'Van mij mag het hagelen, sneeuwen' 'Terug als de beste en snelste' DE STEM SP O rt Doorkomsttijden Van Dorst Chrysler^ kwaliteit leasen chrysler leasen Dirk de Wolf hoopt op hondeweer in Ronde van Vlaanderen Geschorste Katrin Krabbe tot het uiterste getergd Katrin Krabbe: tot het uiterste getergd. foto jaap van zwam Speelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 s Door Susanne Groeneveld NATUURLIJK wil hij de Ronde van Vlaanderen win nen. Welke Vlaming droomt daar niet van? Maar hij is ziek geweest, voelt zich eigenlijk pas weer een week 'tip-top in orde'. Dirk de Wolf (32) rekent zich morgen liever niet tot de fa vorieten. „Allien als het hiel, hiel slecht weer is", weet hij, „dan stijgen mijn kansen met veertig tot honderd procent." Een interview in het kader van 'Vlaandrens mooiste'. Herzele/Sint Katharina Lombeek - Het bier vloeit rijkelijk in de café's langs het parcours. Wiels, Jupiler, Gueuze én Rijcks, gebrouwen in Her- zele en buiten de dorpsgrenzen ner gens te koop. Het lijkt alsof heel de streek is uitgelopen voor de ploegen tijdrit in de Driedaagse van De Panne. Een uur voor de start staat het volk al rijen dik achter de dranghekken. Zo gauw Dirk de Wolf zich op het parcours meldt, drommen de suppor ters om hem heen. Schoolkinderen die hem met open mond aanstaren, zijn fiets willen aanraken, hopen op een handtekening. Maar vooral oudere mannen. Het laatste stukje van hun bolknak stevig tussen de tanden ge klemd, alpinopet op hun grijzende kruinen. Instemmend reageren ze op elk woord dat De Wolf uitkraamt. „Waarom rijdt Bugno hier eigenlijk niet?", wil een Belgische verslaggever weten. De Wolf haalt de schouders op, maakt het bekende gebaar met duim en wijsvinger. „Geld?", vraagt de jour nalist. „Gij moogt da schrijven. Ze zeggen dat Bugno in supervorm is, maar als 'm zondag wil presteren, moet 'm toch 'ne keer over de Kware- mont zijn gereje en over d'n Eijkeberg. Ge kunt hier nie zaterdags toekomen en zondags winnen." Eigenlijk was het de bedoeling De Wolf een dag te volgen tijdens de training voor 'Vlaanderen'. Want Dirkje, zoals zijn supporters hem noe men, houdt er Spartaanse methoden op na. Woensdags voor Parijs-Roubaix zat hij ooit twaalf uur op de fiets, legde hij 352 kilometer af. En alsof dat nog niet genoeg was, plakte hij er vrijdags nog eens 180 kilometer aan vast. Achter de wagen van Roger de Vlaeminck, met een gemiddelde snel heid van bijna zestig kilometer per Maar De Wolf had afgelopen week de Driedaagse van De Panne op zijn programma staan. „Maandag gaan we met de ploeg al op afzondering", meldt hij door de telefoon. „En vrijdag en zaterdag train ik niet veel meer." Hij stelt voor om na de ploegentijdrit in Herzele bij hem langs te komen. Thuis in Sint Katharina Lombeek, even ten westen van Brussel. In Pajottenland. Populair Hij is populair in zijn dorp. Gazetten, die een interview met De Wolf op hun voorpagina's aankondigen zijn binnen de kortste keren uitverkocht. Want De Wolf is 'n gewone jongen is gebleven, wars van kapsones, die nog steeds met iedereen een praatje maakt. En Dirkje fietst zoals het volk dat graag ziet. Aanvallend, nooit te lui om te werken, stoempend, beukend. Met die typische trek op zijn karakteristie ke kop. Een beetje zoals Freddy Maer- tens; schokschouderend, met de tong op zijn kin. Het leverde hem meer troost- dan hoofdprijzen op. Zoals in Parijs-Rou baix van 1989 (tweede achter Wam- pers) en een jaar later op het WK in Utsunomya. De Wolf was de man van de wedstrijd, maar de regenboogtrui ging naar Rudy Dhaenens. Vooral daarom werd hem de zege in Luik-Bastenaken-Luik vorig jaar door iedereen zo gegund. Het was koud die dag. Regen geselde het peloton. Argen- tin werd gelost, Bugno stapte af, Fondriest haalde het einde niet en ook Chiappucci kon de meedógenloze pe daaltred van De Wolf niet volgen. Citaat uit een wielerblad: „De vreug de, het geluk, het bijna zichtbare on geloof was zo tastbaar en aanstekelijk dat Walen en .Vlamingen in eikaars armen vielen." Uitzinnig De Wolf lacht als hij aan die uitzinni ge taferelen wordt herinnerd. Wat la ter dan afgesproken is hij thuisgeko men. ,,'t Is een* lange dag geweest", zucht hij, blij dat hij die avond thuis kan eten en slapen. „Da's bij ons in de ploeg geen probleem. Ze doen er niet moeilijk over. Vandaag heeft Mildred Muis, die Hollandse zwemster, de koers gevolgd. Bij de sportdirecteur in de auto. Ze is de verloofde van Andrea Peron. Bij een andere ploeg moet ge met zoiets niet afkomen," Voor veel geld maakte De Wolf ander half jaar geleden de overstap naar de Italiaanse ploeg Gatorade dat renners nodig had voor de klassiekers. Een ideaal team is het niet voor de Belg. De nadruk blijft op de grote ronden liggen. „De renners komen met minder ambities naar Vlaanderen als ik zou wensen", beaamt hij. „Vorig jaar heb ik bijna altijd alleen gezeten. Tja Bugno.Als Herman Krott hem in d'n Amstel wil hebben, zal hij flink moeten betalen. Hier in België zit geen geld meer. GP Cerami weg, GP Impa- nis weg, Waregem minder budget, Brabantse Pijl minder budget. Buiten De Panne hebben we ook geen natio nale ronde meer. Dat zegt toch ge noeg?" „Ik denk dat ik nog niet ga klaarzijn voor Vlaanderen", peinst hij. „De kilo meters zijn er, ik moet alleen nog snelheid krijgen. Vandaar dat ik ach ter de wagen ga trainen. Ge moet niet denken dat ik d'n enige ben die dat doet. Museeuw zal het ook doen en Cipollini waarschijnlijk ook. Ze heb ben dat afgekeken van Roger de Vlae minck en van mij. Wij zijn daar samen mee begonnen." Roger de Vlaeminck. „Da's toch de man die mij 'ne serieuze standing heeft bezorgd", vindt De Wolf. „In vier, vijf jaar heeft hij mij naar de top gebracht. Ik geloof dat Museeuw met zijn hulp ook een heel eind gaat ko men. Dat is 'ne jongen, die wil luiste ren. Roger zit nu wel bij een andere ploeg, maar hij is er nog steeds voor mij. Vanmiddag nog, voor de tijdrit, kwam hij bij me. Ik moest me niet opblazen vond hij. Rustig aan, laatste vijftien kilometer in het wiel gaan zitten." Toen De Wolf vier jaar geleden tweede werd in Parijs-Roubaix kreeg hij van De Vlaeminck de wind van voren. Hij had zich in de finale gedeisd moeten houden, niet al het vuile werk op moeten knappen. „Misschien had hij gelijk", bekent De Wolf. „Maar ach teraf heeft hij moeten toegeven dat ik mijn populariteit vooral te danken heb aan mijn manier van rijden." Vierde „Je moet de omstandigheden meeheb- ben. Ik had vorig jaar in Luik ook vierde kunnen worden. Dan had ieder een gezegd: hij heeft zich over de kop gereden. Maar ik win en dan zeggen ze: tiens, hij reed toch sterk. Het weer was ideaal voor mij. Ik hou van hon- deweer. Van mij mag het zondag hage len, sneeuwen. Jongens die heel mager zijn krijgen daarvan 'ne knak. Ik ga dan op mijn reserves rijden." Voor De Wolf is het weer nog zowat de enig overgebleven scherprechter in een wedstrijd. Beklimmingen brengen steeds minder schiftingen teweeg. „Laat zondag de zon schijnen en num mer dertig eindigt misschien op 35 seconden. Maar laat het regenen en hard waaien en nummer dertig komt pas na tien minuten binnen. Harelbe- ke, toch geen misselijk parcours, maar wel een massasprint. D'n Amstel. Ze hebben in Limburg het parcours ver legd, omdat er vorig jaar een massas print was. Normaal is d'n Amstel geen wedstrijd voor een massale aankomst. Het is het weer hè! Regent het en waait het, dan ligt het peloton zo uiteen." In conditie Iedereen is tegenwoordig in conditie, vindt De Wolf. Iedereen rijdt op het beste materiaal, elke ploeg heeft een goede medische verzorging, bereidt zich op de klassiekers voor in wed strijden als Parijs-Nice, de Tirreno- Adriatico en de Ronde van Murcia. „Er rijden geen renners meer met scheve wielen", grijnst hij. „Ze hebben allemaal goede kaders, goede versnel- lingsapparatuur. Shimano, Cam- pagnolo, noem maar op." Die ontwikkeling heeft tevens een cri sis ingeluid. Grote sponsors zijn afge haakt. Het werd te duur allemaal. Van de vier Nederlandse ploegen zijn er nog maar twee over. België heeft ei genlijk alleen Lotto nog, maar ook dat zag zijn beste renners verkassen: Bruijneel naar ONCE, Museeuw naar MG-GB, Redant naar Collstrop. De Wolf: „Het is snel veranderd. Hita chi, en dan praat ik over vijf, zes jaar geleden, had voor 35 miljoen Belgische francs, da's twee miljoen gulden, een topploeg. Claude Criquielion, Mare Sergeant, Rudy Dhaenens, Jean-Marie Wampers, Flup van den Brande en ikzelf. Twee miljoen gulden.daar heb je nu met moeite een kermisploeg Maar daar staat tegenover dat jullie veel meer verdienen dan vijf, zes jaar geleden? „Da's waar. Wij hebben geluk gehad. Ik geloof ook niet dat het nog lang gaat duren. In België en Holland is d'n crash al begonnen. Bruijneel, Mu seeuw, allemaal gaan ze weg. Er is geen geld meer. Dus trekken ze naar Italië en geef ze eens ongelijk? Zo'n Museeuw ook, is nog maar 26 jaar. Als die nog twee, drie jaar in Italië mee pakt, is ie op zijn dertig jaar misschien binnen. Beter dat ge tot Uw dertig moet rijden dan tot Uw vijfendertig." foor Eddy van der Beek ^«•brandenburg - De dag na grote persconferentie over uitspraak van haar tweede doping-affaire verschijnt Ka- 'hn Krabbe precies op tijd voor de afspraak. Honderd journalisten, onder wie ,es cameraploegen, hebben 24 ur eerder alles kunnen vragen c" filmen wat interessant was. t e,""ia.rige atlete is moe, maar och strijdbaar genoeg om dit- «aal jn een klein gezelschap oer het een en ander verder uit Je doeken te doen. «°g dezelfde ochtend "was Ka rn Krabbbe vanuit haar woon- P'aats Neubrandenburg naar een erlijnse TV-studio gereden om s nastoot haar voorlopig laat- e visuele bijdrage te leveren n een ontbijtshow. Het vroege roUiWaarop Europese- en we- ükampioene op de sprint "Pstaan, vervult haar nog ects met afgrijzen. Dat laat ze een minzame glimlach blij- brandenburg naar Berlijn en weer terug rept Krabbe met geen woord. Ze is er kennelijk aan gewend. De afstand tussen de Duitse me tropool en de kleine provincie stad, gelegen in de voormalige DDR, bedraagt 135 kilometer, maar de totale reistijd heen en terug komt al gauw neer op zo'n vijf uur. De smalle tweebaans- en superdrukke route is een cri me voor de autorijder. De do denweg slingert door mistroos tige dorpjes, die nog steeds vol doen aan het cliché van het voormalige Oostduitse platte land, de schreeuwerige, uit het Westen afkomstige reclame-ui- tingen en de uit de grond ge stampte autoverkoopbedrijven langs het parcours ten spijt. Katrin Krabbe, vergezeld van haar eveneens geschorste club genote Grit Breuer en adiveur Torsten Heuser, probeert zo zelf verzekerd mogelijk over te ko men. Soms lacht ze voluit over een grappige opmerking, dan weer betrekt haar gezicht en antwoordt ze fel. Over de uit sluiting tot en met 13 augustus van dit jaar, opgelegd door de Duitse atletiekbond (DLV), is ze razend. Temeer ook, omdat een dag later in Stuttgart het WK begint en zij zich niet voor die titelstrijd kan kwalificeren. De blondine, in eerste instantie voor vier jaar uitgesloten wegens het gebruik, van het clenbuterol- houdende middel Spiropent, richt haar giftige pijlen vooral op de DLV en dopingexpert Manfred Donike. Na vorig jaar te zijn vrijgesproken van de Stellenbosch-affaire voelt Krab be zich in haar tweede doping- zaak onheus behandeld door de bond en Donike. „Ik had gerekend op vrijspraak of eventueel drie maanden schorsing", aldus Katrin Krab be, die sinds zes weken weer serieus in training is. „Grit Breuer en ik zijn in eerste in stantie fout geweest door zonder recept Spiropent te nemen. De straf is echter veel te hoog. In Duitsland gebruiken miljoenen mensen en kinderen Spiropent voor aandoeningen aan de lucht wegen. Wij hebben het gebruik van het middel zelf gemeld bij de bond. Donike heeft gezegd dat onze dosis 'normaal was. Begin vorig jaar heeft hij zelfs tegen een Canadese official gezegd dat clenbuterol niet op de verboden lijst thuishoorde. Vervolgens wordt het spul wel op de lijst gezet, en worden wij zo hard aangepakt. Belachelijk." Maar waar een beetje rook is, is daar ook niet altijd een beetje vuur? Krabbe, die veel zaken deed met de Nederlandse atle- tiek-makelaar Jos Hermens: „Onzin. Wij worden nu in feite voor onze openheid bestraft. Wij zijn gewoon eerlijk. De DLV ver draaide de feiten, Donike ver draait de feiten en stelt werke lijk alles in het werk om ons zwart te maken. Die man heeft zoveel macht en zoveel functies. Hij wil die macht kennelijk be houden, maar maakt er ook mis bruik van. VERVOLG OP PAGINA SPORT - B 2 7ATCDHI ZATERDAG 3 APRIL1993 DEEL B 09.55 uur: Sint-Niklaas (officieuze start); 10.00 uur: Sint-Gilles-Waas, St. Pauwels (officiële start); 10.06 uur: Kemzeke; 10.09 uur: Stekene; 10.19 uur: Klein-Sinaai; 10.21 uur: Moerbeke; 10.28 uur: Wachtebeke; 10.36 uur: Zelzate; 10.45 uur: Assenede; 10.48 uur: Ertvelde; 10.53 uur: Oost-Eeklo; 10.01 uur: Lembeke; 11.06 uur: Eeklo; 11.16 uur: Adegem; 11.22 uur: Maldegem; 11.26 uur: Vossenhol; 11.31 uur: Oedelem; 11.40 uur: Beernem; 11.50 uur: Wingene; 12.03 uur: Egem; 12.06 uur: Pittem; 12.09 uur: Tielt; 12.19 uur: Oostrozebeke; 12.20 uur: Markegem; 12.25 uur: Wakken; 12.26 uur: Sint-Baafs-Vijve; 12.26 uur: Sint-Eloois-Vijve; 12.34 uur: Waregem; 12.37 uur: eerste bevoorrading 12.44 uur: Vichte; 12.47 uur: Ingooigem; 12.51 uur: Tiegem; 12.57 uur: Tiegemberg 12.59 uur: Anzegem; 13.03 uur: Kaster; 13.06 uur: Kerkhove; 13.10 uur: Waarmaarde; 13.13 uur: Avelgem; 13.15 uur: Kluisbergen; 13.16 uur: Ruien; 13.19 uur: Orroir; 13.23 uur: Kluisberg; 13.25 uur: Amougies; 13.29 uur: Russiegnes; 13.34 uur: Cote de Trieu; 13.38 uur: Berchem; 13.44 uur: Oude Kwaremont; 13.50 uur: Patersberg; 13.54 uur: Zulzeke; 13.59 uur: Ronse; 14.00 uur: Hotonde; 14.12 uur: Kruisberg; 14.20 uur: Etikhove; 14.25 uur: Bossenaarberg; 14.29 uur: Eikenberg; 14.34 uur: Volkegemberg; 14.35 uur: Mater; 14.45 uur: Maarke-Kerkem; 14.48 uur: Mater; 14.51 uur: Varentberg; 14.53 uur: St.-Kornelius-Horebeke; 14.56 uur: Zegelsem; 14.59 uur: Leberg; 15.02 uur: St.-Blasius-Boekel; 15.04 uur: St.-Maria-Horebeke; 15.07 uur: Zwalm Molenberg; 15.10 uur: Munkzwalm; 15.13 uur: Roborst; 15.15 uur: Velzeke-Ruddershove; 15.23 uur: Strijpen; 15.25 uur: Zottegem; 15.35 uur: Michelbeke; 15.38 uur: St.-Maria-Oudenhove; 15.40 uur: Berendries; 15.44 uur: Nederbrakel; 15.48 uur: Parike; 15.51 uur: Zarlardinge; 15.56 uur: Goeferdinge; 15.57 uur: Geraardsbergen; 16.03 uur: Muur van Geraardsbergen; 16.06 uur: Moerbeke; 16.09 uur: Bosberg; 16.12 uur: Waarbeke; 16.15 uur: Denderwindeke; 16.20 uur: Meerbeke, Ninove; 16.25 uur: Meerbeke (aankomst). de Wolf sa- met Jtimrizio Fondriest, de maar van Uilaan-San Remo. FOTO Een zeer verheugde Dirk de Wolf wint Luik-Bastenaken-Luik van vorig seizoen. Als het morgen slecht weer is, acht hij zich in staat eenzelfde stunt in de Ronde van Vlaanderen uit te halen. foto cor vos

de Stem | 1993 | | pagina 9