Grote Een jaar oorlog in Sarajevo politie sli Vrede lijkt een verre droom voor inwoners van het geteisterde Sarajevo Rust in vrede lieve stad Aantal van 20 Grote buit en inbraken in BUITENLAND Caravankraker is niet bepaald slim Onderzoek naar •Koord zit vast DE STEM DINSDAG 13 APRIL 1993 Op 6 april 1992 openden Servische sluipschutters het vuur op een vredesdemonstratie in Sarajevo. Daarmee begon een oorlog die inmiddels al meer dan 100.000 levens heeft geëist, zeker 1 miljoen mensen van huis heeft verdreven en het vocuba- laire van de onmenselijkheid heeft verrijkt met de term 'etnische zuivering'. Koken op zelfgemaakte oventjes als de Bosnische hoofdstad voor de zoveelste maal verstoken is van elektriciteit. FOTO EPA Sarajevo (ap) - Het jaar 1984 was voor de inwoners van Sarajevo het hoogtepunt in hun leven. De stad was even middelpunt van de wereld tijdens de Olympische Winterspelen. Nu, negen jaar later, ligt de arena waar de afsluitingsceremonie werd gehouden in puin. Kapot geschoten. En dat raakt de mensen diep in hun hart en ziel. „Dat was de bedoeling van de vijand. Het hart van Sarajevo en de herinnering aan de Olympische Spelen vernieti gen. In onze zielen gaapt een groot gat", zegt de secretaris generaal van het Bosnische Olympische Comité, Izudin Fi- lipovic. Een jaar oorlog heeft van Sa rajevo een puinhoop gemaakt. De begraafplaatsen zijn vol; voetbalvelden en parken zijn nu de laatste rustplaats voor gesneuvelden. Praktisch elk gebouw in de stad is door granaatinslagen getekend. Het parlementsge bouw, het postkantoor, het station: zomaar een greep uit de eens opvallende bouwwer ken van de stad die zwaar gehavend zijn. Ook de historische bibliotheek overleefde niet. Samen niet het in 1992 honderd jaar ge. worden gebouw gingen een miljoen boeken, documenten kaarten en kranten in vlam.' men op. „De ziel van Sarajevo is verbrand. De geschiedenis is verbrand", zegt Dusko Toholj plaatsvervangend directeur van de bibliotheek. Zelfs de oude eik in het park bij de Ognjen Prica-school, waar geliefden - Servisch! Kroatisch en moslim - tradi tioneel hun initialen in kerf den, is niet meer. Gekapt om te dienen als brandhout, net als de meeste andere bomen in Sarajevo. De eik overleefde lang, maar moest er tenslotte .toch aan geloven, inclusief de honderden initialen die in de loop der tijd in zijn schors waren gekrast. Namen die voor de eeuwigheid bedoeld waren, maar eindigden in ka chels die tijdelijk voor een beetje warmte zorgden. „Onze jeugd is ons afgenomen", zegt Samir Krilic. èHij stierf, vechtend voor zijn stad Door David Crary Sarajevo - Voor hun nachtmerrie een jaar gele den begon, gaven weinig inwoners van Sarajevo om politiek of soldatendom. Ze woonden samen, Ser viërs, moslims en Kroaten, en maakten plannen voor de toekomst. Nu lijken die vreedzame dagen dromen uit een andere wereld. Een jaar geleden was Adnan Dizdar een succesvol chirurg, met een goed gevulde beurs en talenten die "hemoveral'"in de wereld naartoe hadden kunnen voeren. Nu is-zijn-huis-aan flar den geschoten en drinkt hij elke avond voor het slapen gaan. Drinken om de lange uren te vergeten, lange uren gevuld met doo.d en amputaties, dag in dag uit, maand na maand. Een jaar geleden dachten Amela Muratovic en haar echtgenoot dat het leven zwaar was, omdat geldproblemen de geplande va kantie aan de Adriatische kust in gevaar brachten. Nu heeft de oorlog hen van al hun bezittin gen en hun trots beroofd en zijn ze afhankelijk van de liefdadig heid van de buren en dragen ze geleende kleren. „Als ik terug kijk zie ik dat we een prachtig leven hadden", zegt Amela. Een jaar geleden was Goran Mirkov fótohandelaar, een ge lukkige echtgenoot en vader. Een Serviër, getrouwd met een moslimvrouw, die ervoor koos in Sarajevo te blijven om zijn mul- ti-etnische stad te verdedigen te gen andere Serviërs. Nu vertelt zijn weduwe tegen zijn zoon dat Goran Mirkov gestorven is, 'vechtend voor zijn stad'. Een jaar van terreur, verloren hoop en middeleeuwse gruwel daden later is het moeilijk ie mand in Sarajevo te vinden die geen verhaal te vertellen heeft.- Bijna iedereen heeft een familie lid of vriend verloren tijdens de bombardementen en gevechten. Een jaar geleden was Sarajevo een moderne stad, van alle mo derne gemakken voorzien. Nu is stromend water, elektriciteit of een telefoonverbinding mondjes maat of helemaal niet meer aan wezig. De 44-jarige Dizdar is misschien nog een van de fortuinlij kste inwoners. Zijn vrouw en kind leven nog en ofschoon zijn huis door artillerie werd verpulverd, wist hij uit de brandende puin hoop foto's en een enkel dierbaar aandenken te redden. Trots op zijn werk is Dizdar nog altijd, hoewel dit verworden is tot een oneindige aaneenschake ling van operaties van gewonde soldaten en verminkte burgers. Soms werkt hij 12 tot 14 uur per dag achtereen. „Aan soldaten ben ik gewend geraakt, maar een gewonde vrouw of een gewond kind doet pijn echt pijn." Een jaar geleden waren Amela en Edin Muratovic een jong echtpaar dat hard moest werken voor de toekomst. De verdien sten van Edin als technicus wa ren nauwelijks voldoende om er een auto op na te houden en een vakantie buiten de stad te vie ren. Nu vecht Edin aan het front en leven Amela en haar twee zoontjes in een flat die werd achtergelaten door een gevluchte Servische familie. Hun eigen huis werd door artillerie ver woest; Edins vader overleefde de beschieting niet. Alle bezittingen gingen in rook op. „Het ergste is dat we nu het meubilair en de foto's van ande ren om ons heen hebben. We hebben geen enkele foto van onszelf meer over. Alles is verlo ren gegaan", zegt Amela. Bij de verhuizing was Amela De oorlog heeft duizenden inwoners van Sarajevo op de vluvht gejaagd. hu FOTO EPA Een verwoeste moskee in Sarajevo. FOTO AP 1992: 6 april - De Europese Gemeenschap erkent Bosnië-Hercegovina als onafhankelijke staat. Servische nationalisten blokkeren de Vrbanja-brug in het centrum van Sarajevo en sluipschutters schieten op een vredesdemonstratie. Vijf mensen worden gedood en 30 anderen raken gewond. De Bosnische regering roept de noodtoestand uit en stelt een uitgaansverbod in voor Sarajevo. 7 april - De Verenigde Staten erkennen Bosnië. De eerste artilleriebeschieting op het oude centrum door de Serviërs vanuit de omliggende heuvels. 1-2 mei - Verheviging van de beschietingen. 3 mei - De Bosnische president Izetbegovic wordt een dag gegijzeld door Joegoslavische troepen nadat hij van vredesbe sprekingen in Lissabon terugkeert. 5 mei - Joegoslavisch leger heft commando over de troepen in Bosnië óp en maakt zodoende de weg vrij voor de oprichting van een Bosnisch-Servisch leger. 12 mei - EG evacueert waarnemers naar Split na intensivering van gevechten. 13 mei - Ook de Verenigde Naties halen een groot deel van hun personeel uit Sarajevo weg. 22 mei - Het Joegoslavische leger trekt zich terug uit de kazernes in Sarajevo. 27 mei - Zestien doden nadat een granaat inslaat in een rij wachtenden voor een bakkerij. Later overlijden meer mensen aan hun verwondingen. 30 mei - VN stellen sancties in tegen het overgebleven Joegosla vië, bestaande uit Servië en Montenegro, als straf tegen de agressie in Bosnië. 7 juni - Het federale leger zegt dat alle niet Bosnische troepen het land verlaten hebben. 29 juni - Vredessoldaten hijsen de VN-vlag op vliegveld Sarajevo nadat Serviërs vertrokken zijn. Humanitaire luchtbrug begint. 2 juli - De eerste grote groep VN-vredessoldaten arriveert in Sarajevo. 2 augustus - Twee kinderen vinden de dood in een bus bij evacuatiepoging van wezen. 4 augustus - Begrafenis van de kinderen wordt door granaten verstoord. 25 augustus - Bibliotheek verwoest door beschietingen. 26 augustus - Vredesconferentie over Joegoslavië begint in Londen. 3 september - Luchtbrug opgeschort na neerhalen Italiaans vliegtuig. Vier bemanningsleden vinden de dood. 3 oktober - Luchtbrug wordt hervat. 4 december - Westelijke buitenstad Otes valt in handen Serviërs. 31 december - VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali op bezoek in Sarajevo. 1993: 8 januari - De Bosnische vice-premier Turajlic wordt op de weg terug van het vliegveld door Serviërs uit een gepantserd VN-voertuig gehaald en doodgeschoten. 12 februari - Autoriteiten gelasten boycot van hulpleveranties uit solidariteit voor lijdende moslimbevolking in Oost-Bosnië. 20 februari - De Bosnische president Izetbegovic roept eenzijdig bestand uit, nadat een andere westelijke buitenstad, Azici, in handen van Serviëers is gevallen. 12 maart - Rechtszitting tegen twee Bosnische Serviërs die van oorlogsmisdaden verdacht worden. 21 maart - Zwaarste bombardement op Sarajevo sinds oorlog begon. Veel granaten treffen woonwijken. 28 maart - Na een nieuw bestand blijft het redelijk rustig in Sarajevo. zwanger. De baby, Eldin, werd in oktober geboren. „Sinds zijn geboorte hebben we geen elek triciteit of stromend water meer gehad. Luiers maak ik van plas tic zakken." Het voedsel dat ze via hulporganisaties krijgt is ge noeg om in leven te blijven, maar eenzijdig: Rijst, bonen, pasta. De zwarte markt is voor haar onbetaalbaar. „Brood", roept Amela. „Voor de oorlog was ik gewend oud brood weg te gooien." Goran Mirkov was 29 toen hij in februari tijdens een gevecht aan het front sneuvelde. Zijn wedu we Ada en hun zesjarig zoontje Dan bladeren door een fotoal bum: Goran lachend tijdens zijn 28e verjaardag; Goran aan zee met een teddybeer, Dan was toen vier. Ada trouwde in 1984 met Goran, ondanks de bittere bezwaren van haar moslimouders. Veel Ser viërs namen aan het begin van de oorlog de wijk uit Sarajevo en voegden zich bij de Servische nationalisten in de bergen rond om de stad. Goran en zijn broer Bojan bleven en meldden zich vrijwillig bij een politie-eenheid om voor de stad te vechten. „Als ik aan Goran denk, zie ik eerst zijn lach, dan hoor ik zijn grapjes. Hij zei altijd dat hij een goede Servische strijder was maar aan de verkeerde kant", herinnert Bojan zich zijn broer. Ada smeekte Goran vorig jaar nog uit Sarajevo weg te gaan „Maar hij wilde vechten voor zijn stad. Voer zijn vrienden." Zijn vrienden waren m'oslims en Kroaten. Goran vertrouwde ze, Goran zij vertrouwden hem. was trots en schaamde zich niet om Serviër te zijn. Hij zei altijd dat je zowel Serviër als kon wezen", zegt Ada. Haar zoontje Dan, die zowel Servisch-orthodox, als islami tisch wordt opgevoed, ontvouwt een briefje dat hij aan zijn vader schreef nadat deze gesneuveld was: „Goran Mirkov is dood- politieman. Papa, ik ben je zooi Hou van mij. Ik hou van jou. Dan." Amela Muratovic weet nu dat haar leven voor de oorlog een sprookje was: „Nu weten we hoe gelukkig we toen waren. Als de nacht komt lig ik wakkerte wachten tot het schieten 'Weer een dag overleefd, zeg ik nu." i Vuur boven Sarajevo. FOTO EPA De wereld reageerde geschokt, toen het bestaan van concentratiekampen in Bosnië -Hercë* bekend werd. juweliers (artier ^IRIJSSINGEL 63-65 BRE Van onze verslaggever Middelburg - De politie heeft afgel weekeinde in Zeeland 93 illegale k op de bon geslingerd. Dat is flr dan vorig jaar in dezelfde perio mensen bekeurd werden. Tijdens het paasweekeinde kwam he dit jaar weer voor het eerst in actie. I vertegenwoordigers van provincie, ge litie en WV werd twee jaar geleden het illegaal kamperen aan te pakken. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zee weekeinde volledig verrast do toeloop van toeristen. Vorige week werd nog uitge voorspellingen, maar deze Pas drukker geworden dan vorig jaa In 1992 bezochten zowat 175.000 toeristen de provincie Zeeland. Directeur R. Ter Heide van de provinciale VW Zeeland schat dat het er afgelopen weekeinde bijna 200.000 waren. „De prog nose voor bungalows en hotels is wel ongeveer uitgekomen, want die vor Hei tro" Van onze verslaggever Goes - Door een niet bijster slimme zet van de inbreker heeft de Goese politie in één klap een groot aantal inbra ken in caravans opgelost. Daarbij is de 20-jarige C.K., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, in de kraag ge pakt. De campings in de omge ving van Kamperland wer den de laatste weken geteis terd door een reeks inbra ken in caravans. Op een van de campings zag op eerste paasdag een van de gedu peerden tot zijn verbazing een jongeman met zijn kle ren aan lopen. De kleding was bij de inbraak in zijn caravan gestolen. De kam peerder belde meteen de Goese politie, die de jonge man arresteerde. Tot gisteren had de man tien inbraken in caravans bekend plus drie fietsdief stallen. De politie sluit niet uit dat er nog meer bekente nissen komen. Hoeveel de jongeman in totaal heeft ge stolen is nog niet bekend. Alle aangiften moeten nar melijk nog op een rijtje wor den gezet. De gestolen spul len varieerden van een kleu rentelevisie tot wat kleding. De Van onze correspondent Gissingen - Vlissingen is in het paa sen groot aantal inbraken in wonin Daarbij werden veel goederen ont" guldens schade veroorzaakt, hoofdzz) van ruiten. Al met al werden acht aanhou dingen verricht. In een geval betrof het een militair die zich nevig verzette tegen zijn aan- j ding en zich op beledigende .°°n uitliet tegen de politie. Hij is overgedragen aan de Konink- gke Marechaussee in Vlissingen. Drie j, jongens uit Vlissingen in de U Ü,.j. öwl° U1U V1 leefti]d tussen 15 en 17 jaar Van onze correspondent Middelburg - Het onderzoek a.r de moord op de 79-jarige uit u mr" Terwoert j yalkenisse, is op een vrijwel uood spoor geraakt, oc uitgeloofde beloning van van ,>8u'den en een uitzending ben PsPormg Verzocht' heb- Aërd"1 totaa' veertig tips opgele- fe1?, daarvan bleek echter rp„L aLar- Het 25 man sterke m.j 'r'yhe-bijstandsteam is in- wantu 0nt'30nden. Naar ver- binn wordt het onderzoek klanra als 'gesloten' ver ziet', - en Pas weer geopend als Ten, leawe informatie aandient, zij- oert werd 6 maart dood in bkek rièu "vv uangetroffen. Later het lo. -- i 90r messteken om 'even was gébracht. wer< vern: brac gebc zout pan< gooi gem HAI Ven van toeg park de Zeik wert gehc Uit aan dere van groo papi gest afwt Veel in d enig in S vern acht wer< dent visit waa pier len thui

de Stem | 1993 | | pagina 4