weekend De patatvos Het einde van Backer en Rueb markeert het einde van de industriële revolutie. Een revolutie die noch in Breda, noch in West-Brabant, noch in Zuidwest-Nederland ooit plaatsvond. De tijd van de grote industriële bedrijven als Kwatta, Etna en Backer en Rueb duurde feitelijk zestig jaar, vanaf het begin van de eerste wereldoorlog tot de eerste crisis van de jaren zeventig. Een inventarisatie van een lange herhaling van de geschiedenis. Faillissement Backer en Rueb markeert einde van een tijdperk Breda is in grote lijnen terug bij kleinschalige werkgelegenheid Eén keer per jaar herleeft negentiende eeuw in Nede Vorige week zaterdag moe toplaag van de Nederland samenleving een avond.lai onbeschaamd terugverlan naar de tijd van voor de Wereldoorlog, 'toen het le nog minder scherpe kantj> te hebben'. In het chique i Hotel Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee was h voor 'dé society-gebeurtei het jaar': het Oostenrijks Tweeëndertig debuterent 'Jungherren' en 'Jungdar vormden het hoogtepunt avond vol traditie, dans glamour. En natuurlijk romantiek, 'net doen also leven njopi is'. DE STEM ZATERDAG 3 APRIL 1993 DE STEM Den Haag is zo ongeveer bank roet, maar nergens klonteren de miljonairs zo genoeglijk samen als in het aangrenzende Wasse naar. Die gemeente heeft per vierkante meter ook de meeste nachtegalen van Nederland en de grootste lappen bos en duin per inwoner. Dat er patat gebakken wordt ver baast me. Niet dat ik meende dat er vanuit huifkarretjes broodjes bambibiefstuk en glaasjes elegan te wijn werden gevent. Ik dacht slechts dat men in Wassenaar niet op straat at en dat men daar de patat meed als de schurft. Dat is niet zo en daar is zelfs de vos achter gekomen die sedert een bescheiden aantal jaren in de duinen is gaan wonen. Daar leven ook zeer veel patrijzen, maar de vos heeft ontdekt dat een frietje daarbij zeer goed smaakt. Hij stroopt, zo las ik in de krant, de frietkramen af, haalt de afvalbak ken overhoop, doet zich te goed aan patat met en patat zonder en heeft zich, al doende, de naam 'patatvos' verworven. De naam heeft iets joviaals, maar je vraagt je af hoe lang het zal duren vooraleer de vos zich als bedelaar in het straatbeeld gaat vertonen. De reiger staat al stads- tuinvijvertjes leeg te vissen, zee meeuwen bevolken vaalten die ver landinwaarts liggen en bij tijd en wijle volgen beren de route van de gemeentereiniging van Anchorage in Alaska. We hebben hier te maken met de minder fraaie kanten van de evo lutie. Een ander, aangenamer voorbeeld is het feit dat kort gele den een jongeman moest worden afgekeurd voor de militaire dienstplicht omdat zijn hoofd (omtrek 64 centimeter) net iets te groot was voor een goedpassen de helm. Er zijn weinig dingen die de strijdlust heviger ondermijnen dan met een helm, die boven de oren blijft steken, het slagveld opgezonden te worden. Ik ben zelf even gaan meten en kom tot een omtrek van 62 centi meter. Onze hoofden worden ge- leidelijkaan groter. Totdat we ze met één, en vervolgens twee han den moeten ondersteunen. Het is moeilijk te voorspellen wat de verre toekomst ons brengen zal. Uit New York wordt reeds gemeld dat verwilderde katten in onderaardse tunnels zijn geëvolu eerd tot wrede vechtmachines en dat in de riolen krokodillen zwem men die familie zijn van de gigan tische Gangesgavialen. Er zijn al muizen bij wie het kakement zich heeft ontwikkeld in de richting van betonschaartjes: ze boren dwars door de keukentegels heen. En op den duur zal er wel een varken komen dat legblokjes produceert in plaats van mest. Het Aldersvarken. De evolutie bij de mens wordt zichtbaar als ik in de stadsbus langs mijn oude school rijd. Vroe ger was dat een door Jezuïeten bewaakt fort of kampement. Door surveillanten op damesfietsen werden wij beschermd tegen de verderfelijke invloed van vrou wen. Nu is het fort een gemengde scholengemeenschap met leerlin gen die zich niet meer hoeven te verdiepen in de diverse bewijzen voor het bestaan van God (inclu sief een bewijs uit het ongerijm de) en die geen zonden van on kuisheid meer biechten. Het spannendste dat wij lazen waren de Gorgelrijmen van Cees Buddingh', waarvan we flarden door de bus heen lalden. We riepen 'Als de weespermopshond angstig door de grauwe scheem'ring keft' en 'kruipt de simmelot sardonisch door het krakend kreupelhout, met een kop vol boze ogen en een tas vol havermout' om de volwassener medepassagiers te tonen dat we niet voor niets naar school gin gen. We hadden het over 'de wilde waluw' en 'het kruidje weren- kind'. De een riep 'mijn vader is een porgel' en de ander liet daar op volgen 'mijn moeder is een porulan'. Ja, daar komen vreem de kinderen van. De evolutie wordt zichtbaar: De porgel en de porulan zijn gestorven aan de schorgel. Wij groeiden op met de knezidon en de biecht, de nieuwe kinderen met de patatvos en de computer. Door Willem Reijn Een industriële revolutie heeft Breda*nooit door gemaakt - nog minder dan de rest van de han delsnatie Nederland. In de negentiende eeuw is Breda een klein vestingstadje, gele- gen aan de steeds verder verzande rivier de Mark en tot 1880 beklemd tussen de oude wallen. Het stadje telt 25.000 zielen. Tot in de twintigste eeuw blijft Breda een bestuursstadje, dat ver der veel militairen herbergt. Want Breda heeft naast de normale ka zernes ook de KMA en de reserve- officierenopleiding. De industrie stelt betrekkelijk lang weinig voor. In 1925 telt niet Bre da, niet Bergen op Zoom noch Roosendaal de meeste arbeiders, maar Princenhage, waar de jamfa- briek De Zjem staat. Tot 1850-1860 kent Breda al hele maal geen industrie. Het stadje heeft geen ruimte, geen geschoolde arbeiders en evenmin voortvarende ondernemers. De basis van de be kende Bredase fabrieken lag in de tweede helft van de negentiende eeuw, als de wallen verdwijnen. Vanwege het gebrek aan goede ar beidskrachten en de wat typische Bredase mentaliteit laat in die tijd Philips het stadje nog links liggen, als het bedrijf zoekt naar een ge schikte vestigingsplaats voor een gloeilampenfabriek. Het zijn vooral de agro-industrieën die opkomen. In 1872 wordt de Bredasche Beetwortelsuikerfabriek Van Aken, Segers en Compagnie opgericht. In de plaatselijke socië teit vechten de beleggers om de aandelen van het bedrijf. Twee slechte jaren verder koopt Felix Wittouck, een Belgische suiker magnaat, de fabriek tijdens een openbare verkoping. Na de machti ge expansie van de suikerindustrie (een plaats als Zevenbergen telde vier suikerfabrieken), komt al snel de sanering. In 1892 wordt de Bre dase suikerfabriek organisatorisch samengevoegd met die van Bergen op Zoom, eveneens eigendom van Wittouck. Concentratie, fusies en samenwer king bepalen de voortgang in de sector. In 1908 vormen onderne mers samen de Algemeene Suiker Maatschappij Breda, waaronder fabrieken in Breda, Bergen op Zoom, Oudenbosch en Stampersgat vallen. In 1919 ontstaat hieruit de CSM. Er wordt al honderd jaar gecon centreerd en gesaneerd in de suike rindustrie. CSM telt in Nederland nog twee fabrieken. CSM en Suiker Unie, het maakt hier niet uit of je een beursgenoteerd bedrijf of een coöperatieve organisatie bent, slui ten de laatste tien jaar aan de De NV Machinefabriek Breda in betere tijden. FOTO BERN. VAN GILS Het einde van een revolutie, die zich nooit voltrok lopende band fabrieken. In Zuid west-Nederland gaan de poorten van twee fabrieken in Sas van Gent en verder in Roosendaal en Zeven bergen dicht. De agro-industrie, of moderner de food-industrie, is de laatste eeuw feitelijk toch de meeste stabiele sector gebleken. In 1881 richt de bakkersfamilie De Bont in Breda de latere Faam op, een fabriek van suikerwerken, pe permunt en chocolade. Het bedrijf bestaat nog steeds, maar wel onder de internationale vlag van Basset Foods Plc. uit Sheffield in het Verenigd Koninkrijk. De oprichting van de een jamfa- briek in Princenhage door de jene ver-stokers van Henkes uit Schie dam in 1901 is weliswaar in eerste instantie geen succes. Na twee jaar gaat de onderneming door proble men bij het moederbedrijf failliet, maar de bank Van Mierlo houdt het bedrijf in stand. De fabriek heet in de volksmond d'n Ouden Zjem. Het bedrijf bestaat nog steeds, alleen is van de jamproduk- tie al lang afstand genomen. Het heet nu Dalgetty Food, inderdaad Engels, en maakt onder meer de populaire kindersnack Nib-itt. Uit de groentezaak van Bredanaar R. Jansen groeit net na de eeuw wisseling een interessante samen werking met het expanderende Zwiterse concern Hero. Wie weet zou een vlot geschreven persbericht op dit moment spreken van een strategische alliantie. In 1914 ves tigt Hero zich in Breda. Een grote uitzondering is Kwatta. De plantersfamilie Van Emden kwam na de afschaffing van de slavernij in 1873 terug uit Surina me, waar zij de cacao-plantages Maasstroom en Kwatta beheerden. In Breda richt zij zich vooral op chocolade. In 1893 gaat het bedrijf over in de handen van Stokvis. Een uitgekiende marketingmix doet Kwatta tot een van de bekendste produkten van Nederland uit groeien. Het produkt is kwalitatief goed. De prijs ligt laag, zeker in vergelijking tot de geïmporteerde Franse chocolade. De promotie is slim met gratis verstrekking van chocolade met Sinterklaas en Kerstmis. Als slogan voert het be drijf 'Chocolade als volksvoedsel'. Het leger is lange tijd de enige afnemer van de repen, die in mili taire kantines te koop liggen. Daar komt ook het fameuze beeldmerk met de soldaat vandaan. Manoeu vre-chocolade heet de reep, die later ook voor de burgerbevolking beschikbaar komt. Het Kwatta- soldaatje wordt een begrip. De fa briek groeit van 39 arbeiders in 1900 naar 407 in 1920. Maar Kwatta redt het niet. Wanbe leid doet het bedrijf in de jaren zeventig omvallen. Zelfs het merk is verdwenen, omdat pas in de tweede helft van de jaren tachtig de waarde van een merk tot de commerciële en boekhoudkundige geesten doordringt. Het merk is zo hard, dat echte Bredanaren nog steeds om de Kwatta vragen als ze chocolade-hagelslag willen hebben. De opkomst van de metaalin dustrie hangt sterk samen met de opkomst van de an dere industrieën. Die zorg den met hun investeringen immers voor de orders voor de kapitaalgoe deren. In 1862 vestigt de firma Bruyn Kops en Backer zich in Breda. Cornelis de Bruyn Kops had in Tilburg samen met Francis Manns- bach een fabriek van stoom- en andere werktuigen met bijbehoor- dende metaalgieterij opgericht. Toen Mannsbach zich terugtrok had jh. Ferdinand Backer zich ge meld. De expansie maakte verhui zing noodzakelijk. Op een eilandje in de rivier de Mark, nabij de spoorverbinding gaat het bedrijf in 1862 in Breda van start. De aan- en afvoer van grondstoffen en materialen over zowel spoor als water speelt bij de beslissing zich hier te vestigen een grote rol. De Bruyn Kops trekt zich in 1868 uit het bedrijf terug, omdat hij zich helemaal toelegt op de produktie van apparaten, waarmee menselij ke faecaliën mechanisch kunnen worden verwerkt. Zijn plaats wordt ingenomen door Johan Rueb, die als specialisme de constructie van stoommachines en locomotie ven heeft. Daarmee vindt de in 1870 gevorm de firma Backer en Rueb definitief aansluiting bij het zich langzaam industrialiserende Nederland. Stoomketels zijn onontbeerlijk voor het draaien van de fabrieken, locomotieven onontbeerlijk voor het vervoer van de produkten. Want daar waar de locale samenle ving tot de industrialisatie groten deels autarkisch was, kan door de industrialisatie en het snellere ver voer een internationale arbeidsver deling ontstaan. Backer en Rueb krijgt als doelstel-, ling 'het continueeren en drijven van een etablissement voor fabri catie en herstelling van stoom- en andere werktuigen van ijzer en metaalwerk, voorts ijzer- en koper gieterij en algemeen ingenieurs werk en de met een en ander ver bonden handel.' Het begin is moeilijk, maar na een onderscheiding voor een verticale locomobiel op een tentoonstelling in Wenen gaat het snel. In 1884 krijgt het bedrijf de nieuwe naam NV Machinefabriek Breda. In lan den als Nederlands-Indië, Spanje en Zuid-Afrika rijden de locomo tieven, veelal voor de tramwegen, rond. Een Backertje, zo noemt het volk het ijzeren trekpaard. Begin jaren twintig telt Machinefa briek Breda 290 werknemers. De hele industrie maakt tussen 1917 en 1930 een sterke groei door om werkgelegenheid. Meteen na de eerste wereldoorlog krijgt de Bre dase industrie veel orders te ver werken. Wel moet het bedrijfsleven in 1920 een dip door. Er is sprake van buitengewone slapte, die de werk gevers aan drie oorzaken toeschrij ven: de goedkope buitenlandse va luta, de te hoge lonen en de verkor te arbeidstijd. Verder klagen de werkgevers over de kosten van de sociale wetgeving. Het citaat komt van de Kamer van Koophandel, die ruim zeventig jaar later met gemak dezelfde alinea in zijn jaarover zicht zou kunnen opnemen. De crisis van de jaren dertig, als de kapitaalgoederenmarkt door de crisis is weggevaagd, doet de Ma chinefabriek echter wankelen. Er zijn zelfs plannen om de zaak te sluiten en er mee te stoppen. Een zelfde situatie doet zestig jaar later het bedrijf omvallen. Wie zei dat de geschiedenis zich herhaalde - maar dan steeds an ders? De vooraanstaande Bredase onder nemer Charles Stulemeyer redt het bedrijf. Hij heft de machinewerk plaats verbonden aan zijn textiel bedrijf HKI op en brengt het ma chinepark over naar de Machinefa briek. Die krijgt daardoor voldoen de orders van de HKI om de tl te overleven. Het optreden van die Stulemevel terug te vinden in koopgrage f kenlui van na de oorlog. Begon, als een agentuur in stenen I bouwmaterialen, ontwikkelt l Stulemeyer-concern zich al sné.I een bouwbedrijf. Het bedrijf pil teert van de industrialisatie metl bouw van de grote fabrieken \f Kwatta en Etna in Breda. dI dochter komt later IGB te heten! Charles Stulemeyer biel zijn concern in alle rich j gen uit. Hij koopt de Nedi landse Groente- en Vrtitf drogerij, heeft een koffiebranij Jeko (Je Koffie) en richt de ül landsche Kunstzijde Industrie f Dat bedrijf heeft hij feitelijk n tot 1929, als er 1200 mensen v.l ken, in handen. In dat jaar tl koopt hij de HKI aan de ENKA. f Stulemeyer koopt in de jaren t tig in het geheim aandelen in: Machinefabriek Breda. Het opt den van een moderne raider dus. 1928 probeert hij een coup uil voeren als de Noor Hagen bij Kt Lloyd. De afloop is ongeveer b zelfde: wel invloed, maar geen to: trole. Later verwerft hij welt trole over het bankiershuis Mierlo, het huis dat hem in n| eerste jaren nog had gered vanf ondergang. De Etna komt voort uit de smedtfl van de familie Klep. Officieel k gon het bedrijf in 1856. Op del; biedt de Etna, dat zich van iji. gieterij ontwikkelt tot product: van kachels en fornuizen, aan d zend mensen werk. De grote massa-fabrieken staan in Breda eigenlijk pas echt in i jaren vijftig en zestig. De Etna, Kwatta, de Machinefabriek, de H: ka, het zijn bedrijven met een kit ne duizend tot bijna tweeduiza mensen aan het werk. De la:/ hallen met eindeloze rijen arbel ders. Maar het zijn ook bedrijven die tijd niet kunnen bijhouden. Waan te weinig wordt geïnvesteerd i nieuwe produkten, in produktl processen, in nieuwe markten,r lonen stijgen, de toej waarde niet. Aan het begin van de jaren zeval tig wankelt de Enka. Het luidt r eerste bedrijfsbezetting in land in. Het is de tijd dat eve wordt gedacht aan het einde va het kapitalisme en het vrijmake van de onderdrukte arbeidersklas se. Mooie theorieën van de bto menkinderen, die zich MarxisM laten scholen op de sociale mies. Maar Enka verdwijnt uiteiif delijk toch, op de ouderwetse kapl talistische wetten van vraag aanbod en kosten en opbrengsten I Kwatta verdwijnt stap voor stapl de Etna eveneens. Vroeger lagen dl bedrijven aan de rand van de oud' stad. Het is aardig te zien wat era; staat: gebouwen met kleine bedrij; ven, soms ambachtelijk industries veel adviserend en dienstverleni Op het Enka-complex zitten twee distributiebedrijven. De distribu tiefunctie van Breda stamt al vï de middeleeuwen, toen in laken uit Luik werd overgeslage'l op schepen voor Engeland. Op het Enka-terrein zit natuurlij'! ook food: het grootste bedrijf va"! Breda is de snoepfabriek van Var| Melle. De andere grote werkge is de bierbrouwerij van Allied-& weries. Verder is er in Breda ff industrieel bedrijf met meer i vijfhonderd werknemers. Ter ini'! catie: de stad is sinds 1920 honderdduizend mensen gegroei Breda blijft een stad, die sterk aai de overheid hangt. Voor de ver dwijnende militairen komen d' studenten en docenten terug. Be stuurlijk kiezen ook steeds mee' bedrijven voor Breda, waar r"" Esso dat heeft gedaan, een B lux-hoofdkantoor mooi centraaj staat. Breda is in grote lijnen terug t kleinschalige werkgelegenheid. B(l grote fabriekscomplexen v Kwatta en Etna zijn veranderd' I bedrijvenparkjes. Dat maakt d'l economie minder overzichtelijk Maar wel gevarieerder. Voor een aantal historische f wordt in het artikel geciteerd u>'l het boek Geschiedenis van Bret deel III van drs. M. Buijghuisen e-21 Vanavond geen land, geen Cath| ijl en geen Jan we weer' des Bc 'celebrities' diel uitgenodigd zij en operettegrootheden. L honderd gasten van het Oostenrijks Bal komen ni| zien te worden, ze zijn kaar. Zij hebben er 155 gulder soon voor over gehad on avond, tijdens de dertig! van het Oosetrijks Bal i land, bij te zijn. Decor I 'Bal der Bals' is het prj. Grand Hotel Huis ter Noordwijk aan Zee. Hoewel de organisatie ej gaat dat iedereen welkonj de overgrote meerderheid publiek toch in de beten worden gezocht. De sam van het zogenaamde Ju en Jungherrenkomittee, dl lijke en mannelijke de verraadt het al. Dit is komst van baronnen, jon ngela Copier pn Peter ee alles wat minimaal naam op zijn visitek staan. Al zijn de koetsen op plaats vervangen door hogere prijsklassen, e nen lijkt de tijd tacl hebben stilgestaan. D^ in rokkostuun of smol mes in enkellange ar behangen met de far Het Bal staat nog ste bijna vergeten tradities Voorzitser Mia Zins naar van de Stichting Bal: „Dit is een het feest en dat is ook pi doeling. Het is een fee sen met heimwee naa voor de Eerste Werelc leek het leven wat mi kantjes te hebben. Ni maal zo cru. Maar var de romantiek. En i doen alsof het leven m Dat het in stand hot VERVOLG VAN WEEK Maar er schuil Uden ook ge cisme: „Wat trappistenkl gelen gebeurt, valt binnen de marges, m ook exorcismen plaat taal geen controle of gelijk is. Dan is de ka ring levensgroot. In 11 al wat particuliere b tief als exorcist. Als z vergrijpt aan een 'b'< of er puur op uit i horen over allerlei se dan is er achteraf mogelijk. Een medisc voor het alternatiev staat niet." Van Uden toont een een potsierlijk voorb haas-exorcisme. Ei exorcist behandelt i mer een vrouw. De r echter totaal niet a voorgeschreven rite Hij zwaait wat ir sprenkelt wat wijw; wat namen: 'Heilige Maria, Heilige Mat lijstje heiligen op i; lieverlee maar verdf maandag, Heilige d woensdag...'

de Stem | 1993 | | pagina 30