Loon naar werken voor Van der Poel IfcjJTEN bv lallerini woedend na nederlaag tegen Duclos-Lassalle in Parijs-Roubaix Canon. S!E hw* Finale Tokyo 'brug te ver' voor Rottier ïsl I Mai H Hoivp CITROËN John van Loen: 'Ik ben op de goede weg' gIadndTag k°n dat heel Ayrton Senna wint in regen op Donington Park pnteshow is in brbeeld van de ar is en waar u tr aantrekkelijk wieldoppen itiesysteem met f peakersysteem Turbo- dan gemiddel- /erldaring voor. iet o.a. dubbele gordelspanners tra kan worden ptra weinig van >ung. Maar daar Expression en u U tegen zegt. 'jjJJtlE SCHADE-AFWIKKELING FINANCIERING Eo0p EN LEASING IN NIEUWE GEBRUIKTE WAGENS SPECIAAL VOOR Tilburgseweg 41 Ooslerhout Telefoon: 01620-32710 DE STEM Sp O rt are «rootte van de KC 3I0. Mrie van der Poel aan de leiding in het Bos van Wallers, voor Wilfried Peeters. foto cor vos DINSDAG 13APRIL 1993 Roubaix - Zijn gezicht verried geen spoortje van inspanning, evenmin van teleurstelling. Adrie van der Poel was nauwelijks getekend, sprak honderduit en was dik tevreden met de vijfde plaats in Parijs-Roubaix. De overwinning bleef buiten bereik, maar de beurs werd gespekt. De routinier fietste zondag in de 'Hel' op de kasseien een extra bonus van ongeveer 13.000 gulden bij elkaar, circa 50 gulden per kilometer. De 33-jarige Nederlander kreeg loon naar werken in de 91e editie van de Noordfranse klassieker door de 'Grand Prix des Paves du Nord' op zijn naam te schrijven. De Brabander reed als in zijn beste dagen, danste als een.ballerina over de kasseien. In de finale van de fascinerende, maar door de milde weersomstandigheden lang niet zo lastige tocht,>kwam hij te kort. „Ik wilde mijn gezicht weer eens laten zien", zei Van der Poel. „Ik had ook kunnen blijven zitten en dan was ik wellicht ook als vijfde geëindigd. Maar ik had niets te verliezen, was in mijn eentje, want op steun van mijn ploeg (Mercatone Uno) hoef ik niet te rekenen," Van der Poel was op de kasseien constant aan het hoofd van de verschillende kopgroepen te vinden. Hij gaf het tempo aan, leek met zijn krachten te smijten. Onderweg verijdelde hij uitbraken van Van Itterbeeck en Frison, maar had op 25' kilometer van de aankomst geen antwoord op de beslissende aanval van Ballerini en Duclos- Lassalle. Dat gebeurde toen de Nederlander met Frison poogde uit de greep van de achtervolgers te blijven. „Ik werd verrast door Ballerini en Duclos-Lassalle, ik had niet in de gaten dat ze achter ons zaten. Bovendien liep het parcours een beetje omhoog, waardoor ik niet meteen kon aanklampen. Het was een rotmoment. Als ik die twee eerder had gezien, had ik wellicht nog kunnen volgen", meende de Nederlander. Hoewel Van der Poel Parijs-Roubaix - zijn beste prestatie leverde hij in 1986, toen hij als derde werd geklasseerd - vaker dan één keer reed, inspecteerde hij het traject vorige week tot in den treure. Hij wilde niets aan het toeval overlaten. „Ik ben nog nooit eerder zo lang met deze koers bezig geweest. Ik heb vandaag geprobeerd de blokken van Lefèvre (GB-MG) en Raas (WordPerfect! tegen elkaar uit te spelen. Als eenling had ik niets te maken met ploegentactiek. Misschien heb ik iets teveel met mijn krachten gesmeten, heb ik iets te gek gedaan, maar ik had me voorgenomen te blijven aanvallen. Ik zou wel zien waar ik zou stranden. In de sprint ben ik op de dag van vandaag toch kansloos", verklaarde hij zijn strijdwijze. „Maar het is niet voor niets geweest." Bedrogen door een bandiet' I A I IJ 1"TV /T11 C* T> A.4.,J plim -71 i n T-Ti-i i-l r»»i 1/-+ n r\rt le Canon FC 310 en The next step forward Van onze verslaggever Rotterdam - Feyenoords topscorer Jozsef Kiprich scoorde gistermiddag tij dens de met 3-1 gewon nen wedstrijd tegen Cambuur in de 57e mi nuut voor het eerst sinds 29 november van het vo rige jaar weer eens. Nog meer dan voor de Hon gaarse international was die treffer uitgerekend vobr zijn directe concurrent John van toen, die de bal met zijn hoofd panklaar legde voor Eprich, een verademing. Want opeens zag het legioen dè John van Loen, die Feye- noord ook voor ogen had toen het deze winter ruim een miljoen gulden over maakte op de bankrekening van Ajax. Strijdend voor el- te bal, rommelend in het zestienmetergebied van de tegenstander. won mijn kopduels weer, dat vond ik het be langrijkste. Dat gaf een lek ker gevoel", aldus een opge togen Van Loen, die ver klaarde zich ook fysiek "eer prima te voelen. Ik ben op de goede weg, maar de oude Van Loen is net nog niet helemaal. Dat ®°et groeien. Ik ben wel Wij dat ik de trainers en het Publiek heb laten zien wat ze aan me hebben, dat ik nier bij Feyenoord thuis noor. Na de wedstrijd werd er ruk over gefilosofeerd of reyenoord niet vaker met ei> de kopsterke Van Loen en de sluwe Kiprich in de eanval moet spelen. wer Geert Meijer: «We hebben er over nage- acht. in dit soort wedstrij den zou het moeten kunnen, "laar de waag was of John negentig minuten al welaan zou kunnen." John van Loen: „Ik denk oa we aangetoond hebben «at dat heel goed kan Shmi ge? sterk«e tegen- te als A*ax en psv net mij te gevaarlijk." ■ZIE OOK SPORT-B3 Door Jean Nelissen Roubaix - „Had ik maar een ander beroep gekozen. Ik wil mijn fiets voorlopig niet meer zien. Ik heb ook nooit geluk." Precies acht centimeter was voor Franco Ballerini het verschil tussen hemel en hel. Op het ovaal van Roubaix werd de sterkste man van Parijs-Roubaix met voor het oog nauwelijks waarneembaar verschil in de sprint verslagen door de 38-jarige Gilbert Duclos-Lassal le. „Ik ben bedrogen door een ban diet", brieste Ballerini. „Op de kasseien heeft hij mij gesmeekt hem mee te nemen tot in Rou baix. Het is op mijn leeftijd een grote eer om aan het wiel van de winnaar de finish te passeren, riep hij tegen me. En dan flikt hij mij op de streep." In 1990 werd Parijs-Roubaix met één centimeter verschil door Eddy Planckaert gewonnen vóór Steve Bauer. Zondag volgde op nieuw een thrillerachtige ont knoping op het wielerbaantje. Verbeten Franco Ballerini, atletisch, een wielrenner van wereldniveau, maar tactisch zwak begaafd, was op één van de moeilijkste kasseistroken in het gehucht Cy- soing, op 27 kilometer voor de finish, onweerstaanbaar wegge gaan uit de omvangrijke kop groep. Alleen de slimme Duclos- Lassalle kon nog net zijn achter wiel houden. De Franse vete raan, vorig jaar al winnaar na een vlucht van 110 kilometer, kreeg bij het begin van de 'Hel' in Troisvilles een lekke band. Even later ging hij in een bocht onderuit, waarbij hij zijn linker been openhaalde. Na een verbe ten achtervolging sloot Duclos bij de kopgroep van 21 aan, waarin onze landgenoten Jelle Nijdam, Frans Maassen, Nico Verhoeven en Adrie van der Poel reden. „Ik heb die mannen één voor één bestudeerd", vertelde Duclos- Lassalle later, „en ik nam on middellijk het besluit mijn koers op Ballerini af te stemmen. Want iedereen zat af te zien op zijn fiets, maar voor Ballerini leek het een uitstapje." Voor één keer iiad de succesvolle MG-GB-formatie van Johan Mu seeuw en Mario Cipollini het kopmanschap aan Ballerini toe vertrouwd. De afgelopen weken fietste de geblokte Italiaan ster ker dan ooit. Tweede in Dwars door België, waarin hij in de finale zijn benen moest stilhou den voor Johan Museeuw, zeven- niet aan het einde van zijn loop baan. Hij is ambitieus als een neo-prof. „Maandenlang heb ik deze wedstrijd minitieus voorbe reid. Alleen mijn ploegmaats wisten het. Ze hadden vertrou wen in mij. Wat telt is gedreven heid." Uitslag: 1. Duclos-Lassalle (Fra) 267,5 km. in 6.25.20 (gem. 41,65 km/u), 2. Ballerini (Ita), 3 Ludwig (Dui) 2.09, 4. Museeuw (Bel), 5. Van der Poel (Ned), 6. Van Hooydonck (Bel), 7. Sergeant (Bel), 8. Yates (GBr), 9. Van Itterbeeck (Bel), 10. Nelissen (Bel) 3.50, 11. Moncassin (Fra), 12. Aldag (Dui) 3.54, 13. Ca- piot (Bel) 3.58, 14. Redant (Bel) 4.12, 15, Ghirotto (Ita), 16. Nijdam (Ned), 17. Verhoeven (Ned), 18. Frison (Bel), 19. Maassen (Ned), 20. De Wolf (Bel), 21. Bauer (Can) 6.59, 22. Stenersen (Noo), 23. Arnould (Fra), 24. Jalabert (Fra), 25. Franpois Si mon (Fra), 34. Veenstra 7.39, 38. Van Orsouw 7.39, 49. Zuyderwijk 14.20, 66. en laatste Van den Akker 24.19. Stand wereldbeker individueel: 1. Museeuw 70 punten, 2. Ballerini 65, 3. Fondriest (Ita) 62, 4. Duclos-Las salle 50, 5. Sciandri (Ita) 43, 6. Gelfi (Ita), Maassen en Ludwig 35, 9. Sergeant 34, 10. Van Hooydonck 30, 11. Bottario (Ita) 25, 12. Jalabert (Fra) 20, 13. Sörensen (Den) en Van der Poel 18, 15. Giorgio Furlan (Ita) 16. Stand wereldbeker ploegen: 1. GB- MG 28, 2. Histor-Laser 26, 3. Word Perfect 21, 4. Ariostea 12, 5. Tele kom en Lampre 11, 7. Motorola 9, 8. GAN en TVM 8, 10. Mercatone Uno en Collstrop 7. de in Milaan-San Rèmo, tweede heel slim zijn." Hij denkt nog in de Brabantse Pijl, zesde in de Ronde van Vlaanderen. Toen Ballerini in de stoffige hel-voor zijn beslissende jump aanzette, spatte de kopgroep uiteen. Maassen, Nijdam en Verhoeven moesten lossen, alleen de oude Duclos kon in de ziedende jacht mee. 'Io vinto!' In een ommezien reed Ballerini met Duclos aan zijn achterwiel twee minuten weg bij de achter volgers. Zijn ploegleider Enrico Paolini kwam met de auto langs zij. „Rustig aan Franco, spaar je krachten", riep hij. Maar Balle rini wilde niet luisteren. Duclos- Lassalle: „Ballerini was door het dolle heen. Io vinto! (Ik win!), riep hij, io vinto!." Af en toe vroeg Ballerini aan de Fransman even op kop te komen. Duclos-Lassalle: „Dan passeerde ik hem en vertrok ik mijn ge zicht, alsof ik verschrikkelijk pijn leed." De psychologische oorlogsvoe ring wierp zijn vruchten af. Bal lerini dacht niet meer aan de marreren en reed in hoog tempo naar het wielerbaantje. Hij was ervan overtuigd dat er een man aan zijn achterwiel kleefde, die op sterven na dood was. Een sprint op een wielerbaan verschilt totaal van die op de weg. Duclos-Lasalle rijdt 's win ters zesdaagsen en kent de baanstiel. Qp 300 meter voor de finish ging hij op de piste om hoog, dook naar beneden om snelheid te maken en hield dus acht centimeter over op Balleri ni. De beelden van de Franse televi sie, op de kalklijn stilgezet en op een enorm beeldscherm in het stadion zichtbaar, brachten de duizenden op de tribunes tot waanzinnige vreugde. Ballerini vluchtte het stadion uit. Hij weigerde een interview voor de RAI-televisie en hij ver dween zo snel mogelijk naar het vliegveld om naar huis te gaan, waar zijn vrouw Sabrina wacht te, die elk moment van hun eer ste kind kan bevallen. „Ik heb de fout van mijn leven gemaakt", mompelde de diep ongelukkige Italiaan, „ik heb ge faald. Dit is een aanslag op mijn zelfvertrouwen. Ik wil Parijs- Roubaix eigenlijk nooit meer rij den." Intussen glorieerde de winnaar. „Ouderdom is kwaliteit", ver klaarde hij. „Joop Zoetemelk was 39 toen hij wereldkampioen werd." Duclos-Lassalle noemde zijn overwinning 'een psycholo gische zege'. „Om te winnen van een man die twee keer zo sterk is, moet je wel Gilbert Duclos-Lassalle rechtsverrast de beresterke, maar bloednerveuze Franco Ballerini op de eindstreep in Roubaix. foto cor vos Van onze verslaggever Tokyo - Voor Stéphanie Rottier was de finale van het met 275.000 gulden gedoteerde tennistoernooi in Tokyo 'een brug te ver'. De 19-jarige speel ster uit het Zeeuws-Vlaamse St.-Jan- steen kreeg zaterdag van de als eerste geplaatste titelverdedigster Kimiko Date op het hard-court geen enkele kans en verloor met 1-6 en 3-6. De 22-jarige Date, nummer dertien van de wereld, is de eerste Japanse, die het evenement twee keer achtereen op haar naam heeft geschreven. Rottier, bij het ingaan van het toernooi 43e, is nu de beste Nederlandse speelster op de wereldranglijst. Brenda Schultz was de laatste maanden het hoogst geklasseerd van de vaderlandse tennissters. De Heem- steedse stond als 37e genoteerd.Op de nieuwe lijst staat Rottier op de 35e plaats, Schultz op de 41e. „Daar heb ik twee maanden geleden niet van durven dro men", reageerde Hugo Ekker, coach van Rottier en Miriam Oremans. „Of ik nu de best geplaatste Nederlandse ben, moet ik eerst nog maar eens zien. Eerst zien en dan geloven", merkte Stéphanie Rottier op na afloop van de door haar verloren finale, toen de nieuwe lijst nog niet was uitge draaid. De teleurstelling bij Rottier na afloop van de kansloze nederlaag in de eindstrijd, die om elf uur in de ochtend begon in het stadion met inschuifbaar dak (dat niet gebruikt hoefde te worden), was groot. Ekker: „Dat is een hele gezonde reactie. Ze had zich er na de zo voorspoedig verlopen week veel van voorgesteld. Maar Date was eenvoudig een maatje te groot. Ze nam erg veel risico en toch heb ik haar maar op zes fouten kunnen betrappen. Dan is er geen beginnen aan. Ze heeft Stéphanie met de neus op de feiten gedrukt. Ze weet weer waar haar tekortkomingen liggen. Nu is Stéphanie Rottier: 'niet durven dromen'. het zaak hiervan te leren en niet bij de pakken neer te zitten." Volgens de Amsterdammer coach slaagde Rottier er niet in zich aan te passen tegen Date. „Die Japanse hanteert zo ongeveer hetzelfde speltype als Rottier. Geduldwerk van achteruit met messcherpe groundstro- kes. Stéphanie heeft dat niet kunnen ont regelen. En ze bewoog niet goed. Daar gaan we hard aan werken." Ekker is met Rottier en Oremans de ko mende week in Pattaya in Thailand voor een 100.000 dollar-toernooi, waarna in Kuala Lumpur wordt deelgenomen aan een evenement met een prijzengeld van 150.000 dollar. „Die keuze hebben we heel bewust al in november bij het uitstippelen van het programma gemaakt. Eerst zes sterke toernooien in Australië en Amerika en daarna drie kleinere, met wat minder risico er tegen de een of andere topspeel- ster direct uit te vliegen. Ik moet zeggen dat we van deze indeling geen moment spijt hebben gehad." „Het was mijn eerste grote finale en dat is altijd moeilijk. Toch ging ik voor de winst. Dat is normaal. Logisch dat ik teleurge steld ben. De Japanse was gewoon te sterk voor mij. Tegen deze Date in topvorm viel voor mij niet te spelen. Er volgen nog enkele leuke toernooien, waarin ik hoop toe te slaan. Ondanks deze nederlaag in Tokyo heb ik goede zaken gedaan voor mijn klassering op de wereldranglijst. In dat opzicht kan ik tevreden zijn", merkte Stéphanie Rottier op. ZIE OOK SPORT-B3 DEEL B '-4Ï fej MAÉÉttt M Ayrton Senna, foto epa Donington Park (rtr/dpa) - Ayrton Senna was zon dag op het circuit van Donington Park de snel ste Formule 1-coureur in de regen. De 33-jarige Braziliaan won in een McLaren de Grote Prijs van Europa met bijna een volle ronde van 4023 me ter voorsprong op de En- gelsman Hill in een Willi ams. De Fransman Prost' werd in een Williams derde. Voor Senna (33) was het zijn tweede opeenvolgende zege dit seizoen en de 38e in zijn loopbaan met 145 races. Veertien dagen geleden werd hij winnaar in Sao Paulo. In het klassement om de wereldtitel verstevigde hij de leiding. Hij nam twaalf punten voorsprong op Prost en veertien op Hill. De race om de Grote Prijs van Europa was na acht jaar terug op de Formule 1-kalender. Japan gaf de organisatie terug van de GP van Azië, waardoor het his torische circuit van Doning ton Park in beeld kwam als invaller. Voor ruim 100.000 toe schouwers gaf Senna een demonstratie van zijn talen ten als regenspecialist. Van af de vierde startplaats nam hij in de eerste ronde de leiding. Hij passeerde Schu macher, Hill en Prost en nam binnen enkele ronden ruim afstand van Prost, die nooit een liefhebber was van racen in de regen. Tij dens de training was de Fransman op de droge baan twee seconden sneller dan Senna, in de stromende re gen whs hij twee seconden per ronde langzamer dan de Braziliaanse durfal. De race op Donington Park werd een tactisch gevecht. Afwisselend regende het en was het droog. De coureurs en stalbazen moesten con stant afwegingen maken over de banden. Alle cou reurs vertrokken op regen banden en wisselden naar slicks. Prost maakte zeven pitstops en wisselde evenzo- vele malen van banden. Bij één pitstop verspeelde hij dertig tot veertig seconden. „Daar verloor ik de wed strijd", zei de kopman van de Williams-renstal. Dat whs overdreven. Hij had de race al verloren. Senna nam onderweg alle juiste beslissingen, 'kwam slechts twee keer de pits binnen en negeerde stalor- ders voor meer bandenwis sels. „Soms moet je afgaan op je intuïtie", zei hij nk de 'wedstrijd. Van de 25 coureurs beëin digden elf de wedstrijd. Uitslag: 1. Senna (Bra) McLa ren 305,748 km. in 1.50.46,570 (gem. 166,076 km/u), 2. Hill (Eng) Williams op 1.23,199, 3. Prost (Fra) Williams 1 ronde, 4. Herbert (Eng) Lotus 1 ronde, 5. Patrese (Bra) Benetton 2 ron den, 6. Barbazza (Ita) Minardi 2 ronden, 7. Fittipaldi (Bra) Minardi 3 ronden, 8. Zanardi (Ita) Lotus 4 ronden, 9. Comas (Fra) Larrousse 4 ronden, 10. Barrichello (Bra) Jordan 6 ron den, 11. Alboreto (Ita) Lola 6 ronden. Stand WK na drie races: 1. Senna 26 punten, 2. Prost 14, 3. Hill 12, 4. Herbert en Blundell (GBr) 6, 6. Schumacher (Dui) 4, 7. Fittipaldi 3, 8. Lehto (Fin) en Patrese (Ita) 2, 10. Bergeir (Oos), Zanardi en Barbazza J.

de Stem | 1993 | | pagina 11