Los Angeles bang voor rellen anno Duitse ministers in unieke rechtszitting over NAVO-actie IK, GEEN GEVOEL VOOR TRADITIE? Stad wacht hysterisch op afsluiting van het Rodney King-proces Vorstenhuizen rouwen om Don Juan F-16's wachten op spelregels Bosnië Ongeluk Tomsk wijst op milieu-tijdbom Morillon: blauwhelmen in Srebrenica BUITENLAND BUITENLAND KORT j .Meubelfabriek Oisterwijk wie had dat verwacht DONDERDAG 8 APRIL 1993 yan onze correspondent Frans Wijnands goon/Karlsruhe - Vier uur duurde rje unieke hoorzitting gisteren voor jjet Duitse Constitutionele Hof in Karlsruhe. Misschien vandaag, jjjaar vermoedelijk pas morgen zal je rechtbank uitspraak doen. Inzet is de deelname van Duitse militai ren aan AWACS-vluchten boven jegin deze maand heeft het Duitse kabinet daartoe besloten. Maar niet unaniem. De CDU/CSU-ministers stemden voor; hun collega's van de yeine liberale coalitiegenoot FDP, te- I gen. Volgens afspraak. Want ook al wil de FDP uiteindelijk deelname van Duit se blauwehelmen aan VN-acties, eerst moet er duidelijkheid komen over de grondwettelijke mogelijkheid daartoe. De Grondwet verbiedt namelijk ge vechtsoperaties van Duitse militairen buiten het NAVO-gebied en in andere dan pure zelfverdedigingsacties. De socialistische SPD, die ook een klacht tegen het kabinetsbesluit heeft ingediend, is tegen elke deelname van Duitse militairen zolang de Grondwet niet is aangepast. Maar tegelijk weigert de partij vooralsnog aan een dergelijke Grondwetswijziging mee te werken. De acht rechters in hun vlammend rode toga's hadden gisteren een merkwaar dig gezelschap voor zich. Maar liefst vier ministers zaten op de eerste rij. Een van hen, de liberale minister van Bui tenlandse Zaken Klaus Kinkel trad op als klager tegen drie van zijn aanwezige kabinetsvrienden van CDU/CSU, onder wie de minister van Defensie, Volker Rühe. Opvallend was het grote aantal militai ren dat, voornamelijk als waarnemer, in de overvolle rechtszaal aanwezig was. NAVO-secretaris-generaal Manfred Wörner was per helikopter van Brussel naar Karlsruhe gekomen. Hij zei dat de bondgenoten weliswaar begrip hebben voor de bijzondere grondwettelijke be perkingen van de Duitsers, maar dat ze zich tegelijkertijd afvragen wanneer Duitsland die Grondwet zal aanpassen. Want de NAVO heeft Duitsland ook in de praktijk nodig. Wat in deze kwestie - maar niet op de eerste plaats voor de rechters - mee speelt, is de vraag of de regeringscoali tie in deze merkwaardige situatie over eind blijft. In de FDP is verwarring ontstaan toen de liberale minister van Justitie verklaarde, dat haar partij uit de regering zou moeten treden als de klacht in Karlsruhe niet ontvankelijk zou worden verklaard. Toen de rechtefs hem daar nadrukkelijk om vroegen, gaf FDP-fractievoorzitter Solms knikkend toe, dat voor de FDP het voortbestaan van de coalitie inder daad ter discussie staat, als de klacht wordt teruggewezen. Maar eenmaal buiten de rechtszaal zwakte hij dat weer af. Bondskanselier Kohl, die op zijn Oos tenrijkse vakantie-adres telefonisch van het verloop van de hoorzitting op de hoogte werd gehouden, liet weten dat het kabinetsbesluit rechtsgeldig is en uitgevoerd zal worden, óók als de FDP- klacht niet ontvankelijk wordt ver klaard. Het meest waarschijnlijke is, dat de rechters de klacht van de FDP zullen terugwijzen omdat de partij door het kabinetsbesluit niet wezenlijk bena deeld is. En dat de klacht van de SPD ontvankelijk zal worden verklaard. Een Salomonsoordeel waar alle partijen te vreden mee kunnen zijn. De SPD-klacht wordt behandeld, zodat uiteindelijk het kabinetsbesluit toch aan de Grondwet wordt getoetst. In afwachting daarvan kan de FDP, zij het met flink wat gezichtsverlies, in de coalitie blijven. En de voorbereidingen voor Duitse deelname aan de AWACS- vluchten kunnen - tot tevredenheid van CDU/CSU, NAVO en VN - doorgaan. Spaanse premier dreigt met opstappen Madrid - De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft gedreigd met zijn opstappen als leider van de socialistische partij en met vervroegde verkiezingen als de partij niet wordt gezuiverd van mensen die op illegale wijze verkiezingsfondsen hebben gewor ven. De premier is bang dat zijn partij hetzelfde lot is beschoren als de gevestigde Italiaanse politieke partijen, die al hun geloofwaardigheid verloren nadat bekend werd dat talloze politici werden verdacht van corruptie en banden met de maffia. Verschillende leden van de Spaanse socialistische partij worden ervan verdacht met twee speciaal daarvoor opgezette adviesbu reaus een miljard pesetas (ongeveer 16 miljoen gulden) te hebben binnengehaald voor de verkiezingscampagne van 1989. In Spanje geldt een wettelijke limiet voor campagnefondsen. Rode Kruis sluit 700 keukens in Somalië Mogadishu - Het Internationale Rode Kruis sluit 700 van de 900 keukens in Somalië. Hoewel mensen er nog voor in de rij staan (foto) is de voedselsituatie zozeer verbeterd dat de keukens niet langer nodig zijn. Het besluit betekent dat de organisatie niet langer plaatselijke groeperingen hoeft in te huren om de voedselleveranties te beschermen. Het Rode Kruis, een van de grootste distributeurs van voedsel in Somalië, maakt geen gebruik van buitenlandse troepen bij de bescherming van zijn konvooien om zijn neutraliteit niet in gevaar te brengen. VN vragen om hulp voor Sudan Nairobi - De Verenigde Naties hebben gisteren gewaarschuwd dat honderdduizenden mensen in het zuiden van Sudan met de hongerdood bedreigd worden. De VN zeggen onvoldoende financiële middelen te hebben de benodigde hulpverlening te bekostigen. Zij vragen de internationale gemeenschap om te hulp te komen. De voedselorganisatie van de VN zei dat 2,8 miljoen mensen direct gevaar lopen te verhongeren. Hulpverleners die in Sudan waren geweest, zeggen dat de situatie in het zuiden dezelfde omvang als de voormalige hongersnood in Somalië kan aannemen. Zij schatten het aantal mensen dat al gestorven is op 500.000. In Sudan woedt al 10 jaar een burgeroorlog. Uitvinder Scrabble overleden Rhinebeck - Zondag is in Rhinebeck ten noorden van New York de uitvinder van het woordenspelletje Scrabble overleden. Alfred Butts, van origine architect, werd 93 jaar. Het spel ontwikkelde hij in de jaren dertig, maar fabrikanten begonnen er pas in de jaren vijftig iets in te zien. Nu zijn er over de hele wereld zeker 100 miljoen spellen verkocht. Butts kreeg een paar dollarcents voor elk verkocht exemplaar. V-Raad wil toelating Macedonië tot VN New York - DAVeiligheidsraad heeft zich gistërèri ditgesproken voor toelating van de nieuwe staat Macedonië tot de Verenigde Naties onder de voorlopige naam 'de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië'. Een resolutie met dit advies werd zonder stemming aangenomen. Voor de voorlopige naamgeving is gekozen omdat Griekenland zich verzet tegen erkenning van de republiek onder de naam Macedonië. Volgens Athene behoort deze tot het Griekse erfgoed en zou het gebruik ervan aanspraken op de gelijknamige Griekse provincie rond Thessaloniki impliceren. Griekenland en Macedonië zijn inmiddels overeengekomen volgende week on derhandelingen te beginnen over een definitieve naam. Dit gebeurt onder toezicht van de VN in New York. Tientallen doden bij ongeluk Bulgarije Sofia - Zeker 29 mensen zijn gisteren omgekomen bij het ernstigste busongeluk in de geschiedenis van Bulgarije. De Turkse bus met 47 passagiers, voornamelijk Roemeense toeris ten, kwam in botsing met een vrachtwagen in de buurt van Byala, 220 kilometer ten noordoosten van Sofia, en dook een ravijn in. De vrachtwagenchauffeur maakte een verkeerde inhaalmanoeuvre en duwde de bus, die van Bukarest op weg was naar Istanbul, van de weg af. Het aantal slachtoffers liep op met drie gewonden, toen een zware vrachtwagen tegen de kraan aan botste die het wrak uit de rivier probeerde te takelen. De meeste slachtoffers kwamen om door verdrinking terwijl ze uit de bus probeerden te klimmen. Achttien mensen raakten gewond, onder wie vier ernstig. de Fiat-dealer 06-0998880. Enschede - Nadrukkelijk aanwezig zijn of, zoals dat in legerjargon heet, 'showing the flag'. Ondaiïks de langdurige voorbereiding kwam het vertrek, gisterochtend, van de eer ste vier F-16's en de 130 man ondersteunend personeel toch nog onverwacht. „De NAVO-bevelhebber heeft dinsdag besloten dat het goed is als wij snel laten zien dat we gereed zijn om onmiddellijk boven Bosnië het vliegverbod te controleren. Vandaar dat wij dinsdagavond het bevel hebben gekregen meteen te vertrekken", legt commodore C. van den Burg, sous-chef operatiën van de Koninklijke Luchtmacht (KLu), uit. Verantwoordelijk voor de organisatie van de ope ratie genoot Van den Burg gisteren zichtbaar van de soepele gang van zaken op de hectische basis bij Enschede. Behalve de eerste vier F-16's vertrokken gisteren vanaf Twenthe ook nog drie F-27 transporttoestel len met grondpersoneel en een grote Hercules met materieel. Maandag waren al colonnes vrachtwa gens op weg naar Italië gegaan. De overige F-16's, grondtroepen en materieel vertrekken in de loop van deze en begin volgende week. Het Nederlandse aandeel in deze omvangrijke NAVO-luchtoperatie - 'Deny-Flight' gedoopt - bestaat uit twaalf luchtverdedigingsjagers van het 315-squadron van Twenthe en zes fotoverkenners van het 306-squadron van Volkel. Over de zogeheten 'rules of engagement' - hoe als vlieger te handelen bij een confrontatie met een Servisch vliegtuig of bij een beschieting met lucht afweer - was gisteren nog niets bekend. Moskou (afp) - Het grote aantal nucleaire installaties voor civiel en militair ge bruik in de voormalige Sov jetunie vormt een permanen te bedreiging voor het milieu. Het nucleaire ongeluk van dinsdag in Tomsk-7, in West- Siberië, heeft dat opnieuw aangetoond. De voor buitenlanders verboden lokaties bedekken het hele vroe gere rijk in het centrum van Rusland en in Siberië, en Semi- palatinsk (Kazachstan), waar een nationale wetenschappelijke ploeg kort geleden meer dan 230 miljoen ton radio-actief afval heeft ontdekt. Een technisch mankement aan een reactor in Sosnovi Bor liet de hele wereld vorig jaar op nieuw schrikken, en de Arme niërs maken zich op om hun eigen centrale dicht bij Jerevan weer in bedrijf te stellen, on danks het verzet daartegen van het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie na een on derzoek. In de ex-Sovjetunie heeft zich het ergste ongeluk in de. geschie denis voorgedaan met een kern reactor voor civiel gebruik. Dat was de ramp te Tsjernobyl in Oekraine op 26 april 1986. In 1957 leidde een kernexplosie in Tsjeljabinsk-40, in de Oeral, tot een radio-activiteit die 100 keer hoger was dan die van Tomsk-7 dinsdag. Bovenop de radio-actieve be smetting, waarvan de mate niet precies is vast te stellen, vormt het gehele milieu in de 15 staten die uit de Sovjetunie zijn ont staan - een taboe in meer dan 70 jaar communistisch bewind - een bedreiging op wereldniveau. Water, aarde en lucht zijn door verschillende soorten vervuiling meer of minder ernstig aangetast op een oppervlakte van meer dan 22 miljoen vierkante km. De lijst van getroffen streken is lang: het zuidelijk stroomgebied van de Volga, het steenkoolbek ken Koesbass en het gebied rond Krasnojarsk (West-Siberië), Centraal-Jakoetië (Oost-Sibe- rië), de omgeving van de rivier de Amoer (het Verre Oosten), het schiereiland Kola (noordwest), maar eveneens, buiten Rusland, het Sevanmeer (Armenië), het Aralmeer (Centraal-Azië), de Zee van Azov (waaraan de Krim ligt), de streek rond Soemgajt (Azerbajdzjan) of Koenda (Est land). De vervuiling van het water is een algemeen verschijnsel, of dat nu komt door eutrofiëring (een vergroting van de voedselrijk- dom als gevolg van een overmaat aan organische stoffen), of door het lozen van afval - alleen al via de Volga stroomt jaarlijks zeven miljard kubieke meter vervuild water in de Kaspische Zee - dan wel als gevolg van radio-activiteit, zoals het geval is bij veel tappunten van water in de Oeral, waar niemand mag komen. De milieufunctionaris binnen de regering van president Boris Je- ltsin, Aleksej Jablokov, erkende in 1992 dat 75 procent van de rivieren, meren en watervlakken vervuild is. De kustwateren worden belast met de jaarlijkse lozingen van miljoenen tonnen industriëel en huishoudelijk afval, terwijl va ten kernafval en afval van kern reactoren zich opstapelen in de Noordelijke IJszee. De internationale milieu-organi satie Greenpeace zei in maart, onder aanhaling van een rapport dat was opgesteld op verzoek van president Jeltsin, gezegd dat de marine van de voormalige Sovjetunie de Noordelijke IJszee en de Stille Oceaan de laatste dertig jaar gebruikt heeft als stortplaats voor nucleair afval. Achttien kernreactoren, waar van zes beschadigde, die afkom stig zijn uit afgedankte schepen en onderzeeërs, zouden in zee gegooid zijn, net als 13.000 con tainers met vast radio-actief af val, zo staat in het rapport. De totale straling van dit nucle aire afval is volgens het rapport twee keer zo groot als de radio activiteit die vrijkwam na de ramp in Tsjernobyl. (ADVERTENTIE) Oisterwijk, Heusdensebaan 65, 04242-19012 Los Angeles (rtr) - In Los Angeles trachten de autoritei ten de om zich heen grijpende hysterische vrees voor nieuwe rellen in te dammen. Het proces van vier politiemannen die worden beschuldigd van mishande ling van een zwarte automobilist nadert het einde. „Laten we ophouden hysterisch Dat wordt zaterdag of zondag te doen. Laten we rustig worden en geen voorspellingen doen die alleen op speculaties berusten", zei burgemeester Tom Bradley tijdens een persconferentie. In de stad aan de westkust be staat wijdverbreide angst voor nieuwe rellen als de jury in het huidige proces tot vrijspraak zou concluderen. Bijna een jaar gele den maakte Los Angeles de ern stigste rellen in deze eeuw in de VS mee. De vier blanke politie-officieren, wier vrijspraak vorig jaar tot de rellen leidde, worden beschul digd van het opzettelijk schen den van de burgerrechten van de zwarte automobilist Rodney King. Politiecommissaris Willie Willi ams moest erkennen dat het pro ces 'als een hoge berg voor ons ligt'. „Onze boodschap aan de bevolking is: haal diep adem. Ik ben overtuigd dat er geen nieu we rellen komen. Daarom onze boodschap, omdat iedereen over de volgende rel praat". Maar beide mannen gaven dui delijk- te verstaan dat het onder Williams geherstructureerde -po.- litiekórps in LA voorbereid is op elke rel of onrust wanneer die oplaait. Politiemannen die be halve de revolver en wapenstok zijn uitgerust met gas-spuitbus- sen en rubberkogels, staan klaar om de straat op te gaan zodra de jury zijn beraadslagingen begint. verwacht. Als het vonnis wordt uitgespro ken is de politie met 6.500 man op straat, zei Williams. „Wij zeg gen, we zullen deze maal niet falen. We laten de gemeenschap niet in de steek". Tijdens de rellen die vorig jaar op 29 april uitbraken, werd de politie ervan beschuldigd de stad, die in grote delen de aan blik van een burgeroorlog gaf, te hebben overgeleverd aan rellen- schoppers en plunderaars. Bij de onrust kwamen 53 mensen om het leven en liepen 2.400 ver wondingen op. De schade werd geschat op twee miljard gulden. „De stad Los Angeles is zich aan het bewapenen", waarschuwde Williams, die zei dat veel 'Ange- lenos' wapens kopen en wapen winkels geen munitie meer in voorraad hebben. Ook in andere steden in de VS wordt zenuwachtig gewacht op de uitspraak in het proces. In Washington verklaarde de mi nister van woningzaken, Henry Cisneros, dat veel Amerikaanse steden een. 'brandhaard' zijn van racisme en armoede en opnieuw het toneel, vap rellen kunnen worden. Uiteenliggende steden zoals San Francisco, Las Vegas, Seattle en Atlanta - waar vorig jaar even eens rellen of vandalisme uitbra ken - maakten ook al plannen voor het geval er geweld uit breekt. De mooiste Paasshow, te vinden in Oisterwijk. en getint glas uitgerust met iefde voor en Majevo - De VN-vredesmacht- Mfflandant in Bosnië, generaal "Hippe Morillon, wil blauwhel- en overbrengen naar het al aanden door Serviërs beleger de Srebrenica. orillon vertrok gistermiddag ar, de moslimplaats en zal j Sevo'8d door een groep ""^blauwhelmen van ten ti.iwSte man' aldus een VN- '"nctionaris. d„e ^e"emgde Naties schortten enj'0ledselkonvooien naar Srebr- a gisteren op, nadat dinsdag geen enkele vluchteling de stad op de VN-vrachtwagens mocht verlaten. Functionarissen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de VN (UNHCR) overlegden met leiders in Oost- Bosnië om de voedselleverantie en de evacuties weer op gang te krijgen. Een woordvoerster zei dat het UNHCR vandaag een nieuw voedselkonvooi naar Srebrenica wil sturen. Als er overeenstem ming met de Bosniërs bereikt kan worden, gaan er extra vrachtwagens mee om moslims te evacueren, aldus de woord voerster. Gisteravond werd be kend dat de autoriteiten in Sre brenica 1600 inwoners zullen toestaan mee te gaan met het VN-konvooi. Dinsdag verhinderden plaatselij ke functionarissen nog dat de VN mensen met de vrachtwagens evacueerden. Ze zijn bang dat de evacuaties bijdragen aan de val van de stad. Goed, ik hou er soms van om even uit de band te springen, maar eigenlijk hecht ik erg aan traditie. Een voorbeeld? De Paasshow in Oisterwijk. Daar vind je traditie in allerlei stijlen en smaken, van de ambachtelijke Oisterwyck-collectie tot de markante lijnen van Manor House en het sfeervolle design van Provence. Allemaal puur vakwerk. Nou, als dat geen gevoel voor traditie is... IRUIL TERUG! aar zij geen gazon Aard verzekerd van ir 2000 voor bijna poe de actie in zijn 1HE POWER i-613433. Heikant: Firma J. Snepvangers, agenberg: Van Alphen en Vorstenhuizen van over de hele wereld woonden gisteren een rouwdienst bij voor de op 1 april overleden Juan de Bof bon, de vader ran koning Juan Carlos. Van links naar rechts op de foto koning Boudewijn, koningin Fabiola, de hertog en hertogin van Luxemburg, president Mario Soares van Portugal en prins Rainier van Monaco. foto ap

de Stem | 1993 | | pagina 5