El weekend Gasdruk op Wadden neemt toe Mijnbouwprofessor: 'Boren met respect voor milieu mogelijk' Mi E4 ge honden, aan staan, it gesneden rant zonder lissen! De vraagstelling lijkt zo simpel. Een keus tussen natuur en milieu aan de ene kant. En gas en geld aan de andere. Het antwoord blijft steken in het zuigende slijk van het Wad. Iedereen kent de kostbare schat van de Wadden: een internationaal erkend uniek, onmisbaar en nog vrijwel ongerept natuurgebied. Het is de schoonheid van het slik. Van zandplaten, prielen en stroomgeulen. Stille wijdtes, zonnebadende zeehonden, fouragerende en uitrustende vogels, kraamkamer van vis. Milieuclubs weigeren te geloven dat hun strijd een gevecht in de achterhoede is De harde lobby heeft merkbaar effect op het aantal voorstanders van boring DE STEM ZATERDAG 3 APRIL 1993 Door Rinze Brandsma Dit jaar moet een moei lijke beslissing geno men worden. Gaan we de onzichtbare schat ten van de Waddenzee aanboren? Brengen we daar de zichtbare schatten mee in gevaar? Na de zomer wil het kabi net zijn besluit nemen, of na een uitstel van tien jaar ('moratorium') in 1994 de aardolie- en gasmaat schappijen hun concessies waar mogen maken en tot boren in en gas winnen uit de Waddenzee mo gen overgaan. Binnenkort begint de regering overleg met de maat schappijen. Niet boren in de Waddenzee, de natuur wint van het profijt: dat was tot voor kort zo duidelijk als Wad. Het leek er steeds op, dat Kamer en kabinet aanstuurden op verlenging van het moratorium, de stop op boren naar en produceren van aardgas uit de Waddenzee. Ook de oliemaatschappijen reken den er op dat voor hen de Wadden zee taboe zou blijven. Maar in heel korte tijd is dat helemaal niet zeker meer gewor den. Een harde lobby en ferme uitspraken van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de Nogepa (Nederlandse Olie- en Gas-Exploitatie en Produktie As sociatie) hebben merkbaar effect. 'De race is al gelopen,' meent een ingewijd Noordelijk lobbyist. Als kegels in een spel lijkt de ene na de andere minister gevallen voor de miljarden aan aardgas die uit de Waddenzee te halen zijn. De gas druk op de Wadden neemt sterk toe. Natuur- en milieuclubs geven ver eend tegengas. Dat hun strijd een achterhoedegevecht is weigeren zij te geloven. Nee, zegt de Wadden vereniging, de strijd om het Wad is nog in volle gang en de bewindslie den zijn nog niet door de bocht. Immers, de teneur van alle hoorzit tingen is dat de beslissers (zoals ministers en Kamerleden) nog niet voldoende informatie en harde ar gumenten hebben om verantwoord besluiten te kunnen nemen. Dus is verlenging van het moratorium no dig, voor zeker een jaar of vijf. Want het 'voorzorgprincipe' staat voorop: bij twijfel niet doen, het natuurreservaat is er te kwetsbaar en onvervangbaar voor. En de te genstand in het Noorden is massief. Beslissen over het Waddengas is lastig. In de uitwisseling van argu menten en emoties hebben noch de voor-, noch de tegenstanders hun keiharde gelijk kunnen bewijzen of boren en winnen van gas op het Wad nu schadelijk voor dat gebied is of niet. Daarbij lijkt verlenging van het moratorium slechts uitstel van executie. De vijf jaar extra respijt voor onderzoek zal nauwe lijks nieuwe informatie opleveren bij wat nu bekend is over de moge lijke gevolgen van gaswinning. Of liever gezegd: het zal de grote on zekerheid over het lot van het Wad niet veel kleiner kunnen maken. Verstoring, bodemdaling, ingrepen, milieugevaren, ze worden pas echt duidelijk wanneer de maatschap pijen de (waarschijnlijke) gasbellen onder de Waddenzee leeg-gaan ha len. :v 'Ameland, arm* Ameland - wat is er met je aan de hand, boren ze nou in je strand,' smartlapte in de jaren zestig Ben Steneker. Precies twin tig jaar geleden rijmde Freek de Jonge in Neerlands Hoop lyrisch over de Schoonheid van het Wad - Van het Wat? die bedreigd werd. Het is niet voor het eerst dat na tuurbeschermers te hoop lopen te gen aantasting van de Waddenzee door de olie- en gasboorders met hun boortorens, produktieplat- forms en pijpleidingen. En op en om 'het Wad wordt ook allang geboord en gas gewonnen. Sinds begin jaren '80 staat op het oosten van Ameland, netjes ver scholen tussen kunstduinen, een locatie van de NAM. Ten noorden van Ameland en Terschelling wordt geboord en gewonnen. En onder het beschermde vogeleiland Griend, naast de vaargeul van Har- lingen naar Terschelling en Vlie land, produceert midden op de Wadden een platform van Elf/Pe troland sinds ruim vier jaar gas. Dat gebeurt onder uiterst strenge milieusparende voorwaarden, die ook de tegenstanders prijzen. Maar voorop staat voor hen, dat met de Wadden het milieubelang het hoe dan ook moet winnen van elk economisch belang. De regionale en nationale beslis sers en overheden waren het daar lang mee eens. Ministers Alders (milieu) riep in april vorig jaar met de nota Waddenzee nog op tot strengere regels voor activiteiten in het gebied. 'Bedrijfsactiviteiten die bij calamiteiten onherstelbare schade toebrengen worden niet toegestaan.' Op de drielanden-conferentie in Esbjerg over de bescherming van de Waddenzee herhaalde in novem ber vorig jaar een politieke meer derheid een kamerbrede motie van eind 1991: streven naar voortzet ting van het moratorium op gas-, winning na 1994. In februari van dit jaar leek Alders nog, namens het kabinet, voor ver lenging van het moratorium met vijf jaar te zijn. Hoofdfunctie van het Waddengebied zou die van on gerept natuurgebied moeten blij ven. Minister Andriessen (econo mische zaken) zei 'geen verklaard voorstander van gaswinning in het natuurgebied' te zijn. Toen kwam de NAM met progno ses. Onder de Waddenzee zou tus sen de 75 en 125 miljard kubieke meter aardgas zitten; 'goed voor minstens 8 miljard extra in de staatskas'. In het Noordfriese An-» -- jum werd een bel van 20 miljard aangeboord. Een tweede volgde on der het Lauwersmeer. De kans op succesvolle boringen in de aan grenzende Waddenzee leek door de uitgekiende publiciteit over die vondsten steeds groter. „Misschien zit er wel 200 miljard kuub of meer," zo joeg NAM-direc- teur Dijkgraaf de verwachtingen verder op. „Vele duizenden manja ren werk, miljarden guldens aan investeringen. Moet de staatskas dan misschien tien tot twintig mil jard mislopen? Niet winnen zou de duurste en meest onnodige milieu maatregel in de geschiedenis zijn." Er ligt een fortuin onder de Wad denzee, zo werd de boodschap. finister Andriessen gaf ge- I hoor. Hij zei, boorvergun- ningen ter opsporing van l aardgas (te winnen na 1996) te overwegen nabij Schier monnikoog. Hij onderstreepte de rechten van de maatschappijen, die begin jaren '60 eeuwigdurende concessies kregen en 'hun huis bin nen willen gaan'. In de verslechte rende economische situatie kan het land de aardgasbaten goed gebrui ken. Bovendien zouden de maat schappijen, bij eenzijdige verlen ging van het moratorium, miljar denclaims kunnen indienen - daar had Nogepa-topman Mathey in middels op gewezen. Nieuw gas zou nodig zijn, nu de gigantische Groningse gasbellen van Slochteren voor de helft leeg zijn. „Anders zitten de mensen in de Randstad bij strenge vorst met koude voeten omdat de produktie- denzee, zo capaciteit dan niet voldoend%kan zijn#»4 Minister Kok zei beducht te zijn voor claims van de gasboorders bij een hernieuwde boorstop en sprak een 'niet op voorhand taboe' uit. Net als premier Lubbers beloofde hij een 'open en eerlijke afweging', verlenging van het moratorium is niet de inzet. En ook Alders ontkende, in februa ri uitstel van de gaswinningen be doeld te hebben: het is voor hem 'bespreekbaar'. Want, zei hij, be langen van natuur en milieu mogen niet prevaleren boven die van de economie. Ooit boren is niet uitge- isloten. De bewindslieden wezen op de inmiddels veel milieuvriendelij ker methoden voor boren, bijvoor beeld onder een schuine hoek vanaf het vasteland. In zijn nieuwjaarstoespraak sprak ook burgemeester Ouwerkerk van Groningen zich uit voor gasborin gen. Wel onder strenge voorwaar den, en tegen wisselgeld: een regio naal steunfonds, om de zwakke noordelijke economie op te peppen met bijvoorbeeld een betere infra structuur - waar blijft doortrek king van de Zuiderzeespoorlijn? Terwijl het provinciebestuur, bang voor de gevolgen van boringen, verlenging van het moratorium blijft nastreven, riep de Groningse commissaris van de koningin Von- hoff 'dat we deze kans in de Wad denzee niet moeten laten liggen'. Op 18 maart vergaderde, in de fraaie Statenzaal van het Provin ciehuis in Leeuwarden, de vaste Kamercommissie Zeeën, onder voorzitterschap van dr. D. Tommei (D66), dezelfde die ooit riep dat „Ik denk wel dat boren met respect voor het milieu mogelijk is. Al kun je nooit zoiets doen zonder dat het enige invloed heeft. Boorspoeling hoeft niet meer schadelijk voor het milieu te zijn. Net als het opge hoorde boorgruis is het naar het land te brengen. Het milieu sparen is goed te doen, al kost het wel geld. Het platform aan Zuidwal Iaat dat zien." Prof. ir. J. van der Vuurst de Vries, hoogleraar mijnbouwkunde en pe- troleumwinning aan de TU Delft, benadrukt dat zijn afdeling welis waar studenten opleidt voor mijn bouw en gaswinning - straks ook in de Waddenzee - maar dat hij onaf hankelijk is van de olie- en gas maatschappijen. Mede dankzij fi nanciering door de EG. „Wij eten hun brood niet." Milieu Effect Rapportages zullen de bedreigingen van de natuur sterk beperken, meent hij. Net als boringen vanaf het vasteland, on der deviatie: in bochten kwispelend door de aardlagen boren. Al kan je daarmee niet ver uit de kust komen en ontkom je op het wijde Wad niet aan platforms. Erg lang wachten met nieuwe put ten kunnen we niet. „Het Groning se ga'sveld, waar de druk al sterk teruggelopen is, moet meer als buf fer gebruikt worden." Dat de tijd van tien jaar moratorium niet goed voor onderzoek gebruikt is, be strijdt hij. „Wij verwachten de ko mende jaren geen doorbraken meer in technische ontwikkelingen, of veel nieuwe gegevens." Hij geeft toe dat veel onzekerheden blijven. „Over bodemdaling en se- 'dimentatie in de Waddenzee is geen eenduidig antwoord. Het gaat om natuurlijke processen die niet in een rekensom te vangen zijn. Pas tijdens het produceren van een veld kun je de prognoses verfijnen." De Delftse hoogleraar mijnbouwkunde verwacht dat op de Wadden de verzakking 'in de orde van grootte van enkele centimeters zal zijn, zeker niet tientallen centimeters.' Hij is betrokken bij het Wad. „Ook ik zie daar het liefst geen boorto rens. Ook ik wil het daar graag laten zoals het is. Het 'niet in mijn achtertuin-syndroom' geldt voor iedereen." Maar, zegt hij, naast alle aandacht voor natuur en milieu moeten we ook denken aan het nationale economisch belang. „Het is jammer dat NAM en mi lieugroepen zo sterk de loopgraven in gegaan zijn en van daaruit, heel ongenuanceerd, lelijke dingen naar elkaar schreeuwen. Laten we liever aan de gang gaan met goede Milieu Effect Rapportages." Dit jaar moet een moeilijke be slissing genomen worden. Gaan we de onzichtbare schatten van de Waddenzee aanborenBren gen we daar de zichtbare schat ten mee in gevaar? FOTO ERIC WANDERS 'over gaswinning in de Waddenzee niehmet mij te praten is'. Hij vindt de verstoring van het milieu in de, Wadden te bedreigend. De kamerleden hielden een hoor zitting, omdat er een nieuwe Pla nologische Kernbeslissing voor de Waddenzee moet komen. De meeste aandacht ging uit naar de kwestie van het Waddengas. Waddenadviesraad, dertien vere nigde milieugroepen en de Stuur groep Waddenprovincies verdedig den een verlenging van het morato rium met zeker vijf jaar. Bodemda ling, horizonvervuiling, andere ecologische gevolgen door de acti viteiten op het stille, wijde Wad: er zijn nog te veel onzekerheden om nu voor boren en winnen te beslui ten. En het Wadgas is ook nog niet zo hard nodig naast alle andere aangeprikte gasbellen. Gronings Eerste Kamerlid Tom Pitstra, aanwezig voor Groen Links, zei de discussie een testcase te vinden. Als aantasting door bo ren en gaswinnen aanvaard wordt, is op het Wad het hek van de dam, zei hij in de wandelgangen. Dan offeren wij een natuurgebied op en zullen bijvoorbeeld ook de kokkel vissers en recreanten weigeren zich beperkingen op te laten leggen. Woordvoerders van NAM en Noge pa noemden vrees voor aantasting van het milieu kortweg ongegrond. Zij verklaarden zich bereid tot een openbaar deskundigendebat om meer informatie op tafel te krijgen. Tot kleinschalige, beheersbare ac tiviteiten op een gering aantal stil le, hermetisch tegen lekken afge schermde, boor- en produktieplat- forms. Tot afzien van het gebruik van helicopters en wegblijven van het Wad in de seizoenen dat de zeehonden zogen en de vogels broe den. Tegen oplegging van Milieu Effect Rapportages verklaarden zij geen bezwaar te hebben. En wat nou bodemdaling door gaswinning? Ja, op het vasteland zakt de bodem boven leeglopende gas bellen vele tientallen centimeters. Bij Ameland zou dat op den duur 26 cm. zijn, maar de nieuwste prognose van de NAM daarvoor is maximaal 18 cm. Sinds 1986 is daar de bodem op het diepste punt bijna 10 cm. gedaald; het gasveld is half leeg. Maar op het Wad wordt, zeggen NAM en Nogepa, de geleidelijke bodemdaling gecompenseerd door 'de natuurlijke dynamiek van het Wadplatenmilieu'. NAM-woordvoerder Duut gaf triomfantelijk het voorbeeld van Elf/Petroland op de Zuidwal. Na vier jaar van gaswinning lijkt'de bodemdaling daar hooguit een cen timeter. En de verzanding door sedimentatie is enorm. „Ze moeten er elk jaar baggeren, anders kan de werkboot niet bij het platform ko men," gnuifde Duut. Zuidwal geldt als het grote voor beeld dat schoon gas winnen mid den op het Wad kan. De beveiligin gen op en om het onbemande, van uit Harlingen bestuurde 'fluister- platform' zijn indrukwekkend. Mi lieu-incidenten hebben zich nog niet voorgedaan. Na de hoorzitting blijft, namens de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, mevr. mr. Guus Durville de onzekerheden rondom het Wadgas onaanvaardbaar groot noemen. „Er moeten veel meer ge gevens komen. Wat weten we van de sedimentatie, van veranderingen in de vaargeulen, de zandhonger van de Waddenzee en de gevolgen daarvan van de kustafslag van de Waddeneilanden en Noord-Hol land? Er zijn geen risico-analyses gedaan. D,e aanname van bodem daling is natte-vingerwerk. En je kunt nog zoveel maatregelen ne men, een milieu-ongeluk zit in een klein hoekje." „De aan- en afvoer van materieel in de ondiepe oostelijke Waddenzee is veel moeilijker dan aan de Zuid wal naast de vaargeul. Ik huiver als ik denk aan al die rupsvoertuigen die over het Wad zullen gaan. Gas winning kén gewoon niet klein schalig met alle pijpleidingen, boortorens en platforms. De visuele verstoring zal, zeker in het oosten, enorm groot zijn." Zij eist namens de milieugroepe ringen vooraf een Beheersplan Die pe Delfstoffen. Alleen al daarom moet het moratorium vijf jaar ver lengd. Wat doen we met het Wad? De kans op af en toe koude voeten in de Randstad of natte voeten voor de vogels? Ontginnen en te gelde maken of ongestoord laten van een uniek natuurgebied en 'wetland'? De milieu- en natuurgroepen zul len Tegengas blijven geven. En bij Greenpeace maken ze de borst al nat voor acties, zoals vorig jaar toen de Duitsers op hun deel be gonnen te boren. Nee, weet de NAM, succesvol zijn de Duitse gas boringen in de Waddenzee nog niet geweest.

de Stem | 1993 | | pagina 33