Winst van Fokker magertjes VOOR TRADITIE? Club van Parijs verlaagt buitenlandse schuld van Russen Fokker wil geen 'witte staarten' meer Onverkochte vliegtuigen op Woensdrecht slokken winst Fokker op EG wil meer economische samenwerking met Japan ID Systems vraagt uitstel van betaling A4 AND KORT iek te verlaten elingen op 19 april plosieven ajdzjan t 1994 in Somalië amentalisten ECONOMIE A5 leden ui gevangenis irwijk Wie had dat verwacht., aan 65, 04242-19012 Forse winstdaling bij Daimler-Benz Ontslag voor 15 mensen bij Konfoma Breda Tekam Vliegtuigbouwer wil toestel voortaan pas bouwen als verkocht is Tegenslag Britse DAF Verkopen laatste helft van 1992 sterk teruggelopen Goede tijden, Slechte tijden ECONOMIE KORT Overschot betalingsbalans Japan gegroeid Aantal banen VS omlaag Maandag besluit over sluiting Verkade Dik commissaris bij ABN AMBO n de Oostenrijkse FPO, j<jrs aarwel te zeggen. De liberale en reeks tegenslagen moeten quenties trekken wanneer hii p de partij nadeel berokkent j leidden er eerder dit jaar toe vleugel zich onder leiding van afscheidde en het 'Liberale a een op initiatief van Haider rd gevraagd om maatregelen tie had Haider gezegd erop te tenrijkers de petitie zouden ts 417.278. andelingen over de weg van beginnen op 19 april. Aan het sprekingen tussen 26 partijen n donderdagavond een agenda ngekomen. Maar omstreden eld en grondwettelijke zaken iner forum, waarin vooraan- onderhandelingen gaan voe- eft gisteren bij Bombay 2300 om 200 krachtige bommen te en kreek ten noorden van de op de bommen die 12 maart anslagen in Bombay waardoor de politie in een leegstaande mbay, 1.500 kilo explosieven. oedt zij dat de bomaanslagen iet een eind' waren. De politie slimkringen en denkt dat de n voor de rellen in december en en winkels van moslems tsjibej heeft gisteren de nood- jdzjan na een grootscheepse et westen van de Kaukasische eld. Eerder op de dag had dit troepen de belangrijke plaats en. enië weersprak dat Armeense gevechten. De aanval werd erder uitgevoerd door troepen namelijk door Armeniërs be- "elbadzjar na circa 25 dorpen te hebben ingenomen. 20.000 strijdgebied zijn weggevlucht, ongeveer 4.000 Amerikaanse ië blijven om de voedseldistri- e voorzitter van de Amerikaan- well, gezegd. ongeveer 10.000 Amerikaanse 00 militairen die achterblijven 'oor een snel inzetbare eenheid raat blijft, in Somalia zal vanaf 1 mei aan de Verènigdë Nhtfëé. eeft de afgelopen weken 700 ehouden, zo is gisteren verno- damentalisten worden verant- elddaden van de laatste tijd. onlusten in zijn land aan Iran "Titanten en Sudan verzorgt zei Mubarak in een interview bische krant. DE STEM ZATERDAG 3 APRIL 1993 lken van el-Fatah, een van de ringen binnen de Palestijnse overleden terwijl hij onder- an Askelon, in het zuiden van se bronnen vernomen, d van Hayman Said Nasser ige demonstraties uit in het eir Al-Balah, op de bezette wam. et drie leden van de Valken van en razzia van het Israëlische oord op Palestijnse collabora- n stellingen van het leger en trook. ENTIE) pn uit de band te springen, maar i traditie. Een voorbeeld? eindje traditie in allerlei stijlen en sterwyck-collectie tot de markante sfeervolle design van Provence, dat geen gevoel voor traditie is... te vinden in Oisterwijk. panjs (krf/anp) - De Club van Pa- ,jjSl waarin Westerse crediteuren- jnden zich informeel hebben vere nd, hebben met Rusland een over komst gesloten over herstructu rering van een deel van de buiten landse schulden van het land. De réeuwe aflossingsregeling scheelt Rusland dit jaar vijftien miljard dollar aan rente en aflossing. In een gistermiddag uitgegeven verkla ring gaven de betreffende crediteuren- landen aan dat de overeenkomst moet worden gezien als 'steun aan Ruslands inspanningen om zijn economie te her vormen'. In hun verklaring zeggen de regeringen te verwachten dat ook ande re crediteuren Rusland op een soortge lijke manier tegemoetkomen bij zijn schuldverplichtingen. Ook onderstreepten zij de noodzaak van snelle economische hervormingen in Rusland om in aanmerking te komen voor een krediet van het Internationale Monetaire Fond (IMF). Er is snelheid geboden om 'tot een programma te komen, ondersteund door een kredietfa ciliteit, goedgekeurd door het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds', aldus de verklaring. De deelnemers in de Club van Parijs verklaarden ook in principe bereid te zijn te kijken naar de betalingsverplich tingen van Rusland in 1994. De credi teuren spraken zich uit voor 'een actie ve financiële en economische relatie met de Russische Federatie in 1993'. Volgens het communiqué heeft de Rus sische vice-premier Alexander Sjochin een verklaring ondertekend waarin hij het bedrag van de buitenlandse schuld van de voormalige Sovjetunie garan deert en bevestigt dat de regering van Rusland zich voor deze schuld garant stelde. De schuld van de vroegere Sov jetunie bedroeg meer dan tachtig mil jard dollar. Van deze tachtig miljard dollar is Moskou bijna 55 miljard dollar verschuldigd aan Westerse regeringen en ruim 25 miljard dollar aan commer ciële banken. Van onze verslaggever jmsterdam - De kosten van het uitgebreide onverkochte vliegtuigpark op Woensdrecht heeft de winst van Fokker vrijwel weggevaagd. De meer dan veertig geparkeerde onverkochte nieuwe, teruggenomen en ingeruilde toe stellen kostten f 125 miljoen aan rente. Fokker heeft door die rentelas- ttn in het moeilijke jaar 1992 jog maar net quitte kunnen spe len. Op een omzet van f 4 mil jard verdiende de vliegtuigbou- jer uiteindelijk een magere f 20 miljoen. Het vliegtuigpark is het gevolg van de ineengestorte markt. Op de vliegbasis Woensdrecht staan 14 vliegtuigen zonder klant, 13 uit het faillissement van Air Eu rope, 4 terugverkregen F 50's en 13 ingeruilde toestellen. „We hebben de duur van de recessie mderschat", zei de voorzitter van de Raad van Bestuur E.J. Nederkoorn gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers van fokker. De hoge kosten nopen Fokker tot andere produktiemethoden. Het bedrijf wil voortaan alleen op order produceren en niet meer op voorraad. Per saldo ver kocht Fokker afgelopen jaar niet een F 100: tegenover de verko pen van 19 toestellen stonden evenveel toestellen die terug kwamen van de Ierse leasemaat schappij GPA en van het failliete Taiwan Aircraft. De vliegtuigproducent deed het qua bedrijfsresultaat heel be hoorlijk. Dit resultaat kwam op f Stuttgart (dpa/anp) - Het Duitse conglomeraat Daimler-Benz (on der andere Mercedes, AEG, Fok ker-moeder DASA en Debis) heeft zijn winst vorig jaar met 34 procent zien dalen van 1,94 tot 1,45 miljard mark. Daimler- Benz AG, het moederconcern, behaalde een nettowinst van 5,19 miljard mark. In 1991 be haalde de AG een nettoresultaat van 703 miljoen mark. De sterke winststijging van Daimler-Benz AG vloeide voort uit een buitengewone bate van 4,49 miljard mark in verband met een wijziging van de waar deringsgrondslagen van de ver schillende dochterondernemin gen. Die verandering was nood zakelijk om beursnotering te kunnen verkrijgen op de effec tenbeurs van New York. Inmid dels heeft de onderneming daar- over een akkoord bereikt met de SEC, de Amerikaanse beurscom- missie. Ws gevolg van deze boekhoud kundige aanpassing is het eigen vermogen van Daimler-Benz AG gestegen tot 13,2 miljard mark eind 1992. Daimler-Benz keert een onveranderd dividend uit van 13 mark per aandeel. 131 miljoen, slechts f 3,5 miljoen minder dan in 1991. In dit be drag zijn geen winsten op afgele verde nieuwe vliegtuigen ver werkt; het komt voornamelijk van de bedrijven, die vliegtuigen onderhouden en uit de ruimte vaart. Fokker verwerkt die ver koopwinsten pas in het resultaat als alle ontwikkelingskosten van de" F 50 en F 100 zijn terugver diend. De financiële man van de Raad van Bestuur, drs. R. Hen- driksen, zei gisteren dat dat punt pas ergens in de tweede helft van de jaren negentig komt te liggen. Op de dag dat de van de Fokker 100 afgeleide F 70 zijn eerste vlucht maakte, deelde de Raad van Bestuur mee dat mogelijk nog binnen twee jaar ook een nieuwe Fokker 60 zal worden geïntroduceerd. Dit toestel met 60 zitplaatsen wordt een afgelei de van het propellertoestel F 50. De ontwikkelingskosten voor het toestel zouden gering kunnen zijn, omdat Fokker voor de over heid en het leger al een verleng de versie van de Fokker 50 had ontwikkeld. Met de F 60 wil Fokker de concurrentie met de Frans-Italiaanse combinatie ATR aan. Topman Nederkoorn wilde niet ingaan op de verwachtingen voor dit jaar. „Te vroeg en te veel onzekerheden", zei hij. Zo als bekend zit Fokker voor een ingrijpende reorganisatie, waar bij 2200 van de totaal 12.000 banen zullen worden geschrapt. De kosten van het sociaal plan probeert Fokker te laten betalen door normale salarisstijgingen van het personeel daarvoor aan te wenden. Dit jaar wordt het dividend ge passeerd. Breda - Konfoma bv in Bre da, producent van hetelucht kanonnen, heeft een afslan kingsplan opgesteld dat leidt tot tussen de 10 en 15 ge dwongen ontslagen. Volgens de directie is de afslan kingsoperatie nodig, omdat de voorraden te hoog opgelopen zijn door de warme winters van de laatste jaren en de economi sche teruggang. In overleg met de vakbonden wordt op dit moment gewerkt aan een sociaal plan. Bij het bedrijf werken nu nog ruim 80 mensen. Tokyo (ap) - De Europese Gemeenschap is op zoek naar meer economische samenwerking met Japan en wil wederzijdse investeringen aanmoedigen. Zo heeft de vice-president van de Europese Commissie, de Duitser Martin Bangemann, gisteren na afloop van een bezoek aan Japan verklaard. ®angemann zei dat Europa zijn economische aanwezigheid in JaPan moet versterken en samen "loet gaan werken in sleutelin- dustrieën als HDTV en telecom municatie. (ADVERTENTIE) Voor een aantal van onze cliënten, beleggers, zoeken Wij COMMERCIEEL ON ROEREND GOED ter over name in de regio Noord- Brabant. Tevens B.V.'S en BEDRIJ- VEN gevraagd ongeacht de 'inanciële positie. Ook BEMIDDELING bij fail lissement en nieuwe kredie ten etc. Int.nat. bem.bureau Breda-Antwerpen Postbus 3195 4800 DD Breda l tel. 076-425978 De Fokker 70 heeft gisteren een proefvlucht gemaakt van Woensdrecht naar Schiphol. Het nieuwe toestel voldeed volgens testvlieger Hofstra boven de verwachting. foto anp Door onze redacteur Willem Reijn Amsterdam - Fokker wil de komende scherpe reorganisatie gebruiken om niet alleen de kosten te saneren maar ook volgens een nieuwe concept te gaan werken. Voortaan wordt een toestel pas gebouwd als het verkocht is. De zoge heten witte staarten, toestellen die wachten op een klant, moeten verdwij nen. Het platform van Woensdrecht staat vol met geparkeerde toestellen. Sommige in hun aluminium naaktheid, andere ingepakt met een dikke jas. De kosten van dit vliegtuigpark liggen ergens rond de f 75 miljoen en daarmee is er van de winst weinig meer overgebleven. Bij de presentatie van de jaarcijfers gaf de Raad van Bestuur van Fokker gisteren een uitvoerige toelichting op de verkopen, want vanaf de A 58 krijgt elke passant bij Woensdrecht ruim uitzicht op de problemen van de vliegtuigproducent. De analyse van de voorraad leert dat er 21 Fokker 50's, waarvan 4 gebruikte, en 24 Fokker 100's op de vliegbasis staan. Verder blijkt dat ook vliegtuigproducenten net als autoverkopers steeds vaker oude vliegtui gen moeten terugnemen om nieuwe toestel len te kunnen verkopen. Daardoor staan er 19 F 27's, de oude Friendship, en 3 F 28's: de Fellowship. De vliegtuigen die staan te wachten tot het handelsembargo op Libië wordt opgeheven, zijn in deze telling niet meegenomen. Afgezien van het hatelijk gezicht moet Fokker vooral ingrijpen omdat het concern zich de rentelasten niet kan en mag veroor loven. Op dit moment heeft Fokker nog 33 nieuwe F 50's af te leveren, wat in het aangepaste produktietempo van na de reor ganisatie overeenkomt met een k anderhalf jaar werk. Voor de Fokker 100 staan nog 65 orders geboekt. Ook dat aantal komt over een met een kleine anderhalf jaar produk- tie. Na de reorganisatie die dit jaar wordt voltrokken en waarbij 2200 banen worden geschrapt, bouwt Fokker 20 F 50's (was 29) en 40 F 100's (was 57) per jaar. „Maar de capaciteit hebben we behouden", zegt dr. R. van Duinen van de Raad van Bestuur. Zodra de markt aantrekt, wil Fokker on middellijk kunnen terugkeren naar het oude produktieniveau. Dat zal echter niet meer blind gebeuren. Van Duinen stelt dat de bouw van een F-100-vliegtuig is teruggebracht van 170 dagen naar 88 dagen. Dat maakt het moge lijk om een order pas uit te voeren, zodra die is binnengesleept. „De klant zal er niets van merken", zegt Van Duinen. „Een lucht vaartmaatschappij heeft gewoonlijk zes maanden nodig om na het plaatsen van een order te zorgen voor een getrainde beman ning". De kosten per toestel zullen door de andere werkwijze nauwelijks worden beïnvloed. Maar wel zullen de rentelasten die in 1992 f 125 miljoen beliepen, daardoor worden be perkt. „De dure elektronica en de de moto ren hoeven pas op het laatste moment te worden aangebracht". Ook marketing-technisch denkt Fokker een voordeel uit demieuwe organisatie te kun nen halen. Zo kan het vliegtuig precies volgens de laatste vereiste specificaties van de klant worden opgebouwd. Die mogelijk heid is een belangrijk gegeven in de markt, waarin de koper kan kiezen uit de aanbie dingen. Voor de Fokker 70 is nog geen klant binnen. Topman Nederkoorn zegt dat dat een lo gisch gevolg is van de overname door DASA. Pas als 27 april de officiële over dracht van Fokker aan DASA kan geschie den, kunnen orders worden ondertekend. Hij gokt op een launching customer tijdens de vliegshow van Bourgette, maar wil zich niet op een datum vastleggen. „De markt is zeer geïnteresseerd. We zijn bezig met ver regaande onderhandelingen". Al te veel haast heeft Fokker ook weer niet met de 70. Pas eind 1994 zijn de eerste twee exemplaren klaar. In 1995 moet de produk- tie, die gewoon op de lijnen van de 100 plaatsvindt, op 15 stuks komen. En dan via de nieuwe methode: alleen als er klanten zijn. Ondertussen is het voor de vliegtuigbou wers wachten op beter weer. Nederkoorn erkent dat de crisis in de luchtvaart langer duurt dan verwacht. Van Duinen: „We hadden gehoopt de crisis zonder verder aanpassingen door te kunnen komen. Boeing heeft de produktie van de 737 van liefst 24 stuks per maand terug moeten schroeven naar 8 of 9 per maand. Zulke fluctuaties willen wij niet hebben. Dat willen wij niet. Dat is slecht voor de mensen, dat is slecht voor de onderneming. Maar de recessie duurt langer dan ge taxeerd". Bovendien zal het nog langer duren voordat de luchtvaartmaatschappijen weer nieuwe bestellingen plegen. De aflevering ijlt jaren na ten opzichte van het moment van bestel len. „We zitten in een cyclische markt: het is hollen of stilstaan", onderstreept Neder koorn nog maar eens. „De luchtvaart zal tot in de 21e eeuw vijf tot zes procent blijven groeien. We zitten nu in het diepst van het dal". Ofwel: het kan alleen maar beter gaan. Het moment waarop, is echter de grote vraag. Nederkoorn denkt dat de crisis over twee jaar achter de rug moet zijn. „Maar ik durf het niet op een jaar nauwkeurig te bepa len", zegt hij er veiligheidshalve bij. 9 n Als reactie op de Amerikaanse kritiek op Japan als zou het land veel te hoge handelsbarrières hebben, reageerde Bangemann met de opmerking dat juist daar voor de multilaterale handelsge- sprekken zo belangrijk zijn. Hij zei dit in dezelfde week waarin de EG besloot de import van Japanse auto's met bijna 10 pro cent terug te brengen. Toch hield Bangemann dit besluit hoog als een voorbeeld voor andere lan den: „Ik zou willen voorstellen dat anderen niet over han delsproblemen praten, maar er ook iets aan doen." De vice-president van de EC stelde voor dat Japanse en Euro pese industriëlen regelmatig overleg voeren en noemde Oost- Europa als de plaats waar samen een telecommunicatienetwerk op poten gezet kan worden. Ook verklaarde hij dat Japan en Eu ropa samen moeten werken in de ontwikkeling van een standaard van de 'high-definition'-televi- sie, om te kunnen concurreren met de standaard waaraan in de Verenigde Staten gewerkt wordt. Londen (rtr) - Toeleveran ciers van de Britse vestigin gen van DAF kunnen niet worden verplicht goederen te leveren, heeft een rechter in Londen bepaald. De uit spraak vormt een tegenslag bij de pogingen om de Brit se DAF-fabrieken te behou den. In kringen van de DAF-ves- tiging in Birmingham ver luidt het dat de produktie van de DAF^45, een lichte vrachtwagen, nu stil kan komen te liggen. Er staan daar 3500 banen direct op het spel en nog veel meer bij de honderden bedrijven waarmee Leyland DAF za ken doet. De zaak kwam voor de rechter doordat leverancier Automotive Products eerst ruim f 2 miljoen wil hebben voordat de leveringen (on derdelen voor remmen en koppelingen) worden her vat. Zwolle (anp) - ID Systems, bekend van beveiligingsap paratuur voor winkels, is diep in de problemen geko men. Het bedrijf, dat vorig jaar nog met de hulp van enkele participatiemaat schappijen uit het failliete Newtron werd gelicht, heeft uitstel van betaling aange vraagd. Er werken bij de on derneming 190 medewerkers waarvan 95 in Nederland, zo heeft directeur A. Brink vrij dag bevestigd. ID Systems is in de problemen geraakt door de recessie. Vooral in de tweede helft van 1992 zakten de verkopen sterk terug. In de eerste zes maanden kon de omzet nog sterk omhoog, maar in de tweede helft van het jaar noteerde ID een omzetdaling van 35 procent. De in Zwolle geves tigde onderneming boekte vol gens Brink in het afgelopen jaar een verlies van 'enkele miljoenen guldens'. Omdat het eigen ver mogen zwak was, kwam dat bij de producent hard aan. Weinig steun heeft ID Systems gekregen van de participatie maatschappijen. ID werd uit Newtron gehaald door de Neder landse Participatiemaatschappij NPM, Parcom Ventures en de Internationale Nederland Invest ment Bank. Daarnaast had het management een belang in de verzelfstandigde onderneming. De leveranciers van durfkapitaal echter wilden volgens de direc teur geen geld in ID steken, toen de situatie verslechterde. Hij heeft het advies gekregen om maar een strategische partner te gaan zoeken. De zoektocht heeft nog geen suc ces opgeleverd. Er zijn wel ge sprekken gevoerd met verschil lende kandidaten, zegt Brink, maar op korte termijn zullen die niet tot resultaat leiden. ID Systems is al sinds vorig jaar bezig met een reorganisatie. Tot nu toe zijn er al dertig banen geschrapt, maar de recessie heeft het lopende reorganisatieplan ingehaald, zegt de directeur. Of er nu nog meer banen verdwij nen, wilde Brink niet zeggen. „We gaan door met het proces van een geleidelijke herstructu rering. Er zal niet driftig gesne den worden". Brink is de echtgenoot van Nina Aka. Zij is vooral bekend gewor den in de 'Newtron-affaire'. Aka wilde haar bedrijfsonderdeel A- Line losmaken van het automa tiseringsfonds Newtron, dat was opgericht door de omstreden fi nancier Willem Smit. Newtron werd in het begin van 1992 ont manteld, nadat het bedrijf in grote financiële problemen was gekomen door een aantal mis lukte overnemingen. De beleggers op de Amsterdamse effectenbeurs waren erg boos op de toenmalige NMB Postbank (nu ING bank). Deze zou het high-techfonds van Willem Smit te snel naar de beurs hebben gebracht. Al gauw na de intro ductie zakte het resultaat van Newtron weg in een bodemloze put. Zï odra mijn vrouw i zegt dat ik aandelen I moet kopen, ver koop ik ze". Die uitspraak van een Amerikaanse beleg gingsexpert haalde Pauline van de Ven eertijds aan in haar boekje 'de Beurskrach van '87'. Die uitspraak zegt iets over het idee dat sommi ge mannen over hun vrouw hebben, maar illustreert ook dat de 'echte' belegger tegen het algemene sentiment van de financiële markt in roeit. In hetzelfde boekje vertelt een topman van de effecten afdeling van de Rabobank dat de kantinejuffrouw, zich niet bewust dat zij een expert voor zich had, hem op zekere dag in de nazomer van 1987 aan ried in aandelen te gaan. „Nou is het goed mis", was zijn conclusie. Afgelopen woensdag presen teerde directeur Zalm van het Centraal Planbureau zijn jaar lijkse Centraal Economisch Plan. Terwijl hij Haagse jour nalisten kommer en kwel voorschotelde, hield Robeco- topman P. Korteweg in het hoofdkantoor van deze beleg- gingsgroep in Rotterdam de financiële pers een ogen schijnlijk heel ander beeld voor: verder dalende rente en een mooie aandelenmarkt in het verschiet. Korteweg was die dag de eni ge niet die de lente in de bol had: ook directeur Zwart van de Eindhovense vermogens beheerder GIM voorspelde goede tijden voor beleggers. Nu beoordelen beleggers de economie vanzelfsprekend vooral op de kansen voor de factor kapitaal. Massa-ontsla gen kunnen een opsteker zijn voor aandeelhouders. Reor ganisaties kosten geld, maar beloven meer rendement (en koerswinst) voor de nabije toekomst. Het CPB heeft een bredere economische blik, maar be perkt die ook meer tot Neder land dan de grote beleggings fondsen doen. Ook al blijft de Nederlandse economie nog wat kwakkelen, dan kunnen beleggers meeprofiteren van inmiddels ingezet herstel in de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Japan. Hoort Zalm bij degenen die telkens weer het keerpunt missen en pas in het herstel geloven als het zich al groten deels voltrokken heeft? Dat laatste is in elk geval een hebbelijkheid van de kleine belegger. Hij stapt te laat uit en komt pas terug als de trein alweer een flinke vaart heeft. Eerst zien en dan geloven. Robeco's wetenschappelijke profeet Jaap van Duijn ver trouwt op het voorspellende vermogen van de beurs. Zoals in 1982. Terwijl de kranten nog bol stonden van de mas sa-ontslagen, liep de aande- lenindex zeventig procent om hoog. De 'echte' economie volgde dat pad met een ver traging van een maand of acht. Van Duijn constateerde de zelfde profetische gave bij de beurzen ten tijde van de drie voorgaande naoorlogse reces sies, in 1958, 1967 en 1975. Dat heeft hem - expert op het gebied van economische golf bewegingen - bescheiden ge maakt. "Ik heb de neiging om uit het bovenstaande te con cluderen dat wij economen heel wat van de beurs kunnen leren", stelde hij in 1983 vast ('Van Duijn over Economie', Veen Utrecht). Zoals op alle markten, wordt op de beurs de prijs ook be paald door vraag en aanbod. De vraag naar aandelen heeft niet alleen met de prestaties van het bedrijfsleven te ma ken maar ook met de rende menten en risico's van andere soorten beleggingen. Als de rente inderdaad nog verder zakt en er een einde komt aan de ongewone situa tie dat geld dat voor een korte periode uitstaat meer rente oplevert dan Tang geld', dan moeten tientallen miljarden guldens de komende tijd op drift raken. Alleen in Neder land gaat het om meer dan zestig miljard gulden, dat nu nog op deposito staat. Sinds 1988 is het bedrag dat in deze categorie is belegd, verdrie voudigd. Ook kapitaal dat nu nog op spaarrekeningen staat (in 1992 145,6 miljard) en geld dat in obligaties is belegd, zal bij een verder dalende rente voor een deel boven de aan delenmarkt komen te hangen en nieuwe vraag naar aande len uitlokken. Ook daardoor kunnen de koersen worden opgedreyen._ Toch kan de beurs niet zijn eigen werkelijkheid creëren. Het prille optimisme zal na verloop van tijd steun moeten vinden in winstherstel bij de bedrijven. Blijft dat uit, dan krijgt Zalm misschien toch nog gelijk, ook van de beleg gers. Tokyo - Japan heeft in februari een overschot van 11,81 miljard dollar op de lopende rekening van de betalingsbalans geboekt tegen 10,94 miljard dollar in februari vorig jaar. Dat heeft het Japanse ministerie van financiën bekendgemaakt. In januari bedroeg het surplus op de lopende rekening 5,21 miljard dollar. Washington - Het aantal banen in de Verenigde Staten, exclusief de landbouw, is in maart met 22.000 gedaald, heeft het Amerikaanse ministerie van handel vrijdag bekendgemaakt. De werkloosheid in de VS kwam uit op 7 procent van de beroepsbe volking, hetzelfde niveau als in februari. In maart 1992 stond het werkloosheidspercentage nog op 7,3. De vermindering van het aantal banen viel de financiële markten tegen. Deskundigen waren juist uitgegaan van een stijging van het aantal nieuwe banen met 25.000 a 90.000. Het was voor het eerst sinds augustus vorig jaar dat de werkgelegen heid terugliep. Toen verdwenen er 109.000 banen. Den Bosch - De werknemers van Verkade in Den Bosch krijgen maandag te horen of hun bedrijf dicht gaat. Het personeel heeft gisteren een klemmend beroep op de directie gedaan om de wafelfabriek voor Den Bosch te behouden. De directie van de Zaanse koekfabrikant maakte vorig jaar bekend sluiting van de Bossche vestiging en verhuizing van de produktie naar Zaandam te overwegen. Verhuizing naar de hoofdvestigmg in Zaandam leidt volgens de directie tot aanzienlijk meer winst. Het personeel krijgt wel de gelegenheid mee te verhuizen naar Zaandam. Amsterdam - Topman ir. W. Dik van de PTT (zie foto) wordt benoemd tot commissa ris bij de ABN Amro Bank. Tevens is tot commissaris bij de bank benoemd ir. J.M.H. van Engelshoven, commissaris bij de Koninklijke Nederland se Petroleum Maatschappij. Het tweetal volgt dr. A. Ba tenburg en mr. O. Vogelen zang op, die in verband met de leeftijdsgrens aftreden. Mr. H.H. Foppe zal per 7 mei aftreden als lid van de raad van bestuur, ook in verband met het bereiken van de leef tijdsgrens.

de Stem | 1993 | | pagina 5