Miljardenhulp voor Rusland Amerikaans-Russisch overleg met Serven haalt niets uit Meubels Half Geld G-7 steunen president Jeltsin en zijn hervormingen met kredieten Huiszoeking in de Gazastrook Monsterproces in Brussel rond ontvoerders Yanden Boeynants Garde Mobutu beschiet aanhang premier buitenland KORflTruck-activitei 2 Heineken legt neer bij PLM Racistische aanslag in Roiw BUITENLAND VS dreigen met harde maatregelen als Servië vredesplan blijft afwijzen EG erkent Macedonië als staat 'Bende van Haemers' meest spectaculaire zaak afgelopen decennia 18 Videocamera ter grootte van een pakje sigaretten DE STEM VRIJDAG 16 APRIL 1993 Sarajevo (dpa/rtr/afp) - De pogin gen van de Verenigde Staten en Rusland om langs diplomatieke weg vrede te bereiken in Bosnië-Herceg- ovina zijn volledig mislukt. Ook de Verenigde Naties boekten gisteren weinig succes. Een konvooi om ge wonde burgers uit de belegerde stad Srebrenica te evacuëren moest na genoeg leeg vertrekken. Na het vruchteloze overleg met de Ser vische autoriteiten in Belgrado zei de Amerikaanse gezant Bartholomew dat de internationale gemeenschap niet lang meer kan wachten. Hij liet door schemeren dat de Bosnische Serviërs opnieuw willen praten over het vredes plan om Bosnië-Hercegovina in tien autonome provincies op te delen. Maar afspraken voor onderhandelingen wer den niet gemaakt zolang het in Bosnië oorlog is. „We hebben een akkoord dat na maandenlang praten tot stand is gekomen en willen daarover niet op nieuw overleggen," aldus Bartholomew. De Amerikaan voegde daaraan toe dat als Servië het plan Vance-Owen afwijst, het rekening kan houden met 'zeer, zeer harde sancties'. Het persbureau Tanjug in Belgrado noemde de resultaten van de gesprek ken die de Servische leiding had ge voerd met Bartholomew en met de Russsiche gezant Vitaly Tsjoerkin 'te leurstellend'. Volgens Tanjug ligt de oorzaak hiervoor niet bij Belgrado maar bij de diplomaten, die een onverzoenlij ke houding hadden ingenomen. Bartho lomew had volgens Tanjug zijn ge sprekpartners gedreigd hen het leven nog onaangenamer te maken. De autoriteiten in de door Servische milities belegerde moslim-enclave Sre brenica weigerden gisteren burgers met een vrachtwagenkonvooi van de Vere nigde Naties te laten vertrekken. Uit eindelijk kon de Unhcr, de Vluchtelin genorganisatie van de VN, met slechts vijf vrouwen de stad verlaten. Volgens een woordvoerster van de Unhcr wei gerde het bestuur mensen mee te sturen omdat de moslim-leiding wil dat ge wonden met helikopters worden ver voerd en vreest dat bij een leegloop van Srebrenica de stad een makkelijk prooi van de Serviërs wordt. De VN proberen de Bosnische Serviërs ervan te overtuigen evacuaties van ge wonden uit Srebrenica per helikopter toe te laten maar zijn hierin tot nu toe niet geslaagd. Volgens VN-functionarissen zijn door Servisch artillerievuur de afgelopen da gen meer dan zestig inwoners gesneu veld en tientallen gewond geraakt. De secretaris-generaal van de VN, Boutros Boutros Ghali, veroordeelde deze be schietingen. Hij zei dat aanvallen op burgers in Srebrenica 'niet te recht vaardigen zijn'. Van onze redactie buitenland Tokyo - De zeven grootste industrielanden (G-7) hebben besloten tot een hulppakket van 43,4 miljard dollar (f 78 miljard) voor Rusland. Zo willen zij de Russische president Jeltsin en diens hervormingen steunen. Ongeveer de helft van het be drag is al eerder toegezegd. In clusief bilaterale toezeggingen van afzonderlijke landen komt de steun op ongeveer 50 miljard dollar (f 90 miljard). Het pakket (vooral leningen van de Wereldbank, het Internatio naal Monetair Fonds en andere internationale organisaties) Den Haag (anp) - Nederland heeft met de andere elf EG-lan- den Macedonië 'de facto' erkend, dat wil zeggen als staat. Dat is al gebeurd op 8 april, tijdens een stemming over toelating van het' land tot de Verenigde Naties In New York. Daar stemden alle EG-landen, inclusief Griekenland, vóór. Woensdag pas stuurde Denemar ken, dat op het ogenblik het voorzitterschap van de EG be kleedt, een felicitatieboodschap aan Kiro Gligorov, de president van Macedonië. Daarop reageer den pas de andere EG-landen. Erkenning van Macedonië als staat betekent overigens nog he lemaal niet, dat er onmiddellijk diplomatieke betrekkingen wor den aangeknoopt met de rege ring in Skopje. Hèt grote probleem voor buur land Griekenland - ook EG- lid - zijn de naam en de vlag van het nieuwe land. Griekenland was onder meer bang dat de nieuwe republiek aanspraak zou maken op de Griekse provincie van dezelfde naam. Uiteindelijk heeft ook Grieken land in New York gestemd voor toelating van Macedonië tot de VN. „In de documenten wordt niet de naam 'Macedonië' ge bruikt", lichtte woordvoerder Avgoustidis van de Griekse am bassade in Den Haag toe, „maar 'Fyrom'. Dat staat voor 'Vroe gere Joegoslavische Republiek Macedonië' (Former Yougosla- vian Republic of Macedonia)." In Griekenland is niet altijd even vriendelijk gereageerd op de Ne derlandse inspanningen om Ma- 'cedonië als land internationaal erkend te krijgen. Griekse radio stations riepen vorig jaar op Ne derlandse produkten te boycot ten. Daaraan is gehoor' gegeven. De Griekse overheid betreurde die oproep. werd gisteren bekendgemaakt na afloop van tweedaags overleg in Tokyo van de ministers van bui tenlandse zaken en van financie- en van de G-7 (de Verenigde Staten, Canada, Japan, Duits land, Frankrijk, Groot-Brittan- nië en Italië) met de Russische regering. De G-7 dringt er in een verkla ring op aan dat Rusland de hoge inflatie aanpakt door de groei van de geldomloop en de kre dietverlening 'onder controle' te brengen. Er wordt echter niet met zoveel woorden gezegd dat de steun pas vrijkomt als dat is gebeurd. De Russische regering ligt al maanden overhoop met de cen trale bank, die de economische hervormingen bemoeilijkt door de geldpersen op volle toeren te laten draaien. De bank is alleen verantwoording schuldig aan het parlement. Behalve het gezamenlijke hulp pakket is er ook nog 3,6 miljard dollar toegezegd door de VS, 1,8 miljard dollar door Japan, 800 miljoen door Canada en 460 mil joen door Groot-Brittannië. De Duitsers vinden dat zij al genoeg hebben gedaan. Van de tot nu toe verstrekte hulp aan Rusland kwam meer dan de helft van Duitsland. Of alle toegezegde middelen ooit ter plaatse komen, zal vooral afhangen van de uitslag van het referendum dat president Jeltsin voor 25 april heeft uitgeschre ven. De industrielanden hebben al hun kaarten gezet op het politiek overleven van de presi dent omdat zij alleen dan wezen lijke economische hervormingen verwachten. Jeltsin heeft gisteren de conser vatieve Lobov benoemd tot eer ste vice-premier. Hij wordt de topman voor de economie en komt boven de liberale vice-pre mier Fjodorov staan. Fjodorov is verantwoordelijk voor de econo mische hervormingen. De president heeft gezegd dat hij de regels die het parlement heeft opgesteld voor het referendum, zal negeren. Hij wil, desnoods per decreet, bepalen dat vijftig procent van het aantal uitge brachte stemmen voldoende is voor een overwinning. Het parlement heeft echter vast gelegd dat voor de zege een kandidaat vijftig procent van het totale aantal stemgerechtig den achter zich moet hebben. Het referendum moet uitwijzen of de bevolking achter Jeltsin en zijn hervormingen staat. Israëlische soldaten kammen een woonwijk in de bezette Gazastrook uit. De militairen verwondden gisteren dertien Palestijnen tijdens rellen en huiszoekingen in de bezette Gazastrook. Vanuit Libanon werden gisteren zeven raketten afgevuurd op de Noordisraëlische provincie Galilea. Over eventuele slachtoffers was niets bekend. FOTO AFP (ADVERTENTIE) Brussel (ap) - Soldaten van de Zaïrese presidentiële gar de hebben het vuur geopend op aanhangers van premier Etienne Tshisekedi, hebben Belgische nieuwsmedia giste ren bericht. Er vielen zeker twaalf gewonden toen de soldaten van president Mobutu Sese Seko, die de pre mier kwijt wil, de bij de woning van Tshisekedi verzamelde aan hangers beschoten. Dit meldden bronnen bij de Zaïrese oppositie tegenover het Belgische nationa le persbureau Belga. De Belgische televisie berichtte dat Mobutu's manschappen de woning omsingelden toen Tshi sekedi zijn regering, die door Mobutu niet wordt erkend, bij eenriep. Mobutu riep in maart een alternatieve regering met een eigen premier in het leven, maar het Westen beschouwt Tshisekedi FOTO AFP Tshisekedi nog steeds als de Zaï rese regeringsleider. Onder leiding van de Verenigde Staten, Frankrijk en de voorma lige kolonisator België oefent het Westen druk uit op Mobutu om democratische hervormingen door te voeren en een eind te maken aan zijn al 28 jaar duren de alleenheerschappij. Tshisekedi's adviseur Omer N'Kamba zei tegenover Belga dat de troepen het vuur openden op mensen die naar Tshisekedi's ambtswoning in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa waren geko men om nieuws te vernemen over de regeringsbijeenkomst. Volgens de televisie waren er traangasgranaten in Tshisekedi's woning geworpen. Tshisekedi's minister van com municatie Lambert Mende Oma- langa deed gisteren in Brussel een oproep aan de Verenigde Naties om een vredesmacht naar Zaïre te sturen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Afrika, George Moose, wordt vandaag in Brussel verwacht om de tooestand in Zaïre te besprek ken met Belgische functionaris- Christine Barker Decora tions Meubelproduktie, Import- en exportbedrijf, verkoopt div. showmodellen leren zitmeubelen voor half geld en diverse andere mo dellen met zeer hoge kortin gen direct aan particulieren. 2- en 3-zitsbanken in vele leerkleuren, fauteuils en combinaties, voorzien van de mooiste rundleer kwali teiten. Verkoop: vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag 10.00-17.00 uur. Christine Barker Decorations Kerkstraat 113, Sprang Capelle. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het kolossale Paleis van Justitie aan het Brusselse Poelaert- plein is vanaf maandag het goed beveiligde decor voor een spectacu lair en vermoedelijk langlopend strafproces. Voor een jury van twaalf Belgische burgers staan de negen leden terecht van de Bende van Patrick Haemers. Zij worden verdacht van overvallen op geldwa gens en, als 'top of the bill', de ontvoering van oud-premier Paul Vanden Boeynants. Vanden Boeynants werd op 14 januari 1989 vanuit de parkeerkelder van zijn appartement aan de chique Roosevelt- laan in Brussel overmeesterd en in een auto geduwd. De oud-premier had zich kranig verzet, zei hij, maar kon niet weerstaan aan zijn ontvoerders. Zijn pijp, een schoen en zijn hoorapparaat bleven achter als stille getuigen van de worsteling. VdB werd, zoals later bleek, gevangen gehouden in een gehuurde villa in het Noordfranse Le Touquet. Pas op 13 februari werd de politicus in Doornik vrijgelaten, nadat 3,5 miljoen gulden losgeld was betaald. Vanden Boeynants werd in Brussel als een held ingehaald. Hij zag er vermoeid en oud uit, droeg een grijze baard, had veertien dagen nauwelijks het daglicht gezien en sprak met krakende stem. Een van zijn ontvoerders werd een dag na de vrijlating van VdB in Noord- Frankrijk al aangehouden met een deel van het losgeld op zak. De man, een Albanees, werd door de Nederlandse politie gezocht vanwege een overval in Almere. Hij had ook een lijst met tele foonnummers op zak, waaruit zijn be trokkenheid bij de kidnap van VdB kon worden afgeleid. Die lijst was uiteinde lijk ook het spoor dat naar Brazilië leidde, waar de kopstukken van de bende waren ondergedoken. Zij werden in mei 1989 in Zuid-Amerika aange houden en later uitgeleverd aan België. De bende is door Justitie en media genoemd naar hun leider Patrick Hae mers, een 40-jarige blonde adonis met blauwe ogen. Haemers en zijn makkers hadden de Belgische provincie Brabant vanaf midden jaren '80 onveilig ge maakt met een groot aantal geweldda dige overvallen op geldwagens van de PTT en de beveiligingsbedrijven Securi- tas en GMIC. Daarbij werden grove middelen als dynamiet gebruikt en ver loren vier mensen hun leven. Toen Haemers na een reeks van over- Vanden Boeynants FOTO AP vallen, waarvoor hij zijn schuiladres in Brazilië verliet, in 1986 in België werd aangehouden, slaagde hij er driekwart jaar later toch weer in op spectaculaire wijze te ontsnappen. Het luxe leventje van Haemers en zijn bende kostte blijkbaar zoveel geld, dat een grote zaak werd voorbereid. Hae mers verklaarde later in een interview dat hij eigenlijk Freddy Heineken had willen ontvoeren, omdat hij een foto van de bierbrouwer had gezien in een boek over rijke mensen. Zij keuze viel uiteindelijk op Paul Vanden Boeynants. De bendeleider had gelezen dat de wor stenfabrikant uit Anderlecht en omstre den politicus een vermogen zou bezitten van 2 miljard frank, 110 miljoen gul den. Haemers en Co. hadden gehoopt 400 miljoen frank losgeld voor VdB te krij gen, genoeg om te gaan rentenieren in Zuid-Amerika. Maar de Brusselse christendemocraat Vanden Boeynants slaagde er in met zijn ontvoerders over een nieuwe prijs te onderhandelen, die uiteindelijk veel lager uitviel: 63 mil joen frank, 3,5 miljoen gulden. De bende van de 40-jarige Patrick Hae mers heeft, zo wordt vermoed, voor meer dan 200 miljoen frank bij elkaar geroofd. De ontvoering van VdB moest de kroon op het werk worden, maar was dat uiteindelijk slechts in publicitair opzicht. In België dook bovendien al snel het verhaal op dat Vanden Boeynants zich zelf had laten ontvoeren of dat Haemers in opdracht van iemand anders VdB moest gijzelen, om de politicus een Klacht Reinwater tegen Wallonië Amsterdam - De Stichtingen Reinwater en Natuur en hebben bij de Europese Commissie een klacht ingediend het landsbestuur van Wallonië. Volgens de milieu-organisT hebben die bestuurders in strijd met het Europese verzuimd de lozing van kankerverwekkende PAK's aan te leggen bij het Luikse staalbedrijf Cockerill Sambre" concern hoeft door het ontbreken van vergunningen bji'S onze redactie economie lozing van PAK's (polycyclische armoatische koolwaterstc''™ - - in de Maas aan geen enkele norm te voldoen. De stichtingen waarschuwen dat door deze situatie ontoelaatba re hoeveelheden PAK's in de Maas verdwijnen en een ernst'.' bedreiging vormen voor het water en de oevers. De klacht bit' Europese Commissie moet ertoe leiden, dat de lozingen Cockerill alsnog aan strenge normen worden gebonden. Coupplegers Moskou vragen uitstel proct, Moskou - De beklaagden in het proces over de staatsgreep Rusland in augustus 1991 hebben gisteren opschorting van j" rechtszaak gevraagd wegens ziekte van een van hen. Beklaart Aleksandr Tizjakov, lid van het comité voor de noodtoestan, dat door de coupplegers was opgericht, is afwezig nadat li woensdag onwel was geworden en in een ziekenhuis opgenomei Dit meldde het persbureau Interfax. De andere beklaagden willen uitstel tot Tizjakov weer beter i De artsen van Tizjakov, meldde Interfax, gaan ervan uit dat d, hartklachten het gevolg zijn van een 'emotionele overbelasting' en dat herstel zeker een maand zal duren. Twee brandstichters Rostock in cel Rostock - Drie jongeren zijn gisteren door het kantongerecki van Rostock veroordeeld tot jeugdstraffen van twee tot drie j; voor him deelneming aan rellen uit vreemdelingenhaat Rostock in augustus 1992. De jongeren werden schuldig bevoi den aan gezamenlijke zware verstoring van de openbare orde® brandstichting. Zij hebben in augustus 1992 een woning in het opvangcentra voor asielzoekers in Rostock-Lichtenhagen in brand gestoken a meubilair vernield. Twee daders, de een negentien en de an, 21 jaar oud, waren al enkele malen eerder veroordeeld moeten hun straf uitzitten. De derde dader kwam met twee jaaï voorwaardelijk direct weer op vrije voeten. Hij zou slechts medeplichtig zijn geweest aan de brandstichting, zei de recto na een zitting van acht uur. Tijdens de ongeregeldheden Lichtenhagen werden ongeveer 200 herrieschoppers opgepakt. Rode Khmer bedreigt VN-medewerkers Phnom Penh - De Rode Khmer heeft gedreigd VN-medeweikeu in Cambodja te doden. Nederlandse mariniers in het Mao, in het noordwesten van het Aziatische land, troffen posters aan waarin de Rode Khmer oproept niet te stemmen in verkiezingen volgende maand en tevens dreigt medewerkers vu de VN te vermoorden, aldus een rapport van de VN-politie Cambodja. De maoïstische verzetsbeweging heeft het vredesproces in hi door oorlog geteisterde land vrijwel volledig de rug toegekeerc De dreiging om VN-medewerkers te doden heeft niet geleid to extra veiligheidsmaatregelen bij de Nederlandse mariniers Cambodja. Enige tijd geleden is de waakzaamheid al verhoop toen het gevaar van aanslagen toenam, aldus een woordvoeri van de marine. Momenteel verblijven zo'n 750 Nederlam militairen in Cambodja. Raad voor Transportveiligheid van start Brussel - Op initiatief van Nederland, Groot-Brittannië en Duitsland is gisteren in Brussel het startsein gegeven voor de Europese Raad voor Transportveiligheid. Een van de doelstellingen is het aantal verkeersslachtoffers in Europa binnen tien tot vijftien jaar te halveren. Jaarlijks zijn er in de EG-lid- staten 50.000 verkeersdoden en anderhalf miljoen geregis treerde verkeersgewonden. Drie nationale verkeersraden hebben de handen ineen gesla gen tot wat een onafhankelijk instituut moet zijn, dat aanbe velingen doet en een interna tionale aanpak bepleit voor een veiliger transport. In de raad zitten Europarlementariërs en specialisten ter za' Vanuit zijn Nederlandse deskundigheid, als voorzitter van Raad voor de Verkeersveiligheid RW, is ook mr. Pieter va Vollenhoven (foto)betrokken bij dit Europees initiatief. 'Hitier wilde paus Pius XII vermoorden' Rome - Hitler was volgens het Italiaanse tijdschrift Genten plan in 1944 paus Pius XII te laten vermoorden. Het tijdschr beroept zich op een geheim document van 26 september IS van de fascistische brigade Rodini. Leden van de SS-divisit Florian Geyer zouden in Italiaanse uniformen en met Italiaan» wapens het Vaticaan bestormen, de paus vermoorden en es bloedbad onder Curieprelaten aanrichten. SS-generaal Wol! heeft verhinderd dat het plan werd uitgevoerd, aldus Gente. De deskundige inzake de Rooms-Katholieke Kerk in oorlogstijd pater Robert Graham, is niets van een dergelijk plan bekend Wel wist hij te vertellen dat Hitier de paus haatte omdat hij Pin verantwoordelijk achtte voor de val van Mussolini in 1943. Dode na vechtpartij in parlement Panama Panama - In het Panamese parlement is in de nacht van woensdag op donderdag een dode gevallen door een vechtpartij Aanhangers van verschillende partijen op de toeschouwerstrita- ne raakten slaags tijdens de behandeling van een amnestiewei door het parlement. Op de tribune vlogen voor- en tegenstanders elkaar letterlijk s de haren, wat een aanhangster van de oppositiepartij het' kostte. De 51-jarige Josefina Torres kreeg zulke zware op het hoofd, dat ze korte tijd later in een ziekenhuis aan verwondingen overleed, aldus krantenberichten. DE STEM Helft Eindhoven - Ruim de helft van 1992 komt voor rekening va: schappij Finance Company. Dit de voorlopige cijfers die de „„derneming gisteren aan de landeelhouders voorlegde, blijkt dat Finance 130 miljoen aan rlies heeft opgeleverd. In to taal belandde DAF vorig jaar voor 257 miljoen in het rood. Volgens de voorlopige resultaten - nog niet over alle deelnemin gen zijn definitieve cijfers be kend- hebben de truck-activi teiten vorig jaar een positief be drijfsresultaat gehaald van 79 miljoen. In 1991 werd op de moduktie en verkoop van be drijfswagens nog 155 miljoen verloren. pat 1992 toch met een fors ver lies is beëindigd, heeft voorna melijk zijn oorzaken in de finan cieringsactiviteiten. Finance Company boekte een netto-ver lies van 35 miljoen, maar kost te ook grote bedragen aan afge geven garanties en een voorzie ning in verband met het verbre ken van de band met de NV. Ter dekking van de gevolgen van het laatste is in de cijfers een ge schatte voorziening opgenomen van ƒ95 miljoen, vijf procent van de portefeuille van 1,9 miljard. Volgens bewindvoerder mr. A. Deterink zal het nog enkele ja ren duren voordat de totale por tefeuille kan worden geïncas seerd. Op de crediteuren-verga dering op 22 april zal worden gestemd over verlenging van de surséance van Finance Company met 18 maanden. De verkoop van de activa van de 'oude' DAF aan de nieuwe ven na m. te m V0 zi pr Bi ve Di ve cii VO| D ja: O, ƒ2 hel H<| drl eiil ge| vo| 0\| ja val sel lts Nr ml Di tol pr- mM vel mil prl Van onze verslaggever Dongen - PLM Glasindustrie ir schadeclaim van Heineken aan zij districtsbestuurder A. Damoiseaux lis dat te wijten aan slecht manager slachtofferrol op te dringen. In een interview met de vader van Haemers in het Vlaamse weekblad Hu- mo wordt deze week gesuggereerd dat VdB vantevoren met de hele bende om de tafel heeft gezeten om te onderhan delen. Bewijzen daarvoor zijn, voorzo ver bekend, nooit gevonden. Oud-premier Vanden Boeynants, wiens naam nu weer opduikt als degene die de vorige week overleden Brusselse burge meester Brouhon moet opvolgen, werd kort na de ontvoeringszaak opmerkelijk genoeg vrijgesproken van corruptie bij de aankoop van legermaterieel en wist het ook zo te ritselen dat de Belgische Justitie niet zou gaan speuren naar de herkomst van het losgeld. In dit verband is het aardig om te weten dat VdB's ontvoerder Patrick Haemers belangrijke neveninkomsten had in het witwassen van zwart geld, ook van Belgische zakenmensen en politici. Tot slot zijn in het onderzoek naar de strafbare feiten, gepleegd door Haemers en Co., ook wel eens verbanden gelegd met de Bende van Nijvel, die begin jaren '80 dood en terreur zaaide in België. Er bestaat zelfs een schema waarin alle namen op één hoop zijn geveegd. Tot op heden is het mysterie van de Bende van Nijvel echter nooit ontrafeld. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Een racistisch commando heeft in de Ron# voorstad een aanslag uitgevoerd op de leider van een 0# satie van buitenlandse werknemers in Italië, de SrilankS Moiden Nowfer. Nadat zij zijn woning waren binnengedrongen, bonden drie activisten van de zogeheten 'na- ziskin'-beweging Nowfer vast aan een stoel waarna zij met een mes een hakenkruis op zijn voor hoofd kerfden. Vervolgens sta ken zij zijn huis in brand. De Srilankees die tevoren ook met benzine was besprenkeld, bleei evenwel buiten bereik van de vlammen en is nu met een shock rin een Romeins ziekenhuis opge nomen. De aanslag op de 48-jarige Now fer, die in Rome grote bekend heid geniet als strijder tegen het racisme, heeft in Italië veel reac ties opgeroepen. De burgemees ter van Rome Carraro betuigde in het ziekenhuis namens de stad zijn solidariteit met het slachtof fer. De gebeurtenis heeft nog ei aandacht gevestigd op het vaar van de geleidelijk aan nemende vreemdelingenhaat Italië. Die is in de afgeW maanden onder meer tot na gekomen in racistische tafero in voetbalstadions, rellen brandstichting in opvang® voor vreemdelingen. De meest extreme vertegen* digers daarvan zijn dezelfde ziskins die ook verantwoord' zijn voor de aanslag op No* Op dit moment schat de P01 hun aantal op niet meer duizend in heel Italië, van ruim honderd in de hoof®' Maar de vrees bestaat dat al politieke chaos in Italië'0 duurt, er een machtsvacuüm ontstaan waar deze en au extremistische bewegingen kunnen profiteren. Een aanzienlijk deel van het ze venkoppige management-team [van PLM Glasindustrie in Don- gen moet in zijn ogen worden vervangen. De managers zijn volgens Damoiseaux onvoldoen de op hun taak berekend. Dat heeft de kwaliteit van de glas- produkten zodanig verminderd dat het bedrijf met schadeclaims van enkele miljoenen guldens ;van Heineken Nederland en Hei- .neken Frankrijk zit. Dat zijn zeer belangrijke klanten van PLM. PLM maakte vorige week be kend dat wegens de tegenvallen de omzetgroei mogelijk 20 tot 25 van de 560 werknemers hun baan kwijtraken. Het bedrijf moet 3,3 miljoen gulden bespa ren om uit de rode cijfers te blijven. Om gedwongen ontsla gen te voorkomen wordt onder meer gedacht aan het afzien van de eindejaars-uitkering van vijf procent en het inleveren van adv- en vakantiedagen. Yolgens Damoiseaux zijn de pro blemen bij PLM niet veroorzaakt door een stagnerende markt, zo als de directie zegt, maar zijn de omzetverliezen het gevolg van de geringe kwaliteit van het mana gement-team. „Die kwaliteit blijft schrikbarend achter bij wat noodzakelijk is om zo'n be drijf te leiden. Dat komt onder meer omdat er in ons land geen geschikte opleiding is voor de techniek van de glasproduktie." Algemeen-directeur F. van Doorne van PLM bevestigt de schadeclaims van Heineken, maar wil niet ingaan op de be schuldiging van de bond dat het management-team onvoldoende functioneert. „Ik heb geen zin deze polemiek via de krant te voeren en laat de opmerkingen geheel voor rekening van de heer Eindhoven - Philips is bezig een videocamera te ontwik kelen ter grootte van een Pakje sigaretten. De bijpas sende videocasettes hebben de omvang van een luciferd- w*. Het apparaat moet in 1997 in de winkels liggen. Volgens de ontwikkelaar, ir. B. Sastra van het Natlab, is de beeldkwaliteit 'beter dan die van de huidige videoca- p ®,I[a's en banden'. ilips overlegt momenteel met Sony over een nieuwe ideo-wereldstandaard, zo- \r j een Gebade als met het ideo 2000-systeem wordt oorkomen. In eerste in- antie zullen de bandjes n speelduur hebben van een uur. t

de Stem | 1993 | | pagina 4