W^eer evacuatie uit Srebrenica Politie jaagt op 'Ma Daltonvan Rio YN-hulp voor vluchtelingen in Azerbajdzjan Jeltsin begint zijn campagne voor referendum I STEM Servische milities laten belegerde moslim-enclave een dag met rust 'Generaal Moed' keert terug naar Frankrijk Afwezigheid gaat Belgische Kamerleden geld kosten Financieel wanbeheer bij Belgische steenkoolmijnen BUITENLAND r u klaar bij één erkoopadressen nt per minuut)- et elke dag een BUITENLAND KORT WOENSDAG 14 APRIL 1993 A4 ^kou/Bakoe (dpa/rtr) - De Verenigde Naties hebben aangekondigd vanaf vandaag Opvluchten uit te voeren tanitii Turkije naar de Azer- tajdzjaanse hoofdstad Bakoe. jjliens, slaapzakken, tenten en „dere benodigheden zullen «órden aangevoerd ten behoeve 50.000 Azerbajdzjanen die n de vlucht zijn geslagen voor Ijimeense offensieven, dfjieense troepen veroverden wee weken geleden het gebied rondom de stad Kelbadzjar in Azerbajdzjan. De streek van Kelbadzjar ligt ten westen van Nagorno-Karabach, de omstre den Armeense enclave in Azer bajdzjan. De VN-Veiligheids- raad heeft vorige week haar be zorgdheid geuit over de invasie van Kelbadzjar en heeft om te rugtrekking van de Armeense troepen gevraagd. Er zitten in 30 dorpen om Kel badzjar waarschijnlijk ook nog zo'n 27.000 Azerbajdzjaanse burgers vast. Gisteren overlegde een VN-vertegenwoordiger in Bakoe met Azerbajdzjan over de vraag hoe zij kunnen worden geëvacueerd. De Turkse president Özal, voor een officieel bezoek in Bakoe, bestempelde Armenië tot agres sor in het conflict om Nagorno- Karabach. Hij eiste terugtrek king van Armeense troepen uit Azerbajdzjan, meldde het Russi sche persbureau ITAR-TASS. Özal zei volgens een Azerbajdz- jaans persbureau ook Armeense pogingen tot grenswijzigingen niet te accepteren. Turkse jour nalisten die meereisden met de president zeiden dat Özal had aangegeven 'maatregelen' te ne men om Azerbajdzjan te helpen. Azerbajdzjan wees er echter op dat het noch Turkije, noch Iran om militaire hulp heeft ge vraagd. Özal is in Azerbajdzjan voor een driedaags bezoek. Sinds het uitbreken van de ge wapende strijd om Nagorno-Ka rabach tussen Armenië en Azer bajdzjan in 1988 zijn duizenden mensen om het leven gekomen. Nagorno-Karabach is een gebied dat voornamelijk wordt bevolkt door Armeniërs, maar het valt sinds 1923 onder Azerbajdzjaans gezag. Armenië ontkent militair betrokken te zijn bij de strijd in Azerbajdzjan en zegt dat de et nische Armeense bevolking uit Nagorno-Karabach verantwoor delijk is voor het geweld. Vol gens Bakoe hebben echter Ar meense troepen in en rond de enclave Nagorno-Karabach al in totaal eentiende van het grond gebied van Azerbajdzjan bezet. Russische pogingen in het con flict te bemiddelen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Sarajevo (rtr/afp) - Een hulpkonvooi van de Verenigde Naties heeft gisteren 800 vluchtelingen uit Srebrenica in Oost-Bosnië weggehaald. Nieuwe beschietingen door Servische milities op de moslim-enclave bleven uit. nachtmerries hebben waarin zij het schreeuwen van de kinderen en het huilen van de moeders zullen horen", zei Larry Holling- worth, leider van de Unhcr-ope- raties in Sarajevo. Volgens Hollingworth jaagt het Servisch-Bosnische leger vrou wen en kinderen van dorp naar dorp en hebben de vluchtelingen in Srebrenica de keus als vee te worden vervoerd of te worden afgeslacht. De Unhcr probeert 15.000 mensen uit Srebrenica weg te halen. De Bosnische regering drong er gisteren op aan dat de Veilig heidsraad stappen onderneemt om een einde te maken aan Ser vische belegering van Srebreni ca. Ook riep Sarajevo de VN op dat de commandant van de VN- troepen in Bosnië, generaal Phi lippe Morillon, opnieuw naar Srebrenica terugkeert. Vorige maand lukte het hem om op deze manier de Servische aanvallen tijdelijk stop te zetten en de hulplijn op te zetten. In Sarajevo deelde de VN mee dat ze donderdag hun luchtbrug op de Bosnische hoofdstad zul len hervatten. Hiermee probeert de VN iets te doen aan het voedseltekort dat dreigt voor de bewoners van Sarajevo. Volgens de Uhncr zullen vanuit Split in Kroatië en Ancona in Italië 18 vluchten worden uitgevoerd. kwamen tussen de 70 115 mensen om het leven bij ;n urenlang bombardement van Ide Serviërs. De Bosnische rege ling heeft de Veiligheidsraad op roepen actie te ondernemen n de Servische belegering van tbrenica te beëindigen. De door de VN in veiligheid gebrachte burgers zaten opeen gepakt in elf vrachtwagens en techermden zich met zeildoe ken tegen Serviërs die langs de kant van de weg stenen gooiden. Het konvooi bracht de mosl'ims dwars door de Servische linies naar het noordelijk gelegen Tu- da. Gevechtsvliegtuigen van de NA TO waren ook gisteren actief met het afdwingen van het vlieg verbod boven Bosnië. Een woordvoerder van de alliantie zei dat maandag, op de eerste dag van de operatie, dertig a waren uitgevoerd. digers van het Ho ge commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Un hcr) hebben hun afschuw uitge sproken over de aanvallen van de Bosnische Serviërs maandag op Srebrenica. „Ik hoop dat de militaire commandant die op dracht gaf tot de beschieting in kt heetste stukje van de hel zal branden. En ik hoop dat de militairen die op de stad vuur den voor de rest van hun leven Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De held van Srebrenica, de 57-jarige Franse vier-sterrengeneraal Philippe Morillon keert nog voor het einde van de maand terug naar de legerbasis in Metz. Dat heeft de nieuwe minister van defensie Frangois Léotard gisteren bevestigd, net als de bewindsman van buiten landse zaken, Alain Juppé. Volgens beide ministers heeft de mateloos populaire 'Général Courage', Generaal Moed, zijn mandaat van een jaar beëindigd en is de wisse ling van de wacht 'normaal'. In de Franse hoofdstad is met ongeloof gereageerd. Voor veel Fransen verpersoonlijkte de generaal het doorzettingsver mogen van de VN-soldaten. De exacte datum van de te rugkeer van Morillon is nog niet bekend. Met die formele reden voor het vertrek van de man, die in zijn eentje de populariteit van de VN-soldaten heeft vergroot, proberen de ministers de aan houdende stroom geruchten over allerlei andere redenen meer politiek van aard - voor het vertrek kort te slui ten. Vrijdag al werd in Parijs gesuggereerd dat Morillon met zijn grote populariteit voor ja- oerse collega's in de Franse legerleiding zou hebben ge zorgd. Sinds het aantreden van Léotard, tien dagen gele den, had de chef van de Fran se legerstaf, admiraal Lanxa- oe al verscheidene keren om vervanging van de eigenzin- mge Morillon gevraagd, be richtte het dagblad Libéra- tion. Maar de vier-sterrengeneraal was eveneens in opspraak ge raakt door zijn eigengereide optreden. Hij wordt in Parijs Morillon FOTO AFP ook wel omschreven als een 'ongeleid projectiel'. Zo zou zijn eerste bezoek aan de mos limenclave Srebrenica niet zijn gepland. Weer anderen beweren dat de VN aanstuurden op vervan ging van Morillon, omdat de blauwhelmen mogelijk een an dere missie krijgen, nu ook via de NAVO het Bosnische lucht ruim wordt gecontroleerd. Tenslotte drongen de Serviërs al geruime tijd aan op het vertrek van Morillon, die in hun ogen veel te pro-moslim is en dus in hun ogen ongeloof waardig is geworden in de rol van onpartijdige vredes-sol- daat. Brussel (anp) - Leden van de Belgische Kamer van Volksver- Sffltvoordigers zullen het in hun portemonnee voelen wan eer ze verstek laten gaan bij de wekelijkse plenaire stemmin- Hüï? ..me' za" nauwkeurig vaat b8eh°uden wie en hoe k er afwezig zal zijn. Over Jaar zal dan voor het eerst de opgemaakt die tanfP'ibelende' Kamerleden zwin pen tot een korting van de 'w °P een gemiddel- franl van ongeveer 140.000 ®aand 3 7700 gulden' Per voor h,eeft geen gevolgen trouwe Kamerleden, die tachtig procent van de stemmin gen bijwonen. Maar iemand die dertig procent van de stemmin gen mist, zal dertig procent van zijn of haar wedde moeten inle veren. Een volksvertegenwoordi ger die zonder geldig excuus wegblijft bij meer dan de helft van de stemmingen, is zestig procent kwijt. Procedurestem mingen en stemmingen over amendementen of in commissies tellen verder ook niet mee. Jeltsin spreekt de mijnwerkers toe op zijn 'referendum-tournee'. FOTO AP Van onze redactie buitenland Moskou - De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft mijn werkers in Siberie gisteren beloofd dat hij een krachtiger beleid zal voeren als hij het referendum dat later deze maand wordt gehouden wint. Hij verklaarde echter niet zeker te zijn van een overwinning en noemde het 'niet wijs' om daar wel van uit te gaan. Medewerkers van de president maken zich zorgen over de uit komst van de stemming over Jeltsins populariteit en zijn her vormingsbeleid. Recente opinie onderzoeken hebben uitgewezen dat minder dan de helft van de kiezers de president steunt. Jeltsin heeft een moeilijke cam pagne voorspeld en reisde giste ren allereerst naar de mijnwer kers in de Koeznetsk-regio, 3.000 km ten oosten van Mos kou, die tot nu toe zijn grootste steunpilaren zijn geweest. „Als de mensen ons vertrouwen zullen we een resoluter hervor mingsbeleid voeren", zei Jeltsin in een toespraak voor personeel en management van de Koez- netsk Metaalwerken. Het referendum vraagt de bevol king of zij vertrouwen stelt in het presidentschap van Jeltsin. Het Congres van Volksafgevaar digden heeft tegen de zin van Jeltsin echter vragen toegevoegd naar de wenselijkheid van ver vroegde presidents- en parle mentsverkiezingen en naar de steun voor Jeltsins hervormin gen. Vooral de laatste vraag is ondermijnend voor Jeltsins posi tie. Bijna niemand in Rusland kan in gemoede beweren dat hij tevreden is over de enorme prijs stijgingen die het gevolg zijn geweest van Jeltsins beleid. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Kooijmans heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Rusland gezegd dat de de mocratie in Rusland met Jeltsin als president waarschijnlijk het b.est is gewaarborgd. In Moskou zette Jeltsins belang rijkste rivaal, parlementsvoor zitter Roeslan Chasboelatov, de aanval op de president voort. „De belangrijkste tegenstander van hervormingen zijn de presi dent en de regering - daar ligt de oorzaak van alle onenig heid en tegenstellingen", zei Chasboelatov in een rede voor militaire veteranen. „Mensen die niet goed bij hun hoofd zijn hebben een enorme uniestaat vernietigd en nu zijn wij vastbe sloten de Russische staat voor uiteenvallen te behoeden", zei hij onder grote bijval van zijn publiek. Chasboelatov heeft gisteren de parlementaire behandeling van het START-II-verdrag afhanke lijk gemaakt van het aftreden van de minister van buitenland se zaken Kozyrev. Volgens de conservatieve parlementsvoor zitter moet een dergelijk belang rijk verdrag worden gepresen teerd door een minister die het respect en de erkenning van de gemeenschap geniet. „Zolang wij niet zo'n minister hebben, denk ik dat het gewoon absurd is om zelfs maar te spre ken over START-II", aldus Chasboelatov. Conservatieve en pro-communistische afgevaar digden beschuldigen Kozyrev er van de Russische nationale be langen te verkwanselen aan het Westen. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - In het Belgische Zolder werd vorig najaar de laatste steenkolenmijn geslo ten. Daarmee kwam een eind aan een roemruchte mijnge- schiedenis. De Belgische overheid trok miljarden fran ken uit voor de sanering en vervangende werkgelegen heid. Pas nu is gebleken dat een deel van dat geld over de balk is gesmeten. De boekhouding van de overheidsholding Kempense Steenkoolmijnen is een puin hoop. „De ergste geldverspilling uit de naoorlogse geschiedenis van ons land", omschrijft de Belgische CVP-senator Johan Weyts de wijze waarop in de streken rond Beringen, Winterslag en Water schei met Belgische en Europese belastingcenten is omgegaan. Weyts heeft de boekhouding van 'KS' nageplozen en viel, volgens zijn zeggen, van de ene verba zing in de andere. De senator is zelfs zo verontwaardigd dat hij het hoogste Belgische overheids orgaan, het Hoog Comité van Toezicht, om een onderzoek 'Ergste geldverspilling uit de geschiedenis' heeft gevraagd. Kempense Steenkoolmijnen is in feite een. volwaardige dochter van de Gewestelijke Investe ringsmaatschappij van Vlaande ren, waarbij de belangrijkste po litieke partijen aan de touwtjes trekken. Toen de verliezen van de mijnen in Belgisch-Limburg midden ja ren '80 tot astronomische hoog ten opliepen, haalde de toenma lige Belgische premier Wilfried Martens Shell-topman Thyl Gheyselinck binnen, een mana ger met Nederlandse 'roots'. Gheyselinck ging voortvarend te werk. In korte tijd sloot hij de mijnen in het oosten van Lim burg en maakte een begin met de afbouw in het westen van de provincie. Hij hamerde sterk op vervangende werkgelegenheid - reconversie - die volgens hem alleen gecreëerd zou kun nen worden met financiële steun van de overheid. De Vlaamse overheid, aange moedigd door Gheyselincks sa- neringsdrang, besloot in 1987 tot een Toekomstcontract voor Lim burg. Een tienjarenplan, waar van de concrete uitvoering in handen kwam van de holding Kempense Steenkoolmijnen. Die stichtte een groot aantal doch termaatschappijen om haar doel te realiseren. De Belgische over heid investeerde maar liefst 100 miljard frank, 5,5 miljard gul den. In Limburg is sindsdien een aan tal kleine en middelgrote onder nemingen opgericht, waar ex- mijnwerkers een baan vonden. Maar een overrompelend succes is de reconversie tot op heden niet gebleken. Na interne problemen, onder meer over een groot recreatief project in Waterschei, haakte Gheyselinck af en werd vervan gen door een nieuwe manager, Peter Kluft. Die is begin april weer opgestapt nadat het gesjoe mel met de boekhouding bekend werd. Op de dag van zijn vertrek liet Kluft volgens CVP-senator Weyts nog snel een groot aantal documenten vernietigen. Het schandaal rond KS heeft in Limburg inmiddels voor de no dige opschudding gezorgd. Hoe wel veel ex-mijnwerkers met een goede financiële regeling en be geleiding op straat werden gezet, zijn andere - jonge - werkne mers minder goed terechtgeko men. Voor hen zijn de verkwis tingen binnen de KS-directie wel bijzonder zuur. Zo achterhaalde senator Johan Weuts dat directieleden van de KS regelmatig door een Ameri kaans bureau werden bijge schoold tegen een uurtarief van omgerekend 11.000 gulden. Ook werden op kosten van de holding studiereizen ondernomen naar pretparken in de Verenigde Sta ten. De politicus ontdekte verder dat de directie van Kempense Steen koolmijnen bevriende bedrijven binnenhaalde om zaken mee te doen en hen daar rijkelijk voor beloonde. Tot een parlementair onderzoek in Belgisch-Limburg komt het voorlopig niet. Wel heeft giste ren een extern bureau de op dracht gekregen de boekhouding van Kempense Steenkoolmijnen te onderzoeken. Van onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - De politie van Rio de Janeiro is een klopjacht begonnen op een zestigjarige oma, die aan het hoofd staat van een omvangrijk netwerk van drughandelaren. Volgens de autoriteiten is Maria Gomes, oma van vier kleinkin deren, de allergrootste cocaïnegrossier van de strandmetropool Rio en de om ringende steden. Haar verkooppunten liggen hoofdzakelijk in de arme sloppenwijken, van waaruit krui melhandelaren het witte poeder afzetten in de luxe wijken langs de brede boulevards. De politie schat dat wekelijks tachtig kilo cocaïne door de handen van oma Gomes gaat. Rechercheurs omschrijven de Ma Dal ton van Rio als een taaie vrouw zonder scrupules, die haar zaakjes met ijzeren hand dirigeert. „Ze is koelbloedig en deinst er niet voor terug om storende elementen binnen haar organisatie uit de weg te laten ruimen", zegt inspecteur José Miranda. Oma Gomes heeft de dagelijkse leiding voor haar drugbende anderhalf jaar geleden op haar schouders genomen nadat haar zoon achter de tralies verdween. Luiz Carlos Jardim bestiert zijn zakenimperium evenwel nog steeds vanuit de nor. Tot vorige week voerde hij wekelijks werko verleg met zijn moeder in de zwaarbewaakte Bahgu I-gevangenis. In deze routinebijeen komsten is verandering gekomen nadat een 'voormalig lijfwacht van oma Gomes tegen over de politie uit de school is geklapt. De man, die eind maart na een hoog opgelo pen meningsverschil met de directrice het drugsyndicaat de rug toekeerde, moest zijn werkweigering bekopen met een aanslag op zijn leven. Daartoe hadden moeder en zoon lief tijdens een van de bezoekuurtjes geza menlijk besloten. De negen kogels, waarop de lijfwacht ge- tracteerd werd, misten echter de vitale li chaamsdelen en een tweede moordpoging op de intensive-care-afdeling van het zieken huis kon ternauwernood verijdeld worden. De 25-jarige Wallace Damasceno besloot daarop alles aan de grote klok te hangen. Met zijn informatie hoopt de politie de twaalf man sterke leiding van de drugbende te arresteren en de bevoorradingslijn vanuit het buurland Bolivia op te rollen. De autori teiten hadden al geruime tijd sterke vermoe dens dat oma Gomes tot over haar oren in de cocaïnehandel zat, maar harde bewijzen om haar op te sluiten ontbraken tot dusver. Ruimteveer pikt satelliet op Cape Canaveral - De bemanning van het ruimteveer Discovery is er dinsdag in geslaagd een satelliet uit de ruimte te plukken. Het gaat om de Spartan, die de Discovery zaterdag had uitgezet. Als het goed is heeft de satelliet volop gegevens over de zon verzameld. Astronaute Ellen Ochoa haalde de Spartan met een robotarm weer binnen. Het ophalen en repareren van satellieten wordt een steeds belangrijker onderdeel van de vluchten met de ruimteveren. Zo haalt de Endeavour volgende maand een Europese satelliet op uit de ruimte. Cuba: Internering seropositieven Havana - De Cubaanse regering houdt vast aan het interneren van burgers die besmet zijn met het hiv-virus, de veroorzaker van aids. Volgens onderminister R. Terry heeft het sinds 1986 toegepaste beleid ertoe bijgedragen dat er de afgelopen zes jaar op een bevolking van 10,3 miljoen slechts 903 nieuwe aidsgeval- len zijn geconstateerd. Het aantal geregistreerde seropositieven in Cuba bedraagt 0,0009 procent van de bevolking, het laagste (officiële) percentage van het westelijk halfrond. Seropositieven worden in Cuba geïnterneerd in zogenaamde 'sanatoria'. Het verblijf in de sanatoria is verplicht, maar volgens Terry krijgen patiënten regelmatig toestemming de sanatoria te verlaten. Mensenrechtenorganisaties en Cubaanse oppositiegroeperingen in de Verenigde Staten bestempelen het interneringsbeleid echter als een schending van de mensenrech ten. Bespreking over verkiezingen Hong Kong Beijing - China en Groot-Brittannië gaan 22 april praten over eventuele verkiezingen in de Britse kroonkolonie Hong Kong. Eerder wilde China niets weten van verkiezingen in de Britse kolonie. Hong Kong komt vanaf 1997 weer onder Chinees bestuur. In oktober vorig jaar veroorzaakte gouverneur van Hong Kong C. Patten opschudding in Beijing met plannen in de kolonie democratische hervormingen in te voeren. Patten handelde volgens China in strijd met de Chinees-Britse afspraken. Daarnaast vond China dat Pattens plan een soepele overdracht van de macht in gevaar brengt. IAEA stuurt onderzoeksteam naar Tomsk Wenen - Het Internationaal Bureau voor Atoomenergie (IAEA) heeft gisteren bekendgemaakt dat een team deskundigen bin nenkort een bezoek zal brengen aan Tomsk, Russisch Siberie, waar vorige een tank met kernafval is ontploft. De drie leden tellende commissie brengt het bezoek op uitnodiging van de Russische regering. De ontploffing deed zich voor bij Tomsk-7, een geheim nucleair complex. Het was het ernstigste ongeluk van deze aard sinds de ramp in Tsjernobyl in 1986. Volgens Russische autoriteiten is de omvang van de ramp aanzienlijk kleiner dan indertijd in Tsjernobyl. Zeker 12 doden bij bootongeluk Spanje Gijon - De lijken van elf opvarenden van een Indiaas vracht schip dat voor de kust van Noordwest-Spanje was gezonken zijn gisteren geborgen. De vrachtvaarder Vishva Mohini zonk maan dagavond in zwaar weer op een afstand van 80 kilometer van de Spaanse havenstad Gijon. Behalve de 47 bemanningsleden was een aantal familieleden aan boord. Het dodental werd gisteren voorlopig vastgesteld op 12, terwijl 28 mensen nog werden vermist. Met helikopters waren maandag 16 opvarenden gered, van wie er een later overleed. De kapitein van de Vishva Mohini zou aanvankelijk de evacuatie met helikopters geweigerd hebben, omdat hij dacht dat hij de situatie meester was. Het vrachtschip was op weg van Middles- borough in Engeland naar Bombay. 'Marokko moet verdwijningen stoppen' Den Haag - Marokko houdt nog honderden 'verdwenen' mensen vast in geheime kampen, waar de gevangenen afgesloten van de buitenwereld leven in mensonterende omstandigheden, zonder dat ze ooit zijn berecht of zelfs maar in staat van beschuldiging zijn gesteld. Dat schrijft Amnesty International in een vandaag te publiceren rapport. Tallozen overlijden tijdens hun geheime gevangenschap. De organisatie voor de mensenrechten baseert zich op getuige nissen van 'verdwenen personen', die soms achttien jaar lang in een gevangenkamp zaten. De meeste gevangenen zijn Sahrawi's, afkomstig uit de Westelijke Sahara. Rode Kluner verlaat Phnom Penh Phnom Penh - Functionarissen van de maoïstische beweging Rode Khmer hebben gisteren hun basis in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh verlaten, naar hun zeggen wegens de slechte veiligheidssituatie in de stad. Dat hebben diplomaten in Cambodja gezegd. In een verklaring zou hun leider Khieu Sampan hebben meegedeeld dat hij zich tot deze stap genoodzaakt zag, omdat de veiligheidssituatie zozeer verslechterd was dat zijn factie niet langer in de stad kon werken. Of deze brief authentiek is, is niet duidelijk. Het vertrek brengt de toch al bedreigde vredesopera tie van de Verenigde Naties in Cambodja verder in gevaar, menen diplomaten. De Rode Khmer keerde 17 maanden geleden terug naar de hoofdstad in het kader van een vredesakkoord onder auspiciën van de. VN. 'Denen uit EG bij nee tegen Maastricht' Kopenhagen - Als de Deense kiezers op 18 mei voor de tweede keer het verdrag van Maastricht afwijzen, zal Ko penhagen zich uit de Europese Gemeenschap moeten terug trekken. Dat heeft premier Poul Nyrup Rasmussen (zie foto) dinsdag op een perscon ferentie gezegd. Bij het eerste referendum in juni vorig jaar verwierpen de Denen het ver drag van Maastricht met 50,7 tegen 49,3 procent. Daarop werd voor Denemarken een uitzonderingspositie bedongen binnen de Europese Unie, waarover de kiezers zich op 18 mei in een nieuw referendum moeten uitspreken. Volgens de jongste opiniepeilingen.zou ditmaal 45 procent van de Denen vóór Maastricht stemmen en 27 procent tegen, terwijl 25 procent het niet weet of niet gaat stemmen. Rasmussen beschuldigde de tegenstanders van 'Maastricht' ervan geen realistische alternatieven te bieden voor de Europese Unie of logische argumenten voor een 'nee'-stem. VS: Hulptroepen naar democratisch Haïti Washington - De Verenigde Staten overwegen militairen naar Haïti te sturen zodra daar de democratie is hersteld om mee te heiepen aan de 'professionalisering' van het Haïtiaanse leger en de politie. Witte-Huiswoordvoerder Stephanopoulos onder streepte dat een dergelijke interventie onderdeel zou moeten zijn van een 'wereldwijde oplossing' voor de crisis in Haïti, waarbij meerdere landen zouden zijn betrokken. In Haïti is een door het leger gesteunde regering aan de macht. De democratisch gekozen, maar verdreven president Jean-Ber- trand Aristide leeft in ballingschap. Er zijn onderhandelingen gaande om zijn terugkeer mogelijk te maken.

de Stem | 1993 | | pagina 5