d' politie slingert veel illegale kampeerders op de bon Grote toeloop verrast Zeeland Eieren zoeken met de paashaas Sluis wil alleen nog 'kwaliteitsexposities Illegale Roemeen in Terneuzen opgepakt ieve stad iantal van 200.000 toeristen overtreft stoutste verwachtingen ïrote buit en schade bij inbraken in Vlissingen Paasverlof gevangene is van zeer korte duur Klokken St.-Eligiuskerk Oostburg luiden weer Paasmarkt Breskens succes [ar/ter A4 Caravankraker is niet bepaald slim Onderzoek naar 'Woord zit vast Zeven arrestaties na grote vechtpartij Grote buit bij snelkraak Sluis Automobilist breekt beide onderarmen Voor de inwoners van 3 historische bibliotheek pfde niet. Samen met 1992 honderd jaar ge. In gebouw gingen een ■n boeken, documenten In en kranten in vlam- Ip. „De ziel van Sarajevo Irand. De geschiedenis is Ind", zegt Dusko Toholi ^vervangend directeur t bibliotheek. |de oude eik in het park b Ognjen Prica-school j geliefden - Servisch^ Jisch en moslim - tradi- ll hun initialen in kerf- |s niet meer. Gekapt om Inen als brandhout, net 1 meeste andere bomen in Ivo. De eik overleefde Imaar moest er tenslotte lan geloven, inclusief de ri'den initialen die in de der tijd in zijn schors gekrast. Namen die |de eeuwigheid bedoeld maar eindigden in ka- I die tijdelijk voor een J warmte zorgden. „Onze lis ons afgenomen", zegt i Krilic. prtrouwden hem. „Goran kots en schaamde zich niet prviër te zijn. Hij zei altijd zowel Serviër als Bosniër |ezen", zegt Ada. I zoontje Dan, die zowel fch-orthodox, als islami- vordt opgevoed, ontvouwt liefje dat hij aan zijn vader If nadat deze gesneuveld Goran Mirkov is dood - Eman. Papa, ik ben je zoon. Van mij. Ik hou van jou. Muratovic weet nu dat lieven voor de oorlog een Ikje was: „Nu weten we hoe Ikig we toen waren. Als de i komt lig ik wakker te (ten tot het schieten begint. I een dag overleefd, zeg ik 2U foto epa en in Bosnië -Hcrccponhn* juweliers beëdigd taxateur hvÉËRIJSSINGEL 63-65 de stem zeeland BREDA TEL. 076-141416 DINSDAG 13 APRIL 1993 Van onze verslaggever Middelburg - De politie heeft afgelopen paas- teekeinde in Zeeland 93 illegale kampeerders de bon geslingerd. Dat is flink wat meer i vorig jaar in dezelfde periode, toen 69 ^sen bekeurd werden. tijdens het paasweekeinde kwam het Piketteam jjljaar weer voor het eerst in actie. Het team met istegenwoordigers van provincie, gemeenten, po le en VW werd twee jaar geleden opgericht om let illegaal kamperen aan te pakken. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren speciale teams van de politie Zeeland door de gehele provincie op pad om illegale kampeerders op te sporen. Tijdens deze gerichte controle werden 74 illegale kampeerders bekeurd. Ook van zaterdag op zondag en van zondag op maandag werd gecontroleerd tijdens de normale surveillances van politiepatrouilles. In deze twee nachten gingen nog eens 19 illegale kampeerders op de bon. De hoogte van de boete bedraagt 150 gulden. De komende dagen blijven politieteams eveneens waakzaam op het illegaal kamperen. De bekeuringen werden niet alleen aan de kust uitge deeld, maar ook in Middelburg, Vlissingen, Tholen en Kruiningen. Volgens politiewoordvoerder T. Muller was het opvallend dat in tegenstelling tot andere jaren slecht één caravanbezitter werd bekeurd. De ande re kampeermiddelen bestonden uit campers, vier bestelwagens en 23 personenauto's. Het Piketteam constateerde ook dat er op de campings veel meer campers een plekje gezocht hadden dan in andere jaren. Op de campings in Zeeland was nog volop ruimte. In de vooravond werden door politiemensen tien tallen notentiële illegale kampeerders gewezen op het feit dat ze op hun favoriete plek niet mochten overnachten. Het Piketteam heeft de indruk dat veel kampeerders bewust het risico nemen van een bekeuring. „Sommigen presteren het zelfs om pal onder het bord, waarop aangegeven staat dat illegaal kamperen niet is toegestaan, een plekje te kiezen", aldus Muller. Het komende toeristenseizoen volgen nog regelma tig gerichte controles. Tijdens de normale surveil lances blijft de politie Zeeland eveneens alert op het illegaal kamperen. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland is afgelopen paas- «keinde volledig verrast door de onverwacht grote toeloop van toeristen. te week werd nog uitgegaan van wat sombere voorspellingen, maar deze Pasen is het zelfs heel wat drukker geworden dan vorig jaar. Ij 1992 bezochten zowat 175.000 toeristen de provincie Zeeland. Directeur R. Ter Heide van de provinciale VW Zeeland schat dat het er afgelopen weekeinde bijna 200.000 waren. „De prog nose voor bungalows en hotels is «tl ongeveer uitgekomen, want Van onze verslaggever Goes - Door een niet bijster slimme zet van de inbreker heeft de Goese politie in één klap een groot aantal inbra ken in caravans opgelost. Daarbij is de 20-jarige C.K., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, in de kraag ge pakt. De campings in de omge ving van Kamperland wer den de laatste weken geteis terd door een reeks inbra ken in caravans. Op een van de campings zag op eerste paasdag een van de gedu peerden tot zijn verbazing een jongeman met zijn kle ren aan lopen. De kleding was bij de inbraak in zijn caravan gestolen. De kam peerder belde meteen de Goese politie, die de jonge man arresteerde. Tot gisteren had de man tien inbraken in caravans hekend plus drie fietsdief stallen. De politie sluit niet uit dat er nog meer bekente nissen komen. Hoeveel de jongeman in totaal heeft ge stolen is nog niet bekend. Alle aangiften moeten nar melijk nog op een rijtje wor den gezet. De gestolen spul len varieerden van een kleu rentelevisie tot wat kleding. die zijn toch al ruimschoots te voren gereserveerd", zegt Ter Heide. „Vooral de campings trokken veel meer mensen dan we gedacht hadden. Niet alleen aan de kust, maar ook in het voorland. Een verrassende ont wikkeling voor de Pasen". Het waren met name de Duitsers die in groten getale naar Zeeland afreisden. „Het komt niet vaak voor, maar er waren dit week einde meer Duitsers dan Neder landers in Zeeland". Verder trokken ook veel Belgen en Noordfransen de grens over. Volgens Ter Heide zijn er alles bij elkaar wel een stuk of tien verschillende nationaliteiten ge signaleerd. Bij de Delta Expo op Neeltje Jans streken zelfs 150 Chinezen neer. De Delta Expo was meteen een van de toppers dit paasweekein de, voor wat betreft het aantal bezoekers. Verder was ook het strand zeer gewild en kon je traditiegetrouw over de koppen lopen in Hulst en Sluis. Daar waren het vooral Belgische kooptoeristen, maar ook bezoch ten heel wat Duitsers Zeeuws- Vlaanderen. Het zeer geslaagde paasweekein de in Zeeland steekt af tegen de rest van het land, waar Pasen geen topper was vanwege het minder goede weer. „Bij ons scheen heel het weekeinde de zon. Wat dat betreft hebben we erg geboft", aldus Ter Heide. De VW-directeur denkt dat de ver vroeging van het toeristensei zoen dit jaar definitief is doorge zet. In Zeeland verwacht men ook veel van een nieuw fenomeen, de tulpvakantie. Dat is de periode tussen Koninginnedag en 5 mei, waarin steeds meer mensen vrij hebben. 'in onze correspondent len - Vlissingen is in het paasweekeinde geplaagd door «n groot aantal inbraken in woningen en geparkeerde auto's, «bij werden veel goederen ontvreemd en voor duizenden ftdens schade veroorzaakt, hoofdzakelijk door het vernielen ruiten. f,®' al werden acht aanhou- verricht. In een geval het een militair die zich eng verzette tegen zijn aan- w en z'c'1 °P beledigende 11 "'Wiet tegen de politie. Hij ?overgedragen aan de Konink je Marechaussee in Vlissingen. uit Vlissingen in de ®H]d tussen 15 en 17 jaar 'an °oze correspondent -o - Het onderzoek nul j moord op de 79-jarige «"•advocaat mr. M. Terwoert -"Aenisse, is op een vrijwel spoor geraakt. hinnUit8eloofde beloning van van en een uitzending ben i PsPoring Verzocht' heb- totaal veertig tips opgele- ÜmL ^aarvan bleek echter '«hJ-Het 25 man sterke mJ'i bijstandsteam is in wacht;5 ontb°n(!en. Naar ver- binmf w°rdt het onderzoek Cri °rt als 'Sloten' ver- zich ui 6n pas weer geopend als CoeU(Weinformatie aandient, zijn J, werd 6 maart dood in l ,nn?§ aangetroffen. Later Wil"01 hii door messteken om v® was gebracht. werden in de kraag gegrepen na vernielingen te hebben toege bracht aan een voormalig PZEM gebouw te Oost-Souburg. Ook zouden ze voorwerpen uit het pand in het kanaal hebben ge gooid. Proces-verbaal werd op gemaakt en voorgelgd aan het HALT- bureau. Vernielingen werden in de nacht van zondag op maanden ook toegebracht aan bloembakken, parkeermeters en boompjes aan de oude Markt en de Lange Zelke in Vlissingen. Daarvoor werd een 17-jarige jongen aan gehouden. Hit een caravan op een camping aan de Burgemeester Van Woel- derenlaan werden in de nacht van vrijdag op zaterdag een groot geldbedrag, waardevolle papieren en een aantal sleutels gestolen. Dat gebeurde tijdens afwezigheid van de bewoners. Veel schade ook bij een inbraak in de kantine van de voetbalver eniging RCS aan de Spoorstraat in Souburg waaruit niets wordt vermist. Bij inbraken in zeker acht woningen en flatgebouwen werd voor vele duizenden gul dens aan audio-apparatuur, tele visie toestellen, cd's en andere waardevolle bezittingen en pa pieren ontvreemd. In veel geval len waren de bewoners niet thuis. Van onze correspondente Hulst' - Met een dun zonnetje aan de hemel en een vrolijke paashaas als vriend, liepen honderd kinderen van Den Dullaertwijk in Hulst zater dag naar een 'speelterrein waar tweehonderd eieren verstopt waren. De spanning was van de smoel tjes af te lezen en eenmaal aan gekomen op het zoekterrein was de jeugd tot acht jaar nauwelijks te houden. Op een teken van de paashaas stormden meisjes en jongens over het grasveld om tussen de bosjes en in sloten en andere schuilplaatsen te zoeken naar eieren. De eerste tientallen hard gekookte eieren werden gauw gevonden en keurig netjes ingeleverd bij de paashaas. De eitjes werden verzameld in grote manden en de vinders kre gen in ruil een bonnetje met een nummer. Toen ook de laatste eitjes ingeleverd waren, werden via trekking tien prijsjes, choco lade paashazen, uitgedeeld en kreeg elke deelnemer twee eieren mee naar huis. Deze activiteit van de buurtver eniging Den Dullaert in Hulst trekt steeds veel belangstelling en omdat het weer goed was vond er dit jaar geen modderglij- partij plaats. De tevreden ouders namen na afloop enthousiaste kinderen mee naar huis die nog een dag lang vertelden over de paashaas en de eierenzoektocht. De gevonden eieren worden bij de paashaas ingeleverd FOTO WIM KOOYMAN Vrijwilligers vernieuwen luidinstallatie in toren Van onze correspondent Oostburg - De klokken van de parochiekerk van de H.- Eligius in Oostburg luiden weer. In de paasnacht strooi den ze hun klanken weer over het Oostburgse, nadat ze sinds Kerstmis 1992 gezwe gen hadden. De toestand van de luidinstallatie was zo slecht dat het onverantwoord was om de klokken hun dienst te laten doen bij blijde en droeve gebeurtenissen. Dankzij de inzet van vrijwilli gers en deskundige leiding is de luidinstallatie in de toren geheel vernieuwd. Tot grote vreugde van het kerkbestuur dat zich geplaagd weet door grote finan ciële zorgen om de toestand van h^t kergebouw. Tijdens de paas wake van zaterdag werd het karwei symbolisch afgesloten met de 'doop' van een angelus klokje, dat voortaan drie keer daags zal herinneren aan het vele werk dat door de vrijwilli gers en dankzij de respons van veel parochianen kon worden verzet. Dit derde klokje in de Oostburg se toren kreeg tot taak de paro chianen blijvend te herinneren Pastoor Raymond Schouteten doopte in de paasnacht het nieuwe angelusklokje voor de Oostburgse St.-Eligiuskerk FOTO WIM KOOYMAN aan de slogan 'Samen sterk voor onze kerk', zoals dat in de jong ste uitgave van het parochieblad staat omschreven. Degenen die niet in de toren werkzaam kon den zijn, maar toch een bijdrage willen leveren, kunnen hun gave storten in een speciale bus ach ter in de kerk. Van onze correspondent Vlissingen - Voor de 28-jarige gedetineerde M.O., zonder vaste woon- of verblijfplaats, was het paasverlof van korte duur. De man die in Sittard een gevangenisstraf uitzit wegens diefstal van auto's, mocht za terdagavond met een twee daags verlof. Hij nam de laat ste trein uit Sittard, maar die reed niet verder dan Tilburg. Daar stal hij een auto en ver volgde daarmee zijn weg naar Vlissingen. Daar aangekomen viel zijn rij gedrag op door een motora gent van de Vlissingse politie. Op de Schuitvaartgracht werd hij tot stoppen gedwongen. Bij controle bleek dat de bedra ding van het voertuig was doorverbonden. O. gaf eerst nog een valse naam op, maar had de pech dat men zijn ware naam wist. Hij werd na verhoor overge bracht naar de politie'in Til burg en ingesloten. Aan het licht kwam verder dat ook nog andere politiekorpsen in Noord-Brabant een appeltje met de man te schillen heb ben. Van onze verslaggever Sluis - Burgemeester en wethouders van Sluis willen voortaan alleen nog maar kwaliteitstentoonstellingen binnen halen in de raadskelder van het stadhuis. Een nog op te richten stichting gaat daar vanaf half juni over waken, zo blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeenteraad. De raadskelder biedt op zich heel wat mogelijkheden voor ex posities en dat komt volgens het college mooi van pas bij het gestalte geven van het gemeente lijk cultuurbeleid. De kelder wordt al regelmatig gebruikt voor tentoonstellingen. Maar daaraan zijn nooit eisen gesteld met betrekking tot de kwaliteit vanhet gebodene. Dat kon ook moeilijk omdat bij de gemeente deskundigheid op dat gebied ontbreekt. Als kwaliteitseisen gesteld wor den moeten exposities wel ge toetst kunnen worden. Een werkgroep heeft zich over die zaak gebogen en het resultaat daarvan is de oprichting van stichting die de kelder in ge bruik krijgt. Voorzitter wordt de wethouder van cultuur. B en W 'hebben inmiddels besloten de stichting in oprichting een startsubsidie van 500 gulden toe te stoppen. Van onze correspondent Terneuzen - In de nacht van vrijdag op zaterdag kwam het in de Terneuzense binnenstad tot een treffen tussen in België wo nende Marokkanen en een aan tal etnische minderheden in Ter- neuzen. De politie van Terneuzen was met zes agenten spoedig ter plaatse. Er werden zeven aan houdingen verricht. Tegen drie werd een proces-verbaal opge maakt wegens verboden-wapen- bezit waarbij een wurgstokje en een mes in beslag werden geno men. Van onze correspondent Temeuzen - De Koninklijke Marechaussee van de brigade Terneuzen heeft zaterdag in die plaats een 28-jarige illegaal in Nederland verblijvende Roemeen aangehouden. Bij controle bleek dat de man, die niet in het bezit was een paspoort, vorig jaar in oktober als ongewenst vreemdeling uit Nederland was gezet. met de officier van justitie in Middelburg in beslag genomen. Aan het licht kwam verder dat hij nog boetes moest betalen tot een bedrag van 885 gulden. Na verhoor en het betalen van de boetes werd hij overgedragen aan de vreemdelingepolitie in Terneuzen. De man liep zater dagmiddag tegen de lamp toen een patrouille van de mare chaussee een controle uitvoerde aan boord van een Roemeens zeeschip in de Zevenaarshaven. Men ontdekte in de nabijheid een personenauto met daarin de Roemeen. De man was niet in het bezit van een rijbewijs en voor het voer tuig was geen verzekering afge sloten. Omdat de auto verder in zeer slechte staat van onderhoud verkeerde, werd deze in overleg Sluis - Afgelopen zaterdag werd een snelkraak gepleegd in een antiekwinkel in Sluis. Daarbij werd een grote hoeveelheid sie raden met een waarde van enke le tienduizenden guldens uit de etalage ontvreemd nadat eerst de winkelruit werd vernield. De daders maakten gebruik van een auto met een Nederlands kenteken en ontkwamen ver moedelijk in de richting België. In samenwerking met de Bel gische politiediensten wordt door de politie van het bureau Oostburg een nader onderzoek ingesteld. Breskens - De eerste paasmarkt in Breskens is een groot succes geworden. Vooral veel Duitse toeristen trokken giste ren langs de 63 kraampjes op het Oranjeplein. In de gehele vissersplaats was het gisteren behoorlijk druk, dankzij het mooie voorjaarsweer. Zondag was het in Cadzand-Bad markt geweest. Veel handelaren bleven daarom in de streek over nachten om ook in Breskens te staan. „Andere jaren probeerden we het ook van de grond te krijgen, maar toen was onder andere de afstand een groot struikelblok. De gemeente Oost burg had in eerste instantie eveneens zijn bedenkingen, maar die werken nu gelukkig mee," aldus Gerard van Grieken na mens de organiserende VW- Breskens. Wat hem opviel was dat ook veel dagjesmensen van de overkant een uitstapje naar Breskens kwamen maken. „Dit succes geeft ons zéker moed om volgend jaar de markt te herhalen. Bres kens krijgt dan drie grote mark ten per jaar. Met Pasen, Pinkste ren en de jaarmarkt." De paas haas was dit jaar nog niet van de partij. Van Grieken wilde met deze première eerst de kat even uit de boom kijken. Hij beloofde dat de paashaas volgend jaar zeker acte de présence zal geven. Op 31 mei staat de pinkster- markt op het programma. Cadzand - Bij een eenzijdig on geval brak E. R. uit Kerkrade beide onderarmen. Per ambulan ce werd hij overgebracht naar het Antonius-ziekenhuis in Oostburg. R. reed zondagmiddag over het strand in Cadzand en botste te gen een paaltje. Het voertuig dat niet voorzien was van een kente ken en waarvoor ook geen verze kering was afgesloten, werd door de politie in beslag genomen.

de Stem | 1993 | | pagina 5