Oorlog in Bosnië laait op F-16's bijten het spits af boven Bosnië r Geen overtredingen van vliegverbod bij begin NAVO-actie Paasweekend trekt minder bezoekers uit buitenland Gespannen sfeer Znid-Afrika na moord op Hani Li Kinderen vinden bouwtekeningen van gevangenis Ballerini huilt uit in Roubaix Wisselvallig HUI Veel illegale kampeerders 'Gevangenis voor vreemdelingen' Bommelding bij station Vlissingen Weer ontsnapping uit gevangenis Rottier nummer ^en Nederlandse militair controleert voor 'take off' het registratie-nummer van een raket aan de vleugel van een F-l 6. foto anp één in Nederland al kampioen Beerbaum wint wereldbeker Verkiezingen in Spanje eerder IN DEZE KRANT: Merijntje Postcode:, Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Den Haag (anp) - Spelende kinderen hebben in een pa piercontainer in Krimpen aan den IJssel bouwtekenin gen gevonden van het nieuw te bouwen huis van bewa ring in Middelburg. Het gaat volgens Justitie om tussenfase-tekeningen van het architectenbureau E.G.M. in Dordrecht, dat het ontwerp voor de Rijks gebouwendienst heeft ge maakt. Op dergelijke teke ningen zijn overzichten van cellen en trappenhuizen te zien. Onduidelijk is nog hoe de tekeningen in de papiercon tainer terecht zijn gekomen. Het weerbeeld zal itF-gtöfé lijnen hetzelfde zijn als gisteren, de ochtend plaatselijk mistbanken, geleidelijk toenemende bewolking met in de namiddag kans op een bui, mogelijk met onweer. Er.is weinig wind. ftBIBLIOfyL c^-1 te koop gevraagd F vort laten horen via e en het komt iiVorcJo immers tienduizenden lezeressen (een op de drie) lezè?iVw,1&W,^fc»MÏÖ! omdat zi| speciale belangstelling WSOtoe»* voor onze "Kleintjes" rubriek „Huisdieren" DE STEM ZATERDAG 10 APRIL 1993 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang I I I I I Franco Ballerini reed zondag op de wielerbaan van Roubaix minutenlang ererondjes, overtuigd als hij was van de overwinning in de 'Hei van het Noorden'. Het verdriet van de Italiaan was dan ook immens toen de finishfoto uitwees dat hij met minimaal verschil was geklopt door Patrick Duclos-Lassalle. Huilend viel hij in de armen van zijn ploegleider Patrick Lefévre. ZIE SPORT - DEEL B Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnei Naam: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 kwartaal automatisch83.- maand automatisch 28.45 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Middelburg - 93 Illegale kam peerders werden het afgelopen Lsweekeinde in Zeeland ge trakteerd op een proces-verbaal, jat is flink wat meer dan vorig aar in dezelfde periode, toen 69 mensen bekeurd werden. Het zo- roemde Piket-team kwam dit r weer voor het eerst in actie, t team met vertegenwoordi- ..s van provincie, gemeenten, Jilitie en VW werd twee jaar rieden opgericht. [zie zeeland-a4 tilburg - Het ministerie van jus titie is van plan de Tilburgse Slem li-kazerne te verbouwen lot een gevangenis voor vreem delingen. Het gaat dan om bui tenlanders die niet toegelaten en worden tot Nederland. Die" vreemdelingen worden nu nog ondergebracht in het grens hospitium in Amsterdam. zie binnenland - a3 Vlissingen - Het station van Vlissingen en de daarnaast gele- terminal van het veer naar. Breskens zijn gisteravond tijde lijk ontruimd vanwege een bom melding. De politie van Vlissin- i zocht het station af maar vond niets. Het treinverkeer en het veer tussen Vlissingen en Breskens werden tijdeljk stilge- Sarajevo (afp/rtr/anp) - De burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina is gis teren in alle hevigheid op gelaaid, direct nadat vlieg tuigen van de NAVO be gonnen met het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië. Servische granaten sloegen een uur lang achter elkaar in op het centrum van de moslim-stad Srebrenica. Bij de beschietingen kwamen 56 mensen om en raak te een tiental mensen levensge vaarlijk gewond, meldden de Verenigde Naties. „Mensen liepen als gekken naar beschutting te zoeken", aldus VN-medewerker John McMillan. De meeste slachtoffers vielen op een voetbalveld bij een school. „Alles is bezaaid met bloed", meldde een plaatselijk radiosta tion. De moslims moesten ook twee dorpen aan de zuidrand van Sre brenica uit handen geven De Bosnische Serviërs beschuldig den hen ervan een offensief te zijn begonnen vanuit Srebrenica en het nabij gelegen Gorazde. Ook Sarajevo en Bihac in het noordwesten lagen hevig onder vuur, voor het eerst sinds twee weken geleden een nieuw staakt- het-vuren van kracht werd. 'Deny Flight' Waarnemers sloten een verband tussen de hevige gevechten en het begin van de bewaking van het Bosnische luchtruim niet uit. De NAVO-operatie 'Deny Flight' begon zoals gepland om 14.00 uur Nederlandse tijd. Voorzover bekend constateerden de NAVO-piloten geen overtre dingen van het door de Verenig de Naties afgekondigde vliegver bod. De toestellen, waaronder twee Nederlandse F-16's, zijn evenmin beschoten vanaf de grond. Een straaljager van de Franse luchtmacht is gisteren in de Adriatische Zee neergestort. De piloot bracht zichzelf met zijn schietstoel in veiligheid en is opgepikt door een helikopter. Volgens de NAVO is het uitge sloten dat het neerstorten ver band houdt met beschietingen in het luchtruim boven het voor malige Joegoslavië. De NAVO zei dat de vliegtuigen die het vliegverbod afdwingen, problemen kunnen ondervinden als langzame laagvliegende toe stellen, zoals helikopters en klei ne vliegtuigjes, het vliegverbod boven Bosnië schenden. „Dat zal de grootste uitdaging zijn", al dus admiraal Mike Boorda, be velhebber van de NAVO-strijd- macht in Zuid-Europa. „Hoe langzamer de vliegtuigen en hoe lager zij vliegen, des te moeilij ker het is voor een snel toestel om beneden te komen." De leider van het Bosnische le ger, generaal Sefer Halilovic, kwam gisteren niet opdagen voor een ontmoeting met gene raal Ratko Mladic, de leider van de Servische militaire eenheden in Bosnië. De Bosniërs zeiden dat Halilovic weg blijft wegens de 'voortgaande schendingen' door de Serviërs van het staakt- het-vuren dat officieel nog steeds van kracht is. Een stemming in de Veiligheids raad over verscherpte sancties tegen Klein-Joegoslavië zal waarschijnlijk twee weken wor den uitgesteld. Vooral Rusland dringt aan op uitstel, waarmee de Amerikanen volgens diploma ten inmiddels hebben ingestemd. Den Haag (anp) - Het afgelopen Paasweekend heeft 825.000 buitenlandse toeristen getrokken. Dat zijn er 100.000 minder dan vorig jaar. Dat maakte het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) gisteren bekend. Zeeland vormde een uitzonde ring en kreeg wel te maken met een onverwacht grote toeloop van toeristen, zowel uit binnen- als buitenland. Was vorige week nog uitgegaan van wat sombere voorspellingen, deze Pasen werd het zelfs heel wat drukker dan vorig jaar. In 1992 bezochten zo'n 175.000 toeristen Zeeland. Geschat wordt dat het er dit weekend bijna 200.000 waren. In zijn totaliteit gaf het verblijf- stoerisme in Nederland echter een daling te zien. Het dagtoeris- me scoorde wel beter. Gezien het lage aantal buiten landse toeristen en de verschui ving naar dagtoerisme, komen de bestedingen van dit weekein de volgens het NBT uit op zo'n 50 miljoen gulden minder dan in 1992, toen de buitenlanders zo'n 300 miljoen gulden uitgaven tij dens de Pasen. NBT-directeur mr. J. Cornelis- sen noemt dit een goed resultaat. „Ik denk dat we tevreden mogen zijn. Zeker als je bedenkt dat de consument toch een aarzelende houding aanneemt wat boekin gen betreft, we dit jaar geen Floriade hebben en de weers voorspellingen slecht waren". De boekingscentrales van de VW's konden de'drukte goed aan. Ook Iast-minute boekers konden goed worden onderge bracht. Naar hotels, pensions en bungalowparken was minder vraag dan in 1992. De attractieparken hadden over belangstelling niets te klagen. Zij trokken meer bezoekers dan vorig jaar. Als reden geeft het NBT onder meer dat de weers omstandigheden beter waren dan de voorspelling. Dit zou een reden kunnen zijn voor het te rughoudend aantal boekingen voor verblijfsaccommodaties en voor de grote belangstelling voor een dagje uit. ZIE OOK ZEELAND - A4 Alkmaar - Uit het huis van bewaring in Alkmaar zijn gisteravond rond kwart voor negen drie gedetineerden ontsnapt. Volgens een woordvoerder van justitie is het drietal ontkomen bij het binnensluiten in de cellen aan het einde van de recreatie. Een bewaarder en een sociaal- cultureel werkster werden met messen van het tafelbestek be dreigd. Beiden werden gedwon gen met de gevangenen naar de voordeur van de Bergerhout te gaan en deze te openen, waarna het drietal te voet ontvluchtte. De ontsnapten hebben vrijwel zeker geen hulp van buitenaf gekregen. De beide inrichtings werkers kwamen met de schrik vrij. De ontvluchte D. van der G. en J. van W. zijn veroordeeld tot jarenlange celstraffen wegens doodslag. De uit Alkmaar af komstige J.A. zat in voorarrest op verdenking van diefstal met inbraak. Tokyo - Stephanie Rottier is op de nieuwe wereldranglijst tennis Brenda Schultz als beste Neder landse gepasseerd. De Zeeuwse, die afgelopen weekeinde de fina le van het toernooi in Tokyo verloor, staat 35e. Schultz zakte naar positie 41. zie sport-b1 Anderlecht nu Brussel - Anderlecht is kam pioen van België geworden. De formatie uit Brussel won op ei gen veld van Lierse, 3-0. Een gelijk spel was al voldoende ge weest om buiten bereik te blij ven van de laatst overgebleven achtervolger, Standard Luik. zie sport - b2 Gothenburg - De Duitser Ludger Beerbaum heeft in Gothenburg met Ratina Z heel verrassend de wereldbeker voor springruiters gewonnen. Beerbaum beëindigde de wedstrijd met 8,0 punten, voor de tweevoudige Britse we reldbekerwinnaar John Whita- ker en de Amerikaan Michael Matz. ■zie sport-b3 Madrid - De Spaanse premier Gonzalez heeft het parlement ontbonden en vervroegde verkie zingen uitgeschreven. Hij pro beert zo wellicht een groot deba cle voor zijn socialistisfche partij •e voorkomen. De partij wordt geteisterd door een corruptie schandaal. Hoe later de verkie- zingen, hoe meer schade de par- üj kan oplopen. ■zie buitenland - a3 vandaag 2 katernen Extra op dinsdag A2 Binnen/buitenland A3 Zeeland A4/A5 Gonsument A6 RTV-programma's A7 bP0|t deel B Door Michiel Willems Villafranca - Drie uur nadat ze waren opgestegen vanaf de Italiaanse NAVO- vliegbasis Villafranca, zijn gistermiddag om 16.15 uur twee F-16's van het Twentse 315 squadron heelhuids terug gekeerd van hun eerste patrouillevlucht boven Bosnië. De twee toestellen waren voor het eerst uitgerust met volledige oorlogsbewapening, maar hebben boven Bosnië geen schending van het door de VN afgekondigde vliegver bod geconstateerd. De F-16's hebben hun patrouillevlucht (com bat air patrol) onder slechte weersomstan digheden uitgevoerd met twee Amerikaanse marinetoestellen van het vliegdekschip Roosevelt. Volgens een van de Nederlandse vliegers was er boven Bosnië geen sprake van enige dreiging. „Maar toen we vanaf het luchtruim boven de Adriatische Zee Bosnië binnenvlo gen, gaf dat wel een bijzonder gevoel. Ik realiseerde me toen dat ik niet voor de lol vloog", aldus de piloot van het Twentse squadron. De F-16 luchtverdedigingsjagers, die sinds vorige week woensdag zijn gestationeerd op Villafranca, maken deel uit van een gecom bineerd NAVO-luchteskader van 60 Franse, Amerikaanse, Nederlandse en Engelse ge vechtsvliegtuigen, dat het door de VN afge kondigde en door de NAVO gecontroleerde vliegverbod boven Bosnië moet afdwingen. Het NAVO-opperbevel zal, zo werd gister morgen bekend, voorlopig geen gebruik ma ken van de op Villafranca gestationeerde F-16 fotoverkenners van het 306 squadron van de vliegbasis Volkel. Volgens luchtmachtgeneraal W. Breeschoten is in eerste instantie alleen maar behoefte aan luchtverdedigingsjagers. Dat betekent dat vandaag vanaf de vliegbasis Twente nog eens zes van deze vliegtuigen van het 315 squadron naar Italië vliegen en dat de twee aanvullende fotoverkenners van Volkel thuisblijven. De vier 306-fotoverkenners die al in Villafranca zijn, vliegen vermoedelijk een dezer dagen naar Volkel terug. Uiteindelijk zullen eind deze week 18 lucht verdedigingsjagers in Villafranca operatio neel zijn. Mocht het NAVO-opperbevel over enkele weken alsnog de behoefte hebben aan fotoverkenning om de situatie op Bosnisch grondgebied in beeld te brengen, dan gaan de vliegtuigen van de 306 opnieuw naar Italië. Omstreeks twee uur gistermiddag, het offi ciële aanvangstijdstip van de operatie 'Deny Flight' (vluchtverbod) vlogen de toestellen in kleine formaties het Bosnische luchtruim binnen. Over de zogeheten 'rules of engage ment', de instructies die de vliegers hebben gekregen over hoe te handelen bij een con frontatie met Servische vliegtuigen, werden gisteren ook geen bijzonderheden gegeven. In alle toonaarden is op het NAVO-hoofd- kwartier in Vicenza en op de basis Villafran ca de historische betekenis van deze eerste patrouillevluchten onderstreept. Enkele uren voordat de gevechtsvliegtuigen opstegen, be nadrukte de Amerikaanse admiraal Jeremy Boorda, bevelhebber van de NAVO in zuid- Europa, de mijlpaal in de geschiedenis van de NAVO. „Na 41 jaar oefenen komen de beste vliegers van de NAVO in actie in een oorlog buiten het verdragsgebied." Op Villafranca, waar de Nederlandse lucht macht inmiddels provisorisch een eigen mi- nibasis heeft ingericht, was men gistermid dag opgelucht, toen de eerste twee toestellen behouden terugkeerden. Voorlopig zullen de Nederlandse F-16's dagelijks met hun Ame rikaanse, Franse en Engelse collega's pa trouillevluchten blijven vliegen. Ontsnappen met handleiding Het lichaam van Chris Hani wordt toegedekt. De populaire zwarte leider werd zaterdag vermoord voor zijn huis in Boks- burg. foto afp Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - Zuid-Afrika beleeft een ernstige crisis na de moord op de populaire zwarte leider Chris Hani. Vooraan staande politieke leiders roepen op tot kalmte maar incidente le demonstraties en wraakakties leiden tot een gespannen sfeer in de zwarte wijken. Bij Kaapstad werden dit week einde drie blanken verbrand. Een vierde, wiens tong was afge sneden, overleed gisteren in het ziekenhuis. De moord op Chris Hani, secre taris-generaal van de Zuidafri- kaanse Communistische Partij, wordt gezien als een poging van rechtse blanken om de politieke onderhandelingen te saboteren. Hani, ook ANC-bestuurslid, werd beschouwd als de popu lairste zwarte Zuidafrikaanse leider, na ANC-president Nelson Mandela. Zijn verleden als mili tant ANC-leider, en zijn krasse uitspraken over het blanke be wind, maakten hem zeer geliefd bij radicale zwarte jongeren. Hij werd gezien als een van de weinigen die in staat was om de radicalen te overtuigen van het belang van samenwerking met de blanken, de vroegere vijan den. Dat maakte hem tot een ideaal doelwit voor blanke ex tremisten die juist geen samen werking willen. De komende dagen zal blijken of andere politieke leiders, zoals Mandela, wel in staat zijn om de woede van de zwarte wijken te beheersen. Morgen is een crucia le dag, omdat op die dag Chris Hani wordt begraven. Tegelij kertijd zijn in het hele land mas sale demonstraties en stakingen aangekondigd. Dë hoofdverdachte van de moord op Hani, de 40-jarige Ja- nuzu Wallus, is een fanatieke anti-communist die in 1981 zijn vaderland Polen inruilde voor Zuid-Afrika. Hier verbond hij zich hier met racistische blanke partijen, zoals de Afrikaner Weeerstands Beweging en de Wereld Apartheids Beweging. Die laatste organisatie heeft in middels aangeboden zijn advo- caatkosten te betalen. In het huis van Wallus werd een dodenlijst gevonden met namen van andere Zuidafrikaanse lei ders, die nu extra politie-be- scherming krijgen. Het ANC be weert dat een schriftelijk ver zoek om de vermoorde Chris Hani meer bescherming te geven door de politie was afgewezen. Eerder overleefde hij twee ande re moordaanslagen. Kleine blanke groeperingen in Zuid-Afrika zeggen zich klaar te maken voor een 'rassenoorlog'. Ze zijn fel tegen de onderhande lingen tussen het ANC en de regering-De Klerk die binnen kort moeten leiden tot een de mocratisch non-raciaal bewind. Rassen-sentimenten zijn de afge lopen tijd verder aangewakkerd met aanslagen op blanken door de zwarte extremistische organi satie Apia: ANC-leiders, vakbondsbestuur ders en de communistische partij verklaren dat besprekingen met de blanke minderheidsregering doorgaan.

de Stem | 1993 | | pagina 1