elft verlies DAF door Finance ^ND KOR- 'Hoe voelt U zich eigenlijk achter die tafel? Coca-Cola is met Always-campagne weg kwijt Akkoord in zicht over sociaal plan bij RDM slag in Rome fruck-activiteiten halen volgens voorlopige cijfers positief resultaat Heineken legt schadeclaim (neer bij PLM Glasindustrie ECONOMIE A5 igen uitstel proces stock in cel fN-medewerkers iligheid van start XII vermoorden' Videocamera ter grootte van een Pakje sigaretten Schelde Groep koopt deel Backer en Rueb ECONOMIE KORT ING boekt 6,5 procent meer winst Resultaat Lage Landen verminderd Energiebedrijf Den Bosch naar PNEM Flinke winstgroei Fortis OESTEM VRIJDAG 16 APRIL 1993 allonië vater en Natuur en Mild een klacht ingediend tesri gens de milieu-organisaü?., I met het Europese rJs lekkende PAK's aan bandwl pjf Cockerill Sambre HmI van vergunningen bij li noatische koolwaterstoM voldoen. >r deze situatie ontoelaath» l [verdwijnen en een ernstill a de oevers. De klacht bij d liden, dat de lozingen vai worden gebonden. loces over de staatsgreep ln 'gisteren opschorting van de [van een van hen. Beklaagde >mité voor de noodtoestand! ericht, is afwezig nadat hij een ziekenhuis opgenomen li tot Tizjakov weer beter is i Terfax, gaan ervan uit dat de i 'emotionele overbelasting' luren. ren door het kantongerecht jraffen van twee tot drie jaar] uit vreemdelingenhaat in ren werden schuldig bevond ing van de openbare orde en oning in het opvangcentrum! nhagen in brand gestoken en I e een negentien en de ander plen eerder veroordeeld en dader kwam met twee jaar ■ije voeten. Hij zou slechts randstichting, zei de rechter lens de ongeregeldheden in| nerrieschoppers opgepakt. ft gedreigd VN-medewerkers| ise mariniers in het dorpje] piatische land, troffen posters] lept niet te stemmen in del Vens dreigt medewerkers van) apport van de VN-politie inl leeft het vredesproces in het) ■1 volledig de rug toegekeerd, te doden heeft niet geleid totl le Nederlandse mariniers in) waakzaamheid al verhoogd, ram, aldus een woordvoerder! lijven zo'n 750 Nederlandse! riërs en specialisten ter zake. igheid, als voorzitter van de RW, is ook mr. Pieter van Europees initiatief. liaanse tijdschrift Gente van i vermoorden. Het tijdschrift nent van 26 september 1944 .i. Leden van de SS-divisie uniformen en met Italiaanse de paus vermoorden en een nrichten. SS-generaal Wolff uitgevoerd, aldus Gente. atholieke Kerk in oorlogstijd, een dergelijk plan bekend, de paus haatte omdat hij Pius van Mussolini in 1943. parlement Panama ement is in de nacht van (evallen door een vechtpartij- jen op de toeschouwerstribu- ndeling van een amnestiewet nstanders elkaar letterlijk in de oppositiepartij het leven es kreeg zulke zware klappen t in een ziekenhuis aan haar tenberichten. [«onze redactie economie rjndhoven - Ruim de helft van het verhes van DAT over komt voor rekening van de financieringsmaat- fiappij Finance Company. de voorlopige cijfers die de „derneming gisteren aan de r.deelhouders voorlegde, blijkt Ijl Finance 130 miljoen aan heeft opgeleverd. In to- jja! belandde DAF vorig jaar 0r 257 miljoen in het rood. ,ens de voorlopige resultaten a.jóg niet over alle deelnemin- zijn definitieve cijfers be- j- hebben de truck-activi- JJjjen vorig jaar een positief be- lirijfsresultaat gehaald van 79 Ljoen. In 1991 werd op de Iroduktie en verkoop van be- Lfswagens nog 155 miljoen lïzrloren. 1992 toch met een fors ver- is beëindigd, heeft voorna melijk zijn oorzaken in de finan- lceringsactiviteiten. Finance jpmpany boekte een netto-ver- Is van 35 miljoen, maar kost je ook grote bedragen aan afge- en garanties en een voorzie- g in verband met het verbre- van de band met de NV. Ter king van de gevolgen van het lialste is in de cijfers een ge- itte voorziening opgenomen f95 miljoen, vijf procent tan de portefeuille van 1,9 Hard. [Mgens bewindvoerder mr. A. [Deterink zal het nog enkele ja- hn duren voordat de totale por tefeuille kan worden geïncas- Op de crediteuren-verga- op 22 april zal worden over verlenging van de [surséance van Finance Company net 18 maanden. De verkoop van de activa van de We' DAF aan de nieuwe ven nootschap heeft de NV ƒ482 miljoen opgeleverd, volgens De terink is dat ruim 30 procent meer dan de door taxateurs vastgestelde waarde. In de NV zit nu nog de deelname van 44 procent in busfabrikant United Bus die op termijn zal worden verkocht. De in afwachting van een koper verkerende defensiedochter Spe cial Products belandde in 1992 voor 15 miljoen in de min. Daarnaast betaalde DAF vorig jaar 120 miljoen aan rente. Ook een buitengewone last van 27 miljoen in verband met het herstructureringsprogramma Operations 92/93 drukte het re sultaat. Het eigen vermogen van de be drijfswagenfabrikant bedroeg eind 1992 nog 458 miljoen te gen 811 miljoen een jaar er voor. Behalve het verlies, dat overigens over de afgelopen drie jaar is opgelopen tot in totaal ruim 880 miljoen, is ook de valutacrisis daarvoor verant woordelijk. DAF zag als gevolg van de devaluatie van het Engel se pond, de Spaanse peseta en de Italiaanse lire het vermogen in Nederlandse guldens afnemen met 87 miljoen. DAF produceerde vorig jaar in totaal 47.720 voertuigen, twee procent minder dan in 1991 en 18 procent minder vergeleken met het topjaar 1989. In Eindho ven werden 13.775 auto's ge maakt, een teruggang van 4,7 procent. Ito onze verslaggever gen - PLM Glasindustrie in Dongen heeft een grote schadeclaim van Heineken aan zijn broek hangen, en volgens districtsbestuurder A. Damoiseaux van de Industriebond FNV is dat te wijten aan slecht management. .do heeft in de Romeins ip de leider van een organ1' .ers in Italië, de Srilankees >e gebeurtenis heeft nog eens &e andacht gevestigd op het ge" aar van de geleidelijk aan toe emende vreemdelingenhaat 11 alië. Die is in de afgekP laanden onder meer tot uiM ekomen in racistische tafer i voetbalstadions, rellen e randstichting in opvangcen' oor vreemdelingen. >e meest extreme vertegenw°°_ igers daarvan zijn dezelfde n iskins die ook verantwoorden) ijn voor de aanslag op Nowj >p dit moment schat de p"11 aantal op niet meer a uizend in heel Italië, van uim honderd in de hoofds' Jaar de vrees bestaat dat als olitieke chaos in Italië v0?an uurt, er een machtsvacuüm ntstaan waar deze en ana xtremistische bewegingen v unnen profiteren. Een aanzienlijk deel van het ze- ippige management-team van PLM Glasindustrie in Don- moet in zijn ogen worden vervangen. De managers zijn '5ens Damoiseaux onvoldoen- op hun taak berekend. Dat heeft de kwaliteit van de glas- produkten zodanig verminderd dat het bedrijf met schadeclaims van enkele miljoenen guldens ;an Heineken Nederland en Hei- iieken Frankrijk zit. Dat zijn zeer belangrijke klanten van PLM. PLM maakte vorige week be iend dat wegens de tegenvallen de omzetgroei mogelijk 20 tot 25 van de 560 werknemers hun ban kwijtraken. Het bedrijf moet 3,3 miljoen gulden bespa- ten om uit de rode cijfers te Mijven. Om gedwongen ontsla gen te voorkomen wordt onder meer gedacht aan het afzien van de eindejaars-uitkering van vijf procent en het inleveren van adv- en vakantiedagen, folgens Damoiseaux zijn de pro- Memen bij PLM niet veroorzaakt door een stagnerende markt, zo- als de directie zegt, maar zijn de omzetverliezen het gevolg van de geringe kwaliteit van het mana- gement-team. „Die kwaliteit [Nijft schrikbarend achter bij wat noodzakelijk is om zo'n be drijf te leiden. Dat komt onder meer omdat er in ons land geen geschikte opleiding is voor de I techniek van de glasproduktie." %meen-directeur F. van oorne van PLM bevestigt de schadeclaims van Heineken, maar wil niet ingaan op de be schuldiging van de bond dat het management-team onvoldoende hznetioneert. „Ik heb geen zin deze polemiek via de krant te weren en laat de opmerkingen geheel voor rekening van de heer Eindhoven - Philips is bezig en videocamera te ontwik- e en ter grootte van een Pakje sigaretten. De bijpas- ende videocasettes hebben «e omvang van een luciferd- 3'. Het apparaat moet in 111 de winkels liggen, olgens de ontwikkelaar, ir. bastra van het Natlab, is 5? beeldkwaliteit 'beter dan le vatl de huidige videoca- «era's en banden'. ™bps overlegt momenteel bony over een nieuwe video-wereldstandaard, zo- ViHQeen„debacle als met het v rt 2000-systeem wordt Stant °men' In eerSte in een I<? ^u"en de bandjes éénuu Uur bekken van i Boze ex-DAF-werknemers lieten gisteren van zich horen tijdens de aandeelhoudersvergadering. FOTO MEULENHOF Damoiseaux." Die acht het onaanvaardbaar dat het management zijn eigen falen op de werknemers afwen telt. De Industriebond weigert dan ook iedere medewerking aan de uitvoering van bezuinigings plannen en houdt zijn cao-eisen - onder meer reparatie van het wao-gat en geen achteruitgang in salaris - overeind. Als er geen duidelijkheid komt dat 'de be zem door het management-team' gaat, dreigen er acties. „We gaan met onze leden en onze kaderleden overleggen om tot actie over te gaan. Mogelijk een 24-uursstaking die in de tweede of derde week van mei wordt gehouden", aldus Damoi seaux. Hij verwacht veel animo, omdat tweederde van. de PLM- medewerkers lid is van de Indus triebond FNV, de Unie BLHP, de Industrie- en voedingsbond van de CNV of de Vereniging van Hoger Personeel. Damoiseaux nam algemeen-di recteur F. van Doorne van PLM Glasindustrie gisteren enigszins in bescherming. „Hij hoeft er wat ons betreft niet uit, wel moeten anderen uit het manage ment-team worden vervangen. Van Doorne is op sommige mo menten simpelweg belazerd. Hij kreeg geen informatie om goede beslissingen te nemen of kreeg zelfs moedwillig foutieve infor matie toegespeeld." Vlissingen (anp) - De Ko ninklijke Schelde Groep in Vlissingen heeft de service afdeling van Backer en Rueb in Breda overgenomen plus het minderheidsaandeel van 25 procent dat Backer en Rueb heeft in Schelde Breda Boilers in Breda. De Koninklijke Schelde Groep deelde gisteren mee hierover overeenstemming te hebben be reikt met de curator van Backer en Rueb Breda. Het Vlissings bedrijf wordt hierdoor de enige aandeelhouder van Schelde Bre da Boilers. Het bij de overneming betrokken service-personeel, vijftien perso nen, treedt in dienst van Schelde Breda Boilers, die binnen de Schelde Groep functioneert als operationele eenheid van Schel de Ketelbouw. Schelde Breda Boilers vormt voor Schelde Ketelbouw een be langrijke schakel in activiteiten op het gebied van levering van systemen voor elektriciteitsop wekking door middel van stoom en gas (STEG-eenheden) en warmte/krachtkoppeling. Door Peter Blees Eindhoven - Veel aandeelhouders van DAF NV hebben de zaal al verlaten als een ex-werknemer emotioneel uitroept: „Wij hebben te lang vertrouwen gehad in de heer Baan, we hadden veel eerder actie moeten ondernemen." Er klinkt applaus en gejoel, zoals iedere kritische spreker kan rekenen op ondersteu ning. Aan het eind van de lange verantwoor ding die DAF-topman Cor Baan aflegde, was het daarentegen ijzig stil gebleven in het Eindhovense Evoluon. „Misschien hadden wij als Raad van Bestuur nog sneller moeten reageren, maar ik kan u verzekeren dat wij altijd naar ons beste inzicht hebben gehandeld", was de voor naamste verontschuldiging van Baan. „Velen zijn door de gevolgen van de deconfi ture zwaar getroffen", had Baan gezegd. En: „Wij hebben dat ook persoonlijk als diep ingrijpend ervaren." Maar een dergelijk summiere verwijzing naar emoties is voor de ongeveer 500 aanwe zigen absoluut onvoldoende. „Ik vraag me af: hoe voelt u zich eigenlijk achter die tafel", zal een boze aandeelhouder later roepen. „U bent hiervoor verantwoordelijk. Er is verschrikkelijk gefaald en veel mensen gaan daaraan geestelijk kapot. Geld is be trekkelijk, maar veel mensen hebben hier een stuk van hun leven achtergelaten." President-commissaris M. van Doorne van DAF NV - nog steeds in surséance van betaling - komt niet veel verder dan dat hij zich 'erg vervelend' voelt. „Maar dit is geen zaak van emoties. Het betreft hier zakelijk dingen'. Voor de meeste aanwezigen ligt dat echter anders. Ze zijn niet alleen aandeel houder, maar ook ex-werknemer van DAF of gepensioneerd. Behalve hun baan zijn ze er vaak aanzienlijke bedragen bij ingeschoten. „En u staat ons hier nog steeds te vertellen dat u er alles aan hebt gedaan. Dat is gewoon gelul", zo spreekt een ex-werknemer Baan rechtstreeks aan. „We hebben onze beste jaren aan DAF gegeven. En voor ons is DAF ook nog steeds niet failliet. De Raad van Bestuur zit er nog, de Raad van Com missarissen, de fabriek staat er nog en er worden nog dezelfde mooie produkten ge maakt. Zelfs het logo is hetzelfde gebleven. We horen eigenlijk bedankt te worden, maar in plaats daarvan zijn we buitengezet. Be dankt, méneer Baan, u hebt hét goed gedaan, slaapt u lekker. Ook de kleinere aandeelhouders vinden dat ze recht hebben op een soort vergoeding. „Met ons geld hebt u die nieuwe produkten kunnen ontwikkelen, waarmee de nieuwe DAF straks hopelijk winst gaat maken. Het is niet meer dan logisch dat wij daarvan straks iets terugzién." Maar of de nieuwe DAF Trucks NV nog een rol ziet voor de oude aandeelhouders blijft een vraag die deze vergadering niet beantwoord wordt. Dat geldt ook voor de schuldvraag. De bewindvoerders stellen een diepgaand on derzoek in, zo wordt meegedeeld. Voor de aanwezigen onvoldoende. Het wordt bewindvoerder mr. F. Meeter op een gegeven moment iets te gortig. „Wij zijn het uiteindelijk geweest die iedereen ontsla gen hebben", zegt hij. „Daar hebben we het niet gemakkelijk mee gehad. Maar we heb ben ook een nieuw bedrijf op poten gezet, al is het dan maar een half bedrijf. En de banken en de overheid hebben dan toch ook maar het geld op tafel gelegd om dat moge lijk te maken. U moet niet alleen de negatie ve kanten schetsen." Meeter krijgt met deze hartekreet slechts een paar handen op elkaar. Veel van de aandeel houders/ex-werknemers zitten op dat mo ment al in de koepelzaal van het Evoluon koffie te drinken en een sigaretje te roken. Via beeldschermen kunnen ze de vergade ring toch volgen. „Ach", zegt een oudere mevrouw. „Het gaat precies zoals ik gedacht had. Ik had hier niks van verwacht." „Ik vind dat ze er toch wel heel makkelijk van af komen", zegt een ander. „Het wordt eigenlijk gewoon onmogelijk gemaakt de schuldvraag te stellen." Een Eindhovens echtpaar - dat er 15.000 bij inschiet - noemt de gang van zaken 'schandalig'. „Ik riep in de zaal gewoon een keer 'smeerlap pen', zo boos werd ik", bekent mevrouw. Haar man: „Ze gaan niet echt met de billen bloot, hè? Wij hebben begin dit jaar nog bijgekocht toen de koers zo schommelde. Als er meer openheid was geweest, hadden we dat niet meer gedaan." Het is een veel gehoord verwijt in het Evoluon.' DAF heeft de zaken stelselmatig te rooskleurig voorgesteld. Baan blijft er echter bij: „De Raad van Bestuur was er van overtuigd dat de toekomst van de onderne ming niet overmatig in gevaar was." Dat optimisme stoelde vooral op de positieve houding van overheid en banken. Die bood schap vond in het Evoluon echter nauwelijks weerklank. Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam - Met een com pleet ingekocht reclameblok om vijf voor acht 's avonds voor de Mini Playback Show op RTL4 gaat in Ne derland de Always Coca- Cola-eampagne van start. Het is de dertigste campagne sinds Coca-Cola al meteen bij het ontstaan in 1886 met recla mevoering begon. Liefst 27 spotjes heeft Coca-Cola al klaar en daarmee claimt het concern de breedste campagne uit de geschiedenis van de re clame op te zetten. Coca-Cola Nederland presen teerde de campagne gisteren in het Filmmuseum in Amster dam. Een beetje laat eigenlijk, omdat via enkele buitenlandse zenders als RTL-Plus en MTV enkele filmpjes al te zien zijn geweest. In Nederland worden voorlopig vier filmpjes uitgezonden. In de tweede helft van dit jaar komen er zes bij, terwijl volgend jaar de rest zal volgen, voor zover die filmpjes in de Nederlandse situatie passen. Een commer cial waarin Coca-Cola recht streeks reageert op een filmpje van Pepsi, waarbij een jongen in een hamburgertent nog voor geen goud Coca-Cola wil drin ken, zal bijvoorbeeld hier niet worden uitgebracht. „Wij reageren niet op ande ren", zei commercieel directeur Mike Jansen gisteren. Pepsi wil als relatief nieuw merk de marktleider graag prikkelen, maar Coca-Cola Nederland ne geert de agressieve concurrent het liefst. „We zijn drie keer zo Een beeld uit een nieuw spotje voor Coca-Cola. groot als de naaste concur rent", zei Jansen. De frisdrankmarkt is vorig jaar met zeven procent gegroeid tot bijna 1,2 miljard liter exclusief de mineraalwaters. De Neder landse Coca-Cola-organisatie, die Coca-Cola, Fanta en Sprite verkoopt zag haar volume-om zet met 13 procent toenemen, waarmee het marktaandeel op 39 procent uitkwam. In het Coca-Cola-segment claimt het concern in Neder land een marktaandeel van 62 procent te hebben behaald, wat een punt meer is dan in 1991. Maar dit jaar, zo zei directeur F. Constandse eerder in deze krant, zit de markt vast. De internationale campagne komt dus op een belangrijk moment. Na vijf jaar op het thema You can't beat the fee ling en You can't beat the Real Thing te hébben gedreven, was het merk toe aan iets anders. De aanpak is volslagen veran derd. Afgezien van de pay-off Always Coca-Cola is er geen lijn te ontdekken. De beelden van vrolijke mensen, die de dag dansend op straat doorbrengen, zijn uitzondering geworden. De filmpjes hebben elk een eigen belevingswereld. Er zitten kei harde, scherp gesneden com mercials bij met een snelle sta- cato rap-achtige voice-over. Er zijn spotjes met een verhaal. Gewone puber jongen-meisje- beelden. Een oubollig filmpje over een bejaard echtpaar dat het vijftigjarig huwelijk op Co ca-Cola heeft gedreven. Vroegere campagnes stonden in één, duidelijk herkenbare sfeer. In marketing-taal: one sight, one sound, one sell. „De grote variëteit heeft tot doel de con sument zo persoonlijk mogelijk aan te spreken. De commercials verschillen wat inhoud en sfeer betreft zodanig van elkaar dat zij'-beter dan tot nu toe aanslui ting vinden bij het sterk wisse lende aanbod van rtv-program- ma's en - zenders", heet het nu in de toelichting. Niet alleen in de filmpjes komt een divers beeld terug. Terwijl Coca-Cola wereldwijd honder den miljoenen guldens inves teert in het onderstrepen van de waarde van haar naam, dat immers voor het bekendste merk ter wereld staat, draait Coca-Cola Nederland vrolijk een ouderwetse 3=2-campagne, waarbij de consument op elke twee flessen Coke één fles ca deau krijgt. Opmerkelijk is ook dat Coca- Cola ondertussen ook met een tweede campagne is begonnen die luistert naar de naam Coca- Cola is music. Aan het sponso ren van artiesten als Bon Jovi, Salt 'n Pepa en Prince hangt Coca-Cola een reeks van acties als het sparen voor jacks en baseballcaps. De strategie van Coca-Cola is dus nogal divers te noemen - en dat is een eufemisme voor ver warrend. Commercieel direc teur Mike Jansen van Coca-Co la slaagde er gisteren niet in om duidelijkheid te verschaffen. Hij stelde dat de twee reclame campagnes los van elkaar moe ten worden gezien. Wanneer is de campagne ge slaagd? Over de doelstellingen van de campagne (omzetstij ging, bereik) verschafte Jansen evenmin inzicht. „Als de doel groep van zestien-, zeventien en achttienjarigentieners de muziek fluiten als een Top-40- liedje", zei hij uiteindelijk. En dat is een opmerkelijk luchtige doelstelling voor een reclame campagne, waarmee wereld wijd honderden miljoenen gul dens zijn gemoeid. Amsterdam - De resultaten van de bank/verzekeringsgroep ING zijn vorig jaar overeenkomstig de verwachtingen gestegen. D'e nettowinst nam met 6,5 procent toe van f 1,57 miljard tot f 1,68 miljard. De winst per aandeel steeg slechts 1,9 procent van f 6,76 tot 6,89; de stijging viel kleiner uit dan die van de algehele winst doordat het slotdividend van 1991 en de tussentijdse uitkering over 1992 gedeeltelijk in aandelen werden betaald. ING verhoogt het dividend over 1992 met 3,6 procent van f 3,09 tot f 3,20. Het bestuur vindt het nog te vroeg voor een uitspraak over het dit jaar te verwachten resultaat. Wel rekent het op positieve effecten van de samenwerking in het bank- en het verzekerings bedrijf, maar aan de andere kant moet rekening worden gehouden met de niet stabiele rentestructuur en met de econo mische vooruitzichten. Eindhoven - De Lage Landen Groep (leasing en factoring) heeft het afgelopen jaar een winst van f 20,1 miljoen geboekt. In 1991 behaalde deze dochteronderneming van de Rabobank een netto resultaat van f 23,8 miljoen. De Lage Landen verwacht over het lopende jaar een ongewijzigde winst, zo staat in het jaarverslag. Algemeen directeur A.G.N.M. Tóebosch valt het resultaat tegen. Hij had gerekend op zowel een hogere winst in Nederland als sneller stijgende opbrengsten in het buitenland, waar De Lage Landen de afgelopen jaren flink heeft geïnvesteerd. Toebosch schrijft de daling van het resultaat hoofdzakelijk toe aan verslechtering van het economische klimaat, waardoor het debiteurenriciso toenam. Ook werd De Lage Landen geconfron teerd met een daling van de rentemarges en een kostenstijging die groter uitviel dan de groei van de activiteiten. Den Bosch - De gemeente Den Bosch verkoopt per 1 juli haar energiebedrijf voor 250 miljoen gulden aan de NV Provinciale Noordbrabantse Energie Maatschappij PNEM. De NV Regionaal Nutsbedrijf 's-Hertogenbosch (RHN) is nu nog voor 100 procent eigendom van de gemeente. Den Bosch verwerft via de verkoop ongeveer 10 procent van de PNEM-aandelen (waarde 8,6 miljoen gulden), gebruikt 33,5 miljoen voor afhandeling van een oude schuld aan ontwikke lingsmaatschappij BVG (Brabant Vastgoed), reserveert 87,9 miljoen ter dekking van de wegvallende RHN-inkomsten en houdt dan nog 110 miljoen over om toekomstplannen te realiseren. Fortis-topman J. Bartelds tijdens een toelichting op de jaarcijfers. Amsterdam - De nettowinst van Fortis, de combinatie van Amev, VSB Bank en de Belgische AG Groep, is in guldens uitgedrukt in 1992 met 2,6 procent toegenomen tot f 952 miljoen. Uitgedrukt in ecu's (Europese rekeneenheden) was de winstgroei sterker; 4,4 procent tot 419 miljoen ecu. Dat hield verband met de relatief sterke positie van de Nederlandse gulden te midden van de andere Europese valuta's. De winstgroei van de bank-verzekeraar lijkt op het eerste gezicht kleiner dan die is. Dat houdt verband met een wijziging in de waarderingsgrondslagen. Zonder die aanpassing zou de winstgroei in ecu's 11,1 procent (453 miljoen ecu) hebben bedragen. Fortis wil zich toeleggen op kostenreductie. Dat betekent onder meer een vermindering van de personeelsterkte, waarbij ge dwongen ontslagen zoveel mogelijk zullen worden gemeden. „Dat kan je niet altijd voorkomen", aldus J.L.M. Bartelds, co-voorzitter van de raad van bestuur van Fortis, in een toelichting op de cijfers. Fortis telt meer dan 21.000 werkne mers. Van onze correspondente Rotterdam - De directie van de noodlijdende Rotterdamse Droogdok Maatschappij en de vakbonden hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over de herplaatsing van enkele tientallen werknemers binnen het bedrijf. Vandaag zullen de sociale partners onderhandelen over externe bemiddeling van werknemers, die ontslagen dreigen te worden. „Wat werkelijk een deuk moet slaan is de verkoop van de afde ling Energiesystemen", zegt be stuurder H. de Vries van de Industriebond FNV over het pro bleem een oplossing te vinden voor herplaatsing van vijfhon derd overtollig geworden RDM'ers. „Er zijn zeven gega digden voor die afdeling, en het merendeel zit in de business dus is zeker serieus te nemen. We denken dat de verkoop van Energiesystemen voor de zomer vakantie afgerond kan zijn." Maar voor het zover is zullen er nog harde 'financiële noten' moeten worden gekraakt; ook als het gaat om de financiering van de bemiddeling bij herplaat sing van de overtollig geworden werknemers. De vakbonden vin den de door de RDM-directie gedane toezegging 'met hulp van het Arbeidsbureau te proberen betrokkenen extern te herplaat sen' te mager. De bonden willen dat er binnen de RDM een bureautje komt met een personeelsfunctionaris, die van andere taken is vrijgesteld om actief andere werkgevers te zoeken voor de met ontslag be dreigden. „Binnen de RDM weet men welke deskundigheid werk nemers hebben en zijn er al contacten met andere bedrij ven", aldus De Vries. „Laten ze die contacten dan maar benut ten." Daarover zal vandaag dus ver der worden gesproken. De vak bonden hebben er vertrouwen in dat de onderhandelingen over het totale sociaal plan voor alle 500 betrokkenen goed- kunnen worden afgerond. Ze worden daarin gesterkt door de weten schap dat de RDM-top actief heeft gezocht naar potentiële ko pers van de afdeling Energiesys temen, naast de zeven gegadig den, die zichzelf hebben aange diend. Nog deze week zullen er verdere gesprekken worden ge voerd met mogelijk geïnteresseerden en als die posi tief verlopen is de werkgelegen heid van ongeveer 160 werkne mers veilig gesteld. De sociale partners hebben al overeenstemming bereikt over aanvulling van de uitkering van RDM'ers van 50 jaar en ouder over een langere periode dan de directie aanvankelijk wilde. De RDM zal zelf het sociaal plan uitvoeren en financieren. De noodzakelijke reorganisatie zal zich niet beperken tot enkele afdelingen, maar 'RDM-breed' worden uitgevoerd.

de Stem | 1993 | | pagina 5