'Bommen op Serviërs' Hoofdofficier vindt nominatie Prix de Citron niet terecht Experiment snelheidscontrole op traject Breda-Moerdijl* Roep om hardere maatregelen tegen Servisch leger in Bosnië Geen fiscaal voordeel grenspompen Politie vindt hasj in vrachtwagen bij Rijen r Kok: Bezuinigen op openbaar vervoer Lichtreclame Neon verlichting Belettering ■meenten |jel fuseren lelies banken leeindigd [erkoop auto's gedaald icties zwarten paf dinsdag Nieuwe kansen eeuws voetbal pteven Rooks is Jaar voor LBL I WNDAAG 5 KATERNEN Merijntje Hoog boven een bloedbad 'Winkeldieven binnen een dag voor rechter' John Vermeule mikt op WK Regenachtig 'Eetpiraat' vrij na hongerstaking merend sleept 'De Toverbo, oman van Thomas Mann h ie-sanatorium aanraking kn' n, waarvan de NOS vai t beschouwd als een van 1 de eerste helft van deze een rans-Italiaanse produktie 1 Steiger in kleinere rollen t seizoen ontvangt Ivo NieJ nenteel furore maakt met :e uitzending een optreden vJ ïane Grappelli. de Britse journalist Adai schizofreen en ging met ei hulpverlenende instanties fgewezen en weer de straat ot way z'n toevlucht in een hotel den bij elkaar 'opgeborge? Koopvaardijlaan 12-14 9000 Gent Tel. 09-3291336604 - fax 09-3291336604 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang ZATERDAG 17 APRIL 1993 I I I I I Ngor in 'The Killing Fielck FOTO concord! Ifilm uit 1985 van John Land iffer en Irene Papas, Ed Onki_ ïurt van de luchthaven, als ei zijn auto invliegt. Diana heefl ld ingesmokkeld en wordt ml i geheim agenten en een Brit: ikaanse speelfilm uit 1979 vai rradine, Monica Vitti en Ral ïlmmaker wordt verliefd op di en rijke Italiaanse filmprodul maar politiek en corruptie zijif 1987 van James B. Harris mei en en Charles Durning. Briga-j anoniem telefoontje met del gepleegd in een flatgebouw! :n, vindt hij daar een advertenf fer seksavonden bezocht. speelfilm uit 1984 van Rolandl Ngor en John Malkovich. Del ydney Schanberg doet in CamJ lork Times. Hij wordt daarbij! s Dith Pran. Als de Amerikanen urt bombarderen, gaat Schan-1 speelfilm uit 1980 van Rober rrer en Kristine de Bell. Jeny'sl i in gevecht raakt met een paarl gemerkt door de gangsterbaas,! de Battle Creek Brawl, een] werelds sterkste prijsvechters. 4 uit 1969 van Jerry Paris metj nathan Winters, John Astin enj Mexicaanse generaal herovert j acht jaagt hem weer weg. DE VERSCHILLEN jlelburg - De gemeenten in 0S-Vlaanderen krijgen nog «lens twee jaar de kans om [■"elkaar fusies aan te gaan. tt de gemeentelijke her- nog ingewikkelder. De .ivinciale Staten gingen giste- Jjkkoord om Zeeland noorde- van de Westerschelde, met indering van Zuid-Beve- opnieuw gemeentelijk in te [[ZEELAND-C1 blerdam - In het bankbedrijf in vakbonden en directies onderhandelingsresultaat t over een nieuwe cao voor 112.000 werknemers. Daar- jekomt een einde aan de korte Llionderbrekingen die de bon- ju vanaf woensdag in deze be plak hebben uitgeschreven. [BINNENLAND-A3 Lslerdam - De autoverkoop in Iderland is het eerste kwartaal l dit jaar drastisch gedaald. In_ Wijking met dezelfde perio- |in 1992 werden 32,8 procent ader personenauto's verkocht, jlgens de RAI komt de daling Jo: deonzekerheid over het svoorstel Belasting op Perso- jauto's en Motorfietsen, waar- kor auto's begin dit jaar moge- li duurder zouden worden. EE ECONOMIE - A5 annesburg - De zwarte ge- snschap in Zuid-Afrika start dinsdag onder aanvoering ihet ANC een campagne van gerlijke ongehoorzaamheid jen het blanke Zuidafrikaanse Het ANC, de communisti- ie partij SCAP en de zwarte kbondsfederatie Cosatu willen die manier een datum af- voor de 'eerste multira- de verkiezingen'. IZIE BUITENLAND - A4 fiddelburg - Een groep van uilig zakenmensen is druk kende om het vorig jaar na seizoenen ter ziele gegane aide voetbal in Zeeland feiw leven in te blazen, fens werkgroep-voorzitter H. Tcossens is momenteel al 1,2 mil- p gulden aan schriftelijke toe- Wagen binnen van sponsors de nieuw op te richten FC Wand. IZIE SPORT -B2 pk - Steven Rooks is klaar 'zijn' klassieker, Luik-Bas- |®aken-Luik. De Noordhol- jmjse profwielrenner, tweede in ''editie van 1992, presteert al [ren goed in de Ardense wereld- ekenvedstrijd, waarin hij ook a weer tot de kanshebbers •ordt gerekend. SPORT-B2 LDEZE KRANT: Achtergrond ™nnenland II buitenland I Economie 1 Beurs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D I rt\7-"U9IU5 «-programma's, strips SJ Puzzels D3 D4 Weekendbijlage deel E )|njs oi 'ueur uba jaAaJ '6 'docl jse-ii |uj| l 'SJIJ38J >||om '9 'sritoaJ 'S))UI| puejpaog z l!JaPJ80q 1 Kok reist zeker nooit per trein Van onze verslaggever Leo Nierse Breda - Op de A16 tussen Breda-Moerdijk wordt de ge hele volgende week geëxperi menteerd met een nieuwe preventiemethode 'die tot minder snelheidsovertredin gen moet leiden. De test wordt uitgevoerd door het landelijk Aktiecentrum Na leving Snelheidslimieten (ANS) en de Algemene Verkeersdienst uit Driebergen. De beide instanties zullen de komende week door het gehele land zo'n veertig -aangekon digde- snelheidscontroles hou den. Op het A16-traject wordt zeer intensief gecontroleerd: op alle vijf de werkdagen en op woensdag zelfs op vier verschil lende punten. Tegelijkertijd wordt het nieuwe systeem be proefd. Dat komt er kort gezegd op neer dat snelheidsovertreders nog vóórdat zij de eigenlijke contro lepost hebben bereikt, over hun exacte snelheid worden inge licht. Dank zij een soort dubbele radarinstallatie kunnen zij die zien op een bord langs de weg. Dit experiment past binnen het overheidsonderzoek naar alter natieve preventiemethoden ter beperking van snelheidsdelicten. In oktober vorig jaar begonnen ANS en 'Driebergen' met het aankondigen van controles. Vol gens het ANS - waarin vier mi nisteries samenwerken - sorte ren deze aankondigingen in meerdere opzichten 'positief ef fect'. Een meting door het bureau In ter/View zou de sterke preven tieve waarde van de aangekon digde controles al hebben aange toond. Bovendien zou de publie ke overtuiging dat de politie te weinig tegen snelheidsovertre dingen optreedt in het afgelopen half jaar al sterk afgenomen zijn (van 51 naar 43 procent). Volgens recent onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid in Leidschendam (SWOV) wordt dat preventieve effect echter sterk overschat. Veel automobi listen geven een flinke dot gas na het passeren van de aangeduide radarposten, blijkt uit het SWOV-rapport. Dit onderzoek beperkte zich tot de provinciale wegen en wegen binnen de bebouwde kom. Vol gens een woordvoerster contro leert het ANS enkel op de snel wegen en gelden daar andere normen. „Boven de 80 km/uur werkt de preventie blijkbaar be ter." Een Bosnische soldaat praat met enkele vrouwen die gisteren per bus uit Srebrenica vluchtten. FOTO EPA Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Kok van Financiën heeft gisteren voorgesteld volgend jaar te bezuinigen op het openbaar vervoer, huursubsidie, stu diebeurzen, kinderopvang en bijstandsuitkeringen. De voorstellen maken deel uit van het overleg voor de begro ting over 1994. Voor dat jaar moet ruim vier miljard gulden worden bezuinigd. De besparing moet in 1988 oplopen tot 7,5 miljard. Bijkomend probleem is dat voor 1993 nog een gat van 2,5 miljard gulden rest, onder andere dóór de verslechterde economische situatie. Voor Kok is ook het opnieuw duurder maken van het autorij den een serieuze optie. Hij stelt verder voor de ministeries geen tegemoetkoming te geven voor de gestegen prijzen. Vooral voor de ministeries die veel materiaal aanschaffen (Defensie, Verkeer en Waterstaat) is dat een grote tegenvaller. Alle ministers zien grote proble men bij het invullen van nieuwe bezuinigingen. Vrijwel iedere bewindsman heeft juist wensen. Zo wil bijvoorbeeld minister Andriessen (Economische Za ken) geld voor zijn industriebe leid, willen staatssecretaris Kos- to (Justitie) en minister D'Anco- na geld voor de opvang van asielzoekers en wil Hirsch Ballin (Justitie) extra cellen bouwen. Waarschijnlijk wordt alleen deze laatste buiten schot gelaten bij de bezuinigingen. Het kabinet komt vandaag weer bijeen om verder te praten. Of men dan tot besluiten komt, is nog maar de vraag. Van onze Haagse redactie Den Haag - De pomphouders in de grensstreek hoeven niet te rekenen op een tegemoet koming van de fiscus. Ook andere mogelijkheden om aan de bezwaren van de pomp houders tegen de prijsverschillen met België en Duitsland tege moet te komen, ziet staatsscreta- ris Van Amelsvoort van Finan ciën niet. Van Amelsvoort stelt dat de prijsverschillen slechts voor een beperkt deel worden veroorzaakt door accijnsverschillen. Die ver schillen rechtvaardigen geen an dere belastingheffing. Ook de landsadvocaat meent dat er juri dische bezwaren en bezwaren op grond van het Europese recht bestaan tegen tegemoetkomin gen voor de pomphouders in de grensstreek. Nader onderzoek heeft boven dien uitgewezen dat de gevolgen van de belastingverhoging in Nederland kleiner blijken te zijn dan aanvankelijk werd aangeno men. Nader onderzoek zou na tuurlijk mogelijk zijn, meent Van Amelsvoort, maar dat zou omvangrijk, tijdrovend en duur zijn. In Duitsland is gelode ben zine 27 cent goedkoper en Euro loodvrij 23 cent. Het verschil met België, bedraagt 8 en 13 cent. Van Amelsvoort meent dat het moeilijk is te bepalen welke pomphouders anders zouden moeten worden behandeld: wel „Als de Servische regering in Belgrado de aanvoer niet af snijdt, dan moeten we die vanuit de lucht verhinderen en moeten we hen zelf de pas afsnijden", zei Owen. „We willen selectieve bombardementen om de aan komst te verhinderen van leve ranties die bijdragen aan het oorlogsgeweld." Owen zei dat de Serviërs met hun neus op de werkelijkheid moeten worden gedrukt als ze doorgaan met hun aanvallen op steden van Bosnische Moslims. Ze moeten worden gedwongen het vredesplan van hemzelf en co-bemiddelaar Cyrus Vance te ondertekenen. Prioriteit Volgens Owen was hij er al lan ger van overtuigd dat slechts met bombardementen een einde aan de oorlog in Bosnië kan worden gemaakt. De EG-bemid- delaar zei dat dergelijke acties in de wintermaanden onmogelijk waren omdat toen de grootste prioriteit lag bij de humanitaire hulpverlening. „Als we toen militaire maatrege len hadden getroffen, waren we niet in staat geweest om hon derdduizenden mensen van voedsel te voorzien en zo de winter door te helpen." Eerder deze week reageerde de Britse bemiddelaar terughou dend op de Britse oüd-premier Margaret Thatcher die in harde bewoordingen had aangedron gen op acties tegen de Serviërs. De Britse regering voelt niets voor militaire interventie en zei haar beleid niet te kunnen base ren op de 'emotionele onzin' van Thatcher. Overweging De Amerikaanse president Bill Clinton zei gisteren het pleidooi van Owen te willen overwegen. Maar of Clinton nu ook geweld wil gebruiken, bleef onduidelijk. „We bestuderen een aantal op ties en sluiten niets uit, behalve het inzetten van Amerikaanse grondtroepen." In Londen zei de Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas tot tien kilometer van de grens, niet tot 10,5 kilometer? „Boven dien kan een pompstation op 15 kilometer van de grens aan een doorgaande route meer last heb ben van de prijsverschillen dan een pompstation op zes kilome ter waarvoor aan de andere zijde van de grens op grote afstand geen alternatief pompstation is," aldus de staatssecretaris. Ten slotte stelt Van Amelsvoort dat hij beducht is voor prece dentwerking. Als hij de pomp houders tegemoet komt, kunnen ook de handelaren in de grens streek in bier, wijn en gedistil leerd zich beroepen op omzet verliezen als gevolg van lagere accijns in Duitsland en België en het lagere btw-tarief in Duits land. Maar een nominatie voor de Prix de Citron, zoals de Zeeuwse af deling van de Nederlandse Vere niging van Journalisten (NVJ) dat heeft voorgesteld, is de hoofdofficier toch wel lelijk in het verkeerde keelgat geschoten. De Prix de Citron is bedoeld voor die mensen of instellingen die de deur liever dichthouden als de pers zich aandient. „De pers moet te lang wachten op een zinnige reactie van de pers officier en de persberichten zijn te laat en nietszeggend", aldus de motivatie voor de nominatie. „Onterecht", vindt Huygen. „De persofficier vervult naast haar dagelijkse werk als officier van justitie een stuk voorlichting. Als de pers iets wil weten en mevrouw mr. J. van Gelder zit in De Nederlandse F-16's zijn actief boven Bosnië. Ze moeten daar het vliegverbod afdwingen. De piloten vliegen in de wetenschap dat duizenden meters onder hen zich gruwelijke taferelen afspelen, waaraan ze niets kunnen doen. ZIE WEEKEND - DEEL E Londen (rtr) - EG-bemiddelaar Lord Owen heeft giste ren de Westerse landen opgeroepen selectieve bombar dementen uit te voeren op de aanvoerlijnen van de Serviërs in Bosnië-Hercegovina. Ondertussen wordt een massa-evacuatie voorbereid van moslims uit de Oost- bosnische stad Srebrenica, die elk moment in handen van de Serviërs kan vallen. Hurd, dat de blokkade tegen Klein-Joegoslavië verscherpt moet worden. Hij pleitte voor de benoeming van een internatio nale opperbevelhebber voor toe zicht op de naleving van de sancties. Hurd zei luchtaanvallen op Ser vische aanvoerroutes niet uit te sluiten. „Deze optie wordt echter door de Britse regering niet on middellijk in overweging geno men", aldus Hurd. Na een belegering van ruim een jaar hebben de Serviërs onder tussen de moslimstad Srebrenica zo goed als zeker in handen gekregen. Daarmee is het lot van ruim 30.000 burgers uiterst on zeker geworden. Troepen van de Verenigde Naties in het voorma lige Joegoslavië maakten zich gereed de bevolking van Srebr enica te evacueren. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Den Bosch - Winkeldieven en verdachten van andere aanstoot gevende misdrijven, zoals rijden onder invloed en mishandeling, moeten voortaan na aanhouding de volgende dag voor de rechter staan. Bij zo'n lik-op-stuk-be- leid past ook een versnelde pro cedure in hoger beroep. Dit bepleitte gisteren mr. G. Kok, president van het gerechts hof in Den Bosch. Naar de per soonlijke visie van de president kan er strafrechtelijk nog op veel meer punten effectiever worden gewerkt. Voor het krijgen van meer snel heid kwam mr. Kok met aanbe velingen tot het fors beperken van de 'papierwinkel' in het strafproces. Zo pleitte hij voor invoering van mondelinge uit spraken met alleen de meest es sentiële punten op papier, zoals nu al in het belastingrecht en bij politierechters gebruik is. Hij verweet de politiek traagheid bij het doorhakken van knopen waardoor een optimaal functio neren wordt belemmerd. Marathonloper John Vermeule heeft zich voor dit jaar één doel gesteld: deelname aan het WK in Stuttgart. Morgen kan de Middelburger in de marathon van Rotterdam zich kwalificeren. Hij moet er dan aan de gestelde A-limiet van 2.12.30 voldoen of er de nationale marathontitel behalen. ZIE SPORT-DEEL B Na de mooie dag gisteren, de ommekeer. Vandaag veel bewolking met af en toe regen of motregen. Zondag overwegend droog en een enkele opklaring. De wind is matig. Van onze verslaggever Gilze en Rijen - De politie heeft gisterochtend op de A58 bij Gilze en Rijen een vrachtauto aangehouden met 'een aanmer kelijke hoeveelheid' hasj. De bestuurder van de vrachtwagen is gevlucht. De hasj zat in de laadbak van de vrachtwagen. Over de exacte grootte van de partij kon de politie desgevraagd geen mede delingen doen. „Die is niet op honderd of vijfhonderd kilo te schatten", aldus een woordvoer der. De tien-tonner die richting Til burg werd aangehouden omdat hij zich vreemd gedroeg, aldus de politie. Nog voordat de poli- tie-auto tot stilstand was geko men, rende de chauffeur weg. De auto is volgens de politie naar een veilige plaats overgebracht. Gistermiddag waren agenten nog druk doende met het uitla den en wegen van de pakken hasj. (ADVERTENTIES) Middelburg - Dat 'ie een prijs zou krijgen omdat hij zich het afgelopen jaar in de contacten met de pers van zijn beste kant heeft laten zien, had hoofdofficier van justitie mr J. Huygen van het Parket in Middelburg nu niet direct verwacht. Apeldoorn - De 56-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats die vorige maand Apeldoornse restau rants terroriseerde door er uitgebreid te eten en zonder te betalen weer te vertrek ken, is na een hongerstaking weer op vrije voeten gesteld. Dag. 10-17 uur, ma. 19 t/m vr. 23 april óók 19-22 uur. Toegangsprijs 17,50, 's avonds flO,-. Gratis pendelbus: volg borden Q RAI. Trein Toegangsbiljetten bij NS-stations. Info: RAl-nieuwslijn 020-504 3990. AmsterdarniSlv een zitting, dan kun je moeilijk verwachten dat die zitting wordt geschorst om de pers even te woord te staan. Huygen vindt het opvallend om te constateren dat ondanks zijn aanbiedingen om eens een kijkje in de Middelburgse justitiekeu- ken te nemen er - op één uitzon dering na - nog steeds geen mens van de media is geweest. Ook hoofd voorlichting van de provincie Zeeland, I. van der Linde, vindt de voordracht juist hem met de Prix du Citron te 'onderscheiden' onterecht. „Het probleem is, denk ik, dat een aantal mediavertegenwoor digers in Zeeland niet beseft waar mijn functie als voorlichter ophoudt en hun eigen werk als journalist begint". SNELHEID Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Plaats:. ig): - De nieuwe abonnee betaalt per: 85.50 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam:i Adres: Postcode:_ kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pep moet komen te staan: (max. 15 letters) 1 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1