L Weer gevangenen ontsnapt BROCCOLI EN HAMBURGERS. LEENDERT MD l#RN Vrouw Fijnaart ontsnapt na ontvoering door ex-vriend fltn ion Eerste top Clinton en Jeltsin VS-hulp voor Rusland NAM wil olie en gas boren in nationaal park Biesboseh Gestolen cilinder met radio-actief materiaal onbeschadigd terecht r EL EN KOOP MET ZEKERHEID Kosto: Zware criminelen moeten nog strenger worden bewaakt Luchtmacht wordt ingezet Museeuw wint 'Vlaanderen' eilig genoeg controleren, iet vergeten. n de Regio, eenlopende en. TERSCHAP LSTER BACHT Met v.d. Born valt te praten! protesten tegen veetransporten John de Crom «int 'Braakman' \AC moeizaam langs Telstar Drie soldaten VN in Cambodja esneuveld Helft kiezers wil gekozen premier Geesteszieken al jaren geïsoleerd Criminele jeugd straks tijdbom in maatschappij }N DEZE KRANT: Merijntje Lubbers: studeren en bidden Broccoli, 500 gram Hamburgers, 5 stuks 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Brand houdt 1500 inwoners Middelburgse wijk binnen Li 93 - Jip e voor de funktie: nkele jaren ervaring, bij idszorg. Voorts beschikt ganisatorisch en rwaarden nktie wordt ontleend aan axfl. 5.052,- bruto per iedsvoorwaarden zijn huiswezen. atie e funktie worden u heer H.W.M. neel, Organisatie en lijke sollicitatie kunt u tot de dienst Personeel, en op onderstaand waterschap Hulster Am- lat een openbare vergade- vergadering zal worden 15 APRIL 1993 1.00 UUR Hof te Zandeplein 19 te Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DESTE losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang Ordenburg - De Zeeuws- flaamse afdeling van de dieren- techerming ondersteunt de EG- fljde actie tegen wantoestanden H veetransporten. Met brieven ai handtekeningen hoopt de die- itnbescherming maatregelen te- onnodig dierenleed af te dwingen. Bij het ministerie van landbouw zijn al 9000 reacties j; aiie delen van het land bin nengekomen. 0 ZEELAND-A4 [hlippine - John de Crom heeft erdag in Philippine de 'Om- p van de Braakman' gewon nen. De 31-jarige Woensdrechte- uar won de sprint van een ne- ïan sterke kopgroep. |ZIE SPORT DEEL-B j - NAC wees zaterdag met moeite Telstar terug. De Bredase ploeg stelde de zege pas in bles- aretijd definitief veilig door een jenutte strafschop van Pierre van Hooijdonk, die nu met 24 doelpunten topscorer in het be- aalde voetbal is. ZIE SPORT DEEL-B Phnom Penh - In Cambodja zijn opnieuw VN-soldaten gedood. een aanval van de maoïsti sche Rode Khmer kwamen drie larse blauwhelmen om het leven. Zes anderen raakten ge wond, onder wie twee ernstig. Er in Cambodja ook Neder landse VN-militairen gestatio- neerd. Den Haag - Bijna de helft van de kiezers (49 procent) is voor een rechtstreeks gekozen premier. Dat blijkt uit een peiling van het bureau Interview. Van die kiezers geeft 35 procent de voorkeur aan CDA-fractielei- Brinkman. Tweede is D66- leider Van Mierlo (31,5 procent) en derde PvdA-leider Kok (21 procent). WD-leider Bolkestein komt niet verder dan 3 procent. Heiloo - Twee patiënten in het isychiatrisch centrum Sint Wil- ibrord in Heiloo leven al jaren- in isoleer-cellen. Volgens een lid van de bewonersraad duren deze isolaties inmiddels al drie en zeven jaar. De inspecteur 'oor de geestelijke volksgezond- k":J is op de hoogte, maar kan er weinig aan doen. ZIE PAGINA - A3 !a - Een maatschappelijke tijdbom. Jongeren die 'niet meer }e repareren zijn'. Mr. J. Wabe- advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, maakt zich weinig illusies meer. Weke- ziet hij ze voorbijkomen, l°nge criminelen die voor niets meer terugdeinzen. ZIE PAGINA - A2 wndaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen/buitenland A3 «eland A4/A5 Consument A6 ^-programma's A7 bP°rt deel B Straks hebben de bewakers bewaking nodig 5 APRIL 1993 I I I I I Van onze verslaggevers Fijnaart - Een uit de hand gelopen liefdesaffaire, eindigend in een ont voering, heeft in de nacht van zater dag op zondag voor heel wat op schudding gezorgd in West-Brabant. De rijkspolitie in Steenbergen sloeg on middellijk na de eerste melding groot alarm. Voor het slachtoffer liep de zaak uitein delijk goed af. De ontvoerde vrouw uit Fijnaart wist te ontsnappen. De ontvoerder, P. van E. uit Fijnaart, gaf zichzelf kort daarop aan bij de politie. Drie weken geleden raakte Van E. zijn vriendin kwijt. Ze hadden ongeveer een half jaar samengewoond op zijn bedrijf. De twee bleven elkaar wel af en toe ontmoeten. Zaterdagmiddag beklaagde de niet on verdienstelijke amateur-wielrenner Van E. zich nog tegenover verslaggevers na een wedstrijd in Hoogeveen: hij koerste niet zo goed vanwege privé-perikelen. Zaterdagnacht om tien voor drie ging het definitief mis. Op de Boerendijk in Fijnaart, vlakbij zijn eigen bedrijf, reed Van E. zijn ex-geliefde klem, sleurde haar uit haar auto, bedreig de haar en dwong haar in zijn auto te stappen. Een getuige waarschuwde direct de poli tie. Van E. doolde inmiddels rond met zijn ontvoerde ex-vriendin. Hij kwam uitein delijk in Etten-Leur terecht. Daar dreig de hij de 22-jarige vrouw te vermoorden. Toen Van E. even niet oplette zag zijn ex-vriendin kans om uit de auto te sprin gen. Ze vluchtte een willekeurige woning binnen. Bij dit huis werd ze opnieuw belaagd door Van E.. Die slaagde er echter niet in binnen te komen en vertrok uiteindelijk. Later meldde hij zich, in gezelschap van een familielid, op het politiebureau in Etten-Leur. Dat iemand getuige was van de nachtelij ke scene op de Boerendijk is puur geluk geweest voor de ex-vriendin van Van E.. Een van de buren omschreef Van E. als 'een aardige jongen.' De rijkspolitie laat wefen 'in het belang van het onderzoek' geen verdere medede lingen te willen doen. Voor de groep Steenbergen is het de tweede ontvoering in korte tijd. Eerder werd een inwoonster van Steenbergen en haar kind onder bedreiging van een vuur wapen ontvoerd. Ingrijpen van een arres tatieteam maakte aan die ontvoering snel een eind. De Amerikaanse president Bill Clinton (links) en zijn Russische collega Boris Jeltsin (rechts) temidden van Canadese schoolkin deren in Vancouver. Beide presidenten waren daar voor hun eerste topontmoeting. foto ap Vancouver - De Amerikaanse president Bill Clinton heeft zijn Russische ambtgenoot Jeltsin zondag tijdens de top in Vancou ver 1,6 miljard dollar (2,8 mil jard gulden) aan hulp toegezegd. Tijdens een gezamenlijke pers conferentie na afloop benadruk te Clinton dat het verstrekken van hulp van belang is voor de toekomst van zowel de VS als Rusland. Volgens Clinton zijn tijdens de top in Vancouver 'de fundamen ten gelegd voor een nieuwe de mocratische samenwerking' tus sen de VS en Rusland. Hij kondigde voorts aan op de gebieden van huisvesting, tech nologische hulp, milieuzorg en nucleaire veiligheid 'meer te doen dan we vandaag hebben aangekondigd'. Clinton beklemtoonde de her vormingen in Rusland te steu nen. „Wij steunen u", zo verze kerde hij Jeltsin. Het Russische staatshoofd was content over de 1,6 miljard dol lar steun die hem was toegezegd. „Ik ben volledig tevreden met de resultaten (van de top)", zei hij en voegde eraan toe de werkwij ze van Clinton te waarderen. „Wij zaten meteen op een zelfde lijn", aldus Jeltsin die Clinton uitnodigde voor een officieel be zoek aan Moskou. Jeltsin liet voorts weten dat Clinton zal bekijken of Washing ton definitief een eind kan ma ken aan de handelsbelemmerin gen, die nog uit de tijd van de Koude Oorlog dateren. Woerden - Premier Lubbers gaat zich volgend jaar, als hij geen minister-president, meer is 'in alle rust en stilte terugtrekken bulten de politiek. Ik ga studeren, werken en bidden en tot mezelf komen', aldus Lubbers zaterdag op een CDA-bijeen- komst in Woerden. Overigens merkte ook Lubbers' voorganger Van Agt bij diens vertrek uit de nationale politiek in september 1982 iets derge lijks op. Van Agt drukte zich alleen wat poëtischer uit en sprak van 'herfstnevelen' en 'najaarsbos'. Korte tijd later werd hij echter Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - Ter voorbereiding van de inzet van Nederlandse F16-gevechtsvliegtuigen in het voormalige Joegoslavië is gisteren een verkenningsgroep van de luchtmacht naar de Noorditaliaanse vlieg basis Villa Franca vertrokken. Dat gebeurde met een F27 transportvliegtuig vanaf de vliegbasis Twenthe, nadat de opperbevelhebber van de NAVO Nederland had verzocht voorbereidingen te treffen voor de inzet van F16's bij het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië. De NAVO-landen besloten eerder dat verbod desnoods met geweld af te dwingen. Aan boord van de F27 bevonden zich 22 militairen. Zij moeten onderzoeken hoe de legering van een detachement van de luchtmacht het beste kan worden geregeld. De groep wordt nog deze week terugverwacht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie moet een officieel verzoek voor de inzet van de gevechtsvliegtuigen van de Verenigde Naties komen. Naar verwachting komt dat er aan. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. lm/Goede vrijdag" u komt de koopavond te vervallen, informeer bl] uw AH winkel. f Aanbiedingen zijn geldig Vm zaterdag 10 apdl as. Van onze verslaggevers Sittard/Den Haag - In po litiek Den Haag is de ont snapping zaterdag van zes zware criminelen uit de strafinrichting in Sittard hard aangekomen. Staatssecretaris Kosto (Justitie) kondigde nieuwe maatregelen aan om herhaling te voorkomen. Maar nog geen dag later slaagde een gevangene erin uit de stra finrichting De Grittenborgh in Hoogeveen te ontsnappen. In totaal zijn er dit jaar al 27 gevangenen ontsnapt. Twaalf van hen zijn opgepakt. Vorig jaar ontsnapten 44 gevangenen. Spoorloos De zes uit de extra beveiligde inrichting De Geerhorst in Sit tard ontsnapte gevangenen zijn nog steeds spoorloos. De politie vermoedt dat ze naar België zijn ontkomen. De zes ontsnapten zaterdagmid dag, toen enkelen werden ge lucht. Ze bedreigden met zelfge maakte wapens drie bewaarders en bevrijdden daarna de andere gevangenen. Eenmaal buiten werden de be waarders weer vrijgelaten. Ze zijn niet gewond, maar wel be hoorlijk aangeslagen, aldus di recteur Gorissen van de Geer horst. De ontsnapten, die in voorarrest zaten of een gevangenisstraf uit zaten wegens zware delicten, dwongen bij hun vlucht automo bilisten hun auto af te staan. In Roosteren, vlakbij de grens met België, splitsten ze zich in twee groepjes die in buitgemaakte au to's vermoedelijk naar België zijn gereden. Directeur Gorissen vindt dat de ontsnapping niet kan worden verweten aan de leiding of de bewaarders. „Zolang voor zware criminelen het huidige gevange nisregime kan blijven bestaan, zijn ontsnappingen mogelijk". De zes waren niet geïsoleerd op gesloten en mochten contact met anderen onderhouden in groep jes van twee of vier. Volgens Gorissen moet er alles aan worden gedaan om ontsnap pingen als deze, waarbij perso neel wordt bedreigd, te voorko men. Regering en parlement moeten volgens hem zulke stren ge detentiemaatregelen nemen tegen zware criminelen, dat re gelmatige ontsnappingen uitge sloten zijn. Super-inrichtingen Staatssecretaris Kosto van justi tie 'betreurt' de ontsnapping. „Maar we moeten roeien met de riemen die we hebben", aldus de bewindsman. Hij wees erop dat hij twee nieu we extra beveiligde inrichtingen (zogeheten EBI's) wil laten bou wen in Vught en Lelystad. Dat worden super-zwaarbe waakte inrichtingen binnen be staande inrichtingen. Ze krijgen elk 24 cellen en zijn bestemd voor zeer vluchtgevaarlijke ge detineerden. Het regime wordt daar strenger dan in de vier bestaande EBI's. VERVOLG OP PAGINA - A3 Van onze verslaggever Made en DrimmeJen De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) heeft zeer te gen de zin van het Overlegor gaan Nationaal Park de Bies boseh een vergunning aange vraagd voor olie- en gasbo ringen in de Biesboseh. „Booractiviteiten verdragen zich niet met het streven de rust in het gebied te bevorderen, de landschappelijke kwaliteiten te verbeteren en de verontreiniging van het gebied terug te dringen", schrijft het overlegorgaan aan het ministerie van economische zaken, dat nog over de aanvraag van de NAM moet beslissen. Het overlegorgaan is jaren bezig geweest om een beheers- en in richtingsplan te maken voor het toekomstig nationaal park, en ziet de doelstellingen nu in ge vaar komen. Staatssecretaris Gabor van na tuurbeheer maakt naar verwacht binnenkort bekend of het over legorgaan zijn huiswerk goed ge maakt heeft. De Voorlopige Co- missie Nationale Parken heeft al een positief advies aan hem uit gebracht. De Staatscourant publiceerde onlangs de aanvraag van de NAM en op het daarbij gevoegde kaartje is te zien dat de hele Biesboseh binnen het gebied valt waarvoor vergunning is ge vraagd. De publicatie was voor het over legorgaan reden onmiddellijk aan de bel te trekken. Voor het overlegorgaan, dat hoopt nog dit jaar de Biesboseh definitief van het predikaat Na tionaal Park te mogen voorzien, Johan Museeuw heeft gisteren de Ronde van Vlaanderen gewonnen. De Belgische kampioen versloeg zijn mede-vluchter, de Nederlander Frans Maassen, in aankomstplaats Meerbeke in de spurt. ZIE SPORT-DEEL B We hebben de komende dagen te maken met sterk wisselvallig weer. Meer wind, van tijd tot tijd buien, maar ook zonnige momenten. Van onze verslaggever Breda - Na een anonieme tip heeft de politie zaterdagavond de cilinder met radio-actief materiaal gevonden, die op 9 januari uit een bestelauto van het Bredase bedrijf Bib Incon was gestolen. De cilinder is onbeschadigd aan getroffen op de parkeerplaats Breehes langs de A58 bij Moer gestel. Er is ook geen radio-activiteit vrijgekomen. De cilinder met het materiaal, iridium 192, zat deels onder het zand. De politie sluit niet uit dat de dieven zelf de tip hebben gege ven. De parkeerplaats Brehees ligt aan de andere kant van de A58, de plaats waar al kort, na de diefstal in januari de houten kist waarin de cilinder zat, werd teruggevonden. Onderzoek, waarbij ook een politiehelikop- ter werd ingeschakeld, leverde toen geen resultaat op. Van onze correspondent Middelburg - Ongeveer 1500 inwoners van de Middelburgse wijk Nieuw Middelburg moesten zaterdagmiddag enkele uren binnen blijven en ramen en deuren sluiten. De aanleiding was een brand in een grote loods met een dak van asbest. De wijk werd afgezet en het verkeer omgeleid. De bewoners werden door radiowagens van de politie en via Omroep Zeeland gewaar schuwd. Het gebied werd rond half zes 's middags weer veilig verklaard. De brand was toen geblust en de rookgassen verdwenen. Metingen die zaterdagavond zijn verricht, wezen op de aanwezigheid van asbest in vlokvorm, maar de concentratie was niet hoog. Volgens de autoriteiten is er geen risico voor de volksgezondheid. De brandweer schat de schade op een half miljoen gulden. "~i is ieder stukje Biesboseh waar geboord wordt, er een teveel. Ook boringen langs de randen van het natuurgebied kan vol gens het orgaan schade toebren gen aan het nationaal park. De boortorens kunnen het land schap aantasten en voor geluids overlast zorgen. En bovendien is de rust in de randzones volgens het overlegorgaan van belang voor een groot aantal diersoor ten. (LINTON Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I1 Y

de Stem | 1993 | | pagina 1