportpaleis door een suppoost gevraagd mee te j doen aan het publieksstuntje. [Hij viel op door zich lichtge- [vende groene schoenen. „Ie- r mand kwam naar me toe en zei dat hij mijn schoeisel zo mooi vond. Hij vroeg vervol gens of ik mee wilde doen aan dat wedstrijdje", vertelde de gelukkige schutter. Calhoun voldeed aan de op dracht de bal met één hand van de ene kant van het veld naar de andere door de basket I te gooien. „Met één raak schot heeft hij net zoveel verdiend als de meeste spelers in de NBA in een jaar", zei Michael Jordan, de vedette van de Chi cago Bulls en het Olympische dreamteam. i in het Algemeen Dagblad: „Er iment waarop alles 100 procent ïaam en geest in elkaar over al een dans wordt." in Nieuwe Revu: „Mijn borsten tien jaar geleden. Ik heb geen >p mijn benen. Na tien jaar en vrouw." Merckx in de Telegraaf: „Het nsen willen niet meer luisteren, in overwinning meteen coureur iwen. Eerst stappen, voordat je idelsblad: „Een paard vindt een illemaal denken." ry in Trouw: „Ik drink niet ot jdens wedstrijden in de camera, i saai. Het doet mij niet zoveel, vind ik alles best." t* koop ,1 dacht u van het resultaat als u dat even laat I rtten vla een kleintje" in De Stem I I 5 van de 10 mannen Da Stom lezen I iobon speciale I «Janoatellino voor onze 1 lninties rubriek Auto s en motoren' Uw I vfgteding in die rubriek JJn dus niet missen DEST lijstburg - Het ziekenfonds MZ/ZHE wil het Antonius- Itlifflhuis in Oostburg finan- L) te hulp schieten. Met dat Lj moet het ziekenhuis de 24 liais-zorg voorlopig in stand Ifanen houden. Het ziekenfonds Lft de regeling schriftelijk Lgeboden aan de ziekenhuis- Lep Zeeuws-Vlaanderen. |j;;E ZEELAND-Cl - John van den 15® verruilt aan het eind van li: seizoen Vitesse voor Ajax. De Jjiidenvelder tekende maandag [a vierjarig contract bij de Am- [jtrdamse club. De international Boet de opvolger worden van Sim Jonk, die met Bergkamp [aar Inter gaat. ||ZIE SPORT-BI llirecht - De polio-epidemie is bij. Omdat de laatste mel- j van twee maanden terug lateert gaat Volksgezondheid |gvan uit dat het virus niet meer ader de bevolking circuleert, huig jaar september kwam de Isrste melding van polio binnen, p totaal kregen 68 personen olio. Twee van hen zijn aan de ervan overleden. lüoosendaal - Produktie en han- Idel in softdrugs moet de over pad onder stringente voorwaar den gedogen. Op een WD-bij- I eenkomst in Roosendaal zei de [nee-president van de Bredase [rechtbank mr. J. van der Goes [an Naters dat het beleid nu op [wee gedachten hinkt door het I gebruik van softdrugs wel toe te Jsaan, maar de handel en pro- late niet. „Wie A zegt, moet [ook B zeggen", aldus de rechter. |Den Haag - Elk Nederlands ge- Jan betaalt dit jaar gemiddeld 1116 gulden aan milieu-heffingen. t is vergeleken met vijf jaar aden bijna een verdubbeling. Toen werd per gezin per jaar nog gemiddeld 295 gulden aan mi- i-heffingen betaald. Overi- is is het effect van die heffin- i op de koopkracht gering, melden de ministers Alders (Mi- lieu) en De Vries (Sociale Zaken) ie Tweede Kamer. Van onze verslaggver Aarle-Rixtel - Twee basis scholen in Aarle-Rixtel, die in hetzelfde gebouw huizen, liggen met elkaar overhoop over het gebruik van de toi letten. Openbare basisschool 'De Driehoek' komt toiletten te kort en wil de toiletten van de katholieke basisschool 'De Heindert' gebruiken. Maar die school voelt daar niets voor. Haar katholieke identiteit zou in het gedrang komen. Directeur Kofflard van 'De Driehoek': „Blijkbaar kun nen openbare billen niet op katholieke brillen." I WAMrta.,n heeft Goes een 3-1-nederlaag iste mede daardoor alle prijz® :deklasser. mans 3-0, waarna Rien Koster zich voor de eerreddende g°a' van Goes meldde. VES'35-M0O17 3-0 - Rust H Jaap Couter 1-0, John van Kleel 2-0, Jack de Kroon 3-0. OSC'45-WSC 2-1 - Rust W> Roel Wagenaar 1-0, Antoine Jt>' ren 1-1, Pascal Mascovic 2-1- BOEIMEER-ROOSENDAAL 3-> - Rust 1-0, Marnix Buurstad 1-0, Carlo Dielemans 1-E Smulders 2-1, Rinaldo MattMs' sen 2-2, Gijs Smulders 3-2. STEENBERGEN-TAC/BYVB y - Rust 1-2, Ger Jong 1-0, 'f. :el 1-1, Stef van Gelz vandaag 2 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 van Geel Wim Nieuwland 2-2. TERHEIJDEN-NOAD 2-0-BUS' 0-0, Jaap Razenberg 1-0, EdV Wirken 2-0. Ik heb geen vut meer i Binnen een half uur lag de tot een vesting omgebouwde boerderij van sekteleider Koresh in het Amerikaanse Waco in de as. Twee leden van de sekte zetten tot grote verrassing van de autoriteiten de boel brand. De meeste secteleden kwamen in de vlammen om. foto ap Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - In wat volgens de Ameri kaanse regering een daad van collectie ve zelfmoord was, zijn gisteren ruim 80 aanhangers van de godsdienstige sekte David Davidians in de Texaanse stad Waco omgekomen in een enorme brand. Volgens de FBI is de brand opzettelijk aangestoken door de volgelingen van sekte leider David Koresh, nadat de politie een actie met tanks was begonnen om met traan gas de communeleden te dwingen naar bui ten te komen. De belegering van het gebou wencomplex door een duizend man sterke politiemacht heeft meer dan vijftig dagen geduurd. Onder de slachtoffers zijn vermoedelijk 17 kinderen van nog geen tien jaar. Slechts negen Davidians zijn levend uit de vuurzee ontsnapt, enkele van hen met ernstige brandwonden. Volgens de FBI hebben agen ten nog geprobeerd mensen te redden, maar liepen enkelen terug het vuur in. De dramatische afloop van 'het beleg van Waco' heeft gisteren in de Amerikaanse media tal van kritische vragen opgeroepen over de aanpak van de poging om Koresh en zijn bijna honderd aanhangers in het gebou wencomplex tot vreedzame overgave te dwingen. Koresh had herhaaldelijk laten weten dat hij bereid was tot massale zelf moord. Niettemin leek de FBI geenszins voorbereid op diens blijkbaar gekozen methode van brandstichting. Ook was gisteravond nog onduidelijk of Koresh aanhangers tegen hun wil, mogelijk onder bedreiging met wapens, de dood mee heeft ingenomen. Het duurde een half uur na het uitbreken van de brand, om twaalf uur in de Texaanse middag, voordat twee brandweerauto's bij de sekte-gebouwen verschenen. Er was nau welijks water omdat de politie de pomp onklaar had gemaakt in een meer, dat voor watertoevoer werd gebruikt. Het uitgebreide commune-complex van een tiental gebou wen, was in vijftig minuten compleet door de vlammen verwoest en met de grond gelijk gemaakt. De bedoeling van de FBI was om 'het leven zo onaangenaam mogelijk te maken in het complex' door het inbrengen van lage con centraties onbrandbaar en niet-giftig traan gas. Tanks hadden gisteren vanaf zonsop gang gaten in de muren gemaakt,, om traan gaspatronen te kunnen afleveren. Volgens de FBI staat vast dat de brand niet door die acties is ontstaan. David Karesh zou op het het laatste moment telefonisch hebben be vestigd dat zijn mensen de brand hadden aangestoken. Hoewel vannacht zijn lijk niet was gevonden, wordt aangenomen dat de sekteleider zelf een van de slachtoffers is. President Clinton had zondagavond toe stemming gegeven voor het FBI-actieplan. Direct verantwoordelijk ervoor is minister van justitie Janet Reno. Zij verklaarde van nacht dat ze achter het plan stond, dat met uiterste zorgvuldigheid zou zijn opgesteld en dat als voornaamste oogmerk had de overga ve van de sekte te verkrijgen zonder verlies van mensenlevens. Minister Reno zei geschokt te zijn door de afloop van de actie, maar noemde het gevaar van collectieve zelfmoord een risico dat de autoriteiten moesten nemen. Wel hadden experts haar gezegd dat massa-zelfmoord 'hoogst onwaarschijnlijk' was. Volgens FBI- woordvoerder Ricks moest er eens een einde komen aan het beleg en was een ontknoping als deze hoe dan ook mogelijk geweest. Volgens Ricks heeft Koresh opdracht gege ven tot gezamenlijke zelfmoord en zijn de slachtoffers 'uit vrije wil' gestorven. Intussen zijn diverse onderzoeken, waaron der hoorzittingen in de Amerikaanse Senaat, aangekondigd naar 'de wijsheid van het gevoerde beleid'. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda/Tuzla - Aan de ande re kant van de telefoonlijn slaakt de Nederlandse dok ter Arjen Laan van 'Artsen zonder Grenzen' in het Bosnische stadje Tuzla een duidelijk hoorbare zucht van verlichting. Hij is dolgelukkig dat de eva cuatie van de afgelopen dagen van de gewonde oorlogsslacht offers uit het kapot geschoten Srebrenica zonder ongelukken is verlopen. „Het is, ondanks de dramati sche omstandigheden, een groot succes geworden." stelt hij in een telefonisch interview. In twee dagen tijd zijn 370 gewon den door VN-militairen geëva cueerd en overgebracht naar het ziekenhuis in Tuzla. Met de eerste helikoptervluch- ten, afgelopen zondag, kwamen vooral de zwaargewonde kinde ren. „Veel kinderen met hoofdletsel, de ogen zwaar beschadigd, met granaatscherven in de buik en benen. Dat is echt vreselijk om te zien.", vertelt Laan. „Ik ben bang dat van een aantal kinde- Een van de tientallen gewonde kinderen, die de afgelopen twee dagen uit Srebrenica zijn geëvacueerd. foto ap ren de ledematen moeten wor den geamputeerd." Gisteren kwamen de bejaarden binnen, 'doodsbang, uiterst ver moeid, maar ook ontzettend blij en opgelucht' dat de nachtmer rie van de 'maandenlange bele gering van Srebrenica achter de rug is. Met de laatste helikopters gis teren kwamen de gewonde mannen, van 16 tot 60 jaar. „De evacuatie was eigenlijk voor deze laatste groep bedoeld". „Zij konden absoluut niet over de weg vervoerd worden omdat de Serviërs ze ongetwijfeld zou den stoppen en aanhouden als oorlogsmisdadigers. Laan is getroffen door de zwaar aangeslagen moslimburgers die, vertelt hij, niets begrijpen van het oorlogsgeweld. „De mensen zijn geslagen door ongeloof. Ze begrijpen niet dat de mensen met wie ze jarenlang vreedzaam hebben geleefd, nu hun grootste vijanden zijn. Ze vragen aan mij: Weet u wie de Serviërs zijn? Ze begrijpen niet dat het dezelfde mensen zijn als in hun omgeving. Dat is heel triest om te horen. Dat hele gedoe van die etnische strijd is kunstmatig opgeroepen, er zijn hier zoveel gemengde huwelij ken. De mensen willen niets liever dan dat het afgelopen is, ze zijn het compleet zat, ze willen vrede." De voorraad medicijnen is op dit moment nog voldoende, ver telt Laan, maar hij vreest dat de opgelaaide gevechten rond om Tuzla de aanvoer van nieu we voorraden zal bemoeilijken. „Kun je je voorstellen wat het betekent als een stad met dui zenden vluchtelingen zonder medicijnen of voedsel komt te zitten?". losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 20 APRIL 1993 lllll Van onze Haagse redactie Den Haag - Afschaffing van de vervroegde uittre ding (vut), lagere pensioe nen, forse premiestijgingen in de zorgsector en moge lijk zelfs een lagere aow. Dat zijn enkele van de voorstel len van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), een adviesorgaan van de regering, in het gisteren versche nen rapport 'Ouderen voor oude ren'. De raad heeft de gevolgen van de toenemende vergrijzing in kaart gebracht. Zo zullen er in het jaar 2035 twee keer zoveel 65-plussers zijn als nu. De vervroegde uittreding moet drastisch worden beperkt en be drijven zullen zo snel mogelijk moeten investeren in om-, her en bijscholing van hun werkne mers van middelbare leeftijd. Dit om te voorkomen dat ze voor hun 65ste af moeten haken. Deeltijd-vut vindt wel genade in de ogen van dè raad. Ook de aow komt in toenemende mate onder druk door de stijging van de premie. Voor veel mensen is het niet erg als deze uitkering niet onaangetast blijft, meent de WRR, omdat ze erin zijn ge slaagd een behoorlijk pensioen op te bouwen of anderszins heb ben gezorgd voor een appeltje voor de dorst. Maar de overheid moet zich wel bezinnen op de positie van men sen (zoals bijstandsmoeders) die niet goed voor hun oude dag hebben kunnen zorgen. De raad stelt verder voor bij de pensioenen het middelloonstelsel in te voeren in plaats van het eindloonsysteem. Bij dat laatste ontvangt de gepensioneerde een uitkering die is afgeleid van het laatstverdiende loon. Bij het middelloonsysteem wordt geke ken naar het inkomen gedurende de hele loopbaan. Ook stelt de WRR voor ouderen in de toekomst aow-premie te laten betalen over het bovenmi- nimale deel van hun inkomen. De vergrijzing van de bevolking heeft ook gevolgen voor de zorg sector. Iemand van 85 is wat verpleging en verzorging betreft negen keer zo duur als een veer tigjarige. Om de hogere kosten van de verzorging op te kunnen bren gen, stelt de WRR voor de pre mie voor het standaardpakket van de ziektekosten te verhogen of een eigen risico in te voeren. De vakcentrales vinden dat de WRR 'paniekerig' doet over de vergrijzing. Nederland is goed in staat de gevolgen daarvan op te vangen, meent de FNV, 'omdat we hier uitbundig sparen voor onze pensioenen.' De werkgeversorganisaties VNO en NCW menen dat de WRR de spijker op zijn kop slaat met de vaststelling dat er meer mensen betaalde arbeid zullen moeten verrichten en dat de vut terug, moet worden gedrongen. De begrafenis van de vorige week vermoorde Zuidafrikaanse zwarte leider Chris Hani is op veel plaatsen in het land ontaard in rellen. In Soweto moesten mensen dekking zoeken, toen de politie begon te schieten. ZIE BUITENLAND - A4 De eerste warme dag van dit jaar begint met wat bewolking, gevolgd door flinke perioden met zon. Ook morgen hoge temperaturen met een kleine kans op onweer. Van onze redactie buitenland Washington - De kans dat het Westen militair gaat ingrijpen in de strijd in Bosnië is niet groot, nu zowel de Amerikaanse president Clinton als de Britse minister van buitenlandse zaken Hurd het zenden van grondtroepen verwerpt. Wel probeert Clinton de bondge noten over te halen het wapen embargo tegen Bosnië zo snel mogelijk op te heffen. Daardoor zouden de moslims in staat wor den gesteld zich beter tegen de Serviërs te weren. Ook de oproep van EG-bemidde- laar David Owen om de Servi sche aanvoerlijnen te bombarde ren lijkt aan dovemansoren te zijn gericht. De Britse minister Hurd wees maandag in het Lagerhuis de mogelijkheid van selectieve bombardementen op Servische stellingen van de hand. Volgens hem zijn de risico's voor de burgerbevolking te groot en zouden dergelijke bombarde menten waarschijnlijk militair slechts weinig opleveren. Ook de Duitse bondskanselier Helmut Kohl ziet weinig heil in een dergelijk militair ingrijpen. Volgens hem leiden bombarde-: menten alleen maar tot mee: slachtoffers onder alle strijdende)) partijen. President Clinton staat in eigen huis wel onder grote druk om de luchtmacht in te zetten. De Se natoren George Mitchell (Demo craat) en Bob Dole (Republikein) dringen er bij de president op aan hardere maatregelen tegen de Serviërs te nemen. Zo pleit Dole voor bombarde menten op Servische doelen als de Serviërs na het ingaan van de laatste VN-sancties (26 april) zich niet binnen 24 uur terug trekken. De Russische regering voelt he lemaal niets voor enige militaire actie. Moskou ziet nog wel mo gelijkheden om via een politieke oplossing een totale oorlog op de Balkan te voorkomen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) B E D R I J F S H O G E S C H O O L KATHOLIEKE LES|t&ANGEN Bergen op Zoom, Breda, Eindhoven, Helmond, 's-Hertogenbosch, Heerlen, Maastricht, Roermond, Sittard, Venlo, Weert. PREMIES Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats?. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. de stem. een krant die je wat zegt. I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1