Geesteszieken jaren geïsoleerd 'feestje 'Wao kan minister Kok zijn kop kosten' Duitse waarschuwing voor gevaarlijke Nederlandse bloemen jubileum Directeur psychiatrisch centrum Heiloo: 4Andere oplossing onmogelijk' DE STEM Spinhuis of duiventil Terug in de tijd Israël zoekt vervanging Palestijnse werknemers Simons: Rem op nieuwe medicijnen Weer gevangenen ontvlucht BINNENLAND BUITENLAND A3 I Klein-J oegosla vië zelf onderhandelen lover vrede COMMENTAAR BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT jéSTEM de schaarste verdelen door fe les te maken." In Noord-Brabant gaat het n,. Inenteel om 54.000 tot 108 iongeren. Het gaat vooral kinderen met psycho-sociale» gedragsproblemen, waarond» criminaliteit, alcohol- en dru» gebruik en weglopen. De commissie noemt vooral broblemen van allochtone ion geren 'massief en alarmerend [.Veel allochtone jongens zuil» bij ongewijzigde omstandige pen het risico lopen in de cri ninaliteit af te glijden." MAANDAG 5 APRIL 1993 i/3n onze correspondent Frans Wijnands Bonn - 'Tulpen uit Amsterdam?, nee liever toch maar niet', ja het, in sommige Duitse kringen voor 'giftig' verklaarde bintje, zijn in je Bondsrepubliek nu de Nederlandse tulpen, narcissen en hyacinten hoogst verdacht geworden. Nog te giftig om jiet handschoenen aan te pakken. jje afgelopen weken zijn in de Duitse pers verhalen opgedoken over Neder landse bloemen en bollen, die door extreem intensieve behandeling met pesticiden en andere bestrijdingsmid delen letterlijk bol zouden staan van het gif. Dit weekeinde pakt het veelge lezen, zeer populaire boulevardblad 'Bild am Sonntag' met twee kleurenpa- gina's uit over het gevaar van een Nederlands paas-boeket. Veel van wat dit blad schrijft wordt als zoete koek geslikt. Het is daarom bijna zeker, dat de afzet van Nederlandse bloemen in Duitsland de komende tijd zal dalen. Het blad geeft de lezers een tip van de Berlijnse Consumenten bond: „Vraag uw handelaar waar de bloemen vandaan komen. Het beste is Duitse bloemen te kopen!". Dat uit roepteken zal veel bloemenliefhebbers vlak voor Pasen aan het denken zetten. En dat voorspelt voor de Nederlandse bloemenexport weinig goeds. Allergisch als veel Duitsers toch al zijn voor alles wat de gezondheid zou kun nen schaden, zullen veel lezers onder de indruk komen van de getuigenver klaringen in het artikel. Een Duitse bloemenverkoopster klaagt na 20 jaar werken met Hollandse bloemen en bol len over hardnekkig eczeem en astma. Ze vreest binnen tien jaar in een rolstoel te zitten. Het blad citeert ook Nederlandse tuinders die vertellen kanker te hebben opgelopen door het jarenlang werken in een giftige omge ving. Want, schrijft het blad, de Nederlan ders strooien jaarlijks 2000 ton pestici den over hun fraaie bollenvelden. Dat is 130 kilo per ha, tegenover maar 4 kilo in Duitsland. Vooral hyacinten worden gevaarlijk genoemd. Vanwege een omzet van bijna twee miljard mark, alleen in Duitsland, begrijpt het blad dat Nederlandse tuinders royaal de gifspuit hanteren. Want zonder die bestrijdingsmiddelen lukt het niet aan de vraag te voldoen, omdat de beschik bare teeltgrond eerder af- dan toe neemt. Het blad citeert onderzoeken onder meer van de Leidse universiteit waar uit gebleken is dat personeel in tuinde rijen in het Westland meer aan zenuw aandoeningen leidt dan vergelijkbare groepen in andere branches. Niet voor niets, schrijft het blad, heeft de Nederlandse overheid het gebruik van giftige bestrijdingsmiddelen be perkt en bestaan er plannen om de toepassing ervan trapsgewijs helemaal te verbieden. - Twee patiënten in het psychiatrisch centrum Willibrord in Heiloo leven al jarenlang in isoleer- raSaMHHHft i' -.V gevangenisstraf. foto FOTO de stem/johan van GUI Met duidelijke sancties, tuchtschool bijvoorbeeld, ma dan met meer tucht en mi school dan nu. Met orde en disc pline. Taakstraffen, huisarres i strafcorvee, noem maar op. jonge crimineel confronter met zijn slachtoffer. Hem vo de materiële schade laten o draaien. Nu waarschuwen we lang, dat de waarschuwing zii j loos wordt. De sanctie die di als eerste uit de kast komt, is licht en te laat." Op de vraag wat er moet ren met de jonge, geharde crim neel van nu, de jongere van zogenaamde 'verliesgenerati die niet meer te repareren i blijft hij het antwoord schuldig. „Geen idee. Nee, werkelijk, weet het niet. Het enige wat voor hem overblijft is een gevan genisstraf. Hem uit de maal schappij houden. En ik ben ban dat dat voor een hele grote groe| geldt." en moeders maar ook de n op de feestelijke bijeen- koperen jubileum van de JA. inden. Een echte vrije dag, [enk je dan. Maar er moet wel iwerkt worden." Waarna rinkman nog eens aangaf dat 'erkgelegenheid de komende aren wat het CDA betreft oorrang blijft houden, dere spreker toonde zich eel tevreden over de ontwik- eling van het CDA de afgelo- en 12,5 jaar. Kamervoorzitter eetman: „De omgeving had auwelijks vertrouwen in het elslagen van het CDA. Maar >ch is het CDA niet zonder acces geweest." odvergeten 'e enige die de zaal echt heel ben op het puntje van de oei kreeg was premier Lub- ers aan het einde van zijn etoog. Na de vraag te hebben esteld of het CDA eigenlijk ergens tegen is, zei hij: „Het DA is tegen een godvergeten ind. Een land waarin mensen enken: Ik kan het wel alleen, 'aar mensen niet voor elkaar akomen. Waar mensen niet a aarde zijn gekomen met de lak samen met anderen te ven. Tegen zo'n godvergeten nd is het CDA." De federale Joegoslavische rege- heeft gisteren wel aangebo den nieuwe besprekingen tussen de strijdende partijen in Bosnië te organiseren. De Bosnische president Izetbegovic wees ech ter iedere vorm van bilaterale besprekingen van de hand. De Bosnisch-Servische leider Ka radzic dreigde daarop met het aangaan van een unie met de Serviërs in het westen van Kroa tië (Krajina) als voor eind april geen resultaten worden geboekt. Volgens Karadzic is een dergelij ke unie 'een eerste stap op weg tiaar een volledige hereniging met Joegoslavië'. De Servische afwijzing van het vredesplan lijkt ook de Bosni sche Kroaten tot grotere opposi tie tegen de moslims te bewegen. Het commando van de Kroati sche milities in Bosnië eiste gis teren dat de moslim-troepen zich voor 15 april uit de gebieden moeten terugtrekken die volgens bet Vance-Owen plan onder Kroatisch gezag komen te staan. Moslim-leiders in Srebrenica hebben gisteren de VN geen toe stemming gegeven burgers te evacueren. Ze vinden dat dat etnische zuivering - zij het onbe doeld - in de hand werkt. Medisch directeur R. Offerhaus heeft dat gisteren bevestigd. Volgens een lid van de bewo nersraad duren de isolaties in middels drie en zeven jaar. Di recteur Offerhaus zegt anderhalf ei twee jaar, 'maar ook dat is al leel lang'. Het verschil komt voort uit de officiële telmethode jie Sint Willibrord hanteert. Daarbij begint een nieuwe isola- wanneer de vorige 24 uur is onderbroken. Mgens Offerhaus lijden beide patiënten aan 'onvoorspelbare uitbarstingen van agressie', daardoor zij onmogelijk tussen de andere bewoners van de afde ling kunnen leven. I Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Bosnische Ser viërs en de regering van Klein- Joegoslavië zijn eengezind in hun afwijzing van het vredes plan voor Bosnië-Hercegovina. De Kroaten in Bosnië en de moslims (hoewel onder voor waarden) hebben het vredesplan in een eerder stadium wel aan- Eén van beiden, een jonge vrouw, verblijft vrijwel perma nent in een aangepaste kamer. De ruimte is ingericht met meu bels, radio en televisie. Sint Wil librord paste de isolatie-cel aan in overleg met de geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Hol land. De vrouw is volgens dr. Offer haus de afgelopen jaren enkele malen onder begeleiding buiten geweest. Volgens de psychiater berusten zij en haar familie in de afzondering. De mannelijke patiënt heeft zich van meet af aan verzet tegen de dwangmaatregel. Hij weigert een aangepaste kamer en leeft daar om al jarenlang in een vrijwel kale isoleercel. Offërhaus benadrukt dat de bei de patiënten intensieve zorg krijgen en dat voor hen een apart behandelingsbeleid geldt. De situatie is volgens de direc teur hanteerbaar en onder de gegeven omstandigheden een menswaardige en aanvaardbare oplossing. Een speciaal team staat de vrou welijke patiënt terzijde in een ontwikkelingsprogramma, waar in geleidelijk meer vrijheden worden geboden. De mannelijke patiënt weigert elke medewer king aan een ontwikkelingspro gramma. Landelijke richtlijnen bepalen dat isolatie in psychiatrische in- richingen zoveel mogelijk moet worden vermeden. Maar volgens Offerhaus hebben uitvoerige stu die en intensief collegiaal over leg, ook met»externe deskundi gen, geen therapeutisch alterna tief voor beide patiënten gebo den. De geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland, dr. E. Gerrit sen, heeft kort na zijn benoe ming de beide isoleer-cellen on derzocht. Na aanpassingen heeft hij ingestemd met de maatregel. Op termijn acht hij de situatie echter onaanvaardbaar. De landelijke organisaties van (ex-)psychiatrische patiënten hebben geschokt en afwijzend gereageerd op berichten over de jarenlange isolatie in Heiloo. Zo acht woordvoerder Dekker van de Cliëntenbond isoleren 'gelijk aan zware marteling'. Veel patiënten krijgen jaren la ter traumatische verschijnselen die te vergelijken zijn met het concentratiekamp-syndroom. „De psychiatrie erkent dit niet en neemt het niet serieus." LOGICA BLIJFT moeilijk. Zelfs voor Kamerleden. Als het regent, worden de straten nat. Niemand zal deze Gevolgtrekking willen betwisten. Maar betekent dit ook dat als de skaten nat zijn, dat het dan geregend moet hebben? Nee natuurlijk. De straten kunnen net zo goed nat zijn van een sproeiwagen, een overstrominkje of een sneeuwbui. U|t een oorzaak volgt een gevolg, maar uit het gevolg kan niet automatisch de oorzaak afgeleid worden. Het PvdA-kamerlid gistra kent deze logische wet blijkbaar niet. N'i 9af dit weekend zijn mening over de ontsnapping van zes criminelen in Sittard. Sinds enige maanden, stelt Zijlstra, is het aantal ontvluchtingen, waarbij bewakers gegijzeld worden, toe- TOmen. In de speciale gevangenissen voor zware gevallen ?e|ot gedurende dezelfde periode een nieuw, streng regime. Dus, s Z|jn conclusie, deze manier van bewaken veroorzaakt de ontsnappingen. pre9ime moet verzacht worden, is de oplossing van het nrclA-Kamerlid. Als de sfeer beter wordt, neemt de aandrang tot on snappen vanzelf af. Redeneren we door op de manier van op dan moeten we stoppen met het opsluiten van misdadi- iPjS' Laten we een luxe hotel bouwen en dat open stellen voor ir die wat misdaan heeft. Als de sfeer maar goed genoeg is, hu h n cr'm'ne'en en schuinsmarcheerders zich vanzelf direct na ,u"daad, zonder dat er zelfs een rechterlijke uitspraak aan te pas To h hoopvol vooruitzicht. ZHit ™oet er n'et ^sluitend lacherig gedaan worden over Waa Ki" opvattin9- Hij ma9 een redeneerfout gemaakt hebben, ert k verscherping van het gevangenisregime uitbrekers I- °e brengt steeds zwaardere middelen te gebruiken. Nog meer Hpt en no9 meer isolatie is daarom geen haarlemmerolie. Hi 'Commentaar van Zijlstra's CDA-collega mevrouw Soutendijk li'l me®(. hout te snijden. Zij vreest dat de bewakers geestelijk en J! mehjk nog te weinig voorbereid zijn op de omgang met na. J®' gewelddadige criminelen. Om daar wat aan te doen, kan bouw een Pr°bleem zijn. Als er genoeg geld is voor het ero» van 'extra beveiligde inrichtingen' moet er toch ook Paar 6^n bedragje over zijn voor een gummiknuppeltje en een Een Israëlische soldaat patrouilleert in de bezette Gaza-strook. Het gebruik van personenauto's in de veiligheidszone is door de Israëlische regering verboden, de mensen hebben daarom ezelkar en paard-en-wagen weer van stal gehaald. foto epa Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Israël wil het aantal Palestijnen uit de be zette gebieden dat in Israël werkt, terugdringen. Een commissie moet kijken wel ke mogelijkheden er zijn een einde te maken aan de stroom Palestijnse werknemers in Israël, heeft de regering gisteren beslo ten. Volgende week moet de commissie met voorstellen ko men. In Israël werken meer dan 100.000 Palestijnen uit de Ga- zastrook en de Westelijke Jor- daanoever als goedkope arbeids krachten. Zij zijn hoofdzakelijk werkzaam in de bouw en de landbouw. Voor hen zal vervan ging gevonden moeten worden. Veel Palestijnen zijn voor hun inkomen afhankelijk van het werk in Israël. Het kabinetsbesluit is ingegeven door een reeks Palestijnse aan slagen waarbij verleden maand 13 joden zijn gedood. Verleden week sloot premier Rabin de Westoever en de Gaza voor on bepaalde tijd af in de hoop zo het geweld te kunnen beteugelen en de Israëli's een gevoel van veiligheid te geven. „Zelfs nadat de afgrendeling is opgeheven, zal de situatie die daarvoor bestond niet worden hersteld", zei minis ter Rubinstein van energie over de beoogde maatregelen. Er komt daarom een drastische beperking van het recht naar Israël te gaan. In de Gazastrook grendelden Is raëlische troepen gisteren het vluchtelingenkamp Maghazi af om het huis voor huis te kunnen doorzoeken op verdachten. De mannen tussen de 15 en 40 jaar werden bijeengedreven en on dervraagd. Tijdens de zoekactie namen de militairen messen, bij len en zelfs speelgoedpistolen in beslag, aldus Israëlische journa listen. In het kamp verblijven circa 15.000 Palestijnen. Een Israëlische burgerrechten- groep, 'Arbeiders hotline' gelooft niet in het nut van het afgrende len van de bezette gebieden. Zij vreest dat de maatregel juist averechts zal werken en zal lei den tot meer geweld van onte vreden Palestijnen die niet meer naar hun werk kunnen. De rege ring wijst er daarentegen op dat sinds de afgrendeling geen Israë liërs meer vermoord zijn door Palestijnen. Simons foto de stem/johan van gurp Vari onze Haagse redactie Den Haag - Nieuwe medicij nen die weinig toevoegen aan wat al verkrijgbaar is, zullen in de toekomst niet meer worden vergoed. Dat heeft staatssecretaris Si mons zaterdag gezegd. Hij wil ook schrappen in het pakket medicijnen dat nu wel vergoed wordt. Onder meer homeopa thische middelen en pijnstillers zullen uit het pakket verdwij nen. Simons: „Die zullen wel op de markt blijven, maar de burger zal die dan zelf moeten betalen. Dat is nodig om de middelen, waarvan de werking afdoende is gebleken, te betalen." De staatssecretaris wil onder meer op deze manieren de stij ging van de kosten van de ge neesmiddelen een halt wil toe roepen. In 1980 gaf Nederland nog 1,4 miljard gulden uit aan medicij nen. In 1992 bedroegen die uit gaven 5,4 miljard. Evenals zijn voorgangers poogt Simons die kostenstijging af te remmen. Vo rige week kondigden de farma ceutische industrie, de groothan del en de apothekers een prijs verlaging van 3,5 procent aan, maar Simons liet al direct weten die stap onvoldoende te vinden. Hij wil de hele tariefstructuur herzien. Naar verwachting praat het ka binet donderdag over de plannen om de medicijnkosten in te dam men. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het parlementair onderzoek naar de uitvoering van de sociale zekerheid kan het einde betekenen van het ministerschap van vice-pre- mier Kok. Hij zou als FNV-voorzitter na melijk mede-verantwoordelijk zijn geweest voor het misbruik van de wao. Dat zei voormalig topmanager Beek van Unilever gisteren voor de AVRO-radio. „De ene presi dent heeft zijn Watergate, de ander zijn Irangate en als de parlementaire enquêtecommissie naar de wao haar werk goed doet, ontmoet Kok daar zijn wao-gate", aldus Beek. Beek, nu deeltijd-hoogleraar, werd zelf in 1987 in de wao 'gedumpt'. Hij beschuldigt on dernemingen als Unilever, Phi lips, Akzo en Shell ervan op grote schaal fraude met de wao te hebben gepleegd. Bovendien hebben de werkgevers- en werk nemersorganisaties volgens hem afspraken gemaakt over af vloeiing van overtollig personeel naar de wao. Oud-voorzitter Van Lede van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) reageer de gisteren gebeten dat het juist de werkgevers zijn geweest die in 1990 in de Stichting van de Arbeid eenzijdig hebben voorge steld om het ontslagrecht te ver scherpen, omdat het beroep op de wao te groot was geworden. Dat laatste was wel gebeurd door toedoen van werknemers èn werkgevers, gaf Van Lede toe. „Maar de werkgevers vonden het sociaal onverantwoord deze ga ten in de wet te laten bestaan." Volgens hem ligt de verantwoor delijkheid voor het misbruik bij de wetgever. Van Beek is het daarmee oneens: „Eerst maken ze 23 jaar lang gebruik van de regeling en dan pas doen ze hun mond open. De schuld bij de wetgever leggen, is hetzelfde als zeggen dat het de technici zijn die smerige oorlogen voeren." Vice-premier Kok wilde niet reageren op de aantijgingen. FNV-federatiebestuurder Muller noemde het verhaal 'volstrekt onvoorstelbaar'. Hij erkende wel dat de wao in de jaren zeventig en tachtig anders was toegepast dan nu. „De uitvoering was wat minder gericht op het aan de slag houden van de mensen." Beek hoopt gehoord te worden door de parlementaire enquête commissie die half mei haar werk begint. Die commissie be slist deze maand wie gehoord gaan worden. Kok' Vermoord Turks meisje herdacht Amsterdam - Naar schatting 300 mensen hebben gistermiddag in Amsterdam-Oost een bijeenkomst gehouden ter nagedachte nis aan de 12-jarige Zülbiye Gündüz. Zülbiye werd in de ochtend van 23 maart met een stuk hout doodgeslagen door haar 33-jarige buurman. De herdenking vond plaats in de vorm van een stille tocht vanuit het Oosterpark naar de plek des onheils, op de hoek van de Vrolikstraat en de Iepenweg, waar na het drama een tijdelijke gedenkplaats met bloemen en schriftelijke eerbewijzen is ingericht. Daar sprak een aantal buurtbewoners de verzamelde menigte toe. 'Media te negatief over bedrijfsleven' Poortvliet - De media zijn veel te negatief over de slechte economische situatie van het Nederlandse bedrijfsleven en enkele grote Nederlandse concerns in het bijzonder, vindt minister Andriessen van Economische Zaken. Hij vindt dat te veel de nadruk gelegd op de slechte gang van zaken bij bijvoorbeeld DAF. „Je hoort nu niemand over het feit dat DAF, met 2500 werknemers, inmiddels weer wel aan het produceren is. En ook de kritische geluiden over NedCar worden wat zeurderig. We hebben een buitenlandse investeerder die 3 miljard gulden in dat bedrijf wil pompen. En dat tijdens een economische recessie. Jaarlijks gaat NedCar 200.000 wagens assembleren voor een Japanse onderneming. Het woorden schroevendraaierwerk wil ik daarover niet horen. Assemblage is hoogstaand technisch werk." Vergunning opslag kernafval niet in orde Petten - De vergunning voor de opslag van vele tonnen hoog- en middelradioactief kernafval bij het Energieonderzoek Centrum Nederland in de duinen bij Petten is formeel niet in orde. Volgens ECN-woordvoerster Souwer is in 1965 voor de toen in gebruik genomen opslag een hinderwetvergunning verleend. Toen vijf jaar later de Kernenergiewet in werking trad is dé opslag volgens haar 'aan de overheid gemeld' en werd de vereiste vergunning op basis van de Kernenergiewet 'geacht te zijn verleend'. Er is echter geen vergunning aangevraagd. Volgens de woordvoerster is de opslag daardoor in het over gangsrecht tussen beide wetten blijven hangen en is de formele vergunningssituatie nu 'gecompliceerd en onduidelijk'. Oprichter Rode Brigades deels vrij Rome - Renato Curcio, de oprichter van de beruchte Italiaanse terreurorganisatie Rode Brigades zal te komende dagen begin nen met een speciaal werkprogramma waarbij hij buiten de gevangenis zal komen. Curcio was de grote strateeg achter de linkse groepering die de Italiaanse politieke en maatschappelij ke elite bijna 15 jaar lang angst wist aan te jagen. De inmiddels 51 jaar oude ex-Rode Brigadist heeft 17 jaar gevangen gezeten. Hij zegt de gewapende strijd afgezworen te hebben. Oud-minister verdacht van corruptie Rome - Het openbaar ministerie in Rome heeft zaterdag verzocht om de aanhouding van de voormalige minister Giovan ni Prandini op verdenking van corruptie. Prandini, eind jaren tachtig en begin jaren negentig minister van openbare werken, wordt ervan verdacht steekpenningen te hebben ontvangen in ruil voor het verlenen van contracten door het staatswegen- bouwbedrijf ANAS. Omdat Prandini momenteel parlementslid is, moet het openbaar ministerie een verzoek indienen voor de opheffing van .zijn parlementaire onschendbaarheid. De voor malige minister is een prominent lid van de christendemocrati- i.;sche. partij, die evenals de andere politieke::partijen in Italië zwaar is aangetast door corruptieschandalen. Suriname blijft bij benoeming Paramaribo - De Surinaamse regering blijft pal staan achter de benoeming van Arthy Gorré als bevelhebber van het nationale leger. Ze wordt in haar houding gesteund door de leiding van de regeringscombinatie Nieuw Front. Gorré zelf heeft laten weten niet te wijken 'onder druk van politieke omstandigheden'. Vrijdag lieten ruim twintig officieren boos aan president Venetiaan en defensieminister Gilds blijken dat 'het leger' Gorré niet accepteert als bevelhebber. De Nederlandse regering is 'verontrust' over de houding van de Surinaamse legerleiding. In een verklaring liet Den Haag blijken dat het Raamverdrag, dat de nauwe samenwerking tussen beide landen regelt, onmiddel lijk kan worden opgeschort als zich ontwikkelingen voordoen die in strijd zijn met de parlementaire democratie en als sprake is van 'fundamentele schending van onder meer de constitutio nele beginselen van de democratie en de rechtsstaat'. Verwezenlijking Kings droom ver weg Washington - Meer dan de helft van de Amerikanen vindt de interraciale betrekkingen in de Verenigde Staten slecht. Dat blijkt uit een opiniepeiling waarvan de resultaten gisteren, 25 jaar na de moord op Martin Luther King, in de New York Times werden gepubliceerd. Er is volgens 63 procent van de onder vaagden de afgelopen 25 jaar wel vooruitgang geboekt, maar 55 procent van de blanken en 66 procent van de zwarten vindt dat de betrekkingen tussen blank en zwart 'over het algemeen slecht' blijven. Zwarte leiders in de Verenigde Staten riepen dit weekeinde op tot de vorming van een nieuwe massa-beweging om Kings droom voor gelijke rechten te verwezenlijken. Kings weduwe, Coretta Scott King wees erop dat 'Afrikaans-Amerika nen' nog steeds lijden onder economische discriminatie. foto de stem/johan van gurp VERVOLG VOORPAGINA Dat zijn zwaarbewaakte afdelin gen van bestaande strafinrich tingen in Sittard, Hoogeveen, Rotterdam en Leeuwarden. Omdat de twee nieuwe EBI's er nog niet zijn, zal het regime in de huidige inrichtingen strenger worden. De CDA en PvdA zijn verdeeld over de bewaking van zware criminelen in de gevangenissen. Waar het CDA pleit voor een strenge toepassing van de be staande regels, verwacht de Pv dA meer van een verzachting van het bewakingsregime. Volgens PvdA-Kamerlid Zijlstra is de agressie in de extra bevei ligde inrichtingen, zoals in Sit tard, sinds de aanscherping van de regels vorige herfst toegeno men. „En daarmee steeg ook het aantal ontsnappingen, waarbij bewakers werden gegijzeld. Met het hardere regiem is de gevan genis minder beheersbaar ge worden. Daarmee komt de vei ligheid van de bewakers in ge vaar", aldus Zijlstra, die denkt dat de drang tot ontsnappen af neemt als de sfeer in de gevange nissen verbeterd en de bewakers meer communiceren met de ge vangenen. Ondanks de afschuw over de ontsnappingen zijn in politiek Den Haag ook relativerende op merkingen te horen. Zijlstra noemt 44 ontsnappingen op de 23.000 gevangenen in. 1992 'best een aardig resultaat'. Staatsse cretaris Kosto toonde zich zater dag tevreden dat van de 27 ont snapten dit jaar er weer 12 ge pakt zijn. De man die gistermiddag uit De Grittenborgh in Hoogeveen ont snapte liep zonder enig probleem in gezelschap van een vriend de gevangenis uit. Hij verbleef sinds mei vorig jaar in de strafinrichting waar hij een straf uitzat voor inbraken en overtreding van de opiumwet en verboden wapenbezit en zou in december van dit jaar vrijko men. De gedetineerde kreeg bezoek van zijn broer, die sprekend 'pp hem lijkt, en twee kennissen. Op de afdeling volwassenen, waar gedetineerden zonder toezicht bezoek mogen ontvangen, wis selden P, en zijn broer van kle ding waarna P. met een van de kennissen de gevangenis uitwan delde. Een kwartier later waarschuw den de broer en de andere kennis de bewakers. Zij zijn door de politie van Hoogeveen aange houden.

de Stem | 1993 | | pagina 3