IB STEM Tiende Jeugdtheaterfestival met internationale groepen De wereld volgens Fabian Muntslag De Vierkante Decimeter Dina Carroll vindt het jammer dat ze in Engeland opgroeide VEILIG APRIL 1993 DEEL D arland r absolute 3m. zijn de nen de ersteund of SPD; [tratief sheer irnaar te onemen met Ibbenbroek j vergezeld turen naar |aa - maakt laties met Ivlesbureaus heel betaal- ontbijt van tijd voor uw ent u tussen n 'De wereld vol gens worden aan de hand van een vragenlijst jongeren gepor- tretteerd en wordt naar hun kijk op de wereld geïn formeerd. Vandaag; Fabian Muntsslag Leeftijd: 18 jaar Woonplaats: Breda Voornaamste bezigheid: School, helaas, en werken in een brood jeszaak Waar heb jij je de afgelopen week het drukst om gemaakt? „Ik maak me nergens druk om, alleen wel als er iets heel erg aan de hand is met mensen van wie ik hou." Olifantenjagers kunnen een aan- ifeel kopen, waarmee ze 10 jaar later een olifant kunnen dood schieten. Wat vind je van dit Afri kaanse plan? „Ze moeten die beesten met rust iaten. Straks zijn ze uitgestorven en weten we alleen uit boeken koe ze er uit zagen. De Neder landse jachtwet moet ook veran derd worden. Ik vind het raar dat erop trekvogels geschoten mag worden." Wat interesseert je absoluut niet? „Politiek." War interesseert je wel? „De toekomst. Ik wil kok wor den en een eigen restaurant be ginnen. Ik hou van koken en van alle soorten eten." Waaraan zouden ze in Den Haag meer aandacht moeten besteden? „Aan de studiebeurzen. Ik ge loof dat je straks maar 128 gul den per maand krijgt. Dat gaat toch niet met bijna tweeduizend gulden schoolgeld plus boeken!" Wie moet er aan de schandpaal? „De man van die studiebeurzen en mijn leraren. Sommigen zijn heel tof hoor, maar anderen zijn zielig." In welk land zou je nooit willen wonen? „In Ethiopië. Daar is te weinig voedsel, kun je zand gaan bak ken..." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „Michael Jackson lijkt me inte ressant om mee te praten. Hij heeft zoveel meegemaakt en zijn muziek is heel goed." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „Aan mijn beste vriend geven. We kennen elkaar al zo lang en zo goed, we delen eigenlijk alles, behalve vriendinnen." Welke ftlm/boek/plaat mag een mens voor geen goud missen? „Under Seas' met Steve Seagal, hij is kok op een schip dat ge kaapt wordt, maar hij kan ook goed vechten." Als het antwoord 'ja graag' luidt, wat is dan de vraag? „Als het ideale meisje mij zou vragen met haar te trouwen. Ze moet wei bruin zijn. zwart haar hebben en even groot zijn als ik." ae vierkante deci meter van deze week is gevuld door Inge-Ma- rieke Hammen uit Breda. 'Toen ik een gedichtje wilde schrijven voor ragAzzi, heb ik zitten denken over een thema: het racisme in Duitsland, de oorlog in voormalig Joegosla vië, de daklozen in Amster dam... Allemaal zware onder werpen. Uiteindelijk ik maar gewoon een gedicht geschre ven, waarover, hoop ik mensen nadenken,' schrijft Inge-Ma- heke in haar toelichting. Ze krijgt zo spoedig mogelijk een cd toegestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. Onder de tafel ben ik veilig. Veilig weg van alle gezichten. Van de ogen die bij de gezichten horen. Ik kijk naar ze, naar de gezichten. Ik kijk naar de mensen die bij de gezichten horen. Allemaal verschillend. Mij kunnen ze niet zien, de gezichten. De ogen die bij de gezichten horen. Daarom zit ik onder de tafel. Daar ben ik veilig tenminste voorlopig. FOTO JOEP LENNARTS Artemis is een van de Nederlandse gezelschappen die meedoen aan het tiende Jeugdtheaterfestival in Den Bosch. Van onze kunstredactie en groot, opblaas baar paleis, Eggo- polis, wordt het vi suele visitekaartje van het tiende Jeugdtheaterfesti val in Den Bosch (21-27 april). Vanwege het jubileum heeft het evenement een internationaal karakter. Dertien groepen uit de Verenig de Staten, Duitsland, Italië en Engeland verzorgen samen met Nederlandse en Vlaamse jeugd- gezelschappen in totaal ruim vijf tig voorstellingen. Voor jong en oud, want dit festi val, onder directie van acteur-re gisseur Wim Meuwissen, is niet alleen bedoeld voor kinderen en tieners, maar ook voor professio neel geinteresseerden. Het Nederlandstalige program ma-onderdeel biedt een over zicht van belangrijke en markan te voorstellingen voor een pu bliek van vier tot achttien jaar. Het gaat vooral om gezelschap pen die het Nederlandstalige jeugdtheater artistiek vernieuw den. Verder krijgen die voorstel-, lingen de aandacht die boeiend zijn om hun vormgeving. Vorm geving is dit jaar het centrale thema van het festival en derhal ve onderwerp van studiebijeen- komsten en exposities. Tot de Nederlandstalige optre denden behoren de PaardenKa- thedraal met ondermeer 'Erik of het klein insectenboek' naar het boek van Godfried Bomans en 'Surinaamse verhalen', Theater groep Maccus, Theatergroep Sir- kel van Frans Malschaert, Luci fer, Stella, Teneeter, Huis aan de Amstel, Speeltheater Gent, Ar temis en Het Gevolg. De installatie 'Eggopolis' wordt de grote trekpleister van dit tien de festival. Een installatie van ontwerper Alan Parkinson, een architect die lucht als belangrijk ste bouwsteen hanteert in zijn opblaasbare paleizen. 'Eggopo lis' is een stad, bestaande uit tien kolossale eieren die met elkaar door lage, gebogen tunnels zijn verbonden. De bezoeker kan er in en zal in elke ruimte een specifieke kleurervaring opdoen. Acteurs, vertellers en muzikan ten zullen in deze gesloten ruim te hun eigen fantasie kunnen uitleven. Ook de internationaal vermaar de Nederlandse kunstenaar en acteur, Frans Malschaert, bouwt speciaal voor dit jeugdtheaterfes tival een bouwwerk, ditmaal een tempel waarin doorlopend scè nes uit 'Het Domein' worden gespeeld. In het weekeinde zul len er ook delen uit Malschaerts beeldende voorstellingen 'Lot' en Biok' te zien zijn. In de Bos sche Kunstacademie is tevens een expositie ingericht van ob jecten, maquettes, schetsen, fo to's, dia's en video's van deze bijozndere artiest. Het internationale pakket omvat tal van ongewone voorstellingen en performances. Half Moon Young People's Theatre (HMYPT) komt naar Den Bosch om een confrontatie aan te gaan met het Nederlandse kinderthea ter dat net als zij ook op scholen speelt. Dit sociaal geëngageerd Engels theater presenteert op Britse scholen en jeugdhuizen educatieve projecten over racis me, vrouwendiscriminatie en de Derde Wereld. Zij spelen een stuk over twee nichtjes, waarvan de een in Londen en de ander in Bangladesh leeft. Uit Italië komen Tam Teatro Musica uit Padua en het Raven na Teatro, die beide terugkeren naar mythologische oerbronnen en oude Italiaanse spelvormen. Het grootschalige Schauburg München/Theater der Jugend speelt 'Ixypsilonzett', een beel dende, muzikale en choreografi sche voorstelling over de liefde van twee mannen voor een vrouw. De sfeer is die van een verlopen circus, de vergane glo rie van een pantomimetheater. Twee Amerikaanse performan ce-artiesten zijn ook van de par tij. Jo Andres uit New York grijpt in haar voorstelling 'Ghost fish speak' terug naar de Ameri kaanse danstraditie en ontregelt de waarneming door beelden (ook film en dia) zonder schijn baar verband in elkaar over te Iaten vloeien. Theodora Skipita- res brengt de hyperrealistische voorstelling 'Underground', waarin minatuurbeelden met poppen de revue passeren; een reis door ondergrondse ruimtes die de mens voor zijn veiligheid bedacht, van de Egyptische pyra- mide tot en met de schuilkelder in de achtertuin. 'Een intellec tuele Disney' wordt Skipitares in eigen land genoemd. De befaamde reizende Ameri kaanse videotheek The Kitchen is tijdens het festival ook in Den Bosch. Er is een selectie videot apes gekozen met klassiekers en zeer hedendaags materiaal. Werk van Robert Wilson is er te zien naast video's gemaakt door kinderen met de zogenaamde 'pixel-vision', een soort speel goedcamera. De meeste voor stellingen worden gehouden in de Schouwburg Casino, Theater Bis, Theater Lijn en De Preker spoort. Door Marjolein Rotsteeg oms lees je in de krant een bericht over iemand die in een taxi geboren is. Hoe het die ba by's later vergaat, hoor je nooit. Behalve dan in het geval van Dina (uitspreken ais 'diena') Carroll. Zij scoorde on langs haar eerste hit met 'Special Kind of Love'. Haar hoofd kwam ruim 24 jaar geleden ter wereld in een Ameri kaanse taxi. De rest van haar lichaam volgde in het ziekenhuis. Enkele jaren later werd haar vader, beroepsmilitair, overge plaatst naar Engeland. Dina groeide grotendeels op in het besloten wereldje van de leger basis. „Dat gaf me vooral tijdens m'm puberteit een heel veilig gevoel," vertelt ze. „Ik weet zeker dat anderen het wellicht als benau wend ervaren, maar ik niet. Ik vond de Britten lang niet zo warm, vriendelijk en open. En het duurt veel langer om mensen buiten de basis te leren kennen. Legermensen maken veel sneller vrienden, omdat ze eraan ge wend zijn elke vier of twee jaar te verhuizen." Dina was van nature al vrij intro vert en trok zich door de kloof tussen het leven op de basis en Dina Carroll; aangetast." meeste problemen heb ik wanneer mijn privacy wordt FOTO POLYDOR de Britse realiteit steeds verder in zichzelf terug. „Ik ben op m'n veertiende of vijftiende van school gegaan. Daarvoor ging ik al niet vaak meer. Ik voelde me er doodon gelukkig. Ik haatte die Engelse school! Ik zag er anders uit dan de andere kinderen en mijn haar was niet steil. Dat werd me over duidelijk gemaakt. En daar werd ik heel onzeker van. Op de leger basis had ik die problemen niet. Daar vonden de kids me juist heel mooi." Op haar debuut-cd 'So Close' wist deze Amerikaanse Engelse aan dance een warme souldi- mensie toe te voegen. Ze vindt het in muzikaal opzicht jammer dat ze niet in 'The States' is opgegroeid. „Dan had ik ongetwijfeld ook gospelmuziek met de paplepel ingegoten gekregen. In Engeland is de invloed van gospel mini maal." Toch zou je dat bij beluistering van 'Heaven Sent' niet zeggen. De zang van het gospelkoor van Cissy Houston (de moeder van...) is goed voor een dubbele dosis kippevel. Naast een artis tiek, is haar cd 'So Close' ook een commercieel succes. Nu al ervaart Dina ook de keerzijde van de succesmedaille an den lijve. „De meeste problemen heb ik wanneer mijn privacy wordt aan getast. Dat mensen me op straat aanspreken vind ik prima. Ik heb altijd tijd voor ze. Maar op een nacht werd m'n moeder om één uur 's nachts wakker. Ze had iets gehoord. Ze keek naar buiten en zag dat er een man in onze vuilnis aan het zoeken'was. Het is toch onvoorstelbaar dat men sen zoiets doen?" O O O O O O O O O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (4) Mr. Blue - Ren Klijn (1) No limit - 2 Unlimited (2) Open sesame - Leila K. (9) She goes nana - Radios (3) Give in to me - Michael Jackson (13) Ok Carolina - Shaggy Sing hallelujah - Dr. Alban (8) Lumberjack - Jackyl (5) I will always love you - Tears'n' Joy (10) You suck - Consolidated (12) Nog 'n kans - Vera Mann (6) I'm every woman - Whitney Houston (19) All that she wants - Ace of Base (16) Only with you - Captain Hollywood Project (36) Informer - Snow (20) Give it up - The Good Men (14) Ordinary world - Duran Duran (17) Jump - Van Halen (11) Are you gonna go my way - Lenny Kravitz (15) Open your mind - Usura (26) My numer one - BZN (25) Jump they say - David Bowie (35) Must be crazy for you - Melissa Etheridge (24) The morning papers - Prince (29) Deep - East 17 (33) Doe niet zo moeilijk - Normaal (18) Mockin' bird hill - Roots Syndicate (37) Don't talk innocence - Daluxe (30) Bed of roses - Bon Jovi Sad but true - Metallica Would? - Alice in Chains (23) Pippi Langhouse - KK Travels Eenmaal in je leven - Zangeres Zonder Naam (34) Angel - John Secada (21) More and more - Captain Hollywood Project Send me an angel - CB Milton (31) Broken - Soulsister I feel you - Depeche Moche (28) Took my love - Bizarre Ine (22) NYC - Charles Eddie Stichting De Nederlandse Top 40 (g) N ISfiVAV! (3) Young at Heart - Bluebells O (1) Informer - Snow (2) Oh Carolina - Shaggy (4) Mr. Loverman - Shabba Ranks (5) Show Me Love - Robin S 1 1) Informer - Snow (2) Freak Me - Silk (3) Nuthin' but a 'G' Thang - Dr. Dre (4) I Have Nothing - Whitney Houston (5) Don't Walk Away - Jade Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 25