tuntelende tv-macho slaat aan Bitter afscheid met 'Madame Butterfly' 16-0012. Beijerlandl au Dealer huis UIT GIDS Drie 'oer-Beatles' op bezoek in Amsterdam Sm Taylor van 4Home Improvement': 4Ik ben geen acteur' Stacaravans korting Russische ikonen in Bredase kunsthandel caravan voortenten Vervat 1000,- tot 3000," loek. Rucphen |ieuwe caravans, jing voor Vjria-dealers |rland van i april a.s. fuilprijzen. <ies een Adria! era Forum en de onzekere toekomst van reisopera se Koerier. Onbekende 'Quarrymen' op fanclubdag DE STEM ZATERDAG 3 APRIL 1993 D2 Grote partij kwaliteits 1/2 prijs. Voortentencentrum Theo Stet BV, Eindhoven,] 040-482945. Goedkoopste adres van Nederland. 2 of 3 slaap kamers met douche. Tudor 8,5x3 21.650,-. Phoenix 8,5x3 24.250,-. Manhattan 8,5x3 28.250. King 10x3,60 32.250,-. Prestige 11x3,60/ 35.250.-1 Tevens plm. 50 occasions De Smokkelhoek, Kapelle. 01102-41623. Net uit. De nieuwe 1l~ Vervat voordeelkrant. 32 pag. vol inf. en aanb. ove caravans, vouwwagens,] occasions, tenten en ac-l cessoires. Tal van voor-| deelcoupons en alles ove verhuur en lease. Bel voorj gratis toezending. Stadionweg 31R'dam, 010-4321455, fax 4793164. Geen luxe verwarmde showroom, daarom op de laatste Hobby's, Bürstners en Chateaus. Tevens +/- 50 occasions. De Smokkelhoek. Kapelle Tel: 01102-41623 Ivakje benutten, ftentie wordt in een groter de advertentie met het •teksten kort en bondig, hummer in de advertentie op. gemakkelijk en snel. ijlKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat ng van brieven onder nummer dient contante betaling kunt u een girobetaalkaart (dus géén giro- of 'j niet-contante betaling ontvangt u [ties voor de rubrieken Te huur In uitsluitend tegen contante 29,4800 MB Breda. Afdeling pen op onze kantoren. Uw opdracht i ons bezit te zijn. fc>i Prijs incl. 17'/2 BTW. 9.20 12.27 15.33 18.40 ƒ21.47 24.53 Tel: 01654-3053 j van 4 en 11 april 2e Paasdag) dria tijdens de showdagen II als extra Paasverrassing! Iers in de Gouden Gids. ndf Anja van den Akker |pe man is een opgepomp- juchtballon waar de jouw graag gaatjes in Inkt. Maar zonder die ,t lukt dat niet." Tim lllen.-de onhandige klus- fejian Tim Taylor in Lne Improvement', ver baart zijn macho-gedrag de succesvolle Ameri kaanse comedy tijdens een lunch bij de Walt Jjjsney Studio's. „Vrouwen (allen een échte man, naar hij mag ook weer {let te 'groot' zijn. Zo is at bij mij thuis en zo gaat de set ook met Jill [Patricia Richardson)." Fane Improvement', iedere sdag bij RTL4, kreeg onlangs onderscheidingen tijdens Ie 19e People's Choice Award in os Angeles, een jaarlijkse pu- lieksprijs te vergelijken met de tlevizierring. Tim Allen werd apen tot beste mannelijke B-acteur en Home Improvement |o:)eukste televisiecomedy. Allen reageert bescheiden: „Ik Bid niet dat ik echt acteren kan. Jalncia bijvoorbeeld wel. Die t in het theater gestaan, se- Jieas toneel gespeeld. Ik ben yen acteur. Nooit geweest. Ik i een comedy-speler, dus goed ipige dingen. Dat heb ik hijn hele leven gedaan. Emoties tetdrukken voor de camera, om wis iets te noemen, dat leer ik |vande anderen." overeenkomst tussen acteur Allen en de zelfingenomen [kluns Tim Taylor die in 'Home [improvement' een doe-het-zelf- piogramma presenteert, reikt |verder dan de voornaam. „Ik ben handig", lacht Allen. „Ja, [echt. Ik ben erg handig met [auto's. Zo is deze tv-serie ook en. Ooit stond ik op de planken in Ohio en kletste wat over mijn garage en gereed schap. Dat sloeg aan. Veel van fo grappen zijn gebruikt in 'Home Improvement'. Ook de re latie die ik met Jill heb, lijkt op situatie thuis. Mijn vrouw [werkt eveneens buitenshuis. Net als in de serie was ik daar niet [aan gewend. Ik kom uit een gezin. Mijn moeder moest Tim Allen in 'Home Improvement': prijzen en populariteit. in haar eentje zeven kinderen grootbrengen. Ze kookte, waste, maakte schoon. Maar ja, tegen woordig moeten man en vrouw wel samen werken om genoeg te verdienen." Tim Allen vindt het heerlijk om mensen aan het lachen te maken, toch beschouwt hij 'Home Im provement' als meer dan dat. „We proberen een voorbeeld te geven hoe mensen goed met el kaar kunnen omgaan. Ik ben erg streng tegen sex en geweld op tv. Ik kan het niet volledig bewij zen, maar hoe meer geweld op tv, hoe meer er fout gaat in de samenleving." Vader Tim Allen groeide op zonder vader. Die vaderfiguur verbeeld de hij in buurman Wilson (Earl Hindman), die de ondankbare taak heeft half verscholen van achter zijn schutting Tim van wijze raad te voorzien. Iets dat hem niet altijd in dank wordt afgenomen. Al Borland (Richard Karn), de nóg onhandiger rech terhand van Tim, vertegenwoor digt de 'zachte' kant van zijn karakter. „Je zou dus kunnen stellen dat de ware Tim Allen een combinatie van deze drie personen is. Al is mijn alter ego." Het kijke'-Dubliek van 'Home Improvement bestaat in Ameri ka voornamelijk uit vrouwen. „Waarschijnlijk herkennen ze veel in de verhouding tussen Jill en Tim. Tussen hen bestaat een communicatieprobleem. Ze heb ben allebei een sterke persoon lijkheid. Dan krijg je dat. Vrou wen hebben volgens mij altijd het idee dat ze gelijk hebben. In 'mijn huwelijk is dat zo, alle vrouwen die ik ken zijn zo. Wat mannen en vrouwen willen is vaak tegengesteld. Neem alleen maar de wc-bril als voorbeeld. Hij doet 'm omhoog, zij wil hem naar beneden." Hij grijnst, be stelt een ijsthee zonder citroen en wordt weer serieus. „Kijken we samen naar een si naasappel. Zie ik hoe dat ding goed groeit, zegt zij dat-ie zo lekker ruikt. Ik bedoel maar. Dat heeft niks met Amerika te ma ken. Die verhoudingen zijn vol gens mij universeel." Spraakwaterval Inmiddels heeft Patricia Ri chardson (tv-echtgenote Jill) zich in het gesprek gemengd. Een ware spraakwaterval, die haar televisie-echtgenoot ook buiten beeld aanspreekt met een plagerig 'schat' en 'lieverd'. „Het gekibbel tussen Tim en Jill is heel realistisch. Het is moeilijk wekelijks twee mensen aan het woord te laten, die allebei gelijk hebben vanuit hun gezichtspunt en bovendien heel erg verschil len. Zo kweek je wel begrip voor beide standpunten. Ondanks al les komen we toch tot elkaar. Door te praten en te luisteren. En vooral door lief te hebben. Er is na twaalf jaar Republikeinen al genoeg chaos in dit land", zegt ze fel. „Dit is een staat vol haat, racisme'en seksuele delic ten. Reagan en Bush hebben het gewoon laten liggen. Ze hebben te weinig aan de tegenstellingen gedaan. Ik hoop echt dat het Clinton lukt." Realistisch Richardson ziet het als haar taak 'Home Improvement' van' eën realistische ondertoon te voor zien. De echte humor laat ze liever aan de anderen over. „Het valt tegenwoordig niet mee om het publiek temidden van alle ellende nog te amuseren. En als je dat doet, moet je toch probe ren het iets mee te geven. Iets dat je zelf belangrijk vindt. Waarvan je denkt dat het wel licht bijdraagt aan meer onder ling begrip. Ik vertegenwoordig een moderne Amerikaanse werkende moeder. Een feministe. Dat is geen vies woord. Ik zie dat als het recht van vrouwen op gelijke kansen om zichzelf te ontplooien tegen gelijke betaling. In de serie zie je dat Tim en ik de huishoudelijke taken verdelen. Voor de camera ruziën we erover wie wat op zich neemt. Tim vindt dat hij al ge noeg in de tuin doet. En dan reken ik hem voor dat de zoge heten 'vrouwentaken' veel meer tijd kosten dan hij denkt." Serieus Niet alleen op de set, ook daar buiten is Patricia Richardson de serieuze tegenhanger van be roepslolbroek Tim Allen. „Na tuurlijk moet je er allemaal niet té zwaar aan tillen, maar je hebt toch een verantwoordelijkheid naar je publiek toe. Of de tv-ma- kers zich daarvan bewust zijn? Ze zitten er tussen, maar velen gaat het puur om het geld", aldus Richardson. „Ik krijg soms brieven van men sen op wie de omgang tussen Tim en Jill effect heeft gehad. Ik vind het geweldig om in stukken te spelen die mensen werkelijk raken. 'Home Improvement' doet dat meestal niet. Het is tenslotte een comedy. Maar deze rol komt me nu heel goed uit, omdat ik drie kinderen heb: een van acht en een tweeling van twee jaar. Zo kan ik overdag gewoon wer ken en in de weekeinden thuis zijn, zonder veel van mijn kinde ren te missen. Een tv-serie als deze is het beste dat een actrice/ moeder haar kinderen geven kan." Volgens Patricia Richardson be staan er veel misverstanden over de rol van Tim. „Veel kijkers beschouwen hem als een macho varken. Dat is absoluut niet zo. Eigenlijk is hij heel lief. In de tv-show zijn veel van zijn macho-dingen bedoeld als grap. Ook zijn stuntelige vergissin gen." 'Home Improvement' doet het goed in Canada, Nieuw-Zeeland en Australië, maar ook in Euro pa. „Ik had nooit gedacht dat de Engelsen 'Home Improvement' leuk zouden vinden", zegt de uit Ierse ouders geboren Tim Allen. „Van de Britse humor heb ik nooit veel begrepen. Daar den ken ze dat een man verkleed als vrouw per definitie leuk is. Mon ty Python, dat vind ik kostelijk. Verder begrijp ik maar weinig van die Britten." 'Home Improvement', zondag, RTL4, 20.15 uur Enschede (anp) - Na een tur bulent bestaan van 38 jaar valt aan het einde van dit theaterseizoen het doek voor Opera Forum. Vanavond gaat in een uitverkochte Twentsche Schouwburg in Enschede Forums laatste produktie in première: Puc cini's populaire opera 'Ma dame Butterfly'. Het is de eerste voorstelling in een se rie van negentien waarmee bet gezelschap door het land takt. Dinsdag is de opera in Concordia in Breda te zien. Als het aan minister D'Ancona (WVC) ligt gaat Forum in de zelfde omvang verder als Natio nale Reisopera. De financiering op de langere termijn is echter zo ongewis dat interim-mana ger Hans Bal van Forum zich afvraagt of het wel verantwoord is het gezelschap op te richten: «We lopen immers het risico dat we een organisatie optuigen die geen geld heeft om het beoogde aantal produkties te verzor gen." he grote onzekerheid over de toekomst van reisopera in Ne derland heeft naar het oordeel van Bal alles te maken met de wijze waarop de landelijke poli- hek en in het bijzonder minister h'Ancona Opera Forum behan delt. Zij faalt volgens de top man van Forum door de finan ciering van de orkestvoorzie- ning in Oost-Nederland te kop pelen aan die van een operage zelschap met een landelijke functie. Het gevolg van dit beleid is dat «et geld voor het handhaven van een volwaardig orkest in zowel Overijssel als Gelderland waarvoor de Tweede Kamer zich onlangs heeft uitgespro ken) moet worden gehaald uit het toch al krappe budget van de opera. Gesol Waar Bal zich echt kwaad over kan maken is het gesol met de belangen van de 200 medewer kers die Opera Forum en Forum Filharmonisch samen tellen: „Sinds ik hier werk - november 1991 - volgt WVC een zigzag- beleid. De plannen veranderen voortdurend. De ene keer moet ik het personeel vertellen dat het werk van vele musici op de tocht staat en er perspectief is voor de opera en enkele maan den erna ben ik gedwongen het tegenovergestelde te verklaren. Sociaal is dat onverantwoord. Daarom vind ik het bewonde renswaardig dat onze medewer kers op dit moment zo goed presteren." Wat Bal de afgelopen drie jaar als interim-manager heeft ge merkt is dat het cultuurbeleid zich in feite richt op de Rand stad: „Er is een beperkte kring mensen die met steeds verschil lende petten op elkaar de hal toespelen en voor wie Enschede te ver weg ligt, bijna buitenland is. Als je niet uit dat wereldje komt ben je bij voorbaat ver dacht. Je moet steeds in het defensief. Daarom is het goed dat de artistieke leiding van de Nationale Reisopera in handen van Guus Mostart komt. Dat is iemand die dat wereldje kent en daar gezag heeft." Terugkijkend op de bewogen historie van Forum komt Bal tot de slotsom dat het zijn voorgan gers heeft ontbroken aan de moed om 'nee' te zegggen tegen de subsidieverleners als er weer Een vertrouwd beeld uit de historie van Opera Forum: er wordt geprotesteerd in Den Haag. FOTO ANP eens onvoldoende geld beschik baar kwam om aan alle eisen te kunnen voldoen. „Ik begrijp wel dat het voor hen moeilijk was het voortbestaan op het spel te zetten. Maar door het steeds weer te proberen wekte men wel de indruk dat het toch haal baar was. En dat lukte natuur lijk niet altijd. Waarmee men de beslissers in de kunstwereld in staat stelde Forum voortdurend onder schot te houden." Overgave Bassist Wilton Jongmans zou aanvankelijk niet meespelen in het orkest dat de laatste serie voorstellingen van Opera Fo rum begeleidt. „Maar ik wil er bij zijn. Ik heb twintig jaar lief en leed bij Forum meegemaakt. Bovendien is de muziek van Madame Butterfly heerlijk om te spelen," vertelt Wilton in de pauze van een repetitie. Aan Jongmans noch aan de an dere medewerkers valt te mer ken dat het de laatste Forum- produktie is en ze nog steeds niet weten of ze volgend seizoen nog werk hebben bij het gezel schap: „Natuurlijk houdt de toekomst van de opera en het filharmonisch orkest mij bezig. Ik heb zelf driftig actie gevoerd in de richting van de politiek. Maar als ik eenmaal achter mijn instrument zit vergeet ik al die narigheid en speel ik vol over gave. Ja, ik ben blij dat ik dat kan." Koorlid Marijke van Proosdij beaamt dat: „Juist nu de be dreiging groter is groeit de mo tivatie. Er wordt voor 200 pro cent gepresteerd. Hoe dat komt? Dat heeft te maken met de enorme teamgeest bij ons gezel schap. De collegialiteit is zeer groot. We zijn één grote fami lie." Wat volgens Wilton Jong mans niet wegneemt dat er col lega's zijn die gebukt gaan on der de onzekere situatie. „Ze hebben er best slapeloze nach ten van en piekeren over hun toekomst." Henk de Vries, hoofd van de technische dienst en 27 jaar werkzaam bij Forum, heeft er mee leren leven dat Forum in haar voortbestaan wordt be dreigd. „Vroeger was het zelfs zo dat de medewerkers na elk seizoen niet wisten of ze elkaar het jaar erop weer als collega zouden terug zien. We zijn er in zoverre op vooruit gegaan dat die onzekerheid zich eens in de vier jaar voordoet, wanneer er een nieuw Kunstenplan wordt opgesteld." Afgeknapt Diverse conflicten in de top van het operabedrijf heeft Henk de Vries van nabij meegemaakt: „Het ging in hoofdzaak om trammelant tussen de zakelijke en artistieke leiding. Ruzies die steeds te maken hadden met het spanningsveld tussen de artis tieke eisen en de financiële mo gelijkheden. Daar zijn mede werkers op afgeknapt." Ook de werkdruk eiste zijn tol onder het personeel van Forum. Henk de Vries: „Vooral in de begintijd verzorgden we veel voorstellingen. Het waren er te veel. Niet iedereen kon dat vol houden, want je was voortdu rend onderweg. We deden veel meer plaatsen aan, speelden ook in de kleine theaters. En de werkomstandigheden waren lang niet ideaal. Ik herinner me een theater waar zich op het toneel een toilet bevond. Je moest er steeds op letten dat er tijdens de voorstelling niet werd doorgetrokken." Van onze kunstredactie Breda - De groeiende groep liefhebbers van ikonen kan de komende week terecht op de Kunst- en Antiekbeurs in Breda, maar ook bij antiquair Van Aalst in Breda. Daar worden veertig Russische ikonen getoond die dateren van de 15e tot de 19e eeuw. Middelpunt is een klein paneel met de geboorte van Maria, tussen 1625 en 1650 in Moskou vervaar digd. .Van Aalst werkt voor deze expositie samen met kunsthandel Jan Morsink, die vestigingen heeft in Almelo en Amsterdam. De tentoonstelling bij Van Aalst, Nieuwe Ginnekenstraat 34 in Breda, loopt tot en met 9 april. Drs.S.G. Morsink geeft zondag a.s. om 14 uur een lezing over Russische ikonen in de consisto riekamer van de Grote Kerk in Breda. Van onze verslaggever Breda - Drie onbekende 'voorvaders' van the Beatles duiken na 35 jaar op in Amsterdam. Het gaat om leden van The Quarrymen, het onbeduidende Liverpoolse skiffleba/idje dat uiteindelijk the Beatles heeft voortgebracht. Dit drietal vormt de belangrijk ste attractie op de 14e Interna tionale Beatlesdag, die op zater dag 10 april in De Meervaart te Amsterdam-Osdorp gehouden wordt. De 17-jarige John Lennon was leider van the Quarrymen, toen hij in 1958 de twee jaar jongere Paul McCartney uitnodigde zich na een auditie bij het scholieren bandje aan te sluiten. McCartney loodste op zijn beurt de nog jongere George Harrison de groep binnen. (Ringo Starr volg de pas vijf jaar later). Andere leden waren Len Garry, John Lowe, die' meestal Duff werd genoemd, en Rod Davis. Opnamen Deze laatste drie zullen op de Beatlesdag herinneringen opha len aan die klungelige beginda gen van de latere wereldattrac- ZATERDAG FILMS GOES - Grand Theater HUlIt'30 U' De zevende hemel. - De Koning van Engeland do'od° e" 22 °e kieine bl0nde 19.30 u. Sneakers. 19.30 en 22 u. Daens. hemei 21 60 23 U' zevende 19.30 ep 22 u. The last of the Mohicans. 22 u. Under siege TERNEUZEN - Luxor Theater 19 u. The Bodyguard. o? S 21^° u' De zevende hemel. 21.30 u. Dracula. VLISSINGEN - Alhambra 1 heme? 21'3° U' De zevende - Alhambra 2 14, 19 en 21.30 u. The distinguis hed gentleman. - Alhambra 3 14 u. Junglebook. dood" 21-30 u' De k*eine blonde - Alhambra 4 14 u. Tom en Jerry. *9 en 22 u. A few good men ANTWERPEN a woman2' 15' 18 24 S-nt of -^Tsne^rs"' 19 "0di?n,1 T ,14' 16 3°. 19 en 21.30 The last of the Mohicans -Odeon 2 - 14, 16.30, 19 u. Cham- pions. 21 u. Howards end m*Under Siege' 16 3°' 19 2130 -Odeon 4 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Consenting adults. fnUb„en%", H' l6' 18 u' Ned- versie. book U versie Jungle -Quell'in I - 14, 17.15 en 20 3Q Daens. ft""111" n 14, 16.30, 19 u. Honey I blew up the kid. 21.30 u. Lorenzo's oil ^.'"1",! 14.16-30. 19 en 21.30 u. The bodyguard. - Metro I - 14, 16, 18, 20 en 22 u. De zevende hemel. -Metro II - 14, 16, 18, 20 en 22 u r ore ver young. Sinjoor - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Fortress. -Ambassades Club 1 - 14 en 16.30 u. Tom Jerry, 19 en 21.30 u. Body of evidence. -Ambassades Club 2 - 14 16 in 11 Kalle STrop Grodan Bo'l 19 en 21.30 u. Salt on our skin -Ambassades Club 3-14 16.30 19 en 21.30 u. Innocent blood -Ambassades Club 4-14 16 10 19 en 21.30 u. Sister act BRUGGE - Complex Zwart Huis 14.30, 20 en 22.30 u. Forever young. 20 u. Daens. II'in U" £he bodyg"ard. 22.30 u. Damage. 20 u. Sister act. Jl™ U' £he last of the Mohicans. 14.30 u. Honey, I blew up the kid - lviemlmg 44> 16 en 18 u. Jungle book. 20 u. The best intentions. - Van Eyk 14.30, 17.15, 20 en 22.30 u De zevende hemel. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Forever young. de hem'el'20 en22'3°u De ^en- tie. Bovendien zullen zij optre den met o.m. In Spite Of Al J The Danger, het enige nummer dat the Quarrymen ooit op de (de- mojplaat hebben gezet; dat was in 1958, in een oplaag van 4 exemplaren. Het enige overge bleven exemplaar is sinds enkele jaren in bezit van Paul McCart ney. Midden jaren '80 kwam ook een kopie van een bandopname van deze 'oer-Beatles' boven wa ter. Een andere bezienswaardigheid op de fanclubdag is de verbouw de dubbeldeksbus waarmee Mc Cartney's latere groep Wings in 1972 haar eerste tournee onder nam. 's Avonds vervoert deze bus Beatlesfans langs een aantal hoofdstedelijke 'bedevaarts plaatsen'. Het dagprogramma, dat duurt van 10.00 tot 17.00 uur, is sa mengesteld door Beatles Unlimi ted, de redactie van het gelijkna mige fanzine. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Nowhere to run. 14.30 en 17 u. Jungle book (Ned. orig. versie). 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Innocent blood. 20 en 22.30 u. Chaplin. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Fortress. 14.30, 20 en 22.30 u. Scent of a woman (zond. ook 17 u.) 22.30 u. Unforgiven. 17, 20 en 22.30 u. The river runs through it. 20, en 22.30 u. Body of evidence. 14.30 u. Honey, I blew up the kid. 20 u. Accidental hero. 14.30 en 17 u. Under siege. 22.30 u. Stalingrad. 14.30, 17 en 20 u. The last of the Mohicans. 22.30 u. A few good men. 14.30, 17 en 20 u. Daens. ZONDAG FILMS GOES - Grand Theater 19 en 21.30 u. De zeve.nde hemel. 14 u. Fern Gully. HULST - De Koning van Engeland 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. De kleine blonde dood. 13.45 en 21.30 u. Sneakers. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Daens. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. De zevende hemel. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u\. The last of the Mohicans. 16.15 en 19 u. Under siege. OOSTBURG - Ledel Theater 14.30 en 20 u. Sister Act. TERNEUZEN - Luxor Theater 13.45 u. The Bodyguard. 13.45, 16.15 en 20 u. De zevende hemel. 16.15 en 20 u. Dracula. VLISSINGEN - Alhambra 1 14, 19 en 21.30 u. De zevende hemel. - Alhambra 2 14, 19 en 21.30 u. The distinguis hed gentleman. - Alhambra 3 14 u. Jungle Book. 19 en 21.30 u. De kleine blonde dood. - Alhambra 4 14 u. Tom en Jerry. 19 en 22 u. A few good men. ANTWERPEN -zie zaterdag. BRUGGE - Complex Zwart Huis 14.30, 17.15, 20 en 22.30 u. Forever young. 17.15 en 20 u. Daens. 22.30 u. The bodyguard. 22.30 u. Damage. 17.15 en 20 u. Sister act. 14.30 u. The last of the Mohicans. 14.30 u. Honey, I blew up the kid. - Memling 14, 16 en 18 u. Jungle book. 20 u. The best intentions. - Van Eyk 14.30, 17.15, 20 en 22.30 u. De zevende hemel. GENT - Decascoop Zie zaterdag.

de Stem | 1993 | | pagina 25