chtl Weer uitstel plan Voordelta ,SChap gemaakt en de Weerman Willy Waar ga je maandag als een haas naar toe? profil: klaassen or Vakbond wil snel duidelijkheid over toekomst Pechiney Zeeland Minister Maij ondertekent pas na de zomer documenten Eerste excursie door natuur Neeltje Jans Verhuizing Lourdesgrot loopt niet op rolletjes Onderzoek naar fusie basisscholen Bedrijfsongeval Zeeuwse scouts brengen bezoek aan Roemenië Blad Ballustrada richt blik vooral op Zeeland _ive sex voor 2 _ive Sex 16-9745 Wispelturig mosex voor 2 ivé adressen 06-96.45 Nieuw story's Klundert ■340.340.55 gebruikte bromfietsen week- aanbieding PASSAGE - AXEL - 01155-61781 I jjiddelburg - Vakbond Unie BLHP Kil snel een oplossing voor de onze- .;re toekomst van aluminium-fa- rnek Pechiney in Zeeland. De bond [saagt minister Andriessen binnen Ijfli week schriftelijk zijn aanbod te Lvestigen aan de energieleveran Expositie Beyerd groot succes Benzinestation Terneuzen overvallen Opklaringen Paasdagen Op 2e Paasdag zijn alle IKEA woonwaren- huizen open van 10.00 tot 17.00 uur. a van morgen 155-62710 p.m.) draai eerst 6-320 en dan r 2 325.10 Brab/Zeel 325.73 privé 321.16 m 324.16 -vers 329.16 (23.36 >-sex 325.19 en 327.56 e 325.09 ksueel 321.36 es 325.18 ex contact ƒ1,- P-m 06-9894 in je verwennen, en jen je privé of ko- je langs ze geven eigen adres en tel. 100 cpm- 06-96.88 e privé (Sex)adres- l.nummersl! (1.gPm' en echt priv'e 24u 06-340.310.36 -pm 06-340.310.35 ag nieuwe 310.65 1,-pm 7 dgn 310.75 priv'e info. n fotoboek jek 10-22 u. 1,- P-m' .310.35 life, ,gevr. v. thuis ontv. Nel heeft een vriend "Heeft J nog nooit aan se vraagt hij (1 gpm) A iirwt -inn r-nm 1 Tomos 1 Tomos snorfiets (z.g.a.n.) Peugeot (z.g.a.n.) Citybike jongens 20 inch 295 Citybike dames/heren 26 inch 399 de stem zeeland ZATERDAG 10 APRIL 1993 DEEL C |;j(1onze verslaggever cier en de directie van de fabriek om gedurende twee jaar 25 procent korting op de huidige energieprijs te geven. De directie van Pechiney en energiele verancier Deltan hebben volgens de bond nog geen schriftelijke bevestiging van de minister ontvangen. „De situatie is zo langzamerhand onhoudbaar en onacceptabel geworden en het wordt tijd dat de politiek zo snel mogelijk een oplossing geeft", aldus Unie-bestuurder R. van Beveren. „Het personeel is bij zonder ongerust over de huidige gang van zaken. Alleen de politiek kan be werkstelligen dat dit bedrijf voor de Nederlandse economie en werkgelegen heid behouden blijft. Als Pechiney om valt neemt de werkloosheid in Zeeland met circa 35 procent toe". De bond schrijft dat de fabriek een energieprijs betaalt die vele malen ho ger is dan die van de concurrenten in de omringende landen. De concurrentiepo sitie van dit bedrijf is hierdoor zeer verslechterd en dreigt de hoofddirectie in Frankrijk vanaf oktober van het De oorzaak: minister Maij (wa- lerstaat) kan niet eerder dan na zomer een gaatje in haar ;enda vinden om het plan defi- iief te ondertekenen. Dat zegt i tenminste het Delta Overleg, een i club van milieu- en natuurbe- schermingsclubs en de provin- s landschappen van Zeeland [oi Zuid-Holland. Het Delta Overleg heeft een boze brief ge schreven waarin wordt geëist iat nog voor de zomer de al {oedgekeurde natuurbescher- Kan onze verslaggeefster Breda - De tentoonstelling 'Gra fische vormgeving in Nederland. Een eeuw', die momenteel te zien is in De Beyerd in Breda is een groot succes. Ongeveer 15.000 mensen hebben de afgelopen we ten de tentoonstelling bezocht. Grafische_ vormgeving in Neder land is een overzichtstentoon stelling met grafische ontwerpen van onder meer boeken, tijd schriften en affiches. De ten toonstelling werd op 14 maart jan onze verslaggever Cees Maas [Goes - De milieu- en natuurbewegingen zijn buitenge- woon teleurgesteld dat het plan Voordelta zo traag [verloopt. Weer dreigt een zomer verloren te gaan waarin I kokkelvissers op de voor hen straks verboden plaatsen vissen. mingsmaatregelen in het plan van kracht worden. „Dat wordt dan hoog tijd, want in 1989 dachten we al dat het plan operationeel kon worden," zegt woordvoerder Thijs Kramer van het Delta Overleg. „Nu zijn we vier jaar later en weer dreigt uitstel, terwijl het plan op enkele kleine details na, al een half jaar klaar ligt om te worden onderte kend." Als het plan officieel door het Bestuurlijk Overleg (Rijk, pro vincie, gemeenten) is vastgesteld zijn grote delen van de Voordelta voor de Zeeuwse en Zuid-Hol landse kust verboden voor 'bo- demberoerende' visserij zoals de kokkelvissers. De visserij biedt fel weerstand tegen de beperkin gen, en vindt een deel van de Zeeuwse politiek aan zijn zijde. „Vorige zomer zat al een deel van de kokkelvloot te vissen in gebieden waar ze straks niet meer mogen komen, de natuur lijdt schade omdat een minister niet eerder tijd kan vrijmaken," zegt Kramer. Schuld Een andere hoofdrolspeelster in de ellenlange procedures rond het plan is de Zeeuwse gedepu teerde Nederhoed. Zij vindt het ongenuanceerd om alle schuld van vertragingen nu op minister Maij te schuiven. „In mei hebben we nog een vergadering van het bestuurlijk Overleg, daarna moet ik misschien weer terug naar het college of de Staten van Zee land, het zou sowieso nooit luk ken om alles voor de zomer rond te krijgen. Want ook als minister Maij heeft getekend betekent dit niet dat direct daarna alle vis verboden gaan gelden. Dan ko men er nog procedures rond de Visserijwet bijvoorbeeld, met in- spreekronden. Nee, als u mij vraagt wat in mijn meest opti mistische visie de termijn is waarop alles van kracht wordt, dan schat ik over één a ander half jaar," aldus gedeputeerde Nederhoed gisteren. „Onzin," zegt Kramer hierop, „Zeeland is gewoon vreselijk lastig aan het doen, dat is het. Die maatregelen voor de visserij liggen zwaar op de maag, maar zijn al bestuurlijk rond. Dom burg en Veere willen geen mili taire oefenvluchten en Rotter dam ligt dwars met de uitbrei ding van de Maasvlakte, dat zijn de twee kleine details waar het nu nog om gaat. En ik denk dat gedeputeerde Nederhoed mis is met die termijn van anderhalf jaar, dan zouden we na deze zomer nog een zomer verliezen. Nee, vergunningen voor kokkel vissers worden elk jaar verlengd, dus als Maij tekent kunnen di rect daarna de maatregelen van kracht worden." Beyerd-directeur Ties- nig lag het wel in de verwach- trng dat de expositie een succes zou worden. „Grafisch ontwer pen is een aantrekkelijk onder werp. Het ligt dicht bij de men sen, het is heel herkenbaar. Daarnaast is er enorm veel aan dacht in de pers geweest." Ondanks het succes zal de ten toonstelling niet verlengd wor den. Tiesing: „We kunnen niet verlengen. Er staat een andere tentoonstelling op het program ma." Van onze verslaggever Terneuzen - In Terneuzen is gis teravond het Texaco-benzinesta- 'ion aan de Guido Gezellelaan overvallen. Even na negen uur kwam een ®e' een pistool gewapende man te tankstation binnen en dwong Je bediende de inhoud van de «ssa te overhandigen. De over valler, die een kap over zijn tioofd had, maakte een tot nu toe onbekend geldbedrag buit. De Sewapende man is te voet naar tankstation gekomen en ren- e na de overval ook weer te voet weg in de richting van Ter neuzen. Vermoedelijk gaat het «n en nog vrij jonge man. De Politie is nog op zoek naar getui- tel onze verslaggeefster *jee'tje Jans - De Vereniging tot Behoud van Natuurmonu- enten in Nederland houdt zondag 18 april om 14.00 uur de rs'e excursie door de natuur van het eiland Neeltje Jans. start op de parkeer- aan de natuur overgelaten. Met zand en bulldozers is een duinlandschap aangelegd. Aan de zeezijde is een slufter gegra ven waar het zeewater naar bin nen kan. De duinen raken lang zaam begroeid en verschillende soorten planten vinden er een plek. Steeds meer vogels ontdek ken het eiland. Natuurmonumenten houdt iede re derde zondag van april tot en met september een excursie voor een geringe vergoeding. Aanmel ding van te voren is niet nodig. Dpifs k'i de dependance van ia Expo en duurt ongeveer J uur- Voor de rondleiding rw eiland, halverwege de kloi Ide-kering, wordt een De n„eJerS°eding gevraagd. vnin ur °P Neeltje Jans is ,JP in ontwikkeling. Eens was eiland een werkterrein, het j^aarop de peüers voor kering werrii' ®osterschelde gemaakt een f u wordt op het eiland wikkelingen worden daarna Met een drilboor wordt de grot van de grond losgemaakt. Van onze correspondente Kloosterzande - Het in Hulst demonteren van de Lourdes grot bij het voormalige Car- melitessen-klooster en het weer opbouwen bij het be jaardenhuis Sint Antonius verliep niet zoals gepland. Werknemers van aannemersbe drijf Sponselee haalden het bouwsel in stukken uit elkaar, maar het onderste gedeelte bleek zo zwaar dat er een kraan aan te pas moest komen om het gevaar te op een vrachtwagen van transportbedrijf Scheerders te krijgen. Rector A. Matthijsen van het bejaardentehuis volgde alles ge spannen. Op het terrein van het bejaardenhuis was al een stukje grond in gereedheid gebracht. Ook hier zorgde het zware on derstuk voor problemen. Bij het lossen brak het in vele stukken en werd daardoor onbruikbaar. Volgens de leider van dit project, Willy Lambert, lag de oorzaak in het feit dat er in dit stuk holle ruimtes zaten die met grond wa ren gevuld. Hoe nu alles precies zijn gevolg zal hebben kon de Het onderste gedeelte van de grot was zo zwaar dat er een kraan aan te pas moest komen om het gevaarte op de vrachtwagen te krijgen. foto's wim koovman heer Lambert nog niet zeggen, maar wel staat vast dat er op deze plaats een Lourdesgrot zal komen. Met behulp van vrijwilligers zal waarschijnlijk een nieuw onder stuk opgemetseld worden en zul len de goede delen van het bo venste stuk daar bovenop gezet worden. „We laten de moed niet zakken. De grot zal er komen," aldus Lambert, Van onze verslaggever Oostburg - De besturen van de drie basisscholen in Schoondijke willen een on derzoek naar de mogelijkhe den tot het oprichten van een samenwerkingsschool. Hoewel volgens de prognoses geen enkeie school direct in haar voortbestaan wordt bedreigd, achten de scholen een onderzoek verstandig in verband met de vergrijzing van de streek en de toenemende schaalvergroting in het onderwijs. Het leerlingenaantal van de la gere scholen in Schoondijke schommelt jaarlijks tussen de 145 en 160. Naar verwachting zal daar de komende tien tot vijftien jaar nauwelijks verande ring in komen. Wel is het zo dat de verdeling over de drie scholen regelmatig wisselt, afhankelijk van de voorkeur van de ouders. Een enquête onder de ouders van de leerlingen die de drie scholen bezoeken wees niettemin uit, dat de meerderheid voorstander is van één basisschool in Schoon dijke. B en W van Oostburg zijn het met de besturen eens dat onder zoek naar fusie gewenst is. Zij stellen de gemeenteraad voor in te stemmen met het instellen van zo'n onderzoek. De raad verga dert op donderdag 15 april, om 19.30~uur. Ook de besturen van de openba re basisscholen en dat van de christelijke basisschool De Poor- te in Sluis willen een onderzoek naar de mogelijkheden van sa menwerking of fusie. De r.k.-ba sisschool St. Jan beraadt zich nog of ze aan het onderzoek meedoet. Enige tijd geleden zijn er ge sprekken gestart tussen de be sturen van de scholen. De aan leiding was het dalende aantal kinderen dat de scholen bezoekt. De situatie in Sluis en Ret- ranchement is nog niet bedrei gend, want de 'ondergrens' (op heffingsnorm 23 leerlingen) wordt niet bereikt. Toch vonden de scholen het zinvol om iets te ondernemen. In het onderzoek worden in eer ste instantie de Sluise scholen betrokken. Of ook die in Ret- ranchement daar bijkomt, wordt nog bekeken. Alle facetten van samenwerking of fusie zullen zorgvuldig worden bekeken. Er zal rekening worden gehouden met aard, personeelssituatie en onderwijsmethodes op de scho len. Ook de ouders van de schoolgaande kinderen krijgen inspraak. Er zijn nog geen af spraken gemaakt over enig on derdeel van het proces. De be sturen hopen dat het resultaat van het onderzoek zal leiden tot de meest optimale vorm van ba sisonderwijs in de gemeente Sluis. Etten-Leur - Een 23-jarige man uit Etten-Leur is donderdagmid dag ernstig gewond geraakt bij een bedrijfsongeval De man viel tijdens het werk van een magazijnstelling en kwam op zijn hoofd terecht. vorige jaar de fabriek vanwege de grote verliezen te sluiten. Minister Andriessen stelde onlangs twee jaar lang 25 procent reductie op de huidige energieprijs te willen geven. De bond vraagt nu dit aanbod schriftelijk te bevestigen. Pechiney biedt direct en indirect werkgelegenheid aan ongeveer tweeduizend mensen. De verwachting voor dit paasweekeinde omschrijft wispelturig heid. In 1989 was iedereen ervan overtuigd dat het regenachtig, koud en ook winderig zou zijn, maar zie, de depressie die dat slechte weer zou veroorzaken, volgde een andere koers en het werd prachtig weer, waarbij het 20 graden werd! Voor dit lange weekeinde zit dat er zo te zien niet in. Een frontensysteem boven de Britse eilanden dringt op naar onze streken en dat betekent vandaag weinig zon, zwaar bewolkt, regen en een grote kans op onweersbuien. Het wordt vandaag toch nog 13 tot 15 graden. Zondag eveneens somber weer, zwaar bewolkt, met fors wat regen, kleinere onweerskan sen, bij een oostelijke wind van 3 Beaufort, de temperatuur wordt nauwelijks 12 graden. Als die kleine kans op wat opklaringen zondag bewaarheid wordt, dan kan de temperatuur oplopen naar waarden zoals vandaag. Voor de rest van dit paasweekeinde evolueert het weer maandag naar iets gunstigers. Minder buien en meer kans op opklaringen, de temperatuur blijft tussen de 13 en 15 graden schommelen, 's nachts blijft het met 7 graden redelijk warm. De verwachtingen in cijfers: vandaag regen, onweersbuien, zeer weinig of helemaal geen zon, maximum temperatuur 15 graden, komende nacht 10 graden, wind veranderlijk 3 Beaufort. Morgen hetzelfde weer beeld, alleen zonder onweer, de kans op opklaringen'groeit, maximum temperatuur 12 tot 13 graden, 's nachts 7 graden. Vanaf maandag en de rest van de week meer zon, minder buien, wind oost 3 Beaufort. Hoe was het weer vorig jaar op 10 april? Het werd overdag 15 graden, 's nachts 10 graden, het regende niet en de zon scheen 11 uur. De extreme temperaturen in deze eeuw op 10 april? In 1952 werd het 23 graden en in de nacht van 9 op 10 april in 1977 vroor het 2,1 graden. Hoe waren de andere paasdagen wat uitzonderlijke omstandige heden betrof de afgelopen 50 jaar? Tijdens drie paasweekeinden scheen de zon helemaal niet. Vijftien paasweekeinden scheen de zon meer dan 8 uur. Het warmste paasweekend was 17 april 1949 toen werd het maar even 28,7 graden, op sommige plaatsen werd zelfs de 30 graden bereikt! De koudste paasdagen waren in 1975 toen het niet warmer werd dan 5 graden, dat is nog maar 18 jaar geleden, maar dat zijn we allemaal al vergeten. Een troost kunnen we u aanbieden, nergens in Europa is het met Pasen mooi weer, overal bewolking, regen en onweer. Alleen Zuid-Frankrijk, Spanje en Portugal geeft 20 tot 25 graden en Oost-Spanje zelfs 25 tot 30 graden. De weerspreuken voor deze week: 'April koud en nat, vult straks schuur en vat' en 'Plenst in april veel regen neer, dan krijgen we mooi zomerweer'. Prettige paasdagen. Van onze verslaggever Terneuzen - De stichting Zeeuwse Scouts voor Roemenië gaat in juni naar Roemenië met hulpgoederen. Er reist ook een aantal scouts van 14 tot 17 jaar mee om hun Roemeense leeftijdgenoten kennis te laten maken met het begrip scouting. Vorig jaar hield Scouting Zee land een speelgoedactie voor Roemeense kinderen. De actie werd een groot succes en voor zitter John Visser bracht de spulletjes persoonlijk naar Roe menië. Hij vatte toen het idee op,, om ook iets in de scoutingsfeer te doen. De reis die nu wordt gemaakt, gaat naar het dorpje Virtoape in de provincie Teleorman. Er gaan scouts mee: uit de districten Ter neuzen, Walcheren en Ooster- schelde. In Roemenië wordt er een jeugdkamp ingericht waar de Zeeuwse scouts met de Roe meense jeugd aan het werk gaan. Het thema is 'Buitenleven', dat wil zeggen kamperen, oriënte ren, tochten maken en 'pionie ren' (werken met touw). De hulpgoederen die worden meegenomen zijn onder meer winterkleding, dekens, speel goed, zeep en keukengerei. Om de reis te kunnen laten doorgaan is zo'n 30.000 gulden nodig, on der meer voor de huur van een vrachtwagen en een busje. Van onze verslaggever Terneuzen - De 'Zeeusche Nachtegael', al voor het zevende jaar verscholen in het letterkundig tijdschrift Ballustrada, zingt in het voorjaarsnummer van het blad nadrukkelijk zijn lied. De redactie van het blad, die eerder uitstapjes maakte naar Vlaanderen, de Toekomst en bijna afgleed naar anarchie, heeft nu de blik vooral gericht op Zeeland: veel water, caissons en Zeeuwse literatuur. Dat laatste is overigens een nieuwigheid. Voor het eerst be spreekt het blad recent uitgege ven Zeeuwse boeken. Daarbij re censies van De Ramp van Kees Slager, het laatst uitgekomen deeltje van de Slibreeks en het door Ballustrada-redacteur Jan J.B. Kuipers geschreven 'Een zo merreis door achttiende-eeuws Zeeland'. Naast enkele verhalen en de ge bruikelijke column staan er di verse gedichten in het blad, zoals 'Oosterschelde' van Anneke Schenk, 'Vlissingen-Breskens' van André van der Veeke of 'Schelde' van Frank van Pame- len. (ADVERTENTIE) Kom je tussen 10 en 11 uur verkleed als Paashaas, dan maak je kans op een le prij's van 500.-, een 2e prijs van 300.- of een 3e prijs van 200.-! DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRIJT SLIEDRECHT

de Stem | 1993 | | pagina 17