IJK Nice financiële steun voor Antonius 'iamanten huwelijk in Westdorpe an Gelder ondertekent rampenplannen voor vijf grote industrieën Wao'ers aan de slag als milieu-inspecteur Celstraf voor stelen doktersvoorschriften Trouwkostuums ia oJ^L? tpiiaij Sekenfonds biedt ziekenhuis geld aan om voorzieningen in stand te houden \Zeeuw veiliger voor vier dubbeltjes per persoon Wijk Berendrecht in de ban van vreemd licht PNEM heeft plannen voor bouw dertig windmolens Nieuw plan waterschappen om vervuilers op te sporen 'Voor wat, hoort wat' bij aanleg windmolenparken Algemene vergadering vereniging Indiëgangers NG Sill erneuzen poes 78 Automobilisten op de bon voor te hard rijden 193 01150-21017 .5 T E I I M A N N L4AR a Oostburg - Brouwerijstraat 7 - 01170-52213 destem zeeland DINSDAG 20 APRIL 1993 DEEL C jn onze verslaggever «jddelburg - In het Provin- idiuis in Middelburg zijn sieren de laatste wettelijk «lichte Zeeuwse rampbe- iidingsplannen gepresen- rd: de rampenplannen van vijf grote industrieën in it Sloe en de Kanaalzone. de ondertekeningen van de iannen door Commissaris van i Konigin Van Gelder voldoet itland, nu ook alle gemeente lijke rampenplannen klaar zijn, plus het plan voor de kerncen trale, aan de eisen die gesteld zijn in de wet. Met de plannen, die los staan van de aiannplan- nen van de bedrijven zelf, weten de overheden hoe op te treden in geval van calamiteiten bij Dow Chemical, Hydro Agri,-Hoechst, Eurogas en Total. „Ik ben zeer tevree met de produkten die hier liggen," zei Van Gelder na de ondertekening. Maar een plan is slechts een plan. Dat werd gisteren door ettelijke sprekers benadrukt. Is de Zeeuw veiliger nu de plannen klaar zijn? Ja, meenden ze, aan de andere kant is de kans op een ramp in de Zeeuwse industrie buitengewoon klein. Vooral to pondernemer Van Heel, de voor zitter van de Stichting Industrie- groep Midden-Zeeland relati veerde de angst die bij velen voor de grote fabrieken bestaat, 'hoewel ik die angst bepaald niet wens te kleineren, want het is er gewoonweg'. „De risico's op een ramp zijn buitengewoon klein," aldus Van Heel, „maar als er iets gebeurt is het ook massaal. Daarom is ui terste voorzichtigheid geboden. De bedrijven zelf weten dat al lang en handelen er naar. Van de drieduizend dodelijke ongeval len jaarlijks in Nederland vallen er 1200 tot 1300 in het verkeer en 2 procent op het werk. Binnen de hekken van de chemische in dustrie valt sinds 1945 0,7 dode lijk ongeval per jaar. Buiten het hek zijn nooit dodelijke ongeval len door de industrie veroor zaakt. Die cijfers zeggen iets. Als gemiddelde automobilist loop je in een jaar woon-werkverkeer dertig keer meer kans op een ongeval dan een chemist op zijn werk. Maar psychologisch ligt de angst voor de industrie zwaar verankerd en rampenbestrij dingsplannen zijn nooit ver keerd. Alleen maak je plannen over dingen die nog nooit zijn voorgekomen en dat maakt het praten erover zo moeilijk." Over gevaar gesproken zijn er in Zeeland wel meer dingen waar mensen zich minder zórgen over maken dan over de fabrieken in de industriegebieden, meende Van Heel. „Zeeland is veilig voor de zee, zeggen ze, en het is ook zo. Maar het is honderd keer onveiliger om onder het water peil achter Deltadijken te wonen dan in de nabijheid van de pro cesindustrie. Maar mensen voe len zich veilig achter die dijken en zo ligt het nu eenmaal. Dat ontslaat ons niet van de plicht om er alles aan te blijven doen de veiligheid van onze bedrijven zo optimaal mogelijk te blijven maken en houden." |iHet echtpaar Jeugd-Vernimmen uit Westdorpe. rconze correspondent liïestdorpe - Het echtpaar Jeugd-Ver- pmmen uit Westdorpe trad zestig jaar in het huwelijksbootje. Dit feit Iwrd gisteren met een drukbezochte leceptie herdacht. [Beheer M. Jeugd werd geboren in Zuiddor- en is 84 jaar. Zijn vrouw, mevrouw G. Vernimmen, is twee jaar jonger en zag het levenslicht in Westdorpe. Uit het huwelijk is een dochter geboren en een kleinkind. Beide jubilarissen gemeten nog een goede gezond heid. „Zij zijn nog fel voor hun leeftijd", beaamt de dochter. Mede daardoor wonen ze nog steeds zelfstandig aan de Axelsestraat te Westdorpe. De heer Jeugd heeft tot zijn pensionering in de stijfselfabriek te Sas van Gent gewerkt, terwijl zijn vrouw het huishouden verzorgde. Beiden hebben een hobby, waarin zij zich kunnen uitleven. Voor de heer Jeugd is dit de hengelsport, terwijl zijn vrouw zich bezig houdt met het kweken van azalea's. Burge meester J. van Rest van de gemeente Sas van Gent bezocht het echtpaar en er waren felicitaties van koningin Beatrix. Van onze verslaggever Aardenburg - „Zwaar maar zeer zeker interessant." Zo •Uidde de reactie van drie J van de elf geslaagden van de I omscholingscursus voor I wao'ers tot Junior Milieu Inspecteur aan de Volksho geschool Zeeland te Aarden- burg. 1 Verhelst (36), K. van der Spek (36) en T. Scheers (41) waren gisteravond met recht dolgelukkig. Want niet alleen li namen zij op een feestelijke bijeenkomst in de Volkshoge school hun certificaat in ont vangst. Ze worden, na enige tijd arbeidsongeschikt te zijn geweest, weer opgenomen in het arbeidsproces. Verhelst, een voormalige wa terklerk in de Vlissingse haven, gaat als milieu-inspecteur aan de slag bij de gemeente Zierik- zee. Van der Spek was voor hij in de wao belandde regiomede werker bij de Brabantse Buurt spoorwegen en Autobusdien- sten (BBA) en zet zijr^carrière na een onderbreking voort als milieu-inspecteur bij de Cen trale Dienst Gemeentewerken in Serooskerke. Scheers werkte als ziekenverzorgster en gaat zich bezighouden met de uitgif te van en controle op milieu vergunningen voor de gemeente Midden Schouwen. Van de elf cursisten die deelna men aan de omscholing tot mi lieu-inspecteur is de helft bin nen afzienbare tijd praktisch verzekerd van een baan, aldus medewerkster J. Meijers van de Volkshogeschool Zeeland. De deelnemers varieerden in leef tijd van 25 tot 43 jaar en waren voorheen werkzaam in het ga ragebedrijf, de bouw, de ver pleging of bij de politie. Sep tember vorig jaar gingen zij opnieuw de schoolbanken in, volgden twee dagen in de week les, liepen twee dagen stage bij een gemeente of waterschap en besteedden een dag aan zelfstu die. Gezien de positieve respons van zowel cursisten als de instan ties die egn stageplaats be schikbaar stelden, krijgt de op leiding Junior Milieu Inspec teur een vervolg. De tweede lichting studenten gaat deze maand aan de slag en hoopt in december het felbegeerde certi ficaat in ontvangst te kunnen nemen. Pan onze verslaggever l-.ss Maas rüddelburg - Zeeland veili- Ijjw voor een luttele vier dub- IWtjes per- Zeeuw. Nu de laatste blok basalt in het Del- IpPlan is geslagen, moet Zee- Pand behalve zoutwaterbes- Padig ook beter bestand zijn l^en andere rampen, zoals ■ontploffende tankers, lekken- I® industrieën, brandende psauto's en noem maar op. |tj,feren ^wamen in Middelburg aantal Zeeuwse burgemees- en andere beroepsrampen- «rijders bijeen om een nieuw I: jente'ijk samenwerkingver- Kbi? yte ricilten dat heel Zee- lj .naslaat en dat maar één lift t; 20 doelmatig moge- |t' "Pheden in geval van een I P- Kosten van de nieuwe I ■ji,Sr®roeP Openbare Veilig- I iiilcQ 6n bijbehorende 'ambte- I in, cLoöordinatiegroep': naar l(...a™ting 38 cent per Zeeuw, I net gemak door de plan nenmakers al afgerond op vier dubbeltjes. Of dat echt een luttel bedrag is, dat waagde gisteren ook de Vlis singse burgemeester en voorzit ter van de Regionale Brandweer Zeeland Van der Doef te betwij felen. De gemeenteraden van al le gemeenten moeten het plan nog goedkeuren en dus ook ho noreren. De provincie zal moeten bijdragen en het Rijk ook, maar het zal hoe dan ook belasting geld extra kosten, ingaande per 1 januari 1994. Daar krijgt de Zeeuw dan een organisatie voor terug die 'klaar staat om bij rampen efficiënt en daadkrachtig op te treden in heel Zeeland', om in de woorden die Van der Doef gisteren in het provinciehuis sprak te blijven. Hij zei ook: 'Ik weet dat in bijna alle gemeenten het woord bezui nigen voorop staat, maar op vei ligheid kan niet straffeloos wor den bezuinigd.' De plannen. Een team onder leiding van de Commissaris van de Koningin Van Gelder, bijge- t staan door de top van de regio nale brandweer, de GGD en de nog te vormen regiopolitie, zit als een spin in het web alle hulpverleningszaken te regelen in geval een ramp. Belangrijke taken in rustiger tijden zullen zijn: het makèn van een vierjarig oefenbeleidsplan (om rampbe strijding waar dan ook te oefe nen), het opzetten van een grote voorlichtingscampagne (kosten twee ton), en het vormen van operationale rampbestrijding- steams die elke minuut van de dag inzetbaar zijn. Het nieuwe samenwerkingsver band dat ontstaat is een logisch vervolg op wat er de laatste jaren allemaal aan rampenbe strijding in Zeeland is gebeurd. Elke gemeente heeft inmiddels haar eigen rampenplan in de kast liggen, het rampenplan voor de kerncentrale is klaar en giste ren werd in het zelfde Provincie huis het sluitstuk, de twee ram penplannen voor de vijf grote industrieën in het Sloe en de Kanaalzone gepresenteerd (zie ook elders deze pagina). Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - Er is nog een lange weg te gaan voordat er zekerheid is over het behoud van het huidige voorzienin genniveau in het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Zorgverzekeraar AZWZ/ZHE heeft daarom in afwachting van een definitieve oplossing de zie- kenhuisgroep Zeeuws-Vlaande- ren schriftelijk een financiële overbruggingsregeiing aangebo den. Directeur C. Wellhüner van AZWZ/ZHE gaf gisteren ope ning van zaken over de situatie. De zorgverzekeraar onderzoekt of de opheffing van de 24-uurs beschikbaarheidsfunctie van het ziekenhuis in Oostburg wettelijk wel is toegestaan. Daar is op dit moment nog geen duidelijkheid over. „Wel zeggen de mensen die ik tot nu toe in officiële contac ten gesproken heb dat het eigen lijk niet kan. In plaats van op doeking van de 24-uurs zorg moet je maar ergens anders op bezuinigen, zo luiden de reac ties." Als de 24-uurs zorg wèl ver dwijnt, moet de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen aansluiting FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Zeeuws-Vlaanderen krijgt zo'n groep, het Oosterscheldebekken en Walcheren. De bedoeling is om zo vervuilers van het binnen water beter aan te kunnen pak ken. De leiding van de water schappen benadrukten gisteren dat het hier geen extra overleg structuur betreft. Het is een tij delijke operatie om de informa tie-achterstand van de water schappen op het gebied van mi- lieuwetshandhaving in te lopen. Voor de zomer van dit jaar wor den de groepen gevormd en na de zomer van komend jaar weer ontbonden. Het hele handhavingsbeleid Op papier is Zeeland dus ramp- gereed. 'Papieren plannen zijn broodnodig, maar als het erop aankomt blijft de rampenbestrij ding mensenwerk,' zo relativeer de Van der Doef gisteren ook de bureaucratie rond eventuele ca lamiteiten. De nieuwe stuurgroep gaat alle plannen nu in samenwerking met de gemeenten bundelen en een soort masterplan (het 'opera tioneel basisplan') maken, plus een evacuatieplan voor Zeeland, waarmee de gemeentelijke eva cuatieplannen komen te verval len. De stuurgroep gaat alle bestuur lijke krachten die om de hoek komen kijken bij de bestrijding van een ramp en de hulpverle ning aan de slachtoffers samen voegen. Ook als de ramp toeslaat in een gebied dat groter is dan de gemeentelijke grenzen en veel langer dan acht uur duurt. Die coördinatie, dat wordt één van de grootste krachten geacht van Zeelands nieuwste nog op te richten samenwerkingsverband. Omdat de man hopeloos ver slaafd was aan drugs, pikte hij doktersvoorschriften en vulde ze zelf in. Gisteren veroordeelde een Gentse rechtbank hem daar voor tot één jaar cel waarvan acht maanden voorwaardelijk. Op 15 september van vorig jaar was hij in Gent als eens veroor deeld tot drie jaar, waarvan 28 maanden met uitstel voor iden tieke feiten. Omdat hij in zijn oude fout terugviel, moet hij die drie jaar ook helemaal uitzitten. Hij zit sinds eind vorig jaar in voorhechtenis. „Mijn verblijf in de gevangenis is vruchtbaar," verklaarde hij nog enkele weken geleden. Het was de vierde keer dat D.R. voor de rechter moest verschij nen. Een therapie in een instel ling zag hij niet zitten, omdat hij er niet eens een hasj-sigaret mocht opsteken. De man pikte de doktersvoor schriften, vulde ze in en belde met een Frans accent naar een apotheker dat één van zijn pa tiënten geneesmiddelen zou ko men ophalen. Enkele minuten later stapte hij als terminaal Mensen zien schijf' in de lucht Van onze verslaggever Berendrecht - De inwoners van de Berendrechtse wijk Viswater zijn in de ban van een vreemdsoortig lichtschijn sel in de lucht, dat door zeker dertig mensen werd waargenomen. Dat gebeurde afgelopen vrijdagavond tus sen 22.00 en 23.00 uur. De waarnemers zagen een grijs-wit lichtschijnsel dat zich zuidwestwaarts verwijderde in de richting van de Antwerpse haven. In de kern van het licht bewoog zich een donkere schijf, die cirkelvormige bewegingen maakte. De diensten van de luchthaven in Deurne meldden dat ze omstreeks dat tijdstip niets bijzonders hadden waargenomen in het luchtruim. Daar noemt men een 'elektrische ontlading' in de bovenste lagen van het wolkendek als mogelijke oorzaak van het schijnsel. Bij de volkssterrewacht in Hoeven houdt men het eerder op een weerspiegeling van laserstralen op het wolkendek, zoals die tegenwoordig in zwang zijn bij discotheken. Ook BRTN-weerman Frank Deboosere vindt dit een aannemelij ke verklaring. Wie met laserstralen iets op de wolken wil projecteren moet daarvoor wel toestemming aanvragen bij de Belgische Regie der Luchtwegen. Zo'n aanvraag is niet gedaan. De inwoners van de wijk Viswater blijven inmiddels het luchtruim afspeuren. zoeken bij ziekenhuizen in Vlaanderen om optimale zorg in Oostburg blijvend te garanderen, is de mening van AZWZ/ZHE. Volgens Wellhüner is staatsse cretaris Simons (Volksgezond heid) geïnformeerd over die op tie. Hij vindt dit een zeer inte ressante ontwikkeling. Mogelijk is er echter wel een gerechtelijke uitspraak vereist om die samenwerking vast te leggen. De Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen heeft medewerking toegezegd aan het onderzoek dat ondertussen loopt in afwachting van een reactie van de ziekenhuisdirectie op het overbruggingsaanbod. Directeur G. Ramaekers van de ziekenhuisgroep bevestigde gis teren de ontvangst van de brief en verklaarde dat de directie bereid is nader van gedachten te willen wisselen over de gedane aanbieding. Van onze verslaggever Willemstad - Een windmolen aan het Volkerak levert de 100e megawatt windenergie. Gisteren is de molen officieel gaan draaien. De PNEM heeft plannen voor de bouw van nog eens dertig molens. Van onze verslaggever Oostkapelle - De Zeeuwse waterschappen hebben gisteren tijdens een milieuconferentie van de Zeeuwse Waterschaps- bond afgesproken de milieucontrole gerichter te gaan uitvoe ren. Zo worden er in Zeeland drie 'waterdriehoeken' opge richt, dat zijn regelmatige vergaderingen tussen politie, offi cier van justitie en waterschappen. Eind dit jaar begint de bouw van ongeveer twaalf molens aan het Haringvliet (6 megawatt) samen met het energiebedrijf van Dord recht. Als de besprekingen met de provincie zijn afgerond kun nen vijftien molens bij Dintel- mond erbij komen: verdeeld over de gemeenten Fijnaart en Din- teloord. Over de molens bij Dintelmond heeft de PNEM overeenstem ming met Rijkswaterstaat. Ze mogen achter de dijk worden geplaatst. Betreffende gemeen ten willen eveneens medewer king verlenen. Het project kreeg urgentie na de bouwplannen aan het Haring vliet. Ir. W. Wiechers, voorzitter concerndirecite PNEM, vertelt, dat voor de molens aan het Ha ringvliet een extra zware trans portkabel moet worden getrok ken. De kabel kan meer energie aan, dus leek het voor de hand te liggen extra parken aan te leg gen. Wiechers liet tijdens het feestje rond de honderdste megawatt weten open te staan voor mede werking met andere energieleve raars. Het Dordtse voorbeeld is het eerste. Mogelijk volgen ande re om in samenwerking een bij drage te leveren aan vergroting van windenergie-vermogen. wordt binnen de waterschappen verbeterd, zo luidt een andere afspraak. Elke regio moet een 'handhavingsnota' krijgen en de communicatie tussen water schappen onderling over milieu zaken moet beter. Bij milieudelichten moet, als het even kan, de opsporingsambte naar van het schap zonder hulp van de politie de zaak kunnen afhandelen, anders verliest het waterschap de grip op de zaak. De opsporingsambtenaar moet kunnen bepalen of er in een bepaald geval bestuursrechtelijk danwel strafrechtelijk wordt op getreden. Van onze verslaggever Jan van de Ven Willemstad - Hontenisse stelt zich op de voorgrond als het on afwijzing van een windmolenpark gaat. Hontenisse is echte een voorbeeld. Vele Nederlandse gemeenten zien, mede onde druk van inwoners, al die draaiende palen in het land nie zitten. Van onze correspondent Gent - Geen enkele toneelrol was D.R. (28) uit Terneuzen vreemd. Nu eens speelde hij doktertje met een Frans accent om even later als terminaal kankerpatiënt verdovende midde len op te halen in een apotheek. kankerpatiënt de apotheek bin nen om de bestelling verdovende middelen op te halen. Nadat hij verklaarde: „Ik wil een andere weg in slaan," gaf de rechtbank hem nog een vrij milde straf. Hij moet wel een ontwenningsthera pie volgen in een gesloten instel ling. Van onze correspondent Oostburg - De regiopolitie Zee land van het bureau Oostburg heeft gisteren 78 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. De snelheidscontroles werden op drie locaties in West-Zeeuws- Vlaanderen gehouden: de Dorps straat en Lange Heerenstraat in Schoondijke en op rijksweg N61 bij IJzendijke. De politie contro leerde in totaal 1041 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid bin nen de bebouwde kom bedroeg 95 kilometer per uur, op rijks weg N61 was dat 128 kilometer per uur. Een klacht tijdens lezingen over windenergie in het Arsenaal van Willemstad: Waarom leggen ho gere overheden gemeenten het aanleggen van molenparken op? Hebben we gedaan. Het werkte niet. Dus zijn we ermee opge houden, aldus de verklaring van G. Dessens, directeur-generaal energiezaken bij het ministerie van economische zaken. De bijeenkomst in het Arsenaal ging vooraf aan de officiële inge bruikname van een windmolen aan het Volkerak. Zogenaamd de molen die de 100 megawatt aan windenergie vol maakt. Dessens geeft toe vanuit het mi nisterie er bij provinciebesturen op te hebben aangedrongen mo lenparken aan te leggen. Provin cies richtten zich vervolgens tot gemeentebesturen met de op dracht aan de wens van EZ te voldoen. En gemeenten? Die zei den in koor: „Bekijk 't even. Maken we zelf wei uit." Vandaar ook de steegsheid in Hontenisse. Burgemeester Th. Steenkamp verklaart: „We heb ben meegewerkt aan molens bij de veerhaven. Twee extra in de polder zijn er met hangen en wurgen gekomen. Een park van nog eens 600 ha krijg ik niet door de gemeenteraad". EZ en molenbouwers proberen nu van onderaf belangstelling voor windenergie te wekken. In Friesland hebben boeren een energie-nv opgericht. „Klachten over geluidsoverlast bestonden niet meer, toen de klagers tot de naamloze vennootschap waren toegetreden. Bij uitbreiding van het aantal molens hebben we gemeenten lid van de nv kunnen maken", legt de initiatiefnemer van de nv uit. In Friesland staat er iets tegen over. De energiemaatschappij neemt daar tegen een aantrekke lijke vergoeding het teveel aan stroom op in. het leidingnet. Pre cies, aldus molenbouwer Nedwind. „Maak het voor om wonenden aantrekkelijk en de bezwaren verdwijnen". „Wij kregen niks", onthult burge meester Steenkamp. „Toen we bij ambtenaren van de provincie vroegen wat er voor ons aan vast zat, haalden ze de schouders op". Steenkamp wil best in overleg met de Zeeuwse energiemaat schappij PZEM. Als daar een leuk aanbod uitkomt, te verko pen aan de gemeenteraad en de kiezers, dan wil hij de mogelijk heid van een molenpark bespre ken. Energiebonzen halen de wenk brauwen op als ze van dealtjes horen. Het bezwaar is, dat ge meenten medewerking aan een molenpark afhankelijk- stellen van een extra bouwcontingent, van lagere energieprijzen voor verbruikers, of van wat zo ter tafel komt. Westbrabantse gemeenten,'jube len PNEM-medewerkers, zijn niet zo dwars. Waar het aanleg gen van een park ter sprake komt, werken ze graag mee. Van onze verslaggever Bosschenhoofd - De Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (Vomi) houdt vandaag in Bosschenhoofd zijn algemene vergadering. De vereniging heeft leden uit heel West-Brabant. Maar niet alleen de leden zijn vanmiddag vanaf half twee welkom in zaal Demo. Ook oud-Indiëgangers die geen lid zijn, zijn welkom. Tijdens de bijeen komst zal voorzitter J. Mol terugblikken op het afgelopen vereni gingsjaar. Ook J. Dijkema, voorzitter van de landelijke vereniging, zal het woord voeren.

de Stem | 1993 | | pagina 13