rviTi QTTPM jpj i pj ivi Nel sluit zich rond Servië en... zaken Meeste pitbulls zijn nog niet geregistreerd Op de vlucht voor Armeens geweld Lange wachttijden bij sectie lijken Politie sloeg te laat alarm na ontsnapping COMPUTERBOEKHOUDEN Nederland doet ook mee aan Europese actie op de Donau 69t Gaat stik lekker in de visserij5 De Poppe-methode te boek Bezuiniging op studiebeurs forse strop grote gezinnen r p66 verdeeld Lver herindeling Ike banden keer bijbaan |voor Nijpels Geen zendtijd voor Bhagwan Stakingen bij coup Suriname Bep Ogterop overleden Meer hulp voor topsporters Ook EG schiet Rusland te hulp DEZE KRANT: Merijntje Vandaag een olifant kopen, over tien jaar neerschieten Li I1 Bl( waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceeri advertentie voor geplaatst moet worden? Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien teger advertentie gelezen wordt. Immers 9 Siem-lezers en lezeressen pluizen weel f,Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn el tienduizenden Kleintjes-lezers?'»^ Ql ,ijn eUd^jJeAiéÊF MHNi ■■■■■i W IH&B eZersV^^/Dnp. W losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 6 APRIL 1993 I I I I I pen. „Dat was maar| I aldus René Burgers 2a. f Javond. „We zijn volgens In onze laatste wedstrii I ■zig. Twee spelers hebben %ekondigd te zullen stop. I pus dat wordt moeilijk ns is heel klein dat we I ld seizoen nog bestaanI an ook, De Polder kijkt /el uit naar de laatste tijd van het seizoen tegen I Is. Maar ja die laatste Hek in De Volkskrant: voordig trekt, is dat het pn goedkope manier om ch wat wordt, heb je het ^ckaert in NRC Handels- rote bekken in de ploeg, die geen uitslag maken. pl: „Dat je als damesvol- nnen, is jammer. Want jen. Het heeft geen zin je |en demonstratie van het kste taak van een trainer i die positie en in die rol kheden het beste tot zijn [laf: „Winnen is altijd een i te pas." in. foto wim kooyman. t de slag viel zat ik voor- het peloton, maar ik liet voon naar achteren rij- was stom. Maar ik ben wreden," aldus Rabput- van Waterschoot zat in iep van Barhorst, maar de eindstreep door een tand niet. dstand van het ploegen- nent in de Omloop van akman ziet er als volgt WC Zuid-Limburg 3, 2. op 22 seconden s-Vlaanderen, 3. op 56 en WV Uden, 4. ZW'C 5, De Zuidwesthoek, 6. eda-Het Knooppunt, 7. ijnenburg, 8. WC Berg ers, 9. WC Het Zuiden, De Pedaalridders, 1L Roosendaal, 12. TWC nder, 12. OWC De Ko- Ljddelburg - D66 in Zeeuws- is verdeeld over de JE la Ruelle kon na afloop Ie C-amateurwedstrijd in Iw toch lachen. Voor del Tbegon wilde hij niet meer L omdat hij niet in het I Jvas van een pothelm. Hij I lerigens niet de enige. De I elle moest dus op zoek een helm en kreeg van Henk Remijnsen een Ikeurde helm aangereikt. Iracht hem wel geluk, Siij won de koers. „En als Itje deelde Remijnsen me Et ik die helm wel mocht Ei. Dat is toch een aardige liet hij weten. I jLFDE AXELSE trimmer I wel heel erg verbaasd lijn fiets te kijken direct loop van de C-a'mateur- rijd. „Ik moest op een voorband spurten. Dat liet mee. Ik hield bijna I fiets niet meer in be-1 g," aldus De la Ruelle. 1EDACTIE: Ton Koomen. jAGEN: ran Leeuwen By de Schrijver. samenvoeging van ge- Lesten in Zeeland. D66-gede- leerde Dijkwel heeft onlangs |je Zeeuws-Vlaamse afdelingen L zijn partij opgeroepen tot L eensluidend standpunt te Lmen. De Democraten zijn ver- Lid over het standpunt van Gedeputeerde Staten om de her maar op zijn beloop te lillen. IZIE ZEELAND - C1 da - Burgemeester Nijpels Breda krijgt er weer een I nieuwe funktie bij: hij wordt voorzitter van de nieuwe Raad voor het Milieubeheer. Die komt ju de plaats van de Centrale l voor de Milieuhygiëne. De gaat vooral adviseren over doelstellingen en hoofdlijnen i het milieubeleid. I Den Haag - De Osho-beweging lil Nederland, gevormd door I aanhangers van de goeroe Bhag- n Shree Rajneesh, krijgt geen ïdtijd op radio en televisie. i een achterban van ongeveer 1 11.000 personen is de beweging I te klein om in aanmerking te I komen voor zendtijd, heeft de laad van State maandag beslo- :n. De Osho-beweging had 13 uur zendtijd op televisie geëist. I Paramaribo - Surinaamse vak- len hebben met een algeme- ne staking gedreigd als het leger t het conflict met de regering over de benoeming van een nieu- bevelhebber opnieuw een ep naar de macht doet. De meeste officieren pikken de be lting van Gorré tot opvolger m Desi Bouterse niet. IZIE BUITENLAND - A4 Amsterdam - De zangpedagoge Bep Ogterop is op 83-jarige leef tijd overleden. Ze genoot vooral bekendheid als koorleidster, pia niste, zangeres en spraaklerares. I Zij heeft zangles gegeven aan «ader anderen Conny Vanden- hosch, Corrie Brokken, Imca Manna, Rob de Nijs en Connie Eindhoven - Nederlandse ama- teurtopsporters, die nu al een beroep kunnen doen op de Ne derlandse Sport Federatie, kun nen binnen afzienbare tijd meer steun krijgen. PSV-doelman Hans van Breukelen en oud- profwielrenner Maarten Ducrot Saan zich voor hen inzetten. ■ZIE SPORT-BI Luxemburg - In navolging van de Verenigde Staten biedt ook de EG Rusland hulp aan. De Europese ministers van buiten- ■andse zaken besloten gisteren dat er een vrijhandelszone moet komen tussen Rusland en de EG. IZIE BUITENLAND-A4 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B «eland deel C Gids deel D Kl V-programma's D2 Visstik Van onze verslaggever Apeldoorn - De eigenaren van pitbulls staan niet te trappelen om hun beesten op te geven bij de Stichting Registratie Gezelschapsdieren in Apeldoorn. Tot dusver is nog maar twintig procent van de pitbulls ingeschreven. Donderdag is de laatste dag dat de honden opgegeven kunnen worden. Daarna zijn niet geregistreerde pitbulls illegaal en ten dode opgeschreven. De Apeldoornse stichting verwerkt in ver band met Goede Vrijdag en Pasen overigens ook nog de inschrijvingen die op dinsdag 13 april binnenkomen. De ingrijpende maatregelen zijn het gevolg van het verscherpte beleid van staatssecreta ris Gabor die de hapgrage pitbull in Neder land wil laten uitsterven. Het ontmoedigingsbeleid is op 1 februari van start gegaan. Sindsdien mogen pitbulls alleen nog maar kort aangelijnd en voorzien van een muilkorf de straat op. Per 9 april moeten de dieren bovendien onvruchtbaar gemaakt zijn. Als bewijs dat de ingreep inderdaad is uitgevoerd, moet de hond getatoeëerd zijn en ingeschreven bij de Apeldoornse stichting. Bij de dierenartsen loopt het echter nog steeds niet storm. Ze bevestigen dat er niet veel animo bestaat voor het onvruchtbaar maken van pitbulls. De prijs van de ingreep kan daarbij een rol spelen: het onvruchtbaar maken van een teef kost 340 gulden terwijl het castreren van een reu uitkomt op 150 gulden. Ook bij de dierenasiels heeft men niet de indruk dat veel bazen van pitbulls het eens zijn met staatssecretaris Gabor. De Dierenbescherming vgrwacht volgende week geen grootscheepse acties van de poli tie. De nieuwe regels moeten worden gecon troleerd door de regionale korpsen en de Algemene Inspectiedienst. „Het is maar de vraag of de doorsnee-poli tieman in staat is een pitbull te herkennen", twijfelt een woordvoerder van de Dierenbe scherming. Het totale aantal pitbulls in Nederland werd enkele maanden geleden nog geschat op 5000. Hoeveel honden daarvan nog over zijn, is niet bekend. Het oplaaiend geweld tussen de voormalige Sovjet-republieken Armenië en Azerbajdzjan heeft een nieuwe vluchtelingenstroom op gang gebracht. Drie oude Azeri's vluchten met hun schamele bezittingen voor de naderende Armeniërs. foto epa Rijswijk (anp) - Het labora torium voor gerechtelijke pa thologie in Rijswijk staat on der grote druk door de grote aanvoer van lijken. Gemiddeld heeft het laborato rium een aanvoer van tien licha men per week. De afgelopen we ken echter was sprake van 16 lichamen per week, 150 procent van de normale 'omzet'. Doordat ook steeds vaker aan vullend toxicologisch onderzoek (naar giftige stoffen) nodig is, duurt het langer voordat de vol ledige sectie-uitslagen bij de po litie bekend worden. Dat zegt patholoog M. Voort man, directeur van het laborato rium voor gerechtelijke patholo gie in Rijswijk. De Amsterdamse politie zei vori ge week naar aanleiding van de vondst van twee verkoolde licha men in Ouder-Amstel, dat de sectie-uitslagen door het grote aanbod in Rijswijk veel langer op zich laten wachten dan nor maal. Volgens Voortman krijgt het pa- thologie-laboratorium al tiental len jaren ongeveer 500 lichamen per jaar voor sectie aangeboden. De aard van het onderzoek is volgens hem echter sterk veran derd. Voortman, die ongeveer 35 jaar aan het laboratorium is verbon den, herinnert zich dat dertig jaar geleden bijna de helft van de gevallen verkeersslachtoffers waren. Tegenwoordig komen er 3000 mensen per jaar in het verkeer om, maar verricht het laborato rium nog slechts op twintig ge vallen per jaar sectie. Daartegenover staat volgens Voortman een enorme stijging van het aantal dode lichamen dat na een geweldmisdrijf het laboratorium wordt binnenge bracht. In 1962 waren dat er volgens hem dertig tot veertig, tegenwoordig 200 per jaar. Doden door geweldmisdrijven vergen meer werk en dus meer mensen. Het pathologie-labora- torium heeft in 1985 het aantal pathologen uitgebreid van drie naar vijf. Het gerechtelijk laboratorium dat het toxicologisch onderzoek verricht, kampt volgens Voort man echter met personeelstekort en heeft de afgelopen weken on der grote druk gestaan. Volgens Voortman stuurt het la boratorium voor gerechtelijke pathologie altijd een tussenrap port over de sectie naar de des betreffende rechercheafdeling, maar moet op het volledige rap port, inclusief toxicologisch on derzoek, langer worden gewacht. Tunis - Olifantenjagers krij gen binnenkort de kans te investeren in hun eigen toe komst. De Economische Commissie voor Afrika heeft het plan opgevat potentiële jagers een aandeel olifant te laten kopen, waarmee ze het recht verwerven om het dier over tien jaar af te schieten. De commissie hoopt op deze manier het olifantenbestand op peil te houden. Verder hoopt de commissie daarmee de komst van kapi taalkrachtige en jachtlusti- ge toeristen naar Afrika te stimuleren. Van onze verslaggever Paul de Schipper Breskens - Tussen vissers en overheid lijkt de vrede uit gebroken. Sinds 1 januari 1993 is 94 procent van de Nederlandse vissers aangesloten bij een nieuwe producentenorganisa tie, die in acht regionale groe pen is verdeeld. Sleutelfactoren van deze vrij willige vangstregeling zijn een collectief visplan èn sociale controle. Wie een dag te veel vist, krijgt van zijn collega's een boete van 10.000 gulden. „Hadden we dit maar vijftien jaar eerder gedaan," zegt de Breskense visser Henk Fenijn. Na het afsluiten van de eerste drie maanden van het proef jaar maakt hij de balans op: „Mekaar een beetje helpen hè. We hebben nu allemaal meer inkomsten door een betere ver deling. 't Gaat stik lekker." „De eerste indruk is inderdaad dat het redelijk gaat," beves tigt voorzitter C. J. van Liere van de groep Delta Zuid. En project-coördinator Toor- enburg van het Produktschap Vis en Visprodukten: „Ik denk dat we een heel eind op de goede weg zijn." Toch klinken vanuit Urk de eerste kritische geluiden. En er zijn alweer boetes uitgedeeld. 'We doen nog een trekje voor de rechter.' Dat was tot voor kort een staande uitdrukking in de Ne derlandse zeevisserij: nog even een extra sleep met het net om daarvan de boete voor de bijna traditioneel geworden vangsto vertreding te betalen. Daar bleef het niet bij. Over heid en visserij verkeerden op het randje van oorlog. Het leid de tot genante en emotionele tonelen. Op zee kieperden Hollandse vissers AID-controleurs over boord. Ze vochten ermee op de kade van Vlissingen en draai den ondertussen duizenden ton vis achter de mast langs, het grijze circuit in. Henk Fenijn Het walvolk bekeek de vissers in toenemende mate als duivels op de lange deining. Zo kon het niet verder. De bezadigde oud-premier Ba rend Bieshëuvel zette zich aan tafel om een einde te maken aan de uitzichtloze visserij-el lende. In juni presenteerde de commissie-Biesheuvel het rap port 'Beheerst Vissen' als basis om het geschonden vertrouwen te herstellen. De commissie ontwierp een nieuw visserij-stelsel, afge stemd op EG-maatstaven en de internationale regels van de vangtsbeperking. Bij de Neder landse vissers heet dat stelsel inmiddels 'de groepsregeling.' Nationaal zijn de vissers met ingang van dit jaar verdeeld in acht groepen. Elke visser is verplicht de hem toegewezen vangsthoeveelheid onder te brengen in de groep. Onderling hebben de vissers afspraken gemaakt over de aanvoer en afslag van vis en over administratieve zaken en straffen bij overtreding. Een groepsbestuur met een neutrale voorzitter is verant woordelijk voor het toezicht. Het lid worden van een groep biedt een visser direct voordeel omdat het ministerie van land bouw de groepen extra zeeda gen heeft toegewezen. „Wat gebeurde er tot vorig jaar?" blikt Delta Zuid-groeps- voorzitter Van Liere nog even terug. „Een visser die zag dat zijn collega de regels overtrad, deed dat ook. Hij voelde zich gedwongen, met als gevolg dat in november dikwijls al de vis serij moest worden gesloten, terwijl nog niet iedereen zijn quotum had opgevist." „Voor de controle werden er blikken met AID-ers openge trokken. Er was een maximaal wantrouwen tussen overheid en visserij en beide partijen stonden eigenlijk machteloos." „Nu heeft de overheid de ver antwoordelijkheid bij de vis sers gelegd. Door de toewijzing van die extra visdagen hebben ze flexibeler vangstmogelijkhe den. De regeling werkt als ie dereen zich houdt aan de voor schriften. Overtreedt iemand de groepsregels, dan krijg je de sociale controle van de colle ga's. Dat is het sterke punt van de regeling." VERVOLG BINNENLAND - A3 Remi Poppe, milieu-activist te Vlaardingen, achter volgt al een kwart eeuw bedrijven die hun omgeving vervuilen. Vandaag verschijnt een boek over zijn wederwaardigheden: De 'Poppe-methode' ZIE ACHTERGROND - A2 Van onze correspondenten Luxemburg/New York - De Verenigde Naties gaan Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) nog verder onder druk zetten. De Veiligheidsraad behandelt deze week een resolutie, waarin nieuwe strafmaatregelen tegen Servië worden aangekondigd. De Verenigde Staten willen het wapenembargo tegen Bosnië op heffen en de Europese Gemeen schap en de Westeurepese Unie (WEU) sturen binnen twee we ken 240 man douane en politie en twaalf schepen naar de Do nau om het VN-embargo tegen Servië te controleren. Nederland zal voor de zogeheten enterploegen van de WEU 24 tot 28 leden van marechaussee douane beschikbaar stellen. Schending embargo De Donau is op dit moment een moeilijk te controleren rivier. Servische kapiteins met hun olietankers negeren de Roemeen se, Bulgaarse of Hongaarse ri vierpolitie soms volkomen. De schendingen van het embargo zijn dan ook talrijk. De Serviërs halen hun olievoor raden onder meer uit de Oekraï ne. Via de Zwarte Zee en de Donau bereiken brandstof en andere verboden goederen prak tisch ongehinderd hun eindbe stemming. Hoewel de tien lidstaten van de Westeuropese Unie eensgezind besloten nog deze maand zo'n 240 man en twaalf patrouillebo ten richting Donau te sturen, moesten eerst nog de Hongaren gerustgesteld worden. Geen geweld Die wilden onder geen beding gewapende militairen. Het com promis is dan ook een politie macht die voor de eigen zelfver dediging alleen over handvuur wapens beschikt. De operatie, waaraan Italië, Spanje, Frankrijk, Duitsland, Nederland en Luxemburg hun medewerking hebben toegezegd, krijgt geen militair karakter, be klemtoont secretaris-generaal Van Eekelen van de WEU. Daarom zijn er geen grondwette lijke bezwaren om leden van de Duitse grensbewaking te inte greren in deze politiemacht, die de Hongaren, Roemenen en Bul garen moet helpen de sancties te effectueren. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Vandaag wisselend bewolkt en een enkele bui. In de avond toenemende bewolking en regen. De wind blijft vrij krachtig tot krachtig. Van onze verslaggevers Sittard/Den Haag - De politie van Sittard heeft na de ontsnapping van zes zware criminelen uit de extra beveiligde inrichting De Geerhorst slechts op beperkte schaal alarm geslagen. Politiekorpsen in Noord-Lim burg werden pas na een half uur gealarmeerd, de Belgische en Duitse politie zelfs uren later, zegt persofficier van justitie mr. J. Nabben in Maastricht. Uit onderzoek blijkt dat in eer ste instantie alleen de nieuwe politieregio Limburg-Zuid is ge waarschuwd. De politieregio Limburg-Noord was pas dertig minuten na de ontsnapping op de hoogte. Justitie betreurt dat, omdat het vermoeden bestaat dat de voort vluchtige gevangenen eerst in noordelijke richting zijn gereden en pas later de grens met België zijn overgestoken. Zaterdag verklaarde de Sit- tardse politie nog dat er onmid dellijk zogenoemd Euregionaal alarm was gegeven, waarbij de Duitse en Belgische politie wor den gealarmeerd. De zes zijn nog steeds spoorloos. Een van hen is de man, die wordt verdacht in december vo rig jaar in Vinkeveen een politie man te hebben doodgeschoten. De WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat onafhankelijke deskundigen van buiten de Tweede Kamer een onderzoek gaan verrichten naar de gang van zaken in gevangenissen. Het bewakingspersoneel van ge vangenis de Geerhorst vreest dat Sittard de komende maanden nog een reeks vluchtpogingen wacht van zware criminelen. „De gevangenen weten dat als ze naar die super beveiligde inrich tingen worden overgeplaatst de kans om te ontsnappen nihil is, vandaar dat ze tot die tijd zeker nog pogingen zullen ondernemen te vluchten", zegt woordvoerder Porters. Zoetermeer (anp) - De bezuinigingen op de studiebeurzen voor scholieren beneden de 18 jaar zijn flink nadelig voor grote gezinnen. Zo krijgt een gezin met vijf schoolgaande kinderen vanaf komend studiejaar 1800 gulden per jaar minder, schrijft minister Ritzen (onderwijs) in antwoord op vragen van SGP-Kamerlid Van der Vlies. Deze achteruitgang is het gevolg van een korting op de TS-regeling, een tegemoetkoming in de kosten van boeken en schoolgeld van kinderen die te jong zijn voor de studiefinanciering. (ADVERTENTIES) Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst wordt basiskennis boekhouden behandeld. Daar na volgt instructie over het inrichten, op starten, voeren en afsluiten van een com puterboekhouding met als uitkomst de balans, resultatenrekening, btw-afdracht, deb/crediteurenadministratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amster dam, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Breda, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403 -7 43 83/ 510 05. ~i VISSERS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1