Strandbewaking vaker in actie Onze Top 5 van deze week. EGENHEID Steeds minder illegale afvalstortingen en zwerfvuil in Hulst DAG KLAPPER 15 25 -.99 3lersillpersil Reinaert-liefhebbers bijeen in streekmuseum Hulst Koewachter loopt marathon voor Amnesty Voorlichtingsblad in Aardenburg en Sluis 99 L69 Grote interesse voor ambachtelijk weekend Hulst And uitra °f -color, Bijna duizend hulpverleningen aan West-Zeeuws-Vlaamse kust in 1992 ticulieren ASHLEY i de krant n over de vloer. O" 'agfa XRG 100 135-36 P-99 89 99 VÏ1» destem ZEELAND A5 Kaarten voor bewoners Stelle Dorpsraad blijft vechten voor dorpshuis Hengstdijk VAN ELEKTRONISCHE BEVEILIGING WORDT EEN INSLUIPER VERDRIETIG... fferrit I aejonge r axel O Rundertartaar, 100 gram ©ch Gemengde sla, 1 diverse soorten, zak 200 gram LbO ©ch Mayonaise, pot 0.65 liter O Seven Up of Seven Up light, fles 1.5 liter 1.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. m te zoenen kje, jubileum, receptie, erloving, overwinning, Abraham, openbare loor, mag best eens in ;l op de pagina ilijk is dat niet en duur in. Prijs per regel of 2,40", één grote regel 39 resp. 3,04*. n van een foto of formaat van 35 x 45 15,96 resp. 16,76* even op aanvraag. Bij aling wordt 4,50 d. Foto's worden niet 76-236442 of geef uw laatsing af bij één van hriftelijke opgaven geaccepteerd indien nd zijn, ook indien uw igevoegd is. iet recht voor teksten edenen te weigeren, achten bereiken over behoudt de uitgever om de naam van de Dekend te geven. i gelden op zaterdag ïgsnieuws alom op donderdag Van harte gefeliciteerd 2 jr. Papa en mama. van wanten en kranten. AS film *QC Ikleinbeeld O» v 36 opnames I AS 110 cassette 24 opnames u zelfklevend QC fotoalbum v Jdiv.soorten mm» Kwaliteits foto s bij I SCHLECKER Nu nog voordeliger 5 Foto -afdruk A ■v.a. 9x9 IM Foto-afdruk >4 v.a. 9x9 I y 18 x 27 van negatief O 49 249 4t99 *-■ I blijvend goedkoop'.'.' geldig vanaf 13.4.1993 t/m 17.4.1993 zolang da voorraad strekt PRIJSWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN led Band Fun Label liv. soorten .onka bonbon -149 liv. soorten, 150 gr. I Bonzo menubrokken 4 kg 44^9 :!ntou kastfris !50 gr. flaiblu jq ilantenmeststot 1 liter 4£9 I laiblu nest staafjes 10/1 4^49 ipontex /j49 'asse Partout 3 1 £a "ricel zilversoda CQ '50 gr.0t89 iV V ^■^3 kg of Persil supra 2 kg 5, Marijkeplein 3. HoogeJ' straat 52. St.-Willebrord, lorstraat 12 en meerdere BELLEN 013-390290 Jules Vemeweg *14 5015 BM Tilburg DINSDAG 13 APRIL 1993 jan onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst wordt de laatste jaren steeds minder geconfronteerd met ille gale afvalstortingen en zwerfvuil. Wethouder G. van de Voorde zegt dat naar aanleiding van de forse hoeveelheid troep die geze week door leerlingen van de Hulster jfoerschanssehool bijeen werd gesprokkeld rondom de school. „Regelmatig krijgen we nog wel meldingen uit de polders", aldus Van de Voorde, „maar toch heel wat minder dan vroeger. Enkel Heikant blijkt nogal een het doelwit te zijn van mensen die hun grof huisvuil dumpen". Met name gaat het dan om de ongeving van de Ellestraat. „Dat is een veelge plaagd gebied", stelt Van de Voorde. „Maar in de andere kernen van onze gemeente valt het reuze mee". Hoewel de gemeente bij iedere melding van ille gaal storten meteen actie onderneemt is men er nog niet in geslaagd de illegale storter(s) in Hei kant op te sporen. De wethouder zegt niet te begrijpen wat mensen bezield hun rommel zomaar te dumpen waar het hen uit komt. „We hebben een goede inzameldienst die wekelijks het grof huisvuil ophaalt. Daar hoeft niets voor betaald te worden. Dus gemakkelijker kan het toch eigenlijk niet, zou je zeggen". Wat het zwerfvuil rondom de Moerschansschool betreft heeft de gemeente na de brief daarover van schooldirecteur W. Heijman al actie ondernomen. Het ingezamelde vuil is verwijderd en binnenkort worden de kuilen in het omliggeTide bosperceel geëgaliseerd, waardoor het minder uitnodigend wordt om afval te storten. Ook wil Van de Voorde het verzoek honoreren om eens samen om de tafel te gaan zitten om te kijken welke maatregelen er nog genomen kunnen wor den. „Ik denk dat het vooral een kwestie van mentaliteit is", meent de wethouder. „De mensen moeten ook op dat vlak meer milieubewust worden gemaakt". jan onze verslaggever Oostburg - De strandbe waking langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust is vorig jaar veel vaker in actie moeten komen dan in 1991. In 1992 werd 968 keer hulp verleend. Het jaar daarvoor was dat nog 767 keer. Dat blijkt uit het evaluatie-verslag over de strandbewaking 1992. Als mogelijke oorzaak voor de drastische toename van de hulp verlening wordt de toenemende drukte op het strand genoemd. Maar ook het feit dat de strand- posten nu dichter bij de mensen op het strand staan, kan ermee temaken hebben. Uit het verslag blijkt dat vele malen door de reddingsboten hulp is verleend, naardoor deze vaartuigen hun out hebben bewezen. Volgens iet verslag is het duidelijk dat de boten onmisbaar zijn voor het uitoefenen van een verantwoor de strandbewaking. Meer dan tachtig procent van de hulpverlening bestond uit EH- i-behandelingen. Vorig sei zoen zijn er geen klachten bin nen gekomen omtrent de inscha keling van huisartsen op verzoek de strandwachten. Daaruit wordt in de evaluatie voorzichtig de conclusie getrokken dat het schriftelijk informeren van de huisartsen over het strand- wachtwerk positief heeft ge werkt. Verontrustend doorn in het oog van de strandbewaking blijft het ijzeren torpedo-net nabij de strandpost 'tZwin. Het aantal drenkelingen is daar verontrustend toegeno men, van 2 in 1991 naar 11 in 1192. Vrij regelmatig geraakten mensen verstrikt in het net, met als gevolg snij- en schaafwon den. Er zijn wel boeien aangebracht een bord 'verboden te zwem men', maar door de strerke stro ming worden baders automa tisch naar het torpedo-net ge trokken. Toen op 5 augustus maar liefst 24 personen in het' "et verstrikt raakten, werd een W meter lange drijflijn aange bracht waaraan zwemmers zich kannen vastklampen. Die maat regel bleek goed te werken. Jet waterschap het Vrije van Sluis is half vorig jaar schrifte- Jjk benaderd met de vraag om gevaarlijke obstakel te ver wijderen. Daarop is nooit een antwoord ontvangen. Besloten is na om nog maar eens een brief aan het waterschap de deur uit te doen. kan onze correspondent Oostburg - In het verzorging stehuis De Stelle in Oostburg beelden zaterdag 21 leden !an het Jeugd Rode kruis kaarten uit aan de bewoners. 1 heden dat in het kader 'an een actie van het '«-jarig bestaan van het Ro te Kruis, 3 he actie hadden 17 basis- lolen van West-Zeeuws- aanderen meegedaan. Met de agzin: 'Jonge mensen brengen 'mensen', maakten zij een v3 nS °f lentetekening. n alle scholieren werden 312 ji eninpn teruggezonden. Uit tekeningen werden drie iswmnaars getrokken die za- ontln Stelle hun prijs in vangst mochten nemen. Cn«™e prijs ging naar Caressa tap a Uit Hoofdplaat en de uit o 1ri's naar Karin Verweij feuwil)Urg' Zi' kregen beiden voor a. an- De derde prijs was Echo ??e^a van he Berg uit zak 'lke' Zij kreeg een rug- Im,! Sv?e werden 130 kaarten verwïï aan he mensen op de deeld n j afdelingen uitge- verrttu andere kaarten werden tiitam, n °^er he verzorgingste- 80,„ aBurght in Oostburg en benoord in Sluis. De samenstellers van de expositie doen zich tegoed aan een Reinaert-biertje en een sapje. Van links afj W. Gielen, P. Ivens, P. Everders en W. Ivens. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Hulst - Het streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst opende zater dag het nieuwe seizoen met een grootse tentoonstelling 'Reinaert in onze streken'. Heel wat Reinaert - kenners kwamen die middag bijeen. De officiële opening werd verricht door M. Ryssen, redacteur van Tiecelijn. Hij schreef samen met R. van Daele en H. Heyse het boek 'Het Land van Reynaert'. Hij las voor uit de oudste berijming van het Reinaert-verhaal uit de 12e eeuw. Hij koos voor een passage waarin ver teld wordt over de begraven schat. Een toepasselijke passage omdat hier de na men Hulsterloo, Absdale en Kriekeputte in voorkomen. Reintje zelf, een schitterend uitgedoste Frans de Schepper, droeg een uittreksel voor uit het Reinaert-spel dat in 1982 is gespeeld in open lucht in de tuin achter het Maristenklooster. Daarna bekeken de genodigden op uitnodiging van Wal ter Ivens, een van de initiatiefnemers voor de expositie, de tentoonstelling en deden zich te goed aan sinaasppelsap of een Reinaert-biertje. Vanaf 14.00 uur mocht ook het publiek een kijkje nemen in het streekmuseum en de speciale tentoonstelling bewonderen. De expositie bevat vele facetten van het Reinaert-verhaal. Een belangrijk onder deel wordt gevormd door de literatuur waarvan P. Everaers de jeugdliteratuur en de illustraties belicht en W. Gielen meer ingaat op de toponomie. Veel ma teriaal is geleverd door particulieren zoals de houtsneden en glas-in-loodra- men van Piet Ivens en vele beeldjes en tegeltjes geleverd door George Sponse- lee. Ook zijn er grote stukken in bruik leen gegeven door de gemeente Hulst en de Reynaertstichting Hulst. Twee kenners bij uitstek Rik van Daele en M. Ryssen waren verrukt over het prachtige materiaal dat over Reinaert in het streekmuseum verzameld was. „Jammer dat er geen permanente expo sitie van Reinaert is hier in Hulst. In Sint-Niklaas bezitten we eveneens heel wat materiaal, het is toch werkelijk nodig dat er in de Reinaertstreek eens een museum komt, er is echt nood aan, het is een toeristische troef bij uitstek. In Het Waasland is men minder chauvi nistisch en blijft de twijfel overheersen. Als we de handen ineen slaan en een grensoverschrijdend project opzetten moet het toch eens lukken," vertelde Van Daele. Wethouder B. Picavet reageerde sympa thiek op dit voorstel, maar onderstreep te dat er geen duiten waren en dus werd het Reinaert-museum verwezen naar het verlanglijstje. (ADVERTENTIE) Van onze correspondente Koewacht - Lopen is goed voor de conditie. Sommigen doen het uit sportieve over wegingen, anderen puur voor de ontspanning of om enkele kilootjes overtollig vet kwijt te raken. Marco van der Sijpt uit Koewacht combineert al les en loopt bovendien de kilometers weg om geld in te zamelen voor een goed doel: Amnesty International. Zondag 18 april loopt hij in Rotterdam een internationale marathon, 42 kilometer en 195 meter. Ongeveer 10.00 lopers melden zich die dag om 13.00 uur aan de Coolsingel in Rotter dam. Marco is een van hen. Hij hoopt de klus te klaren in onge veer drie uur en haalt met elke meter die hij aflegt geld op voor Amnesty. De leden van deze stichting in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren hebben met sponsorlij sten de kilometers die Marco aflegt, verzilverd. Zij die ook iets willen bijdragen aan Amnesty, kunnen de familie Van der Sijpt bellen (Korte Akkers 14 in Koewacht), naam en vrij in te vullen bedrag worden dan onmiddellijk op de sponsorlijst ingevuld. Marco is 21 jaar en werkt mo menteel als uitzendkracht bij de, gemeentepolitie in Tilburg als automatiseringsmedewerker. Marco van der Sijpt: 'Al hel geld dat ik bijeen loop, gaat naar Amnesty'. FOTO WIM KOOYMAN Voor hij zich de computertaal eigen maakte volgde hij elektro aan de lts, procestechniek op de mts en een opleiding tot assis tent microcomputer in Roosen daal. Buikje „Toen moest ik in dienst. Ik zat bij het Patriotsquadron in West- Duitsland. Ik had altijd al aan sport gedaan uit liefhebberij. Ik heb een achtste triatlon afgelegd zonder racefiets en omdat mijn vader een amateurwielrenner was trainde ik op de drie onder delen, zwemmen, wielrennen en lopen. Iedereen dacht dat ik ver der zou gaan met fietsen, maar het lopen trok me meer. In dienst heb ik niets aan sport gedaan en toen ik op mijn 19e merkte dat ik een beginnend buikje kreeg, wilde ik het eraf lopen. Ik was uitgeput na 400 meter en koos ervoor om serieus te gaan trai nen en te werken aan de loop conditie. Dat deed ik samen met mijn looppartner Henk de Vlie ger." „Na een half jaar heb ik de twintig kilometer van Parijs ge lopen en na een jaar vond ik mezelf goed genoeg om mee te doen aan de Marathon van Lon den. Ik heb hem uitgelopen in 3 uur en 25 minuten. Het was voor mij een soort einddoel, maar toen ik dat achter de rug had, kon ik niet stoppen," vertelt Marco van der Sijpt in een adem. Omdat hij zijn grenzen wil ken nen, toetst hij zichzelf voor de tijd zondag in Rotterdam. Hij wil eindigen in drie uur. „Als dat lukt heb ik een weddenschap gewonnen", grinnikt hij. „Lopen is leuk, maar ik heb er een goed doel aan vastgekoppeld. Ik heb steeds interesse gehad in het so ciale gebeuren en Amnesty doet ongelooflijk goed werk. Al het geld dat ik bijeen loop, gaat naar Amnesty." In actie Zes jaar geleden werd hij lid van Amnesty, afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Hij heeft een schrij- fabonnement en pent dus regel matig brieven voor Amnesty. Sinds drie jaar is hij aangesloten bij het 'bliksemnetwerk', een club van schrijvers die, bij situa ties waar snel gereageerd moet worden, onmiddellijk in actie komt. Sinds eind 1992 is hij ook actief in het verkoop- en infor- matiekraam van Amnesty. „Toen ik de marathon in Londen wilde lopen heb ik me laten sponsoren door familie en vrien den. Het leverde het ronde be drag van 250 gulden op. Dit jaar hebben we het wat grootser op gezet. De actieve kern van Am nesty Oost-Zeeuws-Vlaanderen, waaronder Terneuzen, bestaat uit dertig mensen. Ze hebben allen een lijst meegenomen en zoeken sponsors binnen de eigen kennissenkring. Ik zou het ech ter prachtig vinden als er nog meer mensen zouden meedoen aan de sponsoractie. Het geld is voor een goed doel en is echt hard nodig. Ik loop mijn kilome ters voor Amnesty en hoop van harte dat het een flink bedrag oplevert." Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DEBLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4,4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 Volleybaltoernooi voor recreanten Sas van Gent - In de sporthal De Vlaanderen in Sas van Gent begint vandaag het veertiende volleybaltoernooi voor recreanten. De belangstelling om hieraan deel te nemen was opnieuw groot. De organisatie is in handen van volleybalvereniging Savok. Er zijn 72 teams inge schreven. Het toernooi duurt tot en met zater dag. De wedstrijden be ginnen tot en met vrijdag om 19.00 ur. Zaterdag avond is er in de boven zaal van De Vlaanderen een feestavond ter afslui ting. DINSDAG KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur, vleeskaarting. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 13.30 uur, _schieting voor bejaarden. HULST De Lieve, KBO, 13.30 uur, kaarting. SAS VAN GENT De Roselaer, 14 uur, KBO, vrij kaarten en sjoelen. IB LAMSWAARDE Café De Vier Jaargetijden, 13.30 uur, schieting voor be jaarden. Van onze verslaggever Sluis - Vooruitlopend op de fusie tussen de gemeenten Aardenburg en Sluis komt er alvast een gezamenlijk voorlich tingsblad. Tenminste, als de gemeenteraad van Sluis daar deze maand mee kan instemmen. In Sluis leeft al lang de wens om een voorlichtingsblad voor de inwoners, maar tot nu toe is het er nooit van gekomen. De fusie plannen met Aardenburg hebben B en W op het idee gebracht van een gezamenlijk voorlichtings blad. Een dergelijke constructie biedt volgens het Sluisse college verschillende voordelen. Op de eerste plaats krijgt de bevolking van beide gemeenten dezelfde informatie met betrekking tot het proces van de samenvoeging. Bovendien is het financieel .voor deliger. Hoeveel het allemaal gaat kosten weten B en W nog niet. De gemeente Aardenburg draagt op dit moment 3.500 gulden per jaar bij aan het voorlichtings- bald het Kwakertje. Daarnaast komen ook de bezorgkosten voor rekening van de gemeente. Vol gens het Sluisse college mag met een gerust hart worden verwacht dat er geen verdubbeling van de kosten plaatsvindt. Als de gemeenteraad akkoord gaat, komt er begin mei een extra nummer van het Kwaker tje dat geheel gewijd is aan de samenvoeging. Het nummer dient dan meteen als introductie van het nieuwe voorlichtings blad in Sluis. De inwoners van Sluis krijgen de eerste vier num mers gratis huis-aan-huis be zorgd. Daarna wordt het blad alleen nog aan abonnementhou ders toegestuurd. Zo gaat dat nu ook al in Aardenburg, waar bijna iedereen abonnee is. De Sluisse commissies VROM en financiën buigen zich woensdag 14 april tijdens een gecombi- neerde vergadering over het voorlichtingsblad. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever Hengstdijk - De dorpsraad Hengstdijk meent dat niets meer de verwezenlijking van een dorpshuis in de weg staat, nu blijkt dat de gemeente Hontenisse vorig jaar meer dan 700.000 gulden over had. De dorpsraad zegt dat in een persverklaring. Nog maar twee maanden geleden kreeg een delegatie van de dorpsraad in een gesprek met B en W te horen er de komende jaren geen geld zou zijn voor een dorpshuis. De gemeente heeft namelijk een hoop geld nodig voor een nieuwe toren op de Catharinakerk in het dorp. „Dit behoorde waarschijnlijk tot de actie 'nee verkopen', een opmerkelijk beleid, waardoor de gemeente Hontenisse nu in zo'n riante financiële positie is gekomen", aldus de dorpsraad. In dat licht vindt de dorpsraad de uitspraak van het college dat Hengstdijk de komende jaren geen dorpshuis hoeft te verwachten 'op zijn minst bedenkelijk'. Volgens de dorpsraad heeft het geen pas dat B en W verklaren dat er voor amper 500 bewoners geen dorpshuis kan worden opgericht. Het voorstel om de verschillende activiteiten inhet plaatselijke café te laten plaastvinden vindt de dorpsraad geen oplossing. Men wijst er op dat veel ouders grote bezwaren hebben om met hun kinderen naar een café te gaan. Voor de dorpsraad ligt de zaak dan ook simpel. „Hengstdijk heeft recht op een dorpshuis en het hele dorp zal dan ook niet rusten voordat er een dorpshuis is". (ADVERTENTIES) ■4IH.I.I-I.I.I Erkend ll^S Uneto SmII Beveiligings- ^•5^ Installateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-62710 V Hulst - De belangstelling in Zeeuws-Vlaanderen voor het ambachtelijk weekend stijgt. In de eerste edities deden 80 ambachtslui mee, dit jaar worden dat er 249. Het is de veertiende keer dat het am bachtelijk weekend wordt ge houden door het VVV Land van Waas. Vorig jaar werden drie routes gemaakt die grensoverschrijdend waren. Dit jaar is er de grens overschrijdende Vlas-, en Klom penroute en een combinatie van de twee. Het evenement dat in augustus wprdt gehouden bevat verschillende wandel-, fiets- en autoroutes die lopen langs hore cabedrijven waar streekspeciali- teiten worden geserveerd en ate liers van ambachtslui waar men kan kijken naar de oude am bachten. Ook hobbyisten doen mee en bij alle deelnemers krij gen de belangstellenden uitge breide informatie over de kunst, het werk en de materialen. De uitbreiding naar Zeeuws- Vlaanderen is groter dan vorig jaar. De Vlasroute trekt via Zuiddorpe,' Axel en Koewacht, de Klompenroute doet Clinge, St.-Jansteen, Axel, Hulst en Nieuw-Namen aan. Nu al zijn voor de routes ingeschreven der tien deelnemers uit de gemeente Hulst en acht uit Axel. Naast de deelnemers van vorig jaar, waar van het overgrote deel te vinden was in Zuiddorpe en Koewacht, zijn nu ook ingeschreven beeld houwer Han Dey, reclame-ont werpster Sophie Noens, brouwe rij Vermeerssen en café het Ver dronken Land in Nieuw-Namen waar kunst, gastronomie, ge schiedenis en natuur hand in hand gaan. De toeristische brochure die alle routes beschrijft die 28 en 29 augustus gereden kunnen wor den, bevat 90 pagina's en kost 80 frank. Er worden 3500 brochures gedrukt. Vorig jaar waren er veel te kort en dit jaar wordt er alles aan gedaan om een betere coör dinatie tussen Het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen te krijgen. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 april a.s. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel.

de Stem | 1993 | | pagina 7