Beperking voor girobetaalkaarten in buitenland Rondstruinen in oude scheepsruimen Voet stoten, en j arenlang invalide MODE Scheepsvolk-ontberingen meemaken in Amsterdam en Oostende 'Resistente bacteriën in toenemende mate bedreiging samenleving' Falafel Spelen met poeder CONSUMENT Afi MEDISCHE RUBRIEK Tilburgse hoogleraar in intreerede: WIJZER VISIE ISUSKE WISKI hambone DE STEM DINSDAG 13 APRIL 1993 L STEM Van onze redactie consument Amsterdam - Op de post kantoren van de meeste Eu ropese vakantielanden kun nen voortaan maar nog maar ten hoogste vier Nederlandse girobetaalkaarten tegelijk worden verzilverd. Tot nu toe mochten er maximaal tien kaarten tegelijk worden ingewisseld. Vakantiegangers kunnen dus niet méér dan ongeveer 1200 aan buitenlandse valuta tegelijk opnemen op de kaarten van de Nederlandse Postbank. De bank kan echter niet voorkomen, dat de klant na het incasseren van zijn vier kaarten met een twee de setje van vier kaarten (of minder) naar een ander buiten lands postkantoor stapt. Praude en diefstal vormen vol gens de Postbank niet de voor naamste redenen voor deze be perking. „Dat hebben we tegen woordig aardig in de hand," aldus een woordvoerder. „Va kantiegangers hebben steeds minder contant geld nodig; vooral, omdat het gebruik van credit cards in het buitenland toeneemt. Bovendien groeit het aantal geldautomaten in de meeste landen zódanig, dat steeds meer mensen met hun giromaatpas geld uit de muur halen." Het verschilt overigens per land hoeveel geld iemand per dag uit een automaat mag halen. In Frankrijk is het bijvoorbeeld toegestaan om twee keer per dag maximaal 1500 franc uit de muur te halen: in totaal dus voor ongeveer duizend gulden. Op de nieuwe vakantiekaartjes - binnenkort verkrijgbaar bij alle postklanoren - staan de mogelijkheden per land aange geven. De nieuwste giromaatpasjes, voorzien van het Maestro- en het Cirrus-logo, geven toegang tot meer geldautomaten dan die met het Eurocard-Mastercard- logo. Binnenkort wordt het ook mogelijk om in het buitenland te 'pinnen': dat wil zeggen elek tronisch te betalen op dié plaat sen, waar een betaalautomaat staat met het Maestro-Cirrus logo. Rekeninghouders bij de Post bank krijgen - afhankelijk van hun jaarlijks verbruik - voortaan nog maar setjes van vijftien, tien of vijf betaalkaar ten. Als er vijf kaarten van een set van vijftien of tien zijn afge schreven of twee van een setje van vijf, volgt toezending van een nieuw setje. Voor vakanties kan de volgende set - op telefo nische aanvraag bij de Post bank - vervroegd worden toege stuurd. Door Lauran Wijffels Een deel van de beman ning lost vloekend de goe deren, een ander deel staat zwoegend aan de.pompen. De kok roert in de kookpot en laat iedereen proeven van zijn grauwe erwten met spek. Een golf beukt tegen de wanden van het laadruim waardoor dei ning ontstaat. Desondanks pakt een passagiere gedul dig haar oosterse souvenirs in haar reiskist. De schip per ordent zijn papieren... Wie zichzelf even in het leven op een koopvaardijschip uit pakweg 1750 wil wanen, kan terecht op de Oostindiëvaarder 'Amster dam', die aan de steiger van het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam ligt afgemeerd. De replica is vorig jaar voor het publiek geopend. Het schip is nu helemaal ingericht en bemand met figuranten die net doen alsof ze nooit anders hebben geleefd dan op een schip. Kampanjedek De originele 'Amsterdam' ver loor op zijn eerste reis in 1749 tijdens een vliegende storm zijn roer en strandde op de Engelse zuidkust. Het merendeel van de ruim 300 opvarenden en een groot deel van de lading werden gelukkig gered. Op basis van de gegevens van het wrak, oude scheepsmodellen en tekeningen werd de 'Amsterdam' nage bouwd. Vanaf het kampanjedek hebben bezoekers een adembenemend uitzicht over het 48 meter lange en 11,65 meter brede schip. De hoogte van de kiel tot het topje van de mast bedraagt tientallen meters. In de kajuit, kombuis, kapiteinshut en op het overloop- dek krijgen bezoekers een in druk van het harde achttiende- eeuwse leven aan boord en de ontberingen die het scheepsvolk leed. Op het geschutsdek staan mas sieve kanonnen, in de laadruim liggen handelswaren opgetast. En bovendeks nu dus ook rolspe- lers, die gestoken in authentieke kledij scheepswerkzaamheden uitvoeren. De bemanning infor meert bezoekers over het reilen en zeilen van de Verenigde Oos- tindische Compagnie (VOC), de levensomstandigheden, de mee gevoerde lading, de constructie van het schip, belevenissen van de manschappen in de oost en de roddel van de dag rond 1750. Bezoekers kunnen ook spelsitua ties meemaken, zoals het koken en eten waarbij zij voedsel klaarmaken zoals dat rond 1750 bereid werd, het repareren van scheepshuiden in het ruim, een kanonexercitie meemaken waar bij zes matrozen tweemaal daags met losse flodders tekeer gaan, het lenspompen of dekschrob- ben, een geliefde bezigheid on der leiding van een strenge bootsman. De 'Amsterdam' is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Museumschip Maritieme fanaten die liever in België op zoektocht gaan, belan den stellig bij het Belgische zeil- opleidingsschip de 'Mercator', die in de haven van Oostende ligt, tussen het station en het stadhuis. De 'Mercator' was nog in de vaart tot 1960. Ingericht als museumschip wekt het van daag de dag de indruk nog steeds klaar te liggen voor de aanvang van een grote reis. Zon der een moment afbreuk te doen aan het oorspronkelijk karakter van het vaartuig. Aan boord worden talloze herin neringen bewaard aan alle grote reizen. In bijna elke ruimte wor den bezoekers via een centrale geluidsinstallatie toegesproken in twee talen en krijgen zij gede tailleerde informatie over het le ven van het marine-personeel in spe, het primitieve gebruik der slaapvertrekken, de kamer van de scheepsarts en andere officie- Bezoekers wanen zich tussen de bemanning op een replica van het achttiende-eeuwse VOC-schip Amsterdamten tijde van ruwe zeebonken en hun barre levensomstandigheden. foto thus quispel ren, de kombuis met koperen potten en pannen en over tal van andere aspecten. Ex-voto's Ook de zeventiende-eeuwse Ka pucijnenkerk in Oostende ge tuigt nog van de tijd van de ruwe zeebonken. Die bleken vroeger een rotsvast geloof te hebben en de Kapucijnenkerk is zo'n typisch heiligdom dat door die zeelieden werd gefrequen teerd. Om zich van een behou den vaart te verzekeren, offer den de Oostendse vissers mooie zilveren ex-voto's, voorwerpen waarmee zij heiligen beloonden voor ingewilligde smeekbedes. Ze staan achter in de kerk. Behalve deze ex-voto's schonken zij ook maquettes van hun sche pen. Opdat de Heer zich tijdens een felle storm niet zou vergissen welk schip Hij wel of niet naar een veilige haven moest loodsen. Zo is het zij-altaar van de Kapu cijnenkerk in de linkse beuk rijk versierd met enkele modelsche pen. Bij een ervan, de 'Ster der Zee', heeft de aanbidding weinig geholpen. Het schip verging in 1936. De eigenaar die de ramp als enige overleefde, verdronk later toen hij op het strand een kind probeerde te redden... De 'Mercator' is doorgaans te bezoeken op zaterdag en zondag van 9.00 tot 19.00 uur met een uurtje middagrust van 12.00 tot 13.00 uur; in oktober van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur; in november en de cember alleen op zon- en feest dagen tot 16.00 uur. JE VOET stoten en dan jaren lang last hebben van niet te luwen pijn. Of een pijnlijke rood opgezette hand nog maan den nadat de gebroken pols genezen is. Tot voor kort dach ten de meeste dokters dat zoiets medisch gezien eigenlijk niet kan. Toch komt het voor. De Nij meegse chirurg prof. dr. R. Go- ris becijferde dat elk jaar 8000 mensen last krijgen van een Posttraumatische Dystrofie: de aantasting van weefsel van hand of been na een opgelopen letsel. Hij publiceerde daar de afgelopen tien jaar geregeld over en de Medische Gemeente lijkt nu meer en meer van over tuigd dat dit ziektebeeld echt bestaat. Al zestig jaar waart dit bizarre ^ziektebeeld als een spook door dé medische literatuur. De Dilitse chirurg P. Sudeck be schreef als eerste hoe een hand na een simpele verwonding blijvend en pijnlijk kan verdor ren, een verschijnsel dat be kend werd als de Sudeckse atrofie. Maar andere dokters die iets dergelijks zagen noem den het 'reflex sympathische dystrofie', of 'algodystrofie', of 'shoulder hand syndrome' en zo verdween het vreemde ziekte beeld onder een twintigtal na men in het medische rariteiten kabinet. Dat zegt al wat over de verwar ring over deze aandoening en om u enig idee te geven waar het over gaat een kleine ziekte geschiedenis. Een jongen van 16 krijgt na het verzwikken van een enkel last van een hevige zwelling en extreme pijn. Op de Röntgenfoto valt niets te zien. Fysiotherapie maakt de zaak er alleen maar erger op. Opnames in diverse ziekenhuizen halen niets uit en omdat men denkt dat het wel 'iets psychisch' zal wezen wordt hij een keer in een psychiatrische inrichting opge nomen. Na 2,5 jaar heeft hij nog steeds pijn, is de voet blauw gezwollen en zit de pa tiënt in een rolstoel. De botten blijken ontkalkt, de huid is tiun, de spieren zijn geslonken, door Jan Paalman de pijnlijke voet is niet meer te bewegen. Behandeling met di verse middelen geven matig re sultaat en de patiënt zal verder met zijn kwaal moeten leren leven. Medisch gezien valt hier geen touw aan vast te knopen en dat is de reden waarom vele artsen bij dergelijke ziektebeelden nogal schichtig reageren. Voor prof. Goris was dat aanleiding om te beginnen bij het begin. Tussen '84 en '89 inventariseer de hij heel precies al die geval len waarbij minimaal letsel aan hand of voet resulteert in dit maximale ziektebeeld. Dat ziektebeeld was grofweg te verdelen in een acute 'warme' fase dat na drie maanden via een tussenstadium overgaat in een 'koude' eindfase. Kenmer kend voor de acute fase zijn de klassieke verschijnselen van een ontsteking - hevige pijn, warmte, roodheid, zwelling, het niet goed kunnen gebruiken van het aangedane lichaams deel - die bij inspanning alleen maar erger worden. In de late 'koude' fase wordt de pijn on behandelbaar, het lichaamsdeel voelt koud aan, is in het geheel niet te gebruiken en alle delen van het weefsel - huid, nagels, botten, spieren, pezen - gaan in omvang en kwaliteit achteruit. Van de 4411 patiënten die Go- ris op zijn poli zag, was het merendeel (twee derde) vrouw. Bij 68 procent was het ziekte beeld gevolgd na een breuk (vooral polsbreuk), bij 17' pro cent na een operatie, bij 7 pro cent na een injectie of infuus en bij nog eens 7 procent was geen duidelijke reden aan te geven. Vanwege de samenhang met een letsel (ofwel trauma) noem de hij het ziektebeeld Posttrau matische Dystrofie, kortweg PD. „Heel merkwaardig," aldus een GMD-arts, „Bij de een wordt een afgerukte arm er zonder verdere problemen weer aange zet, een ander stoot zijn voet en is jarenlang invalide." En ook Goris geeft grif toe dat PD een zeer controversieel ziektebeeld is. Dat blijkt wel uit de diverse verklaringen voor het ontstaan ervan. Het zal wel iets psy chisch wezen, is jarenlang de opvatting van vele dokters ge weest, en daar valt wel iets voor te zeggen. Een duidelijke oorzaak kon men nooit vinden. Bovendien is de verlamming die vaak optreedt geen echte verlamming, want bij onder zoek blijken zowel de spier als de naar die spier lopende ze nuw altijd 'intact te zijn. De teloorgang van het weefsel zou in die optiek worden veroor zaakt door het kleinzerig niet gebruiken van het aangedane lichaamsdeel. Goris pareerde in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde die opvatting met de resultaten van een psycholo gisch onderzoek. PD-patiënten bleken niet labieler dan 'ge wone' chirurgische patiënten en stukken stabieler dan de bewoners van onze psychiatri sche inrichtingen. Heel overtuigend was het psy chologisch onderzoek bij pa tiënten met een polsfractuur. Die lopen een extra grote kans (7 procent) op PD. Goris liet hen gelijk na de breuk testen, en wat bleek? De patiënten die later al die onbegrijpelijke klachten krijgen onderscheiden zich in niets van de andere patiënten. Ze zijn net zo nor maal als ieder ander. Dan is er de theorie van de kortsluiting in het sympatische zenuwstelsel, het zenuwsys teem dat ongemerkt allerlei functies in het lichaam regelt. Daar is ook wat voor te zeggen, want blokkade van dit systeem met geneesmiddelen geeft nogal eens verlichting. Maar dit ge beurt helaas te weinig om deze theorie overeind te houden. Dan heb je, als laatste, de theo rie dat PD ontstaat door een uit de hand gelopen ontstekings reactie. Bij elke schadelijke prikkel, of dat nou een bacterie is of een blessure, reageert het lichaam met een reparerende ontste king. Sudeck opperde dat bij PD-patiënten die ontstekings reactie op hol is geslagen en meer kwaad doet dan goed. Ook Goris is die mening toege daan en hij baseert zich op modern onderzoek over de aard van de ontsteking. Daarbij spe len zogeheten zuurstofradica len een grote rol. Die chemisch zeer actieve stoffen ontregelen de bloedtoevoer naar de cel zodat die voeding en zuurstof te kort komt. Het verschijnsel dat de pijn toeneemt bij in spanning wijst daar al op. „Dus begonnen wij met toediening van stoffen die deze radicalen wegvangen," aldus Goris in de Radbode van twee jaar geleden. „Dat bleek een gouden greep. Want bij de acute patiënten die we met deze middelen behan delden boekten we spectaculai re resultaten." Daarmee is het hoofdstuk PD niet gesloten. De diagnose, zo schreef Goris een vorige maand in 'Janssen Medisch- Weten schappelijk Nieuws', staat nog steeds ter discussie. Een doel treffende behandeling voor alle patiënten in alle stadia bestaat nog niet, al heeft men wel de indruk dat het ziektebeeld met veel geduld en inspanning van alle kanten vanzelf over kan gaan. Belangrijk is dat artsen de acute fase goed herkennen, want alleen dan is blijvende schade aan het weefsel te voor komen. Voor meer informatie: Vereni gingen voor Posttraumatische Dystrofie Patiënten in België en Nederland Postbus 31157, 6503CD Nijmegen. Tel. 01832-3743. 's Maandags tus sen 14 en 16 uur, en van 19 tot 21 uur. Van onze verslaggever Tilburg - Onze samenleving wordt in toenemende mate bedreigd door resistente bacteriën. Ons vermogen om bacte- riële infecties met antibiotica te bestrijden verliest in veront rustend tempo aan betekenis. Deze ontwikkeling kan op lange termijn zeer ingrijpende gevolgen voor de volksgezondheid hebben. Prof. dr. A. de Roo zei dit vorige week op de Katholieke Universi teit Brabant (KUB) in Tilburg tijdens zijn intreerede als bijzon der hoogleraar strategie en ma nagement van organisaties in de gezondheidszorg. De Roo memoreerde dat er nu al met enige regelmaat intensive- care-afdelingen en operatieka mers worden gesloten, omdat ze zijn besmet met de MRSA-bacte- rie. Die is levensbedreigend voor mensen met verminderde weer stand, bijvoorbeeld omdat ze net een zware operatie achter de rug hebben. Volgens de nieuwe prof hangt er ons nog veel meer boven het hoofd,, zoals resistente microben die onder meer longontsteking, urineweginfecties, gonorrhea en dysenterie veroorzaken. Kwestie van tijd Prof. De Roo zei dat het slechts een kwestie van tijd is dat de resistente tuberkelbacil - die tot tuberculose kan leiden - vanuit de VS naar Nederland komt. Hij verwacht een snelle overkomst, omdat met name de gemeenten als subsidiegever aan de GGD's weinig geld over hebben voor preventieve gezondheidszorg. „Collectieve preventie heeft in de lokale politiek geen hoge prioriteit. Dat maakt het waar schijnlijk dat er pas echt vol doende geld voor die preventie komt als de resistente tuberkel bacil zich eenmaal in Nederland heeft aangediend," aldus De Roo. Rantsoenering Hij noemde in zijn intreerede nog twee andere zorgen voor de volksgezondheid van morgen. Allereerst de beëindiging per 1 januari 1994 van de 'Wet ar beidsvoorwaarden gepremieerde en gesubsidieerde sector'. Die beëindiging leidt volgens De Roo tot stijging van de loonkosten in de gezondheidszorg. „En daar door zal de huidige rantsoene ring van zorg door middel van •wachtlijsten verder toenemen," zei de prof. Verder verwacht De Roo de ko mende tien jaar voor de zorgsec tor grote personeelsproblemen. Die tekorten zullen zich niet al leen bij de verplegende en ver zorgende beroepen manifesteren, maar ook bij operatiekameras sistenten en laboranten van al lerlei soort. „Als dat perspectief wordt be waarheid komen we op onge wenste wijze van de discussie over kostenstijgingen in de ge zondheidszorg af. Er is dan een voudigweg onvoldoende perso neel om kostenstijgingen te ver oorzaken," verwoordde De Roo zijn zorgen. Door Marijke Prins De falafel wordt steeds meer gehapt. Dit voedzame balletje, gemaakt van gemalen kikkererwten en kruiden, wint terrein op de shoarma. Dat is tenminste het nieuws uit Amsterdam, waar men zich verdringt voor een pas geopende 'falafel koning'. Nu je bij de supermarkt pittabroodjes kunt krijgen, is het een koud kunstje om thuis eens falafel te maken. Je kunt ze ook zonder broodje eten als vegetarische snack. Voor 20-30 balletjes Voorbereidingstijd: 12 uur Baktijd: 25 minuten 250 gram kikkererwten 2 tenen knoflook 1 kleine ui 10 takjes peterselie mespuntje cayennepeper 1 theelepel gemalen koriander 1 theelepel gemalen komijn 1 theelepel bakpoeder Vi theelepel zout 8 pitabroodjes Vi ijsbergsla in fijne reepjes gesneden 4 tomaten in dunne plakjes gesneden voor de saus: Vi kop mayonaise Vi kop yoghurt 1 theelepel knoflookpoeder peper en zout naar smaak Zet de erwten een nacht in de week in ruim water. Giet het water eraf en stort ze in een keukenmachine. Snij de uien en knoflook in grove stukjes. Was de peterselie en snij ook deze wat kleiner. Doe alle ingrediënten in de machine en laat deze draaien totdat de erwten en kruiden een smeerbare pasta zijn geworden. Zet het mengsel een half uurtje weg. Maak dan de saus door mayaonaise, yoghurt, knoflookpoeder, peper en zout tot een glad geheel te roeren. Je kunt ook andere sausen maken, zoals tomatensaus van verse tomaten die van hun schil zijn ontdaan, in piepkleine stukjes gesneden en gekruid met wat komijnpoeder en een theelepel sambal. Verhit olie en draai kleine balletjes met een doorsnede van 114 centimeter. Bak de voorraad falafel in een aantal porties mooi bruin; iedere portie vijf minuten. Rooster in een grote koeken pan de pittabroodjes, snij ze open en doe in ieder broodje een paar balletjes, wat sla en tomaat en een scheutie saus. Door Jetty Ferwerda Gezichtspoeder is van acht- tiende-eeuws, loodhoudend pleister veranderd in een luch tig en transparant produkt. Tussen toen en nu ligt een wereld van verschil. Het is nog steeds een prima middel om het gezicht te matteren en egaliseren, maar anno 1993 doet het meer. Tegenwoordig zit er bij voor beeld mica-titanium in om het licht zo optimaal mogelijk te reflecteren. De huid ziet er daardoor stralender uit. En niemand hoeft meer te knoeien met een doos vol losse poeder, want het is er in ge perste vorm, in bolletjes en zelfs als spray. Poeder is al eeuwenlang een vast onderdeel van make-up. Een beproefd middel om het gezicht te egaliseren, matteren en lelijke plekjes te camoufle ren. In de achttiende eeuw waagden vrouwen én mannen zich aan de poederdons. De rijken kochten bij Parijse en Londense parfumeurs een poeder gemaakt van gemalen parels, waarbij een soort ver nis het fixeerde op het gezicht. Minder bedeelden brachten een soort loodhoudend pleister aan en plamuurden als het ware hun gezicht. Echt gezond was het niet, want het poeder sloot de poriën af en zorgde voor een ondraaglijke stank. Tussen de poeders van toen en nu ligt een wereld van ver schil. Niet alleen onder in vloed van cosmetische ontwik kelingen, maar ook van hygië nische normen en mode. Een gezicht moet er naturel en on zichtbaar opgemaakt uitzien, dus moet het poeder transpa rant en luchtig zijn. Boven dien mag het geen allergische reacties op de huid veroorza ken. En nog belangrijker: het moet gemakkelijk in gebruik zijn. Poeder is in vele vormen ver krijgbaar: los en geperst (ook wel compact genoemd), in bol letjes en als spray. De verpak king is meestal schitterend, vooral die van de compactpoe- ders. Daarmee werkt een vrouw immers in het openbaar haar make-up bij. Het bijbe horende gereedschap bestaat uit forse kwasten en poeder donzen of kleine pads. Met name het gebruik van de eer ste twee vergt nogal wat oefe ning. Poeder is de finishing touch van de make-up. Het 'fixeert' de foundation en creeërt een goede basis voor oogmake-up en lipstick. Voor een langhou- dende make-up kan losse poe der het beste met de dons worden opgebracht. Eerst de dons in de poeder dopen, dan licht in de handpalm drukken en vervolgens gezicht en hals deppen. Te veel aan poeder met een kwast wegstrijken. Wie alleen het gezicht wil matteren, kan het beste een kwast gebruiken. Eerst het te veel aan poeder eraf blazen en dan licht over het gezicht strijken. Het cosmeticaconcern Chan nel heeft de laatste twee jaar zijn poeders vernieuwd. Dat moest ook wel, nadat het be drijf de nieuwe licht- en kleurweerkaatsende pigmen ten ontwikkelde. Als verwerkt Chanel deze kleur stoffen in zijn poeders. Die pigmenten zijn gemaakt van een speciaal soort mica-tita- nium en verwerkt in een ronde korrel, die het licht naar alle kanten weerkaatst. Daardoor ontstaat een soort zacht oranje gloed rond het gezicht. Vorig jaar kyzam de eerste serie onder de naam Les Poudres Lumières op de markt. Sinds kort zijn daar vier primeurs aan toegevoegd. La Poudre Mate (65 gulden) is een licht en mat poeder in losse vorm. Poudre Lumière Pressée (60 gulden) is een compacte poeder met een transparant effect. Er zijn ook verschillende corrigerende tinten: roze voor een frisse gloed, paars voor een gelige huid en goudkleur voor een stralende tint. Bronze Lumière Poudre (57 gulden) geeft het gezicht een door de zon gekust effect. Het poeder moet licht op wangen, kin en voorhoofd worden aangebracht. Modeleur Ombre et Lumière (76 gulden) is het neusje van de zalm, hiermee kan het ge zicht vorm krijgen door te spelen met lichte en donkere schaduw. Donkere tinten ver smallen, lichte kleuren accen- 'tueren. Voor alle modellerende en corrigerende pbeders geldt dat ze óver het fixerende laag je poeder worden i bracht, in kleine hoeveelhe den. Guerlain is toonaangevend als het gaat' om poeders. Het Franse concern kwam als eer ste met de veelkleurige poe derbolletjes, met terracotta poeder en de Whisperspray- Nu heeft het bedrijf al zijn kennis gebruikt voor een foundation en poeder in éen. Fond de Teint Poudre Traitant Multiperformance. Een hele mond vol, maar simpel gezeg" is het een multifunctioneel poeder. Het produkt kan na en droog gebruikt worden, respectievelijk voor een ma en dekkend of transparant et- fect. Het poeder bevat een L»"1'' ter, vitamine E en droogt a huid niet uit. Het navulbare doosje heeft een sponsje da op ingenieuze manier geschei den is van het poeder. Er zij^ zes verschillende kleuren, va riërend van roze-achtig beig tot koperkleurig bruinbeig Het doosje mét vulling kost gulden, de navulling m sponsje 49 gulden. RADIO 1 heel uur en 7.30, 8.30. 12.30, ivtn 1730, 18.30 en 06.30 Nieuws, inn 7 07 Echo- 9.05 Dingen die N™' NCRV: 12.07 Hier en Nu. Aandacht voor agrarische Vrtdèltiteiten). VOO. 14.05 Nieuws- Jin TROS: 19.04 Interaktief. 20.04 Kinservice. VOO: 22.04 Veroni ca sportradio. NOS: 23.07 Met het a OP morgen. VARA: 0.02 Of the ecord 2.02 Geen tijd. 5.02-7.00 Ochtendhumeur RADIO 2 al heel uur nieuws. AVRO: 7.04 c mar in the morning. 9.04 Arbeids- Sinen op 2. 11.04 Mezzo 12.04 C beleg van Hilversum. EO: 14.04 ne gouden greep. 15.04 Formule 2. ?704 Alle mensen. VPRO: 18.04 Ek- li horizontaal. AVRO: 19.04 Neder- ands op AVRO Twee. 20.04 Album. 2204 Met mij valt te praten. 23. OM4.00 Bluefunk 'n soul RADIO 3 K heel uur nieuws. AKN: 6.02 Rreakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami nen 11.04 Baas van de dag. VARA: 1204 Denk aan Henk. 14.04 Carola. «KM-15 04 Popsjop. VOO: 17.04 Rin- keldekinkel. NOS: 18.04 De ondspits. EO: 19.04 Spoor 7. AVRO' 20.04 Forza! VPRO: 21.04 VII- 65 TROS: 0.04 TROS Nacht wacht. VPRO: 2.00 Zone. AKN: 402-6.00 Pyjama-FM RADIO 4 Sn 7 00 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. TROS: 7.02 Een goede mor een met... 9.00 Muziek voor miljoe nen. 11.00 Ochtendconcert I: Berli ner Phiiharmoniker. 12.25 Ochtend concert II: Nederlands Blazersen semble. 13.04 De klassieke top 10 en nieuwe klassieke cd's. 14.00 Middagconcert: La Wally, opera van Catalan:. Omroepork. van Mün- chen ol.v. Pinchas Steinberg. NCRV: 16.00 De Nederlanden: Muz. voor strijkkwart. en piano. 17 00 Leger des Heilskwartier. 17.15 Mu ziek in vrije tijd. NCRV: 18.04 Gelo ven in muziek. 18.30 Orgelconcert. 1900 Mozart onvoltooid: Muz. voor strijkkwart. en piano. 20.02 Avond concert. EO: 22.30 Orgelbespeling. 2300 De oratoria van G.F. Handel. 23.30-24.00 Songs of praise RADIO 5 Elk heel uurt/m 18.00 Nieuws. NOS: 645-6.50 Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbericht en scheepsvaartberichten. 7.05 1008 AM. IKON: 8.50 Snippers. NOS: 8.55 Waterstanden. VPRO; 9.02 VPRO's dinsdag op 5, met om 9.02 Marjoke Roorda is in gesprek; 9.45 Instituut Schreuders; 10.02 Ontmoetingen in de natuur met Gied Jaspers; 10.42 De jazz van Pete Felleman; 11.02 Ischa, 12.02 De omgekeerde we reld; 13.10 Aardse zaken; 14.02 Pas sages, passanten: 15.02 Boeken: 16.02 Stenen des aanstoots; 16.20 Kunstclips. NOS: 17.10 Radio UIT. PP: 17.50 PvdA.KRO: 18.02 De on derstroom. 18.25 Scheepspraat. 18.30 Taal en teken. 18.50 Het le vende woord. EO: 19.00 Waar wa ren we ook alweer? NOS: 19.15 Nieuws en actualiteiten in het Turks. 19.50 Nieuws en actualitei ten in het Marokkaans en Berbers. 20.40 Actualiteiten in het Chinees. TELEAC: 21.00 Frans voor bedrijf en beroep. 21.30 Moshi moshi, Japan se taal. 22.00 Como vai, Portugees voor beginners. 22.30 Moshi, moshi, Japanse taal. VPRO: 23.00-24.00 Het paradijs OMROEP BRABANT Elk heel uur en 07.30 ANP-nieuws, gevolgd door Brabants nieuws en actualiteiten (behalve 08.00 en 13.001.7.45 De krant in Brabant. 7.51 Weerman Johan Verschuuren. 7.55-8.00 Nieuwsoverzicht. 9.07 Mu- ziekkiosk. 10.07 Draai-bank, ver zoekplaten. 11.07 Van harte, felici tatieprogramma. 12.53 Bericht voor boer en tuinder. 12.55-13.00 Nieuwsoverzicht. 14.07 Muziek tak. 15.07 Prikbord. 17.05 Bra bants nieuws en actualiteiten. 17.45 De agenda. 17.55-18.00 Nieuws overzicht OMROEP ZEELAND ANP-nieuws: Zie Radio 1. 7.00 Nieuws en actualiteiten. 7.32 Re gionaal nieuwsoverzicht. 7.40 De dag van... 7.50-8.00 De agenda. 12.00 Nieuws en actualiteiten. 12.15 Het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.35 Gesprek van de week. 12.55-13.00 De agenda. 16.00 Gefeliciteerd! 17.00 Nieuws en actualiteiten. 17.15 Het weer in de provincie. 17.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 Vogels, vissen en Piet Smeerpoets. 17.55-18.00 Oe agenda 15.51 16.0C 16.01 17.19 00.13 13.00 18.50 19.15 19.45 20.15 21.25 21.55 22.30 22.40 13.00 f 13.20 T fii 15.00 L. 15.40 T 16.15 f z« 17.10 J ld 17.35 J 18.30 C 18.55 L 19.30 h 20.05 F 21.053 22.20 L 22.352 22.40 C BE 19.30 Ni 20.00 Li si 21.30 Ji 22.05 Zi 06.00 h vi 09.00 H. 09.03 D, 09.45 J 10.00 H' 10.03 Ze sl 10.45 In 11.00 H 11.03 Ei 12.35 ua 12.55 P| 13.00 f 13.45 V 14.00 Ti 14.02 Fl 14.30 Ei tef 14.55 P 15.00 T; 15.03 H 15.30 N 16.00 T: 16.03 T; 16.30 Tl 17.00 Ti Sjdomeke, (nu nu. maar eens lekker mtspannen m I ot ui tl men in dsn zal ik het eten klaarmaken.} fr/s te Mee/L/Jk!

de Stem | 1993 | | pagina 8