ibieding E T Bezwaren tegen plan Waterfront en kijken PLAATSELIJK nieuws DUIVEN sport 74495,— Zeldzame vogels gestolen uit natuurreservaat Het Zwin in Knokke Streekmuseum De Meestoof Sint Annaland bestaat twintig jaar 11008/10111 Kassencomplex Bath kleiner van omvang Negentien inzendingen tegen bouw appartementen en fabrieksloods in Breskens Gemeente moet deel strand reserveren voor vliegeren Cricketclub in problemen door groot ledengebrek 'Mestproject uitbreiden tot geheel Zeeuws-Vlaanderen' de STEM ZEELAND C4 /60.- /45.- >mbinatie, ichtkastjes met lenkast }8- •£M'dzande Provincie: 'Niet groter dan 100 ha' DINSDAG 20 APRIL 1993 e leggen, kleuren: roze, antraciet, w, grijs raat 59 Sm fen BO-94912 v ,w -5 - prengt u pas echt sfeer in uw slaapkamer is voortgezet in die van de nachtkastjes, h'atuurlijk in de bekende Hülsta kwaliteit. ^Waams MEUBELHU/s OostOurgsestraat 36 lel. 01170-52161 lAR IN 5SENAANBIEDING -tras sg 30,18 cm dik. 90 x 200 225 140 x 200 375" ROP jan onze verslaggever Knokke - Vier zeldzame vogels zijn vorige week gestolen uit het natuur reservaat Het Zwin in Knokke. De ivaarde van de dieren wordt geschat op meer dan zevenduizend gulden. Het gaat om twee koppels 'nonne tjes', broedende brilduikers met hun eieren, eidereenden, futen en alken. Volgens conservator Guido Burggraeve van het natuurreservaat is de diefstal het werk van vogelkenners. De zeldza me vogels werden speciaal uitgezocht. Andere vogels in dezelfde kooien wer den ongemoeid gelaten. Burggraeve vermoedt dat de diefstal gebeurde in opdracht van kwekers. De twee koppels 'nonnetjes' kreeg Het Zwin van een bevriend kweekcentrum in het Britse Norfolk. Het waren de enige exemplaren die het natuurreser vaat op de grens van Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen bezat. Burggraeve denkt dat de dieven 's nachts de hang sloten van de diverse kooien hebben geforceerd. Het is de derde keer in zijn 22-jarige loopbaan dat de Zwin-conservator met een diefstal in het Zwin werd gecon fronteerd. Bij vorige gelegenheden ont vreemdden dieven een zeldzame slecht valk en een roodhalsgans. De diefstal van zeldzame vogels is ook in ons land de jongste maanden actueel. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) krijgt met de regelmaat van de klok uit het hele land meldingen binnen over de diefstal van kostbare papegaaiesoorten. De ervaring van M. van Meel, eigena resse van dierenpark De Neerhof in Made, staaft deze bewering. Eind vorige week werden uit het park twee koppels papegaaien gestolen. „Ze kosten min stens tweeduizend gulden. De dieven moeten heel goed geweten hebben wat ze deden, want de goedkopere vogels hebben ze laten zitten." Op de zwarte markt brengen de beesten vlot het dubbele op, maar het gaat vaak om nog grotere bedragen. „Praat je over echt dure soorten als ara's en kaketoes, dan kan het oplopen tot tussen de dertig- en zestigduizend gulden. Een winstgevende handel dus." Van onze verslaggever Oostburg - Er zijn negen- tien bezwaarschriften in gediend bij de gemeente Oostburg tegen het plan Waterfront te Breskens. De onderdelen van het plan waar de bezwaren zich tegen richten, zijn de bouw van appartementen j langs de Westerschelde en de bouw van een fa brieksloods op het mid- denhavendamterrein. De hoorzitting en beraadslaging over de bezwaren vindt morgen plaats op het gemeentehuis van Oostburg. Aanvang 9.30 uur. De bezwaarschriften zijn afkom stig van een aantal particulieren, de bedrijven Proctor Mast en Cruson Coatings, de Kust VW Zeeuws-Vlaanderen en de in specteur voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne in Zee land. De teneur van de meeste bezwa ren is dat het plan Waterfront zoals dat er nu ligt, afbreuk doet aan het beeldbepalende haven plein van Breskens en de dorps kom onherroepelijk beschadigt. Ook bestaat de vrees dat toe komstige ontwikkelingen onmo gelijk worden gemaakt. Waterfront zou een belemmering vormen voor allerlei festiviteiten en activiteiten in de haven (par keren, laden en lossen, op- en overslag van goederen). Omwo nenden zitten verder in hun maag met verdwijning van hun uitzicht door de komst van ap partementen en een be- drijfsloods. Het bedrijf Cruson Coatings is bang dat Waterfront uitbreiding onmogelijk maakt. Die angst vloeit voort uit even tuele verscherping van de voor waarden om een hinderwetver gunning te krijgen. De inspec teur voor de volksgezondheid wijst het plan af vanwege moge lijke verzwaring van de risico- eisen voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen over de Wester schelde. Het is nu aan de commissie be roep- en bezwaarschriften van de gemeente Oostburg alle inge diende bezwaren op hun waarde te beoordelen. Van onze verslaggeefster Mirjam van der Boom Cadzand - 'Verschrikkelijk' vindt C. Smeulders van vlieger vereniging The Sky-flyers uit Rijen het vliegerverbod op de stranden van Vlissingen. Eigenaar M. de Grip van de in vliegers gespecialiseerde winkel Montezza in Cadzand, is ook tegen het verbod. Met ingang van deze zomer verbiedt Vlis singen als eerste gemeente het stuntvliegeren op de stranden. „Ik ben zelf een fanatiek vliege raar en vindt het verbod dus verschrikkelijk", zegt C. Smeulders. „Het is wel begrij pelijk dat het verboden wordt. Overdag liggen de stranden vol met mensen en je kunt niet over de hoofden van die mensen gaan vliegeren. Dat gaat toch met een enorme snelheid, voor al als er een harde wind staat. Iemand kan daardoor behoor lijke blessures oplopen." „Maar het is wel een zomer sport", vervolgt Smeulders. „De gemeente moet een stuk strand beschikbaar stellen waar de mensen toch niet graag gaan liggen. Per jaar gaan we in het voor- en naseizoen met de vere niging een keer of drie naar het strand van Vlissingen, maar nu zijn we genoodzaakt naar Sche- veningen te gaan. Ik wil geen toestanden krijgen met strand- wachten en de politie." De Sky-flyers vliegeren ook in de weilanden rondom Rijen en op het strand in Vrouwenpol der, maar hun hart gaat toch. uit naar grote stranden als Vlis singen waar ze zich helemaal kunnen uitleven. In de weilan den kan het vooral met de wind nogal eens gevaarlijk zijn om dat de vlieger een eind meege sleurd wordt en als het touw nat is, moet het opgerold wor den. Dit neemt een groot deel van het plezier en de spanning van de sport weg. Verantwoordelijkheid „De vliegeraar heeft een ver antwoordelijkheid tegenover andere mensen, maar als hij geen onaanvaardbare risico's neemt, hoeft het geen gevaar op te leveren voor mensen die lig gen te zonnen en in het zand spelende kinderen", zegt M. de Grip uit Cadzand. Aan veiligheidsmaatregelen schort het echter nog wel eens. „Soms doen mensen een impul sieve aankoop en daardoor krijg je ongelukken", geeft de winkel-eigenaar toe. „In de ge meente Oostburg zijn daardoor al enkele ongelukjes gebeurd. Mijn streven is om de koper zo veel mogelijk informatie te ge ven over het vliegeren en daar om geef ik hem altijd een spe ciaal boekje mee waar in staat hoe hij het aan moet pakken. Zelf ga ik regelmatig mee naar het strand om iemand te helpen bij het vliegeren want een goe de begeleiding kan veel proble men voorkomen." R. van de Velden, secretaris van de Brabantse vliegervereniging The Kite Pilots, vindt er wel wat voor te zeggen dat op een strand waar mensen liggen te zonnebaden en kinderen spelen, een vliegerverbod geldt. „Hoe zwaarder en sterker de materi alen zijn, hoe gevaarlijker het vliegeren kan worden. Als de gemeente geen gebieden aan wijst waar het vliegeren toege staan is, wordt het moeilijk", zegt hij. Rage Bij het stuntvliegeren, dat sinds een jaar of vier een rage is, dient een onderscheid gemaakt te worden tussen twee soorten beoefenaars. Op de eerste plaats zijn er de zogenoemde power-vliegers, waarvan de uit oefenaars de kracht in hun spierballen willen voelen. Sommige uitoefenaars willen de kracht in hun spierballen voelen FOTO WIM KOOYMAN Daarnaast is er een groep die 'fraaie patronen' in de lucht wil zien. De Grip vindt dat degenen die het stuntvliegeren willen uitoe fenen, daar de gelegenheid voor moeten krijgen. Een mogelijke oplossing vindt hij een gedeel telijke reservering van het strand voor deze sport. „Ver bieden is geen oplossing. Het is zo leuk om te doen, het geeft mensen een kick als ze met z'n drieën aan een vlieger moeten gaan hangen om niet in de lucht te worden geslingerd." Zelf or ganiseert hij jaarlijks vlieger feesten en stuntvliegerwedstrij den, waarbij het vooral aan komt op de technische vaardig heden. Van onze verslaggeefster Sint Annaland - Streekmu seum De Meestoof in Sint Annaland gonst. Stencils krijgen een nietje, glasplaten worden in de vitrinekasten gezet en de vijfentwintig vrij willige medewerkers horen de laatste instructies. Vorig weekend startte het nieu we seizoen van het museum dat dit jaar twintig jaar bestaat. Kees Slager opende een tentoon stelling over, natuurlijk, de wa tersnoodramp. Een paar tinnen inktpotten en wat aardewerk scherven waren twintig jaar geleden het eerste trotse bezit van De Meestoof. Het oude gemeentehuis van Sint Annaland was door de toenmali ge gemeentelijke herindeling overbodig geworden en een paar enthousiastelingen vonden dat daar maar een museum in moest komen. Inmiddels staan alle ruimten propvol met van alles wat met het leven en werken van de vroegere bewoners van Tho- jen en Sint Philipsland te maken heeft. Pinkeltje hj de loop der jaren kreeg De Meestoof talloze voorwerpen van bewoners van 'de eilanden'. Zo is er in het museum bijvoorbeeld een winkeltje te zien dat twintig jaar geleden nog dienst deed in b'nt Maartensdijk. Gekregen van de familie Knook, die de ijaak sloot. Verder zijn er een uoktersvitrine, een huisvlijthoek on een paar stijlvolle huiskamers '"gericht. De bijbelafdeling is Jaar voor het eerst te zien, vol geschonken of geleende boe- prenten. Het onderwerp eett bij de bezoekers, vaak be- 2^®ers van de strenge eilanden fu de collectie in feite voltooid s>ls het zaak om de boel op een Mevrouw E. de Jonge van de beheerscommissie en M. Geuze, initiatiefnemer en oud-voorzitter De Meestoof. FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN 1 De nieuwe afdeling met landbouwwerktuigen verantwoorde manier te conser veren. „De komende jaren gaan we "besteden aan het professio naliseren van het museum", zegt mevrouw E. de Jonge. Zij is sinds acht jaar samen met F. Kousemaker lid van de beheers commissie en heeft als zodanig een flinke vinger in de pap te brokken bij De Meestoof. „Dit jaar hebben we bijvoorbeeld voor het eerst gedrukte teksten bij de voorwerpen. Allemaal in hetzelfde lettertype. Tot voor kort waren dat handgeschreven bordjes." De vrijwilligers volgen cursussen en bezoeken studiedagen van de Nederlandse Museumvereniging om zichzelf te scholen in bij voorbeeld presentatie en restau ratie. „Dat moet wel", zegt me vrouw De Jonge. „Ook wij moe ten voldoen aan het Deltaplan voor Cultuurbehoud. Eens in de zoveel tijd krijgen we bezoek van een museumconsulent. Die kijkt of we goed bezig zijn. Hij .controleert niet echt, maar geeft vooral tips. Bijvoorbeeld over het beheersen van de luchtvoch tigheid." Eerbied De naam van mede-oprichter en oud-voorzitter M. Geuze wordt door de vrijwilligers met eerbied uitgesproken. Hij heeft de afge lopen jaren voor een groot deel het gezicht van De Meestoof be paald. Geuze bepaalde wat er aangekocht werd en hij schatte ook de geschonken voorwerpen op hun waarde. Het kost hem moeite het mu seum los te laten. „Het is een soort kindje van me geworden hè", zegt de 76-jarige voormali ge landbouwingenieur. Vanwege het jubileum zijn er dit seizoen vier tentoonstellingen ingericht. De eerste wisselexpo sitie heeft als gezegd de waters noodramp van 1953 als onder werp. Daarna komt de in Sint Annaland geboren schilderes en leerbewerkster Marie Slager aan de beurt. De bijbeltentoonstelling en de expositie over het landbouwon derwijs in de traditionele Zeeuwse landbouwschuur zijn permanent ingericht. Voor de kinderen is er een speurtocht door het museum uitgezet. Streekmuseum De, Meestoof is van dinsdag tot en met zaterdag open van 14.15 tot 16.45 uur. Aardenburg CARITAS - Door de bisschop van Breda werden tot leden van de parochiële Caritas-in- stelling mevrouw A. Dons-Van Gorkom en N. Claeys herbe noemd. Hun zittingsperiode eindigt op 1 juni 1996. COLLECTE - De collecte ten bate van de Vastenactie voor onderwijsprojecten in Manilla bracht 1067,99 op. WIELERTOERIST - De Wie- Iertoerist uit Aardenburg neemt zaterdag 24 april deel aan een rally in het Belgische Zingem. Men kan deelnemen aan de afstanden 50, 100 of 150 kilometer. Het vertrek is im 8.00 aan 'De Tol' in Eede. VISWEDSTRIJD - De Aar- denburgse Hengelsport Vere niging hield de eerste van zes wedstrijden die meetellen voor het kampioenschap. Gezame- lijk haalden de vissers ruim 27 kilogram vis boven water. Uit slag: 1. J. Buyck 5820 gram, 2, J. baert 4800, 3. C. Baumgarte 4520, 4. W. de Hoop 2700, 5. M. Boekhout 2540 gram. De volgende wedstrijd is zaterdag 8 mei. Dan wordt opnieuw gevist in de kreek Het Grote Gat te St.-Kruis. De jeugdle den van HSV Aardenburg die willen deelnemen aan het kampioenschap van Zeeuws- Vlaanderen, dat 12 juni in Terneuzen gehouden wordt, kunnen zich opgeven tot 1 juni bij M. Nobus te Aardenburg. Terneuzen - De Kring Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen hield met een deelname van 684 duiven een kringconcours vanuit Roye. Winnaar werd een duif van F, Dobbelaar uit Zaamslag met een gemiddelde snelheid van 1620,61 meter per minuut. Verdere uitslag: 2. B. Burm, Stoppeldijk; 3,5. en 9. J. en R. Dane, Sluiskil; 4. en 8. P. Baecke, Westdorpe; 6. B. de Poorter, 7. D. Dieleman, beiden Axel; 10. H. Jonkheijm, Stoppeldijk. Herleving Kloosterzande met 377 duiven, 1614,02 mpm: 1. J. Voet, 2. René van Goethem, 3. en 9. J. de Waal, 4. A. Beaurain, 5. J. Everaert, 6. G. Burm, 7. combina tie Bisschop-De Waal, 8. L. de Waal, 10. R. Mahu. Nieuw Leven Koewacht met 108 oude duiven, 1647,13 mpm: 1. A. de Douw, 2. R. van Hijfte, 3,4. en 8. R. van de Bilt, 5. A. de Bruijne, 6. P. Christiaansen, 7. R. van Damme, 9. R. Zaman, 10. A. Mar tens. Met 130 jaarlingen, 1628,77 mpm: 1. en 4. G. Schalkens, 2. Joh. de Block, 3. A. de Booy, 5. O. van Damme, 6. R. van Hijfte, 7. R. Rotthier, 8. mevrouw De Kind, 9. R. van de Bilt, 10. R. de Schepper. De Postduif Heikant met 196 oude duiven, 1645 mpm: 1. en 4. Frankie Thijs, 2,3,6. en 8. Lex Thijs, 5. J. de Kind, 7. Cyr. van Goethem, 9. J. Leenlmegt, 10. Ed. Verschueren. Met 116 jaarlingen, 1636 mpm: 1. en 3. gebroeders Van Houten, 2. Em. de Beule, 4. J. de Kind, 5. L. de Bruijn, 6. A. de Vliegher en zoon, 7. en 10. L. Thuy, 8. Ed. Sturm, 9. Th. de Block. VZV Hoofdplaat met 472 duiven, 1524,66 mpm: 1. C. Temmerman, 2. A. Temmerman, 3. C. de Poor ter, 4,5. en 7. H. Calon, 6. A. Gernaert, 8. A. Cornelis en zoon, 9. A. de Poorter en zoon, 10. Th. van de Velde. Samenspel Aardenburg/Eede met 76 oude duiven, 1454,7 mpm: 1. O. van Queckelberghe, 2. J. van Ommen, 3. N. d'Hondt, 4. H. Cocquit, 5. Ph. Rammelaere. Met 37 jaarlingen, 1447,7 mpm: 1. O. de Vriend, 2. C. de Cock, 3. O. van Queckelberghe. De Getrouwe Duif Cadzand met 204 duiven, 1449,37 mpm: 1. Pa trick Vasseur, 2. J. la Gasse, 3. J. Kools, 4. M. de Lijser, 5. J. de Mey, 6. P. Goossen, 7. W. Goos- sen, 8. D. van Kerkhoven, 9. en 10. D. van Houte. Recht voor Allen Sluis: 1. H. van Damme, 2,4,6. en 9. A. van Land schoot, 3. en 5. F. Baas en zoon, 7. en 8. P. Pielaet, 10. Jac. Louwer- se. Van onze verslaggever Rilland - Het kassencomplex in de Bathpolders ten noorden van Rilland wordt kleiner van omvang dan oorspronkelijk de bedoeling was. Omdat niet alleen de gemeente Reimerswaal, maar ook Kapelle en Borsele toestemming van de provincie Zeeland hebben gekre gen voor het opzetten van glas tuinbouw, mag het complex bij Rilland niet groter worden dan 100 hectare. Het oorspronkelijke plan van verzekeringsmaatschappij Amev, de eigenaar van de Bathpolder, was om in de polder een kassen complex van zo'n 300 hectare op te zetten. Ondanks de beperkin gen van de provincie Zeeland is dat plan nog niet van tafel. Als tachtig van de honderd hectare is uitgegeven ten behoeve van glastuinbouw gaat de Amev met de provincie en de gemeentebe sturen van Kapelle en Reimers waal rond de tafel zitten om te kijken of uitbreiding mogelijk is. Amev laat momenteel een recla mebureau een informatie- en do cumentatiemap maken om de Bathpolder onder de aandacht van de tuinders te brengen. Er> wordt vooral gemikt op tuinders die in het Westland niet meer kunnen uitbreiden. Volgens B. Wolters van de vastgoed-afde ling van Amev wordt er al veel vuldig geïnformeerd naar de mo gelijkheden voor het opzetten van een glastuinbouw-bedrijf in de Bathpolder. Als alles goed gaat verrijzen de eerste kassen eind dit jaar in de Bathpolder ten westen van het Schelde-Rijnkanaal. Van onze verslaggever Roosendaal - De Pelikaan te Roosendaal, de enige cricketclub in Zeeland en West-Brabant, houdt aanstaande vrijdag op te bestaan ais zich niet meer spe lers aanmelden. Na vertrek van een paar spelers heeft de club er onvoldoende om aan de nieuwe competitie te beginnen. In dat geval wordt de vereniging zelfs opgeheven. De viering van het tienjarige bestaan zit er dan dit jaar ook niet meer in. Deze week worden tal van po gingen gedaan om dat te voorko men. Met een paar spelers erbij is de club al uit de ergste proble men. Ook vorig jaar was een reddingsoperatie nodig. Die luk te op het nippertje. In de beginperiode ging het de cricketclub voor de wind. Met vier elftallen deed de vereniging mee aan de competitie. De pro blemen zijn ontstaan doordat veel spelers zijn vertrokken. Niet alleen door studie en verhuizing. Maar ook doordat grote clubs in de Randstad goede spelers van de kleinere clubs 'wegkopen'. Politiecommandant op milieuconferentie: Van onze verslaggever Oostkapelle - Het 'mestproject' van justitie in het westen van Zeeuws-Vlaanderen is zo succesvol geweest dat het nu uitgebreid dient te worden over heel Zeeuws-Vlaanderen. Die oproep deed groepscommandant G. Doosje van de Rijkspolitie gisteren tijdens een milieuconferentie van de Zeeuwse waterschap pen in Oostkapelle. Doosje schaart zich met die woorden achter de Oostburgse wethouder De Feijter, die vorige maand tijdens een gemeentelijk commissieberaad zei dat het project nu over de hele regio moet worden aangepakt. Het mestproject is, zoals gemeld, opgezet door justitie en het openbaar ministerie en houdt verscherpt toezicht in op boeren die mest verwerken. Met onder meer een Landrover en een vliegtuigje partrouilleerde de politie maandenlang in de kuststreek op zoek naar overtreders van de milieuwetten. Tientallen processen-verbaal wer den uitgedeeld. De politie is dit jaar begonnen met een project tegen gebruik van verboden bestrijdingsmiddelen onder de boeren. Doosje zei gisteren dat het mestproject zich nu moet richten op de andere helft van Zeeuws-Vlaanderen. „Uit gelijkheidsbeginsel en gelet op de concurrentiepositie," aldus de politiecommandant. Hij noemde het project succesvol. „Ik durf te stellen dat er ondanks de grote zorgen die er heersen in de landbouwwereld, er toch een grote mate van begrip onder de doelgroep gerezen is," aldus Doosje.

de Stem | 1993 | | pagina 19