Afrika: liever handel dan hulp k Tomsk-7 lijke fout smeergeld schandaal leidt tot ruzie tussen Fiat en rechtbank Duitse subsidies probleem oud-papierhandel Ondernemers en advocaten pleiten voor professionele curatoren Toegang Afrika op Westerse markt kan problemen helpen oplossen Heffing op tomaten uit Marokko Minder winst Belgische Generale Maatschappij Paasshow Nieuwe verkoper Fokker voor Amerikaanse markt ECONOMIE A5 Ontslagen DAF-medewerkers en uitkering van ƒ468 Tuinmeubels Leren Bankstellen Christine Barker Decorations Kerkstraat 113 Sprang-Capelle I beleg in aandelen ECONOMIE kort A4 \ILAND kort alestijnse delegatie akkoord dat Faisal al-Husseini :he leider in door Israël bezet Palestijnse delegatie bij het Oosten. Tot nu toe vond Israël [enwoordigers van de diaspora, f mensen die zeggen lid te zijn n uitmaken van de Palestijnse Oost-Jeruzalem, dat in 1967 xeerd. kost generaal baan oriteiten hebben een generaal tond van de speciale militaire vas voor het bloedbad in het ïesische troepen openden op 12 proep demonstranten die zich op eld. Volgens recente officiële ren om het leven, terwijl nog 61 rechtenorganisaties gaven daar van het aantal slachtoffers. renigde Naties ui van Taiwan heeft gisteren etreden tot de Verenigde Naties aties. De Nationalistische Partij China aan het bewind was, toe ijf permanente leden van de vluchtten de Nationalisten na misten van Mao Zedong naar :n de Verenigde Staten in 1972 riunistische regering in Beijing tie eist derde dode en jonge Algerijn overleden die politiekogel in het hoofd werd ieiten, die het overlijden van de ïdmaakten, riepen op tot kalm- van de ernstige incidenten die ilaats hadden toen het gerucht jk schot afvuurde, loopt een j op vrije voeten. »ypte breidt zich uit rie van volksgezondheid heeft van een schoolmeisje verband auwvalepidemie in Egypte, die s het ministerie nam het meisje tengif in. Sinds vorige week :t land zeker 3.000 gevallen onmacht raken, vooral tiener en staan voor een raadsel. De WHO) vermoedt dat het om :e heeft onderzoek van bloed, ïlijke aanwijzingen opgeleverd. inië: Geen bestand als Aremnië heeft gisteren lstand is overeengekomen voor -Karabach. De landen zouden onderhandelingen die tot een prekken beginnen dinsdag in bij verlies it Boris Jeltsin heeft gisteren bij het referendum op 25. april sverkiezingen, maar dat hij tot i president is, nemen uiterst it over en zal de hele wereld jeenkomst in het Kremlin met dio en televisie. een toespraak tot leden van gen het economisch beleid van he 'shock-therapie' van Jeltsin en wanhoop gebracht, aldus igheid is hoogstwaarschijnlijk geluk dat zich dinsdag heeft iek Tomsk-7 in West-Siberië. vierkante km, waar echter n, is daarbij besmet. twee problemen bezig: Ze willen verhinderen dat ra- lio-actief besmette sneeuw, na lat die gesmolten is, in de rivier le Tom terechtkomt, en erna W ie Ob. Het ministerie van miheU naakte zich zorgen over het zeer giftige plutonium. Tot nu toe is iet bijzonder gevaarlijke ele ment Plutonium-239 bij de proe ven niet vastgesteld, maar netingen gaan door. en woordvoerder van het Inter nationale Agentschap v0° Atoomenergie (IAEA) in Wene :ei dat het ongeluk 'zeker m ernstig incident' was, maar ni evensgevaarlijk voor de bev0 •ring, voor het gebied in Sib® en zeker niet gevaarlijk vo Suropa'. President Boris Jeltsin van Ku and gelastte gisteren strenjje veiligheidsmaatregelen bij a tussische nucleaire installatie OE STEM ZATERDAG 10 APRIL 1993 onze correspondent - me - Het arrestatiebevel tegen Giorgio Garuzzo, de directeur-ge neraal van de afdeling produktie ,an Fiat, heeft tot nieuwe spannin gen geleid tussen Italië's grootste irticuliere bedrijf en de rechtbank (an Milaan. Garuzzo wordt verantwoordelijk ge dingen voor de betaling van steekpen- door Iveco, de Fiat-dochter die bussen en vrachtwagens produceert. In de loop van het Milanese smeergeldon- derzoek is gebleken dat Iveco bij de aankoop van elke Milanese stadsbus een bijdrage van 4 procent van de koopsom overmaakte op een geheime Zwitserse rekening van de Milanese afdelingen van de christendemocrati sche (DC) en socialistische (PSI) partij. Woensdag verspreidde Fiat de tekst van een interview van Garuzzo met de Fi nancial Times, waarin hij verklaart dat hij zelf al had aangeboden om met de onderzoekende magistraten te gaan praten. Het arrestatiebevel is daarom overbodig en bovendien schadelijk voor het aanzien van Fiat en Iveco in de wereld, zei Garuzzo die nu in Londen verblijft en niet van plan is om voor Pasen terug te komen. Donderdag liet Fiat een officiële ver klaring uitgaan, waarin het concern zijn solidariteit uitsprak met zijn aan geklaagde topmanager, maar tevens verklaarde dat het de magistratuur geen strobreed in de weg wil leggen. De Milanese officier van justitie Pierca- millo Davigo bleek echter niet onder de indruk van de argumenten van Fiat: „Ik zie niet in waarom wij een medewerker van Fiat een voorkeursbehandeling zouden moeten geven. En bovendien is het niet waar, dat Fiat zijn medewer king verleent. Tot nu toe heeft Fiat ons onderzoek naar de geheime Zwitserse smeergeldrekeningen juist op alle ma nieren tegengewerkt." Garuzzo is de achtste Fiat-man die van corruptie wordt beschuldigd. Inmiddels zijn vijf dochtermaatschappijen van Fiat - Iveco, Cogefar Impresit, New Holland, Fiat Savigliano, Fiat Avio - betrokken bij smeergeldaffaires bij de aanleg van metro- en treinlijnen, par keergarages en ziekenhuizen en bij de levering van machinerieën, gasturbines en technische apparatuur. De keten van bekentenissen heeft in middels 1400 mensen uit de Italiaanse ondernemerswereld en zo'n 800 politici in de gevangenis of in staat van be schuldiging heeft gebracht. ionze verslaggever Tilburg - Als het Westen werkelijk geïnteresseerd is in de problemen van Afrika en mee wil werken aan een jplossing daarvoor, dan moet het een eind maken aan -ijn protectionisme. Afrikaanse produkten moeten vnje toegang krijgen tot de Eu ropese en Amerikaanse markten en de ontwikkeling van de Afri- iaanse industrie moet worden ondersteund. Kortom, zegt Suya Chidumayo, Afrika heeft handel nodig in ivan hulp. Suya Chidumayo, lid van de Zambiaanse Vereniging van Economen en werkzaam bij de nationale bank van Zambia, ver- lelde haar boodschap de afgelo- week aan iedereen die het rnaar horen wilde: studenten, ambtenaren, politici en mede- nerkers van hulporganisaties. Terwijl Chidumayo lezingen op onder meer de Katho lieke Universiteit Brabant in Til- besloot de internationale, donorgemeenschap in Parijs achthonderd miljoen dollar uit le trekken voor het economisch lierstelprogramma van de Zam biaanse president Chiluba. lijkt een aardige opsteker vóórhaar land, geeft de econome „Maar aan die leningen zit ten zoveel voorwaarden vast dat je je kunt afvragen wat de posi tieve effecten eigenlijk zijn. Het HF en de Wereldbank eisen dat lies op onder meer voedsel en zaden worden gereduceerd en dat er een einde komt aan gratis onderwijs en medische zorg. ir oog voor de gevolgen van harde voorwaarden hebben zeniet." Sociale tijdbom Chidumayo: „Maïsprodukten worden als gevolg van deze in- n voor veel mensen onbe- aar, terwijl onderwijs en gezondheidszorg straks alleen maar beschikbaar zijn voor mensen met geld. Door de opge legde inkrimping van het over- apparaat groeit de werke loosheid, terwijl een sociaal stel sel ontbreekt. Het gevolg is een toenemende armoede. Zo ont staat er een sociale tijdbom en de steun van de bevolking 'oor het hervormingsprogramma wande regering weg. Eigenlijk is het een vicieuze cirkel." Volgens de econome is de situa tie in haar land illustratief voor die in bijna alle andere landen van Afrika. „De buitenlandse schulden zijn torenhoog, veel landen kunnen ze niet meer af betalen. In reactie daarop draaien de donorlanden de geld kraan dicht, waardoor de rege ringen nauwelijks nog aan geld kunnen komen voor de noodza kelijke injecties in hun econo- miën." De economische situatie van Afrika ziet er allerbelabberdst uit. Het totale bruto nationale produkt (BNP) van de Afrikaan se landen ten zuiden van de Sahara, waar zo'n 500 miljoen mensen wonen, bedroeg vorig jaar 168,5 miljard dollar. Ter vergelijking: het BNP van Ne derland met z'n 15 miljoen inwo ners ligt om en nabij de 300 miljard dollar. De economische groei per hoofd van de bevolking in Afrika gaat al vele jaren min der snel dan de bevolkingsgroei. En de totale buitenlandse schuld is hoger dan het BNP en de waarde van de jaarlijkse export. Chidumayo dreunt de cijfers van haar land op: een totale buiten landse schuld van ruim zeven miljard dollar, ruim tweemaal zoveel als het BNP; veertig pro cent van de exportopbrengsten verdwijnt jaarlijks aan de aflos sing van rente op leningen. Het lijkt een uitzichtloze situa tie, geeft ze toe. „We zitten in een impasse die alleen doorbro ken kan worden als het Westen bereid is open handel te drijven met Afrika en te investeren in de noodlijdende industrieën. De ex portinkomsten van Afrikaanse landen zouden aanzienlijk stij gen, waardoor er meer geld be schikbaar komt voor de bestrij ding van de armoede, het opbou wen van de economiën en het aflossen van de staatsschulden." Op de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg wordt dinsdag 20 april een symposium gehouden over de rol van het Nederlandse bedrijfsleven in de handel tussen Noord en Zuid. Het duurt van 13.00 tot 17,00 uur. De balen moeten zelfs op de weg worden opgeslagen. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Breda - De werf van oud-pa pierhandel Van Puijfelik aan het Spinveld in Breda puilt de laatste tijd uit van het oud papier. De balen liggen tot op straat en moeten zelfs naast het terrein worden opgeslagen. Volgens di recteur Van Puijfelik heeft de grote voorraad onder meer te maken met de hoge subsidies die de Duitse overheid bedrijven be taalt voor de verwerking van oud papier. De Duitse overheid betaalt daar voor ruim 200 mark per ton, in Nederland wordt 'maar' 45 gul den uitgekeerd. Bovendien zitten veel papierfa brikanten als gevolg van een stagnerende omzet van nieuw papier met volle magazijnen en zijn terughoudend met het inko pen van oud papier. De uitpuilende voorraad van de firma Van Puijfelik heeft verder te maken met het feit dat een belangrijke afnemer "zijn con tractuele verplichtingen niet wilde nakomen. „In tijden dat het beter ging vroeg die afnemer om een contract af te sluiten. In dat contract is het zo geregeld dat er in mindere tijden echter ook moet worden afgenomen", zegt Van Puijfelik. Volgens hem zijn die problemen inmiddels uit de wereld en is. voor 15 april 90 procent van de voorraad van enkele duizenden tonnen weer afgevoerd. Eindhoven - De actie 'Afgedankt maar niet vergeten' voor ontslagen JAF-werknemers heeft 1.169.681 opgeleverd. betekent dat alle 2.500 ex-werknemers 468 krijgen bijgeschre- ,(n op hun rekening. Er was gestreefd naar een uitkering van 1000 Pfr werknemer. -"at streefbedrag is niet gehaald. De actie heeft echter voldoende opgebracht om een duidelijk signaal te geven van betrokkenheid", «dus initiatiefnemer P. van der Vleuten. Hij vindt het teleurstellend dat slechts 69 bedrijven, instellingen en particulieren aan de actie «en meegedaan. De familie Van Doorne heeft een miljoen gulden de uitkering te verstrekken zonder de privacy van de ontslagen «(nemers aan te tasten, is gekozen voor tussenkomst van een notaris. -jo- van het bedrijf de namen en rekeningnummers van de •stokkenen, terwijl het actiecomité het geld overmaakt aan de ®taris. Die draagt uiteindelijk zorg voor het overmaken van het geld 'node ontslagen werk-nemers. Chaam/Brussel - De Europese commissie heeft besloten met onmiddellijke ingang de invoer van tomaten uit Marokko te be lasten met een heffing van 1,83 per kilo. De import van Marokkaanse to maten heeft een nadelige invloed op de prijs voor Nederlandse. Volgens het Produktschap voor Groenten en Fruit zal de EG- heffing er voor zorgen dat de import van tomaten uit Marokko vrijwel stilvalt. De heffing geldt voor tomaten die goedkoper zijn dan 5,24. Daarmee worden de Marokkaanse tomaten (veel) duurder dan de Nederlandse. Voorzitter N. Rops van de RBT- veiling in Breda is erg gelukkig met de EG-maatregel: „Dit zal een gunstige uitwerking hebben op de prijsvorming in Neder land." De tomaat is veruit het belang rijkste produkt van de BRT-vei- ling. Vorig jaar werd voor 70 miljoen aan tomaten omgezet, het jaar daarvoor voor 88 mil joen. Brussel - De Generale Maatschappij van België, 's lands grootste concern, heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 6,2 miljard frank 335 miljoen). Dat is 18,4 procent minder dan de winst van 7,6 miljard in 1991, toen echter heel wat geld werd verdiend met de verkoop van ondernemingen en aandelen. Stevige structuur Volgens gedelegeerd bestuur der Gérard Mestrallet is on danks de moeilijke economi sche omstandigheden de fi nanciële structuur van de Ge nerale stevig gebleven. Hij en ook voorzitter Etienne Davig- non verzekerden dat de Gene rale ondanks een nog moeilij kere conjunctuur niet bij de pakken neerzit. De dochterondernemingen De Generale Bank en Tractebel leverden respectievelijk 2,6 en drie miljard frank winst op. De Luxemburgse staalgroep Arbed leed echter een verlies van 1,1 miljard frank. De Ge nerale, met het Franse Suez- concern als hoofdaandeelhou der, wil haar belang in Arbed beperken van 29 tot 15 pro cent. Crisisplan De Luxemburgse regering, meerderheidsaandeelhouder van het staalconcern, en de Generale steunen het crisis plan dat Arbed net als andere noodlijdende Europese staal bedrijven heeft opgesteld. Er komt een gezamenlijke maat schappij die vóór 1995 een industriële partner voor Arbed moet vinden. De filosofie van de Generale hierachter is dat zij zich minder bloot wil stel len aan de conjuncturele be wegingen. (ADVERTENTIE) 12 t/m 17 april a.s. 10.00-17.00 uur. Vrijdag tot 21.00 uur. ABN AMBO: Amsterdam - De tijd is rijp om het accent van beleggingen te verplaatsen van de risico-mij dende sfeer naar aandelen en vastgoedfondsen. Volgens ABN AMRO zijn de di videndrendementen aantrekke lijk in vergelijking met het ren dement op staatspapier, nu 6,7 procent. De bank wijst erop dat de Nederlandse onroerend-goed- fondsen bijvoorbeeld rond 7,5 procent dividend geven. onze verslaggever irlem - Het aantal faillis- f®enten neemt drastisch j Ondernemers die er de ,uPe van worden - als debi- of crediteur- klagen 'sr de gebrekkige kwaliteit veel curatoren die de lulden moeten vereffenen. ^advocaten die zich geheel i "Wikkeling van zulke zaken J Qaliseren delen die kritiek. U u topman Wolters van .Werswld Holding onlangs de bét °m zijn gram te halen cum 'as°ciale' gedrag van „«oren en bewindvoerders, i ,t0™zetting was ongewoon »ikt zii faillissementen af- t of surséances van beta- 'Wen, kijken zij eerst wat striirï ze'f financieel aan de tepiwi blijft hangen, dan ko- ue werknemers aan bod en als laatste de schuldeisers. Wolters: „Hun positie wordt vol strekt onbelangrijk bevonden." Schuttersveld ging naar aanlei ding van het DAF-debacle voor een half miljoen het schip in. Belastingadviseur drs. A. Stolk uit Arnhem kan enigszins met Wolters meevoelen, maar nuan ceert: „Je mag ze niet allemaal zo zwart-wit in het beklaagden bankje plaatsen. Ik ken curato ren die heel zakelijk, heel gewe tensvol en heel trefzeker een faillissement afhandelen. Er zijn er daarentegen helaas ook die gewoon onverbiddelijk hun ei gen gang gaan. Zij maken brok ken als een olifant in de porse leinkast. Voor een andere aan pak tonen ze zich niet aan spreekbaar. Helaas komen die vaker voor dan je zou wensen." Dit type executeurs lijkt er vol gens Stolk op uit de zaak zo snel mogelijk af te doen, zonder de juiste prioriteiten te stellen. Ie mand die bankroet gegaan is, bekruipt dan het gevoel dat zijn belangen en bezittingen voor een habbekrats verkwanseld wor den. Dat voelt des te pijnlijker als het niet alleen het einde van een rechtspersoon betreft, maar als er ook een privé-faillissement meespeelt. „Dat gaat voor de meeste mensen met een groot persoonlijk drama gepaard. Niet iedere curator beseft dat." Gaat een onderneming over de kop dan spreekt de rechtbank het faillissement uit. Er wordt vervolgens een rechtercommissa ris benoemd voor het toezicht, alsmede een curator voor de praktische schuld-vereffening. De vraag of deze voldoende des kundigheid heeft, blijkt door gaans geen serieus punt van overweging, De benoeming gebeurt in princi pe nog bij toerbeurt, gebaseerd op evenredige verdeling. De ge failleerde moet maar afwachten wie in naam van het recht de De Kort foto dijkstra regie van zijn zakelijke begrafe nis komt voeren. Hij kan het op die manier slecht treffen. Er gaan stemmen op om de toe wijzing meer in overeenstem ming te brengen met de eisen des tijds. Niet alle rechtbanken let ten daarop als ze de curator kiezen. De voorzitter van de Ver eniging van Advocaten in Insol ventierecht -met negentig le den - mr. G. de Kort constateert: „Soms zijn rechtbanken bang het verwijt te krijgen de ene confrère te bevoordelen boven de ander. Zij hebben het gevoel dat zij zich onpartijdig dienen op te stellen. Wij vinden echter dat het strikt handhaven van een eerlijke volgorde tot de verleden tijd begint te behoren. In steeds meer arrondissementen wordt toch voorzichtig mede gelet op bekwaamheid op dit vakgebied. Landelijk bezien bestaat echter geen eenheid van opvatting. Een punt van discussie is de keuze norm nu wél." De Kort onderschrijft de kritiek dat de selectie meer op toeval dan op objectieve, vaste uit gangspunten berust. Hij betreurt dat. Met zijn club maakt hij zich sterk om consequent de princi pes van 'specialisme' te laten gelden. De Kort wijst er op dat recht banken niet altijd het werkelijke belang van een faillissement juist kunnen beoordelen, bij voorbeeld als de gefailleerde bij de behandeling verstek laat gaan. „Het komt dan voor dat ze een onervaren curator voor een inge wikkelde opdracht aanstelt. Bo vendien laat ook het beoorde lingsvermogens van de rechter commissaris wel eens te wensen over. Wat moet je ervan denken als de rechtbank uit het arsenaal van rechters een kinderrechter met de rol van toezichthouder belast." Dat ondoorzichtige stelsel moet daarom op de helling, consta teert ook mr. R.J. van der Starre van de incasso-organisatie 'Intrum Justitia'. Zijn bedrijf krijgt dagelijks met faillissemen ten te maken. „Ik pleit voor beroepscuratoren. Pure profs die niets anders doen." Laag inflatiecijfer VS Washington - De consumentenprijzen in de Verenigde Staten zijn in maart met slechts 0,1 procent gestegen, heeft het Amerikaanse ministerie van arbeid bekendgemaakt. De econo men hadden een stijging met 0,3 procent verwacht. In februari en januari bedroeg de stijging telkens 0,5 procent. De in de afgelopen twee maanden gegroeide vrees dat de inflatie in de VS toeneemt, was donderdag al flink getemperd door de publikatie van het indexcijfer voor de producentenprijzen. De stijging bedroeg in maart 0,4 procent en exclusief de energie- en voedselprijzen 0,1 procent. Deze onverwacht lage cijfers zorgden op de effectenbeurs van Wall Street voor een forse stijging van de obligatiekoersen. Meer particuliere bedrijven in China Beijing - Particuliere bedrijven maken driekwart van de Chine se dienstensector uit en de helft van de handel. De steeds talrijker wordende prive-ondernemingen betaalden in 1992 ruim 6,3 miljard gulden aan belasting, 17 procent meer dan het jaar er voor. De overheid schat dat 20 tot 25 procent van het Chinese bruto nationaal produkt rond de eeuwwisseling door particulie re bedrijven zal worden opgebracht. Volgens Westerse deskun digen is die schatting aan de lage kant, omdat bedrijfjes die geleid worden door een persopn of een familie nief in de statistieken worden opgenomen. Unilever: miljoenen voor onderzoek Rotterdam - De voedings- en wasmiddelengigant Unilever heeft vorig jaar 1430 miljoen aan onderzoek en ontwikkeling uitgegeven tegen 1404 miljoen in 1991. De kosten van deze activiteiten stegen niet alleen in absolute bedragen, maar ook in procenten van de omzet, namelijk van 1,84 naar 1,87 procent. De programma's hebben zich de afgelopen jaren gestaag uitge breid, blijkt uit het jaarverslag. Een belangrijk onderdeel is fundamenteel wetenschappelijk onderzoek. Dat wordt steeds meer verricht in samenwerking met universiteiten. De onderzoe ken dienen uiteindelijk een doel, nieuwe of verbeterde produk ten en produktieprocessen. KLM noemt vliegtuigen naar vrouwen Amstelveen - De nieuwe McDonnell-Douglas MD-ll-vliegtui- gen van de KLM worden vernoemd naar beroemde vrouwen. Volgens de KLM zal het eerste toestel de naam van Amy Johnson krijgen. Zij was in 1930 de eerste vrouwelijke vlieger die een solovlucht maakte van Engeland naar Australië. Jo hnson maakte de vlucht die - met tussenlandingen - achttien dagen duurde, in een eenmotorig vliegtuigje met een open cockpit. De eerste MD-11 (de PH-KCA) wordt in december van dit jaar aan de KLM afgeleverd. Gratis aandelen nieuwe beleggingsclubs Den Haag - 'Bij aankoop van vijf aandelen het zesde gratis'. Het klinkt als een koopman bij het sluiten van de markt, maar het is een actie van de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleg gingsstudieclubs (NCVB). Om nieuwe studieclubs aan de gang te helpen, gaat de NCVB 'startkapitaal' verschaffen ter waarde van 25 per lid, gemiddeld 250 per club. Dat gebeurt in de vorm van gratis aandelen. Die aandelen worden verstrekt door een aantal ondernemingen die daarmee het particuliere aande lenbezit willen helpen stimuleren. Koperprijs naar dieptepunt Santiago - De koperprijs heeft donderdag het laagste niveau in vijf jaar bereikt. In Londen werd voor een pound (454 gram) 91,371 dollarcent betaald. In Chili, de grootste koperproducent en -exporteur ter wereld, voorspelde Aldo Picozzi dat de prijs de komende dagen onder de 90 dollarcent zal duiken. Picozzi is als expert verbonden aan Cochilco, de Chileense Kopercommissie. De vraag naar het metaal is in Europa en Japan al geruime tijd zwak, terwijl die in de Verenigde Staten nog maar lichtjes aantrekt. Zuidoost-Azië importeert wel groeiende hoeveelheden, maar dit weegt niet op tegen de stagnatie in de oudere industrielanden. Zolang de economische vooruitzichten daar niet opklaren, blijft de koperprijs laag, voorspelde Picozzi. De daling van de koperprijs is een strop voor diverse Derde-We reldlanden. Zo kost elke dollarcent prijsdaling Chili op jaarbasis 26 tot 27 miljoen dollar. Ook Peru, Bolivia, Zambia en Papua New-Guinea behoren tot de gedupeerden. Philips praat met Apple over CD-I Eindhoven - Philips voert besprekingen met de computerprodu centen IBM en Apple over samenwerking op het gebied van de interactieve compact disc (CD-I). Hoewel over de inhoud van de besprekingen geen mededelingen zijn gedaan, wordt veronder steld dat het gaat om het geschikt maken van het door Philips ontwikkelde apparaat voor computers. Met de steun van IBM en Apple zou Philips met CD-I een doorbraak kunnen bewerkstelli gen op de computermarkt en zou de standaard van Philips wellicht kunnen uitgroeien tot wereldstandaard. Reuze-paasei Met haar mondvol chocolade staat een meisje uit het Zuidfranse Saint-Laurent-Du-Var naast een reuze-paasei. Het ei, gemaakt door een plaatselijke chocoladefabriek, is 65 cm hoog en weegt 12 kilo. foto epa Amsterdam - Fokker heeft de leiding van haar Amerikaanse verkoopkantoor per 1 juni 1993 in handen gegeven van M. van Eeghen. Van Eeghen is nu nog adjunct directeur Marketing bij het be drijf. Hoewel het Amerikaanse kan toor evenmin ontkomt aan de gevolgen van de drastische af slanking van de vliegtuigbouwer - ook in de VS valt een aantal ontslagen - versterkt Fokker naar eigen zeggen met de benoe ming van Van Eeghen de ver koopinspanningen in de VS. Fokker wi'st eind jaren tachtig weliswaar enkele grote orders voor de Fokker 100 in de VS te plaatsen (American Airlines en USAir), maar slaagde er tot nu toe niet in hier één klant te vinden voor de Fokker 50. Dh propellervliegtuig voor ongeveer 50 passagiers ondervindt hevige concurrentie van de Frans-Itali aanse ATR. Van Eeghen krijgt de eindver antwoordelijkheid voor alle marketing- en verkoopactivitei ten in Noord-Amerika. Hij zal zijn toekomstige functie echter vervullen vanuit Fokkers hoofd kantoor in Amsterdam. De huidige directeur van Fokker Aircraft USA, S. Matthews, krijgt een functie waarin hij voor Fokker in Noord-Amerika de overheids- en industriële be trekkingen onderhoudt.

de Stem | 1993 | | pagina 5