Boerman verrast door kritiek iest jeugd' ABC viert jubileum Zeeuwse Sportraad zelfstandig Emergo 4Met de middelen die ik kreeg heb ik iets goeds voor het NCS gedaan' SPORT Stoffels: Zeeuwse Sportraad contra Nationaal Centrum Sportvorming Breskense biljartclub bestaat 40 jaar 'Voortvloeisel uit ontwikkeling tot verzelfstandiging' VRIJDAG 16 APRIL 1993 Ie Voorde feren is de Terneuzen- arwater beland. Het degradeerde uit de /an Quekelberghe en o Ador Sport, Suzan- bantse Frisselstein en rgen in België. fio-voorzitter Bram s: Alles loopt op rol- bij onze tennisvereni- foto archief de stem 'erop kunnen geven we lien de gelegenheid, illen we zo weinig mo- spelers van buitenaf eken. We kijken zoveel ik naar de eigen regio. heeft een nieuwe start ft. Daarom kiezen we ooment voor een man- op redelijk hoog ni- aldus Bram Stoffels, im krijgt te maken met oeeuwse derby's. Ko- zondag al wacht in Halve Maantje 2, ter- de voorlaatste speel- kraker tegen Ador pit De Braakman op het nma staat. Deze wed- vordt in Terneuzen ge- Stoffels: „We kijken pt naar deze derby." weede mixedteam van laar is grotendeels het leam van nu. Deze for- die in de vierde klasse It, bestaat uit Richard Lnk, Stefan Steyaert, lurgers, Leslie Lipjes, Bka Adriaansens en Sa- fberkmoes. „De vierde is pittig. We hopen ons ie klasse te kunnen jven. Van het tweede jiebben we het vermoe- pt het kampioen kan i." De reserves komen de zesde klasse. Dit vordt gevormd door 1 Robesin, Raymond [Zeijst, Peter van Halte- Imone Tijssen, Lester Henegouwen en Jac- Bokx. It zegt voorzitter Bram Ij: „We hopen weer op |/e en leuke dagen. ;ende berichten zijn er J Animo. Alles loop lek- Imer Lie, Michel Gom- oëlle van Hecke en So- Muriël Boddaert. Op (Dl) na bezitten alle pelers de sterkte C2. De lid van de technische sie van Drive: „Beide ;ijn vorig jaar kampioen sn in de zevende klasse, ■ven nu is behoud van een n de zesde klasse, want een stuk sterker dan de komt in afdeling 50 het am van Animo tegen met len Aart van der Sloot, Bergen Henegouwen, Ni- )ot en Cauwenberg. In de lasse (afdeling 49) zijn nimo 2 Hulster Ambacht present. De Hulstenaren erden vorig seizoen uit e klasse en dit doet nog ?er. Dit erkent ook trai er Marc-Jan de Jonge Uezien de samenstelling team moeten we zeer oor het kampioenschap inen draaien, met Zuid- Ie als grote concurrent, m wordt gecompleteerd uido (Cl) en Pascal (C2) icke, Sophie van Dieren- 31) en Nancy Verstraeten competitieleider Eddy in Axel hebben de Axe- eneens titelaspiraties. De van Axel bestaat uit Pa* Cint (Cl) en Johnny erg, Ingrid Visser, Mar- anje en Annelies Hoek C2). Komend seizoen iet eerste mannenteaffl Axel overigens in "e lasse, het hoogste niveau erland. iïnemuiden - De Zeeuwse Sportraad verkaste van Middelburg jaar Arnemuiden. Directeur Ton Kienhuis trok in bij het Zilveren Schor. Een onderkomen van het Nationaal Centrum jportvorming. Althans, dat moet het worden. De Zeeuwse Sportraad kwam eindelijk, anderhalf jaar later dan was ver- jacht, op eigen benen te staan. [let Nationaal Centrum Sportvorming, waar directeur Mark Boermail de scepter zwaait, miste door dit uitstel een 'vorstelijk' bedrag aan huur. Een bedrag dat in de begroting was opgeno men. Een tegenvaller. Er zouden er meer volgen. Zelfs uit jnverwachte hoek. Namelijk kritiek van de 'huurder'. Heeft het DCS een koekoeksjong binnengehaald? Tijd voor enige uitleg, gun beider idee van werken, hun geldbronnen en doelstelling, pe gevestigde tegen de boreling NCS. Rinus Verberkmoes luisterde en noteerde. Hun relaas. Staande het bestuur van de jubilerende 40-jarige biljart vereniging ABC uit Breskens. Van links naar rechts: Leo nard Steijaert, Adrie de Munck en Peter Vermeulen. Zittend ie oud-bestuursleden en oprichters Adriaan Jansen en Willem Vermeulen. foto wim kooyman. Van onze biljartmedewerker Breskens - De biljartvereniging ABC uit Breskens bestaat 40 jaar. Deze vereniging zag het levenslicht in april 1953 - de exacte oprichtingsdatum is niet bekend - en viert dit feit op zaterdag 1 mei in het clublokaal van die vereni ging, café 't Zonneke te Breskens. Aan de grondslag van ABC (Amateur Biljart Club) lagen de oprichters C. Erasmus, E. Geuss, W. Vermeulen en A. Jansen. Laatstgenoemde twee tal is nog actief als biljarter. Willem Vermeulen (83) en Adriaan Jansen(73) kan men nog met regelmaat een stootje zien maken tijdens de soos voor bejaarden. ABC vond bij oprichting do micilie in café Visserhuis. Daar vond de club gedurende 29 jaar onderdak en verhuisde daarna naar café 't Zonneke waar men inmiddels 11 jaar gehuisvest is. „We hebben in ons bestaan misschien wel al 20 caféhouders 'versleten'," aldus secretaris-penningmees ter Leonard Steijaert, niet aangevend of ABC aan die wisselingen van de wacht de bet was. Gloriejaren In de gloriejaren, toen het le denbestand groot was en de clubavonden druk bezocht werden, hield ABC zelfs twee competitie-avonden per week. Op dinsdag- en vrijdagavond. Oat had overigens nog een reden. In die tijd waren drie warme bakkers lid en die kon den op vrijdagavond niet of nauwelijks van de partij zijn. Jeugd •.Momenteel telt onze vereni ging 25 leden," zegt Leonard Steijaert, door bekenden Leo genoemd. „Dit is iets minder dan meestal het geval was. Dat komt ook omdat de jeugd m Breskens tegenwoordig niet warm loopt voor de biljart- sport. Die zoeken liever hun heil in discotheken in België." ™t verbaast hem ook dat Breskens kwalitatief weinig goede biljarters heeft. Een Hij stelt: „In de omliggende dorpen zoals Schoondijke, Hoofdplaat en bijvoorbeeld bede 'barst' het van de biljar- a u d'e meer dan V^er ged oeld spelen. Hier in Breskens speelt er bij de vier biljartver- ®igingen slechts één biljarter oven de vier. Dat is onze Kastelein George Roets en die s eigenlijk afkomstig uit Ee- e. Waar dat precies aan ligt eet ik ook niet, al heeft het georek aan jeugdspelers daar wel mee te maken." Honkvast Het huidige bestuur van ABC es aat uit de 'vissende voor- mlfoo drie de Munck die -2 jaar lid is, secretaris penningmeester Leonard Ste ijaert, die 35 jaar lid is en reeds 27 jaar een bestuurs functie vervult en Peter Ver meulen, die 14 jaar lid is en als bestuurslid zijn vader en grondlegger Willem Vermeu len opvolgde. Men is dus aar dig honkvast bij ABC. Kampioen De vereniging komt met eli leden uit voor de KNBB (Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond). Niet zonder succes, want het C4-team libre werd dit seizoen al voor de zesde keer kampioen van het district Zeeuws-Vlaanderen. Een ere lijst die er zijn mag in een tijdsbestek van tien jaar dat ABC lid is van de KNBB. Ook het driebandenteam was suc cesvol dit seizoen. Dat team werd poulewinnaar, maar struikelde in de kruisfinales. Er was ook individueel succes voor ABC-leden. Naast deel name door verschillende leden aan districtskampioenschap pen, presteerde Jan Cruson het om in 1991 districts- en gewestelijk kampioen vierde klasse bandstoten te worden. Hij kwam zelfs uit in de natio nale titelstrijd waar hij op de steun van enkele trouwe ABC- ■supporters kon rekenen. In dat NK werd hij verdienstelijk vijfde. Jammer Steijaert vindt het jammer dat de opkomst tijdens de cluba vonden ietwat te wensen over laat, maar onderschrijft de ge zelligheid tijdens wedstrijden tegen clubs uit Schoondijke, Oostburg en Hoofdplaat. Daarnaast speelt men jaarlijks om het kampioenschap van Breskens op handicapbasis te gen de andere plaatslijke vere nigingen. Ook staat ABC jaar lijks mede garant voor de or ganisatie van het sterk bezette ABC/'t Zonneke-invitatietoer- nooi driebanden, dat momen teel in volle gang is. Receptie Financieel gaat het de club voor de wind. Op basis daar van pakt men op zaterdag 1 mei uit met een receptie ter gelegenheid van dit jubileum. Genodigden zijn dan van 19.00 tot 21.00 uur welkom in café 't Zonneke. Aansluitend houdt men een feestavond met het orkest Amber. Als men na dit gebeuren de bodem van de 'schatkist' nog niet ziet heeft men plannen om in de nazo mer met de leden een week einde naar de Moezel te gaan. Een levendig clubje ABC. Van onze sportmedewerker Arnemuiden - „Toen wij begonnen was iedereen geïm poneerd. Dokter Klapwijk, grote plannen. Preventiefo nds, provincie, WVC, het had vaart," zegt drs. Mark Boerman, directeur van het Nationaal Centrum Sport-, vorming in Het Zilveren Schor te Arnemuiden. Daarna liep hij tegen enkele frustaties op. Het waren tegensla gen. De vechtlust bleef. In de eerste week dat het NCS Het Zilveren Schor, het sport centrum van het vormingswerk, overnam, werd de derde interna tionale surfweek onder regie van de Zeeuwse Sportraad gehou den. Een evenement dat dit jaar door het NCS werd afgeblazen nadat deze groep vorig jaar geld toe had moeten leggen op deze activiteit. „Ik heb naar aanlei ding daarvan een lijst van aan bevelingen gemaakt en gezegd, je moet niet iedereen hier inla den en naar Kamperland gaan. Je moet het hier houden. Ik heb ook gezegd, je moet meer activi teiten aanbieden, want iemand die niet gewend is te surfen, kan dat geen hele dagen en zeker geen hele week. En als er geen wind is, moet je iets anders kun nen doen dan te moeten consta teren dat je bus weg is. Zeker een visueel gehandicapte kun je niet een dagje op het strand laten zitten," stelt Mark Boer in 1992 vroeg het comité dat de surfweek organiseerde een offer te aan het NCS. Niet alleen aan hen. Boerman was min of meer geïrriteerd dat het alleen maar om een offerte ging. Uiteindelijk werd de vierde surfweek toch op Het Zilveren Schor gehouden. De tijd van voorbereiding was krap. Mark Boerman: „Als je 50 gehandicapte surfers hebt, moet je evenveel instructeurs hebben en dus ook honderd, of stel 80 ïurfuitrustingen hebben. Dat is duur. De gehandicapte dus een dubbele surfuitrusting, eten en zakgeld voor de instructeur moe ten betalen. Dat kan niet. Er moesten duizenden guldens bij. Van subsidies en door inbreng van sponsoring." Opmerkelijk in het overleg over de surfweek in 1992 was de zinsnede in een brief van de Zeeuwse Sportraad aan Het Zil veren Schor: „De stichting in oprichting heeft gemeend te moeten beslissen dat zij de orga nisatie voor de surfweek'92 niet op zich kan nemen. De risico's hierbij zijn voor de nieuwe stich ting te groot. Er is geen finan ciële grarantie." De deelnemers- kosten waren 375 gulden. Voor het krap in de centen en perso neel zittende NCS niet aantrek kelijk. Doelstelling Deze activiteit levert dus niets op. En het voldoet volgens Mark Boerman niet aan de doelstelling van Het Zilveren Schor. Want dat staat voor kennismaken met meerdere sporten en een keus maken. „In de surfweek heb je te maken met deelnemers dat hier al een aantal keren is geweest. Daar hoef ik als 'schor' geen geld bij te doen. Dat kan ik ook niet, want de provincie wenst niet te participeren in mijn exploitatie. Want van die zijde zegt men: „We hebben je zes jaar subsidie, 6 maal 4 ton, gegeven." Je mag hiervan de eerste twee jaar ge bruiken voor ontwikkelingskos ten, inmiddels drie jaar. De pro vincie gaat pas participeren als het sportcentrum definitief open gaat," licht Boerman toe. Wanneer deze opening plaats zal vinden, is nog lang niet bekend. De tv-actie die vorig jaar gehou den zou worden, ging door di verse oorzaken niet door en zal nu in november van dit jaar gehouden worden. Het Zilveren Schor zal ook dan pas een defi nitieve stap richting renovatie kunnen zetten. Zelfwerkzaamheid Tot nu toe deden Boerman en zijn medewerkers dit allemaal zelf op 'amateuristisch' goedko pe wijze, tegen materiaalkosten. Het plaatsen van scheidingswan den en deuren, het maken van een aparte zithoek, een speciale bar - gemaakt van een zeilboot - en het timmeren van enkele kan toren, die verre van luxe uitstra len, het nemen van enkele ener gie-besparende maatregelen en Mark Boerman: nu nog niet. „Ik moet vrijwel al mijn tijd besteden aan bedelen. Tijd voor andere zaken is er foto archief de stem. het sluiten van een zitkuil, die gevaar voor visueel gehandicap ten opleverde, toont aan dat er gewerkt is aan Het Zilveren Schor. Een 10 hectare groot terrein waarvoor Boerman dagelijks uit bedelen moet om fondsen aan te boren. Dat men hier dus min of meer commercieel moet werken, werkte in de hand dat het 'schor' voor zes weken aan een uit Bel gië afkomstig ziekenfonds ver huurd werd. Dat Mark Boerman zijn onderkomen, dat door zijn open karakter veel onderhoud vergt, niet tegen elke prijs open stelt, al was het alleen maar orrt meer naamsbekendheid te krij gen - iets dat de Zeeuwse Sport raad aanspreekt - is een keus. Mark Boerman kiest daar niet voor. „Wij moeten naamsbe kendheid kiezen naar de lande lijke actie toe. Dit onder het motto gehandicaptensport. Dit houdt in dat de gehandicapten zullen eisen en ook het Nederj landse volk dat geld geeft, dat dit primair voor de gehandicapte bedoeld is. Voor de televisie haal ik echt geen cent op met de mededeling dat het voor een Zeeuws sportcentrum is." Koopje Mark Boerman haalt daarmee het 'Zeeuwse huis van de sport' min of meer onderuit. Dit huis, dat onderdak aan alle Zeeuwse sportbonden zou moeten bieden, zou de provincie dan 2,4 miljoen hebben gekost. Een koopje voor een dergelijke centrum waarin als alles volgens plannen ver± loopt ook een sportveld en een sporthal te vinden zou zijn. Te meer omdat als de doelstelling wordt gehaald, alles bijeen zo'n slordige 20 miljoen moet kosten. Het takenpakket van Mark Boerman was ontwikkeling, pu blic relations en onderzoek daar naar en exploitatie van het hui dige onderkomen. Fondswerving had iemand anders onder zijn hoede. De loterij flopte en sinds 1 april kreeg Boerman ook dat onderdeel, zonder op de kritiek in te willen gaan, onder zijn hoede. Aan hem dus zoals hij zegt: „Met het CNS naar bed te gaan en op te staan." De vragen die over Het Zilveren Schor in de provinciale politiek zijn gesteld, deden hem pijn. Hem was namelijk niets ge vraagd. De kritiek van dd Zeeuwse Sportraad over 'duur* zijn, ervaart hij als een misser na! met het verkeerde been uit bed te zijn gestapt. Rancune ten op zichte van de Zeeuwse Sport raad heeft hij niet. Boerman: „Het is een gevestige orde. Ik moet nieuws maken van niets en 99 procent van mijn tijd beste den aan bedelen. Tijd voor ande re zaken, hoe graag ik het zou! willen, is er nu nog niet." Van onze sportmedewerker Arnemuiden - De Zeeuwse Sportraad is sinds begin van dit jaar zelfstandig. De groep van directeur Ton Kienhuis, ooit in 1959 be gonnen met een halve man kracht, is inmiddels uitge groeid tot een elftal. Onlangs hield De Zeeuwse Sportraad open huis in het nieuwe on derkomen in Het Zilveren Schor te Arnemuiden. Een geanimeerde bijeenkomt met een lach en een traan. Dat de Zeeuwse Sportraad in Het Zilveren Schor, dat in be heer en eigendom is van het Nationaal Centrum Sportvor ming, terecht kwam komt door een besluit op provinciaal ni veau. Op 4 januari, na lang wachten op het definitieve be sluit, was het zover. Ton Kien huis zat vanaf die dag definitief op het idyllisch gelegen Zilve ren Schor. Zijn groep was her kenbaar. De telefoon aangeno men met 'Zeeuwse Sportraad', de eigen huisstijl deed zijn in trede en het eigen briefpapier maakte de sportraad herken baarder dan voorheen. Positieve zaken in een ontwik keling tot zakelijker opereren. „Een hele verandering. Je moet bijvoorbeeld op je eigen kas passen," weet Ton Kienhuis. Een kas die voor een groot ge- deeelte gespekt wordt door de provincie, projectgeld van de lotto/toto en van het ministerie van WVC. Door het organiseren van diverse andere activiteiten tracht de Zeeuwse Sportraad financiële injecties van buitenaf binnen te halen. „De kas is niet goed gevuld. We kunnen er mee leven. Het houdt ons tevens wakker," opperde Jan Kruize, voorzitter van de Zeeuwse Sportraad tijdens de presentatie van zijn club in Arnemuiden. Aanvaring Voor die ontmoeting op het ter rein van de Nationaal Centrum Sportvorming, zoals NCS voluit heet, had de Zeeuwse Sportraad door uitlatingen in de provin ciale pers een 'aanvaring' met zijn gastheer. Dit overigens tot verbazing van Mark Boerman, directeur van het NCS. De surf week voor gehandicapten, die onder regie van de NCS zou vallen, ging niet door en dat viel bij Ton Kienhuis in verkeerde aarde. Daarnaast was het opmerkelijk dat de Zeeuwse Sportraad bij eenkomsten organsieerde buiten Het Zilveren Schor, omdat men daar teveel geld zou vragen. Het leidde tot vragen in het provin ciehuis. Precies op een moment dat de 'Eerste Zeeuwse nacht hemdenloterij' geflopt bleek te zijn. Het rook naar een coupe. Ton Kienhuis zegt van niet. „Als je een jaar geleden aan mij had gevraagd, waar wil je naar toe, dan was Arnemuiden niet in me opgekomen. Ik zou dan eerder aan Goes of Middelburg hebben gedacht. De prijs die wij hier betalen is te hoog. De pro vincie heeft gezegd dat het goed zou zijn er een onpartijdig taxa teur op te zetten, maar wat heb je daaraan. Wij moeten dit be talen en wij moesten hier naar toe." Dat het NCS, dóór Ton Kien huis de 'club van Mark Boer man' genoemd, andere normen hanteert dan men verwacht had, viel tegen. Het NCS werkt commercieel en dat geeft enige frictie. Nog meer wrevel gaf het afblazen van de surfweek voor gehandicapten. „Ons kindje," noemt Ton Kienhuis die activi teit. Het zou namelijk de vijfde maal geweest zijn dat deze surf week in Het Zilveren Schor ge houden zou worden. „Op 6 ok tober 1992 is afgesproken om door te gaan. Mark Boerman zei toen dat is goed, maar we moe ten denken aan verbreding." de doelstelling. Het is te duur. En er zitten Belgen." Kortom, reden te over. Tevens excuses die wrevel bij de Zeeuwse Sportraad opriepen. „Wij moeten het hier geen han den en voeten geven," zei Jan' Kruize met een ondertoon die aan duidelijkheid niets te wen sen overliet. Ton Kienhuis heeft zo'n zelfde gevoel. Hij had meer van de samenwerking met het NCS verwacht. Moet het NCS van Ton Kienhuis er nog ko men? Ton Kienhuis: „Ik vind dat als het er morgen kan komen, het er morgen moet komen. Of het er moet komen in een heel grootschalig plan, weet ik niet. Je kan ook kleinschalig begin nen. Ik heb niets tegen het NCS. Wij zitten hier in feite alleen maar om ruimte te huren. Ik vind het alleen jammer dat het NCS te weinig gebruik maakt van onze meerwaarde. Wij heb ben een fantastische relatie met de achterban op het gebied van gehandicaptensport. We hebben een goede relatie met het CIOS. Wij hebben de deskundigheid met de invulling van de weken en we hebben bij de sportraad mensen rondlopen die inzetbaar zijn voor alles. Een fantastische sport- en spel-uitleen. Maak ge bruik van dat alles." 3 Verbaasd Kienhuis was verbaasd dat de surfweek niet door bleek te gaan. Hij kreeg deze melding via Ad Doornenbos van het CIOS in Goes. Het comité ach ter deze activiteit, onder leiding van gedeputeerde Greet de Vries, besloot dat de surfweek door moest gaan. „We bekijken nu of dat alsnog kan," aldus Kienhuis, die daarvoor op korte termijn naar een andere locatie moet uitkijken. Kienhuis hoor de inmiddels een viertal verha len waarom de surfweek niet door kon gaan. „We hebben er geen tijd voor. Het past niet in Samenwerken Naast de inbreng van deze des kundigheid wil Ton Kienhuis meer samenwerken via het sys teem 'vestzak-broekzak', door gebruik te maken van eikaars materialen. „Het NCS denkt daar anders over. Zodoende zijn we bezig met elkaar rekeningen te sturen. Dat is jammer," aldus Kienhuis, die weet dat het NCS moeilijk zit. Krap in de centen zit en commercieel moet wer ken. Een richting waarin de Zeeuwse Sportraad mogelijk eveneens gestuurd zal worden. Gaf men voorheen gratis advies, binnenkort zal daar een vergoe ding voor betaald moeten wor den. Er gaan zelfs al stemmen op om de adviesvrager te laten betalen. Kienhuis is daar tegen. Begrijpelijk, omdat men nu met een vrijwel gegarandeerd bud get kan werken. Dit als com- pensatie, omdat de provincie tot Ton Kienhuis: „Ik heb nooit in de loterij geloofd. Het tijdstip was verkeerd gekozen. foto jaap nu toe bereid was en is de sport te ondersteunen en daarvoor in de buidel wil tasten. In die ondersteunig past nog altijd het zogenaamde 'huis van de sport'. Kienhuis ziet dat zelfs op Het Zilveren Schor zitten. Zeker als dat gerenoveerd is, er een de boer opgaat.

de Stem | 1993 | | pagina 9