MEDEDELING Weer ingreep in bijstand PLANNEN VOOR PARKET? Kahrs "ERICA" Planbureau: Duizenden banen door lagere ww Bij Philips Roosendaal minstens 80 banen weg Bewapening van F-16 onvoldoende Uitkeringsgerechtigde moet zelf bewijs alleen wonen leveren Onderonsje EER DEKKER Steengrillen, Boeken Vandaag zijn onze kantoren vanaf 16.00 uur gesloten. De redactie is de gehele dag en avond normaal bereikbaar. DE STEM Nog drie jaar reclame op regionale radio In België per 1 juli crisistax !N DEZE KRANT: Merijntje Bruynzeel parket Valse start Droomvlucht Efteling Gratis bellen met vijf gulden aan 'n touwtje Grandioze Paas-Tuinshow net iets anders. PARADIJS-OOSTERHOUT OSAKA-ROOSENDAAL Zacht Kamervragen over Pechiney Topmanagers hogeschool weg Geen acties tegen pitbulls Coalitie zonder D66 kan niet In Kroatië VN- soldaten gedood OOSTBURG lec/aa/zaalf in geloogd grenen Groep ontsnapte gevangenen waarschijnlijk achter overval JAPANS AFELEN (ADVERTENTIES) Den Haag - Het experiment met reclame op lokale en regionale omroepen wordt met drie jaar verlengd, heeft het kabinet be sloten. Dat is nodig omdat de algehele herziening van de me diawet niet voor 1996 gereed zal zijn. Brussel - Vrijwel alle Belgische inkomens worden met ingang van 1 juli belast met een extra crisistax' van 3 procent. Verder komt er een voorheffing op roe rende en onroerende goederen, worden fiscaal gunstige beleg- gingen aangepakt en moet een eigen bijdrage in de ziektekos tenverzekering worden betaald. VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B «eland deel C Grote Gids deel D BTV-programma's D5 Belhamels Voor het begin van de hockey-interland tegen India overleggen de vrouwen van het Nederlands elftal even met elkaar over de te volgen taktiek. De wedstrijd, de eerste van een serie van drie, werd door Nederland heel simpel met 5-0 gewonnen. foto anp (ADVERTENTIE) In de bruynzeel vloerenshop geven wij graag alle informatie. SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076-21 48 48 Van onze verslaggever Kaatsheuvel - De nieuwste attractie van de Efteling, de 'Droom vlucht', maakte gisteren bij de opening van het seizoen een valse start. Even na tienen trad een storing op, waardoor de 20 gondels anderhalf uur stil vielen. De meeste passagiers konden via de begane grond de 'Droomvlucht' verlaten. Zo'n twintig mensen moesten wachten tot het defect was verholpen. De gedupeerden kregen na de reparatiewerkzaamheden een kop koffie en een gratis kaartje voor de attractie aangeboden. Van paniek was de directie geen sprake. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de 'Droomvlucht' vorig seizoen al in gebruik werd genomen. Maar vanwege een hele reeks technische mankementen werd besloten de opening van de attractie een jaar uit te stellen. Rotterdam (anp) - Door een truc met een muntstuk van vijf gulden en een touwtje hebben vijf Polen vanuit een telefooncel in Hoek van Holland ruim een jaar kós- teloos kunnen bellen, met hun geboorteland. De PTT ging daardoor vorig jaar voor 10.000 gulden het schip in. De Polen werden pas giste ren aangehouden, waardoor de strop nog enkele duizen den guldens meer bedraagt. De truc was even simpel als doeltreffend. In het munt stuk was een gaatje geboord waar een touwtje doorheen kon. De munt werd in het telefoonapparaat gestopt, maar er na het gesprek met Polen weer handig uitge haald. (ADVERTENTIES) vrijdag 9 april 9.00-17.00 uur zaterdag 10 april 9.00-16.00 uur 2e paasdag 9.00-16.00 uur Kom kijken naar ons modern tuincentrum met meer dan 3000 soorten tuinplanten en o.a. een Japanse tuin, vlon- dertuin, wilde tuin, klassieke tuin etc TUINCENTRUM Kruispad 18 - Rijsbergen s Telefoon 01606-1647 Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Van onze verslaggevers Den Haag - Het Centraal Planbureau heeft uitgerekend dat het verlagen van werk loosheidsuitkeringen vele duizenden extra banen ople vert. Ook het plan van minister Kok (Financiën) om iedereen eenzelf de fiscale aftrek te geven, de zogenaamde heffingskorting, le vert veel banen op. In het gun stigste geval zelfs meer dan 50.000. Verlaging van de rww-uitkering voor langdurig werklozen met 10 procent, bij een gelijkblijvend minimumloon, zal de werkloos heid met 40.000 verminderen, heeft CPB-onderzoeker Graaf land berekend. Een verlaging van het wettelijk minimumloon met 10 procent met een gelijk blijvende rww- uitkering levert op den duur een verlaging van de werkloosheid met 12.000 personen op. Dat is veel minder dan met name de werkgevers steeds hebben be weerd. Ook het CDA wil het minimumloon verlagen en op den duur zelfs afschaffen. Volgens Graafland is ook het verlagen van de ww-uitkering (70 procent van het laatst ver diende loon) minder effectief. Een verlaging met 10 procent levert op den duur slechts 13.000 banen op. De heffingskorting van minister Kok stuit binnen het kabinet op verzet van de CDA-ministers. Zowel minister Andriessen (Eco nomische Zaken) als zijn collega De Vries (Sociale Zaken) zijn bang dat vooral de midden-inko mens daar de dupe van zullen worden. De PvdA vindt dat geen bezwaar. Volgens de berekeningen van het Planbureau schept het plan van Kok vooral veel laaggeschoold werk (36.00*0 banen) en volgens de PvdA is daar juist grote be hoefte aan. Voorwaarde van het plan van Kok is dat met de opbrengst van deze belastingmaatregel, twee miljard gulden, de. werkgever spremie voor de ziekenfondswet wordt verlaagd. Overigens gaat iedereen er door de maatregel in koopkracht ach teruit: 2,2 procent voor twee keer modaal, bijna 1,9 procent voor de minima. Het kabinet heeft gisteren op nieuw vergaderd over de begro ting voor- 1994. Besluiten over het bezuinigingspakket van 7,5 miljard gulden zijn nog niet ge nomen. Ingewijden melden dat de onderhandelingen zich nog in een 'verkennende' en 'tech nische' fase bevinden. Bredasewcg 127/01620-29813 Nispensestraat 14-16/01650-33183 Van onze verslaggever Roosendaal - Philips Roosendaal wil minstens tachtig ar beidsplaatsen opheffen. De groei van de afzet van energiezui nige pl-lampen blijft achter bij de verwachting. Ook mechani satie van het produktieproces kost banen. Bij Philips Roosendaal werken nu nog bijna 1600 mensen. De afvloeiing van mensen kan volgens woordvoerder J. Ree- mers van Philips Lighting niet zonder gedwongen ontslagen verlopen. De directie van Philips begint met schrappen in het aantal uit zendkrachten en het niet verlen gen van tijdelijke arbeidscon tracten. Naar verwachting wordt voor ongeveer 40 mensen een ontslag vergunning aangevraagd. Een deel van de medewerkers komt in aanmerking voor afvloeiings regelingen voor bijvoorbeeld oudere werknemers. Volgens Reemers blijft mechani satie nodig om de kostprijs van pi- en spaarlampen te drukken. „Momenteel hebben we een ge ringe overcapaciteit. En we zijn niet van plan om voorraad te produceren voor het magazijn." Hij benadrukt dat Philips Roo sendaal goed draait. De markt voor met name spaarlampen blijft groeien maar de groeicij fers blijven achter bij de ramin gen van de directie. Woordvoerder C. de Wildt van de Industriebond FNV gaat uit van afvloeiing of gedwongen ontslag voor tachtig mensen die nu een contract voor onbepaalde tijd hebben. Het ontslag van uitzendkrachten en het niet verlengen van tijde lijke contracten komt daar naar zijn idee nog bovenop. De Wildt: „De bonden zijn giste ren geïnformeerd. En ik moet zeggen dat we onaangenaam verrast zijn. Zeker omdat Philips Lighting op zich winstgevend is en ook het bedrijf in Roosendaal goed draait." Volgens De Wildt is de Philips- lichtdivisie qua omvang groot genoeg om de inkrimping zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 kwartaal automatisch83.- maand automatisch 28.45 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM Boekenkopers zien literaire prijzen als een hulpmiddel bij het bepalen van hun keus in de winkel. Ze houden van kiezen, trouwens ook van bladeren en snuffelen in boeken. Aan het woord is Hugo Verdaasdonk, hoogleraar in de literatuur sociologie. En lezen, gebeurt dat ook nog? ZIE GROTE GIDS - DEEL D Vandaag echt lenteweer. Er zijn enkele opklaringen, niet wind en een aangename temperatuur. Tegen de avond toenemende bewolking en wat lichte regen. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 VRIJDAG 9 APRIL 1993 133e jaargang I I I I I Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Middelburg - Het Kamerlid Te Veldhuis (WD) heeft vragen ge- steld over de energiekorting die minister Andriessen (Econo mische Zaken) de aluminiumfa- brieken Pechiney in Vlissingen en Aldel in Delfzijl wil geven. Te Veldhuis vraagt zich onder meer af wie de korting moet gaan betalen. |ZIE ZEELAND - C1 Breda'- De twee topmanagers van de Hogeschool West-Bra bant in Breda stappen op. Dr. J. Box en C. van der Zwet van het College van Bestuur hebben hun functies ter beschikking gesteld. Er is met hen een (financiële) regeling is getroffen. Ze vertrek ken op dringend verzoek van het Algemeen Bestuur, dat zo pro beert een al maanden bestaande crisis binnen het management te doorbreken. IZIE ZEELAND - C1 Breda - De politiekorpsen in Zuidwest-Nederland hebben geen grootscheepse acties in pet to tegen eigenaren van pitbulls die hun (nog vruchtbare) hond niet hebben laten registreren. Gisteren was het de laatste dag dat ze dat konden doen, maar minder dan éénderde heeft hun dier laten registreren. I ZIE ZEELAND - C2 Breda - Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden zou den PvdA en CDA hun meerder heid kwijtraken. Zonder steun van D66 kan er in geen enkele combinatie geregeerd worden, zo blijkt uit de jongste peiling van het bureau Interview. Het CDA zou 46 zetels halen (nu .54) en de PvdA 28 (nu 49). D66 groeit fors, van 12 naar 29 zetels. De WD stijgt van 22 naar 26. Belgrado - Bij een aanval op een controlepost van de VN-vredes- macht in de Servische enclave Krajina in Kroatië zijn twee Ni- geriaanse blauwhelmen gedood. Een derde raakte gewond. Sinds iets meer dan een jaar geleden de vredesmacht in Kroatië werd ge legerd, zijn 31 VN-soldaten om gekomen. IZIE,OOK BUITENLAND - A4 Gisteren vertrokken vier F-l 6's vanaf Volkel Van onze Haagse redactie Den Haag - De bewapening van de Nederlandse F-16's tegen vijandelijke vliegtuigen voldoet niet 'aan de modern ste eisen. De F-16's beschikken over infra rood geleide raketten die alleen bij redelijke weersomstandighe den te gebruiken zijn. Om onder alle weersomstandig heden, en bij dag en bij nacht buiten zichtafstand te kunnen opereren voor vijandelijk vuur, hebben de'toestellen radargelei- de raketten nodig. Die komen op zijn vroegst pas in 1997 beschik baar. Dit antwoordt van minister Ter Beek (Defensie) op vragen vanuit foto anp de Tweede Kamer. Hij maakte gisteren duidelijk dat Nederland geen bevelsmacht heeft over de achttien eigen F- 16's die worden ingezet voor het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië. De toestellen worden, evenals de Franse en Amerikaanse straalja gers, onder het bevel van de Amerikaanse NAVO-opperbe- velhebber generaal Shalikasvili geplaatst. „Er wordt dus niet even naar Den Haag gebeld of er geswcho- ten mag worden", aldus Ter Beek. De NAVO besloot gisteravond in Brussel dat de vliegtuigen al aanstaande maandag in actie komen. De VN hebben de bevoegdheid de operatie te staken op het moment dat zij denken dat de VN-troepen, die in Bosnië voed selkonvooien begeleiden, direct gevaar lopen. De verwachting is dat de NAVO- toestellen zodanig worden geïn strueerd dat ze schenders van het vliegverbod pas na herhaal delijk waarschuwen mogen neer schieten. Ook een aanval van een schendend vliegtuig is voldoende reden voor een NAVO-piloot om het vuur te openen. •Bij de NAVO-operatie boven Bosnië worden 60 A 70 gevechts vliegtuigen uit Nederland, de Verenigde Staten en Frankrijk ingezet. De Britten doen niet mee. Washington laat weten dat 24 Amerikaanse gevechtsvliegtui gen gaan deelnemen aan de ver kenningsvluchten in het Bosni sche luchtruim. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecreta ris Ter Veld (Sociale Za ken) gaat opnieuw de bij standswet wijzigen. Alleen uitkeringsgerechtigden, die zelf kunnen bewijzen dat ze alleen wonen, komen in aanmer king voor een bijstandsuitkering van 70 procent. Alle anderen moeten het doen met 50 procent. Momenteel komt 57 procent van de aanvragers in aanmerking voor de alleenstaanden-toeslag. De praktijk is dat veel mensen samenwonen, maar dat niet offi cieel opgeven en zo niet twee keer een uitkering krijgen van 50 procent, maar twee maal een van 70 procent. Volgens Ter Veld kan op deze manier een paar honderd mil joen gulden worden bespaard. „Dat automatisme van die 70 procent, daar wil ik echt vanaf. De regels zijn nu te ingewikkeld, de normen in de wet moeten simpeler, dan kunnen de ge meenten meer op maat doen", aldus Ter Veld gisteravond in het programma Met Witteman. Een deel van de opbrengst van de nieuwe maatregel is voor de gemeenten. Die moeten straks oordelen over de hardheid van het bewijs van de alleenstaande. De staatssecretaris verwacht van de gemeenten voortaan ook uit voeringsplannen voor de bij standswet. Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 BIJSTAND woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Fraude Met de wijziging geeft Ter Veld, toe dat de gedetailleerdheid in de bijstandswet mede-oorzaak van de fraude is. Het kabinet overweegt ook een halvering van de bijstand voor jongeren onder de 27. Een meerderheid in de Tweede Kamer steunt de plannen van de staatssecretaris. Sittard - Drie van de zes crimi nelen die zaterdag uit de gevan genis De Geerhorst in Sittard zijn ontsnapt, hebben donder dagmiddag waarschijnlijk ge probeerd een overval te plegen in het Noordlimburgse Baarlo. De overvallers ontkwamen in de witte Ford Sierra die zaterdag na de ontsnapping werd buitge maakt. Ook de - overigens vage - signa lementen van de overvallers ge ven de politie reden om te den ken dat het ging om enkelen van de zes ontsnapte gedetineerden. De politie komt dan ook terug op het aanvankelijke vermoeden dat de ontsnapte gedetineerden naar België zijn uitgeweken. Na de mislukte overval zijn alle politieposten in de regio Lim burg-Noord en de regio Eindho ven gewaarschuwd, en ook de douane in Venlo. Dat heeft ech ter geen resultaat gehad. Oog- en tongstrelend een apart avondje uit

de Stem | 1993 | | pagina 1