B Opli Bisschop Bomers hoorde nooit in het CDA thuis OVERIGENS Archeologen zetten omgevallen geschiedenis Paaseiland recht Spaanse socialisten willen wapenstilstand in interne oorlog [Onderzoe I DE STEM Oogsten in d [gVD: Handel Hulp ACHTERGROND Gloria -DE STEM- rSlecht ter been?1 i De Arola brengt u j overal heen. jwMIJENBERG bv] DE STEM ZATERDAG 10 APRIL 1993 lDÊ stem edriegt onze herin nering ons als we menen dat de zo mers van vroeger warmer en de winters van toen kouder waren? In de vroege ochten den van Paaszaterdag was het in de kerk altijd nog aarde donker als in een graf, terwijl de koster in het voorportaal bezig was vuur te slaan. Wij zaten in het duister bij elkaar als de eerste christenen uit de tijd van de catacomben. De stem van de pastoor, die de gloeiende sintels en de wie- rookkorrels zegende, drong vanachter de zware kerkdeu ren nauwelijks tot ons door. Wij waren omgeven door een donkere stilte, tot achter in de kerk door de diaken een aar zelende kaarsvlam naar bin nen werd gedragen en hij, telkens zijn stem hoger ver heffend, het licht van Christus door het middenpad naar het altaar droeg. Op de zware paaskaars flakkerde even la ter een nog onzekere vlam. O beata nox. Doffe mannen stemmen zongen daarna elf profetieën, oude mythen vol vooroudergeloof, gewijd on verstaanbaar Latijn. In de doopkapel werd het water ge wijd dat wij later in flessen mee naar huis zouden nemen. Misschien wel voor het sacra ment van een stervende. Of tegen noodweer en bliksemin slag. Alle heiligen werden aange roepen in een litanie zonder einde en ten slotte werd ons de eeuwige zaligheid beloofd, waarvan wij dadelijk daarop de voorsmaak mochten genie ten. Want zodra het altaar bewierookt was en de pastoor met een ontoereikende stem het Gloria had aangeheven, brak de hemel los. Het orgel zong uit al zijn pijpen, hoog boven ons hoofd beierden de torenklokken, misdienaars lieten zonder ophouden de belletjes rinkelen, een mist van wierook trok de kerk in, uit alle hoeken werd de duis ternis verdreven door het licht op de kandelaars. En intussen duurde het Gloria, die jubelende, extatische me lodie waarvoor Mozart uit zijn graf scheen opgestaan, een hymnische muziek die tot aan de gewelven reikte. Het scheen of op datzelfde ogenblik ook buiten opeens het voorjaar was losgebarsten. Helder lentelicht glansde ach ter de glas-in-loodramen, waarin de kleuren nu brand den met een diepere gloed. In de plechtige stilte waarin nog de nagalm van het Gloria hing, preludeerden achter de hoge kerkramen vogels al luidruchtig op het Alleluja, dat even later door de pastoor driemaal en telkens op hoger toon werd aangeheven en waarvan de feestelijke melis- men als in een juichende echo door het koor driemaal wer den herhaald. Als we na een hartgrondig Deo gratias ten slotte huis waarts keerden, bleken in de tuinen de takken van de for sythia opeens berijpt met gele bloemetjes, trompetnarcissen bazuinden het voorjaar rond, het gras was bezaaid met ma deliefjes. In de achtertuin had moeder intussen eieren verstopt. Maar die gingen we pas zoe ken, als we uit het vasten- trommeltje de eerste boter- brok hadden losgemaakt van de kleverige klont snoepgoed dat we veertig dagen lang uit onze kindermond hadden ge spaard. De auteur Jan Cartens (63) schrijft vanaf vandaag met regel maat op zaterdag een bijdrage voor De Stem. Met autopech langs de kant van de weg. Geen gele Wegenwacht- paal binnen gezichtsafstand. Nu bewijst zich het gemak van de autotelefoon! De dame van de ANWB-hulpdienst vraagt: Bij welke paal staat u?\ 'Ik bel vanuit mijn auto. 'Kunt u niet even naar een paal?' Was ik niet van plan, want dat is een eind lopen. 'Maar dan kan ik vaststellen waar u staat. 'Ik kan u precies vertellen waar ik sta. Ze is in haar wiek geschoten en noteert met hoorbare tegenzin. Daar heeft natuurlijk niemand aan gedacht bij de toename van het aantal autotelefoons: de telefonistes van de Wegenwacht raken hun zekerheid kwijt. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Op paaszondag 1772 zette admiraal Jacob Roggeveen als eerste Westerling voet op een eiland dat hem de adem benam. Hij zag er negenhonderd door de bewoners opgerichte reuzenbeelden, en noemde het Paaseiland. Ruim twee eeuwen later ziet het er minder fraai uit. Door onze correspondent Frans Lindenkamp HET MOET op die paaszondag een van de meest vreemdsoorti ge ontmoetingen uit de geschie denis zijn geweest. Daar stond Jacob Roggeveen. Oog in oog met de bewoners van Rapa Nui en, wat hem eigenlijk meer ver baasde, de negenhonderd reu- zensculpturen die verspreid op gesteld stonden langs de vul kaanhellingen en de kustlijn. Heel toepasselijk doopte Rogge veen het eiland tot Paaseiland. Veel tijd om het Polynesische cultuurgoed te bestuderen of zich te verdiepen in het verle den van het door hongersnood, kannibalisme en stammenstrijd gedecimeerde volk had de zee vaarder niet. Het plichtsbesef overwon en na een kort verblijf namen de Ne derlanders afscheid van het gastvrije beeldhouwvolk. Met de wind in de zeilen zette de expeditie koers richting Terra Australis, het onbekende Zuid- land. Roggeveen tekende de kennis making met zoveel moois op in zijn scheepslogboek. Het was hem een raadsel hoe de Paasei- landers de uit de berghellingen gekapte meters hoge sculpturen over afstanden oplopend tot twintig kilometer hadden kun nen verslepen. Zou onze landgenoot vandaag 221 jaar na zijn onverwachte bezoek nog - eenmaal kunnen ronddolen over Paaseiland, dan zouden zijn observaties war- schijnlijk een heel ander verslag opleveren. Het is treurig gesteld met 's werelds grootste open luchtmuseum dat sinds 1888 onder de Chileense vlag valt. Weer en wind hebben de statige beelden dermate aangevreten dat gevreesd wordt of het omge- tuimelde erfgoed voor het nage slacht gered kan worden. Voor al het zeewater heeft zijn spo ren achtergelaten op de moais langs de kust. Vele zijn van hun sokkel gevallen en baden troos teloos in het zoute water. De grootste schade werd aange richt door de zeebeving van I960, die de Chileense steden Valdivia en Concepcion weg spoelde. De vernietigende ktacht was zo groot dat de golven op 3500 kilometer af stand van de Latijnsamerikaan- Toen de reusachtige beelden op Paaseiland nog in het gelid stonden. foto archief oe stem se kust afrekenden met het Ahu Tongariki-monument. Van dit indrukwekkendste meesterwerk in Polynesië is niets meer over. De vijftien moais, die gemid deld vijftig ton wegen, zijn zwaar beschadigd. De brok stukken liggen verspreid over een oppervlakte van twee hec taren temidden van tienduizen den stenen. Deze vormden het honderd meter lange en vier meter hoge platform waarop de moais eeuwenlang hadden ge staan, trots uitkijkend over Paaseiland. Toch gloort er hoop aan de horizon van Rapa Nui, de naam voor Paaseiland in de lokale Polynesische taal. Sinds vorig jaar oktober werkt de Chileense archeologe Patricia Vargas sa men met twaalf collega's - waaronder zes Japanners - aan de restauratie van Ahu Tongari- ki. Bij de herstelwerkzaamheden wordt zij bijgestaan door 35 plaatselijke 'metselaars' en een takelwagen, die de moais weer op hun heilige plaats gaat te rugzetten en wederom voorziet van de typische uit rood tuf steen vervaardigde Pukao- hoofddeksels. Voordat het ech ter zo ver is moet het 'Ahu-plat- form' in oorspronkelijke staat opgebouwd worden. 'Monnikenwerk', zo noemt Pa tricia Vargas het want de dui zenden stenen dienen als een legpuzzel in elkaar te passen. Bij haar karwei baseert zij zich op foto's van een Engelse expe ditie uit het begin van deze eeuw en op beeldmateriaal van Thor Heyerdahl, de wereldver maarde antropoloog die al de cennia lang tracht te bewijzen dat de voorvaderen van de Po lynesiërs uit Zuid-Amerika af komstig zijn en niet uit Azië. Na jaren van lijdzaam toezien hoe het museum Paaseiland in een ruïne veranderde lijkt de reddingspoging nu uiteindelijk op gang gekomen. De Chileense regering verschaft de expertise, terwijl de Japanners vooral geld en materiaal verstrekken. Dat er schot in de zaak is geko men valt te danken aan een wakkere werknemer in dienst bij een Japanse fabrikant van hijskranen. De man zat dij, jaar geleden onderuitgeza^- voor de televisie te kijken naad een documentaire over Paasei, land. Daarin luidde de burge' meester van het 162 vierkante! kilometer grote eiland de nooi klok. Zonder een takelinstalla'. tie zouden de 396 omgevalfc. moais blijven liggen waar liggen. „Onherstelbaar letsel dreigt-1 zo liet de burgervader triest weten. Daags daarop stond dè werknemer bij zijn baas op kantoor. Zijn voorstel: Tad; Incorporated doet een takelwa-1 gen cadeau en in ruil voor hst initiatief krijgt het bedrijf tis wereldwijde reclame voor] haar produkt. Het lumineuze idee sloeg aan en vorig jgJ herfst onderhandigde de Chi- leense marine het gevaarte aan de glunderende burgemeester] van Hanga Roa. Archeologe Patricia Vargas, directrice is van het Paaseiland Instituut van de Universiteit van Chili, rekent erop dat restauratie van Ahu Tongariki twee jaar in beslag neemt Daarna wil ze de overige den op het eiland gaan rechtzet-1 ten. Het overgrote deel lig schots en scheef langs de kust en in de krater en op de hellin-1 gen van de vulkaan Rano I ku op de zuidoostelijke punt] van het eiland. De Spaanse socialisten worden geteisterd door een corruptieschandaal. Dit weekeinde maakt de partij de balans op. De socialistische premier Gonzalez, niet betrokken bij het schandaal, is bereid zelf op te stappen om schoon schip te maken maar weet heel goed dat de partij dat niet wil. Door Tjabel Daling (anp) DE SPAANSE socialisten pro beren een wapenstilstand tot stand te brengen in de 'interne oorlog' die de PSOE sinds deze week teistert. Volgens Spaanse media zou premier' Felipe Gon zalez de prominente Baskische socialistische leider Ramon Jau- regui hebben aangewezen om de crisis in de partij te bezweren en de PSOE voor verdere scha de te behoeden. Jauregui moet de met elkaar overhoop liggende groepen bin nen de partij dichter bij elkaar brengen. De Spaanse socialisten zijn in opspraak geraakt wegens de betrokkenheid van hoogge plaatste partijfunctionarissen bij meerdere corruptieschanda len. Het partijbestuur van de PSOE besluit vandaag of de Spaanse socialisten in het open baar hun verantwoordelijkheid aanvaarden voor de corruptie schandalen en of er koppen rol len. Gonzalez vindt dat de PSOE een daad moet stellen. Hij eist het vertrek van degenen die verantwoordelijk zijn voor de corruptieschandalen en sluit zelfs zijn eigen ontslag niet uit. Geconfronteerd met een hoge werkloosheid van 20 procent (drie miljoen Spanjaarden), slechte scores in de opiniepei lingen en de desastreuze erva ringen van de Franse en Itali aanse collega-partijen, wil Gonzalez schoon schip maken. Als de PSOE zich nu niet profi leert als anti-corruptiepartij, zal zij evenals de Franse socia listen de verkiezingen in het najaar verliezen. En als er nu niet wordt opgetreden tegen al lerlei illegale praktijken, zal Spanje het voorbeeld volgen van Italië, dat door talloze steekpenningen-affaires onbe stuurbaar is geworden. Een speciale onderzoekscom missie concludeerde onlangs dat de regerende socialisten zich tussen 1989 en 1991 op grote schaal verrijkten. Twee parle mentsleden van de PSOE ston den aan het hoofd van een net werk van brievenbusmaat schappijen, die van grote ban- i Gonzalez ..belangrijk voor stemmenwinst... ken en ondernemingen ruim 15,5 miljoen gulden aan smeer geld opstreken en dit doorsluis den naar de partijkas. De zoge heten Filesa-affaire (naar één van de firma's) 'heeft tot nu toe alleen geleid tot het ontslag van de PSOE-penningmeester. Prominente socialisten als de voormalige vice-premier Alfon so Guerra en José Maria (Txiki) Benegas, respectievelijk num mer twee en drie in de partij hiërarchie, vinden dat de PSOE geen maatregelen hoeft te ne men zolang de rechter geen uit spraak heeft gedaan in de cor ruptie-affaire en niemand schuldig is bevonden. Beide po litici, vertegenwoordigers van het machtige partijapparaat, zien in de beschuldigingen de hand van de media en de Parti- do Popular (PP), de centrum rechtse oppositie, die staat te popelen om na elf jaar socialis tisch bewind de regeringsmacht over te nemen. Benegas bood begin deze week zijn ontslag aan in een brief, waarin hij met geen woord over de Filesa-affaire repte maar en kele ministers van Gonzalez 'vernieuwers van niks' noemde. De vernieuwers, onder wie mi nister Javier Solana van buiten landse zaken en vice-premier Narcis Serra, willen dat de par tij boete doet voor de illegale praktijken en zitten op de lijn— Gonzalez. Benegas beschouwde de opmer kingen van de premier, dat hij eventueel bereid is voor het Fi- lesa-schandaal de uiterste poli tieke verantwoordelijkheid te aanvaarden (en af te treden), als een motie van wantrouwen. Gonzalez reageerde uiterst ver bolgen op de publikatie van de brief. Beide politici hebben el kaar de afgelopen dagen nog wel gesproken, maar volgens het dagblad El Pais was het een 'dialoog van doven'. Het partij bestuur zal zich vandaag ook over het ontslag van Benegas moeten uitspreken. Of er in het paasweekeinde in derdaad koppen gaan rollen, is moeilijk te Voorspellen. Een groot aantal prominente socia listen heeft zich uitgesproken voor Gonzalez, maar een meer derheid van het partijbestuur is op de hand van Guerra en Be negas. Zeventien van de 31 le den behoren tot de zogeheten 'guerristas' (hoewel sommigen van hen zich ook 'felipistas' noemen), terwijl elf andere le den tot de zogeheten 'vernieu wers' gerekend kunnen worden. Drie andere leden van het par tijbestuur behoren tot geen en kel kamp. Gonzalez hoopt dat zijn eeuwi- ge rivaal Guerra en Benegas in het belang van Spanje en de PSOE vrijwillig terugtreden. Als ze dat niet doen, sluit tij zijn eigen aftreden als partijlei der en premier niet uit. Het lijkt echter uitgesloten dat j de PSOE Gonzalez laat vallen. Zonder de partijleider, nog al tijd veruit de populairste politi cus van het land, zal de parti; een zekere stembusnederlaag tegemoet gaan, menen veel waarnemers. De Spaanse media komen met verschillende toekomstscena rio's voor de PSOE. Als de in terne verdeeldheid binnen het socialistische kamp zaterdag niet verdwijnt, zal Gonzalei zich genoodzaakt zien vervroeg de verkiezingen uit te schrijven, luidt één van dé- opties. 'Bemid delaar Jauregui, aangeduid als neutraal, maar tevens een oude vriend van Benegas, pleit voor een buitengewoon congres van de partij na de verkiezingen en wil koste wat het kost de een heid binnen de partij bewaren. Een terugtreden van Gonzalez ziet hij niet zitten. „Onze partij en bovenal ons land heeft Gon zalez als lijsttrekker nodig', zei hij tegen de krant El Pais. Ivan onze correspondente I Rotterdam - De gemeentelij- I accountantsdienst van I Botterdam stelt een onder- nek in naar het indienen van l° hoge declaraties en moge- I iik gesjoemel met rekeningen 'r maaltijden van politici en ambtenaren van het stad huis Li d0et dit naar aanleiding van 1 jaarrekening 1991 van de be- I stuursdienst, waaruit is gebleken Den Haag - De Binnenland; de Economische Controledi meldingen onderzocht, waa' blok radio-actieve stoffen r In alle gevallen bleek het om nepprodukten te gaan. In geen enkele zaak kwam het daadwer-1 kelijk tot een koop. i Het gaat om pure oplichterij Jegt woordvoerder P. de Vries van de BVD. „De stoffen bleken: seen van alle radioactief te zijn. In één geval ging het om Cesium] 133. Maar ook dat is niet radio- actief. Dan had het Cesium 137 moeten zijn. En ook dat is niet bruikbaar als radio-actievel grondstof, als het niet is ver-I 1 rijkt." Alle meldingen worden! overigens veiligheidshalve wel» nagetrokken. I Er is volgens woordvoerder H.l Tonnon van de Economische! Controle Dienst, die betrokken is bij het onderzoek naar de handel! in nucleaire stoffen, geen over-: eenkomst te ontdekken in hetjj type bedrijven aan wie de stof fen worden aangeboden. De handelaren benaderden vol-l gens hem zowel privé-personen!] als bedrijven. Het aanbieden van; nepprodukten maakt volgens hem opgang vanuit Oost-Europa sinds de grenzen daar zijn geo pend. Volgens de BVD is het onderzoek naar de meldingen dat radio-ac-l tiet materiaal wordt aangeboden slechts een klein onderdeel van| het onderzoek naar proliferatie! (overdracht van nuclaire stof-l ALS EEN tussendoortje in het nationale nieuws meldden de media deze week dat bisschop Bomers van Haarlem zijn lid maatschap van het CDA heeft opgezegd. Het nieuwtje wilde niet tot groot nieuws uitgroeien omdat CDA-voorzitter Van Velzen het bedankje van de bisschop afdeed met de laco nieke mededeling dat hij het 'altijd jammer vindt als iemand zijn lidmaatschap opzegt.' Punt uit. Een bisschop is voor het CDA geen ander lid dan pak weg mijnheer of mevrouw X uit de IJ-straat in Z. Directe aanleiding voor bis schop Bomers om zijn bedank brief bij Van Velzen te depone ren was het verwijt van CDA- Kamerlid Ton de Kok vier maanden geleden in NRC-Han- delsblad dat zijn rooms-katho- lieke kerk de leer zonder liefde, barmhartigheid en troost uit draagt. Het CDA-lid Bomers vroeg Van Velzen zich van dit artikel te distantiëren. Deze weigerde dit omdat het hier naar zijn opvat ting ging om een zaak tussen de bisschop en een katholiek gelo vige. Een passende reactie op een foutieve stap van de bis schop. Zou Van Velzen aan het verzoek van de bisschop heb ben voldaan dan zou de partij voorzitter terecht het verwijt gemaakt kunnen worden niets te begrijpen van het karakter van het CDA noch inzicht te hebben in de ontstaansgeschie denis van zijn partij. De geboorte van het CDA ging gepaard met een langdurige discussie over de grondslag van de nieuwe partij. Een theolo gen-debat waarin ook de vraag aan de orde kwam of leden van het CDA elkaar de maat van hun christen-zijn mogen ne men. Eén van de uitkomsten van die discussie was de vast stelling dat 'het niet op de weg van een politieke organisatie ligt vragen te stellen, laat staan een verklaring te eisen omtrent Bomers iemands persoonlijke geloofso vertuiging.' De kritiek van De Kok op zijn kerk heeft te maken met zijn persoonlijke geloofsovertui ging. Dat hij die kritiek uit, maakt hem niet tot een minder CDA-lid, die door de voorzitter tot de orde moet worden geroe pen. Dat bisschop Bomers dat wel verlangde, laat zien dat hij zich niet wil neerleggen bij de scheiding tussen kerk en partij, tussen geloofsgemeenschap en politieke gemeenschap. De doorslaggevende reden voor Bomers' bedanken overstijgt 'de affaire-Kok'. De Haarlemse bisschop.vindt dat het CDA bij het tot stand brengen van de euthanasie-wetgeving 'een be leid heeft gevoerd dat niet an ders dan niet-christelijk kan worden genoemd'. Ook vindt hij dat het CDA door in te stemmen met de Wet Gelijke Behandeling de in de Grondwet verankerde vrijheid van onder wijs heeft aangetast. Het is het goed recht van de bisschop er die mening op na te houden. Evenals het zijn recht is om zijn partij daarop aan te spreken. Ook mag hij vinden dat homofilie een afwijking en een zonde is. Hoever hij met die opvatting af staat van de ont wikkelingen in de samenleving en in zijn kerk en hoezeer hij daarmee het gelijk van De Kok over de onbarmhartige benade ring van onder andere homofie len bewijst, laten we nu maar voor wat het is. Het gaat in deze beschouwing om de consequenties die het CDA naar de opvatting van bisschop Bomers moet verbin den aan diens visie op de on veranderlijke Bijbelse leer en de toepassing daarvan in de politiek. De bisschop zegt 'ge weldig geschrokken' te zijn van de opvatting van De Kok en Van Velzen dat je in de politiek wel vuile handen moet maken. Bomers in zijn bedankbrief: „Het werd gezegd met een hei lige overtuiging, die geen twij fel toelaat aan de oprechte be doeling van de heer De Kok, van uzelf en wellicht van heel het CDA. U beiden gaf niet de indruk open te staan voor mijn mening dat het niet geoorloofd is in de politiek vuile handen te maken ook niet door een klei ner kwaad te doen om een groter te voorkomen." De bis schop vindt dat het CDA in principiële kwesties 'gedwon gen kan zijn om tot getuigenis politiek over te gaan.' Terecht verbindt de Haarlemse bis schop aan die visie de conclusie dat 'onze politieke wegen scheiden'. Aannemend dat de opvattingen van de bisschop niet van van daag of gisteren zijn, komt de vraag op waarom hij ooit lid van het CDA is geworden. In zijn teleurgestelde verwachtin gen over het CDA klinkt door dat de bisschop nooit heeft in gezien of willen inzien, dat er een grondige wijziging is opge treden in de verhouding tussen kerk en partij, tussen geloof en politiek. De bisschop lijkt vast te houden aan het verouderde begrip 'confessionele partij'. Het theologisch debat dat aan de oprichting van het CDA voorafging, lijkt hem te zijn ontgaan of hij heeft het resul taat ervan als ondeugdelijk naast zich neergelegd. In dat laatste geval is het onbegrijpe lijk dat hij lid van het CDA is geworden. Uit de houding van de bisschop blijkt dat hij geen weet heeft of niet wenst te hebben van de emancipatie van zowel de kerk als van de politiek en de in vloed daarvan op hun onderlin ge verhouding. Daarvan is het essentiële kenmerk, dat ieder zijn eigen verantwoordelijkheid heeft en wordt gelaten. Kerk en partij mogen zich, om het in CDA-termen te stellen, door hetzelfde Evangelie laten ge zeggen, ze staan wel ieder in een eigen relatie tot dat Evan gelie. Het CDA verschilt nu juist van de confessionele par tijen waaruit het voortkwam, doordat het geen kerkelijke (ADVERTENTIE) j Door weer en wind, binnen en volle tank 120 km! Max. j snelheid 40 km/uur. Ook lever baar als rolstoel-inrij wagen. Vraag documentatie over deze fantastische twee-zitter. (Uitsluitend voor gehandicapten.) (confessionele, belijdende) par- I tij is, waarin één en dezelfde geloofsovertuiging de leden bindt. In de woorden van de grondslag-resolutie van decem ber 1978: „Het belangrijkste bindende element, waardoor het CDA tot een samenhangen de politieke partij wordt ge vormd, is de politieke overtui ging, welke vanuit het politieke leven als antwoord op de op roep vanuit de Heilige Schrift tot stand dient te komen." De theoloog prof. W. Klijn schreef in dit verband in 1980: „De kern waar alles om draait, is het inzicht dat de relatie tussen geloof en politiek niet onmiddellijk is, maar zowel vanwege de aard van het geloof zelf als vanwege de eigen aard van een politieke partij een menselijke, historische bemid deling behoeft." In minder theologische termen gezegd en betrokken op het CDA: de bijbelse boodschap is geen blauwdruk voor het be drijven van politiek; zij moet telkens weer vertaald worden in praktisch politiek handelen Voor bisschop Bomers is die vertaalslag geen probleem: leer is leer en die leer heeft geen menselijke bemiddeling nodig- In uiterste consequentie kan die.opstelling leiden tot het niet rekening houden met ontwik kelingen in de samenleving, tot het opleggen van de wil van een minderheid - en dat is het CDA ook. Wie, zoals Bomers, het CDA wil terugdringen tot een getuige nispartij, miskent de ontstaan- geschiedenis van het CDA en miskent dat de emancipatie van kerk en politiek hen beiden ten goede is gekomen. Hij miskent ook dat niet-handelen ook poli tiek bedrijven is. Maar dan wel met schone handen. Dat kan maar al te snel tot schuldige nalatigheid verworden. En dat wordt in de katholieke kerk ook tot de zonden gerekend. t Postbus 142.3900 AC Veenendaal. l\ i (Wiltonstr. 26). tel 08385-11251j l Servicepunten in heel Nederland. J DE BOOM kent men aan zijn Den Haag wacht niet tot het wordt gepresenteerd als was vrucht. Onvoldragen en groer Politiek is immers een zaak van De bijstandswet lokt uit tot frau Ie staan en incasseren dus te daar wat aan doen. Een goe voorzover het de publiciteit be 9ing dat er binnenkort een voldoende geweest. Veel tijd was zo voorkomen. Die discussie is er nu. Vragen dat hij niet samenwoont? Is h systeem niet hoogst ongebrui "i) iets niet doet? Zijn de k [oaken voor controle niet z< besparing niets terecht komt" worden zonder ingewikkelde Uf krijgen we weer zoiets als b categorieën onderscheiden vy [echtigden onder de 27 jaar' huidige systeem tegen gegaa oeid complexe regels te bep "te. Het departement verweert antwoord dat het slechts gaat dat de uitwerking komt na ov« "et voor een zin te overlegg absoluut niet duidelijk is of h( uewenste effecten oplevert? E vullen met praatjes voor de va 7[an de vruchten kent men de siechte vruchten dragen en eilbejwoord. De vrucht die evvijst dat het beheer van ha verlaat. Op beleid voor de pi

de Stem | 1993 | | pagina 2