Vuile Slechts de kraaien krassen op vervallen Russische vloot Patstelling in Suriname door behoedzame koers Venetiaan Zwarte landarbeiders in Zuid-Afrika leven nog als slaven DE STEM C Bisschop en z< ACHTERGROND Onthullende journalistiek Centrum Democraten DESTEM Rijks water sta Premie ziekte- ouderen wellit DE STEM WOENSDAG 7 APRIL 1993 Onthullende journalistiek, daar gaat het om als je je publiek wilt blijven boeien. Twee Canadese vrouwelijke ministers worden geportret teerd in De Stem van 29 maart j.l.: Kim Campbell van defensie en Barbara McDou- gall van buitenlandse zaken. Een aantal kopjes in het arti kel oogt veelbelovend: 'Ont bloot bovenlijf en 'strenge bril'. Zelfs op een maandag morgen begin je dan ver wachtingsvol te lezen. En ja hoor, na enige inleidende ter zijdes, kom je te weten wat je echt wilde weten: Kim blijkt de droom te zijn van iedere campagneleider, want ze lacht veel en straalt onveran derlijk frisheid en kracht uit; bovendien mag ze op feestjes graag de gitaar spelen. Dat is wat anders dan onze eigen Relus. Die kan mis schien wel leuk toets of snaar kan beroeren, maar die zie ik nog niet zo gauw poseren met toga voor zijn ontblote bo venlijf. Ook de vrees dat Kim een radicaal feministe is, wordt gelukkig weggenomen, immers van die reputatie heeft ze zich ontdaan door een licht beperkende abortus wet - wat dat is, is even niet van belang - te steunen. En dan, hoe zit het met de uit de sombere en sobere atmos feer van de financiële ge meenschap van Toronto ko mende Barbara? Beschikt zij voor haar ministersambt over soortgelijke kwaliteiten als Kim? Ja hoor, ze draagt een bril, praat nogal nasaal en dat ook nog met een belerend toontje. Uitstekend, maar niet voldoende. Gelukkig ver schijnt dan als welkome toe gift de allesonthullende me dedeling dat ze een lach heeft die absoluut verblindend is, wanneer ze besluit die op haar gezicht te toveren. En tenslotte, maar zeker niet als minste pluspunt, ook Bar bara kan er nooit van worden beschuldigd een 'rabiate' hondsdolle) feministe te zijn. „Vrouwenkwesties, spuugziek word ik er van", schijnt ze zelfs ooit eens te hebben ge zegd. Dat heb ik zelfs die van ons, Hanja, Hedy en Ien, nog nooit horen zeggen. De krant kun je niet missen,1 geen dag, maar soms word je er, om met Barbara te spre ken, spuugziek van. Oosterhout K. Gerritse Door de teloorgang van alle ideologieën, waardoor onze politieke partijen zijn losge weekt van hun grondslag, is eindelijk de tijd aangebroken voor een vruchtbaar politiek debat. Daarmee bedoel ik een pu bliek debat over de ware be tekenis van het hét symbool van de ont-ideologisering: 'De val van de Berlijnse Muur'. De belangrijkste naoorlogse gebeurtenis, die ten onrechte als de overwinning van het liberalisme en daarmee van de vrije-markteconomie wordt opgevat. Een misvat ting, omdat de 'Wende' niets met het verzilveren van par tijpolitieke en/of economi sche belangen heeft uit te staan, maar alles met de ge weldloze strijd voor een rechtvaardige wereld. Een wereld waarin de men senrechten - die met name in het voormalige Oostblok wer den onderdrukt - zijn ver werkelijkt, als gevolg van een fundamentele reorganisatie van de Verenigde Naties. Een reorganisatie die de machts verhoudingen in onze volke renorganisatie teniet doet, waardoor zij kan uitgroeien tot een gezaghebbend wereld forum met bovennationale bevoegdheden. Een mondiaal college dat daadwerkelijk bij machte is de wereldproble men het hoofd te bieden en de strijdende partijen te verzoe nen. Vanuit dit oogpunt bezien, staat november '89 voor de overgang van de koude oorlog naar de warme-wereldvrede. Een zeer onstuimige over gang, waarin allerlei zoge naamde zekerheden over boord moeten worden ge gooid en die veel politieke stuurmanskunst vergt, waar voor alle hens aan dek moe ten worden geroepen. Als logische consequentie daarvan is het zaak dat de programmamakers van 'alle' politieke partijen hun koppen bij elkaar steken voor het gezamenlijk opstellen van een gemeenschappelijke vredes- koers, gericht op de reorgani satie van de VN, in plaats dat zij in de komende maanden hun tijd verdoen met het op stellen van omvangrijke par tijprogramma's die geen en kel perspectief bieden. Een moedeloos makend toekomst beeld waar alleen de Centrum Democraten wel bij zullen varen, getuige de uitslag van de NIPO-enquête (NCRV 'Hier en Nu' van 15 maart), waaruit blijkt dat acht pro cent van de bevolking denkt ooit zelf eens op de CD te kunnen stemmen. Langenholte W. ter Heide. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. In Bolderaja heeft de Sovjetmarine haar olifantenkerkhof gevonden: hier liggen de schepen op sterven. De Russische militairen wachten slechts het moment af dat zij de basis nabij de Letse hoofdstad Riga moeten verlaten. Maar zolang het duurt, blijven ze 'het dek schrobben'. Door Diederik Kramers (anp) HET IS doodstil op de basis, alleen de kraaien hoor je kras sen. En verder is er schroot, overal, de roestige staken ste ken als onkruid uit de sneeuw hopen. Commandant Oleg Gromov en zijn bemanning zitten al maan den duimen te draaien. Vorig jaar hebben ze op hun trai ningsschip nog zeelui uit Irak, Syrië en Libië opgeleid, maar voor dit jaar zijn geen contrac ten gesloten. „Dus wachten we af, hoe lang het zal duren weten we niet." Gromov mag van geluk spreken, hij hééft zijn schip nog. Enkele zusterschepen zijn tot schroot vermalen omdat ze beschadigd waren door een waterplant, zegt hij. Andere schepen worden naar Bolderaja gesleept om te worden verkocht. Een onder zeeër is al aan Iran geleverd, tot grote woede van Washington. Prettig is het allemaal niet, er kent Gromov, maar hij piekert er niet over om ontslag te ne men: „We hebben een moreel contract". Een andere militair verwoordt het motto van de marine: „Ook al gaat het schip ten onder, we blijven het dek schrobben". De Russische militairen in Let land wacht een onzekere toe komst in hun vaderland, en als ze geluk hebben, een onderko men. „In Rusland zelf zijn te weinig kazernes, die staan alle maal in Oekraine en Wit-Rus- land", zegt kolonel Vitali Mjachkov, voorlichter van de Noordwestelijke Legergroep. „Ik ga zelf naar Sint Peters burg, ik hoop maar dat het appartement dat ze me beloofd hebben tegen die tijd is afge bouwd. Dat hij weg moet is onafwend baar. Sinds begin 1992 hebben Het is doodstil op de Russische marine-basis in Bolderaja, vlakbij de Letse hoofdstad Riga. De militairen wachten lijdzaam het moment af dat ze kunnen vertrekken; en doen klusjes als dat eens nodig is, zoals sneeuw schuiven. foto anp zo'n 70 tot 80.000 Russische militairen het land verlaten, nu zijn er nog zo'n 24.000 over. De laatste soldaat moet in 1994 zijn verdwenen, maar na meer dan een jaar onderhandelen zijn Rusland en Letland het nog niet eens over een tijdschema en de voorwaarden voor terugtrek king. Letland ziet het ex-Sovjetleger als een potentiële vijfde kolonne tegen zijn prille onafhankelijk heid, en wil het zo snel mogelijk zien vertrekken. Van hun kant klagen de militai ren dat ze worden weggepest: hun gezinsleden dreigen als 'collaborateurs' van het bezet tingsleger hun banen te verlie zen. Gas en elektriciteit in bases worden regelmatig afgesneden, volgens Riga omdat de rekenin gen niet worden betaald. Mos kou eist daarom sociale en juri dische bescherming van zijn troepen, en heeft de terugtrek king uit het Balticum gekoppeld aan de behandeling van de Rus sische minderheden in Estland en Letland. „We passen het tempo van de terugtrekking aan aan wat zij op het gebied van de mensen rechten besluiten", zei de Russi sche president Boris Jeltsin zondag tijdens de top'in Van couver met zijn Amerikaanse ambtgenoot Bill Clinton. In ok tober verklaarde Jeltsin de te rugtrekking uit het Balticum voor gestaakt. Minister van defensie Pavel Gratsjov deed er nog een schep je bovenop: dë Russische solda ten gaan niet weg zolang Tal linn en Riga vasthouden aan 'hun kortzichtige extremistische beleid', zei hij eind maart in Brussel, tot ongenoegen van zijn gastheren van de NAVO. Gratsjovs Letse collega Talavs Jundzis is verbaasd over deze harde woorden: ondanks alle dreigementen is de terugtrek king van de Russische troepen uit Letland namelijk nooit beëindigd. „Het lijkt me dat Gratsjov met dergelijke opmer kingen de conservatieve opposi tie in Rusland tegemoet wil ko men en de onvrede binnen het leger sussen", zo liet hij het ANP weten. Veel officieren ge ven Jeltsin immers de schuld voor het verval van de ooit zo roemruchte strijdkrachten. Maar de Russische president moet het leger te vriend houden in zijn machtsstrijd met het parlement, en daarvoor is Wes terse hulp nodig om de militai ren bij terugkeer in Rusland een dak boven het hoofd te bieden. „Door zijn harde taal kan Gratsjov de druk op de interna tionale gemeenschap opvoeren om hem te hulp te komen", aldus Jundzis. Al blijven de Russische troepen dus oostwaarts trekken, de te rugtrekking verloopt allesbe halve soepel. Legereenheè vallen uit elkaar omdat de niejj we lichtingen dienstplichtig» niet tot Letland worden torn, laten. In sommige garnizoen zijn er niet genoeg manschap pen voor de bewaking, zodat i officieren moeten wachtlopJ Van hen zijn er meer dan noeg, de helft van de achter bleven militairen is officier. Speciale troepen die moed helpen het materiaal in te pat ken en de bases te ontmantel® mogen evenmin het land in, D,| militaire installaties mi aan de Letse autoriteiten ww.l den overgedragen, maar somi ge officieren zijn al op ei; houtje aan het privatiseren j slagen. Voedsel, brandstof uitrusting worden aan jJ meestbiedende verkocht, J voor een spotprijsje aan ex-nh I litaire ondernemers. Zo zijn in Bolderaja twee pied van de marinebasis verhuur*! aan een exportbedrijf om turfl en schroot te verschepen; belaJ tingvrij natuurlijk, de Letsel douane mag er niet bij zolaiJ het leger er nog zit. Hoge HussiJ sche officieren in Riga hebbe een mensenhandel opgezet hl Kurden die naar het Westeri willen vluchten: slechts 2.00|| dollar per gezin voor een boctJ tochtje naar Zweden, mét overj nachting in een militair hotel. De legerleiding en de Letse au toriteiten hebben echter één ge- meenschappelijk belang: zorgen I dat de troepen zich rustig h( den. De Letten zijn bezor over de conservatieve Unie van I Officieren binnen het Russische I leger, die niet alleen de corrup-1 tie aan de kaak stelt, maar ooi: I tegen Jeltsin en de onafhankej lijkheid van Letland is. Van zijn kant is Moskou beducht voor dat het Russische I leger uiteenvalt als de politieke I crisis in Moskou op een bloedi-1 ge confrontatie uitloopt. Vooralsnog heeft het Russische leger in Letland al genoeg zijn hoofd om zich ook nog mei I de politiek in Rusland bezig tel houden. Jundzis verwacht nietl dat de problemen met het 1 tot geweld zullen leiden. „Het I Russische ministerie van defen-l sie neemt in deze zaak een op-[ vallend positieve houding in", zegt hij. „Moskou wil niet dat afzonderlijke officieren hier c boel opstoken." De Surinaamse legertop kan, tot op heden, de benoeming van Gorré als bevelhebber ongestraft negeren. De regering van president Venetiaan opereert uitermate behoedzaam. Stapje voor stapje lijkt zij Bouterse en zijn aanhang de macht te ontnemen. Door Frans Bothof (anp) DE PATSTELLING in Para maribo is compleet. De rege ring van president Ronald Venetiaan houdt vast aan de benoeming van Arthy Gorré tot nieuwe bevelhebber van de strijdkrachten en de hui dige legerleiding handhaaft haar weigering de opvolger van Desi Bouterse te accep teren. In elk 'normaal' land zouden commandanten als Chas Mijnals, Badrissein Sital en Iwan Graanoogst onmiddellijk zijn ontslagen. Het is volstrekt ongepast dat besluiten van de regering en de opperbevelheb ber, wat Venetiaan als president ten slotte is, op deze wijze wor den gebruuskeerd. Maar Suri name is geen 'normaal' land. De regering heeft onvoldoende middelen om haar macht af te dwingen; de legertop houdt wa pens achter de hand, althans dat wordt algemeen beweerd in Paramaribo, en verkondigt poli tieke standpunten die haaks staan op die van zijn eigen minister van defensie. Het verzet tegen de benoeming van de ex-militair Gorré maakt deel uit van de grote machts strijd tussen Bouterse en Vene tiaan. ityant niemand twijfelt eraan dat de voormalig bevel hebber in het leger nog altijd de dienst uitmaakt en zegt wat waarnemend leider Graanoogst moet doen. Ook wordt algemeen aangenomen dat Bouterse nog lang niet van plan is te gaan rentenieren en ervan droomt ooit nog eens als president van Suriname door zijn oude vijan den in Den Haag te worden ontvangen. Sinds hun aantreden hebben P president Venetiaan en, meer nog, de minister van defensie Siegfried Gilds zich gekeerd te gen de militaire machtskliek van de voorzitter van de opposi tiepartij NDP. Daarbij kregen zij, soms aarzelend en vaak nauwelijks merkbaar, steun van de leiders van de regeringspar tijen, verenigd in het Nieuw Front. Zo werd het mogelijk de Grond wet te wijzigen waardoor de militairen formeel politiek bui ten spel kwamen te staan. Zo konden de slachtoffers van de 'decembermoorden' van tien jaar geleden op 8 december massaal en met een imponeren de fakkeloptocht worden her dacht en zo werd 25 februari, de dag waarop in 1980 Bouterse en zijn volgelingen hun coup pleegden, als nationale feestdag afgeschaft. De president is echter zeer te rughoudend en bedachtzaam in zijn steven het leger uit de greep van Bouterse en zijn NDP te halen. „Venetiaan voert een strategie om binnen de lijnen van de aanvaardbare risisco's zijn doelen te bereiken", zegt Arti Jesserun, voorman van de NPS, de partij van Venetiaan, en een van zijn belangrijkste adviseurs. „De regering is van het begin af aan van plan ge weest de legerleiding te vervan gen. Maar ze wil voorkomen dat daarbij schoten vallen. In zo'n kleine gemeenschap als de Suri naamse kun je nu eenmaal nie mand missen." Dat Venetiaan behoedzaam te werk gaat, is niet verwonder lijk. Want wie zal zijn nek uit steken als de militairen toch gaan schieten en van Suriname een tweede Haïti maken? Daar werd ten slotte een zeer popu laire president uit zijn paleis verjaagd omdat hij het had ge waagd zich tegen de generaals, de voormalige politieke macht hebbers, te keren zonder dat de buitenwereld ingreep. Aristide leeft nu in balling schap, de burgers zijn wanhopig en honderdduizenden Haïtianen proberen te vluchten. Net als in Haïti heeft in Suriname de lege- relite grote economische belan gen, wordt zij verdacht van be trokkenheid bij cocaïnehandel en heeft moorden en andere Venetiaan foto anp misdrijven op haar kerfstok. Daarbij komt dat door de eco nomische malaise waarin Suri name verkeert, de regering van Venetiaan met de dag impopu- lairder wordt. Zo wordt aan Bouterse een uitstekend werk terrein geboden om ook zonder .geweld politieke successen te behalen. „Als Gorré het militaire appa raat ondergeschikt kan maken aan de regering kan valt voor Bouterse cum suis de bescher ming weg en kunnen zij aange klaagd worden voor hun misda- j;en deel van de vondst Van onze Haagse redactie pen Haag - Rijkswatersta tonnen gereinigde en licht hergebruik. De grond zal on bij de aanleg van wegen en g zwaringen. Daarvoor zal Rijkswaterstaat deze zomer een overeenkomst sluiten met het Servicecentrum Grondreiniging (SCG) in Utrecht. Met deze overeenkomst zijn tientallen miljoenen guldens gemoeid. Speciaal voor de uit voering van het contract roept het SCG een nieuwe bv in het leven, onder de naam Centrum Hergebruik Grond. Directeur Brunekreef van het SCG verwacht dat op termijn jaarlijks zo'n 800.000 ton grond hergebruikt kan worden voor projecten van Rijkswaterstaat. Het servicecentrum wordt de vaste leverancier van zowel ge reinigde als licht vervuilde grond. Beide instanties praten nog over de preciese voorwaar den waaronder licht verontrei nigde grond verkocht mag wor den. Met'Rijkswaterstaat wordt een raamovereenkomst ondertekend. Het is de bedoeling dat het SCG met lokale directies van Rijks waterstaat onderhandelt over concrete projecten. Over de prijs den. Dat wil de legertop voor-1 komen en daarom gaat ze nu o de rem staan", aldus de Sun-1 naamse mensenrechtenactivist Stanley Rensch. Voor Rensch is het jongste op-1 treden van de militairen verge-1 lijkbaar met de Kerstcoup in 1990 toen een telefoontje vand legerleiding voldoende was oi de regering tot aftreden te I dwingen. „Bouterse en de zijnen zijn nog altijd in staat de insti tuten die de rechtsstaat moeten laten functioneren in gijzeling te nemen." Om de impasse te doorbreken j| staat voor Rensch maar eer v open: interventie door Neder- I land. Want volgens hem pro beert Venetiaan alleen maar krampachtig te voorkomen hij zich de woede van Bouterse op de hals haalt. „Met de huidi ge politieke middelen valt de rechtsstaat in ons land niet te herstellen. We moeten accepte ren dat Suriname zich slechts onder krachtige internationale bescherming en door een zeer intensieve samenwerking met Nederland tot een echte demo- cratie kan ontpoppen." Zuidafrikaanse wijn pronkt op de Nederlandse winkelschappen sinds de economische sancties van de baan zijn. Zuid-Afrika mag dan op weg zijn naar een samenleving waar iedereen evenveel rechten en plichten moet krijgen, de zwarte landarbeiders in de Karoo verrichten nog slavenarbeid. Door Raymond Hasselerharm STELLENBOSCH is een van de oudste steden in Zuid-Afrika en overal zijn resten avan Nederland se historie te bespeuren. Witge kalkte landhuizen liggen hier met hun klokgevels tussen ranken die roodbruin kleuren onder de herfst zon. De wijnlanden, op een halfuur rijden van Kaapstad, zijn populair bij de toeristen, maar ook bij de Europese consumenten. Sinds het verdwijnen van de economi sche sancties tegen Zuid-Afrika is de export van wijn en fruit enorm toege nomen. Bij de Nederlandse slijterijen staat inmiddels een wijde selectie te pronken in de schappen. 'Koopmanskloof', 'Spier', en 'Neethlingshof' zijn namen van blanke en rode dranken die soepel over de papillen rollen van de argeloze consu ment. Waarschijnlijk weten de lekker bekken niet dat de bedrijfsleider van Koopmanskloof nog onlangs een land arbeider heeft doodgeslagen en dat ook de eigenaar van dit florerende bedrijf wordt aangeklaagd voor mishandeling van personeel en het neerschieten van een kind dat te dicht langs zijn drui- venveld liep. Misschien smaakt de wijn ook minder goed als de wijnliefhebber zou zien hoe bijvoorbeeld de plukkers van Neethlingshof-druiven worden gehuis vest. De kleurlingen wonen goed zicht baar in vrolijke huisjes naast de statige oprijlaan maar de zwarte arbeiders wonen in onooglijke krotten, ver weg van nieuwsgierige toeristen. „We wor den gehuisvest als varkens", zegt de 23-jarige Sunset die een kamer zonder voorzieningen moet delen met vijf an dere arbeiders. Elders is het niet beter. Bij Spier wordt de wijn gemaakt door landarbeiders die 30 gulden per week verdienen en de talrijke overuren wor den alleen uitgekeerd in 'dop', alcohol rijk wijnafval dat tot wijdverbreid al coholisme heeft geleid. „Ze zijn zelf verantwoordelijk voor de slechte huisvesting. Wij hebben goede huisjes neergezet, maar de werkers vernielen de boel als ze dronken zijn", zegt manager Galley Viljoen van Spier. Hij wordt tegengesproken door Grant Twig van een comité dat hulp geeft aan boerderijwerkers: „Het is grote onzin. Geen enkele arbeider vernielt zijn ramen omdat hij weet hoe koud het hier 's winters is." Twig krijgt slechts bij enkele wijn boerderijen toegang om de situatie van de arbeiders te bekijken en dus gaat hij regelmatig zonder toestemming kij ken naar hun huisvesting. Twig: „Er zijn enkele positieve uitzonderingen maar vaak hebben de arbeiders geen toiletten, elektriciteit of water. Binnenkort worden nieuwe wetten van kracht waardoor de landarbeiders wat meer rechten lijken te krijgen. Sommi ge onderdelen zijn revolutionair. Zo wordt vastgesteld dat werkers twee weken vakantie per jaar mogen opne men en dat overuren, boven de 48 per week, betaald moeten worden. Maar de schijn bedriegt, want Grant Twig constateert dat er vrijwel niets zal veranderen: „De boeren hoeven de vakbonden niet toe te laten tot hun bedrijf en ze kunnen iemand simpel weg ontslaan als hij aanspraken maakt." Van controle verwacht hij ook niets, want tegelijk met het goedkeu ren van de nieuwe wetten kondigde de regering-De Klerk bezuinigingen aan bij de toch al overbelaste arbeidsin spectie. Slechte huisvesting, onderbetaling en zelfs mishandeling komen regelmatig voor in de fruit- en wijngebieden, grenzend aan Kaapstad. Maar nergens zijn de omstandigheden van de landar beiders zo miserabel als op het Zuid afrikaanse platteland, de Karoo. „Het is slavernij, de boer ziet de knecht als zijn eigendom en handelt daar ook naar", zegt de Nederlandse Margreet Knaap. De uit Oosterhout afkomstige hulpver- leenster wordt al enkele jaren gecon-' fronteerd met de treurige slachtoffers van boerenmachtsmisbruik. De voormalige baas van Willem Vor- ster wil geen commentaar geven en smijt de deur dicht van zijn huis dat is gebouwd als een kasteel. Een gracht rond het complex gaat zelfs in de verdroogde Karoo te ver, maar verder zijn kasteeltorens, kantelen en schiet gaten aanwezig als bewijs van wan smaak, maar ook van rijkdom van veel boeren. Onderbetaling van zijn landarbeiders is niet het grootste probleem van de kasteelboer. Nee, dat zijn mishandelin gen. Willem Vorster werd bij hem geboren en werkte op het bedrijf, net als zijn vader en grootvader. Totdat Willem een tragisch ongeluk kreeg met een tractor, waarbij zijn geliefde broer omkwam. Nauwelijks bekomen van het trauma, werd Willem gedwongen om in de brandende zon een graf te delven voor zijn broer. Daarna moest hij instappen in de bestelwagen van de boer. Willem: „We kwamen na een tijdje rijden bij een open veld en toen vertelde hij me uit te stappen en de overal uit te trekken. Ik vroeg hem of ik mijn broek kon aanhouden, maar dat mocht niet. Vervolgens sloeg hij me meer dan twee uur met een dik nylonkoord." Na de vernederende mishandeling, waarbij zijn bovenbenen en billen enorm waren opgezwollen, werd Wil lem gedwongen om op het land te gaan werken totdat hij erbij neerviel. De volgende dag werd hij van het bedrijf geschopt waar hij meer dan twintig jaar de akkers met zijn zweet bevloei de. Margreet Knaap heeft hem vervol gens onder haar hoede genomen en reed lange afstanden om hem bij de rechter in het verre Kimberley een schadevergoeding te laten eisen. Doordat onmiddellijk foto's waren ge maakt van de mishandeling, moest de boer uiteindelijk door de knieën en moest hij tienduizend gulden schade vergoeding betalen. Een schrale troost voor Willem. Margreet Knaap: „Willem is een telijk wrak na alles wat is gebeurd is, het begraven van zijn broer en de doodsangsten die hij uitstond. Proce deren tegen boeren is de enige manier om duidelijk te maken dat ze hun arbeiders niet mogen mishandelen. Voorlopig heeft Margreet geen illusies, want iedere dag ziet ze werkers die slaag krijgen of jarenlang zonder sala ris werken. „Deze mensen hebben niets gezien van het 'nieuwe Zuid-Afrika merkt de Nederlandse hulpverleenster cynisch op. Ze heeft haar hoop gevestigd op een ANC-regering die onwillige blanK boeren duidelijk maakt dat ook land- Van onze Haagse redactie Den Haag - Particulier verzeki inkomen krijgen waarschijnlijl betaalde ziektekostenpremie tert Ook wordt de premie in de toekoms Over die oplossing overleggen h particuliere ziektekostenverzekei (Volksgezondheid) is optimistisch o lingen. Hij hoopt dat er snel een ei ten voor ongeveer 162.000 particul inkomen onder de 43.000 gulden. PvdA-Kamerlid Van Otterloo, par vandaag een initiatief-wetsvoorstel bejaardenpremies op andere wij particulier verzekerde bejaarden, kunnen opbrengen, laten overstapp Het CDA heeft al laten weten ni omdat daardoor de lasten voor de nemen. KERK EN STAAT zijn geschei tengels van godsdienst en gods telijke leidslieden mogen hun ker of stellingname aanpraten. Vanzelfsprekend mogen kerken schappelijke vraagstukken, graa> verheffen als ze in geweten van gen een verkeerde kant opgaan beslissingen genomen dreigen singen en de ultieme beraadsla echter aan de politici over te In Nederland doen kerkelijke Bomers balanceert nu echter u heeft gisteren bekendgemaakt echte bekende Nederlander zo van zijn besluit op de hoogte late leic op zore ■opste aan e ee en b arbeiders rechten hebben. Knaap: Het zal langzaam gaan, want de boere vormen een machtig economisch blo waar ook het ANC voorzichtig mee omspringt." «-.ju ucaiuu UJJ uc uwi_ö-_ zegt. Daarmee aangevend dat h opinie wil bespelen. Die motieven zijn gecompliceer teel oneens met de CDA- had de voorkeur gegeven aai een getuigenispolitiek boven er weinig aan de hand. Gaat de bisschop verder en u christelijk genoemd mag worde zijn ex-collega Gijsen. Die wilc hielden aan wat hij katholiek vor ontnemen. Christelijk is geen s schappelijke basis te definiëren valt. De bisschop overschrijdt de set "'I publiekelijk de hoop uitspree Partij zal opstaan, waaraan hij w P'dt zelfs dat zo'n club er kom aa.n bet christelijke karakter var ojis te verstaan. Die andere christelijk. hjsschop laat het daar nie ouding van het CDA ten aanz ng. In dit verband grijpt hij tere o wat die zegt over goed en kv et homoseksualiteit. De sugg waad homoseksuelen valle Tegen dit soort vooroordelen et ,„„j!re 9evolgen is de wet ge tiding onder de hogere clerus C

de Stem | 1993 | | pagina 2