VNU-drukkerijen naar De Boer Heer Oosteuropese landen sluiten grenzen voor vlees uit EG ligste L de nationale voorjaar: cd Uitgever houdt belang van 30 procent in grootste drukkerij van Nederland VANDAAGBEGINTHET General Electric haalt hogere winst en omzet VNU wil conjunctuur-gevoeligheid verminderen Grundig-personeel demonstreert in Eindhoven Japan komt met groot economisch programma A5 ECONOMIE A6 I jen Haag (anp/dpa/rtr) - In navol- I «Ag van Polen en Hongarije hebben i Tsjechië, Slowakije en Bulgarije 10 grenzen gesloten voor vee, vlees I ju zuivel uit de Europese Gemeen- hap. De maatregel is een reactie het besluit van Brussel om de import van vee uit Midden- en I Oost-Europa tot 10 mei te verhie lden. I yjnonze redactie'economie linsterdam - Uitgever VNU is het met de Hilversumse drukker De Boer Boekhoven eens geworden over de overdracht van zijn grafische divisie. I De Boer Boekhoven zal de over- wilde Van Ek 'op tweeëneenhalf Macintosh verkoopt fabrieken Portugal It. IN DE PLATENZAAK MET ECONOMIE KORT pE STEM WOENSDAG 14 APRIL 1993 lier rP ledison jequipm. ■nt nemours jnan kodak ncorp Jnotor P electric ■motors ■year ■ett-pack. Jus,mach. Jbl.tel. lirlines fcnnell kk co. ■I oil ji central |ps lerica Jl dutch s roebuck lsouth.pac. ■co ine. pd techn. fttinghouse ■man corp llworth 15'/. 15% 84 84% 14% 14 42% 42% 30% 30% 36% 36% 40% 39 50 50% 55% 55% 68 68% 55% 54% 93% 93 39% 39% 78 78 75% 74% 50% 49% 80% 80% 16% 16% 61% 59% 34% 33 70 71 26% 26 14% 14% 46% 48 90 91 53% 53% 15% 15% 64% 64% 48% 49% 15% 15% 14% 14% 31% 31 ■werkt ferkt Iwerkt lerkt 19.050-19,650 per kg 21,250 per kg 185-255 per kg 300 per kg vorige koers slotkoers gisteren laten bieden I ex claim gedaan/bieden ex dividend gedaan/laten bieden en ex dividend laten en dividend gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend 2,20 2,50 0,20 0,40 2,00 2,00 1,20 2,20 4,40 5,00 19,00 21,00 9,10 10,80 4,30 6,20 1,30 2,10 0,40 0,30 5,50 6,60 3,20 3,90 1,70 2,10 13,00 14,00 7,00 8,10 0,30 0,10 0,70 0,30 2,50 1,30 6,40 b 4,30 b 11,20 9,20 4,80 3,60 7,50 6,20 2,00 a 1,50 4,20 4,60 1,40 a 1,40 0,70 0,60 1,70 b 2,00 0,50 0,30 2,00 2,40 1,80 2,00 1,70 1,90 2,70 2,70 1,20 a 1,10 5,10 6,00 2,60 3,60 0,50 1.10 1,90 2,50 0,80 1,10 1,50 1,80 0,70 0,90 8,90 b 9,60 6,70 7,00 8,60 8,90 0,10 0,01 1,40 1,00 5,10 a 4,20 8,30 7,80 3,60 2,60 2,40 1,90 5,00 4,50 lm onlangs naar voren dat leid. En daar zijn we trots horende nadelen. Eris op ter motor die weinig ben- >p en heeft een flinke top. dagteller, hoedenplank, ervalruitewissers, achter- ogeen kop- JLu/J iysteem, op- er, is allemaal standaard, mpleet en zeer scherp ge- chakeld of als automaat. e Europese Commissie stelde het im portverbod vorige week woensdag in, uit vrees voor verspreiding van mond en klauwzeer in de EG na uitbraken in Italië. De Oosteuropese landen vinden die maatregel onterecht en beschuldigen de EG van protectionisme. Volgens Tsje chië is het importverbod in strijd met de belofte van de EG om de hervormin gen in het voormalige Oostblok te on dersteunen. Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije en Bulgarije beweren allen vrij te zijn van mond- en klauwzeer. Volgens een woordvoerder van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees exporteert Nederland geen grote hoeveelheden vee en vlees naar oost-Europa. Desondanks beginnen de diverse importverboden wel voelbaar te worden, aldus de woordvoerder. Veel ernstiger vindt hij het dat de Oosteuropese landen ook de doorvoer van vee en vlees verbieden. Daarmee wordt de export naar het Midden-Oos ten belemmerd, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de Europese Commissie wilde gisteren weinig kwijt over de Oosteuropese tegenmaatregelen. Volgende week dinsdag vergadert het Permanent Veterinair Comité, waarin veterinaire deskundigen uit de lidstaten zitten, over het EG-importverbod. Dan zal per Oosteuropees land worden beke ken of de importstop gehandhaafd blijft, aldus de woordvoerder. Als gevolg van de gesloten grenzen in Oost-Europa zijn het afgelopen week end diverse Westeuropese vrachtwagens gestrand. Volgens de Hongaarse douane zijn er sinds Goede Vrijdag 132 vracht wagens teruggestuurd met vlees, vee of zuivel afkomstig uit de EG. Bij het Produktschap voor Vee en Vlees, de Bond van Handelaren in Vee en de Nederlandse Internationale Wegver- voersorganisaties (NIWO) waren gister middag nog geen berichten binnengeko men over Nederlandse vrachtwagens die gestrand zouden zijn. jaar voor zijn vut uit de vuurli nie blijven'. Gielen wordt vice- I name voor een deel in aandelen betalen, waardoor VNU een be- j krijgt in de nieuwe combi- I jatie van 30 procent. Eerder I meldden de partijen oriënteren- e besprekingen te voeren over guenwerking. VNU ontvangt voor zijn I drukkers-activiteiten 100 mil joen gulden in contanten en 77 miljoen gulden in de vorm van aandelen en leningen. Daarnaast krijgt het bijna 1,9 miljoen war rants, waarmee het over vijf jaar ueuwe aandelen De Boer Boek hoven kan aanschaffen tegen een koers van 30,50. VNU Grafische Industrie (2750 terknemers, omzet 900 miljoen galden) en De Boer Boekhoven werknemers, omzet 300 I miljoen gulden) vormen samen de veruit grootste drukkerij in Nederland. In Europa is de com- binatie, waarvoor nog een nieu- w naam moet worden bedacht, '.enig te vinden in de top-vijf van zelfstandige drukkerijen. De transactie heeft consequen ties op het personele vlak. Het raeuwe bedrijf komt onder lei ding te staan van de nu nog bij VNU werkzame drs. A. Lugt. De huidige bestuursvoorzitter van De Boer Boekhoven, drs. J. van I Ek, legt op eigen verzoek zijn tie neer. Volgens drs. W. Gielen van De Boer Boekhoven Maastricht - Macintosh wil alle fabrieken en winkels in Portugal en Spanje verkopen. De onderhandelingen hierover zijn ver gevorderd. Fabrieken en detailhandelszaken hebben sa men een omzet van 260 mil joen: 23% van de totale omzet van het concern. Het gaat in Portugal om de kle- ömgfabrieken van Maconde werknemers), 42 winkels I van Superconfex en vier van Kwantum (samen 560 mensen). In Spanje betreft het 12 filialen van Superconfex (180 mensen). Het was oorspronkeliijk niet de bedoeling deze detailhandelsza ken te verkopen, zegt woordvoer P- Hünen. Integendeel: Ma- I tintosh wil zijn positie als de tailhandelsonderneming verder uitbouwen, maar de Portugese kopers wilden de confectiefa brieken alleen als ze ook de winkels konden overnemen. voorzitter van de nieuwe raad van bestuur. Lugt en Gielen wilden gisteren niet specifiek ingaan op de ge volgen van de overname voor de werkgelegenheid. Wel schetste Lugt een beoogd aantal werkne mers in 1995 van 3500 3600 tegen 4150 nu. De ondernemin gen maakten wel bekend dat de diepdruk-activiteiten van De Boer Boekhoven in Almere en Hilversum worden beëindigd (uiterlijk op 1 juli 1994) en dat de orders worden herverdeeld over de bedrijven van de VNU in Deventer en Etten-Leur. Over de samenvoeging van de rotatie-offsetbedrijven Boekho ven-Bosch in Utrecht en Smeets Offset in Weert en Den Bosch wilde Lugt niet meer kwijt dan 'dat de capaciteit in kaart zal worden gebracht en dat zal wor den vastgesteld hoe die capaci teit op de markt moet worden ingezet'. VNU-topman drs. J. Brentjens maakte met zo veel woorden duidelijk dat de bedrijven met name tot elkaar zijn gekomen om een slijtageslag op de over volle drukkersmarkt te voorko men. VNU had de Grafische Divisie al langer in de etalage staan, om dat het zich wil toeleggen op uitgeven. Vorig jaar was de sec tor winstgevend. De Boer Boek hoven kwam door een buitenge wone last in 1992 in de rode cijfers terecht. „Door samen te gaan vindt een marktsanering plaats", motiveerde Brentjens. „Door een gecoördineerde marktbewerking en lagere kos ten krijgt het nieuwe bedrijf een betere concurrentiepositie." De aandeelhouders hoeven van de marktleider in Nederland in de eerste jaren nog niet veel te verwachten. Volgens Gielen worden 1993 en 1994 'moeilijke jaren'. Behalve VNU gaat ook ABN AMRO als grootaandeel houder van de nieuwe combina tie door het leven. De bank leidt het consortium van investeerders (waarin ook ING Bank en de NIB), dat de benodigde 100 mil joen gulden bijeen heeft ge bracht. Door de toename van het aantal aandelen verwatert het belang van de bank tot 30 pro cent, ongeveer evenveel als VNU. (ADVERTENTIE) ;,IC0CKE"NITS LAURA FYGI PBESLEV HERMAN VAN VEEN O'CONNOR CROWDED HOUSE e.v.a. Tui'.Uj One oanbtwfing b gtttg t/m 29m»il943 Eindhoven (anp) - Ruim vijfhonderd Franse werknemers van Grundig heb ben gistermiddag in Eindhoven gede monstreerd voor hun werkgelegenheid. Zij vrezen dat hun fabriek in Kreutzwald (in Lotharingen) wordt gesloten. Een delegatie van de actievoerders kreeg in een gesprek met de Philips-leiding de garantie dat de fabriek tot het einde van dit jaar 355.000 tv-toestellen zal produceren. De Fransen demonstreerden in Eindhoven omdat Philips ruim 30 procent van de aan delen in Grundig bezit en dus veel te zeggen heeft. In de fabriek in Kreutzwald werden jaarlijks 600.000 tv-toestellen geproduceerd voor Grundig, Siemens en Blaupunkt. De produktie is al teruggebracht tot 350.000 per jaar. De actieleiders noemden de resultaten van het gesprek met P. Harmsen, president-di recteur van Grundig en H. Bodt, lid van de groepsraad van Philips 'een mini-overwin ning'. De komende tijd zullen de Franse vakbon den met de directie en de Franse regering gaan praten over alternatieve werkgelegen heid. „We zijn niet vergeefs geweest. Dit is in elk geval beter dan sluiten", zo zei een van de Franse vakbondsleiders. Grundig president-directeur P. Harmsen New York (krf/anp) - De nettowinst van het Amerikaanse concern General Electric is in het eerste kwartaal van dit jaar 9,4 procent gestegen van 1,06 miljard dollar tot 1,16 "Dljard dollar. He omzet groeide met 3,5 pro- 1 cent van 12,42 miljard dollar tot 12,86 miljard dollar, zo heeft het «Mem dinsdag bekendge maakt. In vrijwel alle sectoren van het concern werden de resultaten «wdelijk beter. De financiële di- «sie GE Capital, die met onder 6e effectenbank Kidder Pe- ®ody het grootste aandeel heeft «e omzet, boekte een winst- j>™ei van 22 procent. Winststij- Pngen boven de tien procent 1 aren er verder bij transportsys temen, energiesystemen, het tv- station NBC en de divisie kunst stoffen, die een produktievesti- ging heeft in Bergen op Zoom. De grote uitzondering was de produktie van vliegtuigmotoren, die na GE Capital de belangrijk ste bijdrage aan de omzet levert. De winst ging daar als gevolg van de malaise in de luchtvaart scherp omlaag. General Electric had in deze divisie te maken met een stijging van de ontwikke lingskosten en voorzieningen wegens een sanering. De op het grote publiek gerichte activiteiten ma ken de Haarlemse uitge ver VNU gevoeliger voor economische schomme lingen dan branchege noten als Elsevier en Wolters-Kluwer. Die af hankelijkheid wil VNU enigszins temperen. Vergroting van de be langen in commerciële televisie en het afstoten van de Grafische Divisie zijn daarvan voorbeel den. Door Peter Scholtes ZONDER DE afboeking van 80 miljoen gulden in verband met de herwaardering van de druk kerijen, zou VNU vorig jaar een winst hebben geboekt van 128 miljoen gulden tegen 117 mil joen gulden in 1991. Het be drijfsresultaat overtrof met een verbetering van 18 procent tot 241 miljoen gulden zelfs de 237 miljoen gulden van het record jaar 1989. Alleen de pas op de plaats van de omzet (2,7 mil jard gulden) was een teken van de economische tegenwind, waar ook VNU in 1992 tegen moest opboksen. Hoewel VNU het voordeel ge noot van een lagere papierprijs - de grondstofkosten vielen vo rig jaar 50 miljoen gulden lager uit - zeggen de cijfers over 1992 iets van de manier waarop het bedrijf zijn zwakke plekken heeft kunnen verbergen. Even illustratief is de verwachting van een hogere winst vóór bui tengewone lasten (1992: 128 miljoen gulden) in 1993, on danks het uitblijven van herstel in de eerste maanden van dit VNU-topman Brentjens jaar op de voor VNU belangrij ke markten. Dat positivisme is deels geba seerd op het succes van de commerciële televisiezenders in Nederland en Vlaanderen, RTL4 en VTM. Vorig jaar al verdubbelde de bijdrage van commerciële televisie aan het bedrijfsresultaat tot 31 miljoen gulden. Dit jaar zal naast VTM ook RTL4 dividend gaan ople veren nu de Nederlandse maat schappij uit de aanloopverlie zen is. Bovendien zullen de Vlaamse inkomsten sterk toe nemen, gezien de verviervoudi ging van het belang tot 44 pro cent. Brentjens herhaalde gisteren dat VNU de wens bij de zuider buren van een 'Vlaamse veran kering' zal respecteren en even tueel een deel van de aandelen wil verkopen aan een collega in België. „We zijn best bereid een stukje op te schuiven. Maar we willen wel 33 procent van de aandelen houden", aldus Brentjens. Dat VNU enkele we ken geleden toch een pakket van 11 procent in VTM over nam (van De Vlijt) berust vol gens Brentjens op toeval. „Bij foto dijkstra de overname ging het om een aantal uitgeverijen, waarin te vens een pakket VTM zat. We hadden daar al geruime tijd een optie op." Met de televisiebelangen heeft VNU altijd het doel gehad het weglekken van advertentie-om zet bij de gedrukte media op te vangen. Volgens Brentjens heeft de commerciële televisie in Nederland vorig jaar nog een groei gezien van reclame-in komsten van 15 procent. De dagbladen hebben van die ont wikkeling het meest last gehad. Opmerkelijk genoeg bleef het aantal advertenties in tijd schriften op hetzelfde niveau. Behalve bij commerciële televi sie voorziet VNU in 1993 ook hogere bijdragen aan het resul taat van de databanken in de Verenigde Staten, educatieve uitgaven, de vaktijdschriften en de publiekstijdschriften. De vaktijdschriften waren vorig jaar een zwakke broeder met een daling van het bedrijfsre sultaat van 28 naar 19 miljoen gulden. Waar de dagbladen het aantal personeelsadvertenties met 20 tot 25 procent zagen verminderen, hadden de vak bladen in Nederland en Enge land te kampen met een halve ring van het volume. Hoewel de markt voor perso neelsadvertenties zich wel sta biliseert in Engeland, maar nog niet in Nederland, gaat VNU toch uit van een beter resultaat voor vaktijdschriften. Die verbetering moet voort vloeien uit de effecten van re organisaties. Herstructureren en het terugbrengen van de kosten is deel-twee van het 'VNU-plan om de resultaten on der minder gunstige omstan- dighedén op peil te houden. Die kostenbeperking treft ook de dagbladsector van de VNU, waartoe ook deze krant be hoort. Vorig jaar liep het aantal medewerkers bij de dagbladen met 100 terug tot 2670. Volgens Brentjens zal 'het proces van personeelsreductie bij de dag bladen' ook dit jaar banenver mindering opleveren. Deson danks wordt voor de dagbladen in 1993 - evenals vorig jaar - een lichte daling van het resul taat verwacht. Het resultaat van die reorgani saties zal zich de komende ja ren moeten manifesteren. De publiekstijdschriften hebben bij VNU wat dat betreft het goede voorbeeld gegeven. De jaren geleden geherstructureer de sector was in 1992 goed voor de helft van het bedrijfsresul taat van de VNU met 122 mil joen gulden tegen 89 miljoen gulden in het jaar ervoor. Ook in 1993 zal de divisie zich naar verwachting verbeteren. VNU zorgt in deze sector voor ver breding van zijn basis door en kele overnames van omroep- en vrouwenbladen in België. Over de expansieplannen voor dit jaar wilde Brentjens giste ren weinig kwijt. Gesprekken zijn nog gaande over een sa menwerking op het gebied van omroepbladen in Nederland. Een Franse Grundig-medewerkster houdt een bos tulpen vast bij een Philips-vestiging in Eindhoven. Met honderden tulpen werd de naam 'Grundig' op straat uitgelegd. foto anp verklaarde dat er wel enkele condities waren verbonden aan de produktie-garantie. „Zo mag de markt van tv-toestellen niet volledig inzakken en moet de organisatie worden aangepast." Hij gaf toe dat dit het ontslag moet betekenen van 350 werknemers. In Kreutzwald werken 900 mensen. Ruim 500 werknemers kwamen in twaalf bussen naar Eindhoven waar om twee uur 's mid dags een demonstratieve tocht door de stad volgde. Daarbij werden leuzen geroepen en spandoeken gedragen met de tekst 'Philips, schakel Grundig niet uit'. Grundig leed over het boekjaar 1991-1992 een verlies van 200 miljoen Duitse marken. CLBN denkt resultaat 1992 te evenaren W. van Driel, president-directeur van CLBN, tijdens de presentatie van het jaarverslag. foto anp Rotterdam - Credit Lyonnais Bank Nederland (CLBN), de Nederlandse dochter van de Franse staatsbank Crédit Lyonnais SA, verwacht in 1993 eenzelfde resultaat te boeken als in 1992. Toen kwam de nettowinst uit op f 28,2 miljoen. De eerste drie maanden van dit jaar zijn voor de bank goed verlopen. „De krachtige groei die zich in het vierde kwartaal van 1992 voordeed, heeft zich in het eerste kwartaal van 1993 onvermin derd doorgezet", zei W. van Driel, president-directeur van CLBN, gisteren. Hij sprak over een 'willige' effectenmarkt en over een relatieve stijging van de rentemarge op zakelijke kredieten. Ook de ontwikkelingen op de wisselmarkten leggen CLBN geen windeieren. De bank zegt herstellende te zijn van de besmetting van haar blazoen door het onverantwoorde kredietbeleid van de afgelopen jaren en het daarmee gepaard gaande ingrijpen van de moederbank. „De particuliere relaties die ons in 1991 hebben verlaten, komen meer dan terug", zei Van Driel. „Het vertrou wen is meer dan hersteld." De 'Hoge-renterekening' van CLBN heeft daaraan volgens de bankier veel bijgedragen. Prijzen 0,4 procent hoger Den Haag - De prijzen in ons land zijn tussen midden februari en midden maart met 0,4 procent gestegen. Ten opzichte van maart vorig jaar lagen de prijzen 2,3 procent hoger. Het tempo van de prijsstijging neemt verder af. Duurder werden kleding, tabaksartikelen, schoenen, melk en melkprodukten. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde maandelijkse prijscijfer van het CBS. Als medische verzorging buiten beschouwing wordt gelaten, stegen de prijzen in maart met 0,5 procent. Ten opzichte van een jaar eerder lagen ze twee procent hoger. Het gecorrigeerde maandcijfer, waarin de medische verzorging minder zwaar weegt en wijzigingen in indirecte belastingen en subsidies buiten beschouwing worden gelaten, steeg eveneens met 0,5 procent. Kwartaalwinst Coca-Cola record Atlanta - De Amerikanse frisdrankengigant Coca-Cola heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een nettowinst (inclusief bijzonder baten en lasten) behaald van 454 miljoen dollar. Het resultaat is het beste dat het concern ooit in een kwartaal heeft geboekt. In de eerste drie maanden van het afgelopen jaar kwam de winst uit op 167 miljoen dollar. De omzet groeide van 2,77 miljard tot 3,06 miljard dollar en de winst per aandeel steeg van dertien tot 35 dollarcent. Coca-Cola wil tot 2000 honderd miljoen eigen aandelen terugkopen. In het eerste kwartaal van dit jaar werden er 2,5 miljoen teruggekocht en in de eerste acht dagen van het tweede kwartaal ongeveer één miljoen. Tokyo (ap) - De Japanse regering, die onder steeds grotere druk is komen te staan om de economische malaise aan te pakken en het handelsoverschot te verkleinen, heeft gisteren het omvangrijkste economische herstelprogramma uit haar bestaan aangekondigd. Het programma omvat investe ringen ter waarde van 13,2 tril joen yen (211 miljard gulden) voor de aanleg van bruggen, we gen, onderwijsinstellingen, zie kenhuizen en de bouw van medi sche apparatuur. De Japanse premier Kiichi Miyazawa zal de maatregelen ongetwijfeld volgende week tij dens zijn ontmoeting met de Amerikaanse president Bill Clin ton aanvoeren als bewijs dat zijn land er alles aan doet om de zwaarste recessie in 20 jaar te boven te komen. Alhoewel de maatregelen vol gens economen meer effect zul len hebben op de stemming in de zakenwereld dan op werkelijke zakelijke activiteiten, vormen ze een teken dat het de regering ernst is met het bestrijden van de crisis. Omdat investeerders een aanzienlijke financiële injec tie van de overheid verwachtten, is de beurs van Tokyo de afgelo pen maanden ongeveer met 20 procent gestegen. „Ik denk dat een economisch herstelpakket van deze omvang genoeg antwoord van Miyazawa aan Clinton is", zei Noboru Ha- takeyama, onderminister voor internationale zaken van het mi nisterie van internationale han del en industrie. Omdat de Japanse economie in hoge mate afhankelijk is van export hebben de VS en Europa er herhaaldelijk bij Tokyo op aangedrongen de binnenlandse bestedingen op te voeren, zodat bedrijven minder hoeven te ex porteren. Haruhito Arai, een ho ge functionaris van het econo misch planbureau, zei te hopen dat de maatregelen zullen wor den gezien als bewijs, dat de Japanse regering ernst maakt met het opvoeren van de binnen landse vraag. Het ministerie van Financiën maakte gisteren bekend dat het handelsoverschot in maart voor de 27e achtereenvolgende maand gestegen was. Het overschot be droeg bijna 25 miljard gulden, een stijging van 26 procent ten opzichte van maart 1992. Driekwart van de uitgaven voor het herstelprogramma moeten voor eind september bekendge maakt worden. Onderdeel van het programma vormt ook een belastingverlaging voor bedrij ven. De maatregelen zouden Miyazawa ook kunnen helpen bij het oppeppen van diens popula riteit voor de verkiezingen voor het leiderschap van de regerende LDP in het najaar. De uitgaven zullen betaald wor den uit bestaande reserves van de sociale fondsen. Ook zal een deel van de kosten worden ge dragen door lokale overheden. Het overheidstekort zal er vol gens een regeringsfunctionaris niet noemenswaardig door stij gen.

de Stem | 1993 | | pagina 7