de stem De wereld volgens Nicole Lübbers Bejaardenzorg: geen flitsend, maar wel noodzakelijk werk De Vierkante Decimeter O O O O 0 O O O O 0 2 Unlimited O O O 0 O O O O 0 O 0 0 0 0 0 0 0 0 hoopt op Amerikaanse nummer 1-hit ïn 01155-62710 leente Jê> ASTBURG 1AKINGEN 0 0 .IJzendijke Maurits" Dostburg maakt ter vol- llde in de artikelen 29 en luimtelijke Ordening be- Jn maandag 5 april 1993 [ter gemeentesecretarie nuisplein 1 te Oostburg ge zal liggen het besluit Jten van Zeeland van 2 132419/2, afd. RO bur. RO Jn onthouden aan een Ir de gemeenteraad op 16 bestemmingsplan „IJzen- jedkeuring verleend aan uritsweg 1, IJzendijke ge- li van het plan is onher- termijn kan een ieder die |de onthouding van goed- eerde Staten aan de be- t bestemmingsplan be lde Koningin, p/a de Raad schillen van Bestuur, I EA Den Haag. Inoemd, louders van Oostburg ma- plan zijn vrijstelling te n artikel 28 lid 2 van de oestemmingsplan „Buiten- uik van een gedeelte van eel Mariastraat 36 te akkerij en expositieruimte, p de te verlenen vrijstel- ïde stukken liggen met in- april 1993 gedurende rieentesecretarie, afdeling 1 te Oostburg, ter inzage, gedurende de termijn van Iele bezwaren tegen het slling schriftelijk en gemoti- s kenbaar te maken. nouders voornoemd, (ruize rse :tronica van morgen n 'De wereld volgens wor- den aan de hand van een vragen- W lijst jongeren ge portretteerd en wordt naar hun kijk op de wereld geïnformeerd. Vandaag: Nicole Lübbers Leeftijd: 18 jaar Woonplaats: Terheijden Voornaamste bezigheid: School Waar heb jij je de afgelopen week het drukst om gemaakt? „Om mijn schoolonderzoeken. Ik heb er één gehad en er volgen er nog acht." De Nederlandse jongeren oor delen heel negatief over Duits land. Wat vind je daarvan? „De Duitsers die ik ken, zijn nors en onaardig. Ze zijn veel met zichzelf bezig en weinig sociaal. Ik herken wel iets in dat onderzoek, maar je moet het betrekkelijke ook inzien. We weten het meeste van de Duitsers door de oorlog, dat kun je jongeren van nu niet kwalijk nemen. We moeten als jongeren onder elkaar naar de situatie van nu kijken." Wat interesseert je absoluut niet? „Voetbal." Wat interesseert je wel? „Televisie. 'All you need is love' vind ik heel lachwek kend." Waaraan zouden ze in Den Haag meer aandacht moeten besteden? „Het klinkt afgezaagd: aan de studiefinanciering. Al die rege lingen iedere keer, dan om hoog, dan omlaag, ze weten niet wat ze willen." Wie moet er aan de schand paal? „Ralph, zo die heb ik mooi teruggepakt." In welk land zou je nooit willen wonen? „Joegoslavië." Wie zou je het liefst willen ontmoeten? „Oprah Winfrey. Lijkt me een gezellig mens, met wie je heer lijk kunt kletsen." Als je nu duizend gulden kreeg wat zou je er dan mee doen? „Een autootje kopen, doet er niet toe wat, als het maar rijdt." Welke film/boek/plaat mag een mens voor geen goud missen? „Het verrotte leven van Floor- tje Bloem'. Dat is interessant en aangrijpend. Het staat op mijn lijst." Als het antwoord 'ja graag' luidt, wat is dan de vraag? „Als mijn vader vraagt of hij een autootje voor me moet kopen." e vierkante deci meter van deze week is gevuld door Fijke Wil- lemse uit Don gen, „Met mijn tekening wil ik wij zen op het feit dat nog steeds te veel vrouwen ongewild zwanger worden. Ik vind dat de schuld dan te veel op de vrouw wordt afgeschoven, ter wijl de man evengoed verant woordelijk is," schrijft Fijke als toelichting. Ze krijgt zo spoe dig mogelijk een cd toege stuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Viefkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. deelD (2) Informer - Snow (2) Informer - Snow (1) Oh Carolina - Shaggy (5) Young at Heart - Bluebells (3) Mr Loverman - Shabba Ranks (-) Show Me Love - Robin S" (4) No Limit - 2 Unlimited (-) Don't Walk Away - Jade (-) Cats in the Cradle - Ugly Kid Joe (-) When I'm Good and Ready-Sybil (6) Are You Gonna Go My Way - Lenny Kravitz FOTO DE STEM zaterdag 3 april 1993 Door Muriel Boll jgjV I 3 waalf uur 's mid- tdags, etenstijd in 8 het verpleeg- en ri.' verzorgingstehuis Elisabeth in Bre da. In de gangen ruikt het lekker naar zuurkool. Je ziet groepjes aan tafel zitten, soms in een rolstoel. Enkele be woners worden geholpen door een verzorgster of een buur vrouw. De vensterbanken staan vol bloempotten, daaraan kun je een bejaardenhuis altijd herkennen. Hier werken Miranda Oomen (23) en Claudia Geerts (19). Het klinkt misschien niet zo flitsend, bejaardenzorg, maar zij houden allebei van hun werk. Miranda begon vijfjaar geleden, nu is ze teamleidster op de ver zorgingsafdeling. Ze is in die tijd anders tegen de dingen gaan aankijken. „Ik heb voor dit werk gekozen omdat ik graag mensen wil hel pen. Toen dacht ik: je moet alles voor ze doen om hen naar de zin te maken. Nu probeer ik hen juist zoveel mogelijk zelf te laten doen, dat is beter. Toen ik be gon, dacht ik ook dat het heel dankbaar werk was, maar altijd zo is het niet. Ouderen denken vaak dat je er alleen voor hen bent en vergeten dat er ook anderen zijn; niks dankbaar heid." Je kunt het de mensen niet kwa lijk nemen. Ze hebben weinig te doen, dus zodra ze een wit schortje langs zien komen, vra gen ze aandacht. Maar er zijn ook genoeg die laten merken dat ze waarderen watje voor hen doet, heeft Claudia gemerkt. Zij wilde altijd graag voor oude ren zorgen; waarom speciaal die groep, weet ze niet. Ze werkt als leerling op de verpleegafdeling, eind mei heeft ze haar driejarige opleiding achter de rug. Wie verder of iets anders wil kan in het Elisabeth een van de vele bijscholingscursussen volgen. Het zit Claudia dwars dat er soms nogal minnetjes over hun werk geoordeeld wordt. „Die zit ten wat boterhammetjes te sme ren, een beetje wassen, denken ze. Maar ze vergeten dat die mensen hier zijn, omdat ze niet meer voor zichzelf kunnen zor gen of ziek zijn. Vroeger stelde het werk misschien niet veel voor, toen gingen gewone, ge zonde mensen naar een bejaar denhuis omdat ze 65 werden." Soms moeten Claudia en Miran da maatregelen nemen die zp echt vreselijk vinden. Laatst), moest iemand voor haar eigen veiligheid in een stoel worden vastgebonden omdat ze blind en dement is, en steeds viel. Miran da: „Vreselijk als ze dan blijft schreeuwen 'Waar heb ik dit aan verdiend'..." „Ik ga eigenlijk liever honder duizend keer kijken." Claudia voelt zich bijna een verrader als ze iemand die onrustig is met een praatje eigenlijk in bed ge kregen heeft en er dan een rek voor moet zetten omdat het an ders verkeerd gaat. Op sommige momenten kun je niet anders omdat het te druk is, maar je sluit wel mensen op. In de toe komst zal het moeilijker worden in de bejaardenzorg, denken ze alletwee. De generatie ouderen zal dan bestaan uit mensen die niet zo snel tevreden zijn als de ouderen van nu. Het komt voor dat demente be jaarden de boel onder smeren met poep of andere troep, of dat ze het tafelkleed wegtrekken zo dat alles op de grond lazert, daar kunnen Miranda en Claurdia wel tegen. „Stel je jezelf eens voor in een rolstoel," zegt Claudia. „Mis schien zou ik dan net zo opstan dig zijn." Miranda: „Ik denk dan: hoe zou ik willen dat mijn ouders behandeld worden, en zo reageer ik dan." 1993 Is het jaar van de Ouderen. Er is weliswaar genoeg aandacht, maar er moet ook nog het een en ander verbeterd worden. Veel winkels kun je moeilijk in met een rolstoel, en eten bij de Hema kun je helemaal wel vergeten. Toen Claudia voor het eerst merkte dat oudere mensen net zo goed behoefte kunnen heb ben aan seksueel contact als jon geren, schrok ze behoorlijk. „Ik had er nog nooit iets over ge hoord of gelezen, ook op school niet. Toen heb ik er een werk stuk over gemaakt en nu begrijp ik het. Er staat natuurlijk ner gens geschreven dat het op een bepaald moment uit moet zijn met je seksuele gevoelend." Werken in een bejaardenhuis be tekent dat je sterfgevallen mee maakt. Soms betekent dat een gevoel van opluchting, omdat ie mand niet langer hoeft te lijden. Het blijft altijd moeilijk om het aan de familie te vertellen. Ze waren dan wel oud, maar het was wel hun vader of moeder. Het komt geregeld voor dat mensen zeggen dat ze dood willen. „Dan moetje goed luisteren en laten merken dat je dat be grijpt," zegt Miranda. „Er zijn er ook die wel erg gauw zeggen dat ze dood willen. Die kun je vrij snel weer oppeppen." Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416 (I) No limit - 2 Unlimited (3) Open sesame - Leila K (5) Give in to me - Michael Jackson (10) Mr. Blue - Ren Klijn (4) I will always love you - Tears n' Joy (3) I'm every woman - Whitney Houston (7) Sing hallelujah! - Dr. Alban (8) Lumberjack - Jackyl (13) She goes nana - Radios (II) You suck - Consolidated (6) Are you gonna go my way - Lenny Kravitz (16) Nog 'n kans - Vera Mann (22) Oh Carolina - Shaggy .(14) Ordinary world - Duran Duran (12) Open your mind - Usura (24) Only with you - Captain Hollywood Project (17) Jump - Van Halen (9) Mockin' bird hill - Roots Syndicate (26) All that she wants - Ace of Base (30) Give it up - The Good Men (15) More and more - Captain Hollywood Project (18) NYC - Charles Eddie (21) Pippi Langhouse - KK Travels (36) The morning papers - Prince Jump they say - David Bowie My number one - BZN (19) Like the way i do - Melissa Etheridge (27) Took my love - Bizarre Inc. (38) Deep - East 17 (31) Bed of roses - Bon Jovi (33) Broken - Soulsister (35) Oh la la - Wild Passion Doe niet zo moeilijk - Normaal (39) Angel - John Secada Must be crazy for you - Melissa Etheridge Informer - Snow Don't talk innocence - Daluxe (29) Another 45 miles - Golden Earring (28) I'm easy - Faith No More (20) Sax a go go - Candy Dulfer Stichting De Nederlandse Top 40 „Ze vergeten dat die mensen hier zijn, omdat ze niet meer voor zichzelf kunnen zorgen of ziek zijn. Door Marjolein Rotsteeg I ijf wereldhits in een goed jaar tijd. De meeste bands kunnen daar al leen maar van dro men. Voor het Amsterdamse house-duo 2 Unli mited is het echt waar. 'Get Ready For This' en 'Twilight Zone' stonden vorig jaar zelfs gelijktijdig in de Amerikaanse Billboard Hot 100. Onlangs voerde 2 Unlimited ruim eenmaand de Britse hitlijs ten aan met 'No Limit'. In Ne derland raceten ze naar één, zak ten een week later naar twee om vervolgens weer wekenlang de eerste plaats bezet te houden. Bepaald geen alledaagse gang van zaken. Het had alles te ma ken met leveringsproblemen van de single vanuit België. „Onze platenmaatschappij had wel heel veel platen laten persen, maar het ging zo snel dat 'No Limit' razendsnel was uitver kocht," vertelt rapper Raymond Slijngaard (21). Hoe komen jullie aan een Bel gische platenmaatschappij? „Een Belgische producer zocht rappers voor een groep, Busi ness. Ik heb daar een stuk voor ingerapt. Toen ik daar was, liet die producer mij een demootje horen van 'Get Ready For This'. Ik heb toen gezegd: 'als je daar nog eens een rapper voor wilt hebben, dan bel je me maar.' 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 FOTO DO VISSER 2 Unlimited: Pas na de tweede plaat kregen we echt vertrouwen. FOTO BOUDISQUE Binnen een week hing hij aan de telefoon. Ik heb een tekst ge schreven, ben in contact geko men met Anita (Doth, zangeres). Vanaf dat moment is alles heel snel gegaan." 2 Unlimited tekende een con tract bij het producersteam Jean- Paul de Coster en Phil de Wilde. Binnen de kortste keren konden Ray zijn koksmuts aan de kap stok hangen en Anita zei haar administratieve baan bij de Am sterdamse politie op. Tocht durf den ze niet te hopen op zo'n glansrijke carrière in de popmu ziek. „We vonden het leuk om die single te maken, maar we ver wachten er eigenlijk niks van. Toen we in Engeland op twee stonden dachten we, net als ie dereen, dat het pure mazzel was. Pas na de tweede plaat kregen we echt vertrouwen." Is succes wat je je er altijd bij had voorgesteld? „Zeker niet," vertelt Anita (21). „Je gaat heus niet elke avond naar een glamourparty waar je alle bekende mensen ontmoet en champagne drinkt. Meestal zit ten we overdag in de auto op weg naar ons volgende optreden. Bij aankomst hebben we mis schien even tijd om te rusten. Misschien ook niet. Soms moe ten we meteen door naar de soundcheck. Dan gaan we naar het hotel en we eten wat. Daarna hebben we meestal wel een paar uurtjes om te relaxen. Om een uur of half elf vertrekken we naar de club en dan is het show- time." Wat wil je bereiken? „We zijn nu 1 in Engeland, waar om in Amerika ook niet?," ant woordt Raymond laconiek. Wat ga je met het geld doen? „Mijn droom is een discotheek te openen in een warm land," ver telt Raymond. „Als het echt goed gaat, denk ik dat ik een huis ga kopen," zegt Anita. „Voorlopig woon ik nog bij m'n ouders en daar blijf ik nog wel even." Zien jullie 'the sky' echt als 'the limit'? „Dat verwerken we wel in onze liedjes, maar in mijn hart denk ik dat-ie voor ons bijna bereikt is," aldus Anita. „Dan is het voor ons misschien allemaal over. Die limiet bepaal je gewoon niet zelf. Ik hoop alleen wel dat als het zover mocht komen, ik genoeg geld heb. Ik wil nooit terug naar het politiebureau."

de Stem | 1993 | | pagina 23