Dreigende ontslaggolf Angst voor aanslagen in Zuid-Afrika Oost-Europa Bank gaf miljoenen uit aan duur marmer r <vs KORT te sterk iskerke UNITED COLORS OF BENETTON. F1 ó-vereimningsvliegtuigen Volkel terug uit Bosnië ^Honderden tot duizenden banen bij verpleging op de tocht' Levende kuikentjes bij paasmenu Van der Valk 'Palestijnen in bezette gebieden uitgehongerd' Duizend auto's op één naam B7 TEEN Cl lee Al 5oys Al Dale inst Koewacht terneuzen hulst sluis Hinder reizigers ju streekvervoer VN-hulp naar Azerbajdzjan VNU-drukkerijen naar De Boer Alleen banken krijgen geld terug van DAF Zaak Honecker van de baan !N DEZE KRANT: Merijntje Cipiers tegen 'Engels' systeem VOORJAARSSHOW VOORJAARSHOW DE EIKEN SCHUUR Rechtszaak tegen coupplegers Sovjetunie Li 'iet afdelingsvoetbal voor 5n staat daardoor met gedeelde eerste plaats in Inaf het beginsignaal het I twaalf minuten al een 1 van Christian Kouwijzer lobbelaar opnieuw succes Te ruststand. Kort na de Met een fraaie treffer t scorebord. Daarna nam pelpunten van achtereen- hrlie van Ham werd het Dauwendaele-Vlissingen 2 I, Bevelanders 2-Meeuwen 2 Hoek 2-STEEN 2-3, Koe- Iwdorp 7-8, Kloetinge 2 6-6 |se 6-9, Hoek 2 7-7, STEEN Biervliet 5-2. flioren verraste STEEN Cl I Oost-Souburg met 2-0 te gen Kapelle Cl met 3-1 en kreeg met 2-0 klop van Jïlle Cl 7-8, STEEN Cl 6-6, Itbal voor A-junioren won mn Alliance Al. met 4-0 van Alliance Bl. pziging in de voorlopige or A-junioren werd alleen Al-Serooskerke Al. De I Al 6-6, Serooskerke Al 6-5, ngsbeker voor B-junioren finale. In Breskens werd Dauwendaele Bl, na een .r de rood-zwarten werden lx), Mark Lagrand (4x), en rdt of Middelburg Bl, dat J Yerseke Bl, dat de andere ■en. In de kwartfinales voor jschakeld door Middelburg STEEN Al werd gewipt l/endaele Al te verliezen. gelopen week knap van de (tegen Erasmus te slikken len alle frustraties er uit. ■inning. Ook Vooruit, de 1 meedraaien aan de top, al eizaam tot stand. *oed doen. Dat ondervond sJean pakte twee punten iigelende ING, terwijl De [evenwicht hielden. |8, Verduin-Vooruit 2-3. pof 1-1, ING-Maitre Jean 2-6, |6, Vooruit 4-5, Verduin 5-3, |7, Leenhouts 5-5, Populieren- kansloos maakte. Toen kort jprop Leo de Geus met en Iptepass Ronald Vermeulen in lat stelde 3-0 te scoren was de [ijd beslist. Door Danny Kup- i en nog eens Vermeulen werd gezien het spelbeeld in de bede helft verdiend, maar ge- [tteerd nog 5-0. Jn onze sportmedewerker euzen - In de vierde klasse van het landelijk amateur- tbal werd gisteren het restant minuten) gespeeld van de t na de winterstop wegens ■are mist gestaakte wedstrijd ■wedorpse Boys-Koewacht. :t was bij de stand 0-1- Koe- icht won uiteindelijk met 0-3- 'or dit resultaat is de positie Lewedorpse Boys op behoud het vierdeklasserschap u't_ 'htloos geworden. iWEDORPSE BOYS-KOE- ACHT 0-3 - Koewacht begon het karwei zoals gemeld met - 0-1-voorsprong. Na twee mi- ten spelen scoorde Marco de uw met een kopbal en liet 0-3 ntekenen. Drie minuten later is de officiële speeltijd van de Irste helft verstreken. Zonder kleedkamers op te zoeken .sselden de teams van speel- llft. Nauwelijks daaraan he nnen zorgde Jacky Lambed or 0-3. Het werd een matte eede helft. Koewacht drong et meer aan en speelde he rei plichtmatig uit, terwijl .uisclub ook geen vuist ko .aken. Met nog de thuiswea- rijd tegen kampioenskandidaa i uit naar Koewacht en vje unten achterstand op Cor oys is voor Lewedorpse Boy 3t doek vrijwel gevallen. Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 la - Het aantal reizigers in streekvervoer in Zeeland Jemt af. Het streekvervoer Zuid (est Nederland (ZWN) heeft in in Zeeuws-Vlaanderen 5,1 procent minder mensen ver- J. Volgens de ZWN is de ak voor de afname in het jantal reizigers een prijsverho- van negen procent vorig want in voorgaande jaren urn het aantal reizigers nog fors |ZI£ ZEELAND - C1 e - De Verenigde Naties dekens, slaapzakken en tenten brengen naar circa 50.000 duchtelingen in de Azerbajdz- e hoofdstad Bakoe. De Azerbajdzjanen zijn op de vlucht mor Armeniërs. /ZIE BUITENLAND - A4 Amsterdam - De drukkerijtak van het uitgeversconcern VNU wrdt nu definitief verkocht aan grafische groep De Boer Boekhoven. Daarmee ontstaat de grootste grafische groep in Ne derland en'de op vier na grootste ia Europa, met een omzet van !l,2 miljard. VNU krijgt een ig van 30 procent in de nieuwe combinatie, die nog geen naam heeft. IZIE ECONOMIE- A5 Eindhoven - De kleinere schuldeisers van DAF zullen waarschijnlijk geen cent terug zien van hun vorderingen. Alleen de banken zullen naar verwach- ig een groot deel van de enor- schulden afgelost zien. Dat ijkt uit het verslag dat de cu- I ratoren mr. A. Deterink en mr. F. Meeter gisteren bij de recht bank in Den Bosch gedeponeerd hebben. Berlijn - Het proces tegen de voormalige DDR-leider Honecker, die terecht stond we gens zijn aandeel in de moord op Oostduitse vluchtelingen die aan de muur werden gedood, is drie Baanden na de vrijlating van Honecker definitief van de baan. De rechtbank vindt dat Honeckers ziekte (kanker) zo ernstig is dat hij niet meer te recht kan staan. Honecker is in januari al uit voorarrest ontsla- i en naar zijn vrouw in Chili vandaag z katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 Oost-Europa door de bank genomen ■JE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 WOENSDAG 14 APRIL 1993 133e jaargang I I I I I Van onze Haagse redactie Den Haag - De vier verken ningsvliegtuigen van het F- 16-esquadron in Volkel zul len vervangen worden door vier F-16-jachtvliegtuigen van de vliegbasis Twente. Het totaal aantal Nederlandse vliegtuigen blijft gehandhaafd op achttien, alle afkomstig van de basis in Twente. De vier F- 16's van Volkel keren eind deze week terug van de vliegbasis Villafranca in Noord-Italië naar Nederland. Nederland heeft besloten om de F-16's uit Volkel terug te halen om 'logistieke redenen', aldus een woordvoerder van het minis terie van Defensie. „Het NAVO- commando heeft laten weten op dit moment meer behoefte te hebben aan luchtverdedingstoe- stellen. De verkenningstaak krijgt even minder aandacht. En weliswaar zijn de kisten uit Vol kel ook in te zetten bij de lucht verdediging boven Bosnië, maar het leek ons om logistieke rede nen verstandiger ze te vervan gen." Hoe Nederland zijn taken uit voert, is een zaak van Nederland zelf. Uitgangspunt voor het mi nisterie is daarbij: „Het NAVO- commando vraagt, wij draaien. Als op een ldter tijdstip blijkt dat er alsnog behoefte is aan verkenningsvliegtuigen, dan kunnen de F-16's uit Volkel op nieuw ingezet worden. Dat is geen enkel probleem. Het is maar twee uurtjes vliegen naar de basis in Noord-Italië," aldus de zegsman. Volgens basisvoorlichter majoor Jos van As betekent de terugkeer van het Volkel-detachement ze ker niet dat de inmiddels afge schreven fotoapparatuur van de F-16's in oorlogssituaties niet zou voldoen. „Integendeel. Die apparatuur is uitstekend. Alleen heeft ons esquadron een zeer specifieke taak: bij verrassing, onder de wolken door, doelen fotograferen. Daarvoor moet je laag vliegen en daarbij loop je natuurlijk risico's. Waarom zou je die dreiging opzoeken als het ook anders kan." Hoewel de vliegers van Volkel even goed geoefend zijn in lucht verdediging als hun Twentse col lega's, heeft de luchtmacht be sloten de vier fotoverkennings- toestellen van Volkel toch te ver vangen door zes luchtverdedi gingsjagers van Twente. Dat heeft alles te maken met de bedrijfsvoering. De toestellen van Twente zijn uitgerust met andere motoren dan de Volkel- jagers en ook missen zij een deel van de bedrading van de foto verkenners. De taak van het grondpersoneel wordt een stuk gemakkelijker wanneer alle toe stellen van precies hetzelfde type zijn. ZIE OOK BUITENLAND - A4 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Zwaarbewapende Zuidafrikaanse politiemensen houden vanaf het gerechtsgebouw in Boksburg de omgeving in de gaten. In Boksburg verscheen gisteren de verdachte van de moord op communistenleider Chris Hani voor de rechter. foto epa hen Haag - Het hermetisch af sluiten van een gevangenis is geen goede oplossing om ont snappingen tegen te gaan. Dit Benen de gevangenisbewaar ders. Zij vrezen dat dit systeem alleen maar spanningen oproept ®der gedetineerden. De kamer fracties van CDA en PvdA willen echter een onderzoek naar dit Engelse systeem. ■ZIE BINNENLAND - A3 Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Boksburg - In Zuid-Afrika is de angst voor aanslagen toegenomen nadat maandag de zwarte leider Chris Hani voor zijn huis werd vermoord. Politieke leiders hebben opgeroepen tot rust. De vermoedelijke moordenaar van Hani ver scheen gisteren voor de rechter in Boksburg, terwijl buiten honderden woedende zwarten protesteerden. De verdachte, de 40-jarige Janusz Walus, blijft in bewaring tot 12 mei, terwijl wordt onderzocht of hij op eigen houtje handelde of connecties had met ande re rechtse blanken. ANC-president Nelson Mandela zei gisteren dat de moord bewijst dat er snel vrije verkiezingen moeten komen: „Als we een regering hadden waarin iedereen was verte genwoordigd, zou kameraad Hani nog in leven zijn." Walusz, een overtuigde anti-communist, is afkomstig uit Polen. Hij was lid van de neo-nazistische Afrikaner Weerstands Bewe ging (AWB), deed daar militaire trainingen en onderhield nauwe contacten met andere nationalistische, blanke bewegingen. Bij een huiszoeking vlak na de moord op Chris Hani, secretaris-generaal van de Zuid afrikaanse Communistische Partij, werd in het huis van Walus een dodenlijst gevonden met negen namen van politieke leiders, on der welke die van Hani. Hani was populair bij radicale zwarte jonge ren, die gefrustreerd zijn door het gebrek aan vooruitgang sinds de politieke onder handelingen drie jaar geleden begonnen. Zij pleiten voor rigoureuze en gewelddadige oplossingen omdat volgens hen alleen op die manier de blanke dictatuur zou kunnen worden verwijderd. In heel Zuid-Afrika wordt vandaag gestaakt zodat miljoenen de rouwbijeenkomsten kun nen bijwonen. Zaterdag volgen grote demon straties. Hani wordt komende maandag be graven. Het ANC heeft aangekondigd dat het de grootste rouwplechtigheid in de Zuid afrikaanse geschiedenis wordt. (ADVERTENTIE) Kom nu Kennismaken met onze prachtige samengestelde programma's waaronder 100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patmé programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 'Vrijdag koopavond.-* Lid Interieur Waarborgfonds. Gilze - Levende kuikentjes uitdelen aan de gasten na een' paasmaaltijd is geen strafbaar feit, maar volgens de Dierenbe scherming is het een ongeschreven wet dat je dat niet doet. Van der Valk deelde tijdens de paasdagen levende kuikentjes uit aan kinderen die een kindermenu hadden genuttigd. Dit werd opgemerkt door een lid van de dierenbescherming, die de rijkspolitie van Gilze en Rijen inschakelde. De politie stelde vast dat er inderdaad kuikentjes werden uitgedeeld, alsook voer en een handleiding, maar ondernam geen actie omdat het niet strafbaar is. Het gaat hier om 'waardeloze' haantjes, die normaal gesproken meteen nadat ze uit het ei stappen, om het leven worden gebracht. Van onze correspondent Bob van Huët London - De Bank voor Oost-Europa investeert meer in zichzelf dan in de geteisterde economieën van het voor malige Oostblok. Volgens de gezag hebbende Britse krant The Financial Times (FT) werd in het eerste jaar bijna 350 miljoen gulden uitgegeven aan salarissen, inrichting, huur en reiskosten. Het hulpbehoevende Oost-Europa zou in diezelfde periode 'slechts' 270 miljoen gulden hébben ontvangen aan leningen en investeringen. „De bank zegt graag 'ja' tegen zichzelf," aldus The Financial Ti mes. De Oost-Europa Bank (BERD) werd twee jaar geleden opgericht in Londen met de bedoeling de landen van het voormalige Oostblok te helpen bij de moeilijke over gang van een planeconomie naar een markteconomie. Jacques Attali, destijds adviseur van pre sident Mitterrand en geestelijke vader van de BERD, werd aangesteld tot direk- teur. Volgens de Financial Times zou Attali een passie voor monumentale ar chitectuur hebben overgenomen van de Franse president. De ingang van het bankgebouw in het exclusieve Broadgate-complex kreeg mu ren en vloeren van het duurste marmer. Ook in de liften kan men zich spiegelen in het voor bijna twee miljoen gulden inge legde Carrera-marmer. Terwijl met Oosteuropese partners strak werd onderhandeld over eventuele inves teringen liep Attali's persoonlijke 'vliëg- rekening' vorig jaar op naar ruim ander half miljoen gulden, meestal door huur van privé-jets. Ondanks de recessie had BERD ruime middelen voor een kerst feestje voor staf en medewerkers in een' duur Londens hotel a raison van 140.000 gulden. De pijnlijke onthullingen komen een week voor de belangrijke jaarvergadering van de BERD waarop Attali zich zal moeten verantwoorden voor zijn beleid. In een communiqué weersprak de bank gisteravond dat geld over de balk zou zijn gegooid. „De BERD werd in minder dan' twee jaar opgezet en moest mensen recru- teren van 38 verschillende nationalitei ten. Het gebouw waarin het hoofdkantoor is gehuisvest, beantwoordt aan de be hoefte van een internationaal instituut." In tegenstelling tot wat de Financial Times meldde, zou tot nu toe al meer dan vier miljard gulden aan leningen en kre dieten zijn toegezegd, waarvan ruim 430 miljoen werd uitgekeerd, aldus het com muniqué. In augustus 1991 deden conservatieven in wat toen nog de Sovjetunie was een poging tot staatsgreep. De coup mislukte en de toenmalige president Gorbatsjov kon heelhuids terugkeren van het buitenverblijf waar hij werd vastgehouden. Vandaag begint het proces tegen de coupplegers. ZIE ACHTERGROND - A2 Van onze verslaggeefster Breda - De Nederlandse ziekenhuizen verwachten op korte termijn een ont slaggolf te moeten door voeren binnen de verple ging als gevolg van over heidsbezuinigingen en te genvallend personeelsver loop. Ook de ziekenhuizen in West-Brabant lijken niet aan gedwongen ont slagen te kunnen ontko men. De Nederlandse Zorgfederatie, overkoepelend orgaan van zie kenhuizen, verpleeg- en verzor gingstehuizen, spreekt van een 'zorgwekkende ontwikkeling'. Teruglopende budgetten en bo ventalligheid kunnen in het erg ste geval honderden tot duizen den banen gaan kosten, ver wacht de werkgeversorganisatie. De Zorgfederatie heeft er bij alle ziekenhuisdirecties op aange drongen in regionaal verband oplossingen te zoeken om ontsla gen te voorkomen. Directeur patiëntenzorg J. van der Linde van het Bredase Igna- tiusziekenhuis en tevens voorzit ter van de ROOZ, het regionaal overlegorgaan van de zeven Westbrabantse ziekenhuisdirec ties, verwacht evenwel niet dat gedwongen ontslagen kunnen worden vermeden. Van der Linde: „Ook in elk Westbrabants ziekenhuis speelt het probleem van een forse mate van boventalligheid in de verple ging. De belangrijkste oorzaak daarvan is de cao die vorig jaar is afgesloten. Daardoor zijn de salarissen concurrerend gewor den met die in andere bedrijfs takken, waardoor de mensen denken: Ik zit eigenlijk best goed." Collectief ontslag, waartoe het St. Jozefziekenhuis in Veldhoven is overgegaan, keurt Van der Linde af. „Ik krijg de indruk dat men de minst weerbare groep aangepakt heeft." Toch, aldus Van der Linde, kan het voorbeeld van het St. Jozef ziekenhuis ook andere zieken huisdirecties over de streep trek ken. „De kans dat dat ook in West-Brabant gebeurt, acht ik niet volledig afwezig." In Zeeuws-Vlaanderen lijkt de situatie minder precair dan in het Brabantse. Weliswaar is ook daar sprake van boventalligheid, zegt directeur patiëntenzorg G. Ramaekers van de ziekenhuis- groep Zeeuws-Vlaanderen, „maar wij hebben geen intentie om iemand te ontslaan." „Wij kunnen de 22 leerling-ver pleegkundigen, die in juni afstu-r deren, allemaal een baan garan-' deren. Maar we weten nu nog niet of we dat volgend jaar kun nen volhouden." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Het weerbeeld verafrttefTrauwelijks. In de vroege ochtend kan nevel of mist ontstaan. Daarna veel bewolking met een grotere kans op een regen- of onweersbui. Er is weinig wind. Jeruzalem (afp) - De Palestijnse bevolking van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook dreigt door honger te worden getroffen als de huidige afsluiting van de bezette gebieden wordt voortgezet. Dat heeft de Israëlische minister van Milieu, Yossi Sarid, gisteren gezegd. „De aanhoudende afslui ting kan onder de tienduizenden (Palestijnse) families in de gebie den tot honger en daaruit voort komende rellen leiden", aldus Sarid die eraan toevoegde dat een dergelijke situatie 'onaan vaardbaar' is. Sarid maakt deel uit van de Meretz-partij, een van de linkse partijen in de huidige Israëlische regeringscoalitie. De bewindsman onderstreepte dat de blokkade van de West- bank en de Gazastrook niet mag worden voortgezet als de Israëli sche autoriteiten niets onderne men om de werkgelegenheid on der de Palestijnen in de bezette gebieden te vergroten. lische burgers - voor onbepaalde tijd te prolongeren. Israël heeft gisteren harde ver geldingsacties in Zuid-Libanon uitgevoerd na een aanslag op een Israëlische patrouille. Zeker drie Israëlische militairen werden bij een bomaanslag gedood in de 'veiligheidszone'. De militaire arm van de pro- Iraanse Hezbollah (Partij van God) heeft de verantwoordelijk heid voor de aanslag vrijwel on middellijk opgeëist. Verzetsstrijders lieten een bom ontploffen bij het stadje Kantara op het moment dat een patrouil le passeerde. Verscheidene mili tairen raakten gewond. Het Israëlische leger begon di rect haar vergeldingsacties. Vier helikopters beschoten een nabij Ongeveer 120.000 Palestijnen^gglegen gebied en Israëlische ar zitten momenteel als gevolg van de blokkade zonder werk omdat ze niet naar hun werkgever kun nen. Sarid is tegen het besluit van afgelopen zondag waarin de ro gering besloot om de blokkade -twee weken geleden in het le ven geroepen na een serie aan slagen van Palestijnen op Israë- tillerie en tanks bestookten en kele dorpen ten noorden van de veiligheidszone. De aanval volgt op een week van relatieve rust in het zuiden van Libanon. In Washington berei den de Arabische delegaties zich momenteel voor op hervatting volgende week van de vredesbe sprekingen met Israël. Sittard - Door handige trucs en door steeds op een ander postkan toor een autokenteken aan te vragen heeft een 33-jarige Heerlenaar kans gezien om ruim duizend kentekenbewijzen op zijn naam te laten registreren. De man zit nu vast. Bij een onderzoek naar een reeks autodiefstallen en bij controles van kentekenbewijzen kwam het autoteam steeds weer dezelfde naam van de zogenaamde autobezitter tegen. De Heerlenaar en anderen die gebruik maakten van de kentekens, konden in tal van gevallen ontkomen aan het betalen van wegenbelasting. Ook slaagden zij erin onverzekerd te rijden en straffeloos overtredingen te begaan. Verschillende bij deze omvangrijke valsheid in geschrifte betrokken auto's zijn verder nog gebruikt bij inbraken en ramkraken. Gebleken is bovendien dat de Heerlenaar op automarkten in heel Nederland aanbood tegen betaling kentekenbewijzen op zijn naam te zullen laten registreren. ■~i De BERD-direkteur belast met de bud getbewaking, de Fransman Pierre Pissa- loux, meent dat de bank geen abnormale aanloopkosten heeft gehad. De keuze van het exclusieve marmer rechtvaardigde hij vanwege de 'symboliek'. „De mensen in Oost-Europa zouden van ruw tot gepo lijst kunnen worden," aldus Pissaloux. Volgens een woordvoerder van de BERD was men binnen het gestelde budget gebleven. Attali zelf, wiens netto jaarsa laris ruim vier ton bedraagt, meende dat het luxe interieur van de bank een com pensatie was voor devote werknemers die elders in de City meer konden verdienen. Onderzoek van de Financial Times wijst echter uit dat de meeste BERD-salarissen flink boven de norm liggen. Ook de 'redelijke' huurprijs die de bank voor zijn kapitale pand zegt te betalen blijkt hoog vergeleken met andere toplokaties in Londen. KUIKENS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord; een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee; Naam; Adres; Postcode;Plaats;, Telefoon (voor controle bezorging); De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres; Postcode: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. ï-I

de Stem | 1993 | | pagina 1