Stop misdadige dierenbeulerij in Israël Gezellige drukte op Afrikaanse markt Benegora: Luchtverontreiniging in grensgebied erger dan vermoed Koninklijk zilver voor Eduard Cuelenaere Monument en expositie over watersnoodramp Angolees gezin mag in Biervliet blijven ►rits jacht in zeil-elite Zeeuws-Vlaamse Dierenbescherming doet mee aan protestactie tegen veetransport Landbouwschap wil meer duidelijkheid provincie over het afvalstoffenplan 148 Hardrijders op de bon Poerim A4 I Aardenburg - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de I Dierenbescherming werkt mee aan een brieven- en I handtekeningenactie tegen wat zij noemt de wantoe standen bij veetransporten. Alle dierenbeschermingsor- Iganisaties in de EG-lidstaten beogen daar momenteel I door dit soort acties een eind aan te maken. Weinig belangstelling voor cultuurprijs gemeente Axel Festival cultureel gekleurd in Oostburg en Terneuzen Kosto geeft alsnog verblijfsvergunning Verdachte van bankoverval in Sluis vast Massale vechtpartij Terneuzen I werd intussen uitgepeld en j, bediend met een zo bittere I vloeistof in het mondje, dat het de half verteerde maalt», den van die dag in het rond spoot. Dokter Vladimir zei wat in onverstaanbaar RUs. I sisch, ging gelaten achter zijn I bureau zitten en greep weer I een handvol nootjes. Eerst i het kind in het bad. Dan zon I hij wel verder kijken. Door Willy Werkman I Nog een koffie? En heb je al I gehoord over de echtschei- I ding van... Weer werden we onderbroken. Een vijfjarig I meisje in coma na een ernstig I auto-ongeluk. Onze verpleeg ster en dokter Vladimir kwa- Imen snel in actie. Andere doktoren werden opgeroepen. De instructies vlogen over en I weer. Instrumenten werden aangeschoven. Er werd ge- I vochten om het leven van het kind... en toen we urenlang ïonze adem hadden ingehou den, was er die ene rode bal- I Ion, die onze verpleegster I vastbond aan het bed van het I meisje. „Poerim," zei ze, als vanzelfsprekend. Poerim, het joodse carnavals feest. Blij zijn, ondanks alles, i En kracht putten uit een rode ballon. Zelfs als de dood zo dichtbij is. Midden in het nooit aflatende lawaai van Is raels grootste stad waren we feven getuige geweest van de ■strijd om het leven. We had- j Ff den onze koud geworden kof- |fie vergeten en we besloten onze roddels maar te laten voor wat ze waren. „Dat ze gezond moge zijn," zei dokter Vladimir uitgeput, toen het ■bed van het meisje werd weg- Tgerold. 1936 tot zinken gebrachte lan de zeebodem te lichten ■elands zeil-elite. |Appleton heeft onderhandeld net een televisiemaatschappij Iver exclusieve beelden van een eerste verkenningsduik. Mocht het wrak onherstelbaar bescha- ligd blijken dan wil de kunste- ïaar gedeeltes verwerken in een ilternatieve replica van de Bri- annia. De statige Britannia -niet te rerwarren met het bijna 6000 on metende en 277 bemannings eden tellende 'Royal Yacht Bri- annia' dat als varende residen- ie wordt gebruikt door koningin llizabeth- werd in 1892 ge- louwd voor de toekomstige ko- ting Edward VII. loewel prins Charles zijn steun ou hebben betuigd aan de ber- jingsoperatie staan de brieven- ubrieken in de gespecialiseerde eilpers sinds kort vol met bozen rieven over deze 'kwalijke on- erneming' die de laatste wens an een geliefde koning zou tor ederen. mensen als Edward Djererian, tzer en Aaron Miller, ujnse kritiek over pro-Israëli- tijdigheid snijdt vooral hout 'artin Indyk, die de Midden- olitiek gaat coördineren voor anale Veiligheidsraad. Indyk eze sleutelfunctie vooral aan puwe dienst voor de American iblic affairs Comittee, een bik- joodse lobby, die zelfs in het bied toch waarlijk niet kinder- Washington meer dan roem- dat er ook nog 'Baker-aanhan- het trio Djererian, Kurtzer en politiek bijsturen, geeft al aan le Clinton-ploeg niet de drasti- .iwe lijnen zijn te verwachten -t Midden-Oosten zo broodno- en worden uitgezet, lijn van Baker - die, als hij de gehad, net zozeer de Nobel- r de Vrede had kunnen ontvan- zijn eveneens cynische en iluste voorganger Henry Kis- :al de komende maanden node rorden. Hoezeer Clinton ook roept dat 1993 'het jaar van de in het Midden-Oosten gaat Laat dat dan even weten via oen ..Kleintje in De Stem. wbt dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- fubriek Gevonden-Verloren naspeurt de stem zeeland MAANDAG 5 APRIL 1993 yin onze verslaggever Hoogerheide - Milieuvereniging Benegora dat het met de luchtverontreiniging in Belgisch-Nederlands grensgebied ten Jjorden van Antwerpen veel slechter is ge- dan onderzoeken doen vermoeden. Vol- Benegora moet hetgeen, met name, de jjtwerpse industrie de lucht inblaast, nog intensiever en beter in de gaten gehouden torden. Dut de manier waarop zowel de Nederlandse als Belgische overheid opereren, is Benegora niet te spreken. De vereniging meldt dit in het rapport 'Leefmilieu aan de grens', dat aan Provinciale Staten en gemeenten in de streek is aangeboden. Aan beide zijden van de grens wordt, zo merkt de milieuvereniging op, veel aandacht besteed aan het opkrikken van eceonomische activiteiten. Met het milieu wordt daarbij veel te weinig rekening gehouden. Elders, zoals bijvoorbeeld in Limburg, wordt vol gens Benegora veel beter gelet op gevolgen voor het milieu van industriële activiteiten. Daar is via samenwerking van Nederlands en Belgisch Lim burg en met EG-subsidie een studie op gang gekomen naar een meetnet voor grensoverschrij dende luchtverontreiniging. „Brabant loopt weer duidelijk achterop", is de conclusie van Benegora. En dat terwijl het zuidwesten van Brabant op dit terrein een van de grootste probleemgebieden van Nederland is. Wat betreft zwaveloxydes zijn van heel Nederland de concentraties het hoogst in West-Brabant 'en Zeeuws-Vlaanderen. Verzuring komt daardoor het meest voor in West-Brabant, gevolgd door Zeeland en Zuid-Holland. Benegora klaagt al jaren over de slechte situatie en vindt dat er veel te weinig naar haar wordt geluisterd. De industrie in Antwerpen, en daaron der heel wat fabrieken met gevaarlijke chemische stoffen, breidt steeds maar uit. Het meten van stoffen die vanuit deze bedrijven in de lucht terechtkomen, voldoet in de ogen van Benegora nauwelijks. De meetstations op Nederlands gebied meten veel te weinig en staan bovendien te ver weg van het Antwerpse industriegebied. Benegora pleit voor het plaatsen van meetstations in Ossendrecht, Emmadorp in Zeeuws-Vlaanderen en Bath op Zuid-Beveland. Ook acht de milieuvereniging een goed onderzoek noodzakelijk naar het effect van de verontreini ging op mens en natuur. Ook dient volgens Bene gora een goed klachtennummer voor luchtveront reiniging te komen in de vorm van een gratis 06-nummer. I ,an onze verslaggever .Iedereen zal het vanuit de eigen I comfortabele auto wel eens ge pen hebben", zo begint de bij de behorende brief van de Dierenbescherming. „Veewa- volgeladen met kalfjes, koeien of varkens. niet iedereen beseft welke deze dieren moeten doormaken, vaak met het slacht- als eindbestemming. Bijna I altijd zitten de dieren op elkaar gepropt in hun eigen stinkende I drek, non-stop soms wel zestig uur zonder eten of drinken." Misdadig I Voor de Dierenbescherming re- om massaal te protesteren in deze 'misdadige dieren- I beulerij'. Zo kwamen bij het mi- aisterie van landbouw al 9.000 verontwaardigde brieven binnen uit alle delen van het land, naar aanleiding van een op televisie vertoonde documentaire over wantoestanden bij veetranspor ten. Volgens de dierenbeschermers moet iedereen de handen ineen slaan om dit dierenleed zo snel mogelijk te beëindigen. Enig succes is al geboekt, meldt de Dierenbescherming. „Dankzij het niet aflatend ha meren op dit soort schandalige toestanden ligt er nu een Euro pees wetsvoorstel, waardoor veel van deze zaken drastisch aan banden worden gelegd. Halver wege dit jaar zal daarover door de Europese raad van landbouw ministers beslist worden. Na tuurlijk gaat zoiets niet vanzelf. Druk vanuit de publieke opinie is de enige manier om de nieuwe bepalingen er echt door te krij gen." Van onze verslaggevers Aardenburg - Na afloop van de veertigste uitvoering van de Matthaus Passion in de Sint Baafskerk te Aardenburg wacht te er een aangename verrassing voor Eduard Cuelenaere (69). Burgemeester E. Jongmans speldde Cuelenaere namelijk een koninklijke onderscheiding op de revers. Eduard Cuelenaere is een van de nertsen die al veertig jaar actief is in het plaatselijke Bachcomité i verzorgde gedurende al die I jaren de promotie voor de Mat- taus Passion, zowel in binnen- als in buitenland. Naast zijn werk voor het Bachcomité was Cuelenaere verder veertig jaar bestuurslid van de VW Aarden- Burg (van 1951 tot 1991), van 1970 tot 1991 was hij tevens voorzitter van die vereniging. Hiervoor kreeg hij verleden jaar de gouden speld van het Provin ciaal VW. Ook was hij van 1971 tot 1991 voorzitter van het Plaatselijke evenementencomité. Daarnaast is Cuelenaere bij ve len uiteraard bekend als de voormalige uitbater van hotel/ café/restaurant De Roode Leeuw Aardenburg. Tijdens een receptie op het stad huis van Aardenburg kreeg Cue lenaere voor al deze verdienste- ujkheden de eremedaille in zil ver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Ben zeer geëmotioneerde Cuele- "aere nam daarna de felicitaties en bloemen van bekenden in ontvangst. „Dit is geweldig, ik "ad dit nooit verwacht. Het wer- Van onze verslaggever Axel - Er is weinig belangstelling voor de cultuurprijs van "e gemeente Axel. Het gemeentebestuur riep enige tijd geleden op kandidaten voor deze prijs aan te melden, ®aar dat gebeurt bijna niet. ®aarom staat in de gemeentelijke informatierubriek een her- n* °ProeP om kandidaten voor de prijs aan te melden. nt we kunnen ons niet voorstellen dat er in Axel zo weinig mensen zijn die dit jaar met recht aanspraak zouden kunnen ™aken op de cultuurprijs." e cultuurprijs van Axel is 500 gulden groot en wordt toege- aan iemand die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt het Axelse verenigingsleven of die prestaties op het gebied an de beeldende kunst op zijn naam heeft staan. Vorig jaar |n|. oe prijs naar de gebroeders Witte van het Foto- en omuseum *n Bastionstraat. voor de Prïis moeten uiterlijk 15 april zijn v» bij burgemeester en wethouders van Axel. De leden op!? welzijnscommissie beoordelen die aanmeldingen vervol- 6 «s en brengen een bindend advies uit aan het college. Jeugdig protest tegen discriminatie en racisme op de Afrikaanse markt in Oostburg. foto wim kooyman Van onze correspondent Oostburg - Er heerste zaterdag tijdens de Afrikaanse markt op het Ledelplein in Oostburg een gezellige drukte. De bezoekers konden genieten van diverse activiteiten zoals een optreden van carbaretgroep Armoetroef, haarvlech ten en diverse informatiestands. Deze Afrikaanse markt werd gehouden ter gelegenheid van het festival Cultureel Ge kleurd, een jaarlijks terugkerend evene ment. Het vindt plaats in Zeeland en Brabant en heeft tot doel het begrip tussen de verschillende culturen die in ons land voorkomen te verbeteren. Dankzij de mooie weersomstandigheden mochten de deelnemers aan de Afrikaanse markt zeker niet over belangstelling kla gen. Zaterdagavond konden belangstellen den genieten van een Ghanese maaltijd, terwijl er ook een optreden was van Black Umfolosi, een live muziek- en dansshow uit Zimbabwe. De organisatie van dit alles was in handen van de stichting Wereld winkel, Podium West en Vluchtelingen werk West-Zeeuws-Vlaanderen. Ook in Terneuzen verzorgde Black Umfo losi een optreden en wel tijdens de open dag in theatercafé Porgy and Bess. Daar traden verder gistermiddag Busi Mhlongo en de groep Twasa op. Woensdag 7 april vindt er in het Zuidland- theater te Terneuzen een speciale kinder voorstelling plaats die valt onder het festi val Cultureel Gekleurd. De theatergroep De Paarden Kathedraal uit Utrecht beeldt verschillende manieren van ontheemd zijn uit en brengt het leven tussen twee cultu ren op de planken. Eduard Cuelenaere foto wim kooyman ken voor de Matthaus is een deel van mijn leven en een gedeelte waar ik nooit spijt van zal krij gen", was zijn reactie. Voorzitter B. Schmitz van de Nederlandse Bachveremging noemde Cuelenaere 'een man waar je niet omheen kunt'. Stichting Kustcultuur gaat kunstwerken langs de kust inventariseren Van onze verslaggever Breskens - De stichting Kust cultuur ep het visserijmu seum in Breskens stonden af gelopen zaterdag stil bij de watersnoodramp van 1953. Dat gebeurde met de onthul ling van een gedenkteken op de dijk bij het Spuiplein en de opening van een expositie over de ramp in het visserij- museum. Voorzitter Jaap Boekhout van de stichting Kustcultuur, die op het idee kwam een gedenkteken te laten maken voor de waters noodramp die veertig jaar gele den plaatsvond, droeg het beeld je over aan het waterschapsbe stuur. Waarnemend dijkgraaf mevrouw I. Ooms en wethouder L. Cuelaere-Faes van de ge meente Oostburg onthulden het monument. De stichting Kustcultuur, zo ver telde Boekhout, spant zich in voor de aankleding van de Zeeuws-Vlaamse kust met een aantal kunstwerken en is mo menteel bezig met een inventari satie van alles wat er in Zeeuws- Vlaanderen al is op dat gebied. De bedoeling is alle kunstwer ken te catalogiseren in een gids. Boekhout verrichtte de symboli sche opening van de tentoonstel ling in het visserijmuseum, geti teld 'Na de ramp'. Van onze verslaggever Biervliet - Het Angolese gezin Nvambanu mag in Biervliet blijven wonen. Het ministerie van justitie wilde het aanvankelijk het land uitzetten, maar is teruggekomen op die beslissing. De Nvambanu's hebben deze week op humanitaire gronden van het ministerie een verblijfsver gunning gekregen. Volgens secretaris H. Krutwa- gen van de Vereniging Vluch telingenwerk Terneuzen is het gezin heel erg gelukkig met het goede nieuws. Michel Nvambanu woonde met zijn vrouw Joan en zijn kinderen Maico (8) en Daniëlla (2) al twee jaar in Biervliet. Het ge zin was daar helemaal in de kleine gemeenschap opgeno men. Zozeer zelfs, dat de be volking een handtekeningen actie startte toen bekend werd dat het Angolese gezin het land uit moest. „Nvambanu was uitgeproce deerd en kreeg van het minis terie te horen dat hij binnen dertig dagen het land diende te verlaten", aldus Krutwa- gen, die namens Vluchtelin genwerk vervolgens met staatssecretaris Kosto (Justi tie) in de slag ging. „In alle stilte hebben we geprobeerd het ministerie te overtuigen van de onredelijkheid van die beslissing", legt hij uit. „Het is een inhumaan besluit, zeker als er zoals in dit geval kinde ren bij betrokken zijn die op de basisschool zitten." Het gezin uit Angola mag dus in Biervliet blijven. Krutwa- gen verwacht dat Nvambanu over een week of vijf de papie ren toegestuurd krijgt waarin alles formeel wordt vastge legd. „Daarna heeft het gezin een officiële verblijfsstatus en kan hij naar het arbeidsbu reau." Van onze verslaggever Goes - De gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap wil meer duidelijkheid van het provinciebestuur over het afvalstoffenplan. Het schap wil onder meer dat de provincie het convenant Kunststofafval onderschrijft. Het convenant is begin vorige maand ondertekend door de mi nisteries van VROM (Volkshui vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) en LNV (Land bouw, Natuur en Visserij), Ne derlandse Kunststofprodukten en het Landbouwschap. Om te kunnen komen tot een doelmati ge en betaalbare uitvoering van dit convenant op provinciaal ni veau moet het volgens de Zeeuwse afdeling van het Land bouwschap worden opgenomen in het afvalstoffenplan. „Hier door wordt de samenwerking op provinciaal niveau tussen pro vincie, gemeenten, sturingsorga nisaties en bedrijfsleven bevor derd en kan er gestreefd worden naar het opzetten van de meest optimale structuur voor de inza meling van folie." De Raad voor Zeeland vraagt verder aandacht voor een betere planologische afstemming voor een vuilstort op een nieuwe loca tie in de Koegorspolder bij Ter neuzen. Hierbij komen ook het plan van aanpak voor de Ka naalzone en het onderzoek naar een stortplaats voor baggerspe cie in deze polder in beeld. Van onze correspondent Sluis/Kortrijk - De Belgische rijkswacht heeft vorige week vrijdag te Kortrijk de 28-jarige P. L. zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. De man werd verdacht van een ban koverval gepleegd op 28 decem ber van het vorig jaar te Sluis. De man heeft inmiddels bekend en zal in België worden ver volgd. L. week na de overval met de buit uit naar Frankrijk waar hij het geld opmaakte. Politie controleert West-Zeeuws-Vlaamse wegen Van onze verslaggever Breskens/Zuidzande/Eede - Bij snelheidscontroles in Bres kens, Zuidzande en Eede schreef de rijkspolitie groep West- Zeeuws-Vlaanderen afgelopen zaterdag 148 bekeuringen uit op een totaal van bijna duizend gecontroleerde voertuigen. Het betrof controles binnen de bebouwde kom. Hoogstgemeten snelheden: 90 kilometer per uur in de Dorpsstraat te Breskens, 87 kilometer per uur op de door gaande weg door Zuidzande en 93 kilometer per uur op de rijks weg bij Eede. „Degenen die te hard reden, wa ren letterlijk het haasje", vertelt Marijke Hemelsoet, de coördina trice van Veilig Verkeer Neder land (VVN) in Zeeuws-Vlaande ren. Samen met twee in paas haaskostuum gestoken vrijwil ligsters deelde zij foldermate riaal en chocolade-eieren uit en wensten de aangehouden auto mobilisten een vrolijk en ver keersveilig Pasen toe. Naast WN werkten het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land, de werkgroep -25% Ver keersongevallen West-Zeeuws- Vlaanderen en uiteraard de rijkspolitie mee aan de zogehe ten preventieve en represssieve snelheidscontrole. In de ochtenduren posteerden de controleurs zich met de radarap- paratuur in de Dorpsstraat te Breskens. Daar werden 255 voertuigen op snelheid gecontro leerd, waarvan er 28 een proces verbaal aan de broek kregen. Op verzoek van de gemeente Oost burg verplaatste de controle zich vervolgens naar Zuidzande. Ook hier deelde de politie 28 bekeu ringen uit op 197 gecontroleerde voertuigen. Op de rijksweg bij Eede passeerden 505 voertuigen en was de score 92 processen- verbaal. De radar flitste bij snel heden boven de zestig kilometer per uur. Van de in totaal 148 hardrijders krijgen er 84 de foto met de 'prent' thuisgestuurd. 64 Overtreders werden staande ge houden en moesten in het kader van het lik-op-stuk beleid met een de portemonnee trekken. Door symbolisch een gat in de dijk te dichten, opent voorzitter Boekhout van Kustcultuur de expositie 'Na de ramp'. foto wim kooyman Van onze correspondent Terneuzen - Bij een massale vechtpartij in de Terneuzense binnenstad zijn gistermorgen vroeg twee gewonden gevallen. Iemand liep daarbij een messteek in de rug op en een tweede werd aan het hoofd gewond door harde slagen. Aleen van de laatste is de identiteit van de man, een 24-jarige Terneuzenaar, bij de politie bekend. Een politieagent voelde zich tijdens het gevecht op een gegeven moment zo bedreigd dat hij zijn dienstpistool trok. Geschoten werd er echter niet. Wat de aanleiding tot het treffen tussen verschillende groepen is geweest, werd niet duidelijk. Wel dat de groepen van zo'n. 20 tot 30 jongeren elkaar ook met honbalknuppels te lijf gingen. De politie trad verder bemiddelend op en er zijn geen aanhoudingen verricht. Tegen vijf uur keerde de rust weer terug.

de Stem | 1993 | | pagina 5