Meer gezinnen onder toezicht Boek over West-Zeeuws-Vlaanderen in oorlogsjaren PLAATSELIJK ZAKEN nieuws Kinderbescherming Breda bezorgd over sterke toename van 'probleemgezinnen' c4 nieuws Weer voorstelling afgelast ZEELAND Aardenburg Sluis C. Ollebek wint vrijetijdsbon Gratis paaseieren Familiehotels Wajoca Uzzia Schoenen Het Stoffenhoedje I SH 1 Koster-Dey en Sonora Caravanshow Van der Linden Paasshow Caravancentrum Assurantiekantoor VOF Boidin De Sier Baart Optiek Door onze redactrice Marja Klein Obbink Breda - Multi-problem ge zinnen, heten ze. De hulp verleners hebben er weer een nieuwe term bij. Alco hol, schulden, echtschei ding, drugs; alles wat fout kan gaan tussen ouders en kinderen, gaat ook fout in dit moderne type pro bleemgezin. Komt bij, dat die problemen zich mani festeren in een samenle ving waarin de mensen al leen met zichzelf bezig zijn. Dit vraagt om moei lijkheden, merken Jeanne Beaufort en Liesbeth van den Dam in de praktijk van alledag. Beiden zijn verbonden aan de Raad voor de Kinderbescher ming in Breda. Zij consta teren dat steeds vaker ge zinnen 'onder toezicht ge steld' worden. HET KLINKT navrant, maar in een tijd waarin samenleving en politiek om een terughoudender opstelling van de Kinderbe scherming vragen, heeft diezelf de Kinderbescherming het nog nooit zo druk gehad. Ingewik kelder problemen bij ouders en kinderen zijn daarvan de oor zaak, concludeerde het Weten schappelijk Onderzoek en Do cumentatiecentrum (WODC) onlangs in een onderzoeksrap port over de ontwikkeling van kinderbeschermingsmaatrege len in de jaren zeventig en tach tig- In het arrondissement Breda kunnen ze die conclusie alleen maar onderschrijven. Jeanne Beaufort, staffunctionaris van de Raad in Breda, wijst op het trieste record dat in 1992 werd gevestigd met 281 ondertoe zichtstellingen; tegenover 252 in het jaar daarvoor, hl al deze gevallen werd het gezin, op verzoek van de Raad, onder toezicht van de kinder rechter gesteld. Deze beperkt het gezag van de ouders en stelt een maatschappelijk werker aan als gezinsvoogd. Die moet het kind en de ouders gaan helpen de problemen op te los sen. Na een jaar wordt de zaak opnieuw bekeken. Zoals in het geval van dat jon getje van zeven dat maar niet naar school gaat. Liesbeth van den Dam, maatschappelijk werkster van de Raad in Breda, is net teruggekeerd van een zwaar gesprek met de oma van het jongetje. Van den Dam: „De melding kwam binnen van een leer plicht-ambtenaar. Het jongetje verzuimt de school een paar dagen per week. Hij zit ook op de verkeerde school, want ei genlijk moet hij naar speciaal onderwijs. Vader is jaren gele den al weggelopen en zijn moe der kan hem niet aan. Het kind is de baas en moeder vindt het ™d altijd stout, die bekende cirkel". De moeder heeft weinig basis, stelt Van den Dam. „Ze is heel onduidelijk tegenover het kind. komt moeilijk uit bed, heeft geen flauw benul van tijd. Geeft geen structuur. Boodschappen doen, zorgen voor eten, poetsen, ze kan het niet. Bovendien heb j* het idee dat er iets psychia- tnsch meespeelt". Strategie De strategie van Van den Dam: h ben de oma van het jongetje §aan benaderen, toen ik in de |*ten kreeg die veel invloed in ?'e familie uitoefent. Ik kreeg "sar op mijn hand. Het jongetje pat nu naar een school voor pedaal onderwijs". «te beeft de rechter inge- emd met een ondertoezicht stelling. Van den Dam: Eens in e drie weken krijgt de moeder Koek van een maatschappelijk J; ter. En tussentijds heb ik lc>eo-hometraining geadvi- door in Eede. Goossens volgde onderwijs in Schoondijke en Oostburg en koos vervolgens in 1960 voor de Koninklijke Militaire School. „In de loop der jaren ben ik diverse keren overge plaatst. Heb ook in het buitenland gezeten. Mo menteel werk ik bij de logistieke sectie van de Provinciaal Militair Commandant in Deventer". Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. In zijn hart had Goossens steeds een zwak voor Zeeuws-Vlaanderen en met name West-Zeeuws- Vlaanderen. „Ik heb altijd veel belangstelling gehad voor de geschiedenis van deze streek. Ruim tien jaar geleden begon ik in de oorlogsgeschiede nis te spitten. Ik wilde daar steeds meer over aan de weet komen. Het werd een soort drang. De binnen- en buitenlandse archieven heb ik nageplo zen. Daar gingen ontelbare uurtjes inzitten, maar ik heb het er graag voor over gehad. Ik heb ook diverse gesprekken gevoerd met mensen die die tijd van de oorlog bewust hebben meegemaakt. De gegevens die ik op casetteband had vastgelegd, zijn mij dan ook bij het schrijven van het boek zeer goed van pas gekomen". In het boek staat de Westzeeuwsvlaamse bevolking centraal. Militaire gebeurtenissen lopen als een rode draad door het boek. Er is veel aandacht voor de massale Duitse aanwezigheid in de streek. Het economisch, maatschappelijk, sociaal en cultureel leven van de bevolking neemt ook een belangrijke plaats in. In het tweede deel, dat later verschijnt, wordt aandacht besteed aan de bevrijding en de weder opbouw van West-Zeeuws-Vlaanderen. Na diep gaand onderzoek heeft Goossens getracht ant woord te vinden op de vraag waarom er in 1940 Franse en Belgische troepen in de streek waren gelegerd en waarom de Duitse troepen pas begin juni West-Zeeuws-Vlaanderen hebben bezet. Onderwerpen zoals hoe de streek in die tijd werd bestuurd en de Duitse controle daarop, laten zien hoe relatief makkelijk het was om een onderwor pen volk te besturen. Zo wordt ook het politie-optreden beschreven in samenhang met de rechtspraak. De arbeidsinzet, het grensverkeer, het werken voor de Duitsers en hun kustverdediging, de overlast door het onder water zetten van het land, het oorlogsgevaar, maar ook het leven onder Duitse curatele wordt uitge breid uit de doeken gedaan. Aan de collaboratie wordt veel aandacht besteed en natuurlijk aan het verzet. Het boek 'West-Zeeuws-Vlaanderen 1946', deel 1: 'Inval en bezetting' wordt gedrukt in een eenmali ge oplage van 1000 exemplaren. Het boek telt 408 pagina's. Geïnteresseerden kunnen contact opne men met A. B. J. Goossens, telefoon 055-335257. Liesbeth van den Dam (links) en Jeanne Beaufort van de Bredase Raad voor de Kinderbescherming: 'Je kunt het niet maken om je er niet mee te bemoeien.foto de stem/johan van gurp seerd: de maatschappelijk werkster komt tijdens 'spitsuur' tussen vijf en zes en filmt het gedrag van de moeder tijdens dit hectische moment van de dag. Dat is leerzaam voor alle betrokkenen". Een éénouder-gezin, opvoe dingsproblemen, psychische problemen. Zijn dat de proble men van het-gezin-van-deze- tijd? Liesbeth van den Dam: „Wat in dit voorbeeld het meest aan sprekend is, is het feit dat de ouder geen structuur kan bie den. Dat is op zich niks nieuws. Maar wat je nu ziet, is dat het niet bij dit ene opvoedingspro bleem blijft. Er is een complex van factoren dat tot problemen leidt: een eenoudergezin, opvoe dingsproblemen, moeder in psy chische problemen..." „Vroeger kwamen die proble men ook voor", valt Jeanne Beaufort in, „maar nu komen ze allemaal in één gezin bij elkaar. Ik kan het rijtje aanvullen met alcohol, drugs, incest, mishan deling, noem maar op". Tel daarbij op dat het steunsys- teem wegvalt, vervolgt Beau fort, en het kan niet anders dan fout gaan. Steunsysteem? Beaufort: „Oma woont verder weg. En waar is de buurvrouw met kinderen van dezelfde leef tijd? Die werkt. Plus: wat doe je als je op een flat woont, weet jij dan wat er een verdieping lager gebeurt? Ik stel het even ex treem om het duidelijk te ma ken; de samenleving is veel complexer geworden. We leven langs elkaar heen. We hebben het veel te druk met onszelf". Toch, in veel probleemgezinnen blijken er ook 'gewone' proble men met de opvoeding van het kind te bestaan. In het WODC- rapport wordt immers ook ge meld dat ouders vaker kampen 'met een gebrek aan pedagogi sche vaardigheden'. Onmacht Kunnen we het niet meer, op voeden Jeanne Beaufort: „Heel vaak is er sprake van onmacht, inder daad. Ik denk dat het iets te maken heeft met normen of lie ver een gebrek daaraan. Was het vroeger zo dat je afweek, dan ging er iemand piepen. Zo hoorde het en zo niet. De norm lag duidelijk. Je had een duide lijk handvat. Maar nu: wie weet er nog hoe het moet met kinde ren, wie weet er nog wat er goed is voor kinderen? Macht en ge zag hebben een negatieve klank gekregen. Lange tijd mochten we niet meer autoritair opvoe den. En ja, sommige mensen slaan dan door". Hoewel een ondertoezichtstel ling (o.t.s.) een vrij 'lichte' maatregel is voor de Kinderbe scherming, is er al vaak al heel veel drama aan voorafgegaan. „Als wij er aan te pas komen, heeft alle vrijwillige hulpverle ning - zoals maatschappelijk werk, Stichting Jeugd en gezin, Riagg- gefaald", zegt Liesbeth van den Dam. Uit het WODC-rapport: ,,(...)Bovendien is er sprake van een grotere carrière in het vrij willige hulpverleningscircuit. Er wordt met andere woorden langer gewacht alvorens in te grijpen met een kinderbeschermingsmaatregel". Dat er dan in de meeste geval len voor een relatief 'lichte' maatregel als een o.t.s. wordt gekozen, heeft te maken met die terughoudender beleidslijn die van de Kinderbescherming wordt verlangd. „Het beleids voornemen om - wanneer over heidsinterventie onafwendbaar is - zoveel mogelijk met de minst ingrijpende maatregel (ots) tussenbeide te komen, heeft kennelijk ingang gevonden", aldus het rapport van het WODC. Beaufort: „Er is hier geen enke le werker die graag kinderen uit huis haalt. Bovendien gaat het vaker dan vroeger om kinderen van een hele jonge leeftijdscate gorie". Een voorbeeld uit de praktijk van Liesbeth van den Dam: kind, negen weken, belandt in het ziekenhuis met uitdrogings verschijnselen. Liesbeth: „De moeder wist niet dat het kind om de drie uur moest eten. Als het kind huilde, reageerde ze niet, want dat had ze zo van haar moeder geleerd. Ze had ook geen besef van tijd. Nee, dat is geen domheid, er zijn mensen die dat nooit hebben geleerd, die gewoon vergeten op hun horloge te kijken. Begrijp me goed, de moeder bedoelt het goed met haar kind, maar we moeten ervoor zorgen dat er regelmaat komt in het voe dingspatroon en de verzorging van haar baby". Meldsysteem Jeanne Beaufort grijpt dit voor beeld met beide handen aan om te pleiten voor een beter meld systeem. „Waarom moest het zover ko men? Waarom hebben er niet eerder mensen aan de bel ge trokken. Waar was die buur vrouw die even belangstellend komt vragen of de baby soms ziek is?" „We hebben ons aangeleerd om ons niet te veel met elkaar te bemoeien. We vinden dat ieder een zijn eigen leven moet kun nen leiden. Maar ik zeg: je kunt het niet maken om je er niét mee te bemoeien". Dank zij de campagnes tegen kindermishandeling, de kinder telefoon en de publiciteit over incest, 'zijn de ogen van de mensen geopend', erkent Jeanne Beaufort. „Ik denk dat dat ook geldt voor onze werkers; ze heb ben beter leren kijken". Blijft het feit dat veel meldin gen te laat komen, althans in een heel laat stadium de Kin derbescherming onder ogen ko men. Jeanne Beaufort zei het al en ook het WODC-rapport kaart het aan: „Bij de melders van klachtzaken is een ver schuiving opgetreden van het informele (familie, buren en an dere particulieren) naar het for mele type melder (instanties). Vertrouwensartsen bijvoor beeld", zegt Jeanne Beaufort, „maar het nadeel is dat de men sen deze instantie pas heel laat benaderen. Bovendien komt daar maar het topje van de ijsberg terecht". Onafhankelijk „Om de drempel te verlagen, pleit ik voor een regionaal meldpunt", vervolgt Beaufort, „waar alle klachten gecoördi neerd worden. „Een bijkomend voordeel is dat dit meldpunt volstrekt onafhankelijk werkt en vanuit die opstelling bepaalt wie zich met welke klacht gaat bezighouden". Gevraagd naar een voorbeeld, verklaart Beaufort: „Het komt nogal eens voor dat wij tijdens een onderzoek merken dat ook een andere instantie met dit gezin bezig is. Dat de vader bijvoorbeeld cliënt is bij het Riagg wegens psychiatrische klachten. Deze wetenschap zou voor ons onderzoek wel eens van groot belang kunnen zijn. Omgekeerd geldt hetzelfde voor het Riagg. Maar wat gebeurt er nu? Helemaal niks. Het Riagg mag ons alleen iets melden als haar cliënt daarvoor toestem ming is gevraagd. Dat komt door de privacy-regeling, die patiënten en cliënten moet be schermen". Liesbeth van den Dam: „Maar wij hebben als taak het kind te beschermen. En ik denk dat, in geval van nood, de privacy van grote mensen het daartegen moet afleggen". yan onre verslaggever Aardenburg - Oud-Aardenburger Anton goossens presenteert woensdag 28 april zijn jdflt over West-Zeeuws-Vlaanderen tijdens je Tweede Wereldoorlog. Op het stadhuis van Aardenburg overhandigt hij het eerste exem- '|aar van 'West-Zeeuws-Vlaanderen 10-1946', deel 1; 'Inval en bezetting' aan oud-burgemeester Von Bönninghausen van jjzendijke en mevrouw E. Maes-Wille, die in je oorlogsjaren koerierster was voor de Ne derlandse ondergrondse geheime dienst. Goossens woont momenteel in Apeldoorn en deed e tien jaar over om alle relevante gegevens voor boek te vergaren. Hij werd op 23 augustus geboren in Aardenburg en bracht zijn jeugd WOENSDAG 7 APRIL 1993 JONGERENKOOR - Het Jon gerenkoor Aardenburg zingt zondag 11 april tijdens de de dienst van 11.00 uur in de parochiekerk van Aardenburg. RECEPTIE - In het gemeente huis van Aardenburg wordt 30 april, koninginnedag, de tra ditionele receptie gehouden voor alle dragers van een ko ninklijke onderscheiding, het verzetsherdenkingskruis of een onderscheiding van een bevriende mogenheid. WELZIJNSCOMMISSIE - De voor woensdag 7 april ge plande vergadering van de welzijnscommissie is ver plaatst naar woensdag 12 mei om 19.30 uur in het gemeente- huis. OUD PAPIER - De stichting Sluis helpt Roemenië haalt za terdag 10 april weer oud pa pier op. GESPREKSGROEP - Leden van de gespreksgroep maken maandag 19 april een excursie naar Rotterdam onder lei- dingn van de Nederlands her vormde predikant. Niet-leden van de oecumenische ge spreksgroep kunnen eveneens aan de excursie deelnemen en moeten zich aanmelden op het adres Brugstraat 9 of Wol straat 3. Tijdens deze excursie is het de bedoeling nader ken nis te maken met Rotterdam 'mooi' en 'lelijk'. Zaamslag - C. Ollebek uit Axel heeft een vrijetijdsbon van 1000 gulden gewonnen in de 'klantenpaswedstrijd' van Van Westen Mannenmode in Zaamslag. Het was een actie die Van Westen in de maand maart hield onder alle houders van een klantenpas. Huist/Oostburg/Terneuzen - In drie Zeeuws-Vlaamse plaatsen wordt het winkelend publiek verwend met paaseie ren. In Hulst zijn er op 10 en 12 april vele aanbiedingen in di verse winkels en worden gra tis paaseieren uitgedeeld door de paashaas, die vergezeld wordt door een muziekkorps. In Terneuzen is er ook volop aandacht voor het paasfeest. Op de vrijdagmarkt op 9 april is in de Zuidpolder een gulle paashaas present. Oostburg blijft niet achter en de Burgemeester Erasmus- straat wordt opgefleurd met grote paaseieren. In de win kels zijn er aanbiedingen en kleine verrassingen voor de jeugd. Hulst - Onder het motto 'Fa milie Hotels Hartverwarmend' hebben 68 familiehotels zich afgelopen januari aangesloten bij de Stichting Samenwer kingsverband Familie Hotels. In Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben twee hotels zich aangeslo ten: Het Budget Hotel in Sluiskil (familie Berings) en Hotel Hulst in Hulst (familie Beaart). De aangesloten familiehotels onderscheiden zich van andere hotels door hun kleinschalig heid en een persoonlijke bena dering. Om de herkenbaarheid te ver groten krijgt ieder hotel een muurschild met de tekst 'Fa milie Hotels Hartverwar mend'. Axel - Wajoca Zonnehemels Axel BV, gevestigd aan de Beethovenstraat 20-24 in Axel, heeft een leuke actie op touw gezet. Van vrijdag 9 tot en met dinsdag 13 april is er een paasshow. De klanten die in die periode een zonnehemel kopen, krij gen een dinerbon voor twee personen die gebruikt kan worden tot 1 mei in restaurant 'Het Wapen van Axel' bij Jan en Magda Dieleman. Wajoca is geopend vrijdag 9 april van 10.00 tot 21.00 uur, zaterdag 10 en maandag 12 april van 10.00 tot 17.00 uur en dinsdag 13 april van 10.00 tot 18.00 uur. Sas van Gent - Vorige week werd aan de Stationstraat 5 in Sas van Gent een nieuw win kelpand geopend: Uzzia Schoenen. Het echtpaar J. Vereecken koos voor een schoenencollec tie tussen modisch en mo- disch-klassiek. De dames schoenen zijn overwegend van Italiaanse makelij. Een breed assortiment sjaals en tassen is eveneens bij Uzzia Schoenen verkrijgbaar. Zaamslag - Het Stoffenhoedje aan de Veerstraat 5, in Zaam slag heeft de collectie stoffen en naaiaccesoires uitgebreid met een assortiment hoeden. Janni Muller verkoopt in haar nieuwe zaak diverse modellen hoeden uit binnen- en buiten- land. Vooral hoofddeksels met grote randen zijn in. Ook is er veel belangstelling voor bekle de hoedendozen en originele hoedjes voor communicanten. Axel/Terneuzen - Koster-Deij in de Weststraat in Axel en Sonora in de Noordstraat in Terneuzen houden tijdens de komende paasdagen een show. Vrijdag 9 april en zaterdag 10 april worden de nieuwste key boards, orgels, piano's en Hi- Fi-apparatuur getoond. De Hi-Fi-afdeling bevindt zich alleen in Axel. Hier wordt een demonstratie gegeven van on der meer Laser Disc verster kers. Axel - Van 10 tot 17 april wordt een caravanshow ge houden bij Caravans Van der Linden aan de Kanaalkade 66 in Axel. Belangstellenden kunnen te recht van 9.00 tot tot 12 uur en 13.00 tot 18.00 uur. Op 11 april (eerste paasdag) is de zaak gesloten en op 12 april is de show toegankelijk van 12.00 tot 17.00 uur. Kapellebrug - Caravancen trum Zuid-Nederland houdt een paasshow van woensdag 7 april tot en met zondag 18 april. Er is een overdekte voorten tenshow en daarnaast kan het publiek kennis maken met nieuwe modellen caravans en er is ook plaats ingeruimde voor gebruikte caravans. In totaal staan er veertig goede, gebruikte toercaravans en vouwwagens voor aantrekke lijke voorjaarsprijzen bij cara vancentrum Zuid-Nederland. Terneuzen - Assurantiekan toor VOF Boidin opende vori ge week haar nieuwe vestiging aan de Axelsestraat 69 in Ter neuzen. Omdat Boidin al kan toren bezit in Oostburg en Hulst wordt het servicepakket dus uitgebreid. Assurantiekantoor Boidin be hartigt zaken voor particulie ren en het bedrijfsleven. Men kan er terecht voor verzeke ringen, pensioenen en spaar- produkten en sinds kort ook voor financiële diensten. Het nieuwe kantoor in Ter neuzen is permanent bezet. De zaken worden behartigd door Desirée Meeussen. Breskens - Een speciale win kel werd vorige week in de Mercuriusstraat 39 in Bres kens geopend: de Sier. In de Sier zijn allerlei snuiste rijen te koop, en prachtige verzamelingen poppen, beren voor de freaks. De Sier heeft een opvallende voorgevel. De zaak wordt ge dreven door de familie Huigh. Hulst - Baart Optiek in de Bierkaaistraat in Hulst staat bekend om zijn vakmanschap. In de komende weken wordt vooral aandacht besteed aan oogmetingen, het passen van lenzen en vanwege de aanko mende zomer staat de zonne bril centraal. Met de Swatch eyes gooit Baart optiek hoge ogen. Een collectie van twintig modellen met het clip-on sys teem is aanwezig. Van onze verslaggever Terneuzen - In het Zuidlandtheater in Terneuzen is opnieuw een voorstelling afgelast. De bluesmusical van de groep Nieuw Amsterdam, die voor zaterdag 10 april op het programma stond, gaat niet door. Dat de musical om financiële redenen niet kon worden uitgevoerd, was bij het theater al langer bekend. Er is nog getracht een vervangende voorstelling naar Terneuzen te halen, maar ook die kon niet doorgaan.

de Stem | 1993 | | pagina 19