FINNTAX Zeeuws-Vlaamse steden duurder Plan voor recreatieproject bij het Schelde-Rijnkanaal Eerste gediplomeerde gaspakdragers Zeeuws-Vlaanderen Opnieuw fietsmaand Zeeuwse ambtenaren Boete voor doorrijden na botsing tegen heg Forse geldboete voor Terneuzense heler RAG TERUG! Afvalstoffenheffing en reinigingsrecht stijgen meer dan in de rest van Zeeland Tip voor zuinige stortbak goed voor duizend gulden Treinreiziger kan via pincode kaartje betalen Afdelingen Katholieke Bond Ouderen Zeeland straks in een organisatie JKEN Telecommunicatie - telefoontechniek Hét andere telecom, bedrijf Tel. 01621-19111 Fax. 22222 fracties Reimerswaalse raad willen racecircuit definitief voorkomen Achtste beeld voor kunstroute Bergen op Zoom Gemeente krijgen brief voor actie in juni Taakstrak voor Hoogerheidenaar wegens drughandel straal bekend gemeente Terne, 1586 en 1606 (beiden gedeelteüfkl is de vergunning ingevolge de toJ rlenen, onder het stellen van vo 1 erming van het milieu. intwerp-beschikking en andere -» liggen met ingang van heden voo - in het gebouw van de sector Stad J aeheer (sectie Milieu), Burg q J jzen en Wel tot 17 mei 1993 ,!i tot 12.00 uur en van 13,30 t3 donderdag van 19.00 tot 22.00 uur° I ikken wensen in te zien op donderdj ot 22.00 uur worden verzocht da 1 sling te doen (tel. 01150-75458) 1 ijdens de kantooruren een mondei de stukken worden verkregen taand vanaf heden kunnen gemot'J schriftelijk bij het college van burK? uders worden ingediend, ezwaarschrift indient, kan verzoekenl egevens niet bekend te maken. dt verzocht (tel. 01150-75458), wo- oorts gelegenheid gegeven om mon 1 te brengen en over de aanvraag vai elen met het bevoegd gezag, de aan :le overige aanwezigen. It er tenslotte op gevestigd,"dat alleer aren hebben ingebracht op de boven iven wijze en de belanghebbenden 1 aantonen dat zij daartoe redelijkerwij. niet in staat zijn geweest, naar aan leiding van de beschikking beroep kunnen instellen bij de Afdelini voor de geschillen van be stuur van de Raad van State Terneuzen, 16 april 1993. Burgemeester en wethouders van erneuzen, :aris, Brauwer. burgemeester, drs. R.C.E. Barbé. Kom bij ons ideeën opdoen voor uw interieur. Wij tonen u de zes typen 'Luxaflex' Raambekleding in een skala van tinten en dessins. En als u uw keus hebt gemaakt kunt u meedoen aan een wedstrijd waarbij u het aankoopbedrag kunt terugverdienen. Dus kom gauw even langs! Aktie loopt tot I juni 1993. nten en dessins. erstelbare buitenspiegels i bedienbare portierramen :arrosseriekleur a fl. 500,- prijsvoordeel t.o.v. CLX s fl. 750,- op. Jouw voor den velgen en extra brede eb je ze eronder. 076-237533. KLUNDER] le Flierstraat 104, 01684-245 traat 5, 01620-31054. -arTerneuzen B.V.,Transp°r DFM te Amersfoort, aangesloten M een nieuwe Seat Ibiza personen*™ de stem zeeland ijath - „De geest is uit de fles voor het gebied I nabij het Schelde-Rijnkanaal tussen Bath en Ossendrecht", stelt E, Wassenberg. Samen uet andere ondernemers ontwikkelt hij mo menteel een plan voor een grootschalig re- creatieproject aldaar. fat voor project wil hij nog niet verklappen, maar hij suggereert dat het te maken kan lebben met onder meer water- en schietsport, [jij gaat niet in op de vraag of er ook plannen morden ontwikkeld voor auto- en motorsport aldaar. Wassenberg was betrokken bij de plannen voor het opzetten van een regionaal racecircuit in de Anna- Mariapolder tussen het kanaal en Ossendrecht. Toen vorige maand duidelijk werd dat de gemeen teraad van Reimerswaal het plan zou afwijzen trok Wassenberg het terug. Wel liet hij weten dat hij na de gemeenteraadsverkiezingen eventueel terug zou komen met het plan, in de hoop dat er na maart 1994 een meerderheid voor het racecircuit in de Reimerswaalse raad zou zitten. De vijf fracties in de Reimerswaalse raad willen noe dan ook voorkomen dat een plan voor een racecircuit nog eens door de raad behandeld moet worden. Om die reden vragen de vijf fractievoor zitters aan hel college om op korte termijn met een toekomstplan voor de polders ten westen en oosten van het Schelde-Rijnkanaal te komen. Dit kan volgens de vijf aan de hand van het 'Inrichtings plan Hals van Zuid-Beveland' gebeuren. Dat onofficiële plan, nooit behandeld door de raad, bestempelt het als een recreatiegebied. Maar door het aan te passen hopen de fracties het zo te veranderen dat een circuit daar niet mogelijk wordt. Het college heeft vorige maand laten weten dat het Inrichtingsplan achter slot en grendel is opgebor gen. Het college heeft, aldus een woordvoerder, weinig zin om het uit die 'stevig afgesloten' kast te halen en te behandelen. Wel laat hij weten dat als een groepering of stichting met een plan voor het gebied komt het in behandeling zal worden geno men. „Dan wordt gekeken of zo'n plan iets is dat past in de visie van de gemeente. We zullen een plan nooit botweg weigeren. Het college heeft wel laten weten zelf'geen initiatieven te zullen nemen, maar als anderen dat doen..." Van onze verslaggever Middelburg - De afvalstof fenheffing en het reini gingsrecht zijn in de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten in vergelijking tot de rest van Zeeland dit jaar enorm gestegen. „De Zeeuws-Vlaamse gemeenten lijken daarmee af te rekenen met hun reputatie van goedkope ge meenten", concluderen de vak bonden FNV en CNV en DISK (Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken) in een onderzoek naar de heffingen en het kwijtscheldingsbeleid bij de gemeenten en waterschappen in Zeeland. Uit het onderzoek blijkt dat de gemiddelde stijging van de af valstoffenheffing/reinigingsrecht in Zeeland dit jaar 20,3 procent is en dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten daar nog eens drie procent boven zitten. De ge meente Axel is het duurst met zijn afvalstoffenheffing en vraagt 216 gulden aan de inwo ners. Ter vergelijking: Domburg is van de dertig Zeeuwse ge meenten het goedkoopst met ƒ118,40. Aardenburg is de gemeente met het hoogste rioolrecht in de pro vincie (125 gulden), en Tholen met 26 gulden de laagste rioolheffing op. In de categorie onroerend-goedbelasting scoort gemeente Oostburg het best. Die hanteerde vorig jaar met ƒ2,84 het laagste tarief voor gebruikers per drieduizend gul den economische waarde van het onroerend goed. Ook voor eige naren heeft Oostburg het laagste ogb-tarief: 3,56 per driedui zend gulden economische waar de, Hondenbezitters zijn het best af als ze in Sluis wonen. Het tarief van de hondenbelasting is in die gemeente veertig gulden. Valke- nisse belast zijn inwoners in het bezit van een viervoeter het fwaarst met een tarief van hon derd gulden. De tarieven van de verontreini gingsheffing bij de waterschap pen is het laagst in de Kanaalzo ne, het beheersgebied van De Drie Ambachten. De heffing is bier ƒ82,00 en dat is 41 gulden minder dan het waterschap met de hoogste verontreinigingshef fing. Dat is Het Vrije van Sluis in West-Zeeuws-Vlaanderen. In procenten uitgedrukt steeg de heffing van Hulster Ambacht het meest (7,6%). Kwijtschelding FNV, CNV en DISK onderzoch ten verder het kwijtscheldings beleid van gemeentelijke- en wa terschapsbelastingen. Dat bracht nan het licht dat ongeveer een derde van de Zeeuwse gemeen ten (nog) geen kwijtscheldings beleid voert. Bovendien maakt M,3% van de gemeenten geen onderscheid in een- of tweeper soonshuishoudens, hetgeen door feel alleenstaanden als onrecht vaardig wordt ervaren. De wa terschappen kennen allemaal wel een kwijtscheldingsbeleid en maken het onderscheid tussen een- of tweepersoonshuishou dens wel. Van onze verslaggever °P Zoom - Het achtste d van de Bergse kunstroute ,vandaa§ om H.00 uur j Het beeld' 'Bank- Stro- water en lichamen' is ge- a j door de kunstenaar Jan R de Pavert en staat op het werk ter hoogte van de Box- "oornstraat in Bergen op Zoom. Twee gaspakdragers worden na afloop van het examen schoongespoten door collega s. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Sas van Gent - Alleen bij ongevallen met gevaarlijke stoffen worden zij ingezet. Voorzien van een perslucht toestel en verder gehuld in een gas- dicht pak, zien ze er uit als een kruising tussen het Michelin-man- netje en Quasidmodo, de klokkelui- der van de Notre Dame. Hun taak, een inzet bij ongevallen met gevaar lijke stoffen, is echter minder ge makkelijk dan het lijkt. Het pak biedt weinig bewegingsvrijheid, het zicht is belemmerd en iets pakken met de oversized handschoenen is bijna niet te doen. Daarnaast is men volledig van de buitenwereld afgesloten en ver loopt de communicatie alleen via de portofoon (walkie-talkie) of via handge baren. Eén lekje in het pak kan al fataal zijn. Gisteren deden veertien gaspakdragers in spé examen voor hun praktijkkennis. Gadegeslagen door de examinatoren G. Kayser (Axel), C. van Cleemputte (Ter neuzen) en A. Willemstein (Meliskerke) moesten zij geheel volgens de regels zich aankleden, vervolgens op verkenning gaan, daarbij een trap afdalen en voorts ontsmetten en uitkleden, waarbij zij geholpen werden door een in bescher mende kleding gehulde collega. Het is namelijk van belang dat de besmetting beperkt bliift tot de buitenkant van het gaspak en 'dat dit voor het uittrekken goed wordt afgespoeld. Het was de eerste keer dat een dergelij-' ke opleiding in Zeeuws-Vlaanderen ge houden werd. Dankzij de medewerking van Cerestar Benelux bv kon men deze cursus, onder auspiciën van de Stichting Brandweeropleidingen in Nederland, verzorgen en daarmee duidelijk een gat in de markt vullen. Veel bedrijven in de Kanaalzone hebben de beschikking over gaspakken en ook de regionale brand weer Zeeland beschikt hierover. Gediplomeerde gaspakdragers zijn ech ter moeilijk te vinden. Een aantal be drijven loste dit in het verleden opsdoor de brandweermannen een cursus te la ten volgen bij bijvoorbeeld IREA in het Belgische Hasselt, een instituut dat ge specialiseerd is in gaspaktraining en adembeschermingstechniek. Nu is dus gebleken dat dit toch dichter bij huis ook kan. De cursisten werden de afgelopen maan den getraind in het werken in en aan- en uittrekken van het gaspak door de in structeurs E. Blaauw uit Terneuzen en J. van der Staal uit Sas van Gent. Zij konden terugzien op een geslaagde cur sus. De geslaagden zijn: L. Rondas, P. Devla- mijnck, J. Bruggeman, P. Hubregtsen, H. Kerpel, J. van der Werf, J. Kamoen, P. Sleeuwaert, E. van der Bent, T. de la Ruelle (allen Cerestar Benelux bv) en E. Dingemanse van het korps Terneuzen. Vrachtdienst tussen Vlissingen en Caraïbisch gebied Van onze verslaggever Vlissingen - Jamaica Producers Shipping ver wacht op korte termijn een wekelijkse vracht- dienst tussen Vlissingen en het Caraïbisch gebied te gaan onderhouden. De rederij brengt al enkele jaren bananen vanuit Costa Rica en Jamaica naar Enge land. Vlissingen zal ook in het vaarschema worden op genomen. Dat geeft verla ders de mogelijkheid om, via cargadoorsbedrijf Ovet Veder, goederen met de re tourvaart naar 'de West' te laten vervoeren. Vandaag levert de Prince of Sea, een schip van Jamaice Producers Shipping, de eer ste lading bananen af bij de nieuwe fruitterminal van Vriesvemen Kloosterboer in Vlissingen. Vanuit Vlissin gen wordt het fruit over Europa gedistribueerd. Van onze verslaggever Breda - Letterlijk 'geld als water' verdient J. van de Klundert uit Kruisland met zijn even - simpele als doel treffende idee voor waterbe sparing op het toilet. Vanochtend kan hij op het hoofdkantoor van Waterleiding Maatschappij Noord-West-Bra bant in Breda duizend gulden in ontvangst nemen. Het is de eer ste hoofdprijs in de 'Waterspaar- prijsvraag' van het nutsbedrijf. De hoofdprijswinnaar stelde voor om een extra luchtgat te boren in de trekpijp van de stortbak van het toilet. Daar door komt er sneller lucht in het hevel-mechanisme van de stort bak, waardoor de watertoevoer stopt zodra de trekker wordt losgelaten. In tegenstelling tot alle in zwang zijnde waterbespa rende constructies moet de toi letgebruiker dan extra moeite doen om meer water in de stort bak te brengen. De suggestie van Van de Klun dert is super-eenvoudig, kost niets en bespaart veel water, oordeelde de jury van de 75-jarige Waterleiding Maat schappij. Die reikt de prijs in dit jubileumjaar in totaal vier maal uit. Van de Klundert's idee werd gekozen uit de 180 tips die in het eerste kwartaal van 1993 bij het nutsbedrijf binnenkwamen. Troostprijzen - in de vorm van een waterbesparende douche kop - gingen naar W. van der Pennen uit Breda en W. Wouda uit Roosendaal. Zij opperden respectievelijk: gratis verstrekte waterspaarplaatjes voor in (douche)kranen en: het per woonhuis opnemen van het wa terverbruik in de periodieke re gistratie van de meterstanden. Veel niet-bekroonde inzendingen bevatten variaties op het weinig hygiënische idee het toilet door te spoelen met opgevangen bad- of douchewater. Een veel gedane suggestie was ook water te be sparen door een beperkte douchetijd op een kookwekker- tje in te stellen. De Waterleiding Maatschappij Noord-West-Bra bant houdt haar Waterspaar- prijsvraag dit jaar nog drie maal. Van onze verslaggeefster Mirjam van der Boom Breda - Treinreizigers kunnen vanaf dit najaar bij twaalf stations in Brabant en Zeeland een kaartje met hun pincode betalen. De speciaal daarvoor ontworpen automaten verkopen alle soorten kaartjes: enkele rei zen, retours, 5-retourkaarten, strippenkaar- ten en kaartjes zonder datum. De automaat accepteert pok ongepast muntgeld. De stations Breda CS en Tilburg CS krijgen volgens de planning van de Nederlandse Spoorwegen, in augustus elk twee van deze verkoop-automaten. Op de stations in Ber gen op Zoom, Roosendaal, Breda-Prinsen- beek, Goes, Middelburg, Vlissingen, Tilburg- West en Etten-Leur wordt in oktober en november één automaat geplaatst. De volg orde waarin dat gebeurt, is nog niet bekend bij de NS: „Het is een extra service van de Spoorwegen aan de klant, naast het terugdringen van lange wachttijden aan de loketten", zegt G. Langhout van de NS in Breda. „Vooral in de piek-uren ('s morgens van 7.15 tot 9.15 uur en 's avonds van 16.00 tot 18.00,uur) is het een dienstverlening. Alle kaartjes kunnen op bijna alle manieren gekocht worden en het 'past bij deze tijd om met een pin-code te betalen." ;Drijri De reiziger hoeft nu ook niet meer een kaartje bij de conducteur te kopen. Dit moest soms omdat kleine stations niet altijd bemand zijn en de reiziger daardoor geen kaartje aan het loket kon kopen. Een kaartje zonder datum kan geldig worden gemaakt door het af te stempelen in de daarvoor bestaande automaten. De verkoop-automa ten bieden niet de mogelijkheid met papier geld te betalen. De plaatsingscriteria waaraan de stations moeten voldoen, zijn onder meer het data communicatie-systeem (in verband met com puters die aangesloten moeten worden), het soort publiek, de openingstijden van de loketten, de 'drukte' en het moet bouwkun dig mogelijk zijn. In totaal worden op de aangewezen stations in Nederland vanaf begin mei 226 verkoop-automaten geplaatst. Van onze verslaggever Terneuzen - Alle Zeeuwse gemeenten hebben opnieuw een brief gekregen om de maand juni uit te roepen tot 'Ambtenaren Fietsmaand'. Het schrijven is afkomstig van Jan Midavaine, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de fietsersbond ENFB. Verschillende gemeenten deden vorig jaar mee aan de eerste fietsmaand voor ambtenaren. De redenen om deel te nemen zijn divers van aard. Zo vindt de ene gemeente het heel gezond de medewerkers van en naar het werk te laten fietsen, doet de volgende mee uit milieu-oogpunt en neemt weer een andere gemeente de verkeersveiligheid als uitgangspunt. Volgens Midavaine is de Juni Ambtenaren Fietsmaand een hulpmiddel om meer inzicht te krijgen bij het ontwerpen en aanpassen van zogenaamde verkeerscirculatieplannen. De colleges van burgemeester en wethouders van de Zeeuwse gemeenten mogen op eigen wijze invulling geven aan de fietsmaand. In de brief die Midavaine verstuurde, wenst hij de deelnemende ambtenaren alvast veel 'wind-mee' en weinig lekke banden tijdens de Ambtenaren Fietsmaand 1993. Van onze verslaggever Terneuzen - Op een donkere avond in oktober 1991 reed P.P. (23) uit Sint Jansteen door de Julianalaan in Hulst. Een hem tegemoetkomende auto had een flinke afwijking naar links, dus schoot P. het trottoir op, om een aanrijding te voorkomen. Doordat hij in de koplampen van de auto keek, had hij niet gezien dat het een patrouillewagen van de politie was. Ze waren naar hem op zoek vanwege een eerde re overtreding en stuurden daar om naar links om hem tot stop pen te dwingen. Even nog over woog de chauffeur van de pa trouillewagen om P. 'te ram men', maar deed dit uiteindelijk toch maar niet. Intussen had P. niet alleen het trottoir, maar ook een stukje voortuin bereden. Zonder dat hij het had gemerkt had hij een 40 centimeter hoog Berberis-hegge tje geraakt. Tegenover de poli tierechter in Terneuzen moest hij zich daarom gisteren verant woorden voor doorrijden na aan rijding van de heg. De feiten stonden onomstotelijk vast. P. had weliswaar de schade (100 gulden) later vergoed, maar de heg is nooit meer geworden wat hij geweest was. „De struik jes zijn nog steeds dood. Je kunt het zien als je erlangs rijdt", wist de verbalisant/getuige gisteren te melden. De officier van justi tie liet er geen gras over groeien en eiste 400 gulden boete. Ook de rechter geloofde niet in P.'s onschuld, maar ging met een boete van 250 gulden toch een stukje lager zitten. Van onze verslaggever Terneuzen - De politierechter in Terneuzen heeft J.V. (29) uit die plaats een geldboete van 2000 gulden opgelegd voor heling van een tv-toestel en enkele sieraden. De man, die al een strafblad had, had de spullen in maart van vorig jaar voor 750 gulden ge kocht van een vroegere buur man. Voor de rechter verklaarde hij dat hij absoluut niet had geweten dat ze gestolen waren. „Ik deed het om hem uit de financiële nood te helpen. Ge zien mijn verleden kijk ik wel heel goed uit. Van hem had ik niet verwacht dat hij zich met zulke zaken bezighield", zei hij. Dat deed de man dus wel en zelfs meerdere keren. De naam van V. dook bij zijn aanhouding verschillende keren op als heler, maar bij een huiszoeking in V.': woning kwamen alleen de tv ei enkele sierkettinkjes tevoor schijn. De vraag was nu of V geweten had dat ze gestolen wa ren, of dat hij het redelijkerwij: had kunnen vermoeden. Officie: van jusititie mr. Groen vond he eerste en eiste een gevangenis straf van twee maanden, even tueel te vervangen door eer werkstraf. Politierechter mr. Van Bred; vond het bewijs niet overvloedig maar nét genoeg. Opzet achtti hij niet bewezen, maar schulc wel: „U had horen te beseffer dat u fout zat." Terneuzen - De 22 Zeeuwse afdelingen van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in het bisdom Breda vormen binnenkort een Zeeuwse organisatie. Hierdoor komt er een einde aan de hechte samenwerking tussen de KBO's in Zeeland en West- Brabant, gebieden die samen het bisdom Breda vormen. Door deze reorganisatie kan de ouderenbond, die in Zeeland rond 7000 leden telt, beter inspe len op gemeentelijke en provin ciale ontwikkelingen. De eigen Zeeuwse organisatie-opzet zal het werk van de ouderen, zo hoopt men, vergemakkelijken. De ledenadministratie en de ver tegenwoordiging naar de Unie van KBO-bonden blijft voorlo pig vanuit Oudenbosch plaats vinden. Wel worden eigen Zeeuwse commissies in het leven geroepen die de plaatselijke af delingen ondersteunen. Zo heeft de commissie Educatie al een goede start gemaakt. Er komen verder nog commissies voor PR en ledenwerving. In het pas ge restaureerde ouderenhome De Rozenhof in Kloosterzande is een steunpunt gevestigd en op vastgestelde tijden houdt steun- functionaris mevrouw Raming daar zitting voor de afdelingsbe sturen. De plannen voor de reorganisa tie worden besproken op verga deringen in 's Heerenhoek (IS april) en Axel (28 april). Daai licht mevrouw H. Remijn-de Badts, viee-voorzitter van de KBO bisdom Breda, de plannen toe. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Door foto's te maker van een kilo cocaïne heeft de 44-jarige B. van G. uit Hooger- heide meegewerkt aan het bewijs tegen zichzelf. „Een ervaren handelaar zal ech! geen foto's van zijn waar ma ken", aldus de rechtbank. Zr veroordeelde de verdachte giste ren tot de opmerkelijk lage stra) van 240 uur onbetaald werker en zes maanden voorwaardelijk De eis luidde twee weken gele den vijftien maanden zitten.

de Stem | 1993 | | pagina 11