Bteltkluut wil nieuwe bossen Commercie duikt op duikrage ovz DE STEM PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER leid voor monument Zusters van het Heilig Hart in Sluiskil or?e?aSvShjHulster Ambacht moet volgens boswet verloren gegane groen herinplanten Ossendrecht verkoopt LPO-kantoor 'Anders is gewoon (of niet)' themaweek op De Schans ZEELAND C2 er en carl hoera [Kastanje" 1AP NOORD- IEVELAND iaatregel wiheden erweg [•ra 24 UUR ■SERVICE Weekenddienst Stem-redactie Voorzitter Bermuda Divers Hulst: 'Duiken kun je niet in vier weken leren' Onderzoek naar explosieven in Kuitaart Onderzoek caravans op De Vogel Nieuw-Namen Koewacht Axel GRATIS KODAK KOLORKID* BIJ ONTWIKKELEN AFDRUKKEN foto verschoore Streekmuseum Hulst weekendje gratis ME'ers oefenen op leerlingen Bergen op Zoom Autodieven na achtervolging in Antwerpen aangehouden Het beste hoeft niet het duurste te zijn! de extra uitgebreide gevarenpolis 4? Opstal 0,65 en Inboedel 1,50 per 1000,- verzekerd bedrag Betrouwbaar, degelijk en compleet Zeker weten i Bel 01100-3339 loESTEM ZATERDAG 10 APRIL 1993 ■van onze verslaggever |.sel - B en W van Axel ■willen vijftienhonderd gulden ■beschikbaar stellen voor de ■oprichting van het monument Kosters van het Heilig Hart ISint-Elisabethziekenhuis in ■Sluiskil. De congregatie van de Zusters van het Heilig Hart was gedu rende de periode 1915-1990 een begrip voor de gezondheidszorg in de Kanaalzone. In Sluiskil is in verband hiermee een organi satiecomité samengesteld, die als doel heeft een monument op te richten. Dit als dank aan de zusters voor hun 75-jarige inzet voor de gezondheidszorg in het ziekenhuis in Sluiskil. Het comité van aanbeveling, waarin onder andere vertegen woordigers van de colleges van b en w van Terneuzen, Sas van Gent en Axel en van de organi satie Artsen zonder Grenzen Ne derland zitting hebben, is een voorlopig programma opgesteld. Volgens dit programma wordt het monument op zaterdag 5 juni onthuld. Het Axelse college stelt in het raadsvoorstel dat aan de bouw van het monument uiteraard de nodige kosten verbonden zitten. Het comité van aanbeveling heeft derhalve het college ge vraagd een financiële bijdrage te leveren om de bouw van het monument mogelijk te maken. Het Axelse college vindt dat re delijk. Dit in navolging van de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. Het voorstel wordt donderdag behandeld door de raadscom missie voor gemeentefinanciën. Het voorstel komt ook een dag eerder aan de orde tijdens de vergadering van de commissie sociale zaken, welzijn en onder wijs. Iiat EdwiivvèiiT Ihuis. Je collega'™ en vrienden. Teixeira. Ik wensl met Gods hulp w leste met jullie hu lt. M. v.d. B. Huid 1993 ons Willeke ïalve eeuw jong I arte gefeliciteerd. Vnilie en aange- de feliciteren van )0 tot 22.00 uur - Tel. 01148-237? van 16.00-2.00 uur Jol 22.00 uur Isdag geopend wenst. in de gemeente et de verkeersvei- Boid. Het dagelijks fNoord- en Zuid- deze werkzaam- et 28 april 1993 de porden genomen: alle bestuurders in van 6.00 uur tot nleidingsroute wor- aangegeven door voor noodzakelijke |oemd, s. J. A. de Visser, AS TERNEUZEN loppe, postzegel is SLASHANDEL [30 WB Terneuzen Van onze verslaggever iHulst - De Natuurbescher- liningsvereniging De Stelt- Ikluut heeft het waterschap hulster Ambacht gevraagd L de tafel te gaan zitten L de singels opnieuw in [te planten en het onder houd te regelen. ■Van de vele kilometers bosplant- Isoen langs de polderwegen zijn echter nog maar enkele tiental- i meters over, constateert be stuurslid R. Geus in het leden- j van De Steltkluut. Het wa- terschap heeft onder het mom i iepeziektebestrijding de af- open jaren vele kilometers bosplantsoen rigoureus omge- liakt ■Dit tot grote droevenis van na- Ituurbeschermingsvereniging De I Steltkluut, die het waterschap tnd vorig jaar kon stoppen. I De Steltkluut kwam er toen ach- I ter dat de betreffende groensin- 1 gels onder de boswet vallen. Met die wet in de hand hebben de (natuurbeschermers kunnen be reiken dat de motorzagen het (zwijgen werd opgelegd. Volgens de boswet zal het water- het verloren gegane groen I moeten herinplanten. De Stelt- kluut wil wel dat dit op verant woorde wijze gebeurt. Binnen de vereniging is genoeg kennis aan- j om bij de plannen betrok ken te worden. Tevens gaat de (Steltkluut opnieuw met het wa- terschap om de tafel zitten om te (bespreken hoe het nog resteren- de deel kan worden gekoesterd, t het kan uitgroeien tot een gevarieerd beplantingselement. Ruilverkaveling De bosaanplant dateert uit de tijd van de ruilverkalveling 'Stoppeldijk'. De singels werden toen aangelegd als compensatie voor het verdwijnen van natuur- en landschapswaarden in het ge bied. Het ging om de Grafelijk heid, Koedamstraat, Cambron- sestraat, Hontenissestraat en het Kwaadstraatje. In de singels werden onder meer veldiep, veldesdoorn, meidoorn, fatwilg en hondsroos aange plant. In de loop der jaren ging de veldiep de boventoon voeren in de plantsoenen en werd veel vuldig getroffen door de iepe ziekte. Volgens Geus werd bij de bestrijding van de ziekte niet op een struikje meer of minder ge- faken. „Complete singels zijn de afgelopen jaren verdwenen, fangs enkele wegen is een scha- ®el rijtje populieren ervoor in de plaats gekomen". Vanuit de Steltkluut is herhaal delijk geprobeerd de groensin- gels te behouden. Maar dat mocht niet baten. Het water schap Hulster Ambacht, dat ei genaar en beheerder is van het Wen, hechtte er weinig waarde aan. Het onderhoud en herstel van de singels heeft een lage Prioriteit en bovendien is men de singels liever kwijt dan rijk. Im- de struiken geven nogal vans problemen bij het opscho ten van achterliggende sloten. Voor redactionele zaken kan dit Paasweekeind con- fact worden opgenomenmet hugene Verstraeten, tele foon 01140-16755. B.g.e. 11150-18924 of 01153-1534. Onder leiding van instructeur Wilfried de Smet wordt een nieuwe lichting leden van de Bermuda Divers opgeleid voor het duikbrevet. foto wim kooyman EDITIE zeeland Kantoren Arir1eU2en' Hulst en Goes- on ÜSSen en te'efoonnummers °P Pagina A2. Openingstijden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie (edi«nU2Ün' F!ein van der He,m ttn ®Vrank van Cooten, HamlH ,ei)'rJon Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. (DrnS: CeeS MaaS' (Provincie redacteur). fa/StJrv9ène Vershaeten pv- editiechef) flSDertemiteXpl0itatie C.MenueUrZeeland: WvéH'o9-3291459940. DE belangstelling voor de duiksport neemt snel toe. Duik clubs leiden een bloeiend bestaan. Maar ook de commercie duikt er nu op. Niet alleen in buitenlandse vakantie-oorden, waar je binnen een paar dagen al een (vaak waar deloos) brevet kunt halen, maar ook dichter bij huis. De Hulster duikvereniging de Bermuda Di vers beziet met gemengde gevoe lens hoe commerciële duikoplei- dingen stoomcursussen beloven. Ze zijn niet alleen peperduur, maar omdat ze geen erkend brevet afleveren, later vaak een ontgoo cheling voor de deelnemers. Alleen een erkend diploma van de Neder landse Onderwatersport Bond (NOB) opent de weg naar een mooie duikloopbaan. Van onze verslaggever Eugene Verstraeten Wie wil leren duiken hoeft eigenlijk maar één vraag te stellen. Is de betreffende duikschool of vereniging aangesloten bij de NOB of lid van de internationale overkoepe lende duikorganisatie CMAS? In Zeeuws- Vlaanderen zijn er op dit moment vier clubs die op die vraag 'ja' kunnen antwoorden. „Alle andere opleidingen zijn louter uit op winst", zegt voorzitter Jan Boogaert van de Hulster Bermuda Divers, „Het is onmogelijk om op vier weken of korter een volledige duikopleiding te krij gen", stelt Boogaert. „Onze cursussen begin nen in september en pas een jaar later kun je zeggen dat je kunt duiken. Kijk, ik kan best verdragen dat de zon in het water schijnt en dat sommige mensen een slaatje willen slaan uit de bloeiende duiksport. Maar duik-aspi- ranten misleiden vind ik weinig sportief". Duiken is voor veel mensen nog een myste rieuze sport. Voor sommigen lokt ook het avontuur. „Duiken is een sport met een risico", zegt Gino Schuerman van de Bermu da Divers. „Zoals dat ook met parachute springen en bergbeklimmen het geval is. Dit risico kan verantwoord worden genomen, mits je een gedegen opleiding volgt". Heel wat mensen maken vooral tijdens hun vakantie kennis met de duiksport en menig een haalt daar ook een brevet. Er zijn duikscholen met erkende en scholen zonder erkende brevetten. Wat maakt het eigenlijk uit? Veel, want alleen met een erkend brevet mag je overal in Europa, en zelfs daar buiten, duiken. Vakantie Veel mensen hebben na hun vakantie de smaak te pakken en willen dan lid worden van een duikvereniging. Meestal wordt dan gevraagd of ze enige ervaring hebben. Ze zwaaien dan trots met hun pas behaalde 'brevet'. Jammer maar helaas. Ze moeten dan weer opnieuw een cursus volgen, omdat het brevet dat zij hebben gehaald niet wordt erkend. „Het is natuurlijk sneu van het geld dat voor deze cursussen betaald moet worden", zegt Schuerman. „Bedragen van 600 gulden en meer zijn geen uitzondering. Ook de verze kering tijdens zo'n opleiding is discutabel. Vaak zijn de mensen niet eens verzekerd. Dat is wel het geval als je een cursus volgt bij een erkende duikschool". De goedkoopste manier om een brevet te halen is een opleiding volgen bij een duik vereniging. Met zo'n erkend papier op zak kun je op je vakantie-adres meteen aan de slag. Waar ook in Europa. Een lidmaatschap van bijvoorbeeld de Bermuda Divers kost 350 gulden per jaar. Inclusief de wekelijkse trainingen in het Hulster zwembad. Com merciële opleidingen kosten al snel het dub bele. De Bermuda Divers bestaan inmiddels drie jaar en de vereniging telt vijftig leden. De helft daarvan heeft een duikdiploma en achttien nieuwe leden zijn pas geslaagd voor het theoriegedeelte van het 1-sters duikbre vet. Ze zijn nu aan het oefenen voor het praktisch examen in het zwembad. Over een paar weken gaan ze mee naar de Grevelin- gen en de Oosterschelde voor de eerste lessen in het buitenwater met perslucht. Jan Boogaert heeft al op heel wat plaatsen in de wereld gedoken, zoals in de Rode Zee en de Nederlandse Antillen. „Maar het mooiste plekje is de Oosterschelde", zegt hij. „Je ziet er een enorme verscheidenheid aan leven. Een prachtige wereld". Duikers zijn zeker geen avonturiers die dro men van het vinden van onderwaterschatten. „Sportduiken is een uitdaging voor mensen met verantwoordelijkheid", stelt Boogaert. „Het is op ontdekking gaan langs onbetre den paden. Een must voor iedereen die van ongerepte natuur houdt. Een mooie therapie voor jachtige hedendaagse mensen. Ik heb spijt dat ik de duiksport niet tien jaar eerder ontdekt heb. Ik ben nogal een driftkikkertje, maar als ik onder water ben verander ik op slag. Het is heel rustgevend". Onderwaterfotograaf De Bermuda Divers organiseren regelmatig activiteiten die ook voor niet-duikers inte ressant kunnen zijn. Zo wordt op 24 april een prachtige diavoorstelling gepresenteerd door de bekende onderwaterfotograaf Jos Audenaerd van duikclub Amfora uit Ant werpen. De voorstelling wordt gegeven om 20.00 uur in het restaurant van het Hulster zwembad De Driehoek. De diapresentatie gaat met name over Ierland en Indonesië. De toegangsprijs is vijf gulden. Het entreegeld komt geheel ten goede aan een andere activi teit van de Bermuda Divers, het duiken met lichamelijk gehandicapten. Van onze verslaggever Kuitaart - De Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) gaat binnenkort de omgeving van de Klei ne Vogel bij Kuitaart af speuren naar explosie ven. Dat gebeurt op verzoek van B en W van Hontenisse, na dat vorige week bij werk zaamheden een landmijn uit de Tweede Wereldoorlog boven water kwam. Inspectie door de EOD leer de dat het wapentuig geen kwaad meer kon, omdat er geen ontstekingsmechanis me meer in zat. Naar aan leiding van de vondst doken in Kuitaart de verhalen al snel op. Oudere inwoners wisten zich aanvankelijk te herinneren dat de Duitsers in het laatste oorlogsjaar al lerlei wapentuig in de Klei ne Vogel hebben gedumpt. Later was er al sprake van een vrachtwagen vol en nu is het verhaal inmiddels aangedikt tot meerdere vrachtwagens. Wat er alle maal van klopt zal moeten blijken uit het onderzoek van de EOD. Van onze verslaggever Ossendrecht - Het kantoor voor het Logistiek Park Os sendrecht (LPO) aan het Hondseind in Ossendrecht wordt verkocht, zo blijkt uit een voorstel van het college van burgemeester en wethou ders. Bijna twee jaar geleden kocht de gemeente dat huis. De begane grond werd verhuurd aan de Commanditaire Vennootschap LPO. Die gebruikte het als kan toor. De bovenverdieping werd en wordt verhuurd als bovenwo ning. Omdat de provincie begin vorig jaar een streep trok door de plannen voor een logistiek park bij Ossendrecht is het kantoortje niet meer nodig. Om die reden wil de gemeente het verkopen aan een plaatselijke makelaar. Het college stelt verder voor om het tarief voor de huur van het sportgedeelte van De Drieschaar te verhogen met 3,7 procent, het prijsindexcijfer. Eind vorig jaar liet het college weten dat over wogen wordt om het aantrekke lijker te maken voor verenigin gen om tweederde deel in plaats van éénderde deel te huren, door, het tarief voor de huur van twee derde deel te verlagen. Nu blijkt dat het college daar van afziet omdat op die manier de gemeen te minder inkomsten zou krijgen. Wel wordt nu voorgesteld om de huur voor tweederde deel te be vriezen. De leden van de commissie openbare werken bespreken dinsdag 13 april de voorstellen, aanvang 19.00 uur in het ge meentehuis. Van onze verslaggever Hengstdijk - De gemeente Hontenisse gaat onderzoe ken of een aantal staan plaatsen voor caravans op camping de Vogel te Hengstdijk wellicht in strijd is met het bestemmingsplan. De inventarisatie wordt ge houden naar aanleiding van klachten door omwonenden. Die vinden dat een aantal caravans wel erg dicht te gen de kern is geplaats. OUD PAPIER - Leden van de muziekvereniging De Schelde- zonen halen vandaag vanaf 09.00 uur weer oud papier op. OUD PAPIER - Leden van de muziekvereniging EMM halen vandaag vanaf 09.00 uur weer oud papier op. JEUGD RODE KRUIS - In de Prinses Marijkeschool werd een feestelijke diploma-uitrei king gehouden, want 35 leer lingen van groep acht slaag den voor het diploma jeugd EHBO-A. Burgemeester E. de Graaf was aanwezig als mystery guest. Alle kinderen kregen een diploma en eem button. Het Jeugd Rode Kruis afdeling Axel vierde tevens het eerte lustrum. Twee vrij willigsters van het eerste uur werden in de bloemtjes gezet. Dit waren L. van Nugteren uit Sas van Gent en E. Hamelink uit Axel. C. Ovedulve uit Axel verleende tijdens de gehele cursus assistentie bij het prak tijkgedeelte van de cursus. SCHIETINGEN St.-Jansteen - Zaalk De Kroon, 28 schutters. Hoge vogel: R. d'Hondt, Koewacht; eerste zijvo gel: O. de Schrijver, St.-Jansteen; tweede zijvogel: E. Janssen, Moerbeke; grootste aantal (5): G. Steijaert, St.-Gillis Waas. Heikant - Zaal 't Heike, 27 schut ters. Eerste hoge vogel: R. Schal- kens, Heikant; tweede hoge vogel: J. van Kerckhoven, St.-Jansteen; eerste zij vogel: H. Bont, Stekene; tweede zijvogel en grootste aantal (6): W. de Cuyper, Hulst. ZATERDAG HULST - Café De Kroon, 14.30 uur, schieting. - ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 uur, schieting. AXEL Clubgebouw Showband Axel, 20 uur, bingo. TERNEUZEN Schelpenhoekje, 14 uur, kaarting. SLUISKIL Winnetou, 20 uur, schieting. LAMSW AARDE Café De Vier Jaargetijden, 14 uur, paastoernooi biljarten. ZONDAG OSSENISSE - Camping Mussennist, 15 uur, paasschieting. ST.-JANSTEEN - Café Den Ouden Arend, 14 uur, paaskaarting. TERHOLE - Café De Kroon, 14 uur, bief- stukkaarting. MAANDAG CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijskaarting. HULST -Café De Kroon, 14.30 uur, schieting. De Blaauwe Hoeve, KBO, 13 uur, kaarting. LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 14.30 uur, schieting De Vrede. OSSENISSE - Hof ter Nesse, 14 uur, prijskaar ting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 14 uur, paas kaarting. TERHOLE - Café de Kroon, 14 uur, biefstuk- kaarting. (ADVERTENTIE) UUR FOTO SERVICE t/m 1 mei 's-Gravenhofplein 8 - Hulst - 01140-16162 Van onze verslaggever Terneuzen - Scholengemeenschap De Schans voor Voortgezet Speciaal Onderwijs in Terneuzen hield een themaweek met als titel Anders is gewoon (of niet). De achterliggende gedachte was dat iedereen een andere smaak of cultuur heeft. Van onze correspondente Hulst - Het streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst, dat dit weekeinde officieel het museumseizoen opent, is in het weekeinde van 17 en 18 april gratis te bezoeken. De gratis entree is te danken aan het nationale museumweekein- de, waarbij in Nederland bijna alle musea de bezoekers gratis binnenlaten. In het Hulster streekmuseum kan de bezoeker een uitgebreide collectie bewonderen van histo rische, folkloristische en regio nale waarde. Ook is er de uitge breide Reynaerttentoonstelling, waarin de figuur van Reintje de Vos belicht wordt in vele facet ten. Van 19 tot en met 30 april is het museum gesloten en daarna is het open tot 6 september van maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. In de maanden juli en augustus is het museum ook op zondag geopend. Ruim 125 leerlingen namen aan het project deel. Een aantal klassen brachten een bezoek aan het voormalige con centratiekamp in St. Niklaas en de tentoonstelling 'De wereld van Anne Frank' in Gent. Ook werd een bezoek gebracht aan De Sterre in Clinge en verpleeg- Van onze verslaggever Hoogerheide - Leerlingen van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom hebben donderdagmiddag ME'ers bestookt met 'stenen'. De leerlingen waren door het Oplei dingscentrum Openbare Orde en Veiligheid (PIOV) in Hoogerhei de uitgenodigd om te fungeren als tegenstanders voor cursisten die aldaar een ME-opleiding vol gen. De 54 leerlingen moesten zich gedragen als demonstranten. Ze voerden onder andere een sit- down-demonstratie uit en wer den vervolgens weggesleept door de ME'ers. De cursisten van het PIOV, voornamelijk agenten uit Rotterdam en Den Haag, moes ten ook een barricade ontruimen en tot slot een heel gebied de monstrant-vrij maken. Daarbij werden ze door de leerlingen bekogeld met houten en rubbe ren blokjes. Volgens conrector L. Veraart waren de scholieren zeer enthou siast over de middag. Het waren voornamelijk eindexamenkandi daten aangevuld met leerlingen van 4 en 5 vwo. huis Ter Schorre in Terneuzen. Op school werd woensdag en donderdag aan het project ge werkt. „Zo werden van kranten knipsels affiches gemaakt, wer den gedichten en liedjes geschre ven en werden sportactiviteiten gehouden zoals blindengymnas- tiek en rolstoelbasketbal", legde Elsbeth Kroes uit. De leerlingen hielden zich ook bezig met Surinaams koken en kregen les in Afrikaanse volks dansen. Op de slotmanifestatie waren vertegenwoordigers van het COC, Jongeren Tegen Racis me en de Blindenvereniging aan wezig om over hun werk te ver tellen. Van onze correspondent Roosendaal/Antwerpen - Na een achtervolging vanuit Roosendaal is de Antwerpse politie er don derdagnacht in geslaagd vijf Roemeense autodieven op te pakken. De vijf werden in Roosendaal op heterdaad betrapt toen ze een VW Golf wilden stelen. Ze kon den ontkomen met de Golf en met een Audi met Franse num merplaat. De Nederlandse politiediensten zette de achtervolging in en kreeg daarbij versterking van de rijkswacht van Brasschaat. Op de De Coninckplein in Antwer pen werden de vijf in de Audi aangehouden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 19